Stadsnieuwa Boeken Ingezonden stukken In de Nieuwe Kerk te Amsterdam zijn Woensdagavond 64 nieuw-benoemde officie- ren van de Vrijwillige Burgerwacht Amster dam in een plechtige samenkomst beeedigd. Op 1 October a.s. zal het 25 jaar ge- leden zijn, dat de Rijkszuivelschool te Bols- ward werd geopend. DE MOORD TE DEN HAAG. Mr. Bijleveld als verdediger toege- voegd. De Haagsche rechtbank heeft mr. Bijleveld, oud-minister van Marine, als verdediger toe- gcvoegd aan den verdachte in zake den moora op mevr. Odem, Bezuidenhout 95, aldaar, Kr. v. d. M. LAAG WATER. Men meldt, dat de stand van het water In het Zuidlaardermeer z6o laag is gewor- den, dat er groote stagnatie van het scheep- vaartverkeer door ontstaat. MISHANDELING. In het huis van bewaring te Hoogeveen Sijn opgesloien J. B. te Hoogeveen en R. uit Stadskanaal, die werkzaam waren bij de 'beschoeiingen aan de vaart te Hoogeveen en door de marechaussee aldaar zijn aangehou- lden wegens mishandelmg v? den houthan- delaar j. R. Koster te Noord. Deze had toe- gelaten dat een werkkeet op zijn erf werd geplaatst ten behoeve van het personeel. Dit heeft hem veel last berokkend. Hij wenschte den toestand niet langer te gedoogen. Toen hij dit het personeel te kennen gaf, is men bandgemeen geworden. K. heeft daarbij ern stig lichamelijk letsel opgeloopen. DE MALVERSATIES TE MEPPEL. De verantwoordelijkheid. In de Woensdag te Meppel gehouden faadsvergadering kwam o.a. aan de orde het advies van het Provinciaal bestuur in- zake de verantwoordelijkheid der malversa- ties. Dit advies is reeds 2 Juli ingekomen. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. het pas thans ter tafel brachten omdat in de maanden Juli en Augustus door uitstedigheid van vele raddsleden, moeilijk een voltallige vergadering is bijeen te krijgen. Spreker meende, dat men thans een neslissing kan nemen. De heer Van Ree (S. D. A. P.) wilde de kwestie eerst bestudeeren, te meer, daar mans een advies van B. en W. is binnenge- komen om nog meer gelden op de verschil- lende ambtenaren en functionarissen te ver- halen. De raad meende aan dit verzoek te moeten voldoen. Besloten werd in een ver gadering, binnen veertien dagen te beleg- gen, de zaak te behandelen. HOOG BEZOEK. De vrouw van den ex-keizer heeft gister- morgen een bezoek gebracht aan de bontex- positie van de firma Frijda te Arnhem. Ze was in gezelschap van twee leden der Hof- bouding. NA DE WETHOUDERCRISIS TE AMSTERDAM. De heer Ter Haar, wethouder voor de ge- tneentebedrijven en de handelsinrichtingen te Amsterdam heeft gister afscheid genomen Van de ambtenaren van oderscheiden rang VERKEERSONGEVALLEN. Autobus tegen een boom gereden. Een emstig autobusongeluk gebeurde Woensdag te Westenholte, waar de straat- weg ZwolleR'ampen van den dijk afwijkt. Een muziekgezelschap uit Wilaura en Brun- nepe keerde in twee aufobussen van een wed- strijd te Steenwijk terug. De bestuurder van de achterste autobus geraakte den weg bijster, reed een meter of vijftien over den berm en zag toen plotseling een boom voor zich, waar hij in voile vaart tegen aanreed. De geheele rechterzijde van de bus werd weggerukt, evenals een deel van de kap. Van de zeventien inzittenden werden twaalf zoodanig verwond, dat zij in het ziekenhuis te Kampen moesten worden verbonden. Op het oogenblik liggen daar nog vier personen. Het ergst er aan toe zijn De Groot, uit Brun- nepe, en de chauffeur uit Oldenbroek, wiens linkerbeen werd verbrijzeld. Twee