Het derde eeuwfeest van H.-Hugowaard's droogmaking. pet*. 5, bouwland, groot 15% snees, 85 per sn., hoogste bieder D. Ursem; perc.,6, bouwland, groot 9 snees, 91 per en., hoogste bieder C. Kuijer. Een huis met bergplaats en erf te Warmen- huizen, eigendom aan T. Kwant aan de Dorpstraat, groot 2 A. 65 c.A. Hoogste bie der H. Dekker voor 705. Een stuk bouwland groot 21% snees. Hoogste bieder P. Burgmeyer voor f 75 per snees. Combination en eindtoewijzing op 20 Sept. a.s. bij den heer G. J. Mosch te Warmenhui- zcn, 's avonds 7 uur. B3VENKARSPEL. Tot lid van het dagel. bestuur der banne Bovenkarspel is herkozen de heer J. Boon Sr., tot hoofdingeland werd gekozen de heer J. Braakman. WINKEL. Zondagmiddag werd door den bekenden telepaath Malo'ftz een opdracht uitgevoerd op een wijze, die bewonderenswaardig was. Ook 's avonds werden door hem in de zaal inge- wikkelde opdrachten uitgevoerd en bewonde- renswaardige proeven van suggestie en mag- netisme verricht. Ook de medeleden van het gezelschap, als Herman Diederichs humorist en mevr. Heijkens pianiste, leverden goed werk en hadden bijval. HEILOO. De heer H. J. Gielis, bestuurslid van de meeste R. K. vereenigingen heeft voor alle bestuursfuncties bedankt. In deze gemeente is een aanvang ge- maakt met de electrificatie van het baanvak AlkmaarUitgeest. Een werktrein voertma- terialen aan terwijl de betonnen \metingen voor de masten worden gemaakt. In het zuidelijk deel wordt druk gewerkt. Zondag hebben de jeugdclubs van Alk maar en omgeving een bedevaart gemaakt naar O. L. Vr. ter Nood. De stoet opgeluis- terd door „St. Louis" Alkmaar en het Har- moniecorps „St. Cecilia" van Heiloo, trok wel de aandacht. Na afloop vereenigde de geleiders en jongens in cafO Ruiter tot een gezamelijke lunch. gebied te zien kan geven, wordt in een afzon- poratie, of hoe ze ook mogen worden Een grootsche tentoonstelling. De eerste dag. Een belangrijke openingsnede door den dijkgnaaf- burgemeester Wiebe van Slooten. Heden was het de eerste dag van het drie- daagsch feest, dat de H.-Hugowaard organi- seert ter herdenking van het feit, dat v66r 300 jaar de Waard werd drooggelegd. In ons nummer van Zaterdag maakten wij reeds melding van hetgeen er deze dagen in de H.-Hugowaard valt te beleven. Men heeft kunnen lezen, dat de eerste 250 jaar na de droogmaking de bewoners dermate een moei- zaam bestaan leidden, dat er van het vieren van een eeuwfeest op een grootsche wijze als thans plaats heeft, geen sprake kon zijn Door de toepassing van de kunstmest in Ihet land- en tuinbouwbedrijf, de stichting van het stoomgemaal, de totstandkoming van het organisatiewezen op land- en tuinbouwgebied en de verbetering van de transportwegen te water en te land, is de arme Waard thans de welvarende Waard geworden. Wie thans H.-Hugowaard doorkruist, ont- dekt zoowel welvarende landbouw- als bouw- bedrijven, ja, op menige plaats kan men er zelfs de glascultuur aanschouwen, die er met veel succes wordt uitgeoefend. De omzetcijfers van de veilingsvereenigingen, alsmede die van de coop, zuivelfabriek spreken voor zich- zelf. Dat het in de H.