DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd een en dertigste laargang 1929 IBonnmti entSTjrJJs bij vooruitbetaling per 8 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 et. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven fcaaco K.Y» Boek- en Handelsdr. v.Il Harms'. Coster Zoon, Yoordam C9t Tel. Administr. No. 3. Itedactie No. 33. DOlDERD/td 19 iEPTENBGR Dagelijksch overzicht. Buitenland Oneenigheid tusschen D.-Nationalien en Slat. Socialisten. Het „Volksbegehren Het gevaar van de beweging. De zetel van de No. 221 OR nWfifer b?slaaf alt 2 (laden. Direct eur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Posfgiro 37060 Uit het Pariement Den Haag, 18 September 1929. Beide Kamers onzer Staten-Generaal heb- ben heden weder korte vergaderingen gehou- den, de Eerste Kamer volgens gewoonte nog voor de koffie, de ander kort na het middag- uur. De Eerste Kamer was heden vlug ge- reed. Het begon met de beeediging van de 26 nieuwbenoemde leden door den voorzitter Vervolgens is zonder hoofdelijke stemming besloten, dat de Troonrede weder met een 'Adres van Antwoord zal worden beant- woord. Namens de sociaal-democratischc fractie deed alleen de heer Wibaut, evenals iverleden jaar een woord van protest hooren. daarbij er op wijzende, dat bij de Tweede Ka mer het Adres van Antwoord reeds lang tot de geschiedenis behoort. Daar evenwel het in- stituut bij de Eerste Kamer geen politiek karakter draagt, feitelijk niets meer is dan een daad van hoffelijkheid, zou zijn fractie zich bij de zaak nederleggen. Nadat de afdeelingen waren getrokken en bekend was gemaakt, wie tot voorzitters er van waren gekozen, is de commissie van redactie van het Adres van Antwoord be noemd en deze zal in de vergadering van morgen met haar concept komen. Een lang- durig debat daarover valt niet te verwachten Ter vergadering van de Tweede Kamer van hedenmiddag waren bij uitzondering alle honderd leden present, zoodat alle honderd achtereenvolgens de door de wet voorgeschre- ven eeden of beloften konden afleggen. Het eerste wat nu te doen stond was het opmaken van een nominatie van drie leden, waaruit de Koningin een voorzitter zal kunnen aanwij- zen. Het gebruik brengt mede, dat nummer een wordt benoemd en daartoe heeft de Kamer reeds bij eerste stemming aangewezen den heer Mr. J. R. H. van Schaik (R.K.). Van de 100 uitgebrachte stemmen waren 7 bianco, 53 werden op den heer Van Schaik uitge- bracht, 24 op den heer Heemskerk (A.R.), 8 op den heer Knottenbelt (Lib.), 7 op den heer Marchant (V.D.) en 1 op den heer Beumer (A.R.). Tweede candidaat werd de heer Schaper (S.D.A.P.), derde, na enkele stemmingen de heer Beumer (A.R.) met 50 stemmen tegen 24 op den heer Marchant (A.R.). Alvorens de Kamer tot Vrijdag uiteenging, diende de heer L. de Visser (Comm.) het ver- zoek in de regeering te mogen interpelleeren over vervolgingen van zijn partijgenooten in Indie. Op dit verzoek zal later beslist worden en de mogelijkheid is, naar verluidde, niet uit- gesloten dat de Kamer het verzoek niet zal toestaan', uit overweging, dat de zaak best bij de behandeling der Indische Begrooting aan de orde kan komen. Wat ongetwijfeld tijdsbe- sparing zou geven. DE ONTWAPENING TER ZEE. men in de discussie over zulk een onderge- schikt punt de hoofdzaken, waarom het eigen- lij'k ging, scheen te vergeten. De a.s. conferentie. Wat er besproken zal worden. De plaats van samenkomst nog niet zeher. Het begint er nu toch zeker op te lijken, dat de vlootconferentie binnen afzienbaren tijd gehouden zal worden. Immers, uit de mede- deeling van MacDonald aan de regeeringen van Italie, Japan en Frankrijk blijkt dit zeer duidelijk. Deze Engelsche mededeeling bewijst in zekere mate, dat men het in hoofdzaak eens is geworden met Amerika. Wei zullen er nog enkele moeilijkheden zijn op te lossen, maar dat is bijzaak. Trouwens, men kan alle strub- belingen niet te niet doen zonder de an dere drie zeemogendheden er in te kennen. En daar is