AlkmaarsGhe (unit. fu.pr De geheimzinnige voetstappen .FEUILLETON. p smaakt ah room No. 222 1929 HiRderd een en dertigste Jaargang. Vrijdag 20 September Badio-hoekje Zaterdag 21 September Hilversum, 1875 M. 10.—10.15 Morgen- wijding. 12.15—2.— Concert door het A. V. R. O-Kwartet. 2.—2.30 Filmpraatje door Max Tak. 2.30—4.— Aansluiting van het Tuschinski-theater te Amsterdam. 4.-5.— The dansant uit Cabaret „La Gaite" te Am sterdam. 5.30—6.— Letterkundig overzicht Dr. P. H. Ritter Jr. 6.01—7.45 Concert door het Omroeporkest. Het Dubbel Mannenkwar- tet „Bel Canto". 8.— V. A. R. A. Concert. Orkest, orgel, xylofoon en gramofoonplaten. Lezing over Zonnestraaldag. 10.V. A. R. A. Persber. 10.45 V. A. R. A- Vroolijk uurtje. Hrizen, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) (Uitsluitend K. R. O.) 113012.Gods- dienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert door het K. R. O.-Trio. 1.152.— Gramo foonmuziek. 2.3.15 Kinderuurtje. 4.5. Cursus Engelsch. 5.6.Gramofoonmu ziek. 6.6.45 Gramofoonmuziek. 6 457. journalistiek weekoverzicht. 7.—7.30 Le zing over: Electriciteit in de huishuoding. 7.30—8.— Lezng over: De Melaatschild in ide geschiedenis in het bijzonder in de Hei- Jige Schrift. 8.—11.— Orkesctoncert. 11.— 12.— Vroolijk gramofoonprogramma. i Daverttry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij- ding. 11.05—11.20 Lezing. 1.20—2.20 Or- kestconcert. 3.50 Concert. R. West, tenor J. Edwards, mandoline. Orkest. 5.05 Orgelcon- ecrt door A. Taylor. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 (Nieuwsberichten. 7.05 Pianorecital door E. Bainton. 7.35 Lezing. 7.50 Pianorecital door M. Cole. 8.20 Concert. A. Lilley, sopraan. L. Mannucci, cello. Orkest. 10.Nieuws berichten. 10.20 Lezing. 10.35 Lezing. 10 40 Variete uitzending, dansorkest. 11.0512.20 Pansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonmuziek. 5.05 Dansmuziek. 6.55 Gramofoonmuziek 8.35 Orkestconcert p.20 Dansmuziek. Langenberg, 473 M- 7.358.15 Gramo foonmuziek. 8.20—0.20 Orkestconcert. 10.35 >--11.45 Gramofoonmuziek. 12.30 Gramo foonmuziek. 1.252.50 Orkestconcert m. m. v. sopraan. 5.556.50 Orkestconcert. 8.20 IVroolijke avond. Daarna tot 1.20 dansmu ziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Pianorecital. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert, m. m. v. vocale solisten i Zeesen, 1635 M. 6.10—10.50 Lezingen. 12.201.10 Muziekuitzending voor scholen. 1.101.50 Lezingen. 2.20—-2.50 Gramo foonmuziek. 2.505.20 Lezingen. 5.20 1)6.20 Concert uit Hamburg. 6.208.20 Le zingen. 8.20 Uit „Miniaturdramen" van Maurice Baring. Daarna tot 12.50 dansmu ziek. Kalundborg, 1153 At. 3.505.50 Concert door Mogens Hansen's Ensemble. 8.35 9.35 Concert. 9.50—11.20 Concert. 11.20— J2.35 Dansmuziek F- KEURING VOOR DEN DIENSTPLICHT. 6. zoo het een persoon geldt, omtrent wien in 1929 geen der keuringsraden uitspraak deed: dat hij vermoedelijk ongeschikt is voor den dienst. In de aanvraag moeten worden vermeld: de geslachtsnaam en voornamen; b. het jaar en den datum van geboorte c. de gemeente, waar hij voor den dienst- plicht is ingeschreven; d. de Itch-ting, voor welke hij is inge schreven; e het korps, korpsonderdeel of dienstvak, waaraan hij is toegewezen of waartoe hij behoort, en het tijdvak of den datum, vastgesteld voor zijn inlijving of zijn op- komst in werkelijken dienst, een en ander voor zoover het hem bekend is; f. het volledig adres; g. of hij in 1929 voor een der keuringsraden is verschenen en, zoo ja, hoe de uitspraak van den raad luidde. De aanvraag moet worden gericht aan den Voorzitter van den Herkeuringsraad en zoo spoedig mogelijk aan dezen worden toege zonden onder het volgende adres: ,,Aan den Voorzitter van den Herkeuringsraad, gebouw van het Departement van Defensie, Plein 5, 's-Gravenhage". De aanvraag behoeft niet op gezegeld pa pier te worden geschreven, maar moet wel gefrankeerd worden gezonden. Alkmaar, 19 September 1929. De Burgemeester van Alkmaar, A. F. THOMSEN, Loco-Burgemeester. hij N. nu KOEPOHIYEYTIYG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR maken bekend, dat er ELKEN ZATERDAGAVOND, van 7-8 UUR. voor ieder gelegenheid zal zijn, zich KOSTELOOS te lateu inenten of herinenten in de polikliniek van het Stadsziekenhuis aan de Wilhelmina- laan. Alkmaar, 19 September 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, get. A. F. THOMSEN, Loc.