Boterspecuiaas BroKKen Speculaas li Schnensn moKen J. OTSEN, Schoenen FEIJEiVs G.A.M.I.T, HOED. VAN DEB LIJN's Menbelen SPECULAAS ALBERT HEiJN's Chocolaterie DAVELAAR SGA MET! |GAM IT| f 135.- RTER's Banketbakkerij PHILIPS VerdronkenQord no. 107. f 1.35 Steunzolen Langestraat 59 - Tel. 205. ALKMAAR, PAYGLOP no.6 A. Slagt, Toornburg, Heerlijk. Provinciale Groninger Gourant COI1 BIJTJES FlanelEen ^verhemdjes HEDEN overweldigend. ONZE 20 cent per ons. 16 cent per ons. Aanberelend, _angestraat 7 Tel. 749. vraagt ons HEItlliElDEEt, Let is beter dan U gewend was. FAHNER's Lederhandel^ Huigbrouwerstraat 4. L)e publiciteitswaarde van een blad wordt in de eerste plaats nepaald door den lezerskring. P ar de in stad en provincie tJroningen in de meer gegoode kriugen al- gdmeen wordt geiezen, bereikt men met advertenties in dit blad het ontwikkelde, meest koop- kracbtige publiek. Succes is beslist gewaarborgd! Voor den bandel voordeelig tarief, dat op aanvrage gaarne wordt toegezonden, evenals proefnummers. Men lette op het juiste adres: OUDE EBBINGESVR. n GRONINGEN. Tel. Adm. 91. Redactie 1720. Galanterieen, Speelgoederen enz. van LAAT no. 70 (bij Kapelsteeg) is verhuisd naar het ontvingen weer •nieuwe dessins mooie kwaliteit vanaf -f- 10 ct. stijging per maat. Aanbevelend, JULIANASTRAAT 31, hoek PR. HENDRIK- STRAAT. met ingebouwde in alle maten voorhanden in Schoenmagazijn Ziet etalage. Ziet etalage pracht sorteering per i pond 19-24, per blik van 3 pond f 1.05. Arnhemsche Meisjes Zoete Krakelingen Koningsbrood Weespermoppen Thurons Gemengd Banket Paleisbanket Wellingtons Eikeblaadjes Zandringen Cobosprits Czaar Peterkoekjes per ons 18 p. I pond 40 Koedekken vanaf f 1.-- Ponnydekken f2.75 Paardendekken f3.25 nabij den Achterweg. Vraagt ze van 16 cent per ons. ook eens zien in onze zaak LAAT 148 5 Wij exposeeren daar een J pracht-collectie *liand- en Trap-* Naaimachines Electr. naaimach.-lampen en een groote sorteering Pijwielen J Rijwiellantaarns en J onderdeelen J Bovendien geven wij gedu- rende de Gamit-week op onze bekende lage prijzen nog een extra-korting van 10 pCt. Jjj Reparatie-inrichting voor alle soorten Naaimachines en Rijwielen Guus Klunnen J Laat 148, Alkmaar* BOTERSPRITS en BURGEMEESTERS Banketbakkerij i. OUWEHAND. een der twee destijds dienstdoende en beide tot de moderne richting behoorende predikanten er Ned. Hervormde Kerk te Hoorn, de rich- ting van de godsdienstige verzorging van de gedetineerden zou zijn omgewend, worden ge- concludeerd, dat volgens het oordeel van den Minister nooit een vrijzinr.ig predikant in aanmerking kan komen voor een benoeming tot godsdienstleeraar aan de betrokken Rijks- werkinrichting? HOLLANDSCHE KERK TE ROUBAIX. Men schrijft ons: De predikant van de Hollandsche Kerk uit fiet land van Guido de Bres, komt dit najaar weer in ons land een beroep doen op de Historie, daar Noord-Nederland zijn geloofs- belijdenis dankt aan genoemden Guida de Bres, Vlaamsch glasschilder, later predikant te Rijssel e.a Hij stierf den mart§ldood 17 Mei 1667 te Doornik. Ook in het vroegere Roodebeke, nu Rou- baix geheeten, stichtte hij een gemeente en de tegenwoordige Hollandsche Kerk staat op dezelfde plaats waar voorbeen de huis- gemeente, als overblijfsel der vervolgingen, samenkwam. Bij de tegenwoordige Holland sche gemeente is een bijgemeente gekomen, die, evenals de