gewonden. Gisternacht is te Olst een motor met een vaart van circa 90 K.M. van den weg ge- elagen. De berijder en de duo-passagier wer den beiden ernstig gewond; de eerste werd naar Zwolle vervoerd, de tweede wordt ver- pleegd in de ziekeninrichting te Olst. Botsing vrachtauto en boerenwagen. Gistermorgen zijn onder Grijpskerke (Z.) een vrachtauto en een boerenwagen met el- kaar in botsing gekomen. Het paard sloeg op hoi en de wagen kantelde. Een bejaarde vrouw werd bewusteloos opgenomen; zij overleed spoedig. De overige inzittenden kregen lichte verwondingen. DE ALASTRIM-GEVALLEN. Te Delft. Er zijn gister 12 nieuwe gevallen gecon- Stateerd. In het ziekenhuis van het Groene Kruis wordt met het oog op het gevaar van be- smetting met alastrim geen ziekenbezoek toegestaan. Het bestuur van de Delftsche Schoolver- eeniging heeft den leerlingen der eerste en tweede klasse van de school, uitgaande van deze vereeniging, voorloopig vacantie gege- ven. De inspecteur van de Volksgezondheid heeft het schoolbestuur echter medegedeeld, dat sluiting der school niet noodzakelijk is. De inspecteur is van meening, dat de kinde- ren op de school geen grooter gevaar loo- pen dan wanneer zij op straat spelen. Stil- zwijgend wordt daarbij verondersteld, dat revaccinatie is geschied. De leerlingen zul- len de school dus weer bezoeken. lnenten in een auto Giesteravond heeft de Gemeentelijke Ge- neeskundige Dienst te Rotterdam voor het eerst op straat ingeent in een auto, welke daartoe door de politie was afgestaan. Hier- voor werd gebruik gemaakf van den arre- stanten-auto, welke dit gemak opleverde dat de „slachtoffers" achter in konden gaan en voor, door de zijdeur, weer r.aar buiten. Van 6 uur tot 7 aur zijn 2~"y K'sonea ingeent. Daarna werd het donker (in den auto is geen licht aanwezig), zoodat de nog wach- tenden, een 50-tal, naar huis moesten wor den gestuurd. Weer een verdacht geval te Amster dam. De directeur van den G.G.D. te Amster dam deelt mede, dat zich weer een verdacht geval van alastrim heeft voorgedaan. De patient is ter observatie opgenomen UIT DE STAATSBZG ROOTING. Rijnverbinding mei Amsterdam. Op de gister verschenen Waterstaatsbe- grooting voor 1930 is op den kapitaaldienst een memoriepost uitgetrokken voor aanleg van een scheepvaartverbinding van Amster dam met den Boven-Rijn ten behoeve van de Rijnvaart en verbetering van den scheepvaar- weg van Amsterdam naar Vreeswijk ten be hoeve van de binnenvaart. Deze memoriepost is uitgetrokken om daar- mede tot uiting te brengen, dat het in de be- doeling der regeering ligt, zoo eenigszins mo gelijk, met de voorbereidende werkzaamheden in 1930 een aanvang te maken, wanneer ten minste de wetgevende macht zich omtrent het ter zake in te dienen wetsontwerp heeft uitge- sproken. Verbetering Noordzeekanaal. Voor de verbetering van het Noordzee kanaal is 1.925.000 uitgetrokken. De Nederrijn zal tot Arnhem; worden ge- normaliseerd, het tempo van de normalisee- ring van de Nieuwe Merwede zal worden versneld. De spoorbrug bij Gennep komt aan de beurt voor verhooging. BRAND. De gevaarlijke pan met was. Woensdagavond is brand uitgebroken in een drogisterij aan de Oranjeboomstraat te Rotterdam, doordat de vlam in een pan met was, welke te smelten stond, is geslagen, ter- wijl de drogist even een klant moest helpen. Het magazijn waar de was gesmolten werd, is nagenoeg geheel uitgebrand. De boven- buren hebben brandschade gekregen. Verze- kering dekt de schade. In een