wmmm MmIS Stadsnieuws Worth"acrown De origineele pepermiml engros bij: Fa. J. F. v. LIESHOUT en G. KUUPER, Alkmaar. springen links en rechts op een met rood fluweel bekleede wipplank en tegelijkertijd vliegt er hier en daar een acrobaat de lucht in om als derde of vierde onderdeel van een ievende pyramide op de schouders van een collega terecht te komen. Een juffrouw met geblankette beenen, die een bescheiden rol in dit nummer schijnt te vervullen, toont toch zoo nu en dan een vrouwtjesputter te zijn, door een harer collega's zonder merkbare in- spanning op haar blanke schouders te zetten Ten slotte valt die heele pyramide weer in rondbuitelende deelen uiteen en al kopje dui- kelend en looping-the-loopend verdwijnt het heele gezelschap weer uit de arena, die nu haastig omgeven wordt door hooge tralie- hekken in afwachting van het oogenblik, dat meerdere exemplaren van den schrik der wildernis hun joyeuse entree zullen maken. De schrik der wildernis. Weldra is het oogenblik aangebroken, dat mensch en tijger buren zijn met gelukk:g een stevig hek er tusscben en noch de clowns, noch de stalknechten schijnen daarna ft>ehoefte te hebben om zich in de arena te ver- ioonen. Zij laten dat graag aan meneer August Mollier over, een kleine. forsche man in zeeofficiersuniform, die, naar het aantai gouden mouwbanden te oordeelen, een rang tusschen schout-bij-nacht en vice-admiraal bereikt heeft Hij presenteert een achttal nrachtige Ben gaaische koningstijger* en wie de ge- streepte, lenige reuzenkatten om hem heen ziet sluipen, kan vo<.r den durf van den koel- bloedigen temmer niet anders dan bewond ring hebben. Hij laat zijn dieren door een hoepel springen en over een boogvorrrigc brug wandelen en brengt ze in een schitte- rende pyramide bijeen. Sumatra, Java, Ma doera en naar welk geboorteland ze verder genoemd mogen zijn, volgen zijn bevelen onvoorwaardelijk op en wie de schrik van 't oerwoud zoo knusjes zijn kunsten ziet ver- toonen, vergeet onwillekeurig, dat hij hier het dier voor zich heeft, dat de oud-resident Westenenk in zijn beroemd geworden boek gekenschetst heeft als: „Hij, wiens naam men in het oerwoud nimmer noemt, met het felle oog en den nooit missenden klauw, die in den bliksemsuizenden aanval een flitsende lichtschijn is van geel en grauw". Nauwelijks is de schout-bij-nacht met zijn gevaarlijke metgezellen verdwenen of Z. M de Koning der dieren verschijnt ten tooneele. Zijne Majesteit de Koning der dieren. Een viertal prachtige, zandkleurige leeuwen schudden bedenkelijk hun majestueuze kop pen. Zij grommen tegen den temmer en laten om hem te verschrikken hun witte slagtanden ter grootte van kerstboomkaarsjes bekijken Maar de heer Alfred Kaden, een jonge man in tenniscostuum, komt daarvan allerminst onder den indruk. Gedachtig aan het „hoe meer zielen hoe meer vreugd", iaat hij nog een paar koningstijgers en twee Schiller- ki aagberen binnen en noodigt zijn gasten met een korte aanwijzing van het dikke einde van zijn zweep beleefd maar dringend uit, de voor hen bestemde plaatsen te willen in- nemen In het voorbij gaan wordt er wel eens een klauwpoot naar hem uitgestoken, maar een kleine tik met den zweepstok is voldoen de om verdere aanhaligheden te voorkomen Rustig geeft hij zijn bevelen en een oogen blik later staan twee leeuwen al op de wip plank waarbij een kraagbeer als oneven- wichtig piece de milieu fungeert. Dan volgen er fraaie sprongen en als apotheose een die- rengroep uit tijgers, leeuwen en beren ge- vormd, een z6o fraai en zoo gedurfd geheel, dat de toeschouwers den kranigen temmer met een enthousiast applaus beloonen Een leeuwenzoentje. Als pakkend bewijs van de vriendschappe- lijke gevoelens zijner viervoetige metgezel len steekt hij ten slotte zijn