Ilknnrstbi Enrmt. De moord te Giessen-Nieuwkerk. HeRderd ten en dirtigste Jaargang. Zaterdag* 14 September Vraaej en Aanbod Binnenland r mmm 217 1929 GEVRAAGD gebruikte WOORDEN- BOEKEN, Fransch, Duitsch en Engelsch ft Aanbiedingen RIDDERSTRAAT 4. TE KOOP VOOR OUD: JUWEELEN RINGETJES, JUWEELEN COLLIERS en JUWEELEN KNOPPEN. i S. W. VET, Verdronkenoord 5. TE KOOP een zoo goed als nieuwe DIVAN. Adres OVERDIEPAD 46. DAMESRIJWIEL' TE KOOP. voor 8. SPOORSTRAAT 84. TE KOOP: Godinkachel met plaat (i. g. st.) 14, eiken Schoorsteenmantel nieuw 8, Velo-wringer 2, 3/4 viool (mooi geluid) met stok en kist 15 bij VERWER, 9aanstraaC TE KOOP- een goed onderhouden GODINKACHEL. ZAADMARKT 66, alhier. TE KOOP GEVRAAGD BOEKENKAST. Adres SNAARMANSLAAN 58. Kindervvagen, pracht moderne wagen, heeft gekost 45 nu 16, prima Fornuis 11. Voorts alle soorten Meubelen, Bed- den, Matrassen en/. J. L. SOSTMAN Jr., Verkooplokaal Ridderstraat 6. TE KOOP wegens vertrek best KIP- PENHOK MET REN, 6 HUISKAMER- STOELEN, SPIEGEL, KINDERLEDI- KANTJE. TOUSSAINTSTRAAT No. 11. r (Vervolg van de zitting van gisteren.) (Onderstaand gedeelte van het verslag der behandeling-in-revisie van deze moordzaak voor het Amsterdamsche gerechtshof is reeds geplaatst geweest in een deel van onze op- laag van gister) Pres.: En als jullie gunstig verklaard had- den, kregen jullie cent en? Get.: Ach, ik niet, want ik had nog geld, maar mijn vrouw heeft van de Jong een gulden en van den directeur van het huis van bewaring f 0.50 gehad. (Beweging). Tiiaechen den tijd dat getuige uit het voor- •rrest ontslagen werd en de zitting van de Dordtsche rechtbank is de Jong weer her- haalde malen bij hem geweest om theorie te geven. Pres.Juist, theorie, zoo is het. Get.: De Jong heeft ons voorgezegd wat tvij voor de rechtbank moesten verklaren. Verschillende dingen heeft hij voor ons op- geschreven. De verdere verklaringen van Kroon (voor de zitting van het Hof) zijn vrijwel gelijk- iuidend aan die van zijn vrouw. Rechercheur de Jong wordt voorgeroepen, wanneer ook deze getuige de kwestie van de fietslantaarn vermeld heeft. Hij ontkent ooit gezegd te hebben, dat Kroon de gekleurde glaasjes weg moest gooien. Voelt u niet, mijnheer de president, zegt de 'Jong, dat deze man van A tot Z staat te lie- gen? (Algemeene beweging in de zaal). Kroon valt woedend tegen de Jong uit. De president haniert. Onder ademlooze stilte en geweldige span ning in de zaal verzoekt Mr. Roobol bevel tot opening der instructie tegen de Jong op ver moeden van meineed, met bevel tot gevangen neming. Mr. Roobol motiveert dit verzoek als volgt: Wanneer Klunder en Teunissen vrijgelaten worden en ze komen op straat de Jong tegen, gebeuren er ongelukken. Verder wenscht pleiter, dat de Kroon's be- eehermd worden tegen verdere machinaties van den rijksrechercheur. De president zei, alvorens een beslissing te nemen, eerst het verhoor voort te willen zetten. voornamelijk ondergeschikte punter, betreffende. Te ruim half 2 wordt de zitting geschorst Na de pauze. Een incident. Tegen het oogenblik dat de middagzitting zal aanvangen, staat een vrij dichtc men- schenmenigte voor het Paleis van Justitie op gesteld, welke door agenten in bedwang wordt gehouden. Een voorbijganger die voor rechercheur le Jong wordt aangezien, wordt uitgejouwd. De zitting vangt aan met de mededeeling van mr. van Aken, rechter te Dordrecht, dat de Kroon's tijdens de zitting der rechtbank eenige malen door den president op het g> wicht van den eed zijn attent gemaakt Kroon ontkent dit. Ook Teunissen en Klun der ontkennen zulks. Over deze kwestie ontstaat dan ook nog eenige