Voor alien die Sukkelen De moord te Giessen-Nieuwkerk. Mijnhardt's Laxeertabletten Suitenland HEER-HUGOWAAFD. Bij het Hoofdcomite ter vieriug van het Derde Eeuwfeest is bericlit ingekomen, dat de Commissaris der Koningin bij de ope ning der feesten aanwezig zal zijn, terwijl mede bijna alle leden van Ged. Staten de vitnoodiging daartoe hebben aangenomen. Op het Sportterrein wordt zeer druk ge werkt, zoodat dit voor een groot deel reeds voor verdere aankleeding gereed is; Oud- Holland nadert reeds zijn voltooiing. Naar ons werd meegedeeld zijn reeds een dertigtal paarden ingeschreven voor de groote drhve- rij, en hieronder van de beste dravers. Het laat zich aanzien, dat onze feesten, indien het weer zich goed houdt, wel bezoek zullen trekken. Het aantal kaarten geldig voor de drie feestdagen aan burgers van polder en gemeente verstrekt, loopt reeds over de 2500 Er wordt druk gewerkt aan de buurtversie- ringen. Zondagmorgen, werd door Ds. van den KieboonTuit Bergen in de Herv. kerk voor een talrijk gehoor een herdenkingsrede ge- hcuden in verband met het Derde Eeuwfees* Deze kerkdienst werd ingezet met het zingen van Gez. 193 vers 1, waarna door de dames van Twisk en Haster orgel- en vioolspel ten gehoore werd gebracht. Door den spr werd hierna voorgelezen een gedeelte uit psalm 103. Na het einde van het gebed werd voorgelezen de tekst, waar- naar spr. zijn rede had samengesteld, n 1. Jesaja, hoofdstuk 51 van het 3e vers deze Sfyoorden: De Heer zal hare woestijn maken als Eden en hare wildernis als een hot des Heeren. Gezongen werd nu Gez. 4 de verzen 1 en 4. Hierna ving spr. zijn rede aan met de ver- klaring van den tekst en te wijzen in weik verband deze was geschreven, om vervolgens de tekstwoorden in verband te brengen met de geschiedenis van den polder. Als tusschen- zang werd gezongen psalm 118 vers 7. In het tweede gedeelte der rede werd gesproken over het kerkelijk leven van voorheen en thans, terwijl spr. telkenmale gelegenheid vond om te wijzen op den dieperen achter- grond van al hetgeen den enkeling doorleefde, van al het plaatseliik en wereldlijk gebeuren, op God. Dankbaarheid en eerbied voor het voorgeslacht achtte spr. op zijn plaats, even- als feestvreugde over hetgeen is geworden. doch in de eerste plaats dankbaarheid aan God. Nadat nog door spr. re op gewezen is, dat de geschiedenis van den polder leerzaam is, dat zich in deze geschiedenis afspiegelt de ge schiedenis der menschheid. besioot spr. zijn met groote aandacht gevolgde rede met: Eere zij God in den Hooge. Na orgel- en vioolspel werd gezongen psaim 103 vers 1. In sprekers slotwoord werd dank gebracht aan de afd. van den Vrijz. Chr. Jeugdbond voor de ver- siering van de kerk en de heerlijke muziek. HENSBRJEK. Toe kassier van de boerenleenbanK al- hier is benoemd de heer A. Gunder. De va- cature was ontstaan door het vertrek van den heer De Haan. NOORDf UH AR WOUDE. De heer D. Zijp heeft zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad in de vacature Broersen niet aangenomen. Volgens de candidaten lijst komt nu de heer L Schrijver in aanmerking. Woensdag 18 September bestaat er ge legenheid tot kostelooze inenting of herinen- ting 's middags 2 uur in de U.L.O.