Parilsche Erieven. smaakt als room Binnenland De begrooting sluit met een eindcijfer van 3.555.000; de winst- en verliesrekening met een eindcijfer van 663.415. Aan contribution, collecten, giften en lega- ten werd totaai in 1928 ontvangen 23.638.82*4. De baians der vereeniging vertoont een eindcijfer van 5.125.930. De aftredende bestuursleden werden her- kczen. Na afhandeling der agenda hield ds. J. M. Mulder, geestelijk verzorger van de stiditing „Veldwijk" te Ermelo, een referaat over: „De dokter en de dominee op onze dichtingen", waarop eenige discussie volgde. j DE STAKING TE SAS VAN GENT.X Duurt voort. De staking aan de Sas van Gentsche Stijf- selfabriek duurt voort, wijl de directie de zegging van in enkele eischen te bewilligen, niet schriftelijk heeft bevestigd. De directie is verder weigerachtig tot het sluiten van een contract met 240 Sas-arbeiders, van wie er circa twee-derden Belgisch georganiseerd zijn. De inschrijving tot ondersteuning van de slachtoffers van de ramp te Veendam is thans gesloten, nadat een totaal-opbrengs' van bijna 20.000 is bereikt. PROTEST TEGEN DE BIOSCOOP- SLUITING. Samenscholing te Tilburg Naar aanleiding van de te Tilburg gehou- den protestvergadering door den Ned. Bios- coopbond en de conferentie met den burge- meester, met het negatieve resultaat, heeft Woensdagavond een samenscholing plaats gehad van eenige honderden personen op het Heuvelplein te Tilburg. Door de stad liep het gerucht: „Hedenavond protestgang naar het stadhuis", doch daartoe is het nog niet gekomen, daar er absoluut geen leiding was, aldus de Tel. VERKEERSONGEVALLEN. Twee meisjes onder een vrachtauto. Te Moordrecht is gister een droevig onge- luk gebeurd. Een met zeep zwaar beladen vrachtauto van den heer Van Mourik te Zeg- waard kwam den hoek van de Kerkstraat om en reed de helling af, waarbij twee jeug- dige meisjes het voertuig tegemoet liepen. Zij geraakten daarbij onder den auto. Toen men de kinderen had bevrijd, bleek 't, zegt de Tel., dat de 5-jarige Van Vliet wonende Kerkstraat, was overleden, terwijl het andere meisje, eveneens 5 jaar oud, en dochter van den heer Van Bogaat, slechts lichte kwets- uren had bekomen. De politie stelt een onder* zoek in. Door een auto aangereden. Woensdagavond is op den drukken grens- weg tusschen Kaldenkirchen en Leuth de heer M. Holla uit Venlo door voorbijgangers bewusteloos gevonden met bloedende hoofd- wonden. De politie bracht hem naar het ziekenhuis waar hij gistermorgen is over leden zander tot bewustzijn te zijn gekomen. Het onderzoek wees uit, dat hij door een auto moet zijn aangereden. Gistermiddag is op den Rijkswijkschen Weg te Den Haag een zes-jarig knaapje uit de v. Leeuwenhoekstraat door een vrachtauto overreden. Het kind werd z66 zwaar gewond dat het onmiddellijk overleed. GRATIE AAN MUYLWIJK VERLEEND. De koningin heeft Marcelis Muylwijk voor drie maanden van zijn straftijd gegratieerd. Hij zoekt tegen 1 October a.s. een werkkring in de bouwvakken. GOUVERNEUR FRUYTIER GAAT v 3 OCTOBER SCHEEP. Naar de Tel. meent te weten, zal de Gou- verneur van Curasao, Ir. L. A. Fruytier, rich" op 3 October a.s. met het stoomschip Ve nezuela" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. naar Nederland begeven. Hij wordt onge veer 20 October te Amsterdam verwacht. HOFBERICHT. De koningin wordt Dinsdag 1 October in den loop van den dag op het Loo verwacht, terwijl prins Hendrik den voorafgaanden avond denkt te arriveeren. ALASTRIM. Twee patienten te Rotterdam overleden, Van vier ernstige alastrimpatienten zijn Woensdagavond twee personen, een man van 62 en een vrouw van 56 jaar, overleden. Het