Binneniand In verband hiermede werd voorgesield te besluiten, dat in het algemeen met de oude regeling wordt gebroken en er naar te streven de nog niet aangeslotenen aan te sluiten en verder de voorstellen door B. en W. bij de ge- meente-begrooting te doen, af te wachten. De heer S w a a g sprak zijn voldoening uit over het prae-advies van B. en W. en vroeg of er een ondergrondsch net kon worden gelegd Devoorzitter zeide, dat een bereke- ning over boven- en ondergrondsch net zal worden gemaakt. Verder zullen B. en W. de commissie uit- ncodigen met een berekening van een alge- heele herziening te komen. Weth. Apeldoorn deelde mede, dat het ;in de bedoeling van B. en W. lag langzamer- fhand tot aansluiting van alle perceelen over te gaan. De kosten zullen voor een jaar echter onzaglijk groot zijn. ;De v'o o r z i 11 e r zeide, dat't daarom onver- standig en onredelijk zou zijn vooruit te loo- pen met de aansluiting van den heer Bruin De heer Swaag drong er op aan het per- ceel van den heer Bruin nu reeds aan slui- iten en dan een ondergrondsehe leiding ie leg- gen. Devoorzitter:De aanleg kan niet bij stukjes en beetjes gesdiieden, omdat nog niet as besloten of een boven- dan wel onder grondsch net zal worden aangelegd. 4Een meuw terrein voor de te bouwen r.-k. school? Van het roomsch katholiek kerkbestuur van de H.H. Apostelen Petrus en Paulus, geves- tigd te Bergen (N.H.) tevens schoolbestuur der bijzondere r.-k. jongensschool, was een aanvraag ingekomen, d.d. 3 Augustus 1929, shoudende verzoek om alsnog in de gelegen- heid te worden gesteld het terrein voor de te stichten r.-k. school aan de Molenkrochtlaan uit te breiden. B. en W. stelden voor het volgend besluit te nemen: Overwegende dat het vereischte overleg tus- schen B. en W. en voornoemd kerkbestuur 'heeft plaats gehad en daarbij is gebleken, dat door vergrooting van het terrein met c.a. 600 M2. een beter geheel kan worden verkre- gen, waarvan op een situatieschets een over- zieht is gegeven; dat alsdan het terrein voor de school, be- doeld in het raadsbesluit d.d. 24 Mei 1929, eene grootte zal hebben van pl.m. 1880 600 M2. of 2480 M2., hetgeen niet geacht wordt boven de normale behoefte uit te gaan; besluit de voor de uitbreiding der schoolter- reinen, met c.a. 600 M2. grond, vereischte vmedewerking te verleenen, tot een bedrag van ':f 3000 met de kosten van overdracht. De v o o r z i t t e r: B. en W. voelen zeer weinig voor een school met een verdieping. De heer DenDas: In de vorige raadsver Igadering heb ik er reeds op gewezen, dat het terrein te klein was. Het blijkt nu, dat ik ge- ilijk had. Als ik hier de redactie van het voor- Istel van B. en W. neem, dan is de uitdruk- iking: „beter geheel" zeer voorzichtig. Van een goed geheel is nog geen sprake. De aan vraag was te bescheiden en het is de vraag of ■deze manier in de toekomst de goedkoopste zal ziin. Door noodige uitbreidingen zal aeze school duur worden. Dit is een manier van ihandelen, waartegen ik bezwaren heb en dus niet voor den aankoop van den grond ben I'M. i. was het juister als het schoolbestuur een geschikter terrein had uitgekozen. 'Daarom zou ik ernstig in overweging willen geven, dat het kerkbestuur uitziet naar een igrooter terrein, dat voor een volslagen school beter gesehikt is. De wijze waarop de zaak nu is aangeoakt door het r.