-Burgem. get. A. KOELMA, Secretaris. Provincial nieuws In November en December a.s. houdt de Herkeuringsraad in deze gemeente zitting. "De Voorzitter van den Herkeuringsraad lean aan voor den dienstplicht ingeschreven personen, die nog niet bij de land- of de zee- macht zijn ingelijfd, of die wel reeds daarbij Zijn ingelijfd, doch nog niet als dienstplich- tige in werkelijken dienst zijn geweest, de ge- Jegenheid geven om bij genoemden raad een onderzoek naar hun geschiktheid voor den dienstplicht te ondergaan. Behoudens bijzondere machtiging van den Minister van Defensie worden tot het onder zoek NIET toegelaten personen: die bestemd zijn tot buitengewoon dienst- plichtige of als zoodanig zijn ingelijfd; b. die in 1929 tijdelijk ongeschikt voor den dienst werden verklaard; C. die als vrijwilliger behooren tot de land- macht uitgezonderd den vrijwilligen landstorm tot de zeemacht of tot de overzeesche weermacht. Overigens wordt een persoon, als hiervoren bedoeld, tot het onderzoek slechts toegelaten, indien door hem of te zijnen behoeve daartoe een aanvraag wordt gedaan en in de aan vraag aannemelijk wordt gemaakt: a. zoo het een persoon geldt, die in 1929 door een der keuringsraden geschikt werd verklaard: d$t hij na de uitspraak van den keuringsraad vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is geworden; geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van Mevrouw Belloc Lowndes, door OSWALDI. 80) Nadat zij vlug het smalle pad langs den muur van het buitenhospitaal had afgeloo pen, ontmoette zij het tweetal, voor zij den hoek van't gebouw omsloegen. Toen Adelaide vlak voor de rijzige, grijze dame en haar kleinen metgezel, Gilly, stond, stak deze zijn smoezelige hand in zijn zak en haalde er iets uit, dat met een vroolijken kreet omhoog hield „Mammie? Kijk eens! Een tien shilling bil- jet, en dat mag ik uitgeven, zooals ik ze'f wil „Ja" stemde juffrouw Jameson vriende- lijk glimlachend, zacht toe „dat is een ge- schenk van mevrouw Birtley Raydon! Ze was met de auto daarstraks op weg naar het sta tion en omdat ze een paar mrinuten tijd had, kwam ze even aan, om Gilly te zien en gaf hem dat tien shilling biljet, voor de aaraig heid. Lief van haar, vindt u niet?" „Ja;zeker", zei Gilly's moeder zacht, „Eva is altijd vriendelijk en gul geweest, 00k toen we vroeger samen in Londen woonden ik bedoel, voor dat ze hertrouwd was. Ik denk, dat zij nu de kans waarneemt om vriendelijk ie zijn als haar man er niet bij is.'* WARMENHUIZEN. Door de berichten in de dagbladen en door het bekendmaken, had Dinsdagavond in de kolfbaan van den heer Slikker wederom een vergadering plaats, andermaal ter be- spreking van het Vastrechttarief. De opkomst- was schitterend. De heer P. Slot, voorzitter van het comite van actie, opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom, sprak zijne te- vredenheid uit, over die talrijken die gehoor hebben gegeven aan den oproep. Ook heette hij welkom den heer van den Berg, vertegen- woordiger van de P. E. N. die dezen avond het een en ander naar voren zou brengen De heer Slot gaf een korte mededeeling aan- gaande de besprekingen welke het comite van actie heeft gehad met de directie. Het was reeds bekend bij de directie dat alhier een actie gevoerd werd tegen het vastrecht tarief Verschillende argumenten, ging spr. voort, werden opgenoemd, vooreerst