De Firma de Lange 5 de Moraaz De moord te Giessen-Nieuwkerk Radipujafisnh Weerbericht. Buitenland Provinciaal nieuws Telegrammen Alkmaar Laatste berichten. De derde dag. Sport Luchtvaart Stadsnieuws nover bet parlement verantwoordelijk ijwworden, maar daardoor is niets veran- perd, want de Kamer is ,,100 pet. fascis- tlscb" en staat aaneengesloten achter Mus solini. Aan hem alleewblijft iedereen ver- ntwoording schuldig. J VREDESVERDRAG. DE ONTRUIMING VAN HET RIJN- LAND. De overeenkomst tusschen de be- trokken mogendheden. De Duitshe regeering publiceert den tekst der op de Haagsche conferentie getroffen politieke overeenkomst nopens de ontruiming van het Rijnland en het openen der Duitsch- iFransche onderhandelingen omtrent de kwesties betreffende het Saargebied. Het W. B. geeit een uitvierig overzicht van fden inhoud, waaraan wij het volgende ont- leenenDe ontruiming der derde zone zal geschieden op dezelfde wijze, die indertijd in de eerste zone is toegepast. De voor deze aangelegenheid ingestelde commissie zal •haar arbeid 15 dagen na het begin der ont ruiming van de tweede zone hebben vol- tooid. De Duitsche autoriteiten moeten alle maat- regelen trefen om overeenkomstig de beslui- ten der Riinlandcommissie de ordelijke over- brenging dezer laatste naar de derde zone te waarborgen. Er worden politieaatregelen vastgesteld ter voorkotning van incidenten bij het ver- trek der troepen, welke de goede betrekkin- ■gen tusschen beide landen zouden kunnen jtoren. Duitschland, Belgie en Frankrijk zijn Dvereengekomen, dat amnestie wordt afge- kondigd voor handelingen, die met de ont ruiming in verband staan. De Duitsche regeering zal de verklaring afleggen, dat de Duitsche rechtbanken niet bevoegd zijn de strairechterlijke vonnissen der bezettingsrechtbanken aan revisie te on- derwerpen. De bezettingskosten worden na 1 Dec. 1929 bestreden uit het reservefonds, tot welks vorming men in Den Haag heeft be- sloten. Beide partijen komen overeen af te zien van verschillende vorderingen in ver band met de bezetting. Verder bevat de over eenkomst bizonderheden omtrent het vervoer van troepen en materiaal. In een aanhangsel wordt nog verklaard, dat de spoed, waarmee de Britsche troepen het Rijnland zullen ontruimen, afhankelijk zal zijn van de vraag, of Duitschland bereid is af te zien van zekere aanspraken ingevol- ge de Rijnlandovereenkomst. De ontruiming van Euskirchen. De burgemeester van Euskirchen heeft of- ficieel bericht van de Fransche regeering ontvangen, dat zijn gemeente op 1 December van dit jaar door de bezettingstroepen ont- ruimd zal worden. Een dankbetuiging. Reuter meldt dat de Britsche minister van oorlog, Shaw, ter gelegenheid van de ontrui ming van het Rijnland, een brief heeft ge- richt tot den operbevelhebber van het Brit sche Rijnleger, waarin hij zijn dank betuigd aan alle officieren en manschappen voor de wijze waarop zij de reputatie van militaire waardigheid van Groot-Brittannie hebben gehandhaafd. De troepen keeren terug met den eerbied er menschen, temidden van wie zij zoo lang hebben vertoefd. ENGELAND. DE ZAAK-SLATER. Sir Arthur Conan Doyle doet hem een proces aan. l)e „Daily Telegraph" verneemt dat Sir Arthur Conan Doyle juridische stappen doet om het geld terug te krijgen dat hij heeft be- taald voor de onkosten van de appel-zaak van Oscar Slater. Sir Arthur had voor dit proces een bedrag tot een minimum van 1000 toe- gezegd. Slater had naar men weet succes en kreeg van de regeering