-k. kerkbestuur en dat na twee raadsvergaderingen reeds tot uit breiding moet worden overgegaan, acht ik on- •juist. Als men uitrekent, dat alles nu kost 6760, dan zal bij het uitzien naar een an- der terrein veel beter resultaat kunnen wor den bereikt. Men moet hier rekening houden met de toekomst. Weth. Apeldoorn gaf volmondig toe, dot het terrein te klein was, wat hij reeds eer- der had gezegd. Deze meening kwam ook in de vergadering van het kerkbestuur naar vo- ren. Men had dit terrein echter en meende te moeten roeien met de riemen, die men had. Het terrein werd, hoewel de prijs hoog was, overgedaan voor den koopprijs. Spr. kon geen antwoord geven op de raad geving een ander terrein te zoeken, omdat hij niet weet hoe het kerkbestuur hierover denkt. De school kan royaal op het terrein geplaatst worden, slechts het speelterrein zou grooter i kunnen zijn. Het verkeer op dat punt is niet druk, zoodat het geen bezwaren opleveren. zal, de kinderen op de straat te laten gaan. Devoorzitter verwees naar het prae- advies van B. en W. Dr. H e m e 1 r ij k zeide, dat men aan de bezwaren niet meende te behoeven toegeven Op deze wijze wordt de zaak voor den raad echter bemoeilijkt. De prijs is niet de waar- de van den norm van den grond. De hper den Das brengt de mogelijkheid uit te zien naar een ander terrein, dat in de toekomst meer voldoening zal geven. Spr. vroeg of het niet mogelijk was, de zaak aan te houden en aan het kerkbestuur in overweging te geven een ander terrein te zoeken. Weth. Apeldoorn zeide, dat hij, wan- neer de mogelijkheid bestaat, een beter terrein voor ongeveer hetzelfde geld te krijgen, hier- voor is. Spr. vroeg van den raad over het in gekomen verzoek een uitspraak, terwijl hij dan in de vergadering van het kerkbestuur nog ter sprake zai brengen naar een ander terrein uit te zien. Dr. H e m e 1 r ij k oordeelde het beter nog even te wachten dan nu een overhaast besluit te nemen, dat later onverstandig zou blijken. Spr. had er bezwaar tegen eerst te besluiten aan het verzoek te voldoen en daama het ikerkbestuur naar een ander terrein te laten omzien. Hij stelde in den heer Apeldoorn vol- komen vertrouwen, doch wist niet in hoeverre hij dit kan doen in andere menschen, die hij niet eens kent. Weth. Apeldoorn meende, dat er rtiets tegen was, dat de raad thans zijn meening uitspreekt. Het kerkbestuur zal ongetwijfeld evengoed z'n best doen naar een ander terrein uit te zien. Dr. H e m e 1 r ij k: M. i. heeft aanhouding geen invloed op den voortgang van den bouw. Als er een nieuw terrein wordt gevon- den, is toch eerst een raadsbeslissing noodig. Weth. Apeldoorn zag hier ook geen kwaden wil van de raadsleden. De heer Martin was blij, dat er meer- der stemmen opgaan, dat het terrein te klein is. Z. i. was er wel een ander terrein te vinden. Weth. Apeldoorn: Misschien is dit ter rein reeds gekocht. De heer M a r t i nDe heer Bogtman heeft aan de Anthoniusstraat nog een mooi terrein, dat hij misschien wel wil verkoopen. Weth. Apeldoorn deed nogmaals een beroep op de raadsleden om vertrouwen te stel'len in den goeden wil van het kerkbestuur en teneinde den bouw niet te traineeren, nu reeds een uitspraak te doen. Dr. H e m e 1 r ij k kon hiertoe niet over- gaan. Weth. Apeldoorn had niets tegen het voorstel van dr. Hemelrijk indien door een spoedvergadering van den gemeenteraad geen vertraging in den schoolbouw zal worden ge- bracht Aldus besloten. Van hetzelfde kerkbestuur was een twee- de aanvraag ingekomen, d.d. 22 Augustus 1929, cm overeenkomstig art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 de noodige gelden te mo- gen ontvangen uit de gemeentekas voor de eerste inrichting inclusief schoolmeubelen, leer- en hulpn ddelen voor het eerste leer- jaar der r.k. jongensschool. Burgemeester en wethouders stelden voor om de vereischte medewerking te verleenen en voor genoemd doel volgens overgelegden staat toe te staan een bedrag van circa 984.70. Conform besloten. Een nieuwe 0. L.