de ongelijkheid van den aanslag, ten tweede dat er veel be- last is, dat nooilt verlicht wordt, zooals de koolschuren, waar nog geen electrisch licht is te vinden. Ook werd naar voren gebracht, het vastrechttarief in de naburige gemeenten en verder de noodzakelijkheid om het enkel tarief toe te passen, zoodat men mocht ver- nemen, dat er nu verschillende dingen uit- voerig werden behandeld. Ook mochten wij van den heer Slot vernemen dat de directie van de P. E. N. de zaak ernstig zal onder- zoeken Toegezegd is van den kant der direc tie dat de grieven, welke ontstaan door het vastrechttarief zooveel mogelijk zullen wor den weggenomen. De heer Slot gaf in 't kort zijn tevredenheid te kennen betreffende de besprekingen met de P. E. N. Hij gaf daarna het woord aan den heer van den Berg. Deze sprak namens de P. E. N. Het invoe- ren van het vastrecht-tarief is van korten da tum. Dat het een belangrijk punt was is door de directie begrepen. Er is minstens een jaar verstreken dat de Prov. Staten dit vaststel- den. Gezien dat het vastrecht-tarief over twaalf maanden gaat en't voordeel hieraan verbonden, nl. dat voor elke maand per jaar net evenveel betaald wordt, niettegenstaande het verbruik van stroom in de wintermaanden aanmerkelijk meer is dan in den Zomer, was dit ook een tegemoetkoming wat de ruimte be- treft welke niet in gebruik genomen is De toezegging moet worden herzien, maar dit kan direct niet gebeuren. Het gaat niet alleen om Warmenhuizen. Daarbij komt nog, dat de directie terug zal geven, wat volgens gebruik der arbeiders te veel is betaald. Spr. gaf op duidelijke wijze te kennen, dat de directie in alle opzichten bereid is de zaak ernstig te onderzoeken. Men zal wel degelrk rekening houden, met de grieven, welke reeds zijn aan- gevoerd, ook wat betreft de winkelhuizen en boerderijen. Spr. gaf in overweging de kwi- tanties te betalen en deelde mede dat de P. E. N. in alle opzichten serieus zal handelen. De heer W. Gutker sprak zijn voldoening uit gehoord te hebben, dat het comite door de P. E. N. was ontvangen, alsook dat de fou- ten zooveel mogelijk worden hersteld. Alleen zou spreker gaarne zien, dat dit spoedig ge beuren zal. Als iemand, ging spr voort, een fout maakt, moet dit ten spoedigste hersteld worden en hij gaf dit den vertegenwoordiger in overweging. Spr. gaf nog twee voorbeel- den, hoe de berekening aan den veiligen kant is voor de P. E N. en wel een kwitantie K.W. gebruikt over twee maanden Daar- voor moest betaald worden 17.09, een andere kwitantie gaf aan 12 K.W., gebruikt over 2 maanden, waarvoor 10.24 betaald moest worden. Spr. gaf hiermede te kennen, dat de P. E. N. heel onvoorzichtig te werk is gegaan. Intusschen werd uit de vergadering ge- roepen, de kwitantie niet te betalen. Maar daar wilde de heer Gutker niet van weten. Hij wilde liever in overleg plegen met de P. E. N. De heer J. te Buck Hzn. zeide: Dit is voor de P. E. N. een aardig rentebriefje. De heer Posthuma gaf te kennen, dat een contract had gesloten met de P. E van 35 ct. per K.W. Dit contract wordt verbroken. Spr noemt dit contractbreuk. Vervolgens werden door verschillende personen uit de zaal grieven naar voren gebracht. De heer P. Slot: Uit de inleiding van den heer van den Berg vernamen wij, hoe het vastrechttarief geheven wordt, speciaal ook van winkels en onbewoonde ruimten. Dit is voor ons op een ongunstigen tijd ingevoerd. De heer van den Berg gaf daarvan een uit- gebreide uiteenzetting van de lijnen. welke de directie heeft gevolgd aangaande het vastrechttarief. Er is kans, dat het enkel tarief gehandhaafd wordt, maar een besluit is daartoe nog niet genomen. Ook werd nog geinformeerd naar den meterhuur, welke minimum 50 cts. per maand is. Door den heer van den Berg werd daarop geantwoord, dat dit bedrag genomen is voor het nazien en het onderzoeken van de meters, enz., wat