Slltmtkt [mint. n mernue vJapon De geheimzinnige voetstappen FEUILLETON. Ponderdag 19 September Radio-hoekje nieuws 1929 b. Mo. 221 HsniUrd een en dertigste Jaargang. Vrijdag 20 September. Hilversum, 1875 M. 10.-1O.15 Morgen- wiiding. 12.15—2.— Concert door het A V. R O -Kwartet. 2.4-Gramofoonmuziek. 4—4.15 Herdenking van het 75-jarig be- staan van het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord. Toesoraken. 4.45 5 Gra mofoonmuziek. 5.30-7.15 Concert door het A V R O kwartet, afgewisseId door draai- o gelmuziik. 7.15-/ 45 Spreekuur van uen radiodokter. 8.01—10 30 Concert door het Omroeporkest. Cecilia Bremer, alt. Piet •Hartveld, viool. 9.—9.15 Praatje door mevr. de Leeuw—van Rees over: De a.s. naai- en knipcursus. 9.15 Voortzetting concert. 10 jO Persberichten. Daarna dansmuziek uit Ca baret „La Gaite", Amsterdam. 12.— Slut ting. Huizen, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) 10 3011.Ziekendienst N. C. R. V. 11.30 12 K. R. O. Godsdienstig halfuurtje. 12 15—1 15 K. R. O. Concert door het K. R. O.-Trio. 1.15—2.— K. R. O. Gramofoonmu ziek. 4.-5.30 Concert. N. C. R. V. Instru- mentale solisten. 5.306.45 N. C. R VGra mofoonmuziek. 7.-7.25 K- IL O. Cinsus m schriftverbetering. 7.35 V. P. R. O. Peisber. ,7.40 V. P. R. O. Lezing over: Eerste optre den. 8.15 V. P. R- O. Concert. Strijkkwartet. 8 50 V. P. R- O. Lezing over: Levenshefde. 9 30 V. PR O. Concert. Strijkkwartet. 10.— V PRO. Muzieklezing over: De middel- eeuwen. 10.20 V. P. R. O. Concert. Strijk- kwartet. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij- ding. 11-05 Lezing. 11.20 Gramofoonmu ziek. 12.20 Concert. M. Breauly, viool. E Fisher, piano. 12.50 Orgelconcert door D. L. Hawkridge. 1.20—2.20 Gramofoonmuziek. 4 20 Concert. B. W. Addy, mezzo-sopraan 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 7.05 Piano- recital door E. Bainton. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. E. Penville, fluit. R. Revell, piano. 8.20 Concerts N. Eadie, so- praan. G. Parker, bariton. E. Hall, piano. Symphonie-orkest. 10.— Nieuwsberichten 10 20 Lezing. 10.35 Orkest. Instrumentaal kwintet. P. Evennett, alt. 11.20 Dansmuziek. 12.20—12.35 Beelduitzending. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 12.50— 2 20 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en"soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.55 Orkest concert. Langenberg, 473 M. 7.35—8.15 Gramo foonmuziek. 8.20-7-9.20 Orkestconcert. 10.35 1210 Gramofoonmuziek. 12.30 Gramo foonmuziek. 1.25—2.50 Orkestconcert. 5.55 —6 50 Orkestconcert. 8.20 Orkestconcert. In termezzo: „Der Heimatlose". Een-acter van Ch. Vildrac. Na afloop van het concert tot 12.20 dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Pianorecital. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert. Mme. Mousset—Vos en den beer Delil, zang. Zeesen, 1635 M. 6.10-10.50 Lezingen 12 201.15 Gramofoonmuziek. 115—150 Lezingen. 2.20—2.50 Gramofoonmuziek 2 50 Gramofoonmuziek. 2.505.20 Lezin gen 5.20—6.20 Concert uit Leipzig. 6.20— 8.15 Lezingen. 8.20 „Song" in woord en toon. Daarna: Berichten. Kalundborg. 1153 M. 12.20—2.20 Con cert door het Strijkkwartet uit Rest. „Wiv-l 35Concert door het Radio-orkest. Otto Hanschel, zang. 8.35-10.05 „De Bruiloft van Figaro". Blijspel in 5 bedrijven van Beaumarchais. 10.20—11.20 Concert door het Radio-orkest. geldt, of door diens wettigen vertegen- woordiger; door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde liditing ingeschreven per- sonen of door diens wettigen vertegen- woordiger. Het verzoekschrift daartoe, moet met rede nen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester, ter secretarie dezer gemeente, afdeeling Militaire Zaken, die voor de door- zending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 17 Sept. 1929. De Burgemeester van Alkmaar, A. F. THOMSEN, lo.