hoofd in een leeuwenmuil, een staaltje van durf, dat niet vele onder onze lezers hem zullen nadoen. Ten slotte verheffen alle dieren zich op de achterpooten en wie dat ziet moet onwillekeu rig aan de groote steenen leeuwen voor ons Stadhuis denken. Maar de k vende zien er toch wat natuurlijker uit en ze blijven ook niet zoo'ang in dezeifde houding, want plotseling springt de heele collectie weer door elkaar. De stalknechts trekken de hekken open en de gevaarlijke artisten draven door een getraliede gang naar hun kooien. De temmer buigt en lacht en het daverend applaus wordt plotseling overstemd door het orkest, welks kapelmeester den voor circus- muziek weinig toepasselijken naam „Koral" blijkt te dragen. „(Ja je mee r.aar I agenbeck?" De trommels roffelen, het koper schettert en onder de opwekkende tonen van „Ga je mee naar Hagenbeck" stroomt de tent lang- zaam leeg. Duizenden donkere gedaanten zoeken hun weg over't Sportparkterrein en vormen een reusachtigen optocht voor de bewoners van de Nieuwpoortslaan, die gezelhg voor hun huisjes zitten te kijken. De politie leidt het verkeer over den Kenne- merstraatweg en weldra verspreidt zich een dankbare en alleszins voldane menigte over straten en nkinen om thuis, aan alien die daar wachten, van het groote succes en den genotvollen avond te vertellen. De Zondagmiddagvoorstelling werd door veel kinderen bezocht, die zich vooral met de clowns geamuseerd hebben. Zondagavond was het circus, behalve op den. hoogsten rang, zeer goed bezet. Het programma werd weer vlot en tot alter teyredenheid afgewerkt, v. VIJFDE JAARSLAG VAN DE STICHTING „VOLKSUNIVERSITEIT VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN" 19281929. Eere-voorzitter: Mr. W. C. Wendelaar. burgemeester van Alkmaar. Bestuurslcden: Ds. H. Westra, voorzitter Jb. Cloeck, A. Dijkers, A. v. d. Elburg, pen ningmeester. mevr. T. HeringaSchuiling (Schoorl), W. v. d. Vail (Heiloo), R. Wiarda (Bergen), G. H. Zoll, Dr. C. I. Kruisheer, secretaris, Wester weg 92. Led en van den Raad van Toezicht: J. Wes terhof, voorzitter; A. F. Thomsen, vice-voor- zitter; A. Koelma, secretaris; C. Daalder, Mr. P. Langeveld, J. Koopal, D. G. G. Mar- gadant, Mr. J. P. Bosman, Mej. A. N. H. W. v. d. Linden, C. de Groot (Schermer), P. M. Bosscher, Mr. C. A. de Groot, L. den Das (Bergen), J. A. Zwarteveen, A. Kleymeer, Mr. Dr. N. Muller. S. Blom, W. Hoek, W. J. v. d. Vliet, H. J. Jonker, Mej. J. Tomassen, W. H. M. Pels, D. Dekker, K. Human, R. G C. Schroder, mej. N. Carels, C. F. D. Koh- nert, J. E. Schwantje, Dr. J. Hemelrijk (Ber gen), Mej. J. S. Fanoy, P. Lommen (Castri- cum), J. Nieuwenhuyzen (Limmen), W van Slooten (Heer-Hugowaard), P. Kikkert (Koe- dijk). Contribueerende vereenigingen: Nederl. Bond van Abstinent StudeerendenAlcmaria, Vereeniging tot Bevordering van Vreemdelin genverkeer; Centrale Nederlandsche Ambte naarsbond; Nationaal Verbond van Gemeen teambtenaren; Nederl. Bond van Gemeente- ambtenaren; Alkmaarsche Bestuurdersbond; Alg. Nederl. Bouwarbeidersbond, afd. Alk maar; idem afdeeling Bergen; Volksbond tegen Drankmisbruik; Vrijzinnig Democrati- sche Bond; Nederl. Vereeniging van Fa- briekarbeiders; Gymnastiek Vereeniging „De Halter"; Handeldrijvende en Industr. Midden stand; Nederl. Vereeniging van Huisvrou- wen; Vereeniging van Hoogere Gemeente- ambtenaren; 1. O. Odd Fellows; Vereeniging van Rijksleeraren; Openbare Leeszaal en Boekerii; Loge van Vrij-Metselaren „De Noordstar"; Alg. Nederl. Bond van Meubel- makers, afdeeling Alkmaar; Depart. Alk maar der Mij. tot Nut van het Algemeen; Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs; Bond van Nederland sche Onderwijzers; Nederl. Onderwijzers Ge- nootschap; Volksonderwijs; Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs; Solus Nemo Satis Sapit (Physica)Bond van Post-, Telegr.