Inbraak in dan Heer-Hupwaard. Binnenland Luchtvaart JMarkyb e r i e h I e n m en 33 t.m. 44 ttzamen in opbod op 20866, werd niet gemijnd. Verder de perceelen vveiland met het huis no. 19 tot en met 45 in opbod 42124, bij afslag wordt niet gemijnd. Ook werden nog gecombineerd de perc. weiland de no. 7 t.m. 44 en het huis, in op bod op 73503.75, niet gemijnd. Ten laatste de geheele boerenplaats „Nau- eina" volgens de kaart, de no. 1 t.m. 45, in op rek en brug, terwijl buiten de gemengde zangvereeniging eenige nummertjes ten beste Saf. Mej. Zomer leidde wederom de oud- lollandsche rijdansen. opbod nijnd. op 84794.25, bij afslag niet ge- ZUID-SCHARWOUDE. De winkelvereeniging „K.I.O.B." heeft op 28 Augustus een ballonwedstrijd voor kin- deren gehouden. Aan de ballonnetjes was een adreskaartje bevestigd met verzoek aan den eventueelen vinder dit te willen retour- neeren, voor of op 18 Augustus. De uitslag is als volgt: No. 84 Simon Sneeker, Broek op Langendijk, le prijs, ballon gevonden in DenemarkenNo. 102 Cor de Waard, Broek op Langendijk, 2e prijs, (Denemarken)No. 42, Frans Bekker, Zuid-Scharwoude, 3e prijs (Denemarken); No. 101, Maartje de Waard, Broek op Langendijk, 4e prijs (Denemarken); No. 33, Jetje van Spengler, Zuid-Scharwou de, 5e prijs (Denemarken). Aan den kolfwedstrijd in de kolfbanen van den heer P. Kramer werd door 22 kol- vers deelgenomen. De uitslag is (met voor- met 154 punten; 2e prijs C. Langedijk Pzn., Noord-Scharwoude met 154 punten; 3e prijs L. Dekker, Oudkarspel met 148 punten; 4e prijs P. Langedijk, uid-Scharwoude 148 pun ten; 5e prijs P. Molenaar, Zuid-Scharwoude met 148 punten. Serie prijs A. Boon, Zuid- Scharwoude met 48 punten. Voor den billard-wedstrijd was niet vol- doende ammo. Het tonknuppelen dat jaar- lijks met kermis bij den heer De Geus plaats heeft, kon wegens geringe deelname, even eens niet doorgaan. A UITGEEST. De heer J. C. Fehr, eertijds directeur aan het postkantoor alhier is benoemd tot refe- rendaris der 2e klasse bij de Posterijen, Te- legrafie en Telefonie. Woensdag geraakte nabij de Valbrug het paard van den heer Blokker te water. Door het schrikken van de ijzeren strippen die aldaar op den weg lagen in verband met de verbetering van de bestrating, sprong het dier plotseling terzijde met het gevolg dat Ipaard en wagen op den walkant terecht kwamen. De wagen die gelukkig vastliep bleef halverwege op den kant hangen ter wijl het dier in zijn tuig boven het water ■hing, zoodat het bij het doorsnijden der tou wen geheel in het water terecht kwam. Met een touw om zijn nek en aan een poot gebon- den heeft men het paard na heel veel moeite er weer uit weten te krijgen. De voerman wist nog bijtijds van den wagen te springen terwijl e driejarig jongetje dat zich ook op den wagen bevond eveneens met den schrik vrij kwam. Het slotnummer van dezen avond, dat door de gezamenlijke muziekkorpsen werd ge geven, oogstte een groot applaus. Tot twee uur in den nacht zijn de dans- lustigen als slot van deze zoo goed geslaagde driedaagsche feesten nog bijeen gebleven. Ruim 3000 gulden ontvreemd, bij den kassier der Boerenleenbank. Inbraak De schitterend geslaagde feesten zijn met een betreurenswaardig slot geeinaigd. In den afgeloopen nacht hebben inbrekcp n.i. bij den kassier van de boerenleenbank Heer- Hugowaard Noord een bedrag van ruim 3000 ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in, doch op het oogenblik is er van de daders nog geeu enkel spoor. Nadere bijzonderheden. De inbrekers hebben zich toegang ver- schaft tot de kamer, waarin zich de brand- kast bevond. Daarna hebben zij in een der wanden van het vertrek een gat gemaakt en de brandkast hierdoor naar de schuur ge- bracht. Vervolgens heeft men de steel van een bezem doorgebroken en op de beide stukken de brandkast naar buiten gerold. Het is blijkbaar niet gelukt een opening in de brandkast te maken, waarop met breekijzers een der wanden losgewrongen en geheel op- gerold is. Op deze wijze kon men de safe bereiken, die zich boven in de kast bevond Het geld, dat hierin was, is ontvreemd. Men daeht dat het feestgangers waren. In 'n nabij gelegen woning hebben vrouwen drie manspersonen bij het huis van den kas sier, den heer Overtoom, gezien. Daar echter de mannen niet thuis waren en zich nog op het feestterrein bevonden, durfden de vrou wen zich niet naar buiten begeven. Ook de heer Overtoom, die reeds ter ruste was ge gaan, heeft gerommel bij zijn woning ge hoord, maar hij verkeerde in den waan, dat dit werd veroorzaakt door jongelui, die deel genomen hadden aan de feestelijkheden. Voetstappen, Door het openbreken van de brandkast heeft zich het gips over den grond verspreid, Daarin waren voetstappen van mannen onderscheiden. De politie zet volijverig het onderzoek naar de daders voort. WIERINGERWAARD. wag„ lc aH11ugcu deel den we reeds mede> dat onze driejarig jongetje dat zi'ch ook op &Pn!fr Q 7 Oudenduk als no. 1 ten Viovnnri I Helder aan de Zeevaartschool eindexaraen had afgelegd als machinist-leerling met als len prijs een octant. Thans ontving hij bericht van den Inspec- teur van het Zeevaartonderwijs te 's-Graven- hage, dat hij het beste examen had afgelegd van alle candidaten in ons land en dat hij als extra prijs nog een keuze mag doen uit een sextand of een Busch Prismakijker. Er zijn 10 zeevaartscholen in ons land, zoodat het zeker een schitterende prestatie genoemd kan worden. Den 29en November komt hij van zijn le reis terug, waarna de plechtige uit- reiking te Den Helder zal plaats vinden. Het elfjarig zoontje van C. W. alhier heeft zich door een raam toegang verschaft tot de woning van een buurman, waar hij een spaarpot openbrak. Met een schoolkame- raadje is hij op stap gegaan, om samen het geld op te maken. Dt twee knapen zijn, naar de Tel. meldt, daarna door de politie uit school gehaald en voor den burgemeester ge- bracht. HEILOO. 'In „De Rustende Jager" werd door Gez. Davidson een 2-daagsche tentoonstelling en demonstrate gegeven van filigraikunst. De filigrainkust is allerminst nieuw, maar toch komt men onder de bekoring van de mooie werkstukken welke waren tentoonge- steld. Van de bloemstukken waren mooi en natuurlijk nagebootst de rozen, anemonen, geraniums, begonia en iressen. Mooi werk was ook de kussens en andere kleine voorwerpen. We hebben ook een de monstrate bijgewoond en als men de vaar- dige hand van mej. D. ziet, dan zegt men, hoe eenvoudig „dat kan ik ook." Bij de dames was veel interesse voor het huiswerk, wa tmet eenvoudige hulpmiddelen worcn verricht. Mej. Davidson zal dezen winter een cur- sus gevtti van 15 lessen en zal de nadere bij zonderheden per advertentie bekend maken. HET DERDE EEUWFEEST VAN HEER-HUGOWAARD's