-school Een uit- gewerkt voorstel-Den Das. In behandeling kwam hierna een voorstel tot onderhandschen aankoop van een per- ceel grond aan de Jan Oldenburglaan groot 41.80 Are voor de som van 10.000 en dit te bestemmen voor de stichting van een nieu we openbare lagere school. Verwezen werd naar het in de geheime raadsvergadering van 23 Juli j.l. genomen besluit. De voorzitter: Dit is een uitvloeisel van een besluit van den raad om uit te zien naar de mogelijkheid van den bouw van een nieuwe openbare school en de openbare U.L.O.-scnool te verbouwen. Den heer Den Das: Ik heb reeds gezegd, dat het voor de gemeente voordeeliger zou zijn de U.L.O. school te verbouwen. De ge- noemde prijs stelde mij toen evenwel teleur. Ik heb nu eens nagegaan of de U.L.O.- school verbouwd kon worden tot een O.L.- school en wil voorstellen ons niet te verbin- den dit aan te koopen terrein te bestemmen voor een O.L.-school. Het is n.l. misschien voordeeliger de U.L.O.-school te verbouwen tot O.L.-school en op dit nieuwe terrein een U.L.O.-school te bouwen. Voor den door hem bedoelden verbouw voerde spr. de volgende 3 punten aan: 1. De ligging; 2. Het groote terrein en 3. Den kostprijs. De verbouwing zal kunnen opleveren 6 volslagen lokalen, terwijl voor de zevende klas het lokaal kan worden gebruikt waar nu U.L.O.-onderwijs wordt gegeven. Spr. legde hierbij een situatie-teekening over en gaf daarop aan, welke verbouwingen die- nen te geschieden. Op deze manier krijgt men een goede school met gymnastieklokaal en groot speelterrein, kortom een pracht van een lagere school, die aan alle eischen vol- doet. Bovendien meende spr. dat deze verbou wing goedkooper zal zijn per lokaliteit, dan wanr.eer een nieuwe school zal worden ge- bouwd. De ligging is verder buitengewoon gunstig. Dr. H e m el r ij k verheugde zich er over dat zijn partijgenoot de zaak zoo had uit- gewerkt. Het bouwen van een mooie, open- bare lagere school juichte spr. toe. Spr. had met verbazing het rapport gelezen, dat in de vorige vergadering was overgelegd en waar- in de verbouwing der openbare school w„s voorgesteld op een wijze, zoodat deze onmogelijk scheen. Het nu overgelegde plan blijkt wel uitvoerbaar. Spr. berekende dat het plan van den heer Den Das goedkooper was dan het bouwen van een nieuwe school en bovendien zeer royaal was. Het voorstel van den heer Den Das on- dersteunde spr. dan ook. Wanneer Ged. Sta- ten hunne goedkeuring onthouden aan het besluit tot aankoop van het bedoelde terrein, zonder dat vooraf gezegd wordt dat hierop een O.L. school zal worden gebouwd, kan dit natuurlijk niet gekocht worden. Wethouder Apeldoorn geraakte in een moeilijk parket als dit terrein niet vooraf voor het bouwen van een school werd be- stemd. Aan het keurige plan van den heer Den Das ontbreekt het kardinale punt, de begroo- ting. Spr. wist dus niet of het voorstel van den heer Den Das goedkooper is. Zelden had spr. gehoord dat verbouwen goedkoop is. Verder wilde spr. over dit bouwplan niets zeggen, alvorens een kostenberekening werd overgelegd. De heer Den Das was dankbaar ge stemd over de houding van weth. Apeldoorn daar deze erin toestemde dat de kosten van zijn plan door de gemeente functionarissen werden onderzocht. Spr. had den verbouw niet steen voor steen uitgerekend. Hij had de raadsleden reeds bezocht om deze zaak eens te bespreken. Dat deze verbouwing goedkoo- er is dan nieuwbouw valt af te leiden uit et feit, dat veel materiaal weer kan worden gebruikt. Bij een grove berekening kwam spr. op tot een kostenbesparing van plm. 7000, doch hij liet een nadere uitwerldng over aan de gemeente-functionarissen. Wethouder Bogtman herinnerde eraan, dat men bij het uitzien naar een terrein voor een nieuwe O.L.