-school. BEVERW1JK- De geeenteraad heeft het door B. en W. Sangeboden uitbreidingsplan, na een toelich- ting van den samensteller ir. A. Lodder, voorloopig vastgesteld. Intusschen heeft Seitz, de socialistische Weensche burgemeester, ter gelegenheid van het bezoek te Weenen van Parijsche gemeen- teraadsleden nog eens verklaard, dat de vreedzame bevolking van Oostenrijk sterk genoeg is om elke poging, die de grondwet en de democratic in gev'aar zou brengen, te smoren. TSJECHO-3LOWAKIJE. VALSCHSPELERS BETRAPT. Te Karlsbad is een beide van valschspe- lers ontdekt. Op g: -nd van een verklaring ring van twee Amerikanen, die in een wo- ning gelokt waren en daar bij het pokerspel binnen 10 minuten 440 dollar hadden ver- loren, zijn drie Amerikanen, die valsche pas- sen hadden gearresteerd. Er wordt een onderzoek ingesteld, of het hier dezelfde bende betreft die in den trein tusschen Berlijn en Karlsbad een geheele reeks reizigers op eenzelfde yvijze heeft op- gelicht. GRIEKENLAND. DE TZATZA-ROOVERSBENDE. Minister-president Venizelos heeft den mi nister van binnenlandsche zaken opgedragen om de Tzatza-rooversbende tot iederen prijs onschadelijk te maken. Hij keurde het besluit van de regeering om het los geld voor de door de roovers ontvoerde personen uit staasmidde- len te weigeren goed. Intusschen heeft de po litic het spoor der roovers verloren. Ook ont- breken berichten over de gijselaars, zoodat omtrent hun lot bezorgdheid heerscht, voor al nu de vragers van het losgeld onverrichter- zake zijn teruggekeerd. Alle bladen hebben bijzondere correspondenten uitgezonden. De oppositiebladen vallen de regeering krachtig aan en verklaren, dat zij weliswaar tot krach- met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pljn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. tig ingrijpen heeft besloten, doch dat zij hare doeleinden door partijpolitiek laat in de war sturen. ZUID-SLAVIe. ERNSTIG MIJNONGELUK TE MIROVA. Reeds 10 dooden en 9 zwaar gewonden. Naar uit Zajeca gemeld wordt, heeft in het mijncomplex van de gebroeders Muench bij Mirova, Zaterdag een ernstig ongeluk plaats gehad. In een van de schachten ontstond een explosie, die volgens het voorloopige onder zoek aan tien menschen het leven gekost heeft. Negen arbeiders werden zwaar gewond, terwijl talrijke arbeiders lichtere kwetsuren opliepen. POLEN. DE JONGSTE BOM AANSLAGEN TE LEMBERG. Naar het blad A.B.C. uit Lemberg meldt, is het de politie daar gelukt de organisatie op te sporen, die de jongste bomaanslagen te Lemberg op touw heeft gezet. Het moet vol gens het blad de zoogenaamde Oekrainsche militaire organisatie zijn. Vrijdagavond is een huis, waarin leden der organisatie bijeen kwa- men ,omsingeld. Tien jonge Oekrai'ners wer den gearresteerd. Men heeft daarbij waar- schijnlijk ook den onbekende te pakken gekre- gen, die onlangs aan het station te Lemberg den koffer met een bom in depot had gegeven ENGELAND. STRAATROOF TE LONDEN. Amerikaansche methoden. Een looper van Barclay's Bank is Zater dag op Clapham road een drukke verkeers- weg toen hij het bankgebouw met een tasch met ruim duizend pond erin verliet, door twee gemaskerde kerels tegen den grond gestagen, waarop de boeven in een tegen het trottoir gereedstaar.den auto verdwenen natuurlijk met de tasch. Ofschoon particuliere auto's on- middellijk een achtervolging begonnen en later ook een van de ,,flying squads" van de politie eraan deemamen, was om zeven uur bij het invallen der duisternis nog geen spool van de bandieten gevonden. De looper heeft een zware hersenschudding opgeloopen. ITALIE. DE BETALING DER OORLOGS- SCHULDEN. Uit Rome wordt gemeld: Italie heeft aan de Bank van Engeland evergcmaakt een bedrag van 2.125.000 pond sterling als achtste termijn van de overeen- komst inzake de belaling der oorlagsschul- ien met Engeland. DE ONTPLOFFING TE PARMA. Het. aantal dooden tot 25 gestegen. Uit Parma vcrdt gemeld, dat onder' de puinhoopen van het ten gevolge van de ont- ploffing ingestorte muur nog drie lijkea zijn gevonden. 