moedergemeente, onze hulp zeer noocig heeft. Zij is daklocs; heeit geen gebouw om samen te komen; men behelpt zich, maar dat is een toestand, vooral in een Kath. land, die onhoudbaar is. Ds. Rijks wenschte in verschillende kerken in Holland te spreken, want ieder Kerkge- nootschap heeft belang bij het bestaan dezer Hollandsche gemeente, de eenige in Ftank- rijk, daar ze verschillende kerkgroepen sa- menbindt, doordien zij zoowel Hervormden als Gereformelrden. Lutherschen als Doops- gezinden onder haar leden telt, die dus een kleine algemeene Christelijke Kerk vormen Gaarne zou Ds. R. gedurende zijn verblijf in Nederland ir. verschillende gemeenten op- treden en hij stelt zich zoowel op Zondag als in de week beschikbaar. Het adres in Nederland van Ds. J. Rijks is: Arnhem, Frombergstraat 4, telefoon 22310. PREDIKBEURTEN. Zondag 29 September. Groote kerk, voorm. half elf, Ds. Baar. Woensdagavond 7 uur, Cons. Kamer, Ds Hak. Kapel, voorm. 10 uur, Ds. Verwaal. Evangelisch-Luthersche Kerk, voorm 10.30 uur, Ds. Makkink. Doopsgezinde Kerk, voorm. 10.30 uur, Ds Westra. Remonstrantsch-Gereformeerde Kerk, vm 10.30 uur, Ds. Houtgast. Gereformeerde Kerk, voorm. 10 uur, Preeklezen. Avond 5.30 uur, Preeklezen. Hersteld Apostolische Gemeente, Tous- saintstraat. Voormiddag 10 uur en nam. 5 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. Vereen. Calvijn, Tuinzaal Harmonie. Dins- dag 1 Oct. a.s., des avonds 8 uur, Ds. H. de Geus, Ned. Herv. Pred. te Huizen UIT DE OMGEVING. Herv. Gemeenten. AKERSLOOT, geen dienst, vacature. BERGEN, 10 uur, Ds. v. d. Kieboom (Doop). Evangelisatie „Looft den Heer", mevr. A. Tjaden v. d. Vlies. Geref. Kerk, voorm. 10 uur, ds. H. Meijer, van Alkmaar; na.m 5 uur, Ds. H. Meijer, voorbereiding H. A. Evang. E. V. „Maranatha", voorm. 10.15 uur, de heer D. Scholtz, van Amsterdam. BROEK OP LANGENDIJK, Hervormde Kerk, 9.30 uur, Ds. van Baalen. 2.30 uur, Candidaat Storm. Geref. Kerk, 9.30 en 2.30 uur, Ds. Don- ner. Chr. Geref. Kerk, 9.30 en 3 uur, Ds. Drenth. Doopsgez. Kerk, 9.45 uur, Ds. de Jong, 's avonds 7 uur, Ds. Staal. EGMOND AAN DEN HOEF, 9.30 uur, Kinderkerk; 10.30 uur, Ds. Spelberg. GROOTSCHERMER, 10 uur, Ds. Boe- rendonk. HEILOO, avond 7 uur, Ds. Eilerts de gasp./ -~ Ledikant Tafel 2 Stoele Tapijt-, Evangelisatielokaal, v.m. 10 uur, Ds. Laurensen, van Amsterdam. HEERHUGOWAARD, nam. 3 uur, Ds. Bax. KOEDIJK, 10 uur, Ds. Bax, van Aker- sloot. LIMMEN, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. NOORDSCHARWOUDE, Herv. Kerk, 9.30 uur, Ds. Staal. OBDAM, 10.30 uur, Ds. Kruizinga. OUDORP, 10 uur, Ds. Groot. OTERLEEK, 10 uur, Ds. Heep. STOMPETOREN, geen dienst. Evangelisatie, 7 uur, Ds. ter Linden, van Amsterdam. SCHERMERHORN, geen dienst. DE RIJP, avond 7 uur, Ds. Rooker. UITGEEST, voorm. 10 uur, Ds. Kroese, van IJmuiden-Oost. Evangelisatiegebouw Sedeur: Zondagmor- gen 10 uur: De heer A Donker, van Koog a. d. Zaan. id. 11.40: Zondagsschool. Woensdagavond 1% uur: Bijbelbespre- kTng door den heer A. Donker, van Koog a. d. Zaan. WARMENHUIZEN, 10.30 uur, Ds. Zil- linger Molenaar. ZUIDSCHERMER, 10 uur, Ds. Rooker. ZUIDSCHARWOUDE, Hervormde Kerk, Tijrisohriften Het fraaie werk Landen en Volken, de we- reld in al haar kleurenpracht, dat een uit- gave is van de uitgeversmaatschappij E. N. U. M. te Amsterdam, bespreekt in de elfde aflevering de zevenduizend eilanden, de Phi- lippijnen en haar