DAGBLAO VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hondert ten si derfigstc Iaargan® *19 Bisetegiland No. 228 Dit nummer oestsat ait 3 bladen. Doze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, altgegeven 'Abonn'ementsprtjs bi] voornitbetallnfl pei 3 mtaaden root Alkmaar 2.franco door hat geheele RQk 2.50. AizonderUJke an bawQranmmen 5 cents* PRIJS DER GEWONE AD VERTENTIEN t Per regal 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters near pTantsrnJmta. Brleven franco aan da N. V. Boek- en HandelsdrnkkarQ v/b. BRRMs OOSTKt ZOON, Voordam CO. Olraotaori 0, KAAJK. VRIJDAG Telef.nr. Administratis 3. Teiefoormr. Redacfle 33. Postqlro 37000. Hooldradaoteiui TJ. N. ADfiMA. 2? iEPVEMBGR Dagelijksch overzicht. DE TIENDE VOLKENBONDSc VERGADERING. Het hoofdartikel van de „Ger- manic". ,£>uitschland in de achterkoedi- Duidelijker taal gewenscht! De tiende Volkenbondsvergadering is ge- eindigd, en de ..Germanic", een Duitsch blad, iheelt een balans opgemaakt van de resul- taten, die deze laatste Volkenbondsvergade- ring heeft opgeworpen. De titel van het hoofdartikel luidt: „Duitschland in de achterhoede", en daar- mee is eigenlijk al gezegd, dat men in Duitschland nu niet bepaald tevreden is met de resultaten. In het bewuste hoofdartikel wordt er op gewezen. dat, toen men in Den Haag uit el- jcander ging, men het vermoeden hoorde uit- spreken, dat de dit jaar te houden tiende Volkenbondsvergadering slechts beperkte politieke beteekenis zou hebben. Dat was juist van het standpunt van de Duitsche poli tick van toen, daar de belangrijkste vraag- stukken reeds te Den Haag ernstig waren be- sproken, al waren ze dan ook niet alle dpge- lost. Onjuisr was dit vermoeden echter met be trekking tot de groote ^lgemeene Volken- bondsvraagstukken en het daarmede verband houdend probleem van de toekomst van Duitschland, welk probleem ook na de zoo- genaamde „algeheele liquidatie" is blijven bestaan. De Sentembervergadering van den Volken- bond heeft ditmaal een grooter arbeidsvelc bestreken dan ooit te voren, daar de atmos- pheer te Geneve thans vol was van positie ven arbeid. Duitschland h*eft bij de nespre- kin gen te Geneve meest afwachtend ter zijde gestaan, zich slechts een enkele maal voor- zichtig naar voren gewaagd, omdat de Duitsche delegatie de in Den Haag geschapen „atmospheer" meende r.iet door een scherp optreden te moeten verstoren. In het middelpunt van de vergadering iheeft ditmaal absoluut Engeland gestaan, op afstanden gevolgd door Frankrijk, China en de kleine mogenoheden. Daarbij wijst het blad in de eerste plaats op het ontwapenings- initiatief van MacDonald en Henderson en op het voorstel van den Chineeschen vertegen woordiger tot wijziging van den tekst van art. 19 van het Volkenbondspact. Daarna bespreekt de ..Germania" nog eens min rhedenkwestie en betoogt, dat de Rijksminister van buitenlandsche zaken in te&enstelling met zijn oorspronkelijk voor nemen geen behandeling van de minderhe- denkwestie in de politieke commissie voorge- steld heeft, zoodat deze kwestie practisch op deze Volkenbondsvergadering geen rol ge- speeld heeft Dit is te meer te betreuren, daar de vertegenwoordigers van de Duitsche min derheden op het voorafgegane minderheden congres een dergelijke voortzetting van de minderhedenactie hebben geeischt en de be handeling ervan ook door de tegenstanders in deze zaak verwacht werd. Nadat de kwes tie eenmaal urbi et orbi ter sprake is ge bracht. schijnt er geen enkele reden te zijn juist de actie voor de minderheden op het oogenblik te onderbreken, terwijl door de regeeringswisseling in Engeland