eenigszins een tegemoetkoming is in de kosten van onderhoud. Vervolgens werd nog gevraagd naar de koolschuren, hoe de verdeeling daarvan is in onder- of bov^nverdieping, wat door den heer van den Berg bevredigend werd beant- woord. Er zijn meerdere gemeenten als Jisp en andere gemeenten juist de nieuwe gemeen ten krijgen een vastrechttarief naar de opper- vlakte berekend. De heer Gutker zeide, dat dit kleine gedeelte er slecht aan toe is. Ge- wezen werd nog op koolschuren met gas- verlichting en het maken van een fout bij den slager te Buck, wat door den heer van den Berg werd beantwoord. Er is verschil tus- schen een slagerij en een slachtplaats, waar- door vermindering van tarief per jaar werd genoteerd. Verder werd een kleine opmer- king gemaakt door den heer P. Pie over twee perceelen, betreffende een klein verschil van tarief bij dezelfde oppervlakte. Dit werd toe- gelicht. De heer Slot zeide: Voor gevallen, welke zich hier voordoen wordt in overweging ge geven, overleg te plegen bij de directie, om fouten uit den weg te ruimen. Ten slotte wer den door de vergadering verschillende vra- gen gesteld, en het een en ander werd naar voren gebracht, ook wat betreft het tarief voor motoren met 1 PK. Tevens werd ge vraagd, tot wien men zich bij eventueele klachten moet wenden, waarop door den heer van den Berg, werd geantwoord: in't algemeen bij de directie te Bloemendaal, of ook bij de vertegenwoordigers ter plaatse. Dit hangt van de klacht af. Nadat de heer Slot had medegedeeld, wat op de lijsten was geteekend, werd besloten het comite nog niet op te heffen. De heer Slot stelde voor: betaal de kwitantie. Dit is de meening van de com- missie. De P. E. N zal zeker rekening houden met de grieven, welke reeds zijn aangestipt, wat ook door den heer van den Berg is toe gezegd. In dit bedrijf is het niet mogelijk direct te veranderen. Door overleg bereikt men soms zeer veel. Hierna sloot de heer P. Slot onder dank deze vergadering. Het was meer alsof zij tot zich zelf, dan tot haar vriendin sprak. Juffrouw Jameson vond het wel niet prettig, Adelaide zoo iets te hoo- ren zeggen, al was het dan ook waar, nu het kind er bij was, maar, Birtley Raydon kennen- de, hield zij zich in. De eigenaar van The Mill House gaf na melijk jaarlijks een bijdrage aan het buiten hospitaal van een guinje, of een en twintig shilling; en niet lang geleden had hij aan de commissie beridht, dat hij, als inschrijver, het zijn plicht achtte er op te wijzen, dat een van de verpleegsters, wier persoon hij nauw- keurig beschreef, zoodat zij gemakkelijk kon worden aangewezen, gezien was, 's avonds laat op de rivier, in een, wat hij noemde, min- derwaardig, luidruchtig roeigezelschap. HOOFDSTUK XII. „Dien morgen telefoneerde Raydon..." Toen Birtley Raydon eindelijk beneden kwam met zooals hij het voor zich zelf noemde een tamelijk „Maandagsbh" ge- voel, was hij heel onbillijk uit zijn humeur, omdat hij niemand thuis vond. Waar konden Eva en mevrouw Strain toch zitten? Hij had een massa belangrijke din gen aan zijn vrouw te zeggen, voor hij naar de stad ging. Ook was hij zeer nieuwsgierig te weten, of Adelaide Strain, op wie volkomen van toepas- sing was het „blaffende honden bijten niet", SCHERMERHORN. Raadsvergadering. Raadsvergadering op Maandag 16 Sep tember 1929 des voormiddags tien uur. Af- wezig met kennisgeving de heer J. de Groot. Voorzitter is burgemeester Meindersma. Ingekomen stukken. Een adres tegen het opheffen der ontvan- gerskantoren te plattenlande, wegens het be tenslotte toch aan Eva op de handige, tact- volle manier die de huishoudster eigen was dat moest hij eerlijk toegeven had overge bracht wat zijn moeder en mevrouw Strain zelf ook, den eenigen weg vonden om uit den critieken toestand te komen, waarin Eva zich- zejve door haar dwaze buitensporigheid had gebracht. Hij slenterde een poos doelloos