DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN- Het Russisch-Chineesch conflict. list het Parleonent Buitenland Bloemententoonstelling No. 32S Dit nummer bestaat nit 3 blades* v ^onderd een en dertigste Jaargang 18 291 r ^fwrmmrientsprijs ftij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrnimte. Brieyen franco XX Boek- en flandelsdr. Y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Kedactie No. 33. ZATKIKDAG Direct ear: C. KRAK. Hoofdredactear Tj. N. ADEMA. Postgiro 37060 §EPTEMBER DE 8 OCTOBER-FEESTEN „Alcmaria Victrx" staat er in ons stadswa- pen en wij zijn daar trotsch op. Van Alkmaar de Victorie, zeggen wij bdj elke officieele gelegenheid en als wij het zelf niet zeggen, dan zijn onze gasten op congres- sen of tijdens recepties ten stadhuize wel zoo vriendelijk om deze woorden in hun redevoe- ringer, te vlechten. Wij hebben een eigen volkslied „Wie heeft van Alkmaar niet gehoord!" en als op min of meer officieele diners het gesproken woord door den zang wordt afgewisseld of als de A.V.R.O. eens een Alkmaarschen Steden- avond organiseert, dan leggen wij den na- druk op het mooie refrein van dat volkslied en dan wordt elke toehoorder er van door- drongen, dat van Alkmaar inderdaad de victorie is begonnen. Wij behoeven dat niet omstandig meer uit te leggen. Elk jaar bij het Victoriebeeld heeft de voorzitter der 8 October-vereeniging ge legenheid in een keurige historische beschou- wing op het groote feit van Alkmaars vrijma- king te wijzen. Elk jaar worden wij aan de daden van ons voorgeslacht herinnerd, wordt ons voor oogeti gesteld hoe in de bange dagen van 1573 alle burgers van Alkmaar eendrachtig samen- werkten om den vijand buiten onze poorten te houden. Het gemeenschappelijk gevaar heeft toer. alle geloofsverschillen, alle grenzen tusschen rangen en standen doen wegvallen en zij aan zij streden man en vrouwen op de stadswal- len om de stormaanvallen van de Spaansche troepen te kunnen afslaan. Wij hebben nog dezer dagen op den Alk maarschen stedenavond door de radio ge hoord hoe op 18 September die aanvallen het jevaarlijkst waren en Alkmaar den bangsten dag van het geheele beleg doorleefde, maar op 8 October werd de moed der belegeraars beloond, omdat de vijand, ook beducht voor het doorsteken van de dijken, den aftochf had geblazen. Alkmaar had den Spanjaarden het hoofd geboden en dat was de oorzaak dat men el ders weer moed begon te krijgen, dat de krijgskans keerde en dat ons land zich ten slotte-het Spaansche juk van de schouders wist te schudden. Van Alkmaar was de victorie begonnen, wat ons geheele land ten zegen is geworden. In een der zalen van de voormalige Cadet- tenschool stond een spreuk geschilderd: „De liefde voor zijn land is ieder aangeboren". Men moet ziek zijn om gezondheid te kun nen waardeeren en men moet lang buitens- 'ands geweest zijn om te kunnen constateeren aoe inderdaad de liefde voor het eigen land nooit onderdrukt kan worden. En wie zijn land lief heeft, die kent zijn ge schiedenis, die heeft respect voor de groote daden uit het verleden en grijpt gaarne de gelegenheid aan ze te herdenken. Vandaar dat in Alkmaar in het bijzonder de 8 Octoberdag gevierd wordt, de dag die allereerst voor onze stad van zoo groote his torische beteekenis is geweest. Van welken godsdienst, van welke politieke richting men ook zijn moge, die dag heeft voor ons alien dezelfde beteekenis, omdat hij de herinnering brengt aan een historisch feit, waarbij alle Alkmaarsche burgers in gelijke mate waren betrokken. Het is dan ook volkomen juist, dat in het bestuur van een organisatie als de 8 October- vereeniging vogels van diverse politieke plui- mage, mannen van verschillenden godsdienst hebben zitting genonien. Het was verkeerd, dat de Katholieken daar- in tot voor weinige jaren ontbraken en als wij ons over hun toetreding verwonderd hebben, dan geldt dat niet het feit van die toetreding zelve, maar een al te plotselinge verandering van standpunt met