-Hugowaard mogelijk is geworden, een Boerenleenbank te stichten, die over een flink reservekapitaal beschikt, en een omzetcijfer heeft, waardoor deze Boerenleen bank een voorbeeld voor andere genoemd kan worden, is mede iets, waarop men in de H - Hugowaard trotsch is. Van alle kanten stemde men dan ook in met de plannen voor de viering van het derde eeuwfeest. Het Polder- en het Gemeentebe- stuur trokken hiervoor ieder 3000 uit, ter wijl op lijsten aan vrijwillige bijdragen zoo- veel werd geteekend, dat het mogelijk werd, heden een feest te vieren, dat bij de bevolking en de bezoekers lang in herinnering zal blij- ven. Oorspronkelijk was men van plan om de verlichting electrisch tot iets buitengewoons te maken. Hiervoor kon evenwel de medewerking van het Prov. Electr. Bedrijf niet worden ver- kregen, omdat de autocraten, die dit bedrijf beheeren, het de H.-Hugowaard nog steeds kwalijk nemen, dat deze gemeente evenals en kele andere gewild heeft, dat de provincie, toen deze het bedrijf van de K. E. M. over- nam, de contracten nakwam, die deze maat- schappij met verschillende gemeenten had ge- sloten. Het Prov. Electr. Bedrijf heeft derge lijke gemeenten op een lijst geplaatst en de ingenieurs van het P.E.N, mogen aan deze gemeente geen bijzondere medewerking ver leenen. Het komt ons gewenscht voor, dat de Com- missaris der Koningin en de Ged. Staten, die heden de feestelijken bijwoonden, eens hun aandacht aan een dergelijke methode van doen gaan schenken. In de H.-Hugowaard heeft men zich hier- door niet uit het veld laten slaan en deson danks langs verschillende wegen over kilo meters lengte met lampions en electrische lampen, die op het bestaande net konden wor den aangebracht, zonder dit al te zeer over te belasten, een verlichting aangebracht, die mede dcor de versiering het bewijs levert, dat men in geheel de Waard met het derde eeuw feest meeleeft. Het feest- en tentoonstellingsterrein maakt een grootschen indruk. De feesftent is van een zoodanige afmeting, dat" honderden zich er kunnen amuseeren en zich aan het noodige kunnen laven. „Het zijn niet alle koks, die lange messen dragen", maar de koks, die in de keuken van het tentoonstellingsrestaurant werkzaam zijn gesteld, zijn koks van de bo venste plank, terwijl de buffetten zoo zijn in- gericht, dat een vlugge serveering voor hon derden mogelijk is. Het ruime aanspiankier blijkt zeer gunstig gelegen. Onder leiding van mej. A. Zomer zuilen daar des avonds oud-Hollandsche- en reidansen worden uitgevoerd. Het Oud-Hollandsche marktplein met oliebollen, chocolade en suikerwerken koek. zuur en visch, tabak en sigaren, paling en ijs, bier, fruit en worstwinkeltjes, alsmede een hakstalletje, in de omgeving van een oud Raadhuis, maakt een gezelligen indruk, terwijl de vermakelijkheden als een draai molen, hoepla, beignetskraam, zweefmolen, enz. de feestelijkheid verhoogen. In het middengedeelte van het groote ter- rein demonstreeren de inwoners hetgeen de H. Hugowaard thans als landbouwpolder presteert. De paarden, het rundvee, de schapeii, gei- ten en varkens, alsmede het pluimvee doen zien, dat ook de veehouders in de H. Hugo waard met hun tijd zijn meegegaan. Wij be- grijpen, dat men ons met trots vertelde, dat deze mooie inzendingen uitsluitend uit de H.-Hugowaard afkomstig zijn. D« belangriikheid van de auto's in het leven van onze plattelandsbevolking komt wel sterk tot uiting in het groot aantal luxe en gebruiksauto's, geexposeerd door de Nas sau-garage, de firma Jac. Met en den heer J. Baars te Alkmaar, de firma Rus en Zo mer te H. Hugowaard en Keetman en Schoorl te Winkel. Met landbouwwerktuigen komen uit: de firma's Koeting. Stranken en Moejes en Buurkens te H. Hugowaard en Berens te Schagen. Krol en Co. is op het terrein met een be langrijke stand voor kunstmest aanwezig. Het P. E. N. is eveneens met een stand aanwezig, om te demonstreeren, welke toe- passing de electriciteit in den land- en tuin- bouw