DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. SloomerijVerverij S.KROM Het Russisch-Chineesch conflict. No. 222 1929 TrrT™rentSI)rits !)ij vooruitfoetalihg per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Adrertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. A Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. t.Il Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rcdactle No. 33. vrijbab 20 SEPTEMBER Uit het PaHement Buitenland De a.s. Vlootconferentie. van Dif nntnmei bestaaf sH 3 bladen- rtonderd een en dertigste Jaargang Directear: C. KRAK. Hoofdredactenr Tj. N. ADEMA. Postgiro 37060 Den Haag, 19 September. De commissie, die gister in de Eerste Ka- mer was aangewezen tot het ontwerpen van het Adres van Antwoord op de Troonrede, Was heden reeds gereed met haar on twerp. Zooals men weet, is dit antwoord volgens oud gebruik niets meer dan een beleefde te- rugslag op den inhoud van de Troonrede, is het steeds gespeend van al wat politiek zou kunnen heeten. Het was opgesteld door man- nen, die precies weten, hoe dat moet geschie- den en er zou dus geen enkel bezwaar zijn te noemen tegen onmiddellijke behandeling van het ontwerp. De Eerste Kamer houdt evenwel niet van een-naehts-ijs en dus werd goedgevonden, dat het concept eerst in de afdeelingen zou worden behandeld om dan morgen in openbare vergadering te worden behandeld. Men zou misschien van tijd ver- knoeien kunnen spreken, maar die opmer- king van een der tribunebezoekers, dat de heeren voor het oogenblik toch niets anders te doen hebben, leek ons er niet geheel naast te zijn. De Kamer heeft verder gestemd over de samenstelling van enkele commissies. Zoo over de huishoudelijke commissie. Verleden jaar bestond deze uit den heer Van Voorst tot Voorst als voorzitter der Kamer en de heeren De Vos van Steenwijk en Rink als lid. Dit jaar zal zijn bestaan uit de heer De Vos van Steenwijk als voorzitter der Kamer en de heeren Van Voorst tot Voorst en Rink als leden. Het is te begrijpen, dat de heer Men- dels een poging deed om er wat nieuw bloed in te brengen, de meerderheid der Kamer wilde daarvan evenwel thans niet weten. Tot leden der commissie voor de verzoek- schriften zijn door den voorzitter benoemd de heeren Jansen, de Savornin Lohman, Fock, Van Citters en Oudegeest. Wat de opmarschen betrof, moest hij zich juist van het standpunt eener democratische cpvatting tegen dergelijke propaganda-betoo gingen kanten in elk geval zoolang excessen te vreezen zijn. In deze richting heeft de re- geering reeds de jioodige maatregelen geno- men. Dagelijksch overzicht. „DE LAATSTE WAARSCHUWING". De Heimatwehr tegen halve oplos- singen; een sterke regeering ge- vraagd; een vraag van den soc.-dem Deutsch. Het persbureau van den „Heimatbund" Ver-zendt onder het opschrift „De laatste waarschuwing" een publicatie van het bonds- bestuur der „Zelbstschutzverbande", waarin gezegd wordt, dat de Heimatwehr ditmaal haar geheele macht zal aanwenden, om een halve oplossing der grondwetsherziening te verhinderen. Aldus luidt een W. B. telegram uit Wee nen En het is geen onbelangrijk telegram ook! Er blijkt toch uit, dat de eenparige wilsuiting van de „Zelbstschutzverbande" gericht is op het verlangen naar een grondwet, die in ge- lijke mate strookt met de vaderlandsche wen- schen en de economische b.hoeften der aau den grond gehechte bevolking. De Heimwehr wil heele hervormingen, geen halve oplossingen. Voelt de tegenwoordige regeering zich niet tegen een dergelijke taak opgewassen dan trede zij af. Dan hebben de burgerlijke par- tijen de handen vrij om door het kiezen van een sterke regeering, waarin ook de Heimat wehr den haar toekomenden invloed bezit, tot het ontwarren van den toestand en tot het heohter maken der binnenlandsch-politiek^ verhoudingen bii te dragen. Als men aan de Heimatwehr geen mogelijk- heid opent dan zou de innerlijke spanning eens tot een uitbarstig kunnen leiden die den partijpolitici zeer zeker niet gewenscht zou voorkomen. Thans moeten de partij-politici door een breed besluit rekening houden met de gewijzigde politieke omstandigheden en het roer van staat in handen van een nieuw front overgeven, dat de geschiktheid en de macht heeft Oostenrijk politiek en economised gezond te maken. Of zij over eenige weken nog de vrijheid van handelen bezitten, is met het oog op het stormachtige tempo, dat de ontwikkehng der Heimatwehren heeft aange- nomen, de vraag. De partijen zijn voor de- laatste maal gewaarschuwd. Op 29 September zullen in de omgeving van Weenen vier groote opmarschen plaats' vinden, zeer zeker niet zonder een dieperen zin. Zij zullen den druk der bevolking zoo op de regeerders in Weenen weten te leggen. dat geen politicus den ernst van den toestand meer kan miskennen. De soc.-dem. afgevaardigde Deutsch heeft naar een Wolff-bericht uit Weenen meldt naar aanleiding van deze „laatste waarschu wing" der Heimwehren, aan de regeering de vraag gesteld wat zij dacht te doen tegenover de bedreigingen met een burgeroorlog. De vice-kanselier Schumy heeft daarop geant- woord, dat hij daaromtrent geen officieek regeeringsverklaring kon afleggen voor hier- over beraadslaagd was. Hij kon dan ook al leen zijn meening geven als hoofd van binnen- landsche zaken en verklaarde dat de waar schuwing der Heimwehren (welke werd opge nomen in het orgaan dezer organisaties te Graz) hem niet verontrustte. Hij wilde er evenwel de aandacht op vestigen dat gezien den omvang en de beteekenis der Heimwehr- beweging een bespoediging van den arbeid van het parlement op het gebied der grondwet noodig was waarvoor de regeering door een zoo spoedig mogelijk gereedmaken van de desbetreffende voorstellen gezorgd heeft. Weer Oorlogsgeruchten. Een mobilisatie? Naar een te Tokio ontvangen bericht. van een Japansch persagentschap, meldt dat het weer had uit „Wit-Russische bron", heeft de regeering van Buiten-Mongolie welke sympathiseert met het sovjet-bewind te Moskou alle mannen van 20 tot 40 jaar gemobiliseerd. Er worden toebereidselen ge troffen voor het zenden van 50.000 man Mongoolsche troepen naar de Chineesche grens indien de stand van het conflict tus- schen China en Rusland dat noodig zou maken. De inhoud en strekking van de berichten over de gebeurtenissen aan de Russisch- Chineesche grens zijn in hooge mate afhan- kelijk van de plaats van herkomst. Komen ze uit Nanking of Sjanghai, dan zijn de Rus- sen de schuldigen, komen zij uit Moskou, dan worden de Chineezen van al het leelijke beticht. Men behoeft zich dan ook niet te verbazen over de volgende klacht uit Mos kou. Gevechten. In de buurt van de stations Pogranitsna- ja en B1 ago wests jensk en in verscheiden dor- pen aan de Chineesche grenzen wordt voort- durend door Chineesche soldaten op Sovjet- patrouilles geschoten. In de buurt van het station Mantsjoelia naderden Chineesche troepen bestaande uit een compagnie infan- terie en een peloton cavalerie de Sovjetgrens en ondcrhielden gedurende zes uren het vuur op een Sovjetpatrouille. Ook poogden zij ge- vangenen te maken. Russische grenswachten, die te hulp schoten, wisten de Chnieezen te- rug te drijven. Wat President Hoover er van zegt. Een rede van Hoover. In een door de radio verspreide redevoering heeft president Hoover er op gewezen, dat ge durende de laatste halve eeuw de Amerikaan- sche onderdanen krachtig hebben bijgedragen tot bevordering der verzoening en arbitrage en tot het gebruik van juridisdie middelen voor het oplossen van internationale geschil- len. Deze maatregelen hebben oorlog voorko men. Het laatst