een schadeloosstelling van 6000 De Joodsche gemeente te Glas gow en eenige buitenstaanders brachten 670 bijeen om Sir Arthur's last te verlichten, die dus nog 330 uit zijn eigen zak moest bijpassen. Herhaaldeliik heeft Conan Doyle Slater voor het geld aangesproken, doch geen of een ontwijkend antwoord gekregen. Tnans heeft hij zich genoopt gezien den man, voor wien hij het opnam, in rechten aan te spreken. RUITENKRASSERS TE LONDEN. Donderdagavond heeft men, vermoedelijk met een diamant voor het snijden van glas gebezigd, over een afstand van 800 M. de spiegelruiten beschadigd van een groot aan- tal magazijnen in de omgeving van Knights- bridge en Brompton-road te Londen. In het warenhuis van Harrods alleen werden aldus '.estien ruiten vernield. Zoo diep waren de krassen vaak, dat er wachten moesten wor- den geplaatst wegens het gevaar dat de rui ten door het dreunen van het straatverkeer zouden stuk vallen. Men denkt aan het werk van een krank- zinnige ofschoon ongeveer twee jaar geleden in Noord-Londen bleek dat bij een dergelijk bedrijf de lieve jeugd aansprakelijk was. HET ENGELSCHE WEEK-END. Alexander, de Eerste Lord der Adtnirali- teit, heeft in een tafelrede te Londen eenige opmerkingen gemaakt, die de aandacht ver- dienen. Terwijl, zeide hij, het volkomen juist is om tot de groote massa van de Britsche werklie- den te zeggen, dat alleen werken en loyaliteit ons er bovenop zullen helpen, hebben wij het recht om dit even goed tot de leiders van de nijverheid te zeggen. Wij wenschen evenveel loyaliteit en werk- lust aan het hoofd van een onderneming als gij van den minst betaalden workman eischt. Er bestaat te veel neiging om het week-end te verlengen. In een commissaris-kamer heb ik niet naar zaker. moeten luisteren, maar naar de genoegens van de laatste veertien dagen. Ik maakte eruit op, dat drie dagen van de zes werkdagen door de commissarissen niet in hun kamer, maar met amusementen wer den doorgebracht. Spr. wilde niet zeggen. dat dit typisch was voor de Britsche nijverheid in het algemeen. >5aar men moest erkennen, dat werklust en iloyaliteit de plicht van alle klassen en niet een klasse alleen was DE BETREKK1NGEN MET RUSLAND. Het Engelsche voorstel aangenomen. De sovjet-regeering heeft de uitnoodiging der Britsche fegeering aangenomen om op- nieuw een gevolmachtigde naar Londen te zenden ter bespreking van de procedure bij de nieuwe onderhandelingen over de her- vatting der diplomatieke betrekkingen. De Raad van Volkscommissa- rissen bijeen. Naar uit Moskou wordt gemeld, vond gis- teren onder voorzitterschap van Rykow een bijeenkomst van den Raad van Volkscommis- sarissen plaats, waarin Litwinow een uiteen- zetting gaf van de politieke betrekkingen tus schen Sovjet-Rusland en Engeland. Hij decide voorts den inhoud der nota van antwoord van Rusland mede. De Raad besloot, in overeenstemming met de opvatting van den commissaris voor bui- tenlandsche zaken, den Russischen gezant te Parijs, Dowgalewski, opnieuw met een di plomatieke zending naar Londen te belasten. VOEDSELWEIGERAAR OVERLEDEN. Na 61 dagen. Een der voedselweigeraars uit het samen- zweringsproces van Lahore is in de gevan- genis overleden na 61 dagen voedsel te heb ben geweigerd. Vijf andere gevangenen heb- oen meegedeeld te hebben besloten hun wei- gering op te geven. Twee blijven voedsel weigeren. DUITSCHLAND. DE BOMAANSLAGEN. Te Roenne heeft de politie in de woning van den vader van Amandus Vick, den leider van de Landvolkbeweging