DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ME \IEIH E C. AJI.1.T. No. 2t7 1929 iftawwsmentsprtfs bij yooruitbetaling pery3 maanden f2.—flr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar Dlaatsml t Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. Y.h. Herms. Coster Zoon, Yoprdam C9, Tel. Adminlstr. No. 3. Itedactle No. 33. ranumte, K1TERU1» 14 SEPTEMBER Dagelijksch overzicht. Dif notnmer bestaaf nil 3 bladen. Honderd een en dertigste Jaargang Direcleur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37960 We hebben in den loop van dit jaar al de verblijdende mededeeling gedaan, dat Alkmaar een nieuvve G. A. M. I. T. zal "krijgen. Leipzig en Lyon hebben hun Messe en Foire, Utrecht, als centrumplaats van ons land, heeft zijn Jaarbeurs, welnu, wij leven in een tijd, dat provincieste- den, zij het dan op bescheidener schaal, het voorbeeld van haar grootere zusters volgen en dus if het ook eigenlijk heel begri.ipelijk, dat Alkmaar "'eer eens met een G. A. M. I. T. voor den dag wil komen. Vijf jaar geleden hebben wij ook zoo'n Alkmaarsche middenstandsbeurs gehad en he4 groote succes, dat men er toen mee bereikt heeft, is een der oorzaken, dat ze tnans in vergrooten vorm weer terug komt. Alkmaar is op weg om een vaste beurs te krijgen en al is het tot dusver nog maar een vijf-jaarlijksche, de gelukkige omstandigheid, dat de tweede bijna dub bel zoo groot is als die van 1924, doet met reden verwachten, dat de volgende niet zoo lang meer op zich zal laten wachten en dat wij binnen afzienbaren tijd ook hier ter stede van onze jaarbeurs zullen spreken. Nooit is de belangstelling voor onzen middenstand zoo groot dan wanneer die middenstand in woord en daad de aandacht van onze burgerij vraagt. Toen een vorig jaar hier ter stede het groote congres van den Nederlandschen Middenstand werd gehouden, stonden de winkeliers in het brandpunt der al- gemeene belangstelling en wij herinne- ren ons nog heei goed b e hartelijk de besturen der beide Middenstandsver- eenigingen tijdens de vorige G.A.M.I.T. ten stadhuize zijn ontvangen en hoe de burgem:ester er toon op gewezen heeft, dat de middenstand eigenlijk de kurk is waarop heel Alkmaar moet drijven. Inderdaad is de middenstand onmis- baar, niet alleen om ons van dag tot dag alles te verschaffen wat wij noodig hebben, maar ook omdat de midden stand de groote welvarende volksgroep is uit welker nijveren arbeid het kapi- taal wordt geboren, waaruit voor een groot deel de belastinggelden worden varkregen, die het gemeentelijk huis- houden in stand mceten biouden. Hij is inderdaad de kurk waarop onze gemeente in financieel opzicht kan blij- ven drijven en als wij zien hoe een mid- denstandsexpositie in 1929 veel grooter en veel gedurfder is dan een vorige, dan kunnen wij er ons slechts over verblij- den, dat de kurk steeds dikker wordt waardoor van jaar tot jaar een grooter drijfvermogen wordt verkregen. Dat de middenstand wel eens klaagt is heel begrijpelijk. Er zullen natuurlijk wel middenstanders zijn, die reden tot klagen hebben en al waren zij er niet, dan is het nog heel begrijpelijk, dat men niet graag de aandacht der belasting- ambtenaren op zich vestigt als er naar kurken met groot drijfvermogen gezocht wordt. Maar in den G. A. M. I. T.