een te onverwacht enthou- siasme. Dflt noopte waar men elders overal af scheiding zag tot eenige verwondering, hier en daar zelfs tot eenige gereserveerdheid maar nu gedurende enkele jaren gebleken is, dat ook van Katholieke zijde loyaal wordt medegewerkt om het programma der 8 Octo ber-vereeniging in alle opzichten te doen sla- gen, nu meer en meer blijkt, dat men begrijpt dat het hier een stadsfeest voor de geheele burgerij moet zijn, nu kunnen wij er ons slechts over verheugen, dat de 8e October meer en meer tot een erkenden gedenkdao- gemaakt wordt. Dank zij de steeds grooter belangstelling in net streven der vereeniging, durft het bestuur elk jaar met een uitvoeriger programma ko men. M^nndag 7 October zullen ditmaal de fees- teliikheden aanvangen met een grooten muzi- kalen lichtstoet, waaraan verschillende mu- ziekkorpsen hun medcwerkinp* verleenen Den volgenden morgen wordt de traditio neele reveille gehouden, die dUmaal een bij zondere attractie zal zijn. Er wordt namelijk een zangspel aan verbonden, waaraan, onder ,-eiding van den heer Jonker, een tachtigtai kinderen zullen medewerken, en dat zoowel vi.i het huis van den burgem-eester als op de Steenenbrug zal worden gegeven. Na de traditioneele carillorbespeling en het tloemencorso voor kinderen het is met hef >og hierop eigenlijk te betreuren, dat Alk- baars ontzet niet midden in den znmer heeft plaats gevonden volgt de tocht naar het Victoriebeeld, waar de heer Blauw als ge- woonlijk de feestrede zal^ uitspreken. Dan laat het carillon zich weer hooren en volgt een herkenningswedstrijd in de Hard- draverslaan, met een optocht van versierde wagens, voorstellende de huldiging van de stad Alkmaar door de twaalf Nederlandsche provincien. Het klinkt nog vreemd om van twaalf pro vincien te spreken, maar nu de droogmaking der Zuiderzee reeds zoover gevorderd is, dat de nieuw verworven grond reeds goede land- bouwpoducten levert, heeft het vereenigings- bestuur gemeend, dat ook onze twaalfde pro- vincie er recht op heeft, in den stoet vertegen woordigd te worden. Verschillende buitengemeenten, enkele scho- len en de revueclub van onze Brandweer heb ben reeds hun medewerking toegezegd, terwijl er op gerekend wordt, dat de plaatselijke vereenigingen van Friezen en Groningers deze beide provincien voor haar rekening zul len nemen. Op elken wagen wordt een bepaald per- soon uitgebeeld, hetzij een historische figuur in die provincie geboren hetzij een man of vrouw uit den tegenwoordigen tijd van wie de naam in direct verband tot een bepaalde provincie staat, en het bestuur der 8 October- vereeniging schrijft daarvoor een herken ningswedstrijd uit. Het kerkconcert is weer in handen van den heer Slinger en daaraan zullen ditmaal eeni ge bekenden solisten medewerken, o.a. Helene Cals, en de cellist Van Isterdael, alien radio- luisteraars welbekend, terwijl ook de zang- vereeniging Harmonie, onder leiding van den heer Al, zijn medewerking zal verleenen. Natuurlijk zal de stad weer zooveel moge- lijk versierd en gefllumineerd worden en het bestuur doet daarvoor een beroep op de ver schillende buurtcommissies, die reeds zoo vaak blijk gaven door samenwerking iets goeds te kunnen bereiken. Aller medewerking wordt ingeroepen om den 8sten October steeds meer tot een. alge- meenen feestdag te maken. Maar waar in deze wereld helaas niets zon- der geld tot stand komt, wordt gehoopt, dat het ledental der Vereeniging zich nog aan- merkelijk zal uitbreiden. Met het oog hierop is bepaald, dat alle Selangstellenden, die zich voor 25 September als lid opgeven, vrijge- steld worden van den rijksdaalaer die na dien tijd als entreegeld moet gestort worden en dus alleen maar een gulden contributie hebben te betalen. Over de traditioneele avondfeesten in de Harmonie en Het Gulden Vlies valt op het oogenblik nog weinig te zeggen. Het schijnt nog niet vast te staan welk cabaretgezelschap daarvoor zijn medewerking zal verleenen. Wel zijn er plannen den onvermoeiden voorzitter van het feestcomite, den heer Ben Kuyper, een kleine hulde te brengen, nu het twintigste jaar is aangebroken, waarop hij zijn gewaardeerde werkkracht zoo spontaan en belangeloos ten dienste dezer vereeniging gesteld heeft. Aan zijn arbeid is het niet het minst te danken, dat op den 8sten October vanuit alle kringen onzer burgerij steeds meer belang stelling en medewerking getoond wordt. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven blaast de stormwind de regendroppels tegen de ruiten, maar een oud-Hollandsch spreek- woord zegt, dat achter de wolken de zon schijnt en wij willen hier ten slotte gaarne de hoop uitspreken, dat de komende feesten door prachtig Septemberweer begunstigd, in alle opzichten tot hun recht mogen komen. Den Haag, 20 September '29. Ook in de Eerste Kamer schijnt het ge- voelen veld te winnen, dat een Adres van Antwoord op de Troonrede, waarin zorg- vuldig vermeden wordt al wat op politiek gelijkt en dat zich bepaalt een simpele terug- slag te zijn op de genoemde rede, geen reden van bestaan heeft. Dit valt toch af te leiden uit de korte gedachtenwisselir.g, welke heden aan de behandeling van het ontworpen Adres van Antwoord is voorafgegaan. Alvorens het in behandeling kwam, deci de de heer Van Embden (V.D.) mede, dat hij en de heer Heerkens Thijssen (R.K.) het voornemen hadden gehad bij wijze van amendement voor te stellen in plaats van een echo op elke zinsnede van de Troonrede een korte verklaring in het Antwoord op te nemen waaruit in de eerste plaats zou blij- ken, dat de Kamer bereid was mede te wer- ken aan de tolstandkoming van wettelijke maatregekn in het belang van het land. Zij hadden daarvan evenwel afgezien omdat dit de zaak toch maar op de lange baan zou schuiven, maar de mededeeling van het in zijn geboorte gesmoorde plan kon men op- vatten als 'n vingerwijzing voor 't volgeride jaar. De heer Rink (Lib.) gevoelde er wel wat voor: voor het uitdrukken van gevoelens van eerbied jegens het Hoofd van den Staat kan men met een tiental woorden volstaan. De heer Mendels (S.D.A.P.) kwam toen natuurlijk weer voor den dag met het denk- beeld het gansche Adres van Antwoord als volkomen overbodig te schrappen. Van andere ziide door de heeren Van Was- senaer (C.H.), Briet (A.R.) en Van Voorst (R.K.) werd daar weer tegen op gekomen, doch de gedachtenwisseling bleef in het al- gemeene en zonder voorstel tot wijziging of schrapping en zonder verder debat werd het Adres van Antwoord goedgekeurd, nadat de heer Ondegeest (S.D.A.P.) het noodig had geacht in de notulen uitdrukkelijk te laten verklaren, dat hij er tegen was. De Kamer komt 29 October weer bijeen tot behandeling van het Suikerwetje. In de heden gehoudenvergadering van de Tweede Kamer heeft de nieuwe voorzit ter, Mr. Van Schaick, zijn ambt aanvaard. Hij deed dit volgens gebruik met een korte rede, waarin de gewone beleefdheden niet ontbraken. Maar de heer Van Schaick heeft tevens een paar dingen gezegd, die ook voor anderen dan kamerleden van belang zijn en wij geven hier een paar zinsneden, die on- zes inziens wel de aandacht verdienen: „Men spreekt en schrijft tegenwoordig veel over de crisis van het parlementaire stelsel, over den ziektetoestand, waarin dit zou verkeeren, en zint op middelen om den patient zijn vroegere jeugd en gezond heid terug te geven. Ik heb mij wel eens afgevraagd, of deze diagnose, de minder bevredigende toestanden op parlementair gebied, wel geheel juist is, en of de zoo- genaamde genezingspogingen wel resul- taat zullen hebben. Moet men niet veeleer tot de conclusie komen, dat het geheele maatschappelijke en staatkundige leven op dit oogenblik in een sterken ontwikkelings- toestand verkeert, waaraan niet in de laat- ste plaats de wetgever bezig is en voor- loopig bezig zal blijven nieuwe vormen te geven? En ligt het dan niet voor de hand, dat ook de staatsinrichting zelve en 't ver- tegenwoordigend stelsel op den duur hun natuurlijk deel in deze