-school bij eenige gesehikt geachte terreinen op bezwaren stuitte. Ten- slotte kwam men tot het nu voorgestelde ter rein en nu zijn er bezwaren, die spr. niet be- grijpt. De school zal nimmer aan een hoofd- verkeersweg liggen. Het gaat hier om de financien. We heb ben hier geen serieuze berekening, deze kan nog tegenvallen. Aan de hand van de ver- schillende schema's, gemaakt door den ge- meente-opzichter, meende spr. zich wel aan aien's cijfers te mogen houden. Spr. betwij- felde het of de voorgestelde oplossing hel goedkoopst was. Dr. H e m e 1 r ij k legde er nog den na- druk op, dat in geen geval een nieuwe O.L.- school moet worden gebouwd, welker aesthe- tische waarde het naeeslacht zou veroor- deelen. Een kleinere, mooie U.L.O.-school, die zich goed aanpast bij de omgeving, kan hierop beter worden gebouwd, alhoewel spr. niet absoluut aan't terrein in de Jan Olden burglaan wilde vasthouden. Hij wees erop dat de tegenwoordige U.L.O.-school te groot is voor haar bestemming. De heer B r u g m a n zeide, dat bij den bouw dezer school de bedoeling heeft voor- gezeten een monument te stichten. B. en W. trokken zich hierop „in raads- kamer terug". De voorzitter deelde vervolgens mede dat B. en W. voorstellen het raadsbesluit te wijzigen in dien zin, dat inzake de bestem ming van het aan te koopen terrein niet wordt bepaald, dat hierop een O.L.-school wordt gebouwd. Met 9 stemmen voor aangenomen. De heer Swaag stemde bianco. Het volgend punt was een adres van den heer P. L. de Wildt, veehouder, wonende te Bergen, Kanaaldijk no. 61, d.d. 31 Augustus 1929 (ingekomen 2 September d.a.v.) houden- de verzoek om overeenkomstig art. 13 der Lager Onderwijswet 1920 een tegemoetko- ming uit de gemeentekas te mogen ontvan gen in de kosten van vervoer van zijn kin deren Adriaan en Alida Maria. Burgemeester en Wethouders stelden voor afwijzend te beschikken op het verzoek ten aanzien van Alida Maria, aangezien deze den leerplichtigen leeftijd nog niet heeft be reikt en gunstig te beschikken op het verzoek ten aanzien van Adriaan en ten behoeve van dezen eene tegemoetkoming in de reiskosten te verleenen tot een bedrag gelijk aan de kosten van een abonnement op de tram, vol gens thans verkregen inlichtingen bedragen- de 17.70 ingaande 1 September j.l. of zoo veel later als van het vervoermiddel is ge- Druik gemaakt en voor zoolang op deze bij- drage ingevolge de wet aanspraak kan wor den gemaakt. Conform besloten. Van den heer C. Olsthoorn, directeur van het Sint Jozefpatronaat te Bergen, was een adres ingekomen, houdende verzoek om ten behoeve van den te houden cursus voor ver- volgonderwijs van 1 October 1929 tot 1 April 1930, een bedrag uit de gemeentekas te mogen ontvangen van 537. In verband met de gedachte toelage voor het hoofdschap ad 50 stelden Burgemees ter en Wethouders voor een bedrag van ten hoogste 562 te voteeren. Conform besloten. Punt 13 was een voorstel om weder een cursus te houden in de plaats tredend van het Openbaar vervolgonderwijs, 't zij een middag-, het zij een avondcursus, naarmate de belangstelling, waarmede gemoeid zal zijn een bedrag van 600. Als basis voor den cursus wordt geno men het programma van't vorig