de vooruit- zichten op succes in vergelijking met vroe°er veel verbeterd zijn Het blad spreekt de ver- wachting uit, dat de pauze in het Duitsche minderhedeninitiatief niet al te lang zal du- ren en dat de kwestie eenigszins van den an deren kant met grootere energie en door tastend'heid zal worden aangevat. Met te wijzen op de hooding van de En- gelsche regeering, komt de ..Germania" tot de conclusie, dat ook Duitschland. wanneer de liquidatie van den oorlog". voorzoover deze in Den Haag werd ter sprake gebracht achter ons ligt, in het Werekiparlement te Geneve een duidelijker taal kan en moet spre- •cen dan tot nu toe VOLKENBOND. DE OPRICHTING DER INTERN BANK. De „Echo de Paris" bevestigt, dat de or- ganisatie-commissie voor de opiichting van de Intern. Bank, welke uit 14 leden bestaat op 3 Oct. te Baden Baden zal bijeenkomen.' CHINA. DE ONRUST IN CHINA. Onbetrouwbare berichten. Naar uit Shanghai gemeld wordt, is het onmogelijk, bertouwbare berichten over den opmarsch der opstandelingen te verkrijgen. Bij de botsing tusschen de troepen van Chang Fak Mei met den Human-troepen zou in tegenspraak met de berichten van den gouverneur van de provincie Human slechts een bataljon van Chang Fak Mei ontwapend zijn. Volgens berichten uit Moskou hebben ook de militaire leiders van Kwangsj zich bij den opstand aangesloten en troepen geconcen- treerd. De Nanking-regeering hoopt nog steeds den opstand spowiig te kunnen onderdruk- ken. Van Kanton uit zijn regeeringstroepen onderweg, om den opmarsch van de troepen van Chang Fak Mei te stuiten. FRANKRIJK. DROOGLEGGING VAN MOERASLAND. LAND. Nederlandsche arbeiders naar Frankrijk? De regeering en de rijksspoorwegen zijn op het oogenblik bezig met het uitwerken van een uitgebreid plan tot drooglegging van een gebied van 2000 vierk. kilometer moerasland in de departementen van Ven dee, Charente Inf. en Deux Sevres. Het plan is zeer oud en werd reeds doorkardi- naal Richelieu in studie genomen. In de bladen, lezen wij dat onlangs een Fransche commissie eenige weken in Neder- land heeft vertoefd om de methoden, die hier te lande bij de drooglegging worden toege- past te bestudeeren. Nederlandsche deskun- digen zouden thans behulpzaam zijn bij de opstelling der plannen, terwijl groepen Ne derlandsche arbeiders, die in droogleggiags- werk speciaal thuis zijn, eerlang tijdelijk naar Frankrijk zouden gaan om bij den ar beid behulpzaam te zijn. ONTWAPENING. In het klein Het ministerie van oorlog deelt mede over te gaan tot den openbaren verkoop van over- tollige wapenen en munitie, n.l. 35000 gewe- ren en karabijnen, 40000 bajonetten en 18 mjllioen patronen. ENGELAND. DE REIS VAN MACDONALD. Een bezoek van goeden wil. MacDonald zal vanavond naar Southamp ton vertrekken, waar hij zich zal inschepen aan boord van de „Berengaria", die Zater- dagmorgen vroeg naar New York zal ver trekken. Het appartement, dat MacDonald aan boord van de „Berengaria" zal betrek- ken het schip is, zooals men zich herin nert, de vroegere Duitsche „Imperator" is een gedeelte van het appartemnt, dat des- tijds bestemd was voor de familie van den ex-keizer. Het bezoek van MacDonald aan preisdent Hoover heeft, zooals men in ge- zaghebbende kringen verklaart, niet zoozeer ten doel een bepaalde kwestie te behandelen als wel om uiting te geven aan Engelands goeden wil in het belang van de Engelsch- Amerikaansche betrekkingen, en MacDonald zou zich teleurgesteld gevoelen, indien het bezoek niet een grooten hartelijkheid tus schen Groot-Brittannie en de Vereenigde Staten begunstigd. MacDonald moet 4 November in Enge land terug zijn, d.w.z. ongeveer in de week na de heropening van het parlement. Gedu- rende zijn afwezigheid zal Snowden optre den als premier ad interim en leider van de debatten in het Lagerhuis. Een N.T.A.