1 wee gewonden zijn bezweken. Het totaal aantal dooden bedraagt hier- door 25. OOSTENRIJK. DE BINNENLANDSCHE STRIJD IN OOSTENRIJK. Het <vxtraal bestuur van de burgerwach- te.. zegt, dat het alleen een groadwetsherzie- riing erkennen zal, welke zal waarborgen, dat het met dc heerscliappij van geweld van het austro-marisme voor goed is gedaan. Daarbij kan van geen gesjacher of tegempet- komendheid sprakc zijn. Als de politieke par- tijen den moed missen om Oostenrijk op deze wijze te bevrijden. zullen de burgerwachten zelf de zaak ter hand moeten nemen. De plattelanderspartij eischt, als het par- lement met de grondwetsherziening mocht dralen, hiervoor een volmacht voor de regee ring; dat zou dus, als wij het wel begrij- pen, neerkomen op een burgerlijke dicta- tuur en in wezen niet veel verschillen van datgene, waar de burgerwachten mee drei- •«i. Oe verdachtem Klunder en Teunissen in vrijheid gesteld. Het verzoek om ver- voiging van getuigen wegens meineed ingetrokken. Nog steeds de vreemde handelwijze van de long. (Vervolg van de zitting van Zaterdag). Hoe het procesverbaal van den agent Mijntjes tot stand kwam. Een onbetrouwbaar man? Wij vervolgen hieronder het verslag van het verhoor van den caf£houder Mijntjes, die tijdens het plegen van den moord politieagent was te Sliedrecht. Get. Mijntjes: De Jong zocht mij op, nadat hij mijn dienstrooster had opge- maakt. Op aam-aden van De Jong ben ik naar Snijders (dit was de inspecteur van politie, die door getuige een leugenaar was genoemd) gegaan, die mij verwees naar de justitie te Dordrecht. Mr. Kro- nenberg gelastte toen procesverbaal op te maken en er vooral in te zetten, dat zij gingen in de richting van Giessen Nieuwkerk. Rechercheur De Jong zegt niet meer te weten wanneer het onderhoud plaats gehad heeft en hoe 't tot stand geko- men is. Pres.: Dat dacht ik wel. Verder bleek uit de verklaringen van getuige Mijntjes, dat Bus, die te Slie drecht in gemeentedienst is, door De Jong was aangesteld als zijn subagent; aan hem, Bus, moest Mijntjes mededee- len wat hij in de moordzaak te weten. Pres.: Bus speelde ook zoo'n beetje rechter van instructie. De Jong en Bus speelden in de zaak den baas. Bus is ook de man, die tegen Kroon gezegd zou heb ben: „als je niet bekent, krijg je geen steun- meer." Mr. Roobol: Heeft getuige niet opzet- telijk voor geld of door belofte in strijd met zijn ambtsplicht een misdrijf niet aangegeven? Ik wil wel een naam noe- men? Get. Mijntjes: Neen. Mr. Roobol: Ik zal het Hof nader in- lichten. Klunder: Zoo'n ellendeling! Voor hem heb k vier jaar gezeten! Ook Teunissen gaat heftig tegen ge tuige te keer. De Jong en steeds weer de Jong, die de getuigen beinvloedde. Vervolgens werd gehoord getuige W. Klein, arbeider te Sliedrecht. Deze ge tuige verklaarde, anderhalf jaar na den moord, rechercheur De Jong gesproken en toen verklaard te hebben, in den nacht van den moord twee menschen op den dijk te hebben gezien; zij zaten op de fiets. Op de vraag van De Jong, of hij de menschen kende, antwoordde hij: „ab- soluut niet!" M-es.: Hoe kwam het, dat u voor de rechtbank te Dordrecht ineens voor den dag kwam met de mededeeling: „de eene had een bril op?" (Klunder draagt een bril). Eerst zegt u: „ik heb er niet op ge- let of de een een bril op had." In het „stille verhoor" zegt u dat, maar voor de rechtbank komt u dan met de bezwaren- de verklaring. Wie heeft u tusschen het stille ve -hoor en de zitting te Dordrecht gesproken? Get. Klein: De Jong! (Gelach). De Jong zei meer dan eens tegen me: „denk nog eens na over den bril." Ik heb toen zit- ten nadenken en toen kwam het bij mij op, dat de een een bril op had. Pres.: Wat kreeg u van De Jong? Get. Klein: Niets. Pres.: Nooit een sigaar gehad? Get. Klein: Nooit. Pres. tot rechercheur De Jong: Kom u eens even hier. Herinnert u zich dat Klein aanvankelijk niets wist? Get. De Jong: Ja, maar ik heb hem na dien tijd niet meer gesproken. Get. Klein: U hebt mij wel vier malen gesproken. U heeft mij na het stille ver hoor ook een sigaar aangeboden, maar ik zei: „dank u, ik rook