rond en telefoneerde eindelijk den dokter. Als die ouwe heer thuis was, kon hij op weg naar het sta tion ook wel even bij hem aangaan, om te vra- gen wat hij moest doen tegen een vervelende pijn in zijn rug, waarmee hij dien morgen was opgestaan. Birtley Raydon was dol op medicineeren en, misschien kwam het door zijn ouderwet- sche opvoeding, hij mopperde nooit over de hooge doktersrekening. Tot zijn spijt werd hem gezegd, dat dokter Durham niet thuis was. Weer begon bij heen en weer te loopen, nu in den tuin en zoo kwam hij ten slotte bij de garage, waar hij1 met zijn chauffeur een praatje over de benzineprijzen maakte. Langs het pad terugkeerende, dat om den hoek van The Mill House liep, zag hij Ade laide Strain bij de voordeur staan. Haastig liep hij naar haar toe en riep al op een af- stand: „Ik hoor, dat Eva naar Londen is ge gaan een onverwachte reis, niet?" „Ik heb gedaan wat u mij verzocht had mijnheer Raydon. Ik heb Eva vanmorgen ge zegd, dat zij het geld voor de betaling van haar rekeningen zelf moet verschaffen en daaxom is zij naar de stad gemsd om mijn- talen der beiasting aan de postkantoren. Voor kennisneming aangenomen. Tot slot een verzoek van het R.K. Kerkbe- stuur te Schermerhorn om gelden toe te staan voor het stichten van een bijzondere lagere school. Dit adres is vergezeld van de vereischte stukken, o.a. een opgaaf van verschillende ouders dat hunne kinderen, 48 in getal, de school wenschen te bezoeken. De voorzitter zeide, dat waar gebleken is, dat de namen enz. juist zijn en gehee! aan de wet wordt voldaan, z.i. geen bezwaren aan- wezig zijn om gelden toe te staan. De heer Groenwoudt vroeg of de stukken bij B. en W. hebben gecirculeerd en of de raadsleden er ook inzage van krijgen, waar op de voorzitter ontkennend antwoordde. De heer Groenwoudt wenschte, hoewel hij geen wantrouwen koesterde, toch wel eens de lijst waarop de kinderen voorkomen, te willen onderzoeken. Werd met algemeene goedgekeurd de gel den in principe te verleenen. Bij de voorloopige vaststelling der reke ningen G.E.B. en Armbestuur, dienstjaar 1928, deelde de heer E-osga mede, dat hij met den heer J. de Groot deze rekeningen heeft nagezien en in orde bevonden. De heer Mantel deelde mede, dat de reke ning der gemeente dienstjaar 1928 ook in or de is bevonden. De rekening der gemeente was groot in ont- vangsten 44622.30, in uitgaven 48768.70; nadeelig saldo 4146.40; die van het Burg. Armbestuur ontv. 3266.62. uitg. 2730.80, saldo 535.82; die van het G.E.B. 7363 82 in ontvangsten en uitgaven met een afschrij- ving van 1551.5614. De commissie geeft bij monde van den heer Groenwoudt te kennen, dat de onderhouds- kosten voor de gemeentewoningen verbazend hoog zijn geweest, waarop de voorzitter ant woordde, dat de onderhouaskosten't eene jaar meer zijn dan't andere. Vooral met't betrek- ken door den Rijksveldwachter der gemeente- woning, waarbij nogal wat veranderd diende te worden, doordat Talsma grooter gezin had dan de gemeenteveldwachter, is het on derhoud grooter geweest. De heer Broersen gaf te kennen, dat het verdeelen van de werkzaamheden voor de tim- merlieden nog wel wat te wenschen overlaat De voorzitter gaf toezegging om daar wat op te letten en den gemeenteopzichter hier- over te instrueeren. Hierop werd de begrooting der gemeente G.E.B. en Armbestuur aangeboden. Bij de rondvraag vroeg de heer Broersen of dc commissie tot nazien de landerijen wel actief is. Hem is te oore gekomen, dat een stuk ge- meenteweiland is gemaaid en niet bemest is geworden. Waar de commissie niet voltallig was, stelde dev oorzitter voor om den heer Broersen in die commissie te doen opnemen, hetwelk door dezen werd aangenomen. De commissie zal thans deze zaak onderzoeken. De heer Groenwoudt vroeg of hij thans ant- woord' kreeg inzake het feit, dat de straatver- lichting in 1928 300 K.W. minder heeft