hervormingen zul len krijgen? „Men late zich niet door bepaalde doc trines over de werking van het parlemen taire stelsel uit het veld slaan en geloove niet te sterk aan ziekteverschijnselen. Een volksvertegenwoordiging die zich klaar van de groote vraagstukken voor dezen tijd bewust is en die bezield is met den vastberaden wil om de oplossing daar van met alle kracht te bevorderen, zal ha- ren rechtmatigen invloed niet verliezen en veel ten bate van het land kunnen tot stand brengen". Deze verstandige woorden meenden we in extenso onder de oogen onzer lezers te moe- ten brengen. Na het presidium aanvaard te hebben heeft de heer Van Schaik voorgesteld het in- terpellatieverzoek van den heer L. de Visser (Comm.) inzake de vervolging van nationa- listen in Ned.-Indie toe te staan. Maar wanneer die interpellatie zal kunnen worden gehouden, ligt nog in het duister. Een aantal aangelegenheden van huishou- delijken aard zijn vervolgens afgedaan; er zijn commissies aangewezen, afdeelingen ge- trokken, die hun voorzitters hebben aange wezen en de Vrijdagmiddag is weer tot vra- gendag aangewezen. Thans wacht de Kamer afdeelingsonderzoek, vooreerst van de Staatsbegrooting, waarop zullen volgen de Arbeidsbemiddelingswet, de Pachtwet, het ontwerp-Van den Berg betreffende het geld- sdiietersbedrijf en straks nog meer. Nadat de heer Duys (S.D.A.P.) het ver- zoek had gedaan om over de Giessen-Nieuw- kerkzaak te mogen interpelleeren, en de heer Wijnkoop (Comm.) om te mogen interpellee ren over de houding van burgemeesters en politie bij werkstakingen en over de verhou- ding tusschen Nederland en de Sovjetrepu- den beslist is de Kemer tot 15 Oct. uit- den beslist is de Kaer tot 15 October uit- eengegaan. Dan komt de Ambtenarenwet aan de orde. Dagelijksch overzicht. WOLDEMARAS AFGETREDEN. Conflict met colleges. De pre mier trekt zich geheel terug. Het Lithausche Telg. Ag. meldt het be- richt, dat het kabinet-Woldemaras is afgetre- den en dat de minister van financien Tubelis van den president van Lithauen de opdracht heeft ontvangen een nieuw kabinet te vormen Het aftreden van het kabinet zou een ge- volg zijn van oneenigheid met de andere mi nisters, in't bijzonderheid met die van bin- nenlandsche zaken. Zelfs zou president Sme- tona tevergeefs gebracht hebben de crisis te vermijden en beide partijen weer tot elkaar te brengen. Het blijkt evenwel uit een nader bericht, dat Woldemaras besloten heeft zich geheel terug te trekken en niet meer in openbaren dienst te willen treden. Heel duidelijk is dit alles niet, meent het Hb! Woldemaras had zich in Lithauen een die- tatoriale positie verworven. Van deze dicta torial macht had hij meermalen bewijzen gegeven, o.a. bij het geleidelijk wegwerken van alle militaire aanvoerders, die hem lastig begonnen te worden. Tegen zijn bewind was er zeer zeker een krachtig zij het ook voorai stil verzet, en het zou dan ook niet behoeven te verwonderen als hij te eeniger tijd ten val zou worden gebracht. Maar volgens de eerste mededeelingen zon men met een aanblijven van Woldemaras als minister, zij het dan ook niet meer als pre mier, rekening houden. Dat wijst er dan toch op, dat hij zijn macht niet verloren heeft. En men moet dan onwillekeurig denken aan het buurland van Lithauen, Polen, waar de dic tator Pilsoedski ook zoo nu en dan het noodig acht wat meer op den achtergrond te treden en een ander als premier op den voorgrond schuift. Voor de beoordeeling van de situatie in Li thauen zal het dus wel noodig zijn, eerst eens andere berichten af te wachten over hetgeen hier eigenlijk omgaat. Ongeveer een drietal jaren geleden werd de democratische regeering in Lithauen onder den minister-president Sliagevicius, door de militaire partij die voor het toenemende com- munisme beducht was, ten val gebracht Aan het parlementaire regime werd, op onbloedige wijze, een einde gemaakt. Maar de militaire partij schrok, in het bijzonder om redenen van buitenlandsche politiek voo een