-bericht uit Londen meldt nog, dat generaal Dawes, de Amerikaansche ge- zant, gisteren MacDonald in Downingstreet op'zocht en met hem een onderhoud had, dat langer dan een uur duurde. OOSTENRIJK. HET KABINET AFGETREDEN. Wat aan het besluit voor a}ging Omtrent de onmiddellijke aanleiding tot het aftreden van het kabinet-Streeruwitz ver neemt de N. Fr. Presse: Nog Woensdag- morgen beraadslaagde de regeering met he? bestuur der Chr. soc. partij over de grond- wetsherziening en de regeeringsverklaring, die morgen bij de indiening in den Nat. Raad zou worden afgelegd. De Landbund had er in een brief aan den kanselier op gewezen, dat hij de indiening van het ontwerp zonder voorafgaande be- raadslaging der meerderheidspartijen onge wenscht achtte. Men had tegen enkele bepa- lingen bezwaren en vond andere onvoldoen- de. Tevens wees de Landbund op de gevol- gen van den politieken toestand op het eco- nomische leven. Deze brief was geen aanleiding tot het af treden der regeering, zooals het gerucht wil de, maar droeg er toe bij, dat in den boezem der Chr. soc. partij de vraag werd opgewor pen, hoe deze verschijnselen op economisch gebied zou kunnen worden tegengegaan en aan de crisis in Oostenrijk een "einde kon worden gemaakt. De minister van financien dr. Mittelberger gaf in verband daarmee uiting aan zijn voornemen, uit de regeering te treden. Hij betoogde, dat sedert het optre den der regeering zich volkomen nieuwe kwesties hadden voorgedaan, tot welker op- lossing andere personen noodzakelijk waren. Mittelberger gaf hiermee den stoot tot het ^treden van het kabinet. Streeruwitz kwam tot de overtuiging, dat de grond\yp?sherzie ning niet tot zijn taak behoorde- De plannen van Schober. De „N. Fr. Presse" verneemt uit goede bron, dat Schober voornemens is een ambte- narenkabinet te vormen, waarin echter een vertegenwoordiger van elke der drie coalitie- partijen als parlementair vertrouwensman zitting zal nemen. Het staat nagenoeg vast, dat de minister van legerzaken Vaugoin zijn portefeuille zal houden. Schober is voorne mens behalve het kanselierschap ook finan cien te nemen. HET NIEUWE KABINET. Oud-presicjent Hainisch minister van handel. De Centrale Comnjissie besloot den Nat. Raad het volgende ministerie ter verkiezing voor te stellen Bondskanselier: Schober. Vice-kanselier en legerzaken: Vaugoin. Justitie: dr. Slama. Sociale wetgevingprof. dr. Innitzer. Land, en boschbouw: Fodermayer. Handel en verkeer: Hainisch (oud-bonds- president). Binnenl. zaken: Schumy. Schober zal ad interim de portefeuilles van financien en onderwijs beheeren. De Nat. Raad nam met 84 stemmen (Chr - Soc., Groot-Duitschers en Landbouw) tegen 69 stemmen (Soc.-Dem.) het voorstel aan. De te Weenen aanwezige leden der nieuwe regeering zijn reeds gisteravond door bonds- president Miklas beeedigd. Naar verluidt wordt prof. dr. Redlich mi nister van financien en prof. dr. Eiselsberg minister van onderwijs. De nieuwe mannen. Het W. B. deelt omtrent de nieuwe figuren in het Oostenriiksche ministerie de volgende bizonderheden mede: Dr. Michael Hainisch, de oud-bondspresi- dent, geniet een internationale reputatie als econoom; hij is 71 jaar en het oudste lid der regeering. Prof. Eiselsberg, geboren in 1860, is een zieer gezochten en ook in het buitenland be- kende chirurg te Weenen, leerling van Bill roth. Dr. Innitzer is professor in de theologie; hij werd in 1875 geboren; in het afgeloopen studiejaar