-tijd wordt de middenstand niet als belastingobject bekeken. Dan vraagt hij zelf allereerst de belangstelling van aile stadgenooten voor de resultaten van zijn arbeid, dan demonstreert hij zijn vooruitgang, dan laat hij zien hoe door toepassing van de bestj exploitatie-melhoden, door onder- nemingsgeest en koopmanschap, een zaak van jaar tot jaar van grooter be teekenis kan worden. Dan toont hij met zijn tijd mee te gaan door het publiek in kennis te brcngen met de nieuwste uitvindingen, met de beste producten en hun meest hygienische bereidingswijze. Adverteeren is de aandacht vragen, etaleeren is tentoonstellen zonder ex plicate en, hoe onmisbaar beide ook zijn, daarnaast gevoelt de middenstan- der nog de noodzaak van een gelegen- heid waar hij aan een belangstellend publiek de doeltreffendheid van zijn producten zelf kan demonstreeren. De winkelier die, laten we maar eens zeggen een bijzondere lekkere limonade in d_i handel v/i. brengen, begint met daarvoor in een advertentie de aandacht te vragen. Dan komt het publiek voor ziin Ctalage staan en bekijkt het daar smahkvol uitgestalde product, wat nog niet altijd tot koopen behoeft te leiden. Maar als die winkelier gelegenheid krijgt de kijkers in zijn huis te ontvan gen en ze daar eigenhandig of via een bekoorlijke winkeljufrouw gratis een glaasje van zijn godendrank offreert, dan zullen tachtig van de honderd vol- dane bezoekers er al dadelijk toe komen een fleschje mee te nemen en van de twintig ar.deren zullen er zich een Ren tal wel het product herinneren zoodra zij het eens noodig hebben. Rest dan nog een tiental, die alleen maar drinken omdat het gratis wordt aangeboden en wier beteekenis voor een dergelijke tentoonstelling dan ook hoofd- zakelijk in hun entreegeld is te zoeken. De heer Keijsper, die een man van aardige woordspelingen is, heeft als voorzitter van de vorige G. A. M. I. T. niet van een Gas- en Middenstandsten- toonsteiling gesproken, maar er op ge wezen, dat z. i. de letters „Geeft Altijd Met Interest Terug" beduiden. Dat heeft hij toen heel goed gezien, want de vorige tentoonstelling, die doo 18000 belangstellenden uit Alkmaar en omgeving bezocht werd, heeft in alle opzichten kosten en moeite met interest terug gegeven. Het beste bewijs daarvoor is zeker wel, dat van de winkeliers zelf de drang is uitgegaan nog eens iets dergelijks te or- ganiseeren en dat de stands, zonder dat men daarvoor eenige reclame behoefde te maken, binnen enkele weken alle ver- huurd waren, hoewel men thans een op- pei vlakte van 2424 M2. bezet tegen 1311 M2. in 1924. In G. A. M. I. T.-tijden vergeten de Alkmaarsche winkeliers, dat zij vogels van diverse politieke pluimage zijn, dat zij in verschillende gebouwen ter kerke gaan en bewondering voo- de woord- voerders van verschillende raadsfracties koesteren. Dan bedenken zij alleen maar, dat zij een gemeenschappelijk belang hebben, het belang van den handelaar, van den industrieel, van den leverancier in het algemeen, tegenover de groote groep van consumenten van welker opdrach- ten zij moeten leven. Dan brengen zij in groote en kleine stands alles bijeen, waarop zij gaarne de aandacht willen vestigen en dan vin- den zij tevens gelegenheid de bezoekers in woord en daad op de voortreffelijk- heden daarvan opmerkzaam te maken. Dat weet het G. A. M. I. T.-bestuur, maar liet weet ook, dat er nog iets meer noodig is om belangstellenden naar deze demonstraties te doen komen en het speculeert daarbij natuurlijk op alge meen menschelijke eigenschappen. Er moet Wein, Weib und Gesang in allerlei variaties zijn, voor elck wat wils, vrien- delijke verkoopsters, een goed restau rant en caf6, muziek, zang en dans, er moeten planten en bloemen zijn, fris- sche, heldere kleuren en 's avonds moet er licht zijn, veel licht, dat sprook- jesachtig uit balonnen schijnt of uit hooge lichttorens wordt geworpen en in kristal en spiegelglas weerkaatst wordt. Welnu, men zal tevreden zijn want het G. A. M. I. T.