- en Telefoon-personeel; Nederl. Fede rate van Sigarenmakers- en Tabakbewerkers; Soc. Dem. ArbeiderspartijVereeniging van Staatsburgeressen; Algem. Ned. Typografen- bond. Contribueerende gemeenten: Alkmaar, Hei loo, Noord-Scharwoude, Oterleek, Oud- karspel, De Rijp, Schoorl, Uitgeest, Zuid- Scharwoude, Zuid- en Noord-Schermer, War menhuizen, Bergen, Castricum, Heerhugo- waard, Egmond-binnen, Limmen en Koedijk. Hen aantai contribueerende gemeenten bleef constant. Begunsiigers: Mr. W. C. Wendelaar, Prof Mr. Jb. Zeylemaker (Weltevreden, Nederl. Indie). Het aantai begunstigers daalde dit jaar met een door het vertrek van den heer A. J Harbrink Numan te Schoorl. Contribuanten: Het aantai contribuanten steeg ook dit jaar weder en wel van 409 tot 464. Voor een deel zal deze stijging wel te danken zijn aan het feit, dat ook dit jaar aan de contribuanten weder het recht op gratis toegang tot een der cursussen of lezingen (uitgezonderd de werk-cursussen) werd toe- gestaan. Aantai Cursussen: inschrijvers Karakterkunde, Ds. Joh. v. d. Spek BeethovenFrans Vink Socrates, Dr. J. Hemelrijk De Automobielmotor, C. F. D. Kohnert Opvoedkunde, Dr. A. de Vletter Nederl. Letterkunde, Mevr. H. E. v. Amerongen—Dekkers en Dr. J. B. van Amerongen Dierenleven, A. F. J. Portieltje Radio F. J. Vostenburg Totaal Werkcursussen: Nederl. Taal (I en II), J. Barkman Duitsch, C. Knaap Engelsch lste jaar, J. Barkman en C. Knaap Engelsch, 2de jaar, mej. J. F. J. Dubois 3de jaar, idem Scheikunde, Ir. D. A. Wittop Koning Staathuishoudkunde. J. H. de Groot Latijn, Dr. J. Hemelrijk Totaal Lezingen Sjef van Dongen Voordrachtavond, Top Naeff Psychologie der Apen, Prof. Dr. F. J. j. Buytendijk Drooglegging der Zuiderzee, Ir. J. A. Ringers Lessing, Leo Straus Raskenmerken van onzen vecslapel, Prof. Dr. D. L. Bakker Alcohol en Oeestesziekten, M. J. ten Raa 166 86 50 22 78 100 80 38 620 31 19 47 24 22 14 10 26 193 514 134 59 444 36 43 21 voor 1927/'28 1.566.55 voor 1928/'29 2.798.75 Zeer te betreuren is het daarom, dat reeds nu zal moeten worden vastgesteld, dat deze stijging in den nu komenden winter niet zal kunnen worden voortgezet en dat zelfs eenige vermindering van onze werkzaamheden moet worden voorzien. Dit zal niet een gevolg zijn van een te ver- wachten vermindering in de belangstelling onzer cursisten, maar uitsluitend daarvan, dat de besehikbare geldmiddelen geen gelij- ken tred houden met de tot dusverre zoo krachtige toename onzer werkzaamheden. Immers slechts weinige der te geven cur sussen en avonden leveren een geldelijke op- brengst, welke de uitgaven kunnen dekken en waar onze inkomsten in den vorm van sub sidies en contributies vrijwel stationnair blij ven, is hiermede helaas voorloopig een grens gesteld aan ons werk. Waar het afgeloopen werkjaar met een nadeelig saldo sloot, zal het volgende winterprogramma een eenigszins beknopter karakter moeten dragen, waarbij eohter op den voorgrond staat, dat het gehal te der te geven cursussen en lezingen op de zelfde hoogte dient te blijven. (Wordt vervolgd). UITGEEST. Personalia. Mej. M van der Heijde onderwijzeres aan de R. K. Bijz. school heeft voor hare be- noeming als zoodanig aan de R. K. Bijz. school te Boskoop bedankt. WESTWOUD. De gemeenierekening over 1928 wijst aan: gewone dienst ontv. 52.624.49, uitgaven 49.277.43, batig saldo 3.347.06. De kapitaaldienst in ontv. f 50.725.19, in uitgaven f 54.725.19, nadeelig saldo 4000. HOOGKARSPEL. Van de gelegenheid tot kosteloos inenten tegen alastrim werd zoo druk gebruik ge- maakt, dat de politie de regeling ter hand moest nemen. Een dame viel flauw, een ander raakte door zenuwachtigheid geheel over- stuur. Onze Koionien. DE TOESTAND IN HET