gedachtenwisseling met den substi- tuut officier van justitie mr. Kroonenberg. Mej. Kroon in de getuigenbank Hierna wordt gehoord de dochter van het echtpaar Kroon, 16 jaar oud, een dienstbode van beroep. Getuige zegt, door de rechtbank gehoord te zijn over den hamer. Op verzoek van den president neemt zij het voorwerp in de hand. President: Is die hamer van jullie? Geuige: Nee. President: Is er niet iemand bij jullie ge weest die zei „Hier heb je jullie hamer te- rug?" Getuige: „Ja, dat was de agent Vos. En ik heb hem toen gezegd, dat ik dien hamer niet kon aannemen, omdat hij niet van mij was'". Mr. Roobol vraagt aan den volgenden ge tuige, den rijksveldwachter Bastiaanse, die indertijd op de plaats van het misdrijf is ge weest: „U hebt Boxmeer gearresteerd, niet- waar?" Getuige Bastiaanse: „Ik heb hem in Gor- kum aangehouden". Mr. Roobol: „Wat hebt u in zijn zak ge vonden? Getuige: „Een zakmes met afgestooten punt. Mr. Roobol: „In het verbaal staat ook nog dat er f 5.60 op Boxeer gevonden is". Getuige: „Daar weet ik niets van". Mr. Roobol: „Hebben de vrouwen en de kinderen van den verslagene het mes van Boxmeer niet herkend als het eigendom van De Jong?" Getuige: „Nee, niet bepaald. Ze zeide, dat d* Jong wel een soortgelijk mes in zijn be- zit had". Hierna wordt gehoord de 44-jarige met- selaar H. Vertneer. Getuige deelt mede, in den moordnacht ten Imize van de Kroons te zijn geweest. Tegen 10 uur kwamen Klunder en Teunissen. Goed 11 uur gingen beiden even naar buiten. Get. '•■olgde ze op kousen tot aan de deur. Getuige .Weet niet beter of Klunder en Te stcnden op den weg te praten. Binnen een kwartier kwam het tweetal weer binnen en heeft men het feest tot 1 uur weer voortge- zet. Daarna verwijderen Klunder en Teunis sen zich. Even later zei vrouw Kroon: Ik wou maar dat Teunissen terugkwam, dan konden we naar bed gaan. Getuige heeft Teunissen toen uit het kosthuis van Klunder teruggehaald. Hij zag daar, dat Teunissen Klunder een portefeuille over gaf. Getuige is op 6 Maart 1925 in arrest ge steld. Niet minder dan 72 dagen heeft hij preventief gezeten. President: „Wat hadden ze tegen u?" Getuige Vermeer: ,,Ik denk, dat ze me als medeplichtige beschouwden". President: „Alken omdat u met Klunder en Teunissen gepraat had? (Onderdrukt ge- lach). Getuige is hierna herhaaldelijk gehoord door rechercheur De Jong. President: „Hoe ging dat?" Getuige: „De Jong deed niets anders dan me „afpersen". Daarna ben ik er toe geko- men, om voor de rechtbank te verklaren dat Klunder en Teunissen geruimen tijd zijn weg geweest". President: „En voor het Hof heb je dat nog aangedikt door te zeggen: Het kan wel een uur gev/eest zijn". Getuige: „Dat staat me niet bij". President: „Is u ook bedreigd met mein eed?" Getuige: „De Jong heeft gezegd, dat hij mij zou laten opdraaien voor een valsche verklaring". President: „Kan je verklaren, dat Mijn- stra den hamer bij de Kroons heeft gezien, zooals hij beweert". Getuige: „Dat kan ik mij niet verklaren". President: „Het is een gekke hamer he? Heb je hem wel eens in je handen gehad?" Getuige: „Nooit!" President: „Kom dan maar eens naar vo- ren en neem het ding op". (Gelach). Aarzelend voldoet getuige aan dit ver zoek. Mr. Roobol: „Hoe dikwijls hebt u in voor- arrest bezoek van de Jong gehad?" Getuige: „12 tot 13 maal". (Beweging). Invrijheidstelling gevraagd. Mr. Roobol: „En zou je nu onder eede durven verklaren, dat de Jong je tot het af- leggen van 'n valsche verklaring heeft willen pressen Getuige: „Hij heeft niet anders gedaan". Hierna treedt mr. Roobol naar voren en doet onder ademlooze stilte het verzeek tot onmiddellijke