-Burg. Rechtszakesi DIENSTPLICHT. Bekertdmaking van uitspraken in zake vrijstelling. De Minister van Defensie heeft omtrent de flanvrage om vrijstelling van den dienstplicht wegens kostwinnerschap betreffende den hier- onder genoemden persoon, de uitspraak ge daan, achter zijn naam vermeld: LODEWIJK NICOLAAS RAMAKERS, lichting 1928. Uitspraak: Voorgoed vrijge- steld. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 16 September. NACHTELIJKE ERFVREDEBREUK EN VERNIELING. Van de 2 in de eerste openbare zaak gedag- vaarde verdachten was alleen verschenen de arbeider Adrianus L. Zijn mede-gedaagde Adr. Hendr. M. was niet aanwezig, weshalve verstek wordt uitgesproken. Beide verdachten, wonende te Castricum, stonden terecht ter zake wederrechtelijk binnendringen op het af- gesloten erf van den heer G. v. d. Heemst aldaar. Bovendien heeft Arie L. twee rijwiel- lantaarns vernield, respectievelijk aan den getuige Hartog en diens verloofde toebe- hoorend. Verdachten vielen het paartje lastig, die daarop hun heil zochten in een spo-edige af- tocht naar het erf van een familielid. Adriaan L. brengt ter verontschuldiging aan het feit, dat het meisje van Hartog zijn fiets had beschadigd en hij daardooi driftig is geworden. De wanordelijkheden zijn gepleegd in den nacht van 26 op 27 Mei. Volgens v. Heemst heeft tweede verdachte den eersten dito opgehitst. Verdachten, die niet bepaald normaal wa- ren, veroorzaakten heel wat opschudding in het nachtelijk uur. Mej. A. v. Duin, rijks- telefoniste, wier lantaam is vernield, verzocht evenals haar verloofde, de heer Hartog, f 5 schadevergoeding voor de vernielde rijwiel- lantaarns. Verdachten, speciaal A. Lstaan niet bepaald gunstig bekend. De officier eischte tegen ieder f 40 boete of 40 dagen hechtenis. Vonnis ieder 25 boete of 25 dagen hechte nis met toewijzing der gevraagde schadever goeding wat betreft A. L. MISHANDELING. De niet verschenen verdachte Jacob de W. heeft op 10 Juli den eveneens niet aanwezigen getuige G. Mooy, wonende te Zijpe op het hoofd geslagen, ter uit den weg ruiming eener bestaande kwestie. Tegen den niet verschenen getuige werd gevraagd acte wegens niet ver- schijning. Eisch 20 boete of 20 dagen hechtenis. Vonnis f 25 boete of 25 dagen hechtenis. BELEED1GING VAN EEN AMBTENAAR Dit feit heeft op 31 Mei te Helder gepleegd de niet verschenen verdachte Cornells D. Ver dachte was even te voren door den beleedig- den agent Thiesen bekeurd wegens overtre ding van een politie-verordening. Eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis Vonnic f 20 boete of 20 dagen hechtenis DIEFSTAL VAN EEN BORSTROK. Aan Petr. Anth. de K., ook al niet ver schenen, werd ten laste gelegd diefstal van een borstrok, ten nadeele van mej. Buisman, geb. Silver. Verdachte is een straatventer, die bij mej. B. geen zaken kon doen en zich toen schadeloos stelde door een borstrok te stelen. Eisch 15 boete of 15 dagen hechtenis. Vonnis 10 boete of 10 dagen hechtenis. MISHANDELING TE LIMMEN. De twee tuinders Th. de W. en Jacob M beiden te Limmen, kregen op 12 Juni een heftig meeningsverschil, opgeluisterd door scheldwoorden, waarbij de. 33-jarige Th. de W. zich ten slotte zoo overstuur maa'kte, dat hij tot handtastelijkheden overging en Moor op gezicht en rug stompte of sloeg. Gevorderd werd f 20 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak f 15 boete of 15 dagen hechtenis Betaling volgde a contant. NOG WAT MISHANDELING. De 43-jarige cafehouder Dirk v. d. P. te Berkhout heeft op 3 Juni in een cafe te Op- meer den rietdekker B. van Stralen mishan deld door hem op het hoofd en diverse andere lichaamsdeelen te roffelen. Verdachte zei nog geld te hebben te vorderen van verdachte voor 8 jaar geleden verrichte werkzaamheden Eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis. Vonnis conform KLAP IN T GEZICHT. De 34-jarige los werkman Ferd. O te Hoorn stond terecht ter zake, dat hij den getuige Th. Bot, die hij op 19 Juli te Wijde- nes heeft onthaald, een klap op zijn oog heeft gegeven. Zij kregen ten huize van Bots ouders ruzie over het gebruik van leiding- of bak- water. Verdachte en getuige waren beiden werk- zaam aan het leggen van de gasleiding. Requisitoir 15 boete of 15 dagen hecht. Uitspraak overeenkomstig den eisch. BUURMAN BELEEDIGD. De 58-jarige kleermaker T. Lenghous te Zijpe is onlangs grovelijk beleedigd door zijn buurvrouw Anthonia B., huisvrouw A. die hem openlijk qualificeerde als een gemeene man. Het schijnt dat de familie A veel last aan de buren bezorgt en de juffrouw dikwerf met de nabijwonenden overhoop ligt op grond van haar zenuwachtig gestel. Eisch f 20 boete of 20 dagen hechtenis. Vonnis 15 boete of 15 dagen hechtenis. NIET VERSCHENEN VOOR DEN KEURINGSRAAD. De militieplichtige Joh. S. te Alkmaar heeft niet voldaan aan de desbetreffende oproe- ping. Verdachte is principieel anti-militairist. Eisch f 20 boete of 20 dagen hechtenis. Vonnis a.s. week. De wet eischt dat nog een getuige zal wor den gehoord. WEDERSPANNIGHEID EN MISHANDELING. De agent le klas bij de gem. politie te Enk- huizen, thans rijksveldwachter, gestationneerd j te Kolhorn, is op 17 Juni door den niet ver schenen verdachte J v D. te Enkhuizen mis- handeld en deze heeft tevens bij de over- brenging naar het politiebureau hevige weder- spannigheid gepleegd. Verdachte maakt veel misbruik, is een woesteling in beschonken toestand en staat genoteerd op de zwarte lijst. Nuchter is hij niet onhebbelijk. Eisch 40 boete of 40 dagen hechtenis Vonnis f 25 boete of 25 dagen hechtenis BELEEDIGING PER BRIEFKAART. Mej. Margaretha Frederika D. heeft aan haar zwager Bootsma (evenals verdachte niet aanwezig) toegezonden een briefkaart met beleedigenden inhoud. Het feit is gepleegd te Grootebroek. De officier vroeg, op grond van de weiaige belangstelling van den beleedigde, vrijspraak Uitspraak overeenkomstig het requisitoir VOORW. STRAF TEN UITVOER GELEGD Ingevolge het niet nakomen der voot- schriften zal de voorw. gevangenisstraf, waartoe de reclassant J. W. S. was veroor- deeld, op hem worden ten uitvoer gelegd. Sluiting. MISHANDELING IN DE KOUDE DAGEN. Ten slotte stond terecht de 35-jarige land- bouwer Jacobus B. te Obdam, die volgens dagvaarding op 20 December den land- bouwer G. Stuyt, thans te Wateringen, zou hebben geslagen of gestompt en in het water zou hebben geduwd. Verdachte nam er geen genoegen mede, dat Stuyt een door hem bevestigde schuit had losgemaakt. Hij wilde Stuyt aanvallen met een boomtak, die Stuyt hem evenwel afhan- dig wist te maken. Daarop gaf verdachte aan Stuyt een stomp, waardoor laatstgenoemde achterover in't water viel. Weer op t droge gekrabbeld, raakten de kemphanen weer aan 't vechten, waarbij de bril van Stuit brak en hij zelf een flinke collectie stompen ontving, volgens zijn verklaring. Verdachte ontkende niet geworsteld te hebben, doch hij sprak tegen Stuit te water te hebben geduwd. Eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak a s. week. Sluiting. DE ZAAK-LIEBERMANN. Naar men verneemt, is de behandeling in hooger beroep van de strafzaak tegen Salo mon Liebermann voor het gerechtshof te Amsterdam voorloopig bepaald op 5 en 7 November a.s. geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van Mevrouw Belloc Lowndes, door OSWALDI. 