hebben de Vereenigde Staten en andere landen zich verhonden om nimmer den oorlog te gebruiken als en nationaal po litick instrument en de logische maatregel die hieruit volgt is vermindering der bewapening In verband met de a.s. vlootconferentie. Charles Hughes, leider der Ameri- kaanschedelegatie? De New York World, meent dat er alle reden is om te gelooven dat president Hoover aai. Charles Hughes, den vorigen minister van buitenlandsche zaken zal verzoeken, om zich aan het hoofd te plaatsen van de Ameri kaansche delegatie naar de aanstaande vloot conferentie der vijf mogendheden, die te Lon- den zal worden gehouden. Hughes was voor zitter van de vlootconferentie die in 1921 te Washington werd gehouden en een vurig voorstander vat) Hoover in de verkiezings- campagne om het presidentschap. Een Fransche taival. De „Intransigeant" schrijft met betrekking tot het ontwapeningsvraagstuk „Ter zee bestaat de stevig gevestigde An gelsaksische suprematie, welke men door de geheele wereld als wettig en definitief aan- vaard wil zien, doch te land geeft Engeland de voorkeur aan anarchie, welke het in staat stelt door verdeeldheid te heerschen. Laten wij duidelijk verklaren dat wij gaarne ontwa- penen in veiligheid, maar ons leenen tot een comedie, welke uitsluitend de verdwijning Van elken waarborg voor den Europeeschen vrede beoogt Neen". DUITSCHLAND. BIBLIOTHEEK IN EEN AUTO BUS. Ten einde de bewoners van de voorsteden van Dresden aan lectuur te helpen, heeit het gemeef.tebestuur der stad in een grooten autobus een bibliotheek ingericht, die op 13 verschillende plaatsen der stad gedurende anderhalf uur zal stilstaan. De bibliotheek bevat 3000 werken en wel 1500 boeken over politiek, natuurwetenschappen, techniek, sport enz. DE LOTERIJ. De menschenhand laat zich nog niet door mechaniek verdringen. De Pruisisch-Zuid-Duitsche loterij heeft proeven genomen met trekkingen langs ge- heel mechanischen weg. De machines blekyi echter te ingewikkeld en de gang van zaken te onduidelijk voor de belangstellende deel- nemers in de loterij, die weten wilden of het wel eerlijk toeging. Men is daarom bij de trekkingen weer tot de beproefde handkracht teruggekeerd. De gerenommeerde weesjon- gens bieden meer waarborg, dat het eerlijk ea rechtvaardig toegaat dan de beste trek- machine. EEN ZILVERVOSFARM MET RADIO. Te Tunschutz nabij Eisenberg in rhiirin- gen bevindt zich een zilvervosfarm, die voor: zien is van een speciale vradio-instal.atie. In elken vossenstal bevindt zich 'n microphoon waardoor elk gerucht, zelfs het adetnen der dieren, met de hulp van een luidspreker kan worden waargenomen in het gebouw van het personeel. Vooral op het tijdstip, waar- op ae dieren werpen, kan aldus een bcter toezicht worden uitgeoefend. REDEVOERINGEN VAN MINISTERS ZIJN VRIJ VAN... VERMAKELIJKHEIDSBELASTING Naar de B. Z. am Mittag vertelt, hield korten tijd geleden een studentenorganisatie, waarvan de vrcegere Pruisische staatsminis- ter Fischbeck en de rijksminister van buiten landsche zaken dr. Stresemann lid zijn, een bijeenkomst, waar deze beide ministers het woord voerden. Voor deze bijeenkomst werd door het betrokken belastingkantoor vermake- lijkheidsbelasting geheven. Op het protest hiertegen, waarbij o.a. aangevoerd werd dat de beide ministers het woord hadden ge- voerd, besliste de stedelijke belasting-ambte- naar: „Daar de redevoeringen der heeren Fischbeck en Stresemann geen vermaak zijn, wordt de belasting ingetrokken". EEN NIEUWE STAALSOORT. Beter bestand tegen roesten. Naar de „B. B. Ztg." verneemt, is men er na jarenlange onderzoekingen in de laborato- ria van de Ver. Stahlwerke A. G. in ge- slaagd een nieuw soort kopergelegeerd staal, z.g. platina-staal, te vervaardigen. Dit staal is beter bestand tegen roesten. ENGELAND. EEN