invrijheidsstelling. Mr. Bauduin (adv. gen.): Ik maak geen bezwaar tegen de inwilliging van dit ver zoek. (Luid applaus in de zaal). l erwijl Klunder en Teunissen alsook de verdedigers en de aannemer Stuy van alle kanten worden geluk gewenscht, gaat het Hof in raadkamer, om over het verzoek tot invrijheidsstelling te beraadslagen. Na 10 minuten in Raadkamer te zijn geweest, komt het Hof te kwart voor 4 in de zaal terug en deelt president mr. Jolles mede, dat het Hof het in den huidigen stand van het geding beter acht, zijn beslissing over dit verzoek aan te houden, tot dat alle getuigen gehoord zijn. Hierna wordt gehoord de weduwe van den verslagene, de wed. A. de Jong-Koeten President: „Hebt u eenig idee wie de moordenaar van uw man is geweest?" Getuige: „Ik heb een idee gehad, maar die heb ik weer laten loopen". President: „Wie dacht u dan?" Getuige: „De zwerver Boxmeer". President: „Vindt u het waarschijnlijk dat uw man om het geld vermoord is?" Getuige: „Neen". President: „Had hij misschien vijanden of was er misschien iemand, die er belang bij had, dat hij veTdween?" Getuige: „Ik zou niet weten wie!" President: „Leek het mes van Boxmeer op dat van uw man?" Getuige: „Ja, ik zei direct, dat het het zij- ne was". De volgende getuige is de agent G. Key uit Kesteren, die rechercheur de Jong geas- sisteerd heeft bij de arrestatie van Vermeer Zijn verhoor levert geen nieuwe gezichts- punten op. Het lijk op een praalbed. Dan is het de beurt van den 32-jarigen wegwerker bij de Ned. Spoorwegen G. Kras om te getuigen. Getuige zegt de eerste geweest te zijn, die het Hjk gevonden had, op 400 meter van de halte. 't Lag als het ware op een „praalbed" in de vrije ruimte, met de handen op den buik gevouwen. Een hamer van't model als die in den arm van het lijk lag, heeft get. nooit gezien. Pres.: Was U goed met de Jong? Get.: 'k Heb nooit een woord met hem ge had. Pres.'t Ziet er niet naar uit, dat hij om het geld vermoord is, wel? Get.: Neen, om vijf gulden. Pres.: Je zou zoo zeggen dat de vermoor- de vijanden had. Weet U daarvan? De advocaat-generaalVindt je het niet tf.md dat kt liik iuist zoo tygg^en de sporen lag, dat het niet door den trein ge- grepen kon worden? Get.: Daar heb ik later aan gedacht en toen vond ik het vreemd. Mr. Roobol: Hebt U niet met den machi nist van den eersten trein over den moord ge- praat?. Get.Neen. Mr. Roobol: Dat vind ik wel vreemd, want nauwelijks was de trein vertrokken, of U telefoneerde over den moord naar Gor- cum! Get.: Ik was zenuwachtig, begrijpt U? Klunder vraagt om. naar huis te mogen gaan. Hierna krijgen mr. Bentford van Valken- burg, mr. Kronenberg en mr. Van Aken per- missie om naar huis te gaan, hetgeen Klun der aanleiding geeft tot de vraag: Meneer de president, zou het nou niet mo gelijk zijn dat wij ook worden losgelaten? Onze onschuld is nu toch wel meer dan be- wezen. Pres.: Klunder, het hof heeft nu eenmaal besloten om eerst het getuigenverhoor af te maken. Er kunnen toch nog bezwarende ver klaringen komen? Klunder: Laat ons dan in den tuin mo gen wandelen, inplaats van in een hok te zitten! Pres.: Daarover heb ik niet te beschikken Teunissen: Mijn vrouw wacht al vier jaar op me! Weer de hamer. Tegenstrijdige verklaringen. Een meineedige Vervolgens wordt gehoord mr. A. J. Pau- lus, rechter te Dordrecht. Bij het verhoor, dat get. indertijd Kroon heeft afgenomen, is gebleken dat Kroon een verklaring gaf van de wijze, waarop hij den steel in den hamer zou hebben gezet, een verklaring, welke volgens een deskundige niet houdbaar was. De werkmeester J. Boerman te Dordrecht, die hierna gehoord wordt, was