eisjes. iHPUROL Wat is Stenotypie? tJ.A.ff.I.T. Stand Ho. 14. S^erk en school Recfitsaaken ruimte voor de leerlingen zal zijn, hetgeen door spr. met cijfers werd aangetoond. Tevens betreurde spreker ten zeerste het raadsbesluit, om het vervolgonderwijs at te schaffen, dat voorai voor de kinderen van onze tuinbouwers na de school jaren ontegen- zeggelijk nog zeer nuttig is. Door ditbesluit is het eenige mi idel tot verdere ontwikkeling van de rijpere leugd alhier atgesneden. »pi- meende, gezien de laatst aangenomen salaris- verhoogingen (die hij hiermede echter abso- luut niet ongemotiveerd wilde noemen), aat er voor dit nuttige onderwijs nog wel de noodige geldmiddelen te vinden waren ge- WC6SI Gewezen werd op de mogelijkheid, dat het particulier initiatief hier allicht nog iets kon bereiken, docli enkele leden meenden dat dit nieer op den weg lag van den tuinbouwdoch dan voor ouderen leeftijd en dat juist dit vervolgonderwijs hiernaar zulk een goeden overgang vormde, v.n.i. door het aanbiengen van meer algemeene ontwikkeling. Oo een vraag van enkele leden decide de voorzitter mede dat het zeer wel mogelijk was het onderwijs als zoodanig aansluitend aan de praktijk in te richten. Naar aanleiding der notulen werd ge wezen op de doeltreffende maatregelen, ge- nomen door het gemeentebestuur in het be- lang der veiligheid van de kinderen op den wen bij het uitgaan der school. Een woord van welgemeenden dank werd hier zeer op zijn plaats geacht. Door den heer C. Kloosterboer werd ver slag uitgebracht van de Algem. vergadeiing. De rekening van den penningmeester sloot met een eindbedrag van f 292./5 en een batig 6aldo van 35.58. In orde bevonden. r De aftredende bestuursleden, C. Klooster boer en A. Volkers werden met meerderheid van stemmen herkozen. Hierna werd uitvoerig gesproken over den te houden ouder-avond, teneinde deze op zoo gunstig mogelijke wijze aan het doel te doen'bean twoorden De hoop werd uitgesproken, dat de ouders van de noodige belangstelling blijk zouden veven aoor hunne aanwezigheid. Met algemeene stemmen werd besloten op dezen eersten ouderavond als spreker uit te noodigen de heer K. de Vries, die bij zijn vorig optreden alhier zoozeer is gewaar- Inzake den gewonen jaarlijkschen gezelli- gen avond voor de leden werd besloten dezen weer te houden met eigen krachten. Eveneens werd besloten het jaarlijksche St. Nicolaasfeest voor de kinderen ook dit jaar zoo mogelijk weer te houden. Het bestuur kreeg opdracht een en ander nader te regelen. Als afgevaardigden ter algemeene vergade- ring werden benoemd de heeren Sinjewel en Kloosterboer. Met algemeene stemmen werd besloten een adres te richten aan den raad der gemeente, inhoudende ten eerste een dankbetuiging aan gemeentebestuur, den architect voor de groote verbeteringen welke aan de openbare school zijn tot stand gebracht, en ten tweede een verzoek tot weder-invoering van het vervolgonderwijs. waren ijverig in de weer om boekjes en lo- ten te verkoopen en de bezoekers thee en ge- bakjes aan te bieden voor stijving der kas. Zondagavond 8 uur opende mej. Deun den feestavond, het welkom toeroepende aan het groote getal aanwezigen, in't bijzonder den bekende humorist Slikker uit Warmenhuizen hem mededeelende dat de verwachtingen hooggespannen waren. Hartelijk dank werd gezegd aan de schenkers van de vele cadeaux, alsmcde aan de meisjes voor hun verrichtin- gen tijdens de tentoonstelling en niet te ver- geten de heeren mttsici, Dik en v. Elam, die het muzikale gedeelte van dezen avond ver zorgden. Hierna