ver- bruikt dan F vorige jaar. De voorzitter deelde mede, dat hij met de lichtcommissie en den administrates van het G.E.B. heeft vergaderd. De adminstrateur gaf te kennen, dat het groote verschil niet anders kan worden toege- schreven dan aan't defect raken van den meter Deze meter liep, wanneer het licht brandde, goed, doch is teruggesprongen, wanneer het licht niet brandde. Hieraan moet het verschil liggen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering HOORN. De heer M. J. M. Lippits alhier, is te Den Haag geslaagd voor het eerste gedeelte van het notarieel examen. ZUIDSCHARWOUDE. Door eene verpleegde, wijlen mej. wed. S. uit de Piusstichting te Alkmaar werd aan de Herv. Gem. alhier 50.vermaakt, met verzoek deze onder 5 harer armen te verdee len. WIERINGEN. Het postkantoor Hippolytushoef. Naar wij vernemen, wordt met ingang van 1 October 1929 het Hoofd P.T.T.-kantoor Hippolytushoef omgezet in een hulppost kantoor en is met ingang van dien datum heer Buch te bezoeken. Dat was immers wat u wenschte?" „Ze had wel kunnen wachten om met mi] mee te gaan", mopperde hij. „Ik geloof, dat u dit niet van haar kan ver- langen onder de gegeven omstandigheden", merkte zij koeltjes op. Zij keek hem strak aan met zulk een onder- zoekenden, vreemden blik, dat hij bemerkte, dat er iets ongewoons in haar kijken was, iets dat hem een zeker onbehaaglijk gevoel gaf. De vrouw, die nog Birtley Raydon's huis houdster was, en nu in het sombere, verstoor- de gelaat van haar patroon keek, kwam op- nieuw tot het bewustzijn hoe vreemd, ja ver- bijsterend het was, heimelijk te weten, dat zij nu de macht bezat dien man onschadelijk t: maken. Beware! Zij zou die macht niet aanwen den. Reeds gedurende haar wandeling terug van het buitenhospitaal was het tot haar doorgedrongen, dat haar bezoek daar, met wat er aan vast zat, een daad was geweest van een dwaze, slechte vrouw. Maar toch was het interessant en iets heel bijzonders, het bewustzijn te hebben, dat zij zulk een vreeselijke, onheilspellende „moge- lijkheid" in haar grijze, versleten, onoogelijke handtasch meedroeg. Zoo dacht zij er nu over en zij wilde het toch maar liever niet weg doen althans nu nog niet wat zulk een ontwijfelbaar noodlottige heerschappij over leven en dood kon voeren. Maar deze gedachten flitsten slechts blik- semsnel door haar hrein en zij yervolgde na tot kantoorltbuder benoemd de heer L. Noor- den, thans ambtenaar op het hoofdkantoor Binnenland KWEST1E RIJKSGEBOUWENDIENST. Geen civiele procedure. Zooals men weet was bij de Tv/eede Ka- mer een adres aanhangig van een architect te 's-Gravenhage tegen wien door den Staat in verband met malversatie bij den zieken- huisbouw te Leiden een civiele actie was in- gesteld. Dat adres hield in een verzoek een onderzoek te doen instellen in het algemeen naar de wijze, waarop adressant in 's lands dienst bij den Rijksgebouwendienst werk- zaam is geweest en in hetbijzonder naar be- weerde wederrechterlijke handelingen, waar- door hij in 1919, 1920 en 1921 schade aan den Staat zou hebben berokkend. Eenige maanden geleden heeft de regee- ring inlichtingen op dit adres verstrekt, aan het slot waarvan werd opgemerkt, dat, nu ten opzichte van den heer Vrijman is aan genomen, dat persoonlijke beoordeelir.g uit- gesloten moet worden geacht, ook de civiele actie tegen dezen architect kan worden in- getrokken, indien althans de heer Vrijman verklaart, dat alle gelden, welke den man zijn ter hand gesteld, aan hem zijn afgedra- gen of ten bate van den Staat zijn aange- wend. Het resultaat van een en ander is ge weest, dat thans de Staat de civiele proce dure tegen den architect geheel heeft terug- genomen, alle tegen hem gerichte beslagen heeft opgeheven en ten slotte hem een ver- goeding heeft gegeven voor diens proceskos- ten. Zooals men zich herinneren zal, had het gerechtshof te 's-Gravenhage