aantal sterfgevallen in de Maasstad is daarmee thans geklommen tot veertien. De 3-Octoberfeesten te Leiden gaan door. In de gistermorgen gehouden vergadering van het college van B. en W. van Leiden is o,m. de vraag ter sprake gekomen of het althans gedurende eenige dagen, wat lucht- vaart betreft, is verzekerd. Er zijn een aantal menschen. ook hier, die aan de waarde van deze hardvliegerii twijfelen. Hun stemmen zijn eohter ganscnelijk verloren gegaan in de kolommen heroiek proza (in aaneengeregen lengte waarschijnlijk ook een wereldrecord) die de kranten aan de zaak hebben gewijd Een dier sceptici meende te mogen verklaren dat hij ernstig betwijfelde of de wereld nu ge- lukkiger is geworden, nu een menschenkind het luchtruim heeft doorkliefd met een vaart van tenaastenbij 360 mijl of 580 K.M. per uur. Een deel van het heroiek proza voor- noemd getuigde van kosmische begripsver- warring bij den schrijver. Hij stelde het voo: opdat men toch vooral zou beseffen hoe snel deze Schneider-trophee-machines wel gaan dat de man, met voile vaart vliegend in deze modernste luchtprojectielen, eventueel de zon achter zich zou laten en desverkiezend uitsluitend in den nacht of in den dag rond de aarde zou kunnen vliegen. Zoo ongeveer was zijn voorstelling, waarbij hij voor een oogenblik geen rekening wilde houden met het uithoudmgsvermogen van man en machi ne, doch slechts de snelheid op het oog had deze curieuse opmerking had hij echter moe ten richten tot de aarde, daar de zon even on bekwaam is actief deel te nemen in race-daden als b.v. een pyramide in Egypte. Nu ben ik ook nog onvoorzichtig. Want de betrekkelijk heid in het Heelal van alle beweging laat nog altijd de mogelijkheid open al zullen wij het nimmer weten dat ons zonnestelsel in zijn geheel en alles wat binnen het bereik on- zer sterrenkijkers ligt door een „super"-heelal snelt, met inaohtneming van die onderlinge afstanden, waarin hemellichamen zoo sterk zijn in tegenstelling met recruten in marsch- of tirailleer-orde. Maar laat ik mij niet verder begeven op deze bovenmenschelijke paden. Snelheid, tijd en metaphysica zijn al te wonderlijk dooreen gemengd m de artike- len, heet van de naald geproduceerd voor een naar Schneider-copy hongerige pers. Deze Schneider-affaire is voor vele verslag- gevers geworden een titanenstrijd tusschen aen geest van het menschdom en den geest van den tijd (niet dien anderen tijdgeest). En het spreekt van zelf dat de menschgeest het heeft gewonnen. Maar dat is toch niet over- tuigend gebleken. De geest van den tijd, nau- welijks krachtig aangevallen door een zestal gedurfde menschen (die op hun beurt hulp hadden gekregen van een aantal genieen in motorconstructie) nam terstond krachtig wraak. Toen de wedstrijd in de lucht voorbij was, hadden duizenden automobielen vele uren noodig om weg te kruipen uit Ports mouth. Dat was geen zaak van 6 mijl-per mi- nuut maar van zes ellen per minuut Een half dozijn menschelijke sohepselen had zich veer- tig minuten lang laten voortjagen met een vaart van meer dan 300 mijl per uur; en een half millioen menschelijke schepselen kroop daarop huiswaarts in auto's met een vaart, die een voetganger gemakkelijk kon verbeteren. Yrudag- 25 September geplakt, wat tot een vervolging moet hebben geleid. Buitendien vorderde hij, als leenheer, een bekende familie op, om het leen voor hem te verheffen, hem manschap te bewijzen, enz. Men snuift hier sterk de Middeleeuwsche sfeer, hoewel dit geschieden moest in den tijd waarop men in twintig dagen om de wereld vloog en bijna 600 K.M. per uur aflegde. Nu zal men opwerpen: goed en wel, deze