zongen een tiental jonge dames een welkomsthed, toepasselijk op de Flora en haar kinderen. De uitslag van de verloting was als volgt: lste pr. (bloemenmand) de heer M. Klomp, lste pr. (Cyclamen) de hr. Jb. Akkerman te Berkhout, 2e en 3e pr. (varen) mej. Slooten. Ondertusschen had de uitreiking der prij- zen plaats. Tusschen al deze bedrijven door trad de heer Slikker nu en dan op voor af- wisseiing. Tot onzen spijt moeten we meedee^ len, dat we in hem etnigszins teleurgesteld werden. Den vorigen keer kon hij ons meer' bekoren dan nu, wat zijn oorzaak wel vond in de keuze der voordrachten, laten we ho- pen een volgende maal beter. Meenden we dat dit feest zonder haken en oogen zou verloopen, dan hadden we het mis Door een willekeurige heffing der entreegel- den werd er ontstemming gewekt. Stond er op een biljet aan't cafe, entree leden 10 ct., niet leden 20 cent, 's avonds vroeg de bureaulist (i i opdracht vanzelf) 2o cent. Hoewel dit nu niet zoo'n groot bedrag is, achten we dit toch een heel verkeerde hande- ling. Rest ons nog mede te deelen dat tijdens de tentoonstelling een gezellig strijkje aanwe- zig was en dat mej. Deun met eenige harte- lijke woorden het officieele gedeelte sloot en mededeelde dat er nog gelegenheid zou zijn om een dansje te maken, wat zeer in den smaak van de jongelui viel. Voor witte kool weken de prijzen weinig van die der vorige week af. De groote bracht 2—/ 2.40 op, de kleinere van superieure kwaliteit van 2.80-/ 3.40. Het gewicht van deze kool in aanmerking genomen, zal de financieele uitkomst ongetwijfeld niet slecht Langendijk, K. de G. te Zuid- en Noord- Schermer, J. C. D., F. J. D C. D de M te De Rijp, S. V., W. K., S. V., A. M. B. te Amster dam, overtreding Motor- en Rijwielwet. De le, 9e, lOe, 12e, 23e, 24e, 25e. 27e. 28e. 29e, 30e, 34, 35e, 37e, 38e. 40e ieder 4 boete of zijn, al HP ze ver ten achter bij die van ver 4 d«en hechte.ts, de 2e 3e. Cj. ft HEEMSKERK. In de jongste raadsvergadering was inge- komen een schrijven van den heer Goude- leeuw dat hij wegens vertrek ophoudt lid van den raad te zijn. Voor kennisgeving aangenomen. Tot gemeentewerkvrouw voor 't schoon- maken en onderhouden van het raadhuis wordt benoemd mej. v. d. Werff, echtgenoote van den gemeenteveldwachter. Opnieuw zal met het bestuur van regi stratie en domeinen te Zaandam een 5-jarig contract voor het Noorderbad worden aau- gegaan, echter thans voor de dubbele pacht- som, vorige bedroeg 50. L In de vacature P. Schuijt, lid van het al gem. armbestuur werd benoemd de heer C. Cornelissen. Met den kantoorhouder der posterijen werd eene overeenkomst ad. 3.50 per week aangegaan wat betreft berging van ge meentematerialen. Tot rapporteurs van de a.s. begrooting dienst 1930 werden benoemd de heeren Klaase, P. de Vries en I. de Wit. OTERLEEK. Den 14den en 15den Sept. hield „Floralia" haar 3de jaarlijksche tentoonstelling in't cafe van den heer A. v. Ham. We zeggen niet te veel als we bewe ren dat zij uitstekend is geslaagd, voorai wat betreft de kwaliteit der inzendingen, er was in een woord een schitterende collectie planten ingezonden, uitgereikte stekken zoo- wel als vrije inzendingen. Ook de jury-leden, de heeren Kwantes uit H.