reeds eenige jaren geleden den man geheel vrijgesproken van een te dezer zake tegen hem ingestelde strafvervolging. DE RELLETJES TE MAASTRICHT. Gisteravond laat hebben te Maastricht de straatrelletjes zich met vernieuwde woede herhaald. Op het brandpunt: De Stokstraat, werd de menigte natgespoten, zonder suc- ces. De politie stond tegenover duizenden opgeschoten jongens en vrouwen. Er zijn harde klappen uitgedeeld. Op het politiebu- reau lagen steenen, die men uit de zakken van een der jongens had gehaald. TER HERINNERING AAN DR. ALETTA JACOBS. Een internationaal fonds. In het jongste maandblad van de Neder- landsche V-ereeniging van Staatsburgeressen, waarin dr. Aletta Jacobs op veelvuldige wijze wordt h-erdacht, deelt mevrouw C. Ramondt Hirschmann mede, dat op voorstel van de dames James Addams en mrs. Grace Hofman White uit New-York een internationaal Aletta Jacobs-fonds is gevormd met nader te be- stemmen doel in het vredeswerk. Tijdens het onlangs te Praag gehouden congres van den Internationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid werd in de kas van dit fonds reeds ongeveer duizend gulden gestort. Naar het blad nog meldt, bereiken het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeni- ging van Staatsburgeressen van verschillen de kanten vragen omtrent plannen voor een blijvende dr. jacobs-herdenking. ARBEIDSCONTRACT JOURNALISTEN. Eenigen tijd geleden heeft het bestuur van den Ned. Journalisten-Kring aan het be stuur der directeuren-vereeniging „De Neder landsche Dagbladpers" toegezonden een door de algemeene Kringvergadering goedge keurd ontwerp-arbeidscontract voor journa- listen met verzoek aan de totstand-koming daarvan als model-contract, haar medewer- king te willen verleenen. Het bestuur der di- recteurenvereeniging heeft er toen een eigen ontwerp naast gesteld en aan het Kringbe- stuur toegezonden. Thans zijn beide besturen overeengekomen, dat de twee ontwerpen be handeld zullen worden in een conference van delegaties uit beide besturen. I KORTE BERICHTEN. Te Blerik heeft de heer Wouters, bij de beproeving van een jachtgeweer een schot hagel door de linkerhand gekregen, zoodat deze zwaar gewond werd, en hagelkorrels in het lichaam drongen. M. C., die te Mierlo door een stoomtram is overleden, is in het ziekenhuis te Helmond aan de gevolgen overleden. De schilder Josef Clacssens van Sit- tard, die Woensdag een val van acht meter hoogte deed, is in het Fransche klooster te Sittard aan de bekomen verwondingen over leden. een oogenblik het gesprek met Raydon: ,,Eva vindt het natuurlijk niet prettig wat u haar laat doen, mijnheer Raydon". En hierop was het, alsof iets haar dwong er wat bij te voegen en haar Leugenland te verlaten voor het land der Waarheid: „Zij is van oordeel, dat, omdat u haar heele legaat hebt gebruikt voor den koop van The Mill House, zij1 in haar recht was om het vorige jaar wat meer uit te geven dan gewoonlijk Er zit wel wat in die redeneering, nietwaar?" Stom van verbazing staarde hij haar aan. Wat een zonderling idee en wat ongelooflijk onredelijk! Zijh moeder had als altijd gelijk gehad. Mevrouw Strain's invloed op Eva moest slecht, allerslechtst geweest zijn, hoor! Hoe jammer, dat hij afgeloopen winter geen goede voorwendsels had gevonden om van haar af te komen, nadat zij hun huishouden op goeden gang had gebracht. „Maar die vijf duizend pond vormen het kapitaal, die zitten „in" het huis!" wierp hij tegen. „Eva meent", zei Adelaide Strain, „dat u en zij dat bedrag samen hadden moeten beta len". Raydon gaf hierop geen antwoord, want haar koude opmerkingen maakten hem zie- dend. Met een akelig gevoel van verveling drong het tot hem door, dat het heel verkeerd was van Eva, om hun particuliere geldelijke aangelegenheden met hun huishoudster te be spreken. (Wordt vervolgd). v

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5