bewoners. Vele fraaie af- beeldirfgen verrijken den tekst en vergrooten nog onze belangstelling voor land en volk. Een interessant artikel wordt gewiid aan de stad zo'nder strateu, nl. Venetie, waarvan bij een boeiende beschrijving vele foto's, waar- onder verscheideue gekleurde een indruk ge- ven. Een afzonderlijke beschouwing wordt gewljd aan den olifant als huisdier.' Verschei- dene volkeren hebben ingezien, dat de groote kracht van deze betrekkelijk ongevaarlijke dieren productief kon worden gemaakt. Ver- volgens wordt verteld van het land der Kel- ten, Ierland en zijn bewoners, welk artikel weer met tal van kieken verduidelijkt wordt. De twaalfde aflevering opent met een be schrijving van het zonnige Spanje. Juist hier zijn de gekleurde foto's een prachtig middel om de fraaie kleuren van costumes en bouw- werken, waarvan vele uit den Moorschen tijd, te laten uitkomen. Daarna volgt een be schouwing over Madagaskar en de Hova's, waarbij men o.a. in beeld brengt hoe de grond voor het hoofdvoedsel der bevolking, de rijst bewerkt wordt. Deze aflevering ein- digt met een caustuie over de vraag hoe de mensch zich een woning verschaft. Het spreekt van zelf, dat de auteurs hier 'n dankbaar terrein voor vele interessante mede- deelingen en fraaie foto's hebben gevonden. In de veertiende aflevering van De schat- ten der Aarde uitgave van de Uitgevers maatschappij Elsevier te Amsterdam wordt het artikel over aluminium beeindigd. Ir. A. van der Ham bespreekt vervolgens het tin. Hij vertelt hoe men het verkrijgt, waar het gevonden wordt en in welke hoeveelheden men het in diverse landen produceert. Dat tin zich ook bijzonder goed leent tot het ver- vaardigen van kunstvoorwerpen laten vele fraaie afbceldingen duidelijk uitkomen. Dr. C. J. Enklaar begird in deze aflevering een beschouwing over nikkel. fingjezoncien stukken (Butten verantwoordelij^he'd van de Re dactie. De opname in deze rubrtek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt). Alkmaar, 27 September 1929. Mijnheer de Redacteur! Als antwoord op het ingezonden artikel van mijn geachten collega v. d. Horst, voor- komende in uw blad van 26 September j.l., zag ik gaarne het volgende gephvlst. Alweer is het v. d. Horst die het tea;ep, mii mer Bedden- en tiagazijnen, int 6-8. H persoonlijk meent te moeten opnemen voor de Ned. Vereeniging. Jammer voor de Mo derne organisatie dat zoo'n vechtjas niet in het bestuur dier organisatie gekozen is. Niet minder is het een teleurstelling, dat een der- gelijke „kracht" afwezig is op de candidaten- lijst van de S. D. A. P. voor de gemeente- raadsverkiezing. Juist het vertrouwen der kiezers heeft hij met, getuige het uitzetten uit verschillende bestuurfuncties. Heeft hij nog niet genoeg geleerd? Niet aan hem was het te beant- woorden, doch het bestuur der afdeeling had mij van repliek kunnen dienen. Im- mers dat bestuur, althans de secretaris daar- van, noemde mijn naam in een der brieven aan den heer Helsdingen. Ik was dus volko- men gerechtigd mijn verweer tegenover het noemen van den Centralen Bond, te plaat- sen. Ik persoonlijk ben in die kwestie betrokken geworden en als zoodanig zal ik er over spreken, totdat beweztn is dat de heer Hels dingen is zooals men hem voorstelt. Als het hem ernst is, zijn vereeniging van de blaam, die Helsdingen, door „de Tribu- ne »df Arbeid", „de Bezem", „de Geheel onthouder