-Hugowaard en Kleverlaan uit r lkmaar, stonden perplex over de inzendingen. Lijst van bekroningen. Kinderplanten. Afrikaan, lste en 2de klas. lste pr. Albert v. d. Neer, 2e pr. Eibert v. d Streek, 3e pr. Jaap Boeder, 4e pr. Adriaan Kuilboer, 5e pr. Coba v. d. Neer, 6e pr. Wil ly Blom, 7e pr. Jan IJfen. Fuchsia, lste pr. Willy Blom, 2e pr. Gonda Blom, 3de pr. jan Zwaan, 4e pr. Jan IJfen, 5e pr. Adriaan Scliuurman, 6e pr. Jaap Boeder, 7e pr. Geesje Kolk. 3de en 4de klas. Geranium, resp. Fuchsia lste pr. Klaas Boeder, 2e pr. Gre v. d. Gracht, 3e pr. Jan Kuilboc-r, 4e pr. Eefje Kloosterboer, 5e pr. Piet Kuilboer, 6e pr. Nellie v. Bodegraven, 7e pr. Jan Veldboer. lste pr. Eefje Kloosterboer, 2e pr. Nellie v. Bodegraven, 3e pr. Klaas Boeder, 4e pr. Ma Blom, 5e pr. Jb. Timmer, 6e pr. Jan Kuilboer, 7e pr. Piet Kuilboer. 5de, 6de en 7de klas. Leeuwebek. lste pr. Geertje Heinis 2e pr. Frans Heinis, 3e pr. Aafje Slooten, 4e pr. Leendert Slot, 5e Aafje Akkerman, 6e pr. Arie Dekker en pr. Gerrit Hoogvorst. Begonia, lste pr. Piet Kuilboer, 2e Dirk Zijp, 3e pr. Geertje Heinis 4de pr. Aafje Slooten, 5e pr. Leendert Slot, 6e pr. Gerrit Hoogvorst, 7e pr. Frans Heinis. Primula. Volwassenen. lste ^r. de heer Jb. Akkerman, 2e pr. lie heer G. Moeijes, 3e pr. mej. Plevier—Natzljl, 4e pr. mevr. de Wit Stuiving. Bolbegonia. lste pr. de heer J. Zwaan, 2e pr. mej. SchoenMienis, 3e pr. mej. Pie- vierNatzijI, 4e pr. v. Harskanip, 5e pr. mej. v Bodegraven, 6e pr. mej. SlotSchoen. Begonia, lste pr. mej. Plevier—NatzijI, 2e pr mej. Plevier—Wa^-naar, 3e pr. mej. v. Hamv. Leijen, 4e pr. mej. v. HamDen- neman, 5e pr. mej. KlompGijnic. Geranium, lste pr. mevr. de WitStru- ving, 2e pr. de heer J. Zwaan, 3e pr mej. S'ooten, 4e pr. mej. v. HamDenneman. Fuchsia, lste pr. mej. Deun-Koning, 2e pr Jan de Wit, 3e pr. mej. wed. Akkerman, 4e pr. mej. A. Blomde Visser, 5e pr. mej. Hoogland—Hartug, 6e pr. mej. van Bode graven. Vrije intending binnenplanten. lste pr. mevr. dc WitStruving, 2e pr. mej Schoen—Mienis, 3e pr. mej. Kooijvan Veen. Buitenplanten. Iste.pr. mej. SchoenMienis, 2e pr. mej. Dekkerv. Eik. Blaemstukken. lste pr. mej. MoeijesTromp. 2e pr. mel Witteveen, 3e pr. mej. Timmer, 4e pr. mej. Bodegraven. Over het bezoek kan het bestuur beide da- gen tevreden ziin. Een twaalftal ionse dames pr. 7e pr. WARMENHUIZEN. Veibngsoverzicht van 914 Sept. Niettegenstaande de bouwers zoo weinig mogelijk aardappelen aanvoeren, wou de prijs van dit artikel toch niet naar de hoogte, eerder waren ze nog weer lager dan de vorige week. Deze week kwamen er dagen voor, dat de mooiste soort muizen niet meer kon op- brengen dan f 2.50 per 100 K.G. Naar Eigenheimers was wel iets beter vraag Die konden op den slechtsten dag deze week nog tot f 3.10 opbrengen. Blauwe aardappelen nog weer iets beter (van 3 tot 3.70), ofschoon deze prijs toch zeer laag is. De gele nep-prijzen waren iets duurder. Beneden de 4 werd er niet verkocht en Donderdag was de noteering zelfs van f 4 20 tot f 5.80, Zaterdag ging de nep weg tot hoogstens 4.70. Zoo was het ook met de uien, die zakten weer in het laatst van de week tot f 3.50. De verschillende koolsoorten waren deze week best in den prijs. De warme dagen van deze week hebben geen invloed gehad op den prijs en vermoe- delijk is de langdurige droogte wel een van de oorzaken dat de kool zoo gewild is. Roode kool bracht op van f 2.60f 6.30 en Zater dag reeds van 3 50 tot 7.30 per 100 K G. Gele kool was nog beter in prijs, Zaterdag zelfs van 10.90 tot f 11.50, witte kool was wel minder in prijs, maar toch hooger dan de vorige week. De aanvoer was grooter en enkele dagen tot 24900 K.G. en werd niet minder gemijnd dan f 2.102.60 per 100 K.G. Bloemkool kwam weer voor den dag deze week, en de eerste soort ging van 10 f 12.30. Donderdag was er een aanvoer van 1520 K.G. slaboonen. De soort zonder draad ging voor f 8.8011 20, maar de