niet" Get. De Jong: Ik weet er absoluut niete van. Adv.gen. mr. Bauduin: Als u een zak- boekje hield en daarnaar uw rapporten hhd opgemaakt, dan zbu een incident als dit uitgesloten ztin. x. x Pres.: Heeft De Jong u gedwongen? Get. Klein: De Jong staat iedereen te dwingen. Hij Sprak mij gcregeld aan en bleef maar steeds over den bril zanik- ken. Pres.: Hebt u't tegen beter weten ge zegd? Get. Klein: Neen. Ik houd vol, dat een van de twee een bril op had. Mr. Roobol: Is u niet zeventien maal veroordeeld? Bet. Klein: Ja. 7'wee mannen per fiets. Hierna werd gehoord getuige F. van Houwelingen te Hardinxveld. Deze ver- klaart in den avond van den moord twee menschen op den Parallelweg op de fiets te hebben gezien van wie de een een lantaarn met wit licht meevoerde. Zij gingen in de richting van Gorinchem. Veertien dagen na den moord heeft hij dit aan Mol verklaard en toen is hij door Bastiaanse daarover gehoord. Welke rol heeft de inspecteur Snijders gespeeld? De gewezen inspecteur van politie te Sliedrecht, getuige A. Snijders, verklaar de, dat zijn onderzoek is begonnen op 30 Augustus 1923. De politieagent Mijn tjes heeft hem toen niet medegedeeld, dat hij in den nacht van de moordzaak Teunissen en Klundert op den dijk had gezien. Integendeel zei hij, dat hij ze niet had gezien. Getuige zei tegen Mijn tjes in tegenwoordigheid van Briichner: „het is jammer, dat wij niet een getuige hebben, die iemand op den weg gezien heeft". Wij hebben hem niet op den weg gezien. In den loop van de jaren, tot 1 Mei 1925, heeft getuige't ook nooit van Mijn tjes vernomen. Eerst op 1 Mei 1925 kwam Mijntjes hem meedeelen, dat hij e en gewichtige getuige in de moordzaak had, nl. W. Klein, die twee menschen op den dijk had gezien. „Hoe kan die man 't nou weten, zoolang na den tijd?" vroeg getuige, waarop Mijntjes plompverloren zei: „ik heb ze ook gezien. 't Was in den nacht van de beren." 't Bleek dat de nacht van de beren 31 Juli op 1 Augustus 1923 was en dat Mijntjes toen nachtdienst had, maar dat hij in den moordnacht slechts tot elf uur dienst had gedaan. Getuige heeft toen tot Mijntjes gezegd, dat hij onmiddellijk naar Dordrecht moest gaan en mededeelen wat hij nu verklaarde. Mijntjes ging niet, hij had er blijkbaar geen lust in. Maar op zijn aandringen is Mijntjes op 4 of 5 Mei toch naar Dordrecht gegaan. Pres.: Als hij u in 't begin van de historie, in Augustus 1923, zoo'n belang- rijke mededeeling had gedaan, dan had u dat toch niet onder u gehouden? Get. Snijders: Onder mij gehouden? Wij deden alien ons best om de men schen te vinden. Iedereen trachtte zich in de zaak erdienstelijk te maken. Getuige Snijders verklaarde gepen- sioneerd te zijn en blijkt dit toe te schrij- ven aan mr. Kronenberg, die 't te Slie-> drecht een slappe boel vond. Getuige Mijntjes houdt vol, dat hij "t dadelijk aan den inspecteur meegedeeld heeft, waarop getuige Snijders meedeel- de, dat hij nooit in de instructie is ge hoord; dat moest blijkbaar vermeden wor- den. Pres., tot getuige Mijntjes: Wordt 't niet eindelijk tijd om voor de waarheid uit te komen en te zeggen: „ik heb mij vergist?" Mr. Den Hollander: Ik zou gaarne zien, dat getuige Mijntjes zijn verklaring onderteekende en dat uw Hof daarna een instructie gelastte op vermoeden van meineed. Mr. Roobol verzoekt hiermee nog te wachten tot na het getuigenverhoor. Nadat getuige W. J. Briichner nog had verklaard, dat Mijntjes o.