-bestuur, opnieuw gevormd uit de beide middenstandsorganisaties, zorgt voor alles in meer dan voldoende mate. De architecten J. en C. D. van Reijen- dam, wien wederom de p'.annen voor deze tentoonstelling werden opgedragen, hebben ons een uitvoerig overzicht van hun voorgenomen arbeid doen toeko- men, waarvan wij, op verzoek van het G. A. M. I. T.-bestuur, gaarne het vol gende willen mededeelen. Buiten de groote zaal van de Harmo- nie, de dancing, de foyer en de tuinzaal, wordt bijna liet geheele Doelenveid als tentoonstellingsterrein gebruikt. In de groote zaal zijn de stands opge- steld, welke door een rondgaande be- timmering afgesloten zijn van de loop- paden. Deze omsluiten een eenigszins verhoogden vloer, geflankeerd door vier bloemstukken aan de hoeken, welke vloer verder geen omtimmering meer heeft, zoodat in elke gewenschte hoogte geexposeerd kan worden. De rondgaande omtimmering wordt afgesloten door twee lichttorens, welke tegen het tooneel geplaatst zijn en een breede toegangstraip flankeeren. De foyer wordt aan de eene zijde van stands voorzien met opgaande betimme- ring, terwijl aan de zaalzijde tafels wor den aangebracht. Van hier loopen twee gangen een ingang en een uitgang door gedempt kunstlicht beschenen en aan beide zij- den van stands voorzien, naar het groote binnenplein van het tentoonstellingster rein. Dit wordt omgeven door overdek- te stands met daaraan grenzende gan gen, zoodat de regen op het bezoek van geen invloed behoeft te zijn. Aan de overzijde ziet men dan het overdekte restaurant, geflankeerd door een tien Meter hoogen toren en een door een pergola een door bloemen om- vlochten wandelgang omgeven bin- nenplaats, die als openlucht-caf6 zal dienst doen. Terzijde van dit plein wordt een zes Meter hooge lichttoren gebouwd, zoo- 4at beide pleinen bij avond schitterend verlicht kunnen worden. Alle stands zijn hier tegen de buiten- zijde van de bebouwing gelegen en om geven door een breeden wandelgang, die langs het restaurant loont. In dit restaurant wordt een groote dans vloer gemaakt, waaromheen voldoende ruimte voor zitplaatsen is gelaten. Tusschen het overdekte en het niet-ovePdekte ge- deelte wordt een muziektent gebouwd, terwijl onder de torens een bar en een buffet opgericht worden. Overal worden op het tentoonstellings terrein nooduitgangen aangebracht waardoor men het open gedeelte van het D lelenveld door naar buiten open- slaande deuren die reeds bij den min- sten druk wijkenkan bereiken. Aan de achterzijde zal een gang naar de toiletten gemaakt worden terwijl eert breede deuropening toegang geeft tot de autostands om de auto's binnen het ten toonstellingsterrein te kunnen brengen. Het geheel zal wit geschilderd worden, afgezet met in sterk sprekende kleuren uitgevosrde banden. De toren.. en peilers worden van vlaggen voorzien en aan den voat van sterk sprekende bebou- wingsdeelen worden kleine grasvelden aangolegd waarop met planten en bloe men gevulde bloembakken den overgang vormen van den beganen grond tot de hooger opgaande betimmeringen. De openingen tusschen de peilers rondom de pleinen zullen des avonds verlicht worden met electrische lampen, omge ven door kleurigo ballons, die ook in het restaurant de verlichtingsbron zullen vormen. De verlichting van het geheele terrain zal plaats vinden door den grooten licht toren. Eerste klas Nieuwe Fiat Rouwauto en Uit dit beknopte overzicht blijkt wel, dat kosten noch moeite gespaard wor den om deze tentoonstelling tot een on derneming van