openlijke dic- tatuur terug. Zij bracht den nationalist Sme- tona in de plaats van dr. Grivius op den pre- sidentzetel. Als minister-president en minister van buitenlandsche zaken trad prof. Wolde maras op. En weldra bleek, dat in deze nieuwe door de militaire partij ingestelde regeering deze professor de sterkste figuur was. Wolde maras, de beschermeling der militairen, groei- de zijn beschermers over het hoofd. Achter- eenvolgens weikte hij de voornaamste leiders der militaire partij uit den weg, omdat zij het met zijn buitenlandsche politiek niet volkomen eens waren en tevens trachtte hij den invloed der militaire clubs, die in het jonge Lithauen een zoo groote macht uitoefenden, te fnuiken Dat hem dit mogelijk was, dankte hij aan den steun van fascistisch-gezinde organisaties als de verbonden van Lithausche scherpschutters de Schiaalisi een soort burgerwachten zou men kunnen zeggen en van de extreme na- tionalistische organisatie van den „IJzeren Wolf". Zij vormden den aanberustte. Zoo is de geschiedenis. Hoe het heden er uit ziet zullen nadere mededeelingen omtrent de gebeurtenissen in Lithauen moeten lee- ren. ONTWAPENING TER ZEE. DE ZETEL DER INTERN. BANK. Te Zurich? Met betrekking tot het voorstel van den Noorschen vertegenwoordiger bij den Vol- kenbond over de besprekingen tusschen den Volkenbond en de Int. Bank meent de corr. van de „Petit Parisien" te weten, dat in ver band met het feit, dat de zetel der bank waarschijnlijk in Zwitserland en wel te Zu rich zal worden gevestigd, hetgeen later de aansluiting van het nieuwe instituut bij den Volkenbond zou vergemakkelijken. De kan- sen van het Noorsche voorstel zouden be- langrijk verminderd zijn. Men verzekert zelfs dat deze conclusie van den Noorsche verte genwoordiger er toe zou hebben geleid, het voorstel in te trekken. Een verklaring van Tsjang-Kai-Sjek. ■■in den MUZIEKTUIN. DUITSCHLAND. PARATYPHUS IN BEIEREN. Reeds vier dooden. De laatste weken zijn er in het district Peg- nitz in Beieren een groot aantal gevallen van paratyphus vastgesteld. Vier menschen zijr aan deze ziekte overleden. De andere patienter zijn op den weg der genezing. BRAND OP EEN ENGELSCH STOOMSCHIP. Naar uit Athene gemeld wordt, heeft eeh radio-station aldaar een s.o.s. ontvangen van het Engelsche s.s. „Zouforg", dat zich aan de kunst van Kreta bevindt. Het schip zou zich in grooten nood bevinden, daar aan boord brand is uitgebroken. Uit de haven van Athene zijn schepen vertrokken ter assistenb' PALESTINA. NA DE ONLUSTEN. Begin der processed Op het oogenblik zijn de eerste der proces- sen tegen een groot aantal Arabieren, onder wie een beambte va nden gezondheidsdienst en een chauffeur, die in Hebron vijftien men schen vermoorden, begonnen. Uit Opper-Galilea komen berichten over nieuwe agitatie der Arabieren. Werden de slachioffers verminkt? Naar uit Jeruzalem gemeld wordt, werd Vrijdag het eerste officieele bericht van de commissie gepubliceerd, die onderzocht heeft of de slachtoffers te Hebron verminkt werden Het bericht meldt, dat 20 lijken werden on derzocht. Uit het onderzoek is gebleken, dal in zes dagen 20 gevallen verminkingen kon- den ontdekt worden. De Joden hebben het verder opgraven van lijken niet noodige verklaard. De commissi^' is in verband hiermede van oordeel, dat de beschuldigingen der Joden tegen de Arabie ren inzake de verminking van lijken nie' houdbaar zijn. LITAUEN.. WOLDEMARAS AFGETREDEN. We gens oneenigheid met college? Si Blijkens een telegram van het Litausch Tel. Ag. uit Wowno is* het geheele kabinet-Wolde maras afgetreden. President Smetona heeft den minister van financien Tubelis tot kabinetsformateur be- noemd. j Men neemt aan, dat Woldemaras in het nieu we kabinet minister van buitenlandsche zaken zal worden. Woldemaras niet meer in openbaren dienst. De eigenaar gearersteerd. DA brand gesticht? In verband met den brand, die in de nacht- club van Detroit is uitgebroken, is de eigenaar gearresteerd. Hij beweert steedis, dat