vorst-en-graaf, tevens jurist-historicus, wist h.ij dan niet, dat de Spaansche koning bij het bekende partage-tractaat zich de souvereini- teit over het betreffende gebied voorbehield en dat in den. voor Zuid-Nederland vroeger intredenden Franschen tijd, alle heerlijke rechten definitief werden afgeschaft, welke afschaffing nimmer is herroepen? De vorst- en-graaf schijnt dit wel te weten, doch op an dere gronden, u en ons duister blijvende, vol te houden, enz. Het geval heeft zijn vermakelijke zijde. Het vorstendom Geleen, en wat daarmede is ver- bonden, omvat de reuzenmijn Maurits en an dere deelen van het bedrijf der Staatsmijnen. Natuurlijk heeft de vorst-en-graaf ook wel stappen gedaan bij dit overheidsbedrijf. Er loopen in de mijnstreek tenminste wondere geruchten over, die het operettekarakter van het geval flink accentueeren. De vorst-en-graaf maakt dus aanspaak op Nederlandsch grondgebied, welke aanspraak hij tot voor den Volkenbond zal brengen. Is deze man nu als rebel te beschouwen? Poogt hij niet een deel van den staat af te scheuren? Handelt hij niet in strijd met de Rijkswetten? De overheid beschouwt hem blijkbaar als zeer onschuldig; neemt het geval niet ernstig, gelijk niemand in Limburg trouwens. Want aan den ernst van het geval schijnt alles te haperen. Van de meest gezaghebbende zijde weten we immers, dat noch de edele, noch de grafelijke, noch de vorstelijke afstamming te bewijzen of zelfs maar waarschijnlijk te ma- ken is. En al zou dit kunnen, het kan alleen leiden tot herwinnen van het praedicaat. Doch, als opgemerkt, de pogingen daartoe leidden tot niets. Enfin, het geval beteekent een afwisseling op al die ernstige dingen die de mijnstreek kopzorgen geven, als vuilwaterafvoer, verzak- kingen, dokters en A.M.F., loonsverhooging, jacht op werkkrachten, enz. En, geloof maar, dat Sittard nu al bezig is met het ontwerpen van een praalwagen voor carnavalintocht van den vorst-en-graaf van Geleen in zijn rijk! DE STAKING TE ZAANDAM OPGEHEVEN. Gistermorgen heeft het bestuur van de bootwerkersvereeniging Eensgezindheid, ver- slag uitgebracht aan de ledenvergadering, omtrent de gevoerde onderhandelingen met de Scheepvaartvereeniging Noord. De verga dering heeft de daar getroffen overeenkom- sten bekrachtigd, waardoor een einde is ge komen aan het sinds een half jaar bestaande conflict in het Zaansche houtbedrijf. De werkgevers hebben aan de eisch, on middellijk in behandeling te nemen invoering van een centrale arbeidsbemiddeling en cen- trale loonbetaling, niet vastgehouden. Daar- omtrent is nu bepaald, dat na de hervatting van het werk onderhandelingen zullen aan- vangen over een reeele regeling van de ar- beidsbemiddelLng op grondslag van pariteit. De daartoe te benoemen onderhandelings- commissie zal uiterlijk 1 Februari 1930 haar arbeid einaigen. Over eventueele geschillen in den boezem dezer commissie zullen de we- derzijdsche voorzitters pogen tot overeen- stemming te geraken. Mochten deze pogin gen niet gelukken, dan hebben partijen het recht, over deze geschillen arbitrage aan te bieden. In verband met de afwikkeling van het ver- blijf en het werk der tijdelijk in dienstgeno- men arbeidskrachten, zullen de stakers het werk op 7 October hervatten. Nieuwe moeilijhheden. Tengevolge van het feit, dat de bootwer- kers in de gisteren gehouden ledenvergade ring besloten hebben, het werk op 7 Oct. a.s. te hervatten, daar zij wenschen, dat eerst al le werkwilligen (Spakenburgers) naar hun woonpaats zullen zijn teruggekeerd, zijn nieuwe, ernstige moeilijkheden in de afwik keling van het conflict ontstaan, daar de stakende houtwerkers de door den bond van werkgevers in het houtbedrijf gestelde voor- waarden hebben aanvaard, waarbij was be paald, dat de werkgevers hun toezegging slechts gestand konden doen, indien het werk uiterlijk op 30 Sept. a.s. zou zijn hervat. In den loop van den middag hebben de hoofdbestuurders der organisaties over deze aangelegenheid een conferentie gehad met het dagelijksche bestuur van den bond van werkgevers in het houtbedrijf. In de daarop gehouden bestuursvergade- ring van de organisaties, waarbij de heer de Groot van de R.