beddenmagazijn Gistermorgen is brand ontstaan in het beddenmagazijn van de firma I. C. de Haan, aan de Barteljorisstraat te Haarlem. Het vuur woedde op den zolder, waar de voor- raad kapok geborgen is. Het tramverkeer moest tijdens den brand gedurende drie kwartier stil worden gelegd. De oorzaak van den brand is onbekend. NOODLOTTIGE VAL. Woensdagmiddag reed te Sittard bij den Rijksweg een vrachtauto met twee bijwagms in de richting Sittard, toen om den hoek Wil- belminalaan plotseling een der bijwagens losschoot en op het trottoir reed. Daar bot- ste hij tegen een circa 8-meter hooge schii- dersladder waarop de schilder Josef Claes- sens werkzaamheden verrichtte. De man stortte naar beneden, viel over de electri- sche tramlijn heen en werd in zorgwekken den toestand opgenomen. Het bleek dat hem beide armen gebroken waren en dat hij een hevige hersenschudding had opgeloopen. BOSCH- EN HEIDEBRANDEN. Woensdagmiddag is er een klein stuk eikenbosch afgebrand, toebehoorende aan den heer C. P. M. Dolk te Beekbergen. En ongeveer op dezelfde plaats als Woensdag, aan het fietspad BeekbergenHoenderloo, ontstond gisteren een bosch- en heidfebrand. De Apeldoornsche brandweer en politie, wel ke terstond uitrukten, behoefden geen dienst te verleenen, daaromwonenden den brand reeds hadden gebluscht. Om half 2 rukte de brandweer uit, gevolgd door een detachem. politie. Er was nu op twee plaatsen tegelijk brand ontstaan, in 'n stuk eikenbosch en op korten afstand van- daar in de hei. Betrekkelijk spoedig was men den brand cneester, welke zich uitgestrekt heeft over 'n oppervlakte van 4 H.A., welk terein in eigendom toebehoorde aan de hee- ren Dolk, dr. Ooster en Fokker. Onderstaande berichten zijn reeds in een leel van onze vorige oplaag opgenomen. weest. VIJFDE JAARVERSLAG VAN DE ST1CHTING „VOLKS-UNIVERSITEIT VOOR ALXMAAR EN OMSTREKEN" 1928—1929. (Vervolg), De cursussen en overige avonden kunnen alle zonder onderscheid als zeer geslaagd worden beschouwd. Als gewoonlijk trok het deel van het pro- gramma voor Kerstmis het grootste bezoek. De inzet van het werkjaar vormde de lezing van Sjef van Dongen; dit begin was zeer gelukkig, niet alleen doordat een zoo groot aantal toehoorders het zeldzaam frissche en toch zoo eenvoudige reisverhaal van onzen jongen landgenoot volgde, maar ook omda4 doOr dezen avond contact verkregen werd met 'n groot aantal personen, die tot nu toe vreemd gebleven waren aan de Volksuniver- siteit; juist de arbeidersklasse was op dezen avond sterk vertegenwoordigd. Het is ons niet wel mogeiijk van alle cur sussen en avonden een volledig verslag te geven; we wenschen slechts met enkele korte opmerkingen te volstaan. Groote belangstelling trok in het bijzonder ook de lezing van Ir. J. A. Ringers over de Zuiderzeewerkenwanneer de zaalruimte het toegelaten had, zou nog een veel grooter aantal hoorders hebben genoten van het kernachtige verhaal van onzen oud-stadge- noot. Voor een tweetal cursussen (Automobiel- motor en Radio) genoten wij weer de ge- waardeerde medewerking van het Bestuur en den Directeur van de Ambachtsschool, waarvoor wij ook op deze plaats hartelijk dank zeggen. De werkzaamheden in de eerste maanden van 1929 leden ernstig door de strenge kou- de, waardoor velen er van werden afge- schrikt aan cursussen, enz. deel te nemen Onze eerste ..landbouwavond" ondervond hiervan vanzelfsprekend bijzonder de nadee- lige gevolgen, hoezeer ook de lezing van Prof. Bakker op zichzelf een