de hiervoor bedoelde deskundige. Get. verklaart, dat hij jaren geleden een hamer van de soort als waarmede de moord begaan is gezien heeft in Vlaardingen, in gebruik bij de kuipers. De steel kan niet zoo ingeslagen zijn als in dertijd Kroon vertelde, dat hij het gedaan heeft. De volgende getuige is de heer P. M o 1, rijksveldwachter te Rotterdam. Get. is met Bastiaanse naar de plaats van het misdrijf gegaan, waar hij een hamer met lossen steel en een pet in beslag heeft geno- men. Meer wil de president van getuige niet weten. Get. B. Vos, agent te Sliedrecht, heeft in Augustus-1923 bij Mijnster gewoond. Met dezen heeft hij over den hamer gesproken. Get. heeft hem van den hamer een foto laten zien. Mijnster dacht dat Kroon een dergelij- ken hamer had, alleen meende hij dat de ha- mre der Kroons iets grooter was. Daarna zei hij er nog eens over te hebben nagedacht en nu van meening te zijn, dat de Kroons zoo'n hamer in hun bezit hadden gehad. Get. M. v. d. Graaf, ijsverkooper, verklaart dat hij in Juli 1923 meermalen bij de Kroons ijs heeft geklopt. Een hamer, als op den ver- moorden aangetroffen, heeft getuige nooit gezien. Get. N. Stuy, 24-jarig electromonteur te Rotterdam, is in Augustus 1923 in het schuurtje der Kroons geweest. Ook hij heeft daar den bewusten hamer nooit gezien, de vreemde construciie zou hem anders zeker op- gevallen zijn. In gelijken zin getuigt ook een 19-jarige broer van den vorigen getuige. Vervolgens treedt J. L. Mijnster, 50-jarig koopman, voor het hekje. M ijnster was de man, op wiens bezwarende verklaringen Klunder en Teunissen voor de eerste maal zijn gearresteerd. Get. zegt, dat de agent Vos hem verteld had, dat de moord was gepleegd met ene ploeghamer, voorzien van een ronden ijzeren steel met een punt. Pres.: Juist, en toen ben je, nadat je er eens over gepiekerd hebt, met ue verklaring voor den dag gekomen, dat er bij de Kroons een klauwhamer met een platten ijzeren steel was. Dat was toch een heele andere hamer, nietwaar? Get.: Ja dat is zoo. Pres.: Zeg eens eerlijk, heb je den hamer, die hier op tafel ligt, in het schuurtje van Kroon gezien? Get.: Ja, Edelachtbare! (beweging). Pres.: Weet je dat heel zeker? Get.Ja, want ik heb hem zelf in m'n han den genomen en gezegd: „Wat een vreemde hamer is dat". Pres.: Ik ben bang dat, nu U eenmaal ge zegd hebt dat het de hamer van Kroon is, U dit nu maar wilt volhouden. 't Is heel gek, als we over den oorsprong van het verhaal van den hamer beginnen, fasten we in het duister Mr. Roobol: Dc meineed van dezen Mijn ster staat al vast door de vorige getuigen. 't Wordt tijd, dat er maatregelen tegen hem ge nomen worden, want hij is de oorzaak van alle ellende! Hierna wordt gehoord juffrouw G. Groote- broer, die zegt dat zij een dergelijken hamer, als waarmede de moord is gepleegd, bij Kroon gezien heeft. Zij heeft het voorwerp nooit in handen gehad, wel kan zij zich her- inneren dat het een ijzeren steel had. Ook weet get. niet in welk jaar .zij den hamer heeft gezien. Vrouw Kroon antwoordt dat dit niet waar kan zijn. Get.: Ik zeg ook niet dat die hamer van de Kroons was; hij lag op het straatje bij hun huis. (onderdrukt applaus). Vervolgens leest de president de vroeger fegenover De Jong afgelegde verklaring voor, waarop get. ontkent dit ooit gezegd te hebben. Ik heb den hamer nooit in handen gehad, zegt zij; ik weet nu nog niet, dat de steel los zit, wel heb ik de kinderen van Kroon er mee zien spelen. (Nieuw onder-. drukt applaus). Raadsheer mr. Wierda: -k zie dat U staat te beven, doet U dat altijd? Get.Ik heb er geen erg in. Mr. Wiarda: Het komt mij voor dat U zich