29) Doch vandaag staan beide deuren van de kast wijd open. En de vijzel met den stamper, waarmede juffrouw Jameson pillen heeft ge- maakt, staat nog op de werktafel. Door het raam kijkend, bemerkt Adelaide Strain ineens, dat het door haar gezochte tweetal buiten, in den moestuin staat, op een tamelijken afstand, wel goed zichtbaar, doch niet te beroepen, want de moestuin ligt achter een breed grasveld. En plotseling geeft het zien van haar klei nen Gilly, die zoo blij rondkijkt, onbewust van het schromelijk onrecht, dat hem te wach- ten staat, de ongelukkige vrouw weer dat zon- derlinge, lichamelijke gevoel, was het mis- schien zwakte? evenals na het onderhoud met Eva, toen die haar had opgezegd, dat ge voel alsof haar beenen van wol zijn, of ze haar zullen begeven. Voor het eerst van haar leven brengt het zien van Gilly Adelaide een zekere benau- wing, geen vreugde; en haar brein bjgint vlug te werken, al te vlug, want in haaf1 'u- nenste brandt een hevig, ondragc..,!' btes)f van onrechtvaardigheid. Op den eenigen stoel in de kamer zinkt zij neer, en opnieuw wordt het haar duidelijk, hoe afschuwelijk het toch is, dat een man als Birtley Raydon de macht bezit om zooveel ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. (Vervolg). DIEFSTAL VAN 60 GULDEN. De 38-jarige los-arbeider Pieter den O wonende te Alkmaar, thans in voorarrest, was in Sept. 1926 in den kost bij de familie jb. van't Veen aan den Fabrieksweg aldaar en heeft op een dag, dat hij het kippenhok zou reinigen, uit een kast in de kamer staan- de, weggenomen een bedrag van 60 gulden. Dit geld was eigendom van de Reclassee- ringsvereeniging Verdachte was destijds werkzaam aan de ijzerfabriek, doch er had een staking plaats, waardoor de man buiten werk raakte. Het bleek, dat verdachte was verloofd met een dochter uit het gezin en zich voordeed als een zeer devoot lid van het Heilsleger. Hij is door verschillende rechtbanken we gens diefstal, verduistering en valschheid in geschrifte, veroordeeld. Geeischt werd 6 maanden gevangenisstraf. A.s. week uitspraak. DIEFSTAL VAN EEN TUINKABOUTER Johannes L., een 20-jarig landarbeider uit Warmenhuizen, stond terecht ter zake van een te Schoorl gepleegden diefstal van een gipsen tuinkabouter met pijp in den mond ten nadeele van den getuige D. Braak. Deze wenschte een civiele actie in te stel len tegen verdachte tot een bedrag van f 11.50. Verdachte ontkende. Hij is er niet „weest Bedoelde diefstal is gepleegd op 21 Mei den derden Pinksterdag. De getuige Bleeker, die zich bevond in het gezelschap van verdachte, was niet ver schenen. Tegen hem zal denkelijk een strafrechterlijke vervolging worden ingesteld. Verdachte beweerde het beeld voor 1 te hebben gekocht! 's Nachts om kwart over 4 uur! De zaak werd geschorst voor onbe- paalden tijd. Het is noodig dat Bleeker wordt gehoord. kwaad te doen stiekem, stom, wreedaardig kwaad in zijn bekrompenheid, zijn paar- dengeluk. Een plotseling gevoel van diepen afschuw maakt zich van haar meester, bij de gedachte hoe onbarmhartig de Natuur toch kan zijn Het is, alsof zij weer het kleine, lillende lichaam van de verminkte muis in het tuin gangetje ziet. Zij krijgt de overtuiging, dat zij, of liever haar kind, haar dierbare kleine Gilly, op het punt staat't slachtoffer te wor den van een lage onrechtvaardigheid. van den groven geweldenaar, Birtley Raydon. Nu zweeft haar gedachte over naar Eva Raydon's verwende, vertroetelde vrouw. Waarom is de Voorzienigheid zoo goed, zoo oneindig goed geweest voor Eva, en zoo hard voor haar? Eva heeft alles, wat een vrouw maar kan verlangen, ook de gevaarlijke en tevens onschatbare gave om de warme be- wondering op te wekken van elk soort man- nen, van den goedhartigen Jack Mintlaw tot den bekrompen, zelfgenoegzamen, zelfzuchti- gen Birtley Raydon. Jack Mintlaw? Wat zou een huwelijk van Eva met Jack Mintlaw een verschil hebben uitgemaakt in het leven van haar en haar kind! Als Eva maar tevreden was geweest met het prettige, zorgelooze leven in Louden, cat zij samen met haar leidde, in plaats