-K. organisatie niet aanwe zig was, is besloten de ledenvergadering van de stakers te doen uitmaken of zij op 30 Sept. dan wel op 7 Oct. a.s. het werk zullen her vatten. De Centrale bond van transportarbeiders en de Federatie hebben direct na de door de besturen genomen beslissing een vergadering gehouden, terwijl de confessioneelen van- daag hierover zullen stemmen. De uitslag van de door de Federatie en den Centralen bond gehouden stemming zal niet bekend worden gemaakt, vooraleer de Roomsch-katholieken en Christelijken over dit •punt hebben beraadslaagd en gestemd. VER. CHR. VERZORGING KRANK- ZINNIGEN. De algemeene vergadering. Onder presidium van prof. L. Lindeboom van Kampen heeft de Vereeniging tot Christ, verzorging van Krankzinnigen in Neder land in haar jongste stichting „Vogelen- zang" te Bennebroek de jaarlijksche alge meene vergadering gehorden. In zijn ope- ningswoord wees spr. op den toenemenden groei der vereeniging, die nu reeds ruim 3000 lijders verpleegt. IN DE WARMTE. Op de place de l'Etoile is de atmosfeer ver- stikkend-heet. Het teer van de bestrating smelt bijna onder de stralen van een gloeien- de zon. De pufiende voorbijgangers verhaas- ten hun passen. En de chauffeurs stuiven in zoo razende vaart achter elkaar aan, elkaar voorbij, alsof ze dol geworden waren onder die meedoogenluoze brandende zon. De arme „flic", die het verkeer daar moet regelen, houdt in de eene hand zijn witten stok, in de andere zijn zakdoek, waarmee hij telkens zijn uitgeputte, roode gezicht beveegt. Het terras van het cafe „Berry" is propvol. De menigte toeristen en de Parijsche elegante mondains die zich eigenlijk een beetje schamen zich in dit seizoen en vooral bij dit weer daar te bevinden in plaats van op het een of andere modieuse strand die zijn daar komen zitten, niet om er een beetje ikoelte te zoeken, wat vrijwel onmogelijk is bij zulk een temperatuur, die in de schaduw bijna even hoog is als in de zon, maar om er koele dranken te drinken van prima kwaliteit, die geserveerd worden door keurig gestyleerde dienende geesten. Het cafe „Berry" is nog nieuw op de Champs Elysees, maar vanaf den dag zijner opening heeft het een succes gehad, dat zich steeds blijft handhaven. En terwijl bet oe- roemde „Fouquet's" bijna vlak daartegenover zijn terrassen piotseling zoo goed als leeg heeft zien worden, zitten de gasten op die van het cafe „Berry" dicht op elkaar gepakt, wordt er daar bijna gevochten om een tafel- tje, of men blijft geduldig staan wacnten tot er eindelijk een vrij komt Waarom? Ja, wie zal ooit de reden van een mode, een vogue, een plotselinge, onberedeneerde voor- !keur van de menigte verklaren. En toch, ais die menigte daar wist, dat de eigenaar van dat elegante etablissement de- zelfde is als die van de zeer democratische en zelfs vulgaire etablissementen „Chez Dupont tout est bon" van de place Clichy en elders, dan zou ze misschien toch wel een beetje minder bewondering hebben voor de instal- latie van „Berry" met zijn bijna adellijke pre- tenties. De onverklaarbare vogue van dit cafe wordt nog onbegrijpelijker wanneer men