ONDERSUHEIDING VOOR MACDONALD EN SNOWDEN. Eereburger der city van Londen, De City of London Corporation, het lichaam dat de City in engeren zin bestuurt heeft besloten aan Mac-Donald en Snowden het eereburgerschap der City aan te bieden en de oorkonden te ver vat ten in gouden doozen. Het besluit is genomen om de waar- deering te uiten voor hetgeen MacDonald in het belang van den wereldvrede in Washing ton zal ondernemen, en als algemeen blijk van achting voor een man, die zich door moed en karaktergrootheid uit een nederige positie tot premier van Engeland heeft weten op te werken. Jegens Snowden gevoelt het City- bestuur zich vooral verplicht wegens zijn fiere onbuigzaamheid in den Haag, waar door Engelands prestige verstevigd is in de internationale wereld. ling geleden hebben, waren toonkamers waar in auto's uitgestald zijn. Ook in andere plaatsen zijn ruiten bekrast, o.a. te Leicester en Dover. De man die te Londen, als verdacht van het bekrassen van ruiten, was aangehouden, is Woensdag voor den politierechter in Maryle- bone gebracht. Bij hem had' men een glassnij- der met een stalen raadje gevonden. Het was een fatsoenlijk gekleed' jong mensch, die zeide, dat hij zijn naam en adres niet kon opgeven, omdat hij aan verlies van gehcugen leed. Men had hem's nachts om half twee op verdachte wijze in Regent Street zien rondscharrelen. Toen de agent op het oogenblik dat de jongeman vlak langs win- welruiten liep, op hem toekwam, stak hij plot- seling zijn fechter hand in den rechter zak van zijn buis. Hij kon geen opheldering geven wat hij daar deed. Voor den rechter deed1 de verdachte slechts onsamenhangende en stamelende mededeelin- gen. De man zal geneeskundig onderzocht wor den, alvorens hij komende week Woensdag opnieuw voor den politierechter verschijnt. DE HEILIGE BUREAUCRATIE. Mevrouw Hannah Crane had, niet door eigen schuld, met haar auto een ongeluk ge- had. Zij werd gewond en de wagen bescha- digd, maar tevens werden ten gevolge van het ongeluk een telegraafpaal en de draden gehavend. Laatste gevolg: een actie van den postmeester-generaal tegen de vrouw en haar man om 20 schadevergoeding. De rechter te Norwich, voor wien deze zaak diende, vond dat het voor een regeeringdepar- tement, de omstandigheden in aanmerking genomen, een hoogst onbehoorlijke actie was De postmeester-generaal scheen zijn laatste ons vle&ch te willen hebben. Waarom, zei hij, kan de postmeester-generaal zich eerst niet kalm bezinnen. voor hij zoo iets begint? De man verdient 30 sh. in de week en moet opkomen voor iets waarvoor hij niet de minste zedelijke verantwoordelijkheid draagt. Men zegt dat in de dagen van het socialisme alles door de regeering bestierd zal worden. Ik hoop alleen maar dat ik er dan niet meer zal zijn, als dit een voorbeeld is. De rechftr kon niet anders doen dan den eisch toewijzen, maar hij deed dit alleen in de actie tegen de vrouw. Tegen den man werd de eisch ontzegd. van EEN BOM IN DE HANEBALKEN. Bij herstelwerk aan het dak van een huis aan den Crawleigh Road te Southend ont- dekten werklieden in de hanebalken in een handdoek een bom uit een vliegtuig, die nog volkomen intact was. Bij onderzoek bleek, dat het huis bij een afweerraid van Engelsche vliegtuigen in het begin van 1917 door een Engelsche bom getroffen was, die wel het dak vernield had, maar door een wonderlijke samenloop van omstandigheden, niet ontploft was. Het huis, dat vlak aan zee lag, is toen door de bewoners verlaten, maar na het slui- ten van den wapenstilstand hebben andere menschen het huis gekocht en het dak laten herstellen. Ruim tien jaar hebben ze nu in dit huis gewoond met den bom boven hun hoofd tusschen de hanebalken. De politie, die den bom onmiddellijk heeft laten demonteeren, veronderstelt dat werklieden