ver- liefd te worden op een zorgeloozen egoist, die het een ieder in zijn omgeving lastig maakt Wat is dat ineens? Nu sluipt een zonder- linge gedachte in het koortsachtige brein van de vrouw, die daar in de verlaten apotheek zit het is alsof iets, buiten haar om, die ge dachte aan haar opdringt. Als Birtley Raydon eens niet langer de wereld kon olagen, als hij eens verongelukte, bij voorbeeld, als hij dezer dagen den dood had gevonden, toen hij op een ochtend naar het station reed in zijn auto, dan, o, zeker, zou Eva met Jack Mintlaw trouwen Ja, dat is wel een zonderling denkbeeld dat haar bezig houdt, haar niet meer loslaat. en, nog vreemder, haar opzweept. Een denk beeld waarmee iemand's gedachten kunnen spelen, zooals die kat met het muisje, in die gang had gespeeld, maar op een veel min der wreede manier, natuurlijk Als een automaat bijna, staat Gilly's moe der van den harden stoel op, waarop zij a dien tijd heeft gezeten en loopt naar den an- deren kant van het vertrek, waar de medicijn kast staat, met de deuren wijd open. Vroeger heeft zij die kast al eens open ge- zien, en met groote belangstelling de rij stop flesschen bekeken. En toen had zij met de ge leerde juffrouw Jameson een heel interessant gesprek gehad, over de werking op het men schelijk lichaam, langzaam en snet, van som mige gevaarlijke geneesmiddelen en vergiften Nu herinnert zij zich ineens, dat juffrouw Jameson enkele toelichtingen gaf, en terwijl zij thans opnieuw de strekking er van vat, blij ven haar oogen hangen aan een donker blauwe flesch. Op die blauwe flesch is een wit etiket geplakt, met in gitzwarte, gedr-ukte let ters het simpele woord: Arsenicum. Waarom kijkt mevrouw Strain nu plotse ling naar links, naar de deur? De deur staat open en de gang is verlaten doodstil. Alice, de meid, is ongetwijfeld heel aan het andere einde van het lange, lage ge bouw Nu slaat zij een blik naar rechts. door het HEILOO. Tele pat/lie en suggests. Succes- vol optreden van Maloiiz. Het is nu zeker al de vierde of vijfde maal, dat we ons nederzetten om een en ander te vertellen over de verbluffende prestaties van den telepaath Malo'ftz. Dat dit gebeurt zelfs met nog meer enthousiasme dan de eerste keer, dat we met klimmende belangstelling elke nieuwe opdracht zien uitvoeren, wijst wel op de bijzondere capaciteiten van dezen tele paath. Wegens gebrek aan plaatsruimte kunnen we de geheele opdracht der gistermiddag ge- houden auto-seance niet plaatsen, daarom willen wij volstaan met de mededeeling, dat dit moeilijke en uitgebreide experiment op buitengewoon vlotte wijze en bovendien uiterst nauwkeurig, zonder de minste afwijking, werd uitgevoerd. Ook bij het optreden des avonds in de „Rus- tende Jager" gelukten alle telepathische op- drachten, zoowel zingend als zonder contact volbracht. uitstekend. Frau Heickens-Verbeck als pianiste en de leer Herman Diederihs als conferencier en humorist zorgden voor een uitstekende inlei- ding. Beide werkten met biizonder veel „con- tact", dat bleef bestaan zoolang zij op het tooneel waren. De massa-suggestie had ongetwijfeld de grootste belangstelling. Weldra had de tele paath drie personen op het tooneel, waaron- aer twee van het sterke geslacht! Met stijgende belangstelling en geestdrift volgde men d: experimenten, die vlug na el- kaar plaats vonden. Allerlei sensaties heeft dit drietal ondergaan, natuurlijk tot groot vermaak van het publiek. Een der aanwezigen heeft zelfs een lucht- reisje gemaakt! „U zit in een vliegmachine. Houdt U goed vast", aldus de heer Malo'ftz. De handen van den luchtvaarder klemden zich vast aan de stoel. „Wij stijgen heel hoog het wordt koud, steeds kouder .kleedt U zoo warm mogelijk". De koene vlieger, ongetwijfeld bezig het hoogterecord te breken, zette de kraag van zijn jasje op. Het