KRAKSA- ANSCHE. Een regeeringsonderzoek gevraagd. Het „Soer. Hbld." constateert in een be- spreking van den aanslag op den employee Doyer op de suikeronderneming Bagoe, dat de houding van de arbeidersbevolking in het Kraksaansche, een zeer belangrijk produc- tie-centrum in den laatsten tijd zeer veel te wenschen overlaat. De lastige aard, inhae- rent aan het Madoereesche volkskarakter in aanmerking nemend, heeft niettemin deze suikercampagne een dusdanig verloop dat het blad meent te moeten constateeren, dat de mentaliteit der arbeiders geheel afwijkt van die van de vorige jaren. In de eerste plaats kocnt dit tot uiting in de vele aansla- gen gepleegd op het Europeesche personeel der suikerfabrieken en niet minder uit de zware rietbranden, welke gedurende deze campagne in het Kraksaansche zijn voorge- komen en die niet anders dan aan kwaad- willigheid kunnen worden geweten, aange- zien eenmaal een rietcomplex bij Padjarakan op drie plaatsen tegelijk in brand is geraakt, waardoor 45 bouws riet verbrand zijn. Hier- uit bleek zoo duidelijk kwaadwilligheid dat den volgenden dag een conferentie werd ge- houden door den regent, het Europeesch be- stuur cn afgevaardigden van de betrokken cultuur mijen met de veldpolitie. Terwijl deze besprekingen in vollen gang waren, kwam het bericht binnen, dat wederom een riettuin in brand stond. In verband met dit alles houdt het „S. H." een pleidooi voor een ernstig onderzoek van de zijde der regeering naar de toestanden in het Kraksaansche. GROOTE BRAND OP BALI. Te Tedjakoela, aan de Noordkust van 3ali, zijn door 'n brand 150 huizen ver- woest.. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Veel klein vee is omgekomen. OMNADIN. Inspuitingen als voorbehoedmiddel tegen pest. De „Indische Courant" brengt in herinne- ring, dat dr. J. Schut te Tosari reeds gedu rende tien jaren bezig is met het nemen van proefnemingen met diverge preparaten ter voorkoming en behandeling van longpest. Tet blad deelt mede, dat het dr. Schut thans wellicht gelukt is, door inspuiting met „Om- nadin" contactpersonen van lijders aan long pest en septitaemische pest voor aantasting te behoeden. Bij de vier laatste op verschil- lende plaatsen en in verschillende tijden op getreden gevallen van longpest gedurende de jaren 19281929 is geen enkel contact- persoon, die met Omnadin was ingespoten, verloren geaan, terwijl in de jaren daar- voor een vijftigtal personen, waaronder ge- leele gezinnen geinfecteerd en gestorven zijn. Het blad merkt op, dat de resultaten van dr. Schut's arbeid sterk de aandacht vra- gen doch dat zijn onderzoek een veel groo- er aantai gevallen vergt dan dat, waarover lij in het Tengger-gebied de beschikking leeft gehad. Totaal Filmavonden: Wetenschap en FilmJ. C. Mo! Rietsuikerfabricage, Prof. dr. E. C. Jul. Mohr 1251 216 94 310 Totaal Muziekavond: Beethoven-avond, Willem Andriessen 229 Vergelijken wij deze aantallen met het ge- tal bezoekers van het vorig jaar: 1927/'28 561 126 149 215 Cursussen Werkcursussen Lezingen Filmavonden Muziekavond 1928/'29 620 193 1251 310 229 2603 Totaal 1051 dan springt wel duidelijk in het oog, dat di Volksuniversiteit zich in een toenemende be langstelling mag verheugen. Eveneens komt dit tot uiting in de bedragen der ontvangen cursusgelden en entry's, welke respectievelijk bedroegen; 'vi, DE BATAVIASCHE GEMEENTE- WERKEN. Kiachten ongegrond bevonden. B. en W. van Batavia hebben den raad het uitvoerig verslag aangeboden van de commissie tot onderzoek van de tegen de Ge- meentewerken ingebrachte klachten, waar- omtrent de dagbladen destijds uitgebreide onthullingen hebben gebracht. Het rapport concludeert, dat de klachten overdreven waren en het karakter droegen van een lastercampagne, waardoor de ge- meente aanzienlijke schade heeft geleden. Het verslag wischt den op de betrokkenen geworpen blaam geheel uit. Bestraffing van de ambtenaren die zich aan laster hebben schuldig gemaakt met on- eervol ontslag en o.a. van den opziener bij de Gemeentewerken P. Westerop, kan bin- nenkort verwacht worden. PORTRET VAN J. P. COEN. De groep Ned.