jaar. Aldus besloten. Hierna kwam in behandeling een voor stel tot intrekking van de raadsbesluiten d.d. 8 Maart 1928, waarbij voor het bestuur der Vereeniging voor christelijk nationaal schoolonderwijs te Bergen werden vastge- steld de voorachotten op de gemeentelijke vergoeding vereenkomstig art. 101 der La ger Onderwijswet 1920, ten behoeve zijner school voor gewoon lager onderwijs over de jaren 1927 en 1928 respectievelijk tot bedra- gen van 365.96 en 333.98 met bepaling dat de voorschotten in de gemeentekas moe ten worden teruggestort vo6r of op 31 De cember 1929. B. en W. deelden hierbij mede dat aange zien de school in 1926 en 1927 is bezocht door minder dan 40 leerlingen, geen aan spraak kan worden gemaakt op de vergoe- dingen over 1927 en 1928 overeenkomstig art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 en evenmin op de voorschotten op die vergoe- dingen. Conform besloten. Daarna volgde vaststelling le suppletoir kohier rioolbelasting dienst 1929. Aldus besloten. De voorzitter deelde mede dat van de openbare leeszaal en boekerij te Alkmaar een verzoek om subsidie was ingekomen. Verder was van aanwonenden der An thoniusstraat een verzoek ontvangen, om de ze straat te verbeteren en te verbreeden. Beide verzoekschriften zullen bij de be- grooting behandeld worden. Hierna ging de raad in comity voor de be handeling reclame's riool- en hondenbelas- ting dienst 1929. ZUIDSCHARWOUDE. De afd. Langendijk der N.-H. Ver. „Het Witte Kruis" vergaderde ten locale van de wed. Beers. De hr. H. Hart Mz. verwelkomde als voor zitter de aanwezigen, en sprak zijn genoe- gen uit over de vrij goede opkomst. Medegedeeld werd dat per 1 Nov. a.s. van- wege de afdeeling een cursus zal gegeven worden in Eerste Hulp bij ongelukken onder leiding van den heer Stoutjesdijk uit Alkmaar. Ten bate der t. b. c.-bestrijding organiseert de afd. Ursem een verloting en werden door enkele der commissie eenige loten gekocht. Het bestuur stelde voor om de wijkzuster een vacantietoeslag te geven van 30, als sympathie voor haar voortreffelijk optreden in haar functie. Met groote meerderheid van stemmen werd dit voorstel aangenomen. Hierbij werd medegedeeld dat de afd. voor salaris-ontlasting van Rijk en Provincie ont- vangt 600. De beschrijvingsbrief hierna behandeld le- verde geen nieuwe gezichtspunten op. Als afgevaardigden naar de alg. vergade' ring werden gekozen de heeren P. Zeeman en S. Timmerman. Aftredende bestuursleden waren de heeren C. Slot, C. Oijevaar, Broek op Langendijk en H. Hart Mz., Oudkarspel. In hunne plaats werden gekozen voor Broek op Langendijk de heeren S. Wagenaar en Jb. Wagenaar en voor Oudkarspel de heer G. IJf. Als kasnazieners werden benoemd de heeren A. Sjoers en S. Timmerman. Hierna bracht mej. wed. Paarlberg verslag uit van de vergadering voor Wijkverpleging te Alkmaar gehouden. Als plaatsvervangend afgevaardigde werd gekozen de heer Bouman. De heer Bakker uit Oudkarspel sprak eenige waardeerende woorden tot den voor zitter, die als zoodanig tot Jan a.s. fungeert. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat de wiikzuster zich bereid verklaarde om een cursus te leiden voor d«mes in Eerste Hulp bij ongelukken in een der Noordelijke ge- meenten, daar in Zuidschanvoude hierin reeds voorzien wordt. Hierna sluiting. Den 16den Oct. a.s. zal o:ize biieven- gaarder de heer A. Kist, den dag herdenken dat hij 25 jaar geleden als zoodanig officieel alhier werd benoemd. Een comite heeft zich gevormd om den a s. jubilaris te huldigen. In een deze week daartoe gehouden vergadering werd besloten der burgerij een inteekenlijst aan te bieden, welke aanbieding de volgende week zal plaats hebben. CASTRICUM. Maandagavond werd wederom in de o.l.