niet erg op Uw gemak gevcelt. De laatste getuige van den dag is mej. Weggers Bouwman, ook een vroegere buur- vro'uw van de Kroons. Zij had daar ook wel eens een hamer gezien, -die geheel van ijzer was, waarmee de Kroons steenkool klopten. Get. heeft echter voor den rechter-commis- saris verklaard, niet te weten of de hamer der Kroons een iizet.en steel had.!..Ook in andere. verklaringen over den hamer blijkt zij niet erg positief geweest te zijn. Mr. Den Hollander: Was er voldoende licht om in het kolenhok te kijken? Get.: Ja. Vrouw Kroon komt dan naar voren en ver klaart dat zij, als zij in het kolenhok een ha mer zou willen zoeken, eerst licht moest ma ken. (Bewegign in de zaal). De zitting wordt te kwart over zes ge schorst totheden (Zaterdag)ochtend te lO uur. Over het verzoek van mr. Roobol inzake den rijksrechercheur de Jong werd niet meer gesproken. Voor verdere bijzonderheden zie men laatste berichten. De moord te 's-Gravenhage. Wetenschappeliik be wijsmateriaal. Zooals gisteren is gemeld, heeft het scheer- mes, waarmede mevrouw Odem vermoord en de huishoudster aangerand moet zijn, be- langrijke nieuwe aanwijzingen gegeven. Er was een stu-kje huid op het lemmet van het mes gevonden. Wij wisten reeds, zegt de Haagsche Cou- rant, dat er een wetenschappelijk bewijs was, dat de schuld van den verdachte Kr. v. d. M. vaststelde. Geheel geredontrueerd was dit bewijs nog niet. Behalve door de verklaring van den be- diende, die Kromhout van der Meer het scheermes heeft verlcocht, is thans op weten- schappelijke wijze vast komen te staan, dat de verdachte in het bezit van het scheermes is geweest. Dit blijft hij evenwel sterk ont kennen. Het wetenschappelijk bewijs. Door deskundigen is onmiddellijk het be- bloede mes, waarmede de daad gepleegd zou zijn, aan een nauwkeurig onderzoek onder- worpen. Men heeft toen op het lemmet een stukje opperhuid ter grootte van een halve vierkante centimeter gevonden. Dit stukje op perhuid bleek noch van mevrouw Odem, noch van de huishoudster Fientje Holstein af- komstig te zijn. De verdachte werd akn een minutieuse ob- servatie onderworpen, en men ontdekte, dat hij een stukje opperhuid van de linkerhand miste. Het stukje opperhuid, dat op het mes ge vonden is, past precies in het wondje in de opperhuid van de hand van den verdachte. Voorts is wetenschappelijk vastgesteld, dat de huid van dezelfde samenstelling is. Hiermede is onomstootelijk vast komen te staan, dat verdachte het scheermes kort te- voren moet gebruikt hebben. Dat hij echter ook den moord op mevrouw Odem gepleegd zou hebben, is nog niet be- wezen. Bij het bedrijven van deze daad is niemand aanwezig geweest. Het blad ver- neemt nog, dat in de voor den moord ver- eischte bewijsconstructie nog eenige sdhakels ontbreken. De aanwijzingen laten evenwel geen twijfel mogelijk. De overtuiging is er. Hoewel K. v. d. M. ontkent omstreeks kwart voor vijf in het perceel Bezuidenhout 395 geweest te zijn, is door verklaringen der in het ziekenhuis opgenomen huishoudster het tegendeel komen vast te staan. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de huishoudster verklaard heeft Kr. v. d. M. zelf te hebben opgengedaan. Zij heeft hem bij mevrouw Odem, die hem blijkbaar ver- wachtte, in de kamer gelaten. Het doel van zijn bezoek is nog niet be- kend. Wellicht heeft dit iets met een tekort in kas, dat de neef van mevrouw Odem had, te maken. De verdachte K. v. d. M., zou zelfs een brief daarover aan mevrouw Odem geschre- ven hebben. Voor den rechter van instructie. Donderdag zijn tal van personen, getuigen, in deze geruchtmakende moordzaak door den rechter