boonen met draad waren dien dag veel minder in prijs en noteerden niet hooger dan f 7.80 en een minder mooi partijtje bracht niet meer op dan f 3 80 per 100 K G., dat is ongeveer het afhaalloon, wat betaald moet worden Dinsdag werd de eerste veiling crehouden van erwten. De eerste dag was er 6066 K.G. vale erwten, die verkocht werden voor 25, ruim de 100 K.G., 3975 K.G. grauwe erwten, brachten iets meer op dan de vale, en wel f 30. Een ongelezen partij kleine groene erwten bracht op 14.90 de 100 K.G. UITGEEST. Hengelwedstrijd. Door de afdeeling Uitgeest van den Alge- meenen Hengelaarsbond is een onderlinge wedstrijd gehouden. Er werd gevischt op baars in het Noord-Hollandsch kanaal van des voorm. 6 uur tot 8.30 uur. Vanwege het vele zeewater, dat steeds wordt ingelaten, was de vangst niet groot en werd er meest kleine visch gevangen. De uitslag is dat de heer K. Starreveld te Uitgeest bes'ag wist te leggen op de door den heer A. Hartog, lid der afdeeling, be- schikbaar gestelde medaille terwijl de 2 door de afdeeling zelve voor den wedstrijd be- schikbaar gestelde prijzen werden behaald door de heeren J. H. A. Schuddeboom en K J. Spijker beiden te Uitgeest. De prijsuitrei- icing had plaats in het cafe van den heer Zwakman nabij het schouw. Na afloop gingen verschillende leden vol- daan huis toe, terwijl anderen nog eens op nieuw een vischje irachtten te yerschalken. BROEK OP LANGENDIJK. De Langendijker Groenteveilingen. Al hebben we naast de groenteveilingen ook een bloembollenveiling gekregen, de eer ste vormen toch de hoofdzaak van het vei- lingwezen. Op de prijzen, die daar worden besteed, is de belangstelling geconcentreerd, en al was de afloop der bloembollenmarkt van laatstleden Vrijdag een teleurstelling, deze deed zich in veel grootere mate voelen ten aanzien van b.v. de aardappelenprijzen. Daarbij is nog zoo goed als iedere tuinbou- wer betrokken; bij de bloembollen zijn slechts een betrekkelijk klein percentage kweekers ge' interesseerd. Opvallend groot was in de afgeloopen week nog de aanvoer van vroege-aardappelen soor- ten. Is het meermalen gebeurd, dat half Sep tember de handel in aardappelen niet meer werd gedreven, daar alles zoo goed als ver kocht was, dit jaar is dit niet zoo. De slechte prijzen, de laatste maanden gemaakt, lokten de verbouwers niet uit, alles ter markt te brengen. Zij bewaarden de aardappels in kuilen, om, zoodra betere tijden aanbraken tot verkoop over te gaan. Die betere tijden lieten zich ook deze week weer wachten, maar aan- gezien aardappelen ook aan een tijd van leve ring gebonden zijn, wil men de kwaliteit niet in gevaar brengen, is men nu wel verplicht te kiezen of te deelen. Men is op het oogenblik vrijwel algemeen overtuigd, dat menschelij- kerwijze gesproken er geen uitzicht meer be- staat op verbetering in de prijzen. Mocht die verwachting nog steeds levendig zijn geweest, deze week was wel in staat de bouwers van die illusie te genezen, daar de prijzen nog achter- uit liepen. Als September maar eens in't land was en daarmee de verlaagde Duitsche tol- tarieven, dan zouden ongetwijfeld de prijzen stijgen. Het tegendeel is waar, want op 't oogenblik zijn de prijzen der aardappels lager dan in den tijd, toen de Duitsche invoerrech ten in't culminatiepunt stonden. De verwach ting is hier ongetwijfeld niet in vervulling ^e- gaan, omdat Duitschland de Hollandsche aardappelen niet noodig had en alzoo verhoo- ging van invoerrechten noch verlaging ervan eenigen invloed uitoefenden op de prijszetting van dit product. Met dat al is deze loop van zaken een geduchte tegenvaller voor onze tuinbouwers en men zal een aantal laren moe ten teruggaan, alvorens er een te ontmoeten, dat zulke ongunstige financieele uitkon?