in het district Winsen, die, naar men weet, in verband met de bomaanslagen in hechtenis is genomen, twee machinegeweren, 28 geweren, een aan- tal handgranaten en een groote hoeveelheid munitie en reserveonderdeelen gevonden. Amandus Vick Sir. is daarop ook in hech tenis genomen. Omtrent de bekentenis van Weschke, die verdacht werd van medeplichtigheid apn den bomaanslag, verneemt men nog, dat Wesch ke heden verklaard heeft, dat hij ddn bom aanslag in Beidenfleth op 28 November van het vorig jaar heeft helpen plegen. Volgens een bericht in de Berlijnsche bla- den zijn Donderdagavond laat, in Altona omvangrijke wapenvoorraden in beslag geno men: vrij groote hoeveelheden machinegewe ren en handgranaten van het nieuwste model. De wapens worden nog vandaag bij de poli tie in Altona ingeleverd. De drie menschen, die naar aanleiding van de bomaanslagen gisteren te Miilheim zijn gearresteerd, zijn van Essen naar Altona overgebracht, waar het verdere verhoor zal plaats vinden. DE RIJKSWEER BELEEDIGD. Drie maanden gevangenisstraf. Voor de rechtbank te Berlijn-Lichterfelde is het proces behandeld tegen twee arbeiders wegens beleediging van de rechtbank, Kre- mier en Kfihn. Dezen brachten op een dag een groep be- vriende voetballers naar den trein en ont- mobtten in de vestibule van het station eenige rijksweersoldaten, met wien men al spoedig in gesprek geraakte. Kiihn vertelde ten aanhoore van de goege- meente een soldatenmop, waarin de officieren het moesten ontgelden. Geen der militairen protesteerde. Toen de werkman echter weer een grap ten beste wilde geven, kwam een sergeant tusschen beide en verbood Kuhn om door te gaan. Dit wekte diens woede en hij gaf op zeer onvoegzame wijze den militair twee stooten tegen den buik, hetgeen de ser geant een grove beleediging achtte. Zoodat het huidige proces het gevolg was. Kuhn is veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf. De president betoogde, dat hier van verzachtende omstandigheden geen sprake mocht zijn. De handelwijze van den arbeider was een bespotting van een anderen stand, in het bijzonder van het Duitsche offi- cierskorps. Er moest dus krachtig worden in- gegrepen. UIT EEN SLAAPWAGEN GEVALLEN. Een geheimzinnig geval. Op de spoorlijn tusschen de stations Vo gelsang en Fiirstenberg a/O. (het traject BreslauBerlijn) is gisternacht het lijk ge vonden van den fabrikant Franz Zweig uit Ratibor. De man is blijkens het ingestelde onderzoek, op een of andere wijze uit den D-trein gevallen welke Woensdagavond uit Breslau is vertrokken. Het schijnt, dat de ge- dachte aan een misdaad uitgesloten moet worden geacht. Vermoedelijk heeft de onge- lukkige slaapdronken de deur van het toilet gezocht en heeft hij bij vergissing een por- tier geopend. Het onderzoek wordt intusschen voortgezet. AMERIKA. DE TRAMSTAKING TE NEW-ORLEANS. Nieuwe onlusten. Donderdag is het te New-Orleans op nieuw tot onlusten gekomen. Stakers hielden een betooging in de stad naar aanleiding van het bericht dat hun leiders het voorge- stelde vergelijk hadden afgewezen. Politie-agenten trachtten de betoogers uit- een te jagen. Daarbij hebben eenige men schen verwondingen opgeloopen. Voorts zijn er vier dynamietbommen ontdekt, die echter onschadelijk konden worden gemaakt. STRAATRUMOER. Alweer de overtreffende trap. New-York (stad) overtreft alle andere steden der we- reld in straatrumoer. Wij krijgen daar dus een uitbreiding van de politie met een „ru- moerafdeeling'. Die politieafdeeling