een hem vijandig gezinde alcoholsmokkelaarsbende den brand heeftg esticht of een bom heeft get legd, omdat hij den voor zijn gasten benoo> digden alcohol uit andere bron zou hebben betrokken. Aan het zeer moeilijke reddingswerk heeft ook de automobielfabrikant Dodge, die zich onder de gasten bevond, krachtdadig deelge-, nomen. Het vuur vond een gretig voedsel in de kartonnen coulissen en de met was bestre- ken muren. In de garderole ruiment werden een veertigtal gasten bewusteloos aange- DE A,S. CONFERENTIE. Mac-Donald en Dawes. V.D. meldt uit Londen, dat Mac-Donald en Dawes, de Amerikaansche ambassadeur, we- derom een bespreking hebben gehouden over de a.s. vlootconferentie. V66rbesprekingen tusschen Engeland en Japan. Uit betrouwbare bron wordt meegedeeld, dat de Britsche regeering Japan heeft uitgenoodigd om voorbesprekingen te houden, vo6r dat de vijf-mogendheden-conferentie bijeenkomt. Japan heeft deze uitnoodiging aanvaard. Reuter verneemt dat uit inlichtingen, in offi cieele kringen ingewonnen, blijkt dat deze in- leidende besprekingen tusschen Groot-Brittan- nie en Japan zullen worden gehouden voor de bijeenkomst van de vlootconferentie der vijf mogendheden in Januari a.s. Er is echter nog geen enkel formeel voorstel te dier zake door de Britsche regeering gedaan. Dit wijzigt eenigszins de strekking van het telegram uit Tokio, meldend dat de uitnoodi ging reeds is verzonden. De datum der conferentie. De Japansche kabinetsraad heeft het voorstel tot het houden der ontwapeningsconferentie besproken. Men meent te weten, dat hij besloten heeft dat Japan, tenzij de uitnoodiging voor eind Oc tober is ontvangen, om uitstel der conferentie zal moeten verzoeken, daar op zijn minst drie maanden noodig zullen zijn om de noodzakelij- ke voorbereiding te treffen. Volgens een bericht uit Nanking heeft Tsjang Kai Sjek Vrijdag een verklaring afgelegd over de stelling van de Nankingregeering t. o. v, het Russisch-Chineesch conflict. Hij wees er op, dat de regeering ervan overtuigd was, dat bij- legging van het conflict bijna geen kans meer heeft. De aan de Nankingregeering toegezonden Russische voorstelien bewijzen, dat de regee ring te Moskou geen interesse heeft voor een herstel der normale betrekkingen met de Chi- neesche republiek. De Nankingregeering zal natuurlijk verder pogen de kwesties bij te leg gen en opnieuw een voorstel te doen voor Russisch-Chineesche onderhandelingen. Hij bmhbub Entree 10 ct. hoopt dat Japan, dat tot dusverre een neutral# houding in acht heeft genomen, zal ingrijpen en het oorlogsgevaar in het verre Oosten zal be- zwaren. !£i, In den omtrek zijn nog vele verdachte geval len waargenomen. De oorsprong van de ziektegevallen is nog onbekend. ZWITSERLAND. BONDSPRESIDENT HAAB GAAT HEENA Een telegram van het W. B. uit Bern meldt dat de bondspresident Haab zijn collega's en politieke vrienden kennis heeft gegeven vao zijn besluit om aan het einde van deze parle mentaire zittingsperiode af te treden. BULGARIJE. WEER EEN POLITIEKE MOORD. N De vertegenwoordiger van de Macedonischi revolutionnaire organisatie in het buitenland, Georgi Baidarow, is te Varna vermoord. Hij was een der bekendste aanhangers var generaal Protogerow, die ook vermoord is. De daders zijn gevlucht. ENGELAND Naar verluidt werd Woldemaras gedwongen af te treden wegens oneenigheid met zijn colle ga's, in het bijzonder met den minister var binnenlandsche zaken. Aanvankelijk heeft Smetona getracht he: kabinet te reconstrueeren, maar de desbetref- fende onderhandelingen zijn mislukt. Gistermiddag verscheen het blad „Lietuvoi Zinios" met de opzienbarende mededeeling, dal minister Woldemaras verklaard had, dat hij in het nieuwe kabinet geen enkele minister-porte- feuille zal overnemen, noch in het vervolg eenig openbaar ambt zal vervullen. Mijn be sluit, zoo verklaarde hij, staat onherroepelijl vast, AMERIKA. DE BRAND TE DETROIT. trnftY'n. 'W*'

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1