beteekenis te maken. Dit artikel leent zich niet tot een uit voerige bespreking van diverse stands, we hopen daarop weldra na een rond- gang over het expositieterrein de aan dacht te kunnen vestigen, maar een uit- zondering mag hier zeker gemaakt wor den voor enkele groote fabrieken, die met een bijzonder belangrijke inzending zullen uitkomen. Was de dancing een vorig maal ge heel ingenomen door het gemeentelijk lichtbedrijf aan het woord G.A.M.I.T. zit inderdaad nog een gasluchtje nu exposeert hier de firma De Wild de nieuwste radio-fabrikaten zoodat thans eigenlijk van een R.A.M.I.T. moet wor den gesproken. Het tooneel wordt weer door de bekende Chocoladefabriek van den heer Ringers in beslag genomen en in de Tuinzaal brengt de firma Philips uit Eindhoven als een bijzondere attrac tie een zoogenaamd electrisch hondje, een wonder van techniek, die door een gevoelige eel op lichtstralen reageert en dus niet aan his masters voice, maar aan his masters light gehoorzaamt. Alleen al dit wondere hondje schijnt het entreegeld dubbel waard te wezen. Eenerzijds om ook hen, die het con- tributie-offer niet kunnen brengen van al die attracties wat mee te laten genie- ten en anderzijds uit reclame-overwe- gingen zooals ook een handige spulle- baas doet, die voor zijn kermistent met een groote trom en een paar trompetten het publiek naar binnen weet te lokken heeft het G. A. M. I. T. bestuur beslo- ten de uitvindingen van onzen tijd te ge- bruiken en oor en oog van vele stadge nooten gratis een verrassing te bezor- gen. Gedurende de tentoonstelling, die vanaf 21 September tot en met 29 Sep tember gehouden zal worden, zullen met uitzondering van den Zondag de redevoeringen en de muziek waarop de bezoekers op het expositie-terrein ver- gast zullen worden, door middel van een Philips-installatie van het bureau Van Reijendam worden uitgezonden vanaf een houten getimmerte, dat een plaatsje op de Steenenbrug zal krijgen. Op het dak van de dancing zullen twee Magnavox-loudspeakers van de firma De Wild worden geplaatst en het boven- genoemde bureau heeft nog het voorne- men het mooie Diaconie-torentje des avonds met Philips-schijnwerpers te verlichten en de nieuwe Philips Neon- verlichting op het binnenterrein te laten bewonderen. Meer mogen wij voorloopig niet van de plannen verklappen, maar uit het bovenstaande blijkt wel, dat geen stad- genoot die week van het bestaan van de G. A. M. I. T. onkundig zal kunnen blij- ven. - Onze gemeente zal weldra weer in het teeken van den middenstand staan. Dat is een goed teeken, want het be- wijst, dat onze zakenmenschen er be- hoefte aan hebben voor stad en land nog eens te demonstreeren, dat Alkmaar voor handel en industrie een centrum van groote beteekenis is geworden. bijpassendeVolgauto's beschikbaar. Billijk tarief. Voor nette bediening wordt ingestaan. Inlichtingen bij den Dir. der Ass. v. Lijkbezorging den Heer VAN HEERDEN, Tel. 952 Alkmaar - en A. DAM Co., Scharloo 2, Tel. 490 DE REORGANISATIE VAN HET ITALIAANSCHE KABINET. Het neerleggen van 7 portefeuilles; geen verandering in de politiek; slechts promotie der ondersiaats- secretarissen. Mussolini is een bijzonder mensch! Terwijl een gewoon mensch al moeite ge- noeg heeft, om een portefeuille te torsen, nam Mussolini eertijds acht ministeries waar. Immers, hij was minister-president en tegelijkertijd minister van binnenlandsche- en buitenlandsche zaken, oorlog, marine, luchtvaart, corporatiewezen, koionien en openbare werken. Daarmee bewees Mussolini wel, dat hij een enorme werkkracht bezit, maar tevens moest hij tot de