bij de eerste re- paratie in 1919 den bom met een handdoek bedekt weggehangen hebben en er later niet meer aan hebben gedacht. Een nader onder zoek wordt nog ingesteld. DE BESCHIETING VAN EEN ENGELSCH VAARTUIG DCOR DE AMER1KAANSCHE KUSTWACHT. De commandant van de Amerikaansche kustwacht heeft te Washington gerappor- teerd, dat de politieboot 145 vijf schoten, drie met los kruit en twee met sclierp, op de Shornee afgegeven heeft, omdat het schip op de grens der 12 mijlszone weigerde halt te houden. Bij de achtervolging had het kust- vaartuig het Engelsche schip echter uit het oog verloren. Als de Shornee geen contra- bande aan boord had, had zij zich moeten laten onderzoeken, en zouden geen schoten met scherp gelost zijn. RUITENKRASSERS TE LONDEN EN ELDERS. Woensdag had de politie te Londen kennis gekregen, dat er sedert Dinsdagavond weer 645 spiegelruiten in ver uiteengelegen wijker bekrast waren. Dit is het hoogste aantal sedert het begin van de epidemie in de vorige week. De emstigste schade is in Graet Portland- street aangericht. Daar zijn bijna 100 spie gelruiten. alle aan de Westzijde van de straat, bekrast. De meeste zaken, die van de venue- Het is werleelifk een groot be~ lung nu ook utv bovenkleeding op tijd CHEM1SCH te doen reinigen. MEVROUW! De wasch uit huis en het bespaart U een geweldige zorg en kosten Onze aflevering is helder en de prij zen zijn zeer billijk. OvertuigtU echter hoe uw wasch bij ons wordt behandeld- ZWARE ONWEDERS. Verscheidene dooden. Woensdag zijn in de omgeving van Londen hevige onweders gevallen, vergezeld van stroomende regens, die een eind maakten aan de peri ode van droogte, welke reeds bijna een maand duurde. In verscheidene plaatsen waren de straten tijdelijk in rivieren herschapen. Tot dusver werden drie doodelijke ongevallen tengevolge van het inslaan van den bliksem gemeld. In Oxfordshire werd een knaap van tien jaar gedood, zijn vader aan de beide beenen ver lamd. Bij East Grinstead (Surrey) werden verscheidene personen, die onder een boom een schuilplaats hadden gezocht, getroffen. Twee werden gedood, verscheidene gewond EEN TWEEDE „I' AM ALONE"-ZAAK. Een incident dat herinnert aan de vermaar- de affaire van de „P am Alone", is op nieuw voorgevallen. De kapitein van de mo- torboot „Shawnee" is Halifax aangekomen en klaagde er over, dat hij een vuur had doorstaan van Amerikaansche kustwacht- schepen, die zonder voorafgaande waarschu wing granaten op zijn schip afschoten, waar door de „Shawnee" averij opliep. DE PR INS VAN WALES ALS VLIEGER. De prins van Wales, die reeds zooveel heeft gevlogen, heeft nu een eigen vliegtuig ge kocht. Het is een Gipsy-Moth met twee zit- plaatsen die 675 kostte. De snelheid van het toestel is ongeveer 150 K.M. in het uur. Op het toestel is een klein zilver plaatje met het opschrift „Z. K. H. de prins van Wales" aangebracht. Er zijn twee stuurinrichtingen, zoodat de prins wanneer hij in de lucht is, het stuur over kan nemen. Een maand geleden is de prins in een de- monstratievliegtuig van hetzelfde model naar Le Touquet en terug gevlogen. RUSLAND. VOORMALIGE OFFICIEREN GEARRESTEERD. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de GPOE in Leningrad een nieuwe organisatie ontdekt, die zich ten doel stelde de monar chic weer te herstellen. Een aantal personen werd gearresteerd. Onder de gearresteerden bevinden zich verscheidene voormalige offi cer en., Een voormalig ritmeester, Schiller,' zou bekend en verklaard hebben dat hij in contact stond met een voormalig Russisch* luitenant-generaal von Glasenapp, die in Danzig aan het hoofd stond van een monar« chistische vereeniging. Ook zou hij finan- cieelen steun hebben ontvangen van Russi sche emigrantenorganisaties in Berlijn en ge- poogd hebben spionnage ten gunst van