v. instructie gehoqrd. Het onderzoek evenwel wordt zeer bemoeilijkt door tegen- strijdigheden van verschillende getuigenver- klaringen. Er zijn o.m. verschillende getuigen, die blijkbaar met het oogmerk zich interes- sant te maken, de zaak zeer opschroeven. Zoo is b.v. gebleken, dat het relaas, dat de tramconducteur Meyer van het gebeurde heeft gegeven, sterk overdreven is. Deze tramcondudteur is bij een hem door den rechter-commissaris afgenomen verhoor genoodzaakt geweest zijn, voor de politic af gelegde verklaringen vrijwel geheel in te trekken. VOET AFGEREDEN. Hedenmorgen is de rangeerder Hammink, die belast was met de bediening der afslui- ting der perrons te Zutphen, onder een loco- motief van 'n binnenkomenden trein geraakt. Zijn linkervoet werd afgereden en hij kreeg een hoofdwonde. Hij is onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is redelijk. DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR DEN HELDER. Naar wij vernemen zal, behalve de konin- gin en de prins, ook prinses Juliana op Za- terdag 21 Septemger a.s. een bezoek aan den Helder brengen, ter gelegenheid van de fees- ten voor het 75-jarig bestaan van het tegen- woordige Koninklijke Instituut voor de Ma rine, waar de opleiding tot zee-officier plaats heeft. De koninklijke familie zal zich's morgens inschepen aan boord van Hr. Ms mijnenleg- ger „Van Meerlandt", teneinde reeds de zeil- wedstrijden bij te wonen, welke tijdens de reuniefeesten werden uitgeschreven door de Kon. Marine Jachtclub, terwijl 's middags een vaartocht zal worden gemaakt aan boord Hr. Ms. torpedojager „Kortenaer". In verband met de zeilwedstrijden zal eerst in den namiddag een bezoek worden gebracht aan het Koninklijk Instituut voor de Marine, waarbij o.a. het corps adelbor- sten door H.M. geinspecteerd zal worden. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL. Op den bitumeweg tusschen Amersfoort en Soesterberg, waar het slippen van auto's vaak voorkomt, werd gistermiddag door het slippen van een melkauto nabij het gebouw van den Protestantenbond aangereden de de 56-jarige heer J. Jaski uit Soesterberg, die daar met zijn vrouw fietste. De man werd mgt een ve&olia&d been ep «£gy stige hoofdwonden opgenomen en is in den loop van den middag in het gasthuis over- leden. ONWEER. b Eietsiijder door den bliksem gedooct. De 24-jarige arbeider J. H. die per fiets van Wagenborgen naar zijn werk te Delf- zijl ging, is gister bij een kort doch hevig onweer door den bliksem getroffen en ge- dood. Boerderij door bliksem getroffen. Gistermorgen is in Farmsum, onder Delf- zijl, de boerderij van K. door den bliksem ge troffen en dientengevolge afgebrand. Alles ging verloren. Te Hellendoorn is de bliksem geslagen in de boerenwoning van V., genaamd het Vrugteveen. Binnen een half uur lag het huis in de asch. De oude moeder met twee ongelukkige dochters konden slechts met veel moeite gered worden. Een hond en een geit, alsmede de geheele inboedel werden door de vlammen vernield. Het vee was 's avonds tevoren in verband met de verbou- wing in de weide gebracht. Wegens water-' gebrek kon geen blusschingswerk worden verricht. t Gisternacht werd de hofstee van B. v. d.', Meer onder Scharnegoutum, bij Sneek, door: den bliksem getroffen en geheel in de asch' gelegd. Een groote hoeveelheid hooi ging' mede verloren. NA DEN SCHEEPSRAMP *g ROTTERDAM. Weer een der gewonden overledefi. Begraferiis van vier slachioffers. De rivierpolitie heeft gisternacht het lijk opgehaald van den machinist van het Engel- sche tankschip ,Vimeira", die Maandag j.l. bij den brand aan boord van dit schip over- boord is gesprongen