mogelijk maakt. De N.V. Gebr. Rolff's Handelmaatschap- pii demonstreert een Jaffa-schroefpomp voor polder- en onderbemaling, een Siki-pomp en een Hydrolex-pomp voor glascultuur bene- vens de bekende Cordes electr. waschmachi- ne, Philips radioartikelen, enz. Jan Moejes, de bekende motorspecialrt, die op de laatste motorraces in Alkmaar zoo'n ge wel dig succes behaalde ,komt uit met een prachtstand motorrijwielen, waarvan de 1 cyl. 5 P. K. H. D. 1930 de aandacht van de kenners trekt. De heer G. Burger, H. Hugowaard expo- seert zelfs een demonstratie-broeikas. De firma C. V. R. de Jager en Co. te Purmerend exposeert eveneens landbouw werktuigen- Keurige rijwielstands zagen wjj van den heer J. Zijp te H. Hugowaard en van de heeren Ens en Bodegraven te Oude Niedorp. De heer ten Bruggencate is aanwezig met oliekleeden en schippersbenoodigdheden, ter wijl de heer Van der Pol te Broek op Lan- gendijk in een de aandacht trekkende tent sani- taire benoodigdheden tentoonstelt, die men ook graag in de landbouwerswoning aanwe zig ziet. De heer Ch. Rentenaar Sz., smid te Heer Hugowaard exposeert landbouwgereed- schappen, terwijl de Polder Hecr-Hugo- waara een model-schepradmolen tentoonstelt en tevens laat zien, hoe de bemalipg thans geschiedt IN HET HOOFDGEBOUW, In het hoofdgebouw, ten diensie van de tuinbouw- en zuivelproducten, een hooge tenr van 1000 M2. oppervlakte, trekken de stands van de afdeelingen L. T B. Zuid- en Noord. alsmede die van de tuinbouwver- eenigipg Nieuw Leven wel in het bizonder de aandacht. Voor de heeren P. Kostelijk Sr., J. de Boer en Jb. Zomer, die voor ruim 30 jaar als Zuidscharwouders zich in de Waard ves- tigden om daar den akkerbouw uit te oefe- nen, moet het wel een groote voldoening zijn, daar de prachtige tuinbouwproducten te aanschouwen, die de H .Hugowaard thans oplevert. Voor de mooie kleurcombinatie, die deze vereenigingen met het exposeeren van die producten wisten te bereikep, verdienen zij zeer zeker een compliment. De stands van de op coop, grondslag werkende zuivelfabriekeri in N.'-Holland, als mede die van den nieuwen Bond van Zuivel- fabrieken verdienen eveneens de aandacht. In deze tent valt mede op de stand: boter en kaas van de Coop. Zuivelfabriek Excelsior te H. Hugowaard, welke fabriek het feest nog Iuister bij zet door de mooie tuinversie- ring en de illuminatie, voor de fabriek aan gebracht. De firma N. Timmerman te St. Pancras exposeert op aardige wijze granen en vee- voeder, terwijl de Handelsraad van den L. T. B. een groote stand in beslag neemt voor kunstmest, veevoeder en diverse landbouw- benoodigdheden. De N.V. Chemische fabriek N. Holland te Beverwijk exposeert het bekende visch- meel „Hol!andia", levertraan, gedr. gist, sapiol, avicol, anasol en susol. De heer P. Glas te H. Hugowaard is daar aanwezig met een complete meubilee- ring, terwijl de Coop. Malerij „De goede verwachting" te H. Hugowaard, eveneens uitkomt met een aardige stand voor veevoe ders en kunstmeststoffen. De electr. graanmalerij en fouragehandel „De Volharding" van den heer H. Schouten te H. Hugowaard, komt mede met een aardi ge stand voor den dag. Voorts exposeert hier Ajum te Haarlem, fabriek van broedmachines en kippenhokken, de N.V Mouta te Amsterdam met kracht- voer, M. Twijnstra's oliefabrieken te Ak- krum, alsmede de N.V. Nederlandsche fa- brieken v.h. Gebr, Verwilligen te Amster dam. Hetgeen de Heer-Hugowaard op pluimvee- derlijke tent getoond Deze tent voor de kakelende gemeente is evenzeer een bezoek waard. lets bizonders is