>k tegenover hem nooit van zijn h vir.ding gesproken heeft, verklaarde getuige CI. de Bruine, dat getuige Mijntjes hem kort na den moord, in Aug. 1923, had verteld, dat hij in den moordnacht Teunissen en Klun der op den dijk had gezien en dat hij dit aan Snijders dadelijk had verteld, doch dat Snijders er niet aan wou. Getuige werd er opmerkzaam op ge- maakt, dat hij er eerst aan twijfelde of Mijntjes wel de waarheid had gespro ken, doch dat hij na het verslag van de zitting te Dordrecht in de krant niet meer twijfelde. Get. C. P. Stuy deelde mee, dat De Bruine eens in het bijzijn van mr. Van Meerten gezegd heeft, dat Mijntjes een groote praatjesmaker was. Getuige De Bruine ontkende dit. Een vuile werkbroek. Nog eenige getuigen werden vervol gens gehoord. o.a. vrouw L. Boeren huisvrouw K. W. Bouwmeester. Deze vrouw, die tijdens den moord te Sliedrecht woonde en bij wien Klunder als kostganger inwoonde, verklaarde, dat Klunder in den nacht van 3 op 4 Augustus 1923 om half drie thuis kwam. Er was nog een ander persoon bij. 's Ochtends opstaande, vond zij een ge- heel in elLaar gerolde vuile troek en een briefje op tafel ligeren, waarin Klun der haar verzocht, de broek te willen wasschen. Op de broek zaten roode- menie-vlekken. Toen zij Klunder den volgenden morgen over den moord sprak, bleek hij niet erg ontdaan te zijn. Vervolgens verdween hij, zonder te heb ben meegedeeld waarheen hij ging. Een fiets, die hij van haar man te leen had, werd later terugbezorgd. Hot laatste kostgeld, dat Klunder nog verschuldigd was, werd door Teunissen betaald. Pres.: Heeft Klunder u wel eens be- dreigd Vrouw, Bouwmeester: Persoonlijk iieeft hij me nooit bedremd en me nooit gezegd: „ik zal jou een pil geven." Uit het verhoor van deze getuige blijkt, dat haar verklaringen te Dordt afweken van die te Den Haag (waar ze zei geen vlekken op de broek te hebben gezien) en dai; zij aanvankelijk alleen over de broek gesproken heeft en niet tevens over het late thuis komen. Teunissen: De getuige liegt! Klunder: Zij staat niet te liegen, maar zij denkt, dat't zoo is; zij vergist zich in den tijd. Getuige M. v. Mijngaarden huisvrouw W. Bot, uit Sliedrecht, verklaarde vrouw Bouwmeester wel eens te hebben hooren zeggen, dat zij in de instructie gejokt had. „Ik heb", zei ze, ,;moeten jokken, maar ze zijn onschuldig." Deze getuige verklaarde in den och- tend van den moord een vuile werkbroek bij vrouw Bouwmeester te hebben zien hangen. Dit verklaarde ook getuige W. van de Minkelis huisvrouw J. L. Mijn- ster, die daaraan nog toevoegde, dat zij vrouw Kroon heeft hooren zeggen: „als vrouw Bouwmeester haar mond maar gehouden had, dan had ik kunnen zeg gen wat ik wou." De verdediging trekt het verzoek tot vervolging van getuigen wegens meineed in, doch de aavocaal-gene- raal houdt zich alle rechten voor. Pres., tot de verdediging: Handhaaft u de gedane verzoeken tot vervolging van getuigen als verdacht van meineed? Mr. Roobol: Ik handhaai de verzoe ken niet. Mr. Den Hollander: Ik acht't ook be ter, genade voor recht te laten gelden. De adv.-gen. mr Bauduin: Ik behoud mij alle rechten voor. Het Hof schorste daarna de verdere behandeling der zaak tot a.s. Maandag. HOE KLUNDER EN TEUNISSFN HUN VRIJHEID TEGEMOET GINGEN. Een grootsche huldiging. Er was Zaterdagmiddag te ruim half drie, toen het gerechtshof, na een half uur gepau- seerd te hebben, de revisie-behandeling van de moordzaak voortzette, een geladen span ning in de zaal, toen president, mr. Jolles, aandacht vroeg voor een mededeeling. Onder doodsche stilte zeide hij, dat na hetgeen bij het getuigenverhoor van de ochtendzitting gebleken is, het Hof op zijn Vrijdag gegeven beslissing wenscht terug te komen en daarom reeds thans de onmiddellijke invrijheidsst l- ling van Klunder en Teunissen beveelt. In de zaal brak na deze mededeeling een enthou- siast gejuich en applaus los, waartegen deur- waarder, beden noch veldwacbters zich ver- mochten te verzetten. Klunder en Teunissen, die zeer onder den indruk waren, werden van alle kanten gelukgewenscht. Ook hun verde- digers, mrs. Roobol en den Hollander, had den vele handen te drukken. De