DROOGMAKING. Om drie uur werd een aanvang gemaakt fnet de middagwedstrijden. Het eerste nummer, sprietloopen, deed al dadelijk het publiek in de meest plezierige stemming komen. De prijzen werden gewon nen als volgt: le pr. N. Wortel, 2e pr. C. Beets, 3e pr. •J. Beekhout, 4e pr. C. Kout. Het tobbe-steken was een buitengewone attractie. Prijswinnaars waren: le pr. C. Groot, 2e pr. C. Kuijer, 3e pr. Smit Jz., 4e pr. S. de Groot. De estafetteloop, meisjes van 1216 jaar, werd gewonnen door de jongedames: le pr. C. Oortmeijer. 2e pr. Ma Bakker, 3e pr. Jo Stam, 4e pr. M. v. Langen. Hardprikkenle pr. C. de Groot, 2e pr. H. Snoek, 3e pr. E. Scnouten, 4e pr. K. Gootjes. Het zakioopen voor dames boven de 20 jaar gaf heel vroolijke tooneeltjes e zien. le pr. werd D. Rood, 2e pr. J. Vreeker, 3e pr. J. de Groot, 4e pr. C. Groeneveld. Kopsneilen voor meisjes van 17—20 jaar: le pr. A. Keiner, 2e pr. H. Visser, 3e pr. A. Dekker. 4e pr. M. Dekker, 5e pr. l. Keizer. Tot slotnummer stond op het programma stoelendans voor paren. Prijswinnaars waren: le pr. K. Ruijne, 2e pr. T. Keeb, 3e pr. K. Blom, 4e pr. M. Beets. De prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen. De muziek luisterde de spelen op. Als aardige attractie had de firma Tiramer- mans in zijn op het terrein geplaatste stand een flesch, met erwter. gevuld, staan Zij had voor den gene, die het juiste aantal raadde, <5rie prijzen ter beschikking gesteld. Bij Joting werden de prijzen gewonnen door mej. S. Roodwater te Oudkarspel, 2e pr. C. Vis te Oudcarspe1 3e pr. Jb. Sinneger te Heer-Hugowaard. BEEMSTER. De heer W. Spaander te Noord-Beemster is te D enHaag geslaagd voor het examen eerste deel van het notarieel examen. BERGEN. Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van den autobusdienst Bergen—Alkmaar wa ren de bussen heden keurig met bloemen ver- sierd. Zij droegen de jaartallen 1924—1929. HEEMSKERK. Bij beschikking van den minister van de- fensie is aan den heer P. H. Hommes, uit deze gemeente, voor goed vrijstelling van den militairen dienstplicht verleend. NA DE MOORDZAAK VAN GIESSEN-NIEUWKERK. Huldiging van de verdedigers. Duizenden en nog eens duizenden Arn- hemers hebben gisteravond deel genomen aan de spontane huldiging van mr.Roobol en mr. Den Hollander, de bekende verdedigers in de moordzaak Giessen-Nieuwkerk. Reeds lang voor 8 uur spoedde zich een enormC menigte naar het Eusebiusplein, waar de stoet gevormd werd. Daar stonden alle Arn- hemsche muziekvereenigingen opgesteld met uitzondering van het politiecorps, dat door dienst verhinderd was, verder eenige gymnas- tiekvereenigingen, de krachtsportvere.-nging Achilles, ja zelfs de vischclub „De Brasem". Voorop in den stoet ging de muziek, waar- achter zich aansloot het rijtuig, waarin het organiseerend comite was gezeten. Tevens bevonden zich hierin twee kransen van lau- rierbladeren en witte lelies er tusschen ge- vlochten, terwijl er blauw-witte linten aan- hingen, waarop gedrukt stond: De waarheid moet zegevieren", verder reden in den stoet verschillende auto's gevolgd door talrijke cor- poraties. Ruim 8 uur zette de stoet zich in W I beweging. Heel langzaam reed men de sin- Het vuurwerk, dat door een duizendkoppige gels af naar het woonhuis van mr. Roobol rnigte werd bijgewoond (meer dan 3500 aan het Bothaplein. Duizenden liepen mede, zoodat het