de tent, waarin alles op het gebied van de %wtavi5i* is onder- gebracht. In deze tent exposeert buiten mededinging de Vereen. voor landbouwhuishoudonder- wijs de waarde van dit onderwijs ter ver- hooging van het levensgeluk van onze platte landsbevolking. Een aandachtige beschouwing moet er wel toe leiden, dat men althans ernstig over- weegt, zijn dochters dit onderwijs te doen volgen. Op deze school wordt ook de waarde ge- leerd van een goed, gezellig, huiselijk inte- rieur. Men ziet hier hetgeen op het gebied van de nuttige en de fraaie handwerken wordt ver- vaardigd en krijgt er tevens practische wen- ken voor de behandeling van de voedings- ingredienten. Hetgeen in deze tent als huisvlijt is onder- gebracht, verdient aller aandacht. Het leven van onze rustige, evenwichtige landbouw- bevolking is waarlijk iets aparts. Deze expo- sitie toont ons, dat er ten platfelande nog sprake is van volkskunst. De lange winter- avonden worden in de Heer-Hugowaard zoowel door mannen als vrouwen, nog ge- bruikt om fraaie dingen te maken, die den vervaardiger bij het tot stand komen voldoe- van de gr°nden, welke men zou droogleggen t ge- i noemd, een excursie heeft gemaakt ter be zichtiging der Zuiderzeewerken, Die bezoe kers zijn dan steeds, en terecht, vol- bewon dering over hetgeen daar gezien wordt en vol lof over hetgeen door de ingenieurs en leiders aldaar wordt verricht. Het is dan ook waarlij.k, zelfs in onzen tijd, eene buitengewone prestatie om de Zui derzee af te damcnen en gedeeltelijk droog te leggen en de belangstelling van landgenoot en vreemdeling te trekken. Dit werk is thans mogelijk, doordien op allerlei gebied de noo- dige werktuigen aanwezig zijn of gemaakt worden en ook daardoor gaat onzen lof uit. Wat echter thans in dezen tijd mogelijk is en gemakkelijk wordt verricht door die goede gereedschappen, ging voorheen niet zoo goed, omdat voor drie of vier eeuwen wel de mannen van ondernemingsgeest aanwe zig waren, doch niet de werktuigen van thans en toen moest men met kruiwagen en schop verrichten, waar thans voor elk werk de modernste machines aanwezig zijn. Daarom ging het droogmaken van voor heen met oneindig veel meer tnoeite en zorg gepaard als nu en moeten wij evenzeer onze bewondering uitspreken voor die mannen, die het voor drie of vier eeuwen aandurfden plassen als Beemster, Purmer, Schermer of Waard roog te leggen, daarenboven nog meer onzeker, wat de uitkomst betreft, waar men meestal van te voren weinig wist om- trent den aard of de te verwachten kwaliteit ning moeten geven Wij vragen bizondere aandacht voor het borduurwerk no. 41, een boerinnehul, ver- vaardigd door de 60-jarige mej. Scholte. Men ziet hier mooi snijwerk op aardige kerkstoven en kerkbankjes en bizonder valt op het snijwerk van den heer K. Molenaar. en het soms evengoed slechte als goede kon den zijn. Een woord van hulde aan die mannen van voorheen is dus op zijn plaats op dezen dag waarop wij dit feit herdenken, dat voor 300 jaren onze Waard is drooggelegd. Verheugen wij ons thans over dit feit en tweede eeuwfeest der droogmaking nooit veel is verncmen of gelezen. Alleen is ons geoleken, dat men toen toch wel feesielijk gezind was en dit heeft geuit door het hou- aen van een feestmaaltijd voor ongeveer honderd jaar geleden. Of er thans reden tot feestvieren is? zoudt gij na al die klaagliederen over vroegere tii- den misschien denken. En dan kunnen we daarop voltnondig »Ja zeggen. b De oudeie menschen, hunne herinnering nog eens raadplegend weten van die ongun- stige