heeren Stuy, zwager van Teunissen, die onvermoeid voor deze revisie gewerkt heeft en Geudeker van „Het Volk" kregen eveneens hun deel in deze korte huldiging. Op de publieke tribune waren velen, vooral vrouwen, hun ontroering niet meer meester. Uit den aard van de zaak was er voor het hierna voortgezette getuigenverhoor niet meer die intense aandacht, welke er in de morgenuren was. Nieuwe spanning kwam er, toen de president, nadat de laatste getuige van dezen dag gehoord was, opmerkte: Mr. Roobol, er zijn twee verzoeken van U, n.l. tot vervolging op vermoeden van meineed van rechrecheur De Jong en van den gewezen agent Mijntjes. Wat wilt U daarmee?" Onder beweging in de zaal verklaarden de verdedigers, dat zij op vervolging geen prijs meer stellen. „We willen g?nade voor recht laten gelden" zeide Mr. Den Hollander. Hierna merkte de advocaat-generaal op, dat hij zijn rechten in dezen wenscht voor te behouaen. Toen hierna de president de zitting tot he- den, Maandag, schorste, ontstond er weer een nieuw gedrang om Klunder en Teunissen. Er werden twee bloemstukken in de zaal aangedragen, een voor mevrouw Roobol en een voor ae verloofde van mr. Den Hollan-* der, mej. Staalman. Klunder en Teunissen werden, omstuwd door tal van belangsteilen- den, naar de zich beneden in het Paleis van Justitie bevindende kamer van de veldwacht geleid, want zij moesfen nog even, voor het vervullen van enkele formalitciten, naar het Huis van Bewaring op de Weterinaschans. Links en rechts drukten zij, terwijl hun ge- zichten lachten, de hen van alle kanten toege- stoken handen. In de kamer van de veldwacht lagen nieuwe bloemen; ze waren een hulde van hen, die hun vrijheid na lange jaren van afzondering herwonnen hebben, aan hun ver dedigers. Op de Weteringsckans. Een dichte menigte had zich inmiddels op de Prinsengracht voor het Paleis van Justitie verzameld. Voorloopig kreeg zij van Teunis sen en Klunder niets te zien, aangezien dezen hun laatsten rit met den celwagen maakten. Het wachten was oo de verdedigers, die spoe- dig naar buiten kwamen en met een luid hoera-geroep werden ontvangen. Van de Prinsengracht trok de massa naar de Wete- ringschans, waar zich te ruim vier uur enkele duizenden menschen voor het Huis van Be waring verdrongen. Er was veel politie op de been om de orde te handhaven. Te half vijf kwam het groote oogenblik: de poorten van den hoofdingang openden zich om een twee- tal auto's uit te laten. In den eersten wagen hadden de verdedigers met hun dames plaats fenomen in den tweeden zaten Klunder en eunissen, de aannemer Stuy en de heer Geudeker. Terwijl uit de ramen boven de poort een paar meisjes bloemen in de auto's wierpen en de fotografen hun toestellen richt- ten, zwenkten de wagens, door een dichte menigte omstuwd, in de richting van het Leidsche Plein. Aan het gejuich van de men- schenmassa, waaronder zich ook het echtpaar Kroon bevond, kwam schier geen einde. Klunder en Teunissen wuifden vroolijk naar alle kanten. Eerst ter hoogte -an het Ame rican-hotel kregen de chauffeurs der auto's gelegenheid om er een gangetje in te zetten en waren zij snel over de brug uit het gezicht verdwenen. Niemand wist waarheen, doch bij onderzoek is gebleken, dat de rit haar einde vond bij het hotel „Bocch van Bredius" te Bussum. waar het gezelschap eenige uren Hi genoeglijk samenzijn heeft doorgebracht. Een nachtelijke betooging op het Leidscheplein. De radio had Zaterdagavond aangekon- digd, dat Teunissen en Klunder, die voorloo pig op vrije voeteu zijn gesteid, dien avond tegen half twaalf op het Leidscheplein zou- den arriveeren. Deze mededeeling had hon- derden naar het Leidscheplein gelokt. De politie had groote moeite het rijverkeer gaan- de te houden. Langzaam schoven de tramwa- gens door de