conclusie komen, dat ook hij maar een doodgewoon mensch is en dat hij te veel hooi op zijn vork had geladen. Waarom anders 7 portefeuilles neer te leggen? De geheele verandering in het ministerie is dus niet een gevolg van een veranderde politiek, maar van een verlichting van Mus solini's werkzaamheden.. In wezen blijft de regeering dezelfde. Eigelijk zijn ook de leidende personen dezelfde gebleven. Immers, Mussolini had aan elk departement een onderstaatssecre- taris, die natuurlijk voor hem al het werk deed. Welnu, die onderstaatssecretarissen zijn benoemd tot ministers. De geheele verandering kunnen we dus eigenlijk als een soort promotie beschouwen voor die heeren. Dat er geen groote veranderingen hebben plaats gehad, bewijzen ook wel de persver- slagen uit de Italiaansche bladen. „Niets, zegt de Tribuna, verandert er natuurlijk in de leiding van de regeering. Het zou dwaas- heid zijn van een crisis in het fascistische regime te spreken. Integendeel het is er om te doen zijn voortbestaan te verzekeren door toepassing van het gezonde beginsel van het rouleeren van de lieden, die hooge, verantwoordelijke posten bekleeden". An- dere bladen merken op, dat Mussolini wel een zevental portefeuilles opgeeft, maar zal blijven meewerken aan de oplossing van de belangrijkste vraagstukken, die deze depar- tementen raken. De Romeinsche correspon dent van de Times ziet in de hervorming een nieuw voorbeeld tot den geleidelijken terugkeer van normale regeeringsgebrui- ken. In sommige kringen, zegt hij, be- schouwt men dit als de inleiding tot de ver- dere „constitutionaliseering" van de fascis tische partij, welke men verwacht, dat Mussolini heden zal aankondigen. In re- geeringskringen ziet men in het besluit een bewijs van Mussolini's vertrouwen in zijn medewerkers en bovendien springt het in het oog, dat er uit de opeenhooping van zooveel ministerposten in een hand ook na- deelen voortvloeiden. Om eenige voorbeelden te noemen, Grandi, die nu van onderstaats-secretaris tot minister van buitenlandsche zaken Is bevorderd, kwam wanneer hij in andere' landen vertoefde, steeds als iemand van la-' ger rang tegenover de ministers van buiten landsche zaken daar te staan. Op zijn rei- zen naar de Balkanhodfdsteden, in de Vol- kenbondsbijeenkomsten te Geneve, op de Haagsche conferentie enz. kon hij niet met het gezag van het hoofd van het departe ment van buitenlandsche zaken optreden en dit moest aan het prestige van Italie af- breuk doen. Hij kan.nu Briand, Henderson, Stresemann en anderen als gelijken in rang ontmoeten, als leider van de buitenland sche politiek van zijn land, hoewel van zelf spreekt dat de opperste leider Mussolini de teugels vooral voor dit departement in han- den houdt en op ruggespraak zal blijven staan. Het feit was dat Italie te Geneve totdusver de eenige groote mogendheid was die er niet door zijn eerste-minister of zijn minister van buitenlandsche zaken verte- genwoordigd was. Balbo, de nieuwe minis- ter van luchtvaart, is pas te Londen ge- weest, maar stond daar als onderstaats- secretaris tegenover den Britschen luchtr minister. Men verwacht dat Mussolini in een open- bare rede de verandering als een blijk van vertrouwen in zijn medewerkers in de ver schillende departementen zal uitleggen. Verder zou men, officieus of officieel, de reorganisatie als bewijs beschouwd willen zien dat het fascisme van lieverlee tot nor male regeeringsmethoden terug wil keeren. De nieuwe ministers zijn qu in naam te- it?,.- my,- J ln CD v REVENDAM ARCHITCCTLNMHI

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1