enz. enz. aangedaan is, te doen zuiveren, door bijv. in een commissie voor onderzoek plaats te nemen, dan heb ik alle respect voor zijn persoon. Thans moet ik hem tot mijn spijt als een reclame-object aanbevelen, die napraat wat hem door „bon- zen" voorgekauwd wordt. Ik zal probeeren in „kort bestek", gezien de plaatsruimte, een en ander zoo mogeliik recht te zetten. Het woord „wroeten" heeft hij niet van zich zelf doch nageaapt van Moltmaker en trouwens, er is hier geen sprake van „wroe- openlijk in het bijzijn van ver schillende N. O.-leden spreek vaft handelln- gen die den heer Helsdingen aangedaan zijn en ik de verschillende stukken daartoe ingezien heb, dan kan ik hoogstens de. spreekbuis van H. zijn, ten behoeve van de Ned. Vereeniging, welker taak het is, die praatjes den kop in te drukken. (Waar leest v. d. H. in mijn artikel dat ik dat deed, uit persoonlijke beleefdheid en liefde tegenover het slachtoffer? Het staat er niet). Als het niet waar is, dat Helsdingen mij opgezocht en om steun verzocht heeft, dan verzoek ik hierdoor den heer Helslingen, dit even aan de redactie te willen berichten, (ge- lijk kunt U dan, voorzoover U dit mogelijk is, mijn vorig artikel bevestigen). Y' A Horst zou mii BezeSd hebben, dat ik het bewijs moest toonen, anders zou er politiewerk van gemaakt worden. Dat is toch werkelijk vermakelijk. Nooit van ge- hoord en muisstil was ik! Hoe komt hii&er bij? De beide bestuursleden, de Wit voorz. en v. d. Vis penningmeester van de N .V. kwam- men op huisbezoek bij de Bruin, die voor het lidmaatschap van de N. V. bedankt had, mede door een cursuskwestie met laatstge- noemden penningmeester. Dit terwijl Bruin verzocht had of mijn persoontje daarbij aan- wezig mocht zijn. Dien avond was ik door dienst verhinderd aanwezig te zijn, alhoewel ik niet kon weten wanneer die bespreking plaats vond. Nadien werd een avond gesteld en toen waren Orgers (H.B. lid) en v d. Vis daarbij aanwezig en we hebben tot genoegen van Orgers, enkele uren onze meeningen ten op- zichte van de gewenschte vakorganisatie, uit- eengezet. Bewijsstukken had ik genoeg bij me en die we noodig hadden heb ik gebruikt Propaganda zal ik maken, als me blijkt dat jullie hooge contributiegelden aangewentf worden voor „drink en eetgelagen" op be- stuursvergaderingen. Mogelijk is dat wel de reden waarom wij met minder contributic per week kunnen volstaan. V. d. Horst gaat voort en herinnert mij aan een dergelijk (hateliik) geschrijf van 7 Maart 1924, welk ook door zijn toedoen, openlijk is behandeld geworden. Ik citeer uit de Alkmaarsche Courant van dien datum: „Tot onzen spijt moeten we het tegen een onzer collega's opnemen, die ons in het open- baar verdacht tracht te maken, inplaats van no aag h.h. vergadering van Spoorwegper- soneel, waar wij verzocht hebben aanwezig te mogen 2ijn, om de hangende kwestie even recht te zetten. Daar is de plaats over huishoudelijke za- ken te spreken, enz. Ge ziet, collega v. d. Horst zet de zaak op zijn kop. Wij vonden het beter die innerlijke kwestie huishoudelijk te behandelen en niet in het openbaar. Alweer door tusschenkomst van v. d. Horst, gebeurde dit in het open baar, wat hem kwalijk werd genomen door eigen leden en partijgenooten. Als men het wenscht, zullen we de zaak warm houden tot het bittere einde. Is het niet voor de pro paganda, dan is het toch om „recht" te