immers de a.s. conferentie voor? Zooals men weet, heette het aanvankelijk, dat Engeland en de Vereenigde Staten voor- nemens waren reeds in December zulk een conferentie bijeen te roepen, maar ten slotte acht men het toch beter, de samenkomst der zeemogendheden eerst in Januari te doen plaats hebben, waarbij zeker vooral dit den doorslag zal hebben gegeven, dat men dan wat langeren tijd heeft van voorbereiding. Want er zullen, zooals gezegd, bij het over- leg der mogendheden zich nog tal van moei lijkheden voordoen Het is nu de vraag, wat er op de confe rentie besproken zal worden. Veel is daarover nog niet te schrijven. Alleen dit staat vrij vast, dat de Engelsche en Amerikaansche regeeringen de voorloopige voorstellen. waarover zij het onderling eens zijn geworden, zullen indienen en toelichten. Intusschen is het niet onmogelijk, dat we nu nog eerst weer een discussie zullen krijgen over de plaats van samenkomst der confe rentie. want te Parijs schijnt.men er voorkeur aan te geven, deze vijfmogendheden-confe rentie in een neutrale plaats te doen bijeen- komen. Welke plaats daarvoor in aanmerking komt. is nog geheed onbekend. Wie weet, zal straks Nederland weer de gastvrouwe zijn Dat zou, met de roemzuchtige geschiedenis van onze vloten in vorige eeuwen, nog niet zoo slecht in het kader passen! Hoe het zij. we zullen moeten afwachten. Hopen we intusschen, dat wij niet weer een herhaling zullen krijgen van hetgeen schiedde voor de conferentie van Den Haag, toen een groot deel van den voor de voorbe reiding bestemden tijd heen ging met onder- ipdelingen over den zetel der conferentie en Steeds grooter blijkt de oneenigheid te wor den in het Hugenbergfront tusschen een deel der D.-nationalen, wien de actie te ver gaat, en de Nationaal-socialisten, voor wie de bewe ging nog lang niet fel genoeg is. Oorspronke- lij-k hadden de Hitlerianen in de rijkscommis- sie voor het rechtsradicale „Volksbegehren" een scherpere formuleering van het wetsont- werp nog willen hebben. Men begrijpt dus hun verontwaardiging, nu daarentegen sommige D.-nationalen paragraaf vier ervan (vervolging van onderhandelaars met den vijand over nieuwe regelingen zooals het plan-Young en onderteekenaars daarvan) verkeerd achten. Deze wezels, schrijft de „Volkische Beobach- ter", behooren tot de 50 D.-nationalen die altijd klaar staan om terug te krabbelen, wan- neer het ernst wordt. Het blad van Hitler gaat verder te keer tegen centrum, democraten en soc.-democra- ten, die „partijen van het geconcentreerde landverraad" worden genoemd. Volgens het orgaan beteekent paragraaf vier van het „Volksbegehren" het verboo om met een rijks- daglid van de D. Volkspartij aan een tafel te zitten, zoolang deze partij met de genoemde drie partijen een lijn trekt inzake het plan- Young. De „Frankf. Z." waarschuwt, dat men, op grond van de oneenigheid in het Hugenberg front, nu niet moet meenen, dat de geheele actie dood is. Het ging en gaat geen oogen- blik om het gevaar van een werkelijk slagen van het „Volksbegehren". Ook Hugenberg ziet heel goed in, dat van dit onderdeel van zijn actie niets terecht komt. Waar het op aan komt is de volksophitsing zelf, door den mo- reelen indrbk van een naar hij hoopt hoog stemmencijfer tegen het plan-Young en tegen de foenaderingspolitiek. Het gevaar van de ophitsing ligt in de toegankelijkheid daarvoo: bij breede kringen in Duitschland, die tenge- volge van de oorlogs- en inflatie-ellende zeae- lijk totaal „op" en gebroken zijn. De werking van de opruiing van uiterst rechts op deze lieden moet men daarom niet te licht aan- slaan, meent de „F. Z." En daarom acht het blad het noodig, dat door de aanhangers van de regeeringspolitiek op duidelijke wijze de hulploosheid van het „nationale front" worde aangetoond. Internationale Bank Een actie tegen Londen Wat de „Daily Tel." er over zegt. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" wijst op de krachtige pogingeh, die van de zijde der regeeringen van Frank rijk, Italic en Belgfg gedaan worden om de vestiging van de Internationale Bank te Lon den te verijdelen. Het is onwaarschijnlijk, dat Japan ondanks de bemoeii'ngen van deze drie mogendheden, zich bij hun pogingen zal aan- sluiten.. De medewerker van het blad herinnert er aan, dat de Japansche ambassadeur, Adatsji, die zich in den beginne bij de Fransche opvat- ting aansloot, zich later tegenover Engeland ndutraal verklaard heeft. Achter de coulissen hebben zich belangwekkende tot nu toe niet bekend geworden dingen afgespeeld, die tot de verandering in de zienswijze van Japan geleid hebben en die de Japansche regeering ertoe gebracht hebben, haar goede betrekkin- gen met de Engelsche regeering niet te beder- ven. Er is reden om aan te nemen, dat velen in de Amerikaansche financieele wereld de Bank liever te Londen als in een andere stad op het continent zien, daar de bank anders gemakkelijk ter ondersteuning van een pan- Europeesche beweging tegen de Vereenigde Staten zou kunnen worden gebruikt. VOLKENBOND. DE INTERN BANK. Naar de „Petit Parisien" meldt, zal de a s. conferentie inzake de oprichting van de Intern. Bank niet te Brussel, maar hoogst- waarschijnlijk te Wiesbaden bijeenkomen Het desbetreffende voorstel van den presi dent van de Duitsche Rijksbank, dr. Schacht, schijnt door alle deelnemers te zijn goedge- keurd. Na den nuidigen stand van zaken zal de commissie op 3 Oct. a.s. bijeenkomen en haar eigenjijke werkzaamheden op 7 Oct. a.s. aanvangen. Volgens de „Matin" evenwel zou de kans nog groot zijn, dat de commissie te Brussel bijeenkomt. DUITSCHLAND. NIEUWE BRANDEN TE BERLIJN. Boos opzet in het spel? Branden, die snel een grooten omvang aan- aemen, volgen elkaar te Berlijn, thans zoo snel op, aldus een Wolff-bericht, dat men hanst niet meer kan gelooven aan een toeval- ligen samenloop. Gistermorgen om 7 uur brak in een tegenover het „Kriminalgericht" in Moabit gelegen groot huis een brand op den zolder uit, die 2ich met groote snelheid uitbreidde. Vlammen van 20 M. hoog sloe- fen uit. De brandweer had uren werk eer zij et vuur meester was. De uitbreiding van den brand werd bevorderd door de omstandig- heid, dat in een deel der zolderkamers de om- vangrijke dossiers van den in het huis wo- nenden advocaat in strafzaken, Bahn, waren geborgen. In den loop van den morgen geraakten in de Kamerunerstrasse de groote opslagplaat- sen van twee steenkolenfirma's in brand. Ofschoon er van den vroegen morgen af op het terrein verscheiden arbeiders werk- zaam waren, werd de brand eerst betrekkelijk laat ontdekt en toen de bandweer verscheen was*reeds een groot deel der brandstofloodsen geheel vernield. De recherche heeft een grondig onderzoek ingesteld. FRANKRIJK. DE MIJNONTPLOFFING IN LOTHARINGEN. Nog steeds gevaar voor explosies. Omtrent de ontploffing in Klein-Rosseln wordt nader gemela, dat het gevaar voor nieuwe ontploffingen nog geenszins geweken is. Het vuur breidt zich onder de aarde uit en men is er nog niet in geslaagd de aan- grenzende schachten af te sluiten. Ook bestaat er gevaar dat de groote reser ves benzine en ontplofbare stoffen, die zich boven de ontploffingshaard bevinden, de lucht in zullen vliegen. Niemand waagt in de omgeving daarvan te komen. Bovendien kan men de voornaamste plaats des onheils niet benaderen. Dichte rookwolken, waartus- schen dikwijls hooge vlammen krinkelen, stijgen uit de vernielde schachten op. Het werk moet voor langen tijd stop gezet worden. In totaal zijn er thans 23 zwaar gewonden en 28 lichtgewonden. De oorzaak. De directeur-generaal van de mijn St. Char les te Klein-Rosseln verklaarde aan een ver- tegenwoordiger van de „Matin", dat de ont ploffing van Zotidagochtend te wijten is aan nalatigheid. r<in een arbeider, die een mijnkar- retje in de schacht wilde laten afdalen, waar- op een vat benzine stond. De arbeider meen- de, dat de liftkooi ter plaatse was en liet het mijnkarretje in de diepte vallen. Hierdoor is het vat benzine