tramverkeer geruimen tijd ge- stremd bleef. De heer Wolters, voorzitter van het comite, hield, toen de door fakkels verlichte stoet voor het huis, tevens kantoor, van mr. Roobol en mr. Den Hollander was aangekomen, staande in het rijtuig een toe- spraak waarin hij met enthousiaste woorden het werk der beide verdedigers memoreerde. Nadat aan de dames Roobol en Staalman menigte dagkaarten waren heden verkocht) was in een woord schitterend. De verschillende nummers waren verdeeld in stukken den feestvierenden polder ter eere, terwijl het laatste stuk, voorstellende het wapen van Heer-Hugowaard, een daverend applaus teweeg bracht. De gymnatsiekvereenigingen T.A V.E.N.U. en K.D.O. deden staaitjes van vlugheid zien (deze laatste is de verloofde van mr. Den Hollander) bloemen waren aangeboden, trok het defild van alle vereenigingen voorbij. Tenslotte dankten de beide verdedigers de samengestroomde menigte voor haar belang- stelling. Tot laat in den avond bleef het zeer druk in de omgeving. DE STAKING IN DE LEMMER OPGEHEVEN. De staking onder de in de Lemster haven liggende schippers is geeindigd. Aan den' eisch der schippers om te bevrachten over een schippersbeurs, die inmiddels te Lemmer is opgericht, is voldaan. De tarieven van den nationalen schippersbond afdeeling Lemmer zullen dus vanaf heden gelden. DE ALASTRIM. Patient per trein. Woensdagmiddag ontving de Geneeskun- dige en Gezondheidsdienst te Amsterdam, officieel bericht, dat een een-jarig kind te Abcoude lijdende was aan alastrim. Toen de dienst zich daar aanmeldde om den kleinen patient af te halen, bleek het dat de moeder en de grootmoeder met hem op reis waren egaan naar Nieuwerkerk aan den IJsel. ringen zijn gedaan om het kind te.Gouda te Nieuwerkerk op te vangen. Proces- verbaal zal worden opgemaakt wegens ver- yoer van een lijder aan besmettelifVe ziekte in een openbaar mid del van vervoer. De militairen, die wegens de alastrim in observatie zijn gesteld in de daarvoor inge- richte lokalen of gebouwen, zullen niet lan- ger in dien toestand worden gehouden, wan- neer het tijdstip van hun vertrek met groot- verlof zal zijn aangebroken. AUTO-ONGELUK. Terug van een Jeest, Gisternacht kwam een verloofd paartje van de Oranjefeesten te Hillegom. Op den Heerenduinweg raakte de heer K. die zijn verloofde met een auto huiswaarts bracht, zijn stuur kwijt; de wagen vloog in het prik- keldraad langs den weg, de twee jongelui vlogen door de voorruit. Ernstig gewond werden zij opgenomen. Twee dorpsdoktoren verleenden de eerste hulp, waarna zij zijn overgebracht naar het acad ziekenhws te Leiden. Hun toestand is ernstig. De auto is zwaar beschadigd. FRANSCHE POLITIEKRUISER TE AMSTERDAM. Heden is in de Amsterdamsche haven aan gekomen de Fransche politiekruiser „Quantin Roosevelt", die ligplaats heeft genomen aan de De Ruiterkade, aan den steiger der firma Van Es Van Oimneren. een DE MIJNRAMP IN HET SAARGEBIED. Vrees voor een derde ontploffing. Volgens berichten uit Metz stijgen van uit de mijn St. Charles in Klein-Rosseln nog steeds dichte rookwolken op. Men vreest dat nog een derde ontploffing zal plaats hebben en wel m de mijn St. Joseph, die eenige hon- derden meters van de eerste mijn verwijderd ligt. Indien de ontploffing plaats heeft, zal zij nog krachtiger zijn dan de vorige, daar de mijn „St. Joseph'5 niet zoo diep is als de andere