ver- krijgen voor den heer Helsdingen en voor de Nederlardsche Vereeniging die in dezen dan geheel van smetten rein gemaakt wordt. Enkele organisaties zonden wel de aange- hoden convocaties retour, doch de leden wa ren op de vergadering aanwezig, evenals on ze leden, die we geheel vrij hebben gelaten in dezen. Natuurlijk, als we binnen afzienbaren tijd naar de „moderne" organisaties door de mas- sa gedrongen zullen worden (sic) dan dienen we te weten, in welk gezelschap we verzeild raken. Van daar de belangstelling, die zeer zeker bij mij als „oud" lid van de N. V. niet ontbreekt. U, mijnheer de redacteur, zeg ik dank voor de welwillend toegestane plaatsruimte. Hoogachtend, Ow abonnee SWART. (Wij hebben dit stukje hier en daar bekort waar het tegenover den heer Van der Horst o.i. een beetje al te persoonlijk begon te wor den. Waar de kwestie waarover het gaat zelf besproken werd, hebben wij het stuk onver- anderd gelaten. Het wil ons voorkomen, dat de heeren nu voldoende gelegenheid gehad hebben de zaak pro en contra te beschouwen. Voelt de heer Van der Horst zich geroe- pen, ter wille van zijn organisatie hierop nog te antvvoorden, dan geven wij hem daar toe voor het laatst gelegenheid in een kort onpersoonlijk stukje. Wij sluiten daarna de ze discussie. Red. Alkm. Crt.) DE KEERZIJDE VAN DE GENOEGLIJKE G.A.M.I.T. Dat de G.A.M.I.T. een succes is, zal nie- mand ontkennen, dat er veel gedaan is en wordt om allerwegen nog meer menschen enthcusiast voor het Doelenveldfeest te ma ken is prijzenswaardig. Maarer is een afdeeling, die druk bezig is om de zaak af te breken, om te maken dat als men het over de G.A.M.I.T. heeft, dit gepaard gaat met 'n koude rilling en een binnensmonds gepre- veld: „Die verrG.A.M.I.T.!" En dat zijn: de loudspeakers. Eerst is de Steenenbrug half gek geworden, toen het daar niet meer ging, werden de kwelduivels tegen de Waag aangeplakt, en van Dinsdagnamiddag af is het een gebrul en getoeter van je welste. Woensdag werd het ,,muziekgehuil" overstemd door het koeiengeloei van de landbouwtentoonsteling, gistermiddag om een uur begon het weer tot elf uur toe, eerst plaatjes, een serie, steeds weer van voren af aan, dan de band: The Broadway-melodie, The Wedding of the pain ted Doll, de handgekuste juffrouw, I come back for you, en alle andere schlagers, waar- op danslievend Alkmaar op den dansvloer op het Doelenveld rondschuifelt. Gisteravond om half elf begon men de geschilderde pop te laten trouwen. om tien voor elf was men nog niet uitge,,doll"d. Als het nog lang zoo gaat zal er een nieu we uitdrukking stellig gebezigd worden: „Krijg het Gamit", en dat zal dan dezelfde beteekenis hebben als de vriendelijke wen- schen van Mokumsche straatjoggies als: ,,Kraag de kelere, het heen en weer", enz. enz. En dat zal toch de bedoeling van het G.A.M.I.T.-bcstuur niet zijn! Met dank voor de plaatsing: ££N ABONNEE. Geachte Redactie. Het zal U bekend zijn dat de zorg voor de zeelieden zoowel in geneeskundig als in so- c.aal opzicht zeer is toegenomen, mede door de besluiten door de congressen van het In ternationale Roode Kruis en door het Inter nationale Arbeidsbureau. De Volkenbond heeft op verschillende wijze mede door maat- regelen ter bestrijding van de geslachtsziek- ten op de schepen medewerking verleend Hieruit volgt dat zeker verbetering, vooral van de gelegenheden voor de zeeman