een buitenlandsche mogpndheid te plegen. OOSTENRIJK. DE POLITIEKE ACTIE VAN DE OOSTENRIJKSCHE BURGER- WACHTEN. A Een laatste waarschuwing Het persbureau van den Vaderlandschen bond verspreidt onder den titel De laatste waarschuwing een bekendmaking van het bondsbestuur van de nationalistische schut- terijen en zegt daarin, dat de bond ditmaaL zijn voile kracht zal aanwenden om een hal ve oplossing van de grondwetsherziening te verhinderen. Haar eenparige wilsuiting is gericht op het verlangen naar een grondwet, die in gelijke mate strookt met de vaderland sche wenschen en de oeconomische behoeften van de landelijke bevolking. De burger- wacht wil heele hervormingen, geen halve oplossing. Voelt de tegenwoordige regeering zich niet tegen een dergelijke taak opgewas-, sen dan trede zij af. Dan hebben de burger lijke partijen de handen vrij om door het kiezen van een sterke regeering, waarin ook de burgerwacht den haar toekomenden in vloed bezit, tot het ontwarren van den toe stand en tot het hechter maken der binnen J landsch-politieke verhoudingen bij te dragen. Als men aan de burgerwacht geen kails geeft, zou de innerlijke spanning op den een of anderen dag wel eens tot een uitbarsting kunnen leiden die, den louteren partijpolitici zeer zeker niet gewenscht zou voorkomen.' Thans moeten de loutere partij-politici door een breed besluit rekening houden met de ge wijzigde politieke omstandigheden en het roer van staat in handen van een nieuw front overgeven, dat in staat en sterk ge- noeg is om voor Oostenrijks politiek en oeconomisch herstel zorg te dragen. Of zij over eenige weken nog vrijheid van hande len zal bezitten, is met het oog op het storm-; achtige tempo, dat de ontwikkeling van de burgerwachten heeft aangenomen, de vraag! De partijen zijn voor de laatste maal ge waarschuwd. Op 29 September zullen in de omgeving van Weenen vier groote optochten gehouden worden, zeer zeker niet zonder een dieperen zin. Zij zullen den druk van de landelijke be volking z66 op de Weensche omstandighe den weten te leggen, dat geen politicus den ernst van den toestand meer kan miskennen; LANDVERRAAD GEEN VERDIENSTE. De Pester Lloyd, dien wij geheel voor het bericht aansprakelijk laten, meldt het vol gende: Onlangs hielden de gouverneurs van de verschillende Oostenrijksche landen eene ver gadering te Weenen, bij welke gelegenheid ook Thullner, de nieuwe gouvemeur van het Burgenland tegenwoordig was. Thullner wees er bij die gelegenheid op, dat hij, hoe- wel in Hongarije geboren, van zijne prille jeugd af trouw aan de zijde van Oostenrijk had gestaan en dat het vooral aan hem te danken was, dat het Burgenland bij Oosten rijk was aangesloten. Daarop stond de gou- verneur van Tirol op en zeide: „Landver? raad is bij ons nooit een verdienste ge« weest". Na deze onder diepe stilte aange- hoorde verklaring, schrijft het blad, sprak* niemand meer een enkel woord. HONGARIJEi ARRESTATIE VAN 40 d\ GIFTMENGSTERS. Het parlement te Boedapest houdt zich ernstig bezig met vergiftigingsgevallen te Tiszakiirt, Nagyreve en Okerske. Het betrefi hier een ontzettende reeks van vergiftigings gevallen, die teruggaan tot 1870. De officier van justitie te Zsolnok bew'ert zelfs, dat indien de vroedvrouw 'Julienne Fazekas zich niet door zelfmoord aan haat straf had onttrokken, zij voor meer dan 150 moorden zou moeten terechtstaan Doordat de opgegraven lijken voor een groot deel zijn vergaan, wordt het onder zoek zeer bemoeilijkt. Verder heeft een onbe- kende de kruisen o, de graven verwlsseld. De meeste slachtoffers ware® oude, rijke erflaters, die hunne erfgenamen in den weg stonden Wanneer de slachtoffers teekenen van ouderdom ver.tojqn.4en, werd een dqkjer ALKMAA1SGHE S. faroin

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1