moet niet zelf lawaai gaan maken, maar't straat rumoer van anderen bestrijden. Onder de verschillende factoren die tot het werkelijk helsche lawaai, dat de wereldstad aan den Hudson produceert, hun bijdrage leveren, zijn: het geratel van de treinen op den via- duct-spoorweg, het gedaver van het straat verkeer en het geklop van de klinkers der bouten bij het optrekken van de stalen ge- raamten der torenhuizen. Maar het ergst van alles zijn de „luid-sprekers"; deze ma ken het wonen in New-York tot een straf. Het publiek dat lang geduldig zich heeft la- ten folteren op de geluid-pijnbank, heeft thans zijn kampioen gevonden in den heer Robert Ferrari. Deze heeft zich tot de ju- stutie gewend, om uitgemaakt te krijgen of er nu niet lets te doen is ter bescherming van de menschen, die hinder hebben van de luid-sprekers, die anderen in hun huis heb ben. CHINA. HET RUSS.-CHIN. CONFLICT. Een tegenspraak. Naar uit Peking gemeld wordt, is een be richt van den Duitschen consul te Moekden ontvangen, dat de berichten uit Moskou over de mishandeling van Russische onderdanen in Mandsjoerije tegenspreekt. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de berichten over mishandeling onjuist zijn. WINKEL. Door de Floralia-commissie wordt tegen 28 en 29 September a.s. een floraliatentoon- stelling georganiseerd, waaraan tevens zal worden verbonden een fruittentoonstelling en een huisvlijttentoonstelling. Van de gelegenheid voor kostelooze vaecinatie is in deze gemeente een zeer druk gebruik gemaakt. Bij het zielental van ruim 1700 zijn er om- streeks 1000 gevaccineerd. DIRKSHORN. Donderdag hebben in de gemeente Ha- renkarspel weder zeer velen gebruik ge maakt van de gelegenheid tot kostelooze vaecinatie. Ook het spreekuur in de avonduren van Dr. Groenhart, uitsluitend voor vaecinatie en revaccinatie, wordt vrij druk bezocht. Blijkbaar achten de menschen het dus niet raadzaam, met vaccineeren te wach ten, tot zich een geval van pokken in de naaste omgeving heeft voorgedaan. (Oedeeltelijk gecorrigeerd.) SLUITING VAN DE STATEN- GENERAAL. DEN HAAG, 14 Sept. In de rede waar- mede minister Ruys de Beerenbrouck heden middag in naam der Koningin in de ver- eenigae vergadering van beide Kamers der Staten-Generaal de zitting der Staten-Ge- neraal sluit, wordt herinnerd aan de in het afgeloopen jaar tot stand gekomen maat- regelen met name de ziektewet en de rege ling van de financieele verhouding tus schen Rijk en gemeenten. belasten verkoop vreemd De derde dag van de revisie-behandeling der moordzaak Giessen-Nieuwkerk vangt bij onverflauwde belangstelling in de zaal en op de publieke tribune aan met de mededee- ling van mr. Roobol, een der verdedigers van Klundert en Teunissen. „Mijnheer de president", aldus mr. Roobol, „de verdediging ziet af van het hooren van alle door haar opgeroepen getuigen, die zou den kunnen bewijzen, dat een andere den moord heeft gepleegd". Dan wordt rechercheur de Jong nog even voor het hekje geroepen. Pres.: Houdt u vol, dat u na de zitting van het Haagsche Hof niet tegen Kroon gezegd hebt, „doe die roode en groene glaasjes uit je lantaarn?" Want dat klopt niet met de witte glaasjes". Get. de Jong: Dat houd ik vol, die lan taarn had voor mij geen waarde. Pres.: „Die lantaarn paste wel degelijk in uw cliche, want het is gebleken, dat de lantaarn die Klunder en Teunissen van Kroon geleend zouden hebben, roode en groene lichtjes had. Hierna werden gehoord de gewezen agent v. politie te