-Indie van het Alg. Ned, Verbond heeft besloten een schilder in Ne derland op te dragen een copie te maken van het bekende portret van Jan Pietersz. Coen, dat in het West-Friesche Museum te Hoorn hangt, welke copie zal worden aangeboden aan het Bat. Genootschap ter plaatsing in het museum. Provinciaal nieuwa HEILOO. De heer M. Heeringa alhier heeft te Den Haag met gunstig gevolg het examen afge- legd ter verkrijging van het politiediploma vanwege den Alg. Ned. Politiebond. DE STREEK. De aanvoer van aardappelen bedroeg in een week tijds ruim 30.000 baal. In totaal werden vanaf de veiling te Groetebroek niet minder dan 3709 wagons verzondea BEVERWIJK. Bij de Donderdag alhier gehouden hard- draverijen zijn, tijdens een opstootje aan het einde van de baan, twee dravers op de daar te hoop geloopen menschen ingerend. BE, een ingezetene uit Beverwijk, is onder een van beide paarden geraakt, dat op hem viel. De man heeft een zijner beenen op twee plaatsen gebroken. Paard en berijder hebben geen let- sel gekregen. Gladiolen. Ofschoon wij nog aan den vooravond staan der opname van Gladiolen komt nu reeds door gedane proefnemingen vast te staan dat de oogst niet best zal zijn. Wat hiervan de oorzaak mag wezen is ons niet recht duidelijk daar dit bolgewas niet beter gedijd dan bij warmte afgewisseld door een buitje waaraan wij toch waarlijk dezen zomer niet te klagen hebben gehad. Aardappelen. In de Wijk-aan-Zeeer- en Heemskerkerdui- nen is de aardappeloogst als een gevolg der aanhoudende droogte verre beneden het middelmatige en daar de prijs gelijken tred houdt met dit beschot valt het lichtelijk te begrijpen dat dit jaar geen voordeelig jaar voor den duinaardappelenverbouwer zal zijn. CASTRICUM. Vrijdagavond te 7 uur vergaderde de Raad. Bij de vaststelling van de notulen wees wethouder Hemmer er op, dat zijn mede- deeling in de vorige zitting betreffende de gereedkoming van het uitbreidingsplan zoo moet worden verstaan, dat het ger.ed zal komen twee maanden nadat bekend is welk plan tot omlegging van den Rijksweg door den Rijkswaterstaat zal worden uitge- voerd. De heer Res meende, dat hij niet gelijk staat met de andere raadsleden wat betreft de notuleering van het gesprokene. Juist hetgeen door hem gezegd werd, is meerma- len slechts kort opgenomen, terwijl van an dere raadsleden dat uitvoerig werd ver- meld. Hij wenscht dezeifde rechten te heb ben als de andere raadsleden. De Voorzitter wees er op, dat de heer Res wel niet bedoelen zal wat hij zegt. Het gesprokene wordt in hoofdtrekken weerge- geven. Zou men dat geheel wenschen te hebben als is gesproken, dan moet men gel- den beschikbaar stellen voor een stenogra- fisch verslag. Bovendien heeft het een pijti- lijke kant voor hem, die de notulen samen- stelt. Hij wil wel zeggen dat hem nooit ge- bleken is dat het eene raadslid uitvoeriger wordt verslagen dan het andere. De heer Schipper wees er op dat van zijn woorden als regel een zeer goed ver slag wordt gemaakt. Juist als dat niet het geval is, heeft hij meermalen kunnen vast- stellen, dat dit niet moet gezocht worden bij den samensteller der notulen, maar bij hem zelf, omdat hij dan niet zoo goed geslaagd was zijn meening weer te geven. Hij deelde overigens het gevoelen van den Voorzitter. De heer Res deelde mede, dat hij in de vorige vergadering heeft gewezen op den toestand van de sloot aan de Hoogevoort, die een schande was voor de bezoekers aan ons