was hij rector der Weensche uni- versiteit. In zijn benoeming ziet men een po- ging van Schober om zijn kabinet een minder politick karakter te geven. Prof. dr. Joseph Redlich, geboren in 1869, was ook minister van financien in het kabinet- Lamasch, het laatste der monarchie. Hij ver- toeft op het oogenblik in Amerika, waar hij eenige jaren geleden tot professor in het staatsrecht aan de Harvard-Universiteit te Cambridge is benoemd. Of hij de benoeming aanneemt, staat nog niet vast. De nieuw-benoemde ministers Volgens een telegram aan de Berlijnsche ochtendbladen heeft de bondspresident Mi klas nog gisterenavond de leden van het nieuwe kabinet, voor zoover zij te Weenen aanwezig waren beeedigd. MOEDER EN ZOON TER DOOD VEROORDEELD. De rechtbank te Neuberg a.d. Donau heeft den 21-jarigen Friedrich Schallenberger we- gens vadermoord en zijn moeder Anne Schallenberger, wegens medeplichtigheid en aanstichting tot moord, ter dood veroor- deeld. De verdachten beweerden, door den man slecht behandeld te zijn. HONGARIJE. DORP IN DE ASCH. Drie dooden. In de gemeente Szentpeterfa in het comitaat Eisenburg (nabij de grens van het Bur gen- land) geraakte Woensdagmiddag een schuur in brand. Tengevolge van den wind greep het vuur zoo snel om zich heen, dat tegen miader- nacht tachtig woonhuizen en bijgebouwen in d? asch waren gelegd. Twee kinderen en een vrouw vonden den dood in de vlammen. Een compagnie soldaten en de brandweren van twintig omliggende plaatsen nemen aan het bhisschineswerk deel. Te middernacht was men den brand nog niet meester. AFGHANISTAN. DE PLANNEN VAN AMAN OELLAH. Bereid zijn land te dienen. Ex-koning Aman Oellah van Afghanistan, die met zijn gezin in het Afghaansche lega tiegebouw te Rome woont, heeft zich volgens een V.D.-bericht laten interviewen over zijn toekomstplannen. Hij herinnerde daarbij aan het verzet der moellahs tegen zijn hervor- mingen. Zij verspreiaden het gerucht, dat ik het Christendom zou willen aannemen, al- dus de ex-Koning. Dit was onwaar, daar ik steeds Mohammedaan heb willen blijven en nog ben, maar mijn geloof is anders dan dat der moellahs daar ik aan den vooruitgang geloof en aan harmonie tusschen Christen dom en Islam. Ook wij Mohammedanen er- kennen in Christus een groct profeet en men mag daarom in Christenen geen ongeloovi- gen zien. Aman Oellah was bereid naar zijn land terug te keeren om daar de regeering weer op zich te nemen; het was hem evenwel niet om de macht te doen; hij werd alleen gedre- ven door liefde voor zijn land en als het vrij- will-ig een anderen hestuursvorm koos zou hij uit patriottisme dat bestuur dienen. Hij leeft thans van zijn Europeesche beleg- gingen. De ex-koningin Soerija brengt haar tijd door met het breien van warme kleeren voor de kinderen. Haar wordt het voornemen toegeschreven Katholiek te worden. Zij heeft reeds een audientie aangevraagd bij den paus. Zij heeft steeds groote sympathie voor het katholicisme gehad; haar opleiding heeft zij genoten bij Fransche zusters eener R.-K. missie in Syrie. De ex-koning moet geen bezwaar hebben tegen de bekeering van zijn vrouw, al zou zijn terugkeer op den troon van Afghanistan er wellicht onmogelijk door worden gemaakt HABIB OELLAH VERMOORD? Een onbevestigd bericht. Een niet-bevestigd bericht uit Calcutta meldt, dat Bacchai Sakao, „de zoon van den waterdrager", die onder den naam van Ha- bib Oellah den troon van Afghanistan had bestegen, te Kaboel zou zijn vermoord. JAPAN. OUD-MINISTER BESCHULDIGD. Hij zou zes millioen yen hebben aan- genomen. De oud-minister van spoorwegen Ogawa, de voornaamste vertrouwensman van