succes was. Een teleurstellinnr was het. dat de lezing over „Alcohol en Geestesziekten" niet door meerderen werd bezocht, waar juist her- haaldelijk de wensch was te kennen gege- ven om ook onderwerpen op het gebied van het alcoholvraagstuk te behandelen. De cursus „Dierenleven" had tot gevolg, dat een groote groep cursisten onder leiding van den heer Portielje een rondgang maakte door Artis; met groot genoegen denken de deelnemers aan deze excursie terug. De eerste proeven met het geven van een muziek-cursus leverden een groot succes op en van verschillende zijden werd om eenc voortzetting hiervan ook na Kerstmis ver- zocht; om financieele redenen moest hiervan echter worden afgezien, daar een dergelijke cursus grootere offers vraagt. Bij den min der gunstigen financieelen toestand zal ook het volgend jaar nog niet van het geven van een muziek-cursus sprake kunnen zijn. In nog sterker mate geldt dit van den ma- ziek-avond. Ook deze vergde te groote gel- delijke offers, hoezeer ook de Beethoven- avond zelf toonde, dat ook in deze richting norr veel te bereiken is. Dat de werkcursussen een zoo belangrijke vooruitgang deden zien, is zeker een verbli]- dend verschijnsel. Het aantal inschrijvers voor deze cursussen steeg met 50 waar- mede het bewijs geleverd wordt, dat ook voor cursussen, welke veel tijd en arbeid van de deelnemers vergen, een stijgende belang stelling bestaat. Kenmerkend is de voorlief- de, welke voor de taalcursussen bestaat. De cursus Latijn leverde zelfs een grooter suc ces op dan aanvankelijk verwacht werd. Toch zullen wij ook voor andere dan taal cursussen in de toekomst aandacht blijven vragen, daar aangenomen mag worden dat ook op dit gebied de ontwikkeling slechts gc- leidelijk kan plaats hebben. Tot dusverre werd gelegenheid gegeven de les-gelden voor de werkcursussen in twee termijnen te voldoen. Helaas echter vonden meerdere minder serieuse inschrijver hierio aanleiding om het tweede deel van den cur sus niet meer te verschijnen en den tweeden termijn niet te voldoen, wat een niet onbe- langrijke schadepost voor de Volksuniversi teit beteekent. In het vervolg zal dan ook be- taling van het geheele cursusgeld bij het be gin van den cursus moeten plaats hebben. Slechts in enkele gevallen zal tot gedeeltelij- ke restitutie worden overgegaan, indien bij- zondere omstandigheden hiertoe aanleiding geven. Waar niet elke cursus en voordrachtavond afzonderlijk kan worden besproken, willen wij gaame hier onzen dank betuigen aan de verschillende docenten en sprekers. Het Is ons grbleken, dat vrijwel zonder uitzonde- ring hun arbeid door de hoorders op hoogen prijs werd gesteld. r Finandln. In het voorgaande deel van dit verslag is reeds bij herhaling op den voorgrond ge steld, dat op het oogenblik bet financieele vraagstuk het meest op den voorgrond staat bij onze instelling. De krachtige groei, welke overigens valt te constateeren, wordt belem- merd doordat de beschikbare middelen on- toereikend zijn voor de verdere ontwikkeling. Te verwonderen is dit niet, waar onze in stelling tot de laagst-gesubsidieerde volksuni- versiteiten in Nederland behoort Met voile waardeering voor de tot dusverre genoten steun van gemeenten, provincie en verschil lende vereenigingen, ziet het bestuur dan ook uit naar middelen om tot versterking van de financieele positie te geraken. In dit verband dient met groote waardee ring melding gemaakt te worden van het feit, dat de gemeente Alkmaar ons