dorp, die ook wel eens achteraf een dorpsweg kiezen. Hiervan is niets in de notulen vermeld. De Voorzitter zeide toe, dat getracht zal worden om de notulen zoo uitgebreid mo- gelijk te maken. Hierna werden de ingekomen stukken be- handeld, waarbij de heer de Nijs vroeg of de eigenaar van het gebouwtje aan de Mient weet, dat hij 15 September a.s. het gebouwtje zal moeten opruimen, hetgeen de Voorzitter nader aantoonde. Ook zegde hij toe, dat te zijner tijd B. en W. zullen overwegen welke verbeteringen ten aan- zien van de ter plaatse bevindende sloot enz. zullen worden aangebracht. Over de rioolbelasting ontspon zich een discussie waarbij de Voorzitter mededeelde dat bij B. en W. al in bespreking is de ter zake genoemde belasting te doen intrekken en daarvoor in de plaats een andere oplos- sing te zoeken. Het college is echter nog niet tot een besluit kunnen komen. Hoe de zaak zal worden opgelost, zal de Raad la ter kunnen beslissen. Ten aanzien van de plannen van de pro- vincie tot bebouwing aan Zee, waaromtrent Castricum Vooruit aan Ged. Staten mede- werking heeft gevraagd, ontspon zich een discussie, waarbij weth. Hemmer als voor zitter van Castricum Vooruit mededeelt, dat ter zake nog overleg met Ged. Staten wordt gepleegd. Indien aanvullende be sprekingen met Ged. Staten noodig zullen zijn, zullen B. en W. zich daarmede inlaten. Toegestaan wordt, dat een haag te Nd.- Bakkum op den gemeenteweg wordt ge- plant, terwijl de haag gemeente-eigendom behoort te worden en indien deze te zijner tijd moet verdwijnen, dat gedaan wordt zonder kosten van de gemeente. Aan de R. K. jongensschool wordt een crediet verleend tot het aanbrengen van dubbele ramen, terwijl tevens aan de R. K. jongens- en meisjesschool een crediet wordt verleend tot het aankoopen van leermidde- len voor het 8e leerjaar. Het crediet voor de t. b. c. bestrijding wordt tot 1000.verhoogd, hetgeen ver leend wordt aan de afd. Witte Kruis. Op 10 September 1929 is de heer Al bert Rommel alhier, voorheen le officer bij de N. V. Rotterd, .nsciie Lloyd, bevor- derd tot Gezagvoerder bij voornoemle Maatschappij. WARMENIIUIZEN. Ontwikkelingsclub Utile Dtdejk IV armenhuizen. Bovengenoemde vereeniging herfVi hare avonden, die in den komenffen herfst en winter besteed worden aan ontwikkeling van de leden, met een propagandavergadering, welke twee- erlei doel beoogde. Op verzoek van de Reisvereeniging Rotala Neerlandia die gevestigd is in den Haag, kwam deze vereeniging met lichtbeelden en een spreker n.l. den heer Jan Beerends, die reeds voor een paar jaar zijn reis als pelgrim te voet naar Rome hier had besproken. Dezen avond besteedde men om een reis te ma ken van Holland naar de Heilige stad Rome per trein. In een gloe^volle rede de,d de spreker deze reis toegelicht met lichtbeelden uitkomen als een schilderachtig ge heel van de nog voor velen onbekende mooie natuur, die men aantreft als man gaat langs den Rijn en verder door de groote bergen van Zwitserland naar het land van Italie. Tijdens de pauze sprak de heer Brom namens hit Reisbureau Rotala Neerlan dia te den Haag. Spreker zeide dat zeker door deze le- zing de lust en liefde voor reizen was opgewekt en spoorde alien aan om nog dit jaar Rome te gaan bezoeken. In de pauze sprak nog de heer Rijs le vergadering toe en heette in da eerste plaats welkom den pastoor die inmiddels op deze vergadering was verschenen. V ervolgens leidde de spreker van dozen avond in zijn tweede gedeelte de to. hoorders door de voorstreken van Ron*, heen tot de stad zelve. Deze welgeslaagde leerzame avond werd gesloten door den heer Rijg De heer Rijs dankte ten slotte de sprekers. SCHOORL. Vrijdagavond ontstond brand in de woning, bewoond door de gezinnen Kooij en van Vliet aan den Duinweg. Deze