- School no. 1 gelegenheid gegeven tot koste- looze inenting. Van deze gelegenheid maak- ten zoovelen gebruik, dat tegen 8y2 uur de pokstof op was met't gevolg dat meer dan 200 personen naar huis moesten worden ge- zonden. Een en ander was gelukkig niet de schuld van het gemeentebestuur, maar door niet tijdige afzending van de koepokstof-in- richting moesten velen te leur worden ge steld. Inmiddels zijn door het gemeentebe- stur maatregelen genomen dat op heden- avond voldoende pokstof aanwezig zal zijn Voor't cafe van den heer Olgers zette J. K. alhier Maandag even zijn rijwiel neer en na een half uurtje bleek dat dit verdwenen was. Eerst werd nog aan een kwajongens- streek gedacht, maar Dinsdagmorgen was nog niets gevonden en nu werd de radio in den arm genomen, met als gevolg dat Dins- dagmiddag de politie te Heemskerk kon me- dedeelen dat daar een rijwiel onbeheerd was aangetroffen, echter met de wetenschap voor een ander dat zijn karretje dat niet zoo op- zichtig was, verdwenen bleek te zijn. DE NOORDERKERK TE HOORN. Moet noodig hersteld worden. Twee Hoorenears van naam, professor Kernkamp en dr. v. Aalst, zijn in de bres ge- sprongen voor een van de oudste tnonumen- ten hunner stad, de mooie Noorderkerk die hoog noodig hersteld moet worden. Ze doen het door middel van een aanbeveling in het aardige boekje, dat, vanwege de commissie voor het behoud der kerk, zoo juist het licht zag. De tekst is van de hand van den beknden Hoornschen oudheidkundige J. C. Kerk- meijer, die ook, ter reproductie daarin, ver- schillende teekeningen van het interieur der Noorderkerk heeft gemaakt, waarbij een reeks plaatjes naar foto's zich aansluit. Ook een afbeelding naar een schilderij van Bosboom doet den stemmigen eenvoud van het interieur duidelijk uitkomen. „Dit oude bouwwerk", zoo lezen we, staat daar nu als een vervallen grootheid te wach ten op zijn lot. Wanneer geen maatregelen tot herstel genomen worden, dan zal een toe- stand van groot verval spoedig aanbreken". Dit onheil kan nog voorkomen worden als velen, burgers en oud-burgers van Hoorn, en zoo talrijke minnaars van oud-Hollands stedenschoon als mogelijk is meehelpen tot het vormen van een fonds tot herstel van het oude heiligdom. Van de geraamde restaura- tiekosten, groot 100.000 gld., hoopt de com missie een subsidie van Rijk, Provincie en ge meente 60.000 gld. te ontvangende rest zal door giften in eens of door jaarlijksche bij- dragen bijeen gebracht moeten worden. De restauratie kan geen uitstel lijden: wie spoedig helpt, helpt dubbel. Penningmeester is dr. L. T. C. Schey, Noor- derstraat, Hoorn. DE KOEPOKINRICHTING. Meer koepokstof afgeleverd in een maand, dan orders in twee jaar. In een zeer eenvoudlg houten gebouw aan de Plantage Muidergracht te Am sterdam, tegenover den achteruitgang van Artis, anders de „haarspeldendoos geheeten, is de koepokinrichting geves- tigd. In gewone tijden is dat een zeer kalm bedrijf, waar een personeel van drie menschen het inpakken en verzen- den van koepokstof voor het geheele land af kan. In het vorige en het begin van dit jaar beleefde het bedrijf boven dien een tijd van malaise, ten gevolge van de tijdelijke opheffing van de ver- plichte vaccinatie voor adspirant- schoolkinderen. Toen kwam de alastrim.en met 6<§n slag werd de heele toestand veranderd. Bij pakken komen de bestellingen en er wordt over het geheele land, aan