wat be- treft recreatie in vreemde havens, zeer ge- wenscht is. De wijziging van de monsterrol legt bovendien de maatschappijen meer ver- plichtingen op, zoodat men kan zeggen dat de sanitaire gesteldheid voor alle partijep. thans een onderwerp is, dat behartiging ten zeerste verdient. Het Internationaal Bureau te Londen van de verschillende daarbij aangesloten natio nal Padvindersvereenigingen heeft thans in- gevoerd het Instituut der Diep zeeverkenners Hiermee worden bedoeld oud-padvinders werkzaam bij de Kon. Marine, de Koopvaar- dij, de visscherij, deel uitmakend van de be- manning van Oceaanjachten of op zeevaart- scholen als leerling ingeschreven. De Inter nationale padvindersorganisatie heeft in samenwerking met de Zeemanstehuizen ds mogelijkheid gevonden, dat bedoelde jongs mannen in de havenplaatsen hun vrijen tijd kunnen doorbrengen in de bestaande pad- vinderstroepen en in gezelschap van de al- daar wonende padvinders, leiders en hun fa mine's. Ongetwijfelt zult U gevoelen hoe belang- rijk het voor genoemde personen is een derge lijk tehuis te hebben, vooral ook voor hen, die zooals bij vele Maatschappijen een geregelde dienst op vaste havefis hebben. Het legendari- sche gevaarlijke leven van den zeeman kan im- mers geacht worden grootendeels voort te ko men uit onbekendheid met de taal en het ge- mis aan gezellig verkeer. Herin is in de Diep^ zee Verkenners organisatie een modus gevon den ter verbetering. Het geldt hier een be lang zoowel van de zeelieden zelf, als van de maatschappijen en organisatie's waarbij deze werkzaam zijn. Terloops wil ik U nog wijzen op de groote en mijns inzien belangrijke factor van een in ternationaal contact gebaseerd op begrijpen en vriendschap, dat zeker met't oog op de we- reldvrede van groot belang moet worden ge acht. Van harte hoop ik dat U deze organisatie zult steunen. Voorloopig dient ons beroep op Uwe belangselling slechts een grootere be- kendmaking. s Na beleefde groeten, Hoogachtend, R. G. PQSTHUMUS, arts, Commissaris voor zeeverkenners der Ned. Padv. Vereen. DE ZANGWEDSTRIJD TE HAGEN. Ondergeteekende'verzoekt in verband met een bericht in uwe courant van 25 September 1929 over internationale kwartetten wed- strijd te Hagen, gaarne eenige ruimte in uw blad. In den wedstrijd te Hagen, waarin elf kwartetten uitkwamen, behoorden drie Hollandsche, waarvan een als directeur een welbekende voor H.H. zangers te Alk maar, de heer Keereweer, een als dili gent den heer Back, en't Alkmaarsche D.M. K. Zang en Vriendschap, met den eminenten directeur den heer C. Jonker. De heer Keereweer won een tweeden prijs en met 't zingen in de eere afdeeling even- eens een tweeden prijs, de heer Back 'n der- den en in de eere afdeeling ook 'n derden, terwijl de heer heer Jonker 'n 7en prijs en bij 't eere zingen ook 'n 7en pr. won, zoodat't eerste bericht door de Vereeniging in uwe courant geplaatst hiervoor niet geheel juist was en dat van gisteren evenmin en het te begrijpen is, dat het Haarlemsche kwar- tet hierover schrijft. Ben ik niet goed ingeli^ht, dan wii D. M. K. Zang en Vriendschap wel heel duidelijk een nader bericht geven. Uw dankend voor de plaatsing, ENN EERLIJK ZANGIiEFHEBBER. DE HEEREN MODEHUIS naast „Victoria-Theater". IS Heerlijk gekrujd R 576 Soecolaas? de ^00000000000000000000^ - - - -

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 11