mijnen. De noodige veiligheidsmaatregelen zijn ge nomen. Alle huizen, die tot op 200 tot 250 M. af- stand van de mijn staan, zijn ontruimd. HET BIOSCOOPCONFLICT IN HET ZUIDEN. Te Venlo. Gisteravond werd in het Grand Theater alhier, dat door circa 1200 personen gevuld was, terwijl eenige honderden belangstellen- den die geen plaats konden krijgen, terugge- stuurd moesten worden, een openbare ver- -adering gehouden, belegd door den Ned. iioscoopbond, ter bespreking van het bios- coopconflict in het Zuiden. Ter afwisseling van het gesprokene wer den eenige cultuurfilms vertoond. Toen bij den aanvang der bijeenkomst het eerste film- beeld op het doek verscheen, steeg uit de groote menigte, die meer dan 3 maanden geen films in Venlo had zien draaien, krachtig applaus op. Het woord werd het eerst gevoerd door den heer A. de Hoop, administrateur van den Ned. Bioscoopbond te Amsterdam, die uit- eenzette, hoe verschillende gemeentebesturen en in het bijzonder B. en W. van Venlo de bioscoopwet z.i. saboteeren. De heer M. C. van der Hut, hoofdbe- stuurslid van den Ned. Bioscoopbond, uit Dordrecht, sielde in het licht, dat de Centrale nakeuring niet alleen onwettig, maar zoo on- rechtvaardig was, dat zij practisch tot den ondergang van het bioscoopbedrijf in het Zuiden zou hebben geleid, indien de Bios coopbond niet vrijwillig de bioscopen zou hebben gesloten. De heer D. Hamburger Jr., voorzitter van den Ned. Bioscoopbond te Utrecht, liet in zijn rede uitkomen, dat de burgemeesters van en- cele gemeenten die de drijvers zijn geweest naar het bioscoopconflict, tevens verant- woordelijk zijn voor de verlenging van dit conflict. Spr. deelde ten slotte mede, dat wan- neer enkele maanden van het komend winter- seizoen zullen zijn verloopen zonder dat het conflict beeindigd is, de bioscopen in het Zuiden niet meer voor het najaar van 1930 geopend zullen worden. De redevoeringen ontlokten veel applaus. DE FEESTEN TE DEN HELDER. Ministeri'iel bezoek- In verband met de feesten ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der adelborsten op- leiding te Willemsoord, die heden aanvangen, heeft hedenmorgen de minister van defensie, mr. L. M. Deckers, een bezoek gebracht aan let feestvierend instituut. In de receptiezaal hadden zich opgesteld de luitenants ter zee lste klasse volgens ancien- niteit, de kapitein der marine, de officier van gezondheid lste klasse, de officieren van de marine, stoomvaartdienst, administratie, enz.. enz. De adelborsten stonden gewapend aange- treden met het vaandel van het instituut. Nadat de minister van defensie alien gein- specteerd had, verzamelden alien zich in de receptiezaal, waar de minister een toespraak lield. De comm., kap.-Iuitt. ter zee, F. J. Heeres, dankte den minister in een korte toespraak voor zijn vriendelijke woordea Vervolgens deelde de minister van defen sie, mr. Deckers mede, dat het H.M. de konin- gin behaagd had, te benoeraen tot ridder in de orde van den Nederlandsche Leehw kapt.