vrijstel- ling verleende van lokaalhuur voor de werk cursussen (welke immers zijn te beschouwen als een vorm van onderwijs aan volwasse- nen). Aan de Provincie is om verhooging van het tot dusverre genoten subsidie verzocht. Daarnaast willen wij ook op deze plaats een krachtige opwekking richten tot ieder (zoowel particulieren als vereenigingen) om de Volksuniversiteit als contribuant of als begunstiger te steunen, daar alleen door al ter medewerking aan onze instelling die plaats kan worden verzekerd, welke haar blijkens het steeds klimmende bezoekers-aan- tal in de Alkmaarsche Volksontwikkeling toe'-'omt. Onze cursisten kunnen de Volksuniversi teit krachtig steunen door hun bekenden op te wekken als contribuant toe te treden. Wij mogen dit verslag niet sluiten zonder een woord van hartelijken dank aan alien, die ons in het afgeloopen jaar hunne mede werking hebben verleend. Naast de verschil lende docenten hebben daartoe zeker bijge- dragen de adjunct-secretaresse Mej. T. Weeder en de heer G. W. Kloos, adjunct- secretaris. Zeer verdienstelijk maakte zich ook het personeel van de Openbare Lees- zaal, dat geheel belangeloos een groot deel van de inschrijving en kaartverkoop ver- zorgde, terwijl in deze richting ook verschil lende boekhandelaren behulpzaam waren. Een woord van dank aan de plaatselijke pers, met name de Alkmaarsche Courant en de firma Zwaan is ook nu niet misplaatst; het hoofdartikel, dat de Alkmaarsche Cpu- rant aan de Volksuniversiteit wijdde, werd door ons zeer op prijs gesteld. Wanneer een volgend jaarverslag melding zal kunnen maken van een versterking der fi nancieele positie, zoo zijn wij overtuigd, daf een verdere krachtige ontwikkeling der Volksuniversiteit niet zal uitblijven. VERTROKKEN PERSONEN. M. Valckx, mach. Ned. Spoorwegen, R.K., van Kanaalkade 39 naar Venlo. H. L. Benjamins, geen, N.H., van Costerstraat 23 naar Venlo. C. M. van Hamersveld, dag- blad-directeur, R.K., met vrouw en vijf kin- deren, van Hof 6 naar Utrecht. A. J Ver- beek, chauffeur monteur, R.K.. van Wester- weg 52 naar Bergen. M. L. Dijkstra Visser. geen, R.K., van Ritsevoort 56a naar .Hilversum E. Elsevier, N.H., dienstbode, van Lindenlaan 119 naar Hiiloo. H. Trijbetz, geen, N.I., van Langestraat 47 naar Delft. E. P Bek, R.K., koopman in groen- ten. van Verl. Landstraat 35 naar Putten. A. Kloos, geen, hulp in de huishouding, van Van der Meijstraat 14 naar Laren (G.) G. N. Wit, geen, zonder beroep, van Overdie- straat 21 naar Noord-Scharwoude. J. M, Riikers. G.K.. dienstbode. van Macl. Pont- straat 4 naar Rotterdam. A. M. de Wit, R.K., schoolhoofd, van Oudegracht 204 naar Prololingo (N.-lndie). E. van Diepen, R.K., hulp in de huishouding, van Zeglis 9 naar Bergen. A. J. M. Dibbits, N.H., adj. Insp. Dir. belastingen, van Stationsweg 27 naar Heiloo. A. Boosman, N.H., procu- latiehouder, van Turfmarkt la naar Zaan- dam. L. J. van den Berg, geen, zonder beroep, van Nieuwpoortslaan 34 naar Delft. M. Appel, echtg. Th. Stroet, R.Ken vijf kinderen, van Oudegracht 29 naar Amster dam. Th. A. Mooij, geen, R.K., van Omval 31 naar Amersfoort. J. Wagemaker, R.K., fabrieksarbeider, van Hekelstraat 10 naar Krommenie. A. M. Vermeulen, geen, N.H van Westerweg B 2 naar Heemstede. W. J. van der Lee, R.K., letterzetter, met vrouw en kind naar Stationstraat 14 naar Haarlem. C. Postma, geen, van Lindenlaan 127, naar Haarlem. J. du Pont, geen, N.H.. van Heiligland 32a naar Druten. F. Mooij, leerl. mach., N.H., met vrouw (geen) en zeven kinderen, van Kinheimstraat 23 naar Den Helder. G. Weidema, N.H., metaaldraaier, van Keizerstraat 22 naar Amsterdam. W. de Vries, wasch'knecht, en gezin, van Karne- mel-ksbuurt 19 naar Zaandam. A. M. Kra mer, R.K., huishoudster, van Zeglis 86 naar Oudorp. M. A. Tabeij, R.K., ondermachi- nist N. S., van Snaarmanslaan 61 naar Ai- melo. N. G. Schouten, R.K., schoenmaker, van Scharloo naar Warmenhuizen. H. J. G. Veel, R.K., z.b., van Oudegracht 263a naar Zundert. J. Ph. Lienesch, E.L., z.b van Langestraat 43 naar Wageningen. L. Scheepmaker, N.H., schildersknecht. van Kinheimstraat 30 naar Workum. G. de Boer, O. K., monteur, van Schermerweg 64 naar Eindhoven. A. Bak en gezin, geen, reiziger. van Nieuwp.laan 26 naar Oudorp. C. Beemsterboer, R.K., dienstbode, van Langestraat 29 naar Bergen. A. Aal- dertsz, N.L., smid, van Ingelandstr. 16 naar Enkhuizen. Sv\ TUI\BOlIW, STICHTING VAN BOERDERIJEN OP WOESTEN GROND. Adres van den R. K. Boeren- en T uindersbond; verzoek tot ver hooging van het bedrag tot f 1.000.000. Door de Boeren- en Tuindersbond is aan den minister van Binnenl. Zaken en Land- bouw een adres gezonden, inzake de stich- ting van boerderijen op woesten grond, dat in exerpt, als volgt luidt: De statistieken toonen duidelijk aan, dat er een dringende behoefte bestaat aan uitbrei- ding der beschikbare oppervlakte cultuur- grond. E>e wanverhouding n.l. tusschen de bevol- king van Nederland en den beschikbaren grond wordt steeds grooter. Het is duidelijk, dat de te sterk toenemende bevolking van het platteland nog slechts voor een gering deel bestaan en werkgelegenheid kan vinden in den landbouw en voor een groot deel g> dwongen is, naar de steden te trekken. Deze toeneming van bevolking in ie steden heeft zoowel in godsdienstig-zedelijk. a's in sociaal en economisch opzicht groote bezwaren. De regeering heeft leeds veel op het gebied van ontginning gedaan, maar in ons land is r.og aanwezig een oppervlakte van 415.000 lectaren woeste grond, die door toepassing van de moderne landbouw-techniek, tot een behoorlijke productiviteit kan worden ge bracht. In 1928 was voor ontginning een bedrag van 100.000 gevoteerd, terwijl adressanten dit bedrag gaarne weer zouden zien opge- voerd tot 1.000.000 (als in 1921). Adressanten maken er den minister op at- tent, dat tot verbetering van woningtoestan- den in de steden jaarlijks ongeveer f 12.000.000 beschikbaar wordt gesteld, zoo dat het luttele bedrag van f 100.000 hiertegen wel zeer pijnlijk afsteekt. JEUGDLECTUUR. Bij de uitgevers G. B. van Goor Zonen te 's-Gravenhage is een alleraardigst jongens- boek verschenen, nl. De zoon van het regi ment Ziegler door A. den Hertog. De heer Den Hertog, reserve-kapitein der grenadiers, verhaalt daarin van de Zwitser- sche h jurlroepen, die ongeveer 1814 in ons land vertoefden. Mark Verwev, een jongen van onbekende afkomst, die uit een kermis- wagen gevlucht is ontmoev Christian Giig- ger, een pracht soldaat uit het regiment Zieg ler, die zich over hern ontfermt, zoodat hij voortaan bij den troep kan blijven. Hier krijgt hij zijn militaire opleiding en hier hoort hij ook hoe zijn vader soldaat on der Napoleon geweest is en bij cte verovering van een vaandel in Rusland is gesneuveld. Hij krijgt een opdracht van den kolonel en na allerlei spannende avonturen, waarbij hij zelfs in het Koninklijk paleis terecht komt, word! hem door den koning vergund in wer- kelijkheid deel van het Zwitsersche keur- corns