Baron Tanaka, werd gister voor den procureur van het hof gedaagd, teneinde een verhoor te on- dergaan betreffende verschillende beschuldi- gingen wegens corrupfie. Volgens de bladen wordt Ogawa er van beschuldigd 6.000.000 yen te hebben aangenomen als steekpenningen tijdens zijn ministerschap. De beschuldigingen tegen hem ingebracht schijnen invloed te zullen uitoefenen op de al- gemeene verkiezingen die begin 1930 zullen plaats vinden, vooral daar Ogawa de voor naamste organisator der politiek van de Seijoekai of partij der oppositie is. TYPHOON BOVEN JAPAN. Naar uit Tokio wordt gemeld heerscht in de Noordelijke gedeelten van Japan een he- vige typhoon. De scheepsverbindingen tus schen Hakodate en het eiland Sachalin zijn dientengevolge verbroken. De Japansche draadlooze stations vangen regelmatig nood- seinen op, afkomstig van schepen, die in het typhoongebied in nood verkeeren. Het Japansche ministerie van marine heeft order gegeven, dat onmiddellijk oorlogssche- pen zullen uitvaren om de in nood verkee- rende schepen ter hulp te komen. Tot dusverre worden verscheidene Japan sche visschers vermist. AMERIKA. FLORIDA IN AFWACHTING VAN EEN OR K AAN. Geheel Oost-Florida is door de aankondi- ging van het meteorologisch instituut over het naderen van een orkaan van de Bahama- eilanden in opschudding gebracht. Uitgebrei- de voorzorgsmaatregelen zijn genomen. Het metorologisch instituut houdt de autoriteiten voortdurend op de hoogte van den weerstoe- stand. Men verwacht, dat de orkaan bij Miami het land bereiken zal. Talrijke plaatsen en nederzettingen in deze streek zijn reeds ont- ruimd. Vrouwen en kinderen worden in de stad ondergebracht. Slechts de mannen blij ven ter plaatse om maatregelen tegen den naderenden storm te nemen. Overal worden de vensters en deuren der huizen van planken voorzien. Op vele plaatsen zijn reddingssta- tions ingericht. AARDBEVING OP HAWAI. Naar uit New-Y ork gemeld wordt heeft op het Westelijk deel van het Hawai-eiland een ernstige aardbeving plaats gehad. Een aan- tal gebouwen werd verwoest. Onder de bevol- king brak een groot paniek uit. Men vreest, dat de drie vulkanen, die zich op dit deel van het eiland bevinden, opnieuw en tegelijker- tijd in werking zullen gaan. MEXICO. SCHEEPSBRAND. 14 dooden. Naar de „Lokal Anz." uit Tampico (Me xico) meldt, heeft een brand op de rivier Pa- nuco 14 slachtoffers geeischt, w.o. 7 kinde ren. Een op de rivier varen barkas vloog door tot nu toe onbekende oorzaak in brand. Het vuur breidde zich uit over-het geheele vaartuig. 14 opvarenden konden zich niet meer red den en kwamen om. van alles wat deze bezaten, namen zelfs hun kleeren weg en lieten hen aakt op den weg achter. Bifinenland BANDIETENSTREEK IN MEXICO. Reizigers naakt op den weg achter- gelaten. Bandieten hebben bij Amozec een omnibus aanehouden. Zij openden het vuur op de rei zigers, van wie een gedood en een gewond yyerd, Yeryolg?ns beroefden ziv de reizigers DE MOORD TE DEN HAAG. Nieuwe bezwarende bewijzen tea en Kr. v. d. M. Verdachte blijft ontkennen De wijze, waarop Kr. v. d. M., verdacht van moord op de 72-jarige mevrouw Odem, in perceel Bezuidenhout 395, de woning is bin- nengeloopen, was tot heden een raaasel, dat niet opgelost was. De Haagsche Crt. ver neemt thans echter, dat het onderzoek tot een resultaat is gekomen, dat zeer bezwarend is voor den verdachte, en meer licht werpt op de motieven, welke verdachte hebben geleid tot het plegen van zijn vreeselijke daad. Van den aanvang af is het vermoeden ge- opperd, dat een tekort van 86 in de kas van den filiaalhouder B., een neef van mevrouw Odem, niet