tijden, doch thans! Na de jaren van jammei brak eindelijk een betere tijd aan, de goede afvoer van water en 't gebruik van kunstmest deden wonderen. Toen die kunstmest meer ingang begon te vinden, hoe- wel de oudere dit met schele oogen aanzagen werd door de jongeren volgehouden en met stijgend succes. Wanneer men dan nu, in te» genstellmg van vroeger, onzen polder be- ziet, de verschillende wegen langs gaat en tal van nieuwe woningen en schuren aan- schouwt, welke de laatste kwart eeuw zijn bijgebouwd en men herinnert zich dan de weinige huizen yan voor vijftig jaren is het een genoegen om door den polder te gaan en veischillende mooie en goede landerijen te aanscfyoywen, tal van vaartuigen met di- veise producten te zien varen, doordien het vaarwater steeds meer in gebruik komt door de groententeelt en valt het den inwoner zelf en vooial de doortrekkende of voorbijrijden- de.personen in het oog, dat van armoede geen sprake is en het geheel er vrij welva- rend Verschillende gebruiksvoorwerpen zijn door denken feest te vieren, omdat het voor velen vele uren vrijen arbeid waardevol gemaakt en een rondWandeling in deze tent brengt den bezoeker zeker dichter tot het huiselijke, ge- zellige leven van Heer-Hugowaards bevol king. IN HET MUSEUM. In een afzonderlijke tent is ondergebracht, hetgeen op de historie van Heer-Hugowaard betrekking heeft. De bizonder mooie, gebeeld- houwde 17de eeuwsche kast met voorstellin- gen uit den tijd, toen de polder nog niet droog was en uit het landleven, vraagt wel allereerst uw aandacht. Schotels van Japansch en Delftsch aarde- werk, eveneens bezit van den polder, her- inneren aan den tijd, toen de polder nog door regenter, en patriciers werd1 bestuurd. Een waardevol document mag de hand- schriftkaart van den polder genoemd wor den. in 1626 vervaardigd door Baert Claesz waarvan een afbeelding in het door Mr. Belonje geschreven gedenkboek voorkomt. Voorts vindt men hier het oorspronkelijke de grond hunner vaderen, of hun geboorte- grond is en zij dus met de Waard min of meer ver-enzelvigd zijn en er hun dagelijksch brood hebben of soms wel iets meer dan dat. De eerste ondernemers van de droogmaking' en de latere bewoners hebben zich zeker daarover wel eens iets minder enthousiast uitgelaten in vroegere dagen, want, even als ttmns ging dat droogmaken toenmaals, hoe- wel het een goede gelegenheid werd genoemd om de boeren land en arbeiders werk te ver- schaffen, door die ondernemers toch ook, om naar zij verwachten, eenige winst te maken en bleek ook die droogmaking niet zoo voor- deelig als wel was verwacht en werd die ondernemingsgeest schraal beloond. Ook over de ruime medewerking voor hun ne onderneming werd niet geroemd. De rijke kooplieden en machtige regenten dier dagen hadden ook wel hunne helpers en voorspre- kers in Den Haag en wel werd hun ten leste de concessie verleend, doch de bewoners der landen om de Waard, en die van Alkmaar, octrooi met de daaraan gehechte zegels van Hoorn of Medetnblik meenden, de een meer, de Staten van Holland, krachtens welk oc- de ander iets minder toch maar 'n stukje van trooi de Heer-Hugowaard bedijkt is. Men vindt er tevens drie koperen platen van oude kaarten, die het polderbestuur in den loop der tijd heeft uitgegeven. Tal van oude keuren en publicaties (zeer fraai druk- werk), waarvan de meeste vervaardigd zijn op de drukkerij van Herm. Coster, zijn hier mede geexposeerd. Een curieus boekje mag zeker genoemd worden een kaartenboekje van de Heer- Hugowaard, geteekend door