ontploft, waardoor de groote brand ontstond, die bijna drie uren duurde. DRAMA IN DE RECHTSZAAL. Een vader vraagt de doodstraf voor zijn zoon. Voor de jury-rechtbank te Digne stonden dezer dagen twee jeugdige vriend-n terecht. de 18-jarige Ughetto en de 16-jarige Mucha En wel wegens het vermoorden van vijf men- schen. Zij hadden n.l. een geheel boerengezin uit- gemoord: moeder, vader en drie kinderen. De vader van Ughetto, als getuige ge- hoord, verklaarde, dat hij alles in het werl; heeft gesteld om zijn zoon op het goede pad te houden, doch alles was tevergeefs geweest. Zich tenslotte tot de jury wendende, zeide de rampzalige vader: Mijne heeren, ifc ben een onteerd vader ik verzoek u mijn zoon ter dood te doen ver- oordeelen. Ughetto werd inderdaad tot de doodstraf veroordeeld, terwijl zijn kameraad 20 jaar tuchthuisstraf kreeg. BELGIE. DE TOEPASSING VAN DE TAAL- WET. Wij lezen in Het Laatste Nieuws het vol- gende Het Vlaamsch personeel van openbare be- sturen staat sceptisch ten opzichte van de oplossing, die aan de taalkwestie zal wor den gegeven. Dat wantrouwen wortelt in de gevoelens van achterdocht en ontevreden- heid, gewekt door de huidige toestanden in menig ministerieel departement. Aldus blijkt uit het jongste nummer van het Maandblad VV.P.O.B. dat sinds de in- voering van de bestuurlijke taalwet (1921) verscheidene beambten van de belastingdien- sten van het ministerie van financien werden gedetacheerd. Alle uitverkorenen zijn even wel Walen, op twee „uitzonderlijke uitzon- deringen" na: twee Vlamingen, die er bin nengesukkeld zijn als vertaler! Zelfs in de jongste maanden werden op het centraal be- stuur van belastingen acht Waalsche verifi- cateurs gedetacheerd en nul Vlaamsche. Ten overstaan van dergelijke feiten, komt men tot het besluit: hier wordt een opzette- lijke politiek gevoerd. Alle posten worden voorbehouden aan Walen; jonge Waalsche elementen worden opgenomen en benoemd opdat het kader over vijftig jaar nog niet toegankelijk voor de Vlamingen zou worden. Hoe wil men dat in die voorwaarden de bestuurlijke taalwet ernstig toegepast wor de? De Walen kennen geen Nederlansch. „Dat is het zekerste middel, verklaren zij, om als Vlaamschkennend te worden aange- schreven. Een paar weken op het ministerie, en wij leggen een Vlaamsch examen af, dat wij natuurlijk zonder rnoeite glansrijk door- staan vermits de bestuurder, de bestuurder, die de examens afneemt, een volbloed Waal is, die geen Vlaamsch kent. En eenmaal Vlaamsch gesignaleerd, dan kunnen wij op het ministerie blijven of in het Vlaamsche land een goed postje bemachtigen". Hij zij zich uit slag trekken? Dank zij een sukkelaar van een vertaler, die men aantreft in alle diensten en die natuurlijk een Vla- ming is. Aldus de onduldbare toestand, aange- klaagd in het Maandblad van het V.V.P.O.B. Indien de regeering wenscht, dat de Vlamin gen vertrouwen hebben in haar aangekon- digde oplossing van de taalkwestie, dan zou zij goed doen eerst en vooral de openbare diensten in te richten derwijze dat de be stuurlijke taalwet er ernstig toegepast wor de. ENGELAND. DE PETROLEUMBRAND TE HULL Eindelijk bedwongen. Gistermiddag even na 12 uur is de brand in de petroleumtank te Salt End bedwongen, nadat de brandWeer onafgebroken 27 uur werk had gehad. Er zijn 13.000 K.G. blus- schende chemicalien in de vuurzee gewor- pen en de kosten der blussching zijn waar schijnlijk even hoog als of hooger dan de waarde van de verbrande petroleum, die on- geveer 40.000 pond heeft bedragen. Met de nablussching zullen nog ten minste 24 uur gemoeid zijn. OM DEN BLAUWEN WIMPEL. Het op haar eerste reis naar Amerika door het Duitsche stoomschip Bremen gevestigde nieuwe record heeft den Engelschen stoom- vaartmaatschappijen toch een ernstiger schok gegeven dan ze aanvankelijk wilden doen blijken, want nu komen berichten dat niet minder dan drie groote Britsche lijnen, de Canadian Pacific, de Cunard en de White Star voorloopige plannen voor nieuwe