geheel vreemd aan deze geschiede- nis zou zijn. De bewijzen, welke de politie thans in handen gekregen heeft, maken dat vermoeden tot zekerheid. Twee brieven. Bij het regelen van den boedel en papieren van mevrouw Odom, een werkje, terstond na den moord door de justitie ter hand genomen, moeten een tweetal brieven gevonden zijn, die daarover opheldering geven. De eerste brief is er een, geteekend met den naam van Bl den neef, waarin deze zijn tante mededeelt, dat hij een tekort van 86 in de kas der fir- ma Hus heeft, en waarin hij haar verzocht, ter voorkoming van onaangename moeilijk- heden, dit tekort voor hem te willen regelen. Het eigenaardige is echter, dat deze brief niet door Bl., doeh door Kromhout van der Meer geschreven is. Het schijnt nog niet vast te staan, in hoeverre B. van dezen brief op de hoogte is. In aansluiting op dezen brief moet er nog een tweede schrijven gevonden zijn, waarin zoogenaamd de firma Hus aan mevrouw Odem tegen Donderdag 5 September, den fa- talen dag van den moord, het bezoek van ha- ren vertegenwoordiger aankondigt. Als vertegenwoordiger kwam toen vol gens de verklaringen der huishoudster, Fien- tje Holstein K. v. d. M., die thans als ver dachte is ingesloten. Nadat hij door haar is binnengelaten, werd hem onmiddellijk bij mevrouw Odem in de voorkamer toegang ver- leen. De verdachte blijft zwijgen. Wat er vervolgens in de kamer tusschen K. v. d. M. en mevrouw Odem besproken is, blijft voorloopig nog een raadsel. Immers de verdachte weigert hieromtrent elke inlichting en blijft pertinent ontkennen de dame ver moord te hebben. Of mevrouw Odem geweigerd heeft aan K. v. d M. een bedrag van 86 ter hand te stellen, omdat zij het spel doorzien heeft en of de verdachte daarom uit zucht voor zelfbe- houd haar van het leven heeft beroofd, is een vraag waarop de politie het antwoord nog niet gevonden schijnt te hebben en waarom- trent ook de huishoudster geen inlichtingen geven kan. Dit staat vast: de verdachte bewaart een hardnekkig stilzwijgen, zelfs tegenover zijn verdediger, mr. Mobach. De toestand van mej. Holstein Wij vernemen nog, dat de toestand van de huishoudster, mej. Holstein, langzaam, doch zeker vooruitgaande is. MEDEZEGGINGSCHAP VAN GEMEENTEPERSONEEL. Naar aanleiding van een in den Raad van Amersfoort ter sprake gekomen kwetsie be treffende het toekennen van medezeggen- schap aan het in den gemeentedienst in de bedrijven werkzatne personeel inzake het be- heer dier bedrijven, stellen B. en W. dier stad thans den Raad voor dienstcommissies in te stellen. Het is de bedoeling dat de directeur overleg pleegt met die commissies over de technische- en administratieve aangelegen- heden betreffende diens tak van dienst en dat de samenstelling, de werkwijze en de be- voegdheid dier dienstcommissies nader zul len worden geregeld bij reglement van orde, vast te stellen door burgemeester en wet- houders. OPLICHTER~GEA~RRESJ lERD. Hedennacht tegen half een is de advocaat en procureur S. v: Menk, die voortvluchtig was wegens verduistering van een bedrag van 145.000.te /imsterdam gearresteertl Hij is in het pojitie-bureau aan dea Singel in^eslotea. j* 1ARSC OORANT. HET MO EST OVER. Bij de verloting voor een Volksgebouw te Sappemeer bleek, toen reeds een groot aantal prijzen, w.o. de hoofdprijs, was uitgeloot, dat men van twee bussen resp. met 15.000 en 10.000 loten de verkeerde had genomen, zoo dat de trekking moest worden geannuleerd en opnieuw moest worden begonnen. De eerste prijswinnaar, iemand uit Stadskanaal, kad reeds telegrafisch bericht ontvangen.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1