denzelfden Baert Claesz. In een door den dokter beschikbaar ge- stelde glazen kast staan een aantal polder- bekers, waaronder een geschonken door den dijkgraaf Fontein Verschuer bij het tweede eeuwfeest. Een keurig Boheemsch glas met het wapen van den polder is wel zeer de beschouwing waard. Verder is daar aanwezig veel Delftsch aardewerk, tabakdoozen met het polderwapen, alle voorwerpen, die indertijd gebruikt wer den bij de poldermaaltijden. Van de publicaties verdienen bizonder de aandacht die uit den tijd der Bataafsche repu- bliek, welke in het polderbestuur een soort van revolutie te Weeg bracht De optocht, die om 10 uur zou vertrekken, de kluif voor zich te moeten bedingen, als zij door toestemming of medewerking daartoe de gelegenheid hadden en die gelegenheid bleek veelvuldig gevonden te kunnen wor den. Geen wonder dus, dat de droogmaking niet voordeelig was en den ondernemers het hier overgebleven land belangrijk meer kost- te dan de waarde. Dat het hier, doordien de kwaliteit der landerijen tegenviel, een armelijke boel was en bleef, jaren lang, is algemeen bekend. In de eerste eeuw der droogmaking, de 17e eeuw dus, is het steeds geweest, klagen over armoede en aan de Staten van Holland en Westfriesland requestreeren om vrijstel- ling van lasten en verpondingen. Dikwijls werd aan die klaagtonen voldaan en uit- stel of afstel van een of ander verleend of noodgedwongen toegestaan. De 18e eeuw was al niet veel beter, de boeren verdienden toen ook al haast niets om van te leven, misgewas of veepest deed de bevolking vernamen en er werden zelfs boerderijen aan den polder aangeboden voor de achterstalljge lasten, hetwelk ook nog plaats had in het begin er 19e eeuw. Het land, waarop wij thans feestvieren en waar- verljet om half elf het terrein, dat schitterde' w'j onze *eiden hebben opgericht, behoor- - - - -- - 1 de ook aan zoo'n man, welke er met in kon slagen de lasten te betalen en het om niet aanbood. Het water was mede een der groote las ten, waarmede werd gesukkeld en 's winters was het haast onmogelijk het land voldoen- de boven en droog te houden, het verzoop meerdere malen en die periodiek hooge wa- terstanden waren oorzaak, dat nogal veel bosch en zelfs rietlanden werden aangelegd. Unjer groeide alleen zeer veel en door al die beroemde zaken kreeg de polder den naam van „die arme Waard", „een water- gat" en dergelijke vriendelijke namen meer De volgende eeuw was in de eerste helft niet beter en in die tijden werd zelfs de gedachte geopperd en ernstig besproken, of het niet voordeeliger zou zijn, de dijken maar weer weg te steken, daar de vischvangst misschien voordeeliger zou zijn of minstens evenveel zou opleveren, als de landbouw. Dit is toch echter maar niet geburd, daar 't zeker wel niet zoo moedeloos was en wij willen dit als een geluk beschouwsn. Vele der toenmalige bewoners, h-oewel arm, behielden hunnen goeden moed en hun opvolgers eveneens en waren de voornaamsten er toch steeds op be- dacht om, indien mogelijk, den algemeenen toestand wat te verbeteren. Was er gelegenheid om tot beteren afvoer van water te geraken, dan werd daar ern stig over gedacht en deze ook wel benut. Zelfs in het tweede gedeelte der vorige eeuw was de toestand nog niet veel btter, maar begon toch de zon iets door de wolken te breken, daar, toen mijn ouders en ik zelf ook naar „die magere Waard" verhuisden er al een belangrijke verbetering der wegen had plaats gevonden, daar eenige al waren bestraat en verbeterd, doch het vele water was toen nog, gelijk