Sliedrecht, Jacob Mijntjes, thans cafehouder. Getuige was begin Augustus 1923 politie- agent te Sliedrecht. In 1928 is hij wegens slechte longen afgekeurd. Het onderzoek in de moordkwestie was op- gedragen aan de agenten Btickner en Basti- aanse. Wat zij vernamen, moesten zij onmiddellijk aan inspecteur Snijaers mededeelen. Ook get. interesseerde zich voor het onderzoek. Dit leidde hem naar juffrouw Grootebroer. „Heb je wel eens een ijzeren hamer bij Kroon ge zien!" vroeg get. haar. Vrouw Grooteboer antwoordde hier bevesti- gend op. Toen de hamer haar getoond werd, her- kende ze hem. Op 13 Aug. 1923 is getuige door Bastiaanse en Biichner gehoord over het feit, dat hij vrouw Kroon en Klunder wel eens samen op den dijk had gezien. President: En dat bracht u in verband met den moordzaak? Getuige: Jawel. President: U hebt zoodanig in die zaak gewroet, dat Klunder gezegd heeft: als ik je nu alleen zie, maak ik je kapot. - *- Getuige: Dat is zoo. President: Later is u gekomen met een be- zwarend proces-verbaal dat u Klunder en Teunissen in den moordnacht op den dijk gezien hebt. Get.: Ja, ik had toen dienst. Pres.: Hoe weet je precies, dat het den moordnacht was. Get.: Omdat het vlak voor een vrijen dag was. Pres.: En die belangrijke mededeeling houdt U nu maanden onder U? Dat vertelt U pas op 30 Aug. aan inspecteur Snijders, beweert U, en een jaar en 8 maanden later komt u pas met een ambtseedig proces-ver baal daaromtrent. Aan alle kanten wordt een hoofdgetuige gezocht en u houdt die ver klaring onder U! Als inspecteur Snijders die verklaring van U gehoord had, zou hij die bij de hoogste autoriteiten bekend hebben gemaakt. Ik geloof dat U liegt of dat U Uw plicht schandelijk hebt verwaarloosd. Uit het feit, dat U nooit gehoord is, kan U concludeeren, dat er niets met Uw verkla ring bij inspecteur Snijders gebeurd is. Maar inspecteur Snijders zelf zegt, dat U gelogen hebt met Uw bewering, dat U hem die ver klaring van den dijk gedaan hebt. Door 2 ja- ren later met een officieel proces-verbaal te komen, heeft U met menschenlevens ge- speeld. Dat heet geen getuigenissen afleggen. Dat heet getuigenissen „maken". (Beweging in de zaal). Pres.: Toen U voor de rechtbank te Dor drecht moest verschijnen, was U in Hellen- doorn Get.: Ja. Pres.: En toen heeft dr. Vos van Hellen- doorn aan den officier gevraagd, U niet meer lastig te vallen over het te laat indienen van het proces-verbaal? Get.Ja. Ik had al eens een standje gehad. Maar later zeide ze, dat dit ten onrechte was geweest. Pres.: Misschien zeg ik dat ook nog wel eens aan U. Maar ik denk het niet. Get. Mijntjes beroept zich op zijn zwak gestel. Pres.: U beweert dus, dat inspecteur Snij ders gelogen heeft? Get.: Ja. Ik heb er ook getuigen voor, dat hij een leugenaar is. Pres.Zulke getuigen kunnen wij tegen U misschien ook wel vinden. Vervolgens komt de wijze, waarop Mijn tjes' procesverbaal tot stand is gekomen, ter sprake. De zitting duurt voort. Paarden. KORTEBAAN-DRAVERIJEN TE HEER-HUGOWAARD. De op Woensdag a.s. te houden kortebaan- draverijen te Heerhugowaard beloven alles- zins belangrijk te worden. Er zijn niet min der dan dertig paarden ingeschreven, n.l.r Orion, Oly P., Mignon, Nelly Z., Catharina Spier, Maggy Henry, Nella Schoon, Our Uhlan B., Konora, Idylle, Oeke S., Omega, Petite Amie, Mary Magowan, Qualiteit, Bret teur, Prinses Olga, Hartstein, Nobel, Minne- odsa, Viola Bell, Baucis, Koosje W., Sally Harvester, Pretty Polly, Pieternel, Catabo- ra T^ Nannie B., Politesse en Miss Zelda Peter. Zooals men ziet, zijn er onder de inge schreven paarden verschillende om hunne uitstekende draverskwaliteiten terecht be- faamde dieren. Er is dus alleszins mooie en spannende sport te verwachten. De draverijen hebben plaats onder de re- glementen van de Ned. Harddraverij- en Ren-vereeniging. Zij zijn gesplitst in drave rijen A., B. en C., waaraan dus alle opgeko- men paarden deelnemen, behalve de winners uit elke voorgaande draverij. MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een Eransch bombardeer-vliegtuig van het 22ste luchtvaartregimertt, dat gisteravond voor een nachtvlucht was opgestegen, is naar beneden gestort, nabij Courville, doordat het toestel in brand vloog. De 4 inzittenden kwamen om. Uit de overblijfselen van het vliegtuig konden tot nu toe 2 lijken geborgen woruen. DE POSTVLUCHT NAAR INDIE. Het vliegtuig te Constantinopel. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat het postvliegtuig op weg van Neder- landsch-Indie gistermorgen om 5.45 uur van Boedapest is vertrokken naar Con stantinopel. Een nadere mededeeling luidt, dat het vliegtuig om 13.5 uur Amsterd. tijd te Constantinopel is aangekomen. Alles wel aan boord. Heden wordt de reis voortgezet. LANDBOUWTENTOONSTELLING. Men verzoekt ons er nog even de aandacht op te willen vestigen, dat Woensdag 25 Oc tober a.s. niet alleen een landbouwtentoon- stelling wordt gehouden, maar dat daaraan ook een Fokveedag is verbonden. De heer Kerssens verzoekt ons te melden, dat de inschrijving voor pluimvee en konijnen dit jaar bij hem op de Nieuwesloot zal plaats hebben. POLITIEDIPLOMA. De heer J. P. Gerritsen albier is te Den Haag geslaagd voor het examen voor het politie-diploma vanwege den Alg. Ned. Politiebond. OVERPLAATSING. De eerste-luitenant H. Staring, van het 21e regiment infanterie te Amers- foort, is op 16 September als instructeur overgeplaatst bij het Landstorverband „Alkmaar" (standplaats Alkmaar). GESLAAGD. Voor het analysten-examen vanwege de Nederlandsche Chemische Vereeni- •*ing %epomen te Nijmggen is geslaagd naar waarnemingen, verricht in den morgen van 14 Sept. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 765.1 te Danzig. Laagste barometerstand 743.9 te Aqui- rairi. Verwachting, geldig tot den avond van 15 September: Zwakke tot matige, Westelijke tot Zuidelij- ken wind; half tot zwaar bewolkt tot be- trokken; aanvankelijk weinig of geen regen; later mogelijk eenige regen; weinig verande- ring in temperatuur. voor het tweede gedeelte de heer J. F. ten Hove te Purmerend. Eveneens voor het tweede gedeelte, af- genomen te Rotterdam, slaagde mej. M. A. Koop te Hoorn. Beide candidaten waren werkzaae® als volontair bij den keuringsdienst te Alkmaar. CONCERT op ZONDAG 15 SEPT. van 8—10 uu> te geven door Stedelijk Muziekkorps Directeur: H. A. Maas. PMgramma: 1. H. A. Maas. Alcmaria Victrix. Martdii 2. D. Auber. Ouverture tot de opera „Les diamants de la Couronne". 3. a. Joh. Verhulst. Albumblad. Voor T. Bosboom—Toussaint op haar 70en verjaardag (16 Sept. 1882). b. S. Vlessing. Vrool. Optocht. Caprice 4. W. van Perck. La Catalene. Valse Espagnole. 5. G. Donizetti. Groote fantasie uit de opera „La fille du rdgiment'\ A P a u z e. 6. H. A. Maas. Les Sentinelles d' Apollo. Marche. 7. J. Christophe. Fantaisie VariSe. 8. Julius Fucik. Traumideale. Walzer. 