waciitende menigte, die evenmin als de politie wist van welken kant de auto met Klunder en Teunissen zou komen en wat verder zou gebeuren. Tegen middernacht ging als het ware een schok door de menigte. Aan den kant van de Weteringschans waren ze plotseling gearriveerd. De politie was er haastig bij om een kleine ruimte te houden, opdat de wagen zich kon voortbewegen. Lui- de hoera's weerkloaken overal waar de auto ging. Inspecteur Groothees was voor in den auto om den weg te wijzen, terwijl ruiters ruim baan maakten. In den wagen stonden Teunissen en Klunder en wuifden met hun hoeden. Langzaam bereikte men, omstuwd door een duizendkoppige menigte den ingang van het American-Hotel aan de zijde van de Leidsche kade. Hier stapten de beide mannen, die vergezeld waren van mr. Roobol en de heeren Stuy en Geudeker, het hotel binnen. Zij werden daar verwelkomd doo. goede ken- nissen, onder wie zich ook bevonden de hee ren Hollander en Duys. Het duurde niet lang of het gezelschap verscheen op het balcon aan de zijde van de Leidscne kade. Onophou- delijk klonken hoera's en vele malen werd gezongen: „lang zullen ze leven". Allereerst sprak mr. Duys, daarna de beide verdedigers en vervolgens Teunissen en Klunder. Zij dankten voor de grootsche hulde hen ge bracht en spraken ook woorden van dank voor het Amsterdamsche Hof. Met het zingen van de „Internationale" werd deze hartelijke huldebetuiging besloten. Het was inmiddels e£n uur geworden. Lang zaam zakte de menigte toen af, terwijl de beide invrijheidgestelden hun eerste nachtrust in vrijheid tegemoet gingen en gingen genie- ter. in het Amercan-Hotel. Enthousiaste ontvangst van J. Teunissen in Apeldoorn. Toen gistermorgen bekend werd, dat J. Teunissen met zijn vrouw en twee jongste kinderen om ongeveer half twaalf te Apeldoorn zou arriveeren, verzamelde zich' reeds lang voor dien tijd een talrijke menigte, die steeds aangroeide, om hem te begroeten. Met muziek van de buurtvereeniging en bloemen werd hij op hartelijke wijze ontvan gen. De buren hadden een eenvoudige doch passende versiering in zijn woning aange- bracht. Spontaan werd door de menschen- massa een „Lang zal hij leven" aangeheven, waarop een driewerf hoera volgde. Ten slotte sprak de voorzitter van de buurt vereeniging een welkomstspeech uit, die be- antwoord werd door den zwager van Teunis sen, den heer Stuy, die dank bracht aan het Amsterdamsch gerechtshof voor de wijze waarop recht was gedaan en aan de pers, voor den steun, die gegeven ,va* Een onderhoud met Mr. RooboL Klunder en Na hun triomfantelijk vertrek uit Amster dam zijn, zooals boven gemeld, de beide vrij. gelaten hoofdfiguren uit de moordzaak Gies senNieuwkerk, Klunder en Teunissen, naar het Gooi gereden, alwaar zij met het Persbureau Vas Dias een onderhoud hadden. Bij deze gelegenheid sprak Klunder er zijn vreugde over uit eindelijk, na 4)4 jaar, weer eens vrije lucht in te ademen. Ik heb zoo vervolgde hij tot tweemaal toe levenslang gevraagd, daar ik, wanneer ik 15 jaar gekre- gen zou hebben. na afloop daarvan vast en zeker een moord had begaan op den kerel, die mij, alleen om promotie te kunnen maken, de gevangenis heeft ingedraaid. Wat heb ik mij zitten verbijten over de Justitie, waarvoor ik altijd eerbied heb gehad! Maar deze week, toen ik mr. Jolles bezig zag, heb ik mijn hoop en vertrouwen in het recht weer her- wennen. Ik ben nog beduusd van de hulde van al die Amsterdammers: wat een gejuch en wat een bloemen! Ook r Roobol was in de wolken. Een on- vergetelijk moment noemde hij het, toen de advocaat-generaal v^'vlaarde, geen bezwaar te hebbe» tegen de invnjheidstelling. Of hij liever vov een ver'^e?, dan voor een gewon- n v zaak oleitte, wist mr Roobol niet te ver-

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7