als voorheen een groote last. Wij herinneren ons nog wel de z.g. „waterjaren", waarin groote gedeelten van polderafdeelingen blank stonden. Door het gestichte stoomgemaal is dit ech ter weinig meer voorgekomcn, dan enkele korte perioden. Onder alle dusdanig opgescmde aardig in het heerlijke zonlicht. Honderden hadden zich langs den weg opgesteld In de vaart voor het terrein waren gondels gelegd in den vorm van een paar zwanen en een molen, terwijl ook het stoomgemaal op 1/100 op de ware grootte niet ontbrak. Aan den optocht werd deelgenomen: door een prachtwagen, waarop een oud-Holland sche bruiloft was uitgebeeld, de zangvereeni- gingen „Ons Genoegen", „de Vereeniging voor den Volkszang", de R.K. gem. zang- vereeniging „Zanglust", het Dubbel Mannen- kwartet „Willen is Kunnen", de R.K. Mannen Zangvereeniging ,,'t Kruis", de Mannen Zangver„Zangerslust", de muziekver. .Kunstkring", de muziekver. „H.U.G.O.", de Tooneelver. „Pius XI", de Tooneelver. „De Vriendschap", de gym. vereen. „T. A. V. E. N. U.", de gym. ver. „K. D. O." en 'n 40- tal ruiters. Toen om 11 uur de feestrede werd uitge- sproken, hadden de leden van het eere-comite, bestaande uit den Commissaris der koningin Jhr. Roell, het lid van Ged. Staten Kooiman, het Tweede Kamerlid v. d. Bilt, pastoor van Noort, de wethouders van Alkmaar en den ge- meentesecretaris, alsmede de burgemeesters van Hoorn, Oudorp, Oterleek, Hensbroek, Obdam, Spanbroek, Hoogwoud. Oude Niedorp, Harenkarspel, Noord- en Zuid- Scharwoude, Koedijk, Broek pp Langendijk, St. Pancras, Ursem en Akersloot, den waarn. burgemeester van Alkmaar, benevens tal van vooraanstaande personen uit het land- en tuinbouwvereenigingsleven, op het podium voor de muziektent, vanwaar de rede werd uitgesproken, plaats genomen. Het weer kon niet beter, zoodat de stem ming niets te wenschen overliet en de foto- grafen met het kieken hun hart konden op- halen. Honderden waren om 11 uur op het feest- terrein aanwezig, waar de dijkgraaf-burge- meester, de heer Wiebe van Slooten, de vol gende feestrede uitsprak: DE FEESTREDE. Wanneer we in de laatste tijden, v.nl. het laatste jaar, eene courant uit den omtrek ter hand nemen, dan leest men geregeld berich- ten, dat de een of andere vereeniging of cor- heden en een steeds arme bevolking, is het dus geen wonder, dat van het vieren van het Men heeft hier wel niet die groote en def- tige heeren- of boerenwoningen, zooals men die in Beemster of Purmer nederzette, toen de grond nog in bezit was van vermogende eigenaien, neen, hier heeft men alleen bruik- bare landbouwers- of tuinderswoningen en yan deze komen er nog steeds bij, evenals dit in andere stieken waar tuinbouw beoefend wordt, het geval is. Het kleine grondbezit heeft mede het zijne daaiaan gedaan en dit zal bij dezen voort- 8anj? wel zoo blijven. Het is algemeen be kend, dat tuinbouwers wel zoo spoedig ge- neigd zijn allerlei nieu<';e zaken aan te pak- ken, als gewone veeho. ders. En om nu aan andere menschen te doen blijken, dat het ons hier in Heerhugowaard thans wel gaat, en wij bij de buren niet ten achter komen, is dus de gedachte rijp gewor den om bij gelegenheid van het derde eeuw feest de vreemdelingen, vrienden en bekenden uit andere plaatsen te toonen, zoo zij het nog niet wisten, wat hier al zoo verbouwd en geteeld wordt, welk soort vee hier gehou- den wordt en dit op eene tentoonstelling te doen zien, benevens huisvlijt, zooals dat in de vrije uren wordt beoefend. Aan het daarstellen van die tentoonstel ling hebben velen medegewerkt