9. C. Latann. Anker auf. Marsch. Verzoeke tijdens de muziek, le. nief heen en weer te loopen, 2e: geen laid rnchtig gesprek te voeren. Toegang vrij. CIRCUS HAGENBECK OP HET N SPORTTERREIN. Het voorspel is begonnen! Om hedenl avond en vervolgens Zondag, Maandag en Dinsdag door de galavoorstellingen gevolgd te worden. Omstreeks 12 uur hedenmiddag hebben we nog gauw even een kijkje genomen op het sportpark, waar in drukke bedrijvigheid aan de opstelling van de groote tent werd gearbeid. In de Nieuwspoortslaan, die de komende dagen als een der drukste hoofdstraten eener hoofdstad een dichfe menigte belangstellende bezoekers zal zien voorbijtrekken, waren de artisten druk aan het werk. Een aantal way gens met materiaal stond langs de huizen in een rij opgesteld. 1 Als we hier spreken over artisten, dan be- doelen we niet zoozeer hen, die des avonds de enfhousiaste bezoekers vol verbazing zul len stemmen over de schitterende vernchtin- gen op velerlei gebied, maar dan schrijven we eigenlijk over de werkers van lager orde, over de arbeiders, die dit voorspel opvoeren en tot taak hebben alles in gereedheid te bren- gen, om te zorgen dat hedenavond de eerste voorstelling reeds kan worden gegeven. Ook zij verdienen zeker een woord van lof voor de wijze, waarop alles in groote regelmaat en op vlotte manier wordt opgebouwd. Wanneer we ook maar een enkel oogenblik aanschouwen hoe alles hier werkt als een zuiver afge- stemde machine, hoe ieder mannetje weet wat hem te doen staat en alle han- den daar zijn, waar dit ook inderdaad noodig is, dan moet dit werk wel onze bewondering opwekken. Toch zien we ook hier artisten aan het werk, die in de voorstellingen wel op de grootste bewondering aanspraak kunnen maken. We meenen hier de oli- fanten, de jumbo's, die bij de voorberei- dende werkzaamheden steeds zoo'n groote rol spelen en eveneens des avonds bij hun optreden, het middelpunt der belangstelling zijn. Zoowel van mechanische als dierlijke kracht wordt er bij dit gedeelte van de circusarbeid gebruik gemaakt. Ja, blijkt de voort te trekken last al te zwaar, dan worden beide krachten tegelijkertijd aangewend om de zware wagens over den zachten grasbodem te vervoeren. Steeds weer wekt de enorme kracht dezer dieren de bewondering. „Es geht langsam, aber gut", hoorden we een me- dewerker van het circus opmerken. Ock verwondert het immer weer, wan neer we zien hoe deze kolossen van kracht zich als tamme schapen laten lei- den door de kleine schreeuwende en slaande menschjes, wier bevelen stipt worden opgevolgd. Waar zoo hard en met grooten regel maat wordt gewerkt, zal men begrijpen, dat met groote vorderingen het enorme zeildoek van't tentgebouw omhoog rijst. Naar men weet heeft het circus Hagen- beck vier masten. Bij het circus Strass- burger, dat op drie masten steunde, ston- den deze op een rij naast elkaar. Maar de vier masten van dit enorme circus staan in een groot vierkant. Langzaam ging het tentzeil steeds hooger. Steeds werden weer nieuwe, kleinere masten aangebracht en op hun plaats gezet om het zeil te ondersteunen. Natuurlijk trok het voorspel, als we dit woord nog eens mogen gebruiken, veel belangstelling. Bij zulke werkzaam heden op het sportterrein blijkt onze stad nog een groot aantal experts te hebben, die blijkbaar onmisbaar zijn, om dezen arbeid goed te doen slagen. De politie zorgde er evenwel voor, dat teveel van deze „deskundigen" het ter- rein betraden, zoodat zonder hinder ge werkt kon worden. Gewerkt tot vanavond, wanneer da nficai ngsvoorstelling olaats vindt

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 2