-'"" voor de aardappelteelt gaf. In de dagen van Poot rolde het leven des landmans genoeglijk heen. De Langendijkers wenschten dien tijd wel terug; immers van de genoeglijkheden merken zij momenteel nog maar weinig. Het droge, warme weer heeft in de koolvelden een dorado voor rupsen gescha- pen. Het gewas lijdt er onder. En men moet op verschillende akkers met man en macht aan den arfoeid, om te voorkomen, dat het ge was niet geheel en al ten prooi valt aan dit bladverslindend ongedierte. Wie wel eens rupsen in hun werk heeft bezig gezien, zal bo vendien weten, hoe minderwaardig bloemkool wordt, als zij deze als verblijfplaats hebben gekozen. Voor Schotsche muizen. welker aanvoe nog het grootst is, werd Maandag aan d' Broekex veiling 2.503.30 betaald, welke prijs in den loop der week weinig veranderde, doch Zaterdag tot 1.802.70 daalde. Te Noord-Scharwoude waren deze prijzen resp. 2—f 2.90 en 1.80—/ 3.20. Sohoolmeesters, in geringe hoeveelheid aan- gevoerd, brachten van 2.60'f 3.40 op. Voor Duken werd Maandag aan de veiling der L.G.C. nog 4.50-/ 4.70 betaald, Vrij dag 2.80—/ 3.70. Eigenheimers golden ge- middeld 2.50, blauwe brachten ruim 3 op Te Broek noteerden drielingen Maandag f 2.90—f 3.10, Zaterdag 1.40—/ 2.90, te Noord-Scharwoude resp. 2.802.90 en 2.80—/ 3.10. In totaal werden nog 90 spoorwagens aardappelen geveild, waarvan 29 te Broek op Langendijk. Boswortelen werden alleen te Noord-Schar woude geveild. Ze brachten f 2.602.SC op. Breekpeen gold Donderdag te Broek nog 7.705.50, doch werd later voor 2.90 3.10 verkocht. Aan de veiling van den Noordermarktbond golden ze van 3.10 4 voor groote en 1.802.40 voor kleine Met de bloemkool lien het op het eind der week heelemaal mis. Kon aanvankelijk nog 15 worden gemaakt voor de grootste eerste soort en 10—/ 12 voor de kleinere (Dins dag was de noteering te Broek zelfs f 16— 21), Vrijdag kon niet meer dan 6.10— 12 en Zaterdag zelfs maar 4.107.40 worden bedongen. De grootste aanvoer hal Broek met 160.000 stuks; Noord-Scharwoude slechts 4000 stuks. Tweede soort bracht in het begin nog gemiddeld 4 op, later slechts 1.50. Chineesche kool was een meuw product; ze wordt nog slechts schaarsch verbouwd. Er werd 2.10—/ 3.50 per 100 stuks voor be taald. Met de andere koolsoorten ging het beter. De roode kool, die Maandag aan de Broeker veiling 2.70—/ 4.90, aan die te Noord- Scharwoude 2.60 4.50 opbracht, alzoo ongeveer dezelfde prijzen als de vorige week, steeg successievelijk elken dag in prijs, zoodat Vrijdag te Broek de noteeringen tusschen 4.10—/ 7.80. te Noord-Scharwoude tus schen 4.50—/ 7.50 lagen. Een prijs alzoo yan ruim 4 cent per K.G. voor de groote en bijna 8 cent voor de kleinere roode kool is al- leszins bevredigend te noemen. De aanvoer beliep aan beide veilingen 48 spoorwagens Gele kool was duur. Maandag reeds werd aan de veiling der L.G.C. 8.3012 8C besteed, te Noord-Scharwoude, waar toen de aanvoer echter maar 2700 K.G. beliep, 6.40 9.40. Voor de kleinere exemplaren ver- beterden deze prijzen nog, zoodat hiervoor nog tot boven de 14 werd betaald. Voor de grootere werd1 gemiddeld 8 besteed. De aan voer aan beide veilingen beliep 21 spoorwa gens. waarvan het derde deel te Noord-Scbar- woucte- leden jaar. Bijna alles, wat aangevoerd wordt, verhuist naar de fabrieken om inge- maakt te worden. De aanvoer bedroeg 51 spoorwagens, waarvan 