uit te maken. Wanneer deze corpsen door de regimenten Grenadiers en Jagers worden vervangen, gaat Mark naar de Jagers over, terwijl Gug- ger toestemming krijgt tot de grenadiers toe te treden. Tesamen beleven de beide vrienden dan heel wat avonturen daar zij den tocht naar Belgie meemaken en tijdens den opstand der Belgen in Brussel het gezag van den koning moeten hoog houden. Herhaaldelijk is beider leven in groot ge vaar, maar het einde kroont het werk. Mark vindt zijn moeder terug, die met Gtigger gaat trouwen en hij verovert zelf het hart van een lieftallige Belgische schoone. De heer Den Hertog geeft, voornamelijk wat den tiendaagschen veldtocht en de ge- beurtenissen in Brussel betreft, heel wat in- teressante bijzonderheden. Het verhaal is bovendien zoo spannend en avontuurlijk, dat het zeker onder de jeugd een groote schare dankbare lezers zal vin den. Bij dezelfde uitgevers verscheen De avon turen van Ormin door Ph. Exel, een jon- gensboek, dat op onderhoudende wijze van den ouden tijd vertelt toen de Romeinen tegen Carthago optrokken. De slaaf Ormin die in-dit boek een groote rol vervult, blijkt ten slotte een koningszoon te zijn, die als drieparig jongetje ontvoerd is geworden. Hij komt weer op den troon, maar niet nadat hij met verschillende Romeinen en Lgyptenaren levensgevaarlijke avonturen beleefd heeft. Men was in dien tijd niet zacht- zinnig met de gevangenen en zij werden een- voudig in de steengroeven aan het werk ge- zet o- in de schepen aan een roeibank vast- geketend. Ormins avonturen met een Ro- meinschen C.enturio wanneer ze als spionnen in Carthago rondzwerven, zijn buitenge- woon spannend en de auteur grijpt elke gelegenheid aan om veel wetenswaardigs uit de Romeinsche en Grieksche geschiedenis te vertellen. Ook dit is een boek, dat zeker met belang stelling gelezen zal worden. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek, bewijsi geenszins dat de redactie ermede instemt). Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van de kwestie Helsdin- genN.V. waarvan uw verslag in uw blaa van 7 September gewaagt, zag ik gaarne onderstaande in de kolom-ingezonden stuk ken geplaatst. Bij voorbaat tnijn dank voor de plaats- ruimte. Voor en na de vergadering op 6 Sept. j.L is onder de leden van de Ned. Vereeniging gepoogd het voor te stellen als of de central© Bond van welker afdeeling ik voorzitter ben, de heibel in de afdeeling van de N.V. ge bracht heeft. Dit nu moet ik in het belang van een juist begrip, weer recht zetten. Ik persoonlijk ben wel bij de kwesties betrok- ken geworden. De broer van den heer Helsdingen, die Bureel-Ambtenaar aan den spoorweg te Alk maar is, vond het noodzakelijk te bedanken voor het lidmaatschap van de N.V. en liet zich nadien inschrijven als lid bij den bond van Ambtenaren. Dezen, naar de reden voor zijn bedanken gevraagd, verwees naar de be- handeling, zijn broer door de Ned. Vereeni ging aangedaan, tijdens diens pachterschap in het veel besproken N.V.-huis. Als gevolg van die ontboezeming, werd het slachtofftr J. Helsdingen in contact gebracht met het dagelijksch bestuur der afdeeling van de Ned. Vereeniging, met als resultaat uat H., steun toegezegd werd, als bleek dat de gege- vens van H. inderdaad op waarheid berust- ten. Teneinde een onpartijdige uitspraak te verkrijgen met een van de meest eerlijkste Destuurders uit het D.B., verzocht de afdee ling op verzoek van Helsdingen den heer v. Braambeek, om op een vergadering, in bij- zijn van H., de behandeling van den pachter in het N.V.