-luitt. ter zee F. J. Heeris, commandant van het Kon. Instituut der Marine; tot offi cier in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden de oud-luitt. ter zee H. J. Boldingh en de officier van de administratie le klasse A. van Houte. Onderscheidingen. Voorts werd toegekend de eere-medaille van de Orde van Oranje-Nassau in zilver met de zwaarden aan den adjudant-onderofficier der marine H. Bertiman, den majoor-machi- nist H. A. Lutsen en den bootsman C Verver; in brons met de zwaarden aan den korporaal M. K. le Groe, aan den militairen werkman J. P. C. I iessen; bovendien werd de heer C. van de Putte, leeraar aan het koninklijk insti tuut der Marine, de titel verleend van hoog- leeraar. De minister bezichtigde het geheele ge- bouw van het Instituut. Toen hij vertrok, had den alien zich buiten verzameld, ook de leeraren, die in andere lobalen les tiadden gegeven. Bij het vertrek werd hen het gebruikelijke militaire saluut gebracht. De receptie. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Kon. Instituut der Marine vond hedenmorgen te 11 uur een receptie plaats in het gebouw van het instituut, waarvan een druk gebruik werd gemaakt door tal van autoriteiten op maritiem en militair gebied. Ook Z. Ex. de minister van defensie, mr Deckers, de vice-admiraal L. J Pelletier en de admiraal L. J. Quant werden opgemerkt. Verschillende burgeriijke autoriteiten ga- ven eveneens blijk van hunne belangsielling. De huldigingscommissie der burgerij van den Helder bood, evenals de gemeente den Helder, een bedrag in geld aan, om te wor den aangewen d voor de watersport der marine. De geschenken. Een keur van bloemstukken vulde de re ceptiezaal, terwijl talrijke geschenken wer den aangeboden. Van de Indische reunisten een schilderstuk, voorstellende een Indisch landschap; van de Nederlandsche reunisten een groote wand- klok voor de amusementszaaleen kroon- lamp, een lamp in de voorgevel van het ge bouw, van het geheele personeel van het marineinstituut; een groote propeller met een barometer in het midden van het corps officier-vliegeniers, enz., enz. BENOEMINGEN. Naar wij vernemen, zijn met ingang van I Nov. benoemd tot generaal-majoor de ko- lonels J. S. Metz en E. J. M. Ochsendorf, resp. commandant van de V en IV Inf. Bri gade; C. M. J. P. Couvee, commandant der II Art. Brig, en O. Bueno de Mesquta, com mandant van het reg. Genietroepen. Genoemde officieren is met ingang van dien datum eervol ontslag verleend. DOOR DE LUCHT NAAR INDIE! Te Bangkok aangekomen Bij de K. L. M. is heden bericht ingeko- men, dat de P. H.A. E. Z. hedenmorgen te 5.38 uur uit Akyab is vertrokken en te 13 18 uur te Bangkok is aangekomen. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE. Volgens bij de K.L.M. ontvangen berich ten is het postvliegtuig P.H.A.E.Z. gister- morgen te 5.12 uur uit Alahabad vertrok ken en te 14.45 te Akyab aangekomen. HET TWEEDE POSTVLIEGTUIG. Te Boedapest. Neta-Vaz-Dias meldt: Bij de K.L.M. is be richt ingekomen, dat het tweede postvliegtuig op weg naar Ned. Indie, dat gistermorgen van Amsterdam is vertrokken, te Boedapest is aangekomen te 1 uur 15. Aan boord is alles wel, heden wordt de reis voortgezet. VLIEGTUIGONGE V AL Een doode, 1 gewonde. Een vliegtuig, toebehoorende aan de „Sur- rey Flying Service" en bestuurd door Arthur Brunning is bij Welling in Kent neergestort. De piloot werd gedood, terwijl een passagier gewond werd. VLIEGTUIG NEERGESTORT. Gistermiddag is een klein vliegtuig, dat een propagandavlucht maakt door Duitschland, neergestort van een hoogte van 15 tot 20 M op de omheining van het vroegere vliegveld Albatros bij Scheidemuhl. Van de beide inzit- tenden was kapitein b. d. Hermann, een der oudste Duitsche