en verdronken. Voorts is de sjouwer W. Voorbeytel, die met brandwonden in het ziekenhuis aan den Coolsingel was opgenomen, aan die verwon- dingen overleden. Gister zijn weer eenige slachtoffers van de scheepsramp ter aarde besteld. Op de Algemeene Begraafplaats Croos- wijk zijn ten grave gedragen de 20-jarige J. van Schaick, de 22-jarige J. M. Gelok en de eerste-stuurman van de „Vimeira", B. Ste wart. Bij deze begrafenis waren als verte- genwoordigers van de Rott. Droogdok Mij/"1 aanwezig de heeren A. Knape, waarnemend directeur, J. L. G. Stubbe, hoofdboekhouder en J. H. v. d. Berg, chef van de afd, repara-1 tien. Op de kisten lagen verscheidene kransen en daaronder waren er van de directie en'1 het personeel van de Rott. Droogdok Mij. d Op de begraafplaats Oud-Charlois is de 39-jarige L. M. v. Pelt begraven. Bij deze begrafenis vertegenwoordigde de heer C. M. Smit, de chef van den dok- en havendienst,4 de Rott. Droogdok-Mij. Ook hier waren er onder de kransen van de directie en perso- neel van de Droogdok-Mij. BRANDEN. Tengevolge van hooibroei is te Warga (Fr.) de koemelkershuizinge, bewoond door K. P. Veenstra, afgebrana Te Zwaagwesteinde (Fr.) is de woning van den venter W. Stienstra verbrand. De moeder redde met levensgevaar haar beide kinderen. Donderdag is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van de Er- ve Stynen te Stein (L.), welke thans wordt bewoond door den heer Wegens. Het vuur greep snel om zich heen. Doordat er geen water in de waterleiding aanwezig was* brandden het woonhuis, de stallen en een schuur uit. Het vee en een klein gedeelte der meubelen konden worden gered. OVERREDEN. Te Buitenpost (Fr.) is de veehouder W_ Reitsma door een motorrijder overreden Gisterochtend is hij overleden. DE ALASTRIM. Te Delft: Te Delft zijn gisteren elf gevallen van alas- trim vastgesteld. In hoofdzaak zijn kinderen aangetast. Acht patienten zijn opgenomen in de barak van het gasthuis. Te Almelo. Te Almelo hebben zich twee gevallen van alastrim in lichten graad voorgedaan bij kin deren uit hetzelfde gezin. KORTE BERICHTEN. Te Buitenpost (Gr.) is Donderdag- avond de 80-jarige W. R., bij het oversteken van den weg, door een motor aangereden en zoo ernstig gewond, dat hij gisteren aande gevolgen is overleden. DE ENG.-AMERIK. VLOOTONDER- HANDELINGEN. Een Japansche stem Naar uit Tokio gemeld wordt, is tot nu toe nog niet officieel het standpunt der Ja pansche regeering t.o.v. de vorderingen der Engdsch-Amerikaansche vlootbesprekingen bekend gemaakt. Vooraanstaande Japansche officieren, die tot nu toe het tot stand komen van een overeenkomst tusschen Engeland er de Ver. Staten in twijfel trokken, achtten het thans waarschijnlijk, dat volledige overeen stemming zal worden bereikt. De Japansche minister van marine heeft gisteren opnieuw betoogd, dat Japan een vermindering en niet slechts geen verdere uitbreiding van de bewapening ter zee wenscht. Wanneer evenwel een beperkt bouwplan voor de marine noodzakelijk is, zal Japan zich daartegen niet verzetten. Reuter vemeemt nog uit betrouwbare bron, dat de totale tonnenmaat aan kruisers van 340,000 ton voor Engeland, volgens het Engelsch voorstel, door de Ver. Staten niet volkomen verworpen is, maar dat een com- promis is voorgesteld. De moeilijkheid is nu, hoe het verschil tus schen deze 340,000 ton en de 305,000 ton, waartoe Hoover het Amerikaansche kruiser- programma wll verminderen, te overbruggen.' Naar verluidt zou de moeilijkheid geregeld worden door de bepaling, dat de Ver. Staten een grooter aantai kntiseii van 10.000 ton mmm

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 9