sche- wimpel weer voor Engeland terug moeten veroveren. De Canadian Pacific is er het eer ste bij geweest en heeft gisteren het bouwen van de Empress of Britain aanbesteed, die 45.000 ton groot wordt en zonder meubilair 3 millioen pond zal kosten. Dit schip moet over den afstand SouthamptonQuebec 30 tot 36 uur sneler kunnen doen. De White Star en Cunard lijnen zullen ieder een schip van 60 000 ton op stapel zet- ten, dat 5000 passagiers kan vervoeren en een totale bemanning van 2000 koppen zal eischen. Dat wordt dus een flink dorp op een boot. Beide schepen zullen Southampton of LiverpoolNew York in 100 uur moeten af leggen. ZWAAR WEER IN ESSEX EN KENT. Zware stormen en geweldige regenbuien zijn gisteren over Zuid-Oost Engeland los- gebarsten met uitzondering van Londen, waar slechts een paar onbeteekenende buitjes gevallen zijn. In de badplaats Southend was het gistermorgen half tien zoo donker, dart alle trams en winkels het electrisch licht moesten ontsteken. Te Maidstone in Kent ontlastte zich een wolkbreuk, die een goed half uur duurde en in Sussex werden eenige dorpjes overstroomd De storm heeft gewoed van Horsham in Sussex tot Peterborough in Northamptons hire. ISHBEL(LE) VAN NEW YORK. Wat haar in Amerika te wachten staat. Ishbelle van New York. Dit zal de naam van de dochter van minister MacDonald worden, die, haar vader op zijn a.s. bezoel. naar Amerika zal vergezellen. Zoo voorspel- len de Engelsche bladen. Ishbel MacDonald zal geen tijd genoeg hebben om op alle uitnoodigingen, die haar thans reeds bereiken, in te gaan. Honderden invitaties voor thee's, diners en avondpartijen zijn reeds aan haar afgezonden. Haar kennismaking met de officieele wereld zal plaats hebben op een receptie, te geven door den Britschen gezant te Washington, Sir Esme Howard. Daarna zal zij met haar vader de voornaamste gast aan het „State banquet" op het Witte Huis zijn. De Amerikaansche vrouwen schijnen veel belang te stellen in deze 26-jarige dochter van den Premier, die in den uiterlij-ken kant van het leven weinig van een modern Engelsch meisje heeft: zij danst niet, rookt niet, drinkt geen cocktails maar wier leven ge- vuld wordt met het huis van haar vader en een sociaal werk in Londen. De duizenden, die niet met Ishbel Mac Donald persoonlijk kunnen kennis maken, zullen toch in elke krant van haar kunnen lezen, haar in elke „movie" kunnen zien Want zij zal zeer zeker bestormd worden door een leger van „speciaal correspondents" en cinematoestellen. GRIEKENLAND. EEN „GENTLEMAN-BANDIET". Een geslaagde overval. Honderd personen gevangen genomen door vier man. Oijzelaars vrijgelaten. De jacht begonnen. Eenigen tijd geleden hebben wij melding gemaakt van het optreden van een bandiet in de omgeving van de stad Trikkala. Op een goeden dag wist hij een honderdtal reizigers te overvallen en te berooven, waarna hij zijn slachtoffers naar de stad zond met de bood- schap, dat hij vier millioen drachmen moest hebben, daar anders zes gijzelaars, die hij in zijn macht had gehouden, gedood zouden worden. n ZIJ, DIE ZICH MET 1 OCTOBER A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Thans komt bericht uit Athene, dat de gijze laars na een week gevangen te zijn gehouden, te Trikkala zijn teruggekeerd. Uit de Grieksche hoofdstad worden da volgende bijzonderheden gemeld over deze opzienbarende rooversgeschiedenis. Zondagnacht zijn de gijzelaars in vrijheid gesteld. Zij zijn gevangen gehouden op een plaats ongeveer een uur verwijderd van de ilek, waar het reisgezelschap werd overval- en. Bij hun vrijlating kregen zij bevel in het bosch te blijven en pas des morgens te ver- trekken, opdat de roovers tijd zouden hebben zich uit de voeten te maken. Tot de gijzelaars behoorde o.a. senator Hadjikaili, die vrijwe', uitgeput is door de geleden ontberingen. Maandag is de vervolging van de bandie- ten begonnen door een groote macht militai- ren en gendarmen. Men hoopt hun den weg af te wijden naar Macedonie, maar de kan9 daartoe