34 te Broek op Lan gendijk. We kregen deze week ook aanvoer van Deensche witte kol. De prijzen daarvoor aan de veiling der L.G.C. besteed, liepen van f 3.70—/ 4.80, aan die van den Noorder marktbond van 4.10—/ 4.40. De meeste uien werden te Noord-Schay- woude aangevoerd De prijzen weken weinig af van die der vorige week, n.l. van ruim 3 tot ruim 5. Drielingen golden van 2.40-- 3.60, nep van 4.10—/ 5.20. Zilverdrie lingen werden voor 1.90 en zilvernep voor 17 per 100 K.G. verkocht. De totaal-aan- voer beliep 21 spoorwagens. Heel wat slaboonen werden nog aange- .voerd, n.l. 13600 K.G. te Broek en 40.000 K.G. te Noord-Scharwoude, bovendien nog en beduidende hoeveelheid snijboonen. In begin der week werden hoogere prijzen be steed dan later: eerst gemiddeld 11, later 8. Voor snijboonen werden van 4 12.70 betaald. Bieten zijn nog altijd niet gewild. Gemid- d-.'lci wordt nog geen 2 per 100 K.G be steed De noteering te Broek was Zaterdag zelfs 0.90 tot 2.10. Noord-Scharwoude gaf een noteering van 1.303.20. Was het de laatste weken een en al misere met de tomaten, reeds in't begin dezer week viel verbetering te constateeren. Op 't eind werd voor A-kwaliteit even minder dan 9 besteed, voor B 4.30, voor C 7.90 en voor CC 1.10. De prijzen zijn nog wel laag, doch aanmerkelijk hooger dan de vorige weken, toen tomaten bijna onverkoopbaar wa ren. De aanvoer beliep 9200 K.G. en er werd om den anderen dag geveild. boete of 2 dagen hechtenis, de 6e, 8e, lie, 13e, 17e, 22e, 33e en 39e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 7e, 14e, 20e ieder f 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 15e 2 X 0.50 boete of 2 X 1 dag hechtenis, de 16e en 18e ieder f 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 19e teruggave aan de ouders, de 21e f 7 en f 2 boete of 7 en 2 dagen hechtenis, de 26e, 31e, 32e ieder 7 boete of 7 dagen hechtenis, de 36e 20 boete of 20 dagen hechtenis. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedepo neerd op 13, 14, 15 en 16 September 1929. Kinderportemonnaie met inhoud; belasting merk in etui; paar handschoenen, alpacca beursje; sleutels, handschoenen, banden van jassen en mantels. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de gezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 13, 14, 15 en 16 September 1929: Poesje, Werneke, Brillen- steeg 3; vulpotlood, K. Koopman, Jaagpad 34; rozenkrans, G. Wessels, Bierkade 1; damesregenjas, A. de Jong p. a. Bruin, Clarissenbuurt 5; alpinamuts, C. Boots, Baansingel 44; hangslot, J. Warmerdam, Eikelenbergstraat 13; bos sleuteltjes, H. C. Bierman, le Kanaalstraat no. 5; kindermuts, G. de Vries, Polderstraat 6; vulpotlood, J. G. Gerritsen, 2e Landdwarsstraat 7; porte- monnaie met inhoud, N. J. Snijders. Linden- laan 66; vulpotlood, S. de Jong, Mient 19; kinderportemonnaie met inhoud, Eggers. Snaarmanslaan 48. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het bureau van politie. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak 13 Sept. 1929. J. K., T. P. J. J- en H. J. N., te Amster dam, J. N. en P. B. te Hugowaard, over treding visscherijwet, de le 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 2e 4 boete of 4 dagei: hechtenis, de 3e teruggave aan de ouders, de 4e 3 boete of 3 dagen hech tenis. de 5e 1 boete of 1 dag hechtenis. A. B., C. T. en C. B. te Amsterdam, loo- pen over verboden grond, de le en 2e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 3e 2 boete of 2 dagen hechtenis. P. R. te Alkmaar, overtreding Melkbe- sluit, f 3 boete of 3 dagen