werd blijkbaar nog fris- scher, want tenslotte doo-k het heele hoofd tus- schen de jas weg. Toen was men hoog genoeg en uit vrees, dat de passagier heelemaal bevrie zen zou, heeft de heer Maloftz hem maar weer op den beganen grond gebracht. Het lijkt ons tusschen twee haakjes heel wat voordeeliger per Maloftz te vliegen, dan per K.L.M.! De heer Maloi'tz is toch over het algemeen niet duur! Door een teug water laat hij iemand dronken worden. Twee eerzame jon- gelieden slingerden hoogst gevaarlijk over het tooneel aangeschoten als op een car- navalsavond Een ander trok een zuur gezicht,omdat de heer Malo'itz hem vertelde, dat hij azijn had gedronken. De arme jongen, die het zoo juist nog voor water had versleten, keek als een boer die kiespijn heeft, maar manmoe- dig slikte hij het zure goedje door. Al te graag had hij anders gedaan, maar dit ver- boden hem zijn fatsoensbegrippen! Ranja smaakte beter. Uit hetzelfde glas! „Telt u eens tot 10, maar de vijf kan u niet zeggen". „Een, twee, drie, vierDe vijf bleef uit! „U beweert Klaas te heeten, maar ik zeg u, dat uw naam Piet is. Hoe heet u?" De persoon, die zich zoo juist nog als Klaas had voorgesteld, stamelde heel zach- tjes: Piet! Alsof hij het heusch niet helpen kon! Zoo ging het maar door. Alle experimen ten geschiedden zeer rustig en de heer Ma loi'tz maakte den indruk alles uitstekend te beheerschen, zoodat men absoluut niet de gedachte kreeg, dat zij gevaarlijk en nadee- lig voor de „gesuggereerden" waren. Wij willen als leek natuurlijk niets afdoen aan de redenen, die de Alkmaarsche politie er toe geleid hebben, massa-suggestie te ver- bieden, maar wel hebben de Alkmaarders hierdoor zeer interessante experimenten ge- mist. Het succes te Heiloo was, evenals de vo- rige maal, zeer groot. Het publiek had maar een aanmerking: dat het optreden van den heer Malo'ftz veel te spoedig beeindigd was. Met een „tot weerziens", waarmede har- telijk werd ingestemd, nam het gezelschap afscheid. De heer W. Balk Wz. is door de Ned. Spoorwegen benoemd tot taxateur voor den aankoop van gronden, benoodigd voor de electrificatie van de spoorlijn in dit gewest. De heer Balk is reeds jaren als taxateur werkzaam en heeft zijn sporen als zoodanig verdiend. Amsterdam Nieuwendijk 225/229 Utrecht Oude Gracht 151 raam zonder gordijnen en ziet naar de twee figuren, van haar vriendin, juffouw Jameson, en van haar kleinen jongen, Gilly, die in den moestuin staan, in de verte, aan het andere einde van het grasveld. Om de beide menschen heen is het Pe kingeesje, het kleine hondje van de apothe kers, Toe-Toe aan het ravotten. Met ingehouden adem luistert zij. Maar er doet zich niet het minste geluid hooren in de stille atmosfeer. De jonge dienstbode en zij Adelaide, zijn ongetwijfeld de eenige levend wezens in het ziekenhuis. Eindelijk, alsof een onbedwingbare macht van buitenaf er haar toe drijft, strekt zij de hand uit en neemt zij de blauwe stopflesch van de kastplank. Zij zet de flesch neer op de tafel, draait den stop er af en grijpt dan een leege enveloppe, die daar ligt Adelaide Strain zou niet hebben kunnen zeggen, of zij vijf minuten, dan wel een kwartier in de apotheek was geweest. Maar van zelf sprekend, werd haar die vraag nim mer gedaan, want niemand, behalve de dienst bode, die het al heel gauw vergeten was, wist dat zij in het gebouw was geweest, dien mor gen van den vierden September. In ieder geval had zij zich er niet lang op gehouden, want toen zij door het raam zag, dat juffrouw Jameson en Gilly waren begon nen langzaam over het grasperk naar het huis terug te wandelen, haastte zij zich d leege gang in en liep de buitendeur uit, die zij zachtjes achter zich dichttrok. Een oogenblik stond zij doodstil op het klinkerpad. Haar hart bonsde hevig. Was zij het wel, Adelaide