ge- meentebesturen en arisen, koepokstof in groote hoeveelheden verzonden. Iederen dag komen 300 tot 350 of nog meer be stellingen binnen en eenige keeren per dag komt een taxi voor om de pakjes met koepokstof-buisjes naar het station te brengen. Daarenboven loopt het den geheelen dag af en aan van Amster- damsche artsen of hunne vertegenwoor- digers, die zelf een bezendinkje komen halen. Dientengevolge zijn voor de ad ministrate, die anders een administra- trice af kan, thans vier dames en heeren te werk gesteld, die somtijds tot laat in den avond blijven om aan alle aanvra- gen te kunnen voldoen. De buisjes, die anders een der em ploye's der inrichting zelf uit glazen staven trekt, betrekt men thans van el ders, want voor dit werk is op het oogen- blik geen tijd. Men heeft nog een extra werkkiacht moeten aanstellen die den heelen dag niet anders doet dan de ge- vulae buisjes dicht te smelten, want daar gaan er elken dag eenige duizenden van weg, een aantal waaruit men onge veer 30.000 inentingen verrichten kan. De vulling der buisjes is een vrij een- voudig werk. Een vi fhonderd buisjes, die aan den bovenkant gesloten zijn, wordt tot een bosje vereenigd en onder de klok van een luchtpomp gehangen. Onder de klok staat ook een bakje met koepokstof, die gereed is voor het ge bruik. Wanneer de ruimte luchtledig is gemaakt, dientengevolge ook de buisjes geen lucht meer bevatten, kan door een vornuftige vinding het bosje buisjes on der de klok in de koepokstof gedoopt worden, tengevolge waarvan de buisjes volloopen. De vulling der buisjes is op d-zo wijze In eenige minuteri gedaan. In de afgeloopen maand heeft men zooveel koepokstof verzondei. als anders m twee jaar. \66r 1928 werden gemid- deld per jaar 7o00 zendingen verstuurd in deze maand is dat getal 15.000 ge- weest. Men begrijpt dat er heel wat werk voor noodig is om deze ongewone hoe veelheden behoorlijk geembailleerd en verzonden te krijgen. Want bestellingen van eenige buisjes moeten stuk voor stuk in watten in een houten doosje ge- pakt worden. Nog nooit heeft men het zoo druk gehad als thans, zelfs niet in 1916, toen te Amsterdam pokkengeval- len voorkwamen en vrijwel de geheele bevolking zich liet vaccineeren. Er is toen voor 3 k 400.000 menschen koepok stof afgeleverd in eenige weken, maar de vraag bleef voor het grootste deel tot Amsterdam beperkt, zoodat het lang niet zooveel drukte gaf als thans, nu men per week 200.000 doses verzendt naar alle plaatsen en plaatsjes over het geheele land. Men zou, deze dikke cijfers ziende, ge- neigd zijn, zich met angst te gaan afvra- gen of de voorraad koepokstof niet lang- zamerhand uitgeput raakt en of er nog wel kalveren genoeg zijn om die voor raad aan te vullen. Ten dezen kan men echter volkomen gerust zijn. De koepok stof vertoont namelijk de gelukkiga eigmschap dat ze, mits bewaard bij eeu temperatuur van eenige graden onder het nulpunt van Celsius, jarenlang haar werkzaamheid behoudt, zoodat men kan potten voor de magere jaren. Dat heeft men ook gedaan, met het gevolg dat men nu nog groote hoeveelheden pokstof be- zit, waaronder die welke nog in het jaar '23 werd gewonnen. Niet alleen Nederland- sche, maar ook stof die afstamt van die- ren uit Zwitserland, Duitschland, Frankrijk en zeUs Japan. Voorloopig is nog voor ten minste twee millioen gegadigden koepokstof uit voorraad leverbaar, en ieder kalf dat be- werkt wordt, levert nog weer voor 60 h. 70.000 menschen. Op het oogenblik wordt die bewerking per week bij drie kalveren toegepast. Men behoeft dus geen enkele vrees te