wordt gering geacht tengevolge van de dichtheid der bosschen in deze streken. Het reisgezelschap is overvallen feitelijk onder den rook van Trikkala. De laatste dagen zijn voortdurend menschen uit de om geving naar de stad gekomen om er een toe- vlucht te vinden. Het bericht van de aan- wezigheid van den beruchten bandiet heeft in de geheele streek een paniek verwekt. Het gevangen genomen gezelschap bestond uit 100 personen, mannen, vrouwen en kin deren, die zich verdeeld hadden in drie groe- pen, welke met een tusschenruimte van een kwartier hun tocht per ezel aanvaardden. Toen de eerste groep door een hollen weg trok, vqrscheen plotseling van achter een rots- blok een man, die een zwaren baard droeg. Hij legde zijn geweer op het gezelschap aan en beval alien af te stijgen, waarna hij zijn gevangenen in het nabijgelegenbosch bracht: wie zou trachten te ontsnappen zou worden neergeschoten. De twee volgende groepen worden op de- zelfde wijze ingerekend door den bandiet, die slechts over drie helpers beschikte. Mannen, vrouwen en kinderen werden daarop gescheiden. De eersten moesten alles afgeven wat zij bij zich hadden; de vrouwen en kinderen werd verzekerd, dat hun geen leed zou geschieden. Na de namen van zijn manlijke gevange nen te hebben opgeschreven, koos hij er zes uit, die hem de voornaamste schenen( tot het reisgezelschap behoorden behalve de reeds ge noemde senator en diens dochter, verschillen- de zakenlieden met hun gezinnen)verklaarde dat hij een losprijs van vier millioen drach men moest hebben en stelde 94 gevangenen in vrijheid. Bij hun aankomst in de stad drongen dezen er bij de politie op aan, niet te trachten Tzaza zoo heet de bandiet te arresteeren, voor- dat het losgeld was betaald, daar de gijze laars zeker doodgeschoten zouden worden. Zondag is de bode met een gedeelte van het losgeld (Tzaza had het bedrag zelf al ver* minderd) naar de bergen vertrokken en 's nachts volgde de vrijlating. En nu verkeert heel Griekenland in span ning naar den uitslag van de jacht op Tzaza, De man is 55 jaar oud. Eenigen tijd geleden is een prijs van een millioen drachmen op zijn hoofd gezet. In Juli dacht de politie reeds, dat men den on- vindbare te pakken had, maar na een hevig gevecht, waarbij een politiebeambte gedood werd, wist Tzaza met de zijnen te ontkomen Men vertelt elkaar nu het volgende staaltje van Tzaza's eigenaardig optreden. De bandiet moet aan de moeder van den gedooden politieman 50.000 drachmen gezon- den hebben, met een brief, waarin hij haar verzoekt dit geld aan te nemen als een kleine compensate zijnerzijds, daar de staat toch nooit zorgde voor zijn dienaren, die al9 slachtoffer van hun plicht vallen. POLEN. EEN AANSLAG OP EEN TREIN. Uit pariijpolitiek! De correspondent te Warschau van de „Frankf. Z." meldt, dat dezer dagen een aan- slag is gepleegd op een trein tusschen Jendro- wo en Szucin. Balken waren dwars over de rails gelegd om den trein te doen ontsporen, maar de hindernis werd tijdig ontdekt. Daders bleken de voorzitter en de onder- voorzitter te zijn van de z.g. revolutionair- socialistische organiastie van Dombrowo. Zij hebben de sensationeele verklaring af- gelegd, een spoorwegongeluk te hebben willen veroorzaken teneinde den trein te berooven, om den buit te gebruiken voor partijdoelein- den. Ook Pilsoedski, zoo verontschuldigden zij zich, had vroeger eens op dezelfde wijze gehandeld (n.l. jaren geleden, onder geheel andere omstandigheden, n.l. onder Russische heeischappij, om de gelden te bezigen voor de vrij h eidsbeweging) De revolutionnair socialistische partij is een kleine groep socialisten, die zich heeft los- gemaakt van de groote soc. partij om zich bij Pilsoedski aan te sluiten, terwijl de rest van de partij strijd voert tegen Pilsoedski en diens dictatuur. De ongelooflijke handelwijze van rev. soc. staat op zich zelf, maar schaadt de aanhan gers van den maarschalk ten zeerste, i>

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1