hechtenis. C. K., te Broek Langendijk, over treding Leerplichtwet, 1 boete of 1 dag hechtenis. J. L., te rieiloo, F. J. K., te Alkmaar, C. G. te Oudkarspel, H. U. te Hoorn, dronkenschap, de le 3 dagen hechtenis, de 2e, 3e en 4e ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. P. O. en T. de B„ te Schoorl, in staat van dronkenschap de orde verstoren, de le 10 boete of 10 dagen hechtenis, de 2e 6 boete of 3 dagen hechtenis. P. v. d. S., J. W. te Egmond aan Zee M. v T. te Schoorl, A. P. te Bergen, T. J. K. te Limmen. P. H. te Koedijk, overtreding Ar- beidswet. De le 3 X f 3 boete of 3 X 3 da gen hechtenis. de 2e en 4e ieder f 1 boete of 1 dag hechtenis, de 3e 1.50 boete of 2 dagen hechtenis, de 5e 3 boete of 3 dagen hechte nis. de 6e f 4 boete of 4 dagen hechtenis. J. V„ J. v. O., C. K„ J. K„ A. H. te Schoorl, S. W. H B. K. te Amsterdam, A. de G. te Wervershoof, M. v. K.. R. K. te Den Helder, A. B., H. J. L. te Middelberg, overtreding Kieswet. De le, 3e ieder 1 boete of 1 dag hechtenis, de 2e, 5e, 6e, 7e, Se ieder geen straf toegepast, de 4e. 9e, lOe, lie, 12e ieder f 0.50 boete of 1 dag hechtenis. G. F. R. te Castricum, J. v. V. te Bloemen- daal, G. B. te Haarlem. P. K. te Limmen, N S. te Bergen, J. B. te Kolhorn, C H. te Hoorn, J. H. te Leiden, J. D., T. W., J. J. K T. S„ C. H., D. R H. S. te Alkmaar. over treding Politieverorden'og. De le. lOe ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 2e geen straf toegepast, de 3e, 8e, 14e en 15e ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. de 4e en 5e ieder f 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 6e 7e, 9e en 13e ieder f 3 boete of 3 dagen hech tenis, de lie en 12e ieder 1 boete of 1 dag hechtenis. P B.. W. F„ A. S., M. B„ G W. T W. F te Uitgeest, P. M., J. P. te Bergen, C. de G te Egmond aan den Hoef, G. T. te Egmond- Binnen. C v. D.. N. P. S., N. B. te Heiloo C S., H. S. te Haarlem. J. K. te Heemskerk J. N., P. K., J. P. te Alkmaar, C. v. N Zaandam. D D te Haringhuizen, A. B Purmerend, C. G. te Hoorn, J. A. O., C. te Heer-Hugowaard, J B. te Bobeldijk J. te Wieringen. H. K., J J v. S., B. G Schermerhorn, G. B., W. D. te Brpek Aan de Technische hoogeschool is ge- slaagd voor het propaedeutisch examen voor civiel-ingenieur de heer J. A. J*. T. Scher- mer, Hoorn. R1CHTINGSSTRIJD IN DE HERV. KERK. Belemmering van een vrijzinnige prediking op Mar ken. Na vele incidenten toch doorgegaan. Ds. G. J. J Rensink van Broek in Water- land schrijft een uitvoerig verslag van zijn wedervaren van Zondag. Het blad ontleende aan dit stuk het volgende: Het eiland Marken is in godsdienstig op- zicht zeer behoudend. De herv. gemeente is er confessioneel op geref. grondslag en waakt zeer tegen ketterij. Door het vertrek van ds Van Woerden naar Zwammerdam werd Marken vacant. Onder de ringpredikanten zijn echter ethi- schen en zelfs twee modernen! Aan deze bei de dominees verzocht men liever niet te ko- men. De Nieuwendammer pastor stemde daarin toe, maar de Broeker weigerde. Twee weken voor den gedenkwaardigen dag kwam een brief van den consulent, of schrijver dezes alsnog bereid was zijn beurt over te geven, zulks met het oog op het be- roepingswerk Het antwoord was, dat ik wel voor een candidaat wilde wijken, mits mij een andere, overeenkomstige beurt door den kerkeraad werd gewaarborgd. Ditzelfde ant woord gaf ik, toen een Marker kerkeraadslid met hetzelfde verzoek persoonlijk aankwam. Maar op die voorwaarde kon of wenschte men niet in te gaan. De dienst bleef dus op 15 Sep tember tien uur bepaald, en