Strain, die daar even zoo iets krankzinnig? eeva^rlijks had gedaan?, KENNEMErtLAND. Zoo zachtjes aan begint de aanvoer van boonen af te zakken en het hoogtepunt is er geweest. Toch verwondert men zich als men om dezen tijd van het jaar de groote kwan- tums ziet die nog worden aangevoerd, waar- onder partijen van onberispelijke kwaliteit. vooral onder de snijboonen, die zich dit jaar met mooi weer en geen wind goed hehben gehouden. Ook komen er al weer kleine <wantums kasboontjes, die uit den aard der zaak schitterend mooi zijn. Wat de prijzen der boonen betreft, deze waren vrij hoog voor mooie kwaliteit, doch 2e soort domineerde. We noteerden als prij zen: Snijboonen 10 tot 32, enkele boo nen zonder draad f 7 50 tot 21, idem met draad 6.50 tot 20, dubbele boonen 4.50 tot 18 en trosboonen 15 tot 24.50 per 100 Kg. De aanvoer van bloemkool is groot en dit zal wel eenigen tijd aanhouden daar door het schoone weer de groei te vlug gaat. Door den grooten aanvoer kon de prijs zich niet handhaven daar ook de kwaliteit minder was. We noteerden voor bloemkool, le soort, 11 tot 14.50 en voor 2e sort 5.50 tot 8 per 100 stuks. Wortelen werden in be- duidende kwantums aangevoerd en in sterk afwijkende kwaliteit. Als gevolg daarvan liepen de prijzen sterk uiteen, alleen de mooie fijne peen was duur. De noteering was van 4.50 tot 20 per 100 bos. De aanvoer van groente die per kist wordt aangevoerd was heel groot, vooral van spinazie en andijvie. De prijs van spinazie was beduidend lager dan de vorige week; de prijs was 0.25 tot f 0.60 per kist. Daarentegen was er meer vraag naar andijvie, die hooger noteerde, nl. f 0.60 tot 1.10 per kist. Postelein was ook iets meer in trek, met kleine verhooging In prijs, varieerend van f 0.30 tot f 0.55 per kist. 1 De aanvoer van kool was niet groot ep de prijzen matig, gezien de mooie kwaliteit. We noteerden voor roode kool 7 tot 10 en voor groene kool 3.50 tot f 6.50 per 100 stuks. De handel in tomaten is nog steeds slecht en de prijzen laag. De noteering was f 3 tot 3.50, die der bloc-veiling nog lager. Zij voelde grooten lust, om de kleine envelop pe, waarop zij haastig, met potlood, haar eigen naam had geschreven, uit haar versle ten handtasch te nemen, en den inhoud naar alle windrichtingen te verstrooien. Maar tege- lijk bedaoht zij, dat juffrouw Jameson's hondje, Toe-Toe, een bijna menschelijk be- lang stelde in alles wat hij op den grond tegenkwam. Neen, zij moesf het noodlottige goedje weg- doen op een plek, waar het mensch noch dier kwaad kon doen. En toch, het bezit er van gaf haar een zeldzaam bewustzijn van stille kracht. Zij gevoelde zich al veel beter, nu zij, zooals men zegt, er in geslaagd was, „tot zich zelf" te komen. Zelfs was in haar bezwaard hart eenigermate de moed teruggekeerd. Maar zij was op een belangrijk punt van plan veranderd. Zij was dien morgen hier, naar het pavi1- joen-ziekenhuis gekomen, om haar goede vriendin, juffrouw Jameson te vertellen, dat de Raydons haar de betrekking hadden opge zegd. Maar nu besloot zij, nog een poosje te zwijgen. Zij had nog een week, voor zij Mill' House zou verlaten, en in een week kon nog heel wat gebeuren. Zelfs zoo'n nietig voorva! als dat met de nieuwe keukenmeid/waarvan alles op The Mill House scheen af te han gen, onze moderne dienstbode is er toe in staat kon maken ,dat zij, Adelaide Strain nog moest blijven, totdat er een andere keu- kenmeid was gevonden door haar was ge vonden. Eva was als een kind, wat betreft de leiding en den gang van het huishouden. Raydon zelf had indertijd de vrouw laten komen en aange- nomen, wier oneerlijkheid tenslotte had geleid tot de aanstelling van Eva's oude vriendin als huishoudster op The Mill House. J, (Wordt vervoLgd). I

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5