piloten, op slag dood. De piloot dr. Liebig, die vroeger vliegleeraar in Schleisheim was. is korten tijd later in het ziekenhuis te Scheidemuhl aan zijne verwon- dingen overleden. VLIEGER VERMIST. Tot nu toe heeft men geen enkel bericht ontvangen, betreffende een door den Spaan- schen aviateur Degenne bestuurde handels- vliegtuig. Spaansche vliegers hebben een onderzoek ingesteld, doch dit heeft niets opgeleverd evenals de vanuit Tanger ondernomen pogin- gen zonder resultaat zijn gebleven. EEN BELANGRIJKE UITVINDING, Een nieuw type vliegtuigmotor. Een belangrijke nationale industrie? Naar wij vernemen, hebben de Artillerie- Inrichtingen aan de Hembrug bezoek gehad van een aantal autoriteiten, die daar gekomen waren tot het bijwonen van een proef, onder belasting van een nieuw type vliegtuigmotor; die in de werkplaatsen aan de Hembrug ge heel geconstrueerd is naar de teekeningen en aanwijzingen van den heer W. Hulsebos, wo- nende te Laren in Noord-Holland. Bij de proefneming waren, behalve de directie der Artillerie-Inrichtingen, o.m. aanwezig de hee- ren Schiff, voorzitter van de K.N.ATi., Pies- man, directeur der K.L.M., dr. ir. Wolff en ir. Kuipers van den Rijksstudiedienst voor de Lucntvaart, Jan Goedkoop, directeur der Kromhoutmotorenfabriek, Grillonard, alge- meen chef van den technischen dienst der K L.M., Spit, chef van den technischen dienst dezer maatschappij op Schiphol en de heeren Mr. Dr. S. de Vries, Oud-minister van Fi nancier en ir. v. d. Leij, ingenieur bij de Ba- taafsche Import Maatschappij. Reeds voor enkele jaren heeft de heer Hul sebos met bescheiden hulpmiddelen volgens zijn systeem een automobielmotor <re1:on- stueerd, welke zeer de aandacht heeft getrok- ken van de Luchtvaartafdeeling, van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart, van Generaal Snijders en van anderen. Op dezen motor, die o m. zonder kleppen en zonder schuiven werkt en liggende cylinders heeft, is de aandacht der Nederlandsche Regeerinw gevestigd. Overwegende dat deze nieuwe uitvinding wel eens een gansche onwenteling op motoi> gebied tengevolge zou kunnen hebben en aan- Ieiding zou kunnen geven tot het vestigen van een belangrijke nationale industrie, machti"- de destijds het Ministerie van Oorlog d« directie der Artillerie-Inrichtingen, met den heer Hulsebos een contract aan te gaan, waarbij genoemde directie op zich nam^naar het ontwerp van den heer Hulsebos een proef- motor te doen bouwen in de werkplaatsen aan de Hembrug. Op deze wijze is een vliegtuig motor vervaardigd, welke zooals gemeld onder belasting heeft proefgedraaid. Van eenige constructiefout is daarbij niet geble- ken. De aanwezigen hebben met belangstelling en voldoening van deze uitvinding kennis ge nomen en de verwachting schijnt te zijn dat eenige kapitaalkrachtige Nederlanders ook een bekende buitenlandsche firma heeft reeds haar wensch te kennen gegeven, er in te mogen participeeren een naamlooze ven- nootschap tot exploitatie van dezen motor zullen oprichten, Ook de regeering slaat met zeer veel belangstelling de verdere ontwikke- hng en toepassing van deze uitvinding gade DE GRAANMARKT. ALKMAAR, 20 Sept. 1929 Op de heden gehouden Graanmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 307 H.L. tarwe: nieuwe 12—/ 12.70; oude 12.50—/ 13.25; 1371 H.L. gerst chev. f 912510; 673 H.L. haver 8.7510; 17 H.L. boonen, w.o.: bruine boonen 2737; citroen boonen 35; 10 H.L. kc.nariezaad f 18; 53 H.L. mosterzaad rood 45; geel 28—/ 29.50; 11 H.L. karwijzaad 38^.50—/ 39; 53 H.L. Uauwmaanzaad: nieu w37; oud 35; 2 H.L. spinaziezaad; 514 H.L. erwten, w.o.: groene erwten (kleine) 14—/ 15 25; grau- we erwten 25—/ 34; vale erv/ten 20— 23.50, alles per 100 K.G. In totaal aange» voerd 3011 H.L. VOORLOOPIG KAASBERICHT. ALKMAAR, 20 Sept. 1929. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 86 stapels, wegende 127000 K 0 De prijzen wa ren als volgt: 46 stapels 1 le Fabriekskaas f 48; 6 stapels fabrieksco. iiissiekaas 47, 13 stapels kleine boerenkaas 47 en 21 sta pels boeren-commissiekaas 49. De handN was vlug. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRtJZEN. AMSTERDAM, 20 Sept. 1929. Op de h# den gehouden aardappelenrnarkt waren dft prijzen onveranderd. Aanvoer 6 ladingen, zijnde 2630 H.L. NOORDSCHARWOUDE, 19 Sept. 1929. Schotsche Muizen f 2—/ 3.10; Eigenhei- mers 2; Bl. Eigenheimers 2.30—/ 2.80; Bl. Aardappelen 3; Drielingen 2.70— 3.20; Uien 2.90—/ 3.60; Drielingen 2.10—/ 2.50; Grove f 3.503.90; Gele Nep 3.80— f 4.40; Drielingen f 1 40; Zil- vernep f 15.10; Spercieboonen 5.50— 12.80; Kroten f 3.10—/ 3.40; Peen 2.10 2.20; Kleine Peen 1.60-/ 2.20; Roo- de Kool 2.50—/ 6.90; Witte Kool 2.26 3.10; Gele Kool 3.10—/ 5.80; Deen- sche Witte Kool 3.30-/ 4; Bloemkool 5.708; Chin. Kool 2.80—/ 3.20 per stuks. Aanvoer: 45000 K.G. Aardappelen; 46200 K.G. Uien; 100 K.G. Uien; 10600 K.G. Spercieboonen; 1200 K.G. Kroten; 9600 K.G. Peen; 52000 K.G. Roode Kool; 24800 K.G. Witte Kool; 16200 K.G. Gele Kool; 2600 K G. Deensche Witte Kool; 800 stuks Bloemkool en 135 stuks Chin. Kool. WARMENHUIZEN, 19 Sept. 1929. Sch. Muizen 2.502.80; Drielingen 2.60; Grove 1.90; Eigenheimers 3.20; Bl Aardappelen 3.403.50; Bloemkool 4.50; Roode Kool 3.10—/ 7.20; Gele Kool S 36; Witte Kool 1.80—/ 2.30; Nep 4.10—/ 4.20; Uien 2.903.40; Drielingen 2.903.20; Bieten 2.30; Slaboonen 4—/ 10.70. Aanvoer: 7000 K.G. Aardappelen; 35700 K.G. Roode Kool; 1700 K.G, Gele Kool; 22300 K.G. Witte Kool; 3000 K.G. Nep; 6600 K G. Uien; 200 K.G. Bieten; 1180 K.G. Slaboonert en 260 stuks Bloemkool. BOVENKARSPEL, 19 Sept. 1929. „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: Bl. kool les./ 914.50; Bloemkool 2e s. 3.20—/ 6.50; Roode Kool 4.50—/ 7.50; Witte Kool 2.501.90; Gele Kool 8.50 11; Uien 1.401.20;' Slaboonen 1.50—/ 1.25; Aardappelen: Schotsche 1—/ 1.65; Wilde Due 2.75—/ 2.90; Kriel 0.55—/ 0.65. ZWAAG, 18 Sept. 1929. Veiling Bangert en Omstreken. Blauwe pruimen 912; Druiven 20—/ 35; Noten 4.80—/ 6.60; Tomaten 5; B 4.20; C S 3.90; CC 1.30. BROEK OP LANGENDIJK, 20 Sept 1929. Langendijker Groentenveiling. Bloem kool le s. 5—/ 11.20; Bloemkool 2e s. l.IO—jr 1.50 per 100 stuks; Peen 2.20— 3; Roode Kool f 3.50—/ 7.30; Gele Kool 4.60—/ 6.80; Witte Kool 2.10—/ 2.80; Uien 3.30—/ 3.70; Drielingen 1.90— 2.40; Nep 3.90—/ 4.30; Slaboonen 6 13.20; Bieten f 2.803.10; Snijboonen 22; Aardappelen: Schotsche muizen 1.20 2.40; Blauwe 2.30—/ 2.70; Drielin gen 2.40, per 100 K.G. Aanvoer: 28000 stuks Bloemkool; 4500 K.G. Peen; 22000 K.G. Roode Kool; 9600 K.G. Gele Kool; 66000 K.G. Witte Kool; 19000 K.G. Uien; 2100 K.G. Slaboonen; 1800 K.G. Bieten; 125 K.G. Snijboonen en 20.000 K.G. Aardappelen. B

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 10