werd zelfs in Marken den Zondag te voren officieel afge- kondigd. Zaterdagavond tot twee uur s nachts hield de Marker kerkeraad een vergadering, buiten tegenwoordigheid van den consulent, en al zoo onwettig, althans ongerechtigd tot het ncmen van een bindend besluit. Het resultaat was, dat op verschillende punten briefjes werden aangepiakt, waarop ,in strijd met de wet en met de waarheid, stond: „Heden om tien uur geen dienst. Aanvang van den dienst om 11 uur 45. Spreker candidaat Evert". Onbewust van wat ons boven het hoofi hing, togen wij, enkele Broeker kerkeraads- leden en ik, naar Marken. Op de boot sloten zich een aantal Edammre V.C.J.-ers bij ons aan. Aan den havensteiger stonaen vier kerke- raadsleden van Marken te wachten. „Domi- nee, wij kwamen u nog eens beleefd verzoe- ken of u direct met de volgende boot terug wilt keeren!" „Geen sprake van, daarvoor zijn wij niet gekomen!" '„Doet u het maar, anders komt er herrie. U mag het dorp eerst nog wel eens bekijken maar gaat u dan asjeblieft terug!" „Ik ben gekomen, kerk- gangers zijn er, dus zal ik preeken". „Dan deelen wij u mede, dat u de deuren gesloten zult vinden. Er is geen dienst, en u kunt met optreden!" „U weet, dat er wel dienst is Weest u verstandig! De dienst gaat toch door, en deg evolgen zijn voor uw rekening!" Maar men wilde niet luisteren, noch ver standig zijn, noch den wettigen weg bewande- len. Alzoo togen wij, nagestaard en geescor- teerd door vele kijkers, langs het landpad naar de Kerkbuurt. Inderdaad was, zooals op ons verzoek de rijksveldwachter constateerde, de toegang tot de kerk gesloten en*van de bo ven reeds vermelde onware aankondiging voorzien. Wachten was dus de boodschap. Wan. eens zouden toch die deuren wel open gaan, als die rechte broeder optreden moest en dan was het immers mijn beurt. Mijn dienst be- gon immers om tien uur, maar eindigde eerst, als ik het wilde. De kerkeraad, toch wat ver- legcn met de zaak, confereerde met burgemees- ter en politie. Ik ging wat praten met het publiek, dat ten slotte toegaf, dat het billijk was geweest, mij althans eerst aan te hooren. Eindelijk, om 11 uur 15, zwichtte men voor aandrang van boven. Het bleek ons, dat op eenmaal de deuren waren geopend. De kos- ter echter liep weg; hij wilde de klok niet luiden. Een paar Edammers waren zoo vrien- delijk, dat op te knappen en zoo de kerkgan- gers te roepen. De organist kwam niet. wilde evenmin den sleutel van het orgel afgeven Dan daar ook maar zonder. En toen een zes- tig menschen bij elkaar waren, sloten wij de deuren en hield ik een korten, gei'mproviseer- den dienst over de kracht van het levend ge- loot en het levende woord, dat niet aan oude formules of menschelijke leeromschrijvingen gebonden is, maar door zijn levende kracht daar boven uit gaat! Over de ziel, die meer is dan het lichaam: over den Geest, die levend maakt en vrij. En de Markers luisterden stil en eerbiedig naar deze nooit gehoorde klan- ken. Om kwart voor twaalf eindiigden wij; de boot van twaalven moest gehaald. En terwijl de kerkeraad ons geen rustplaats aanbood, noch verversching, was nu een Marker boer zoo vriendelijk ons in zijn gastvrij huis te nooden. Zoo eindigt dit geval, eenig in onze kronie- ken na de dagen van Kuvper. Straks zal het gerecht en het classicaal bestuur verder moe ten oordeelen. te te K. B te op Er is geen deugdelijker midael voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan Doozen 30-60 90 ct. Tube SO ct. iinanutLie uukuii^l q f 7

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7