en door hen is moeite noh zorg gespaard deze zoo goed mogelijk te doen slagen. Allen op te noemen, welke hiervoor zich bijzonder beijverden, zal door de lange lijst niet wel mogelijk zijn en wanneer wij, zon der anderen te kort doen, alleen noemen oe namen van de heeren Brugman, Meereboer, Groot, Zomer en dr. Spierings, dan is dat nog maar een klein gedeelte, maar zonder die heeren zou een behoorlijke inrichting niet mogelijk zijn geweest en is een woord van hulde voor hen zeker op zijn plaats. Ik noemde daareven, dat het ons aange- naam zou zijn aan anderen te toonen, dat het hier aangenaam is om te wonen en te doen zien, dat het niet meer is ,,de magere waard" en meenden wij, dit niet beter te kunnen doen dan door een eerecomite samen te stellen uit vooraanstaande personen uit onze gemeente en van elders. Wij waren zoo gelukkig den heer Commis saris der Koningin in deze Provincie bereid te vinden het eerevoorzitterschap van dat eere-com. te willen aanvaarden. Wij stellen dat op bijz. hoogen prijs, verheugen ons in zijne tegenwoordigheid alhier en heeten hem namens het hoofdeomite van harte welkora. Ook heeren Ged. Staten, voorzoover aan wezig worden hartelijk welkom geheeten en ook hunne aanwezigheid alhier is voor ons het bewijs, dat het provinciaal bestuur steeds met belangstelling van het wel en wee van de verschillende deelen der provincie op de hoogte wenscht te blijven. Wij hopen dus, dat de heer Commissaris en de Ged. Staten van- daag enkel het wel zuilen zien. Ook de heeren Burgemeesters van omlig- gende gemeenten heet ik hier welkom en stel len wij hunne aanwezigheid op hoogen prijs, Wanneer zij hier alien aanwezig willen zijn, is dit voor ons een bewijs, dat ook zij belang stellen in het welzijn hunner buren en met her medeleven. Dan heb ik alreeds verschillende heeren van buiten de gemeente welkom geheeten en zal ik ook de ingezetenen welkom heeten. In de eerste plaats de heeren Geestelijken uit deze gemeente als leden van het eere comite, welke reeds van hun belangstelling deden blijken. Ook hun wordt 'n welkom toe- geroepen en daarnaast de geheele schaar ingezetenen, van welken rang of stand ook, van burgers van onze gem., welke alreeds dagen lang naar boven zagen berekende d« kansen van het weer, burgers uit naburige gemeenten hier tegenwoordig en dan last not least, de vertegenwoordigers van de ko ningin der aai e. de pers, vermoedelijk hiei thans aanwezig om naar heinde en ver de lof der Heer-Hugowaard te zingen opdat d« „magere Waard" vergeten worde. Dan de verschillende medewerkers voor de uitvoe- ring der andere feesten, niet alle met namen te noemen. gij alien, mannen of vrouv/en. gij, die op onze uitnoodiging kwaamt om U te overtuigen van onze goede stemming, gij, die U naar hier begaaft om U tevens te ver- lustigen in onze zoo heerlijke en schoone Waard, oiwel. gij die hier woont en als in woner aan dit feest deelneemt. wij toonden U aan den ingang ons welkomstwoord en roepen het U nogmaals toe „Weest welkom!" ,,Viert feest!" En dan gij vreemdelingen uit andere plaat sen viert met ons werkelijk feest en neemt den indruk mee, dat, wat ook de vroegere tijden mogen geweest zijn, hoe linger het hier ook was en hoe armoedig voorheen, dank gij de energie en de ondernemingsgeest en d« volharding en de werklust der Httgowaarders, het kan bestaan, dat voortaan van die schoone en heerlijke Waard kan gesproken worden, j ,1 ..L J1. .1 I I rli3 (Yfrttll hunnAl- lro/jni-nn 1-. r* /v/,L

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6