koesteren dat de vaccinatie op eenig tijdstip geen voort gang meer kan vinden, zegt het Hbl., waaraan wij het bovenstaande ontlee- nen. STAKING IN SLUISKIL Ruim 400 man leggen den arbeik neer. Aan de cokesfabriek te Sluiskil is de sta king uitgebroken. Zij omvat ruim 400 man. Woensdagavond legde de nachtploeg, die aanvankelijk beloten had tot gisterochtend door te werken den arbeid neer. Slechts een veertig Walen houden de meest noodzakelij- ke werkzaamheden in de fabriek gaande. Stakers hebben zich voor de fabriekstoe- gangen gep06teerd om werkwilligen te ver- hinderen aan den arbeid te gaan. Er zijn tot nu toe geen ongeregeldheaen voorgeval- len. De staking brak uit, omdat ongeveer dt helft van de nachtploeg, welke om hen uur op het werk verscheen, teruggestuurd werd, daar de directie vreesde voor moeilijkheden met inmiddels op het werk gekomen Fran- sche arbeiders. De andere helft werd toen door de kameraden uit de fabriek terugge- roepen. Woensdagmiddag is een machinist, die weigerde den Franschen vervanger te in- strueeren, op staanden voet ontslagen. NA DEN STADHUISBRAND TE LEIDEN. B. en W. van Leiden hebben thans aaft den raad de opgave verstrekt van de uitga- ven voor inrichting en meubileering van kantoorlokalen en voor reconstructie der ge meentelijke administraties, noodig tengevol ge van den brand van het Leidsche Stad- huis. Met inbegrip van een post voor on- voorziene uitgaven is een bedrag van 176.000 noodig, zoodat het toegestane voorloopige creaiet van 50.000 met 126.000 moet worden verhoogd. Behalve dit bedrag behoort ook op de be- grooting voor 1929 te worden geregeld de ontvangst van de assurantiepenningen ad 1.239.188, waarvan echter moet worden afgetrokken de door de gemeente verschul- digde afmaakprovisie ad 12.407 en een be drag van 3085 terzake van schade uitkee- ring wegens bij den brand van het stadhuis verloren gedane kunstvoorwerpen, behooren- de tot de verzameling van het stedelijk mu seum „De Lakenhal". Naar aanleiding van de door B. en W. verstrekte opgave der uitgaven in verband met den stadhuisbrand, merkt de commis sie van financien op, dat van het totale be drag van 176.000 naar schatting een som van 66.000 geacht kan worden zaken van blijvende waarde te betreffen. Het restant van 110.000 moet na het verlaten der tij delijke bureaux als verloren worden be- schouwd. Derhalve dient een regeling te worden getroffen, dat dit resteerende be drag uiterlijk bij het betrekken van het nieu we stadhuis geheel is afgeschreven uit den gewonen dienst. B en W. zeggen toe zulks bij de begrootii voor 1930 nader te zulleD overwegen. NEDERLAND EN DUITSCHLAND. Een Nederlandsch gezelschap brengt een bezoek aan het Ruhr-district. Ter beantwoording van een vroeger be zoek van Duitsche vertegenwoordigers aan Nederland zijn gistermorgen, onder leiding van graaf Van Limburg Stirum, Neder landsch gezant te Berlijn, den burgemeester van Amsterdam, den heer W. de Vlugt, en den Nederlandschen consul Schrikker, te Dusseldorf, ongeveer veertig vertegenwoor digers van de Nederlandsche ministeries, de Nederlandsche steden en de Nederlandsche Kamers van Koophanel, te Dusseldorf aan- gekomen. De reis, die van 26 September tot 3 October duurt, heeft, naast het brengen van een tegenbezoek, ten doel, de betrek- kingen tusschen Nederland en 't regeerings- district Dusseldorf te bevorderen en den deelnemers gelegenheid te geven tot een per- soonlijke gedachtenwisseling over verschil- lende administratieve kwesties. •ww."w l'innrai i

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6