-huis te behandelen. De heer v. Braambeek vond het echter verstandiger geen vergeefsche reis naar Alk maar te maken en daarmede was de kwestie voorloopig-van de baan. Nadien is Helsdingen bij mij aan huis ge- Weest om te trachten van mij of mijn orgwii- satie den steun te ontva»ngen dien hij te ver- geefs gezocht had bij de Nederl. Vereeni-i ging van Spoor- en Tramweg-personeel. Daarop heb ik hem, na inzage van ver schillende gegevens, ongeveer als volgt ge- antwoord Alhoewel ik persoonlijk voor minstens drie kwart gedeelte van de door u ondervonden behandeling geloof en ik medelijden heb met uw vrouw en kinderen, die door de kwestie in het bijzonder veel geleden hebben, kan ik niets voor u doen. Ik denk er niet aan, uw geschil met de Ned. Vereeniging te gebruiken als propaganda-materiaal tegenover die or- ganisatie. Daareenboven heb ik als oud-iid van die organ, wel andere motieven. Onver- richter zaken is toen de heer Helsdingen weggegaan. Natuurlijk werd over de kwestie Helsdingen N. V. onder elkander gesproken, ook door mij, natuurlijk. Waarom niet? Aan het einde van een onderlingen debat-avond tusschen vijf personen, waar het hoofdbestuur lid Or- gers en mijn persoontje het woord voerden, verwonderde het Orgers, niets te vernemen over het N. V. huis en de behandeling van Helsdingen. Ook tegen hem heb ik toen ver- klaard „ddar heb ik niets mee te maken, dat vechten jullie zelf maar uit." Daarop ver zocht Orgers (bezoldigd propagandist van de N. V.) mij uit te dragen, dat Moltmaker, genegen was op een huishoudelijke vergade ring van de N. V. te komen, om met Helsdin gen over die zaak te debatteeren. Ik mocht dan mede aanwezig zijn. De N. V. leden zelf hebben hun van H. B. geeischt, dat die vergadering openbaar zou zijn. Eerst na 1V9 jaar kwam de zoogenaam- de openbare vergadering met introductie, waarbij aan mevr. Helsdingen, als de meesl belanghebende, het woord geweigerd werd', Waarom werd die woordvoerster voor haae man geweigerd het woord te voeren? Ieder- een die onbevooroordeeld op die vergadering aanwezig was, moet toegeven, dat Moltma ker en v. Delft, zonder eenig bewijs, verschil lende dingen ten nadeele van Helsdingen heb ben gezegd' als dan die bewuste brief) en Helsdingen nagelaten heeft met zijn voor- handen zijnde bewijsstukken ter tafel te ko men. Het is natuurlijk niet onmoge- lijk, dat Helsdingen uit een poli- tiek oogpunt, dat nagelaten heeft. We zullen dit af woeten wachten. Het laatsts woord zal in '.en nog wel niet gesproken zijn, alfhans tie heer H. verzocht mij te wil len getuigen, wat Moltmaker op die vergade* rin a: "gezegd heeft. Ook nu heb ik gezegd wanneer de N. V; leden, die zeggen klaarheid te willen, met voor U wenschen te getuigen, dan kan je op mij rekenen." Mijnheer de Redacteur, als gezegd, ik ben persoonlijk betrokken geworden bij deze kwes tie (zie s.v.p. het orgaan van „de Bezem No 41 13q j.L), dus zag ik gaarne mijn ver- weer in uw courant geplaatst, om ook den schijn weg te nemen, dat de Centrale Bond hierbij in een enkel opzicht ge'fnteresseerd is HetzJfde geldt natuurlijk voor de andere spoorwegorganisaties, die evenals mijn orga- nisatie, uitgenoodigd zijn tot bijwoning van bovengenoemde vergadering. Allicht gaat er nog eenige propaganda uit van een dergelijke vergadering. Of met? Hoogachtend, Uw abonni W. C. SWARt, Machinist N. S.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6