brand is ontstaan in dat gedeelte't welk door laatstgenoemde was bewoond. Door onmiddellijk optreden van de brandweer is de noordelijke helft voor een groot gedeelte behouden gebleven, doch be- kwam mede ernstige brand- en waterschade. Met de a.s. wegen verbreeding is't misschien wenschelijk, wanneer't perceel niet meer op dezeifde fundeering wordt opgebouwd. TEXEL. t Raadsvergadering. Donderdag 12 September vergaderde de Texelsche gemeenteraad. Besloten werd hierin, bij verordening een bepaling te maken, omtrent invoering van pootaardappelen uit die provincien, van Ne derland, waar de aardappelwratziekte op- treedt, en den verbouw van sommige, vatbare soorten aardappelen op Texel te verbieden. Verder werd een besluit genomen om te onderzoeken, of een waterleiding hier tot stand gebracht kan worden. De rekening van de gemeente werd voor loopig vastgesteld, die van Alg. Armbestuur en Alg. Weeshuis definitief vastgesteld. De betrekking van nachtwacht op het dorp Oosterend, werd met ingang van 1 Oct. a.s. opgeheven. Tot tijdelijk leerares in de Eng. taal aan de Zeevaartschool werd benoemd mevr. Vis Visser en tot tijdelijk leeraar in de radio- telegrafie de heer Jac. van Heervaarden. Voor den landarbeider K. de Ridder zou- den gelden worden aangevraagd, om te ver- krijgen een plaatsje en land, volgens de landarbeiderswet. Besloten werd den gemeenteopzichter den titel te geven van ..directeur van gemeente werken" en't salaris te brengen van 2809 op 3000. Naast dezen directeur werd tot gemeenteopzichter benoemd de heer Veldstra, op een jaarwedde van 2000. Voor vergrooting van de school met den Bijbel te Oosterend zullen gelden beschikbaar gesteld worden, de kosten hiervoor waren ge- raamd op 8500. Tot bouwen van twee woonhuizen, een voor 't hoofd der Landbouwschool en een voor 't hoofd der U. L. O. school, werd een voorstel ingediend. De woningen zullen worden ge- plaatst aan't Koogereind. De kosten van bouwen zijn geraamd voor de twee woningen op 12.000. De bouwgrono behoort aan de gemeente. Volgens voorstel werd besloten. De raadsleden waren't lang niet eens over de verhuring van de door de gemeente aan- gekochte gronden bij de Kooy. De heeren De Graaf, Dros, Leber en Lap waren tegen ver huring, alleen als weiland. Besloten werd na langdurige discussie ook voor bouw- of bloembollenland te verhuren, als bouwland tegen een prijs 100 pCt. hooger dan als weiland, als bloembollenland 150 pCt. hooger. Twee perceelen bouwterrein werden be schikbaar gesteld, een voor de dames Schra- ma en Bakker, groot 416 M2. voor 1352 en een voor den heer J. Veldstra groot 195 M2. voor 585. De perceelen ligger aan den ni"uw te ma'. weg, SchilderwegHoorn- derweg. Om tot den geheelen weg, Schilderweg Hoornderweg, te geraken, stelden B. en W. voor voor 31.000 landerijen aan te koopen; de niet voor den weg benoodigde gedeelten zullen worden verhuurd, zoo mogtlijk voor bloembollenland. Na langdurige besprekingen en schorsing van de openbare vergadering, werd ten slotte dit voorstel goedgekeurd met alg. stemmen. Bij de rondvraag informeerde de heer Le ber naar aanleiding van 't op't feestterrein te Den Burg plaats gegrepen auto-ongelulc of daar geen voldoende politietoezicht was. De voorzitter zei, dat de politie aanwezig was, doch dat de commissie voor deze feesten deze had moeten verzoeken't volk achteruit te dringen. Volgens den voorzitter was de feest- commissie hier te kort geschoten. Na nog eenige klachten over pompen, kui- len en hekken werd de vergadering gesloten. Tijdens een hevig onweer, sloeg Don- derdagnacht de bliksem in een schuurvan den heer D. Keijzer Pzn aan den Dooie- mausweg. De scliuur brandde geheel af. t—iaSFST aporroT

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6