weet, dat er bijna tegelijkertijd met ..Berry", aan de overzijde, een honderd meter van „Fouquet's" af, een derde cafe is opgericht, dat den naam draagt van een cafe, dat vroe ger beroemd was op de boulevards, en dat de geregelde plaats van samenkomst was van alle beroemde schrijvers en vooraanstaande journalisten. Een habitue van het cafe „Tor- toni" te zijn, dat was een vijftig jaar geleden een reden tot glorie en tot ijdelheid, dat be- teekende: om te gaan met het puikje van de Parijsche intellectueelen, deel te nemen aan de meest delicate festijnen en aan de meest geestige gesprekken en bijeenkomsten Weinu, het nieuwe „Tortoni" van de Champs Elysees. dat wat zijn installatie en consumptie betreft geenszins minderwaardig is aan de andere soortgelijke etablissementen van die buurt, is toch bijna altijd zoo goed als leeg, en zijn oude, roemrijke reputatie heeft het niet ook maar de geringste clientele opgeleverd. Zelfs in deze dagen van buiten- gewone hitte. dat alle kelen uitgedroogd zijn en ook de meest energieken zich moe en mat voelen. blijft ..Tortoni" zoo ongeveer leeg, voor „Fouquet's" zitten er een handjevol men schen, die niet op de hoogte van de mode zijn, en „Berry" komt plaats tekort. Het is geen pretje op een dag als deze de avenue af te wandelen. Dit jaar zijn er ver- scheidene van zijn hooge, lommerrijke boo- men omgekapt, en vervangen door jongere, van een krachtiger soort en met meer weer- standsvermogen op den duur. maar voorloo- pig geven die nog niet veel schaduw De tal- looze voortjagende auto's maken de toch al zoo zware en drukkende lucht nog moeilijker om in te ademen door de specifieke geurtjes. die ze verspreiden, en die vooral bij een warmte als deze al bijzonder onaangenaam aanoden Aan de enkele winkels. die in dit seizoen niet gesloten zijn, zijn de ijzeren rolluiken half naar beneden gelaten. De monumentale koetspoorten der groote heerenhuizen schijnen toegegrendeld, alsof ze zich wilden verdedigen tegen een overweldi- ger, die buiten op- de loer ligt om door bet minste spleetje r.aar binnen te dringen. Bijna geen voorbijgangers Eerst bij de rue Royale begint het als een mierennest krioelende Parijs weer zijn ge- wone drukfe te vertoonen: zakenmenschen, employe's, midinettes, die spoeden zicn daar als altijd door de straat en schijnen zich niet vee; om de warmte te bekommeren, al hou den ze af en toe hun gang wel eens even in om een oogenblik;e te toeven voor den toon- bank van een cafe, die blinkend lokt van uit een zijstraatje. of om deftig even plaats te nempn op een der cafe-terrassen van de rue Royale zelf. te midden van een net, welgedaan en dorstig publiek. In deze hitte-dagen is er iets amusants op te merken in Parijs. De Parijzenaars doen sensationeele ontdekkingen in hun eigen stad Talrijke Parijzenaars. echte Parijsche Parijze naars, die misschien eens in hun heele leven in het Louvre-museum zijn geweest. en nooit nog de nieuwsgierigheid hadden het Pantheon te bezoeken, of die zelfs niet wisten, dat hier zooiets ais de Bibliotheque Nationale bestaat, die ontdekken nu ineens die gebouwen Niet, dat ze ontdekken. dat het Louvre-museum een onvergetelijken schat bevat van de beste kunst- werken, die de menschheid geschapen heeft vanaf haar oorsprong neen, maar ze ont dekken. dat er daar verscheidene zalen zijn (vooral die van de Egyptisdhe en andere oudheden), waarhet heerlijk koel is, en dat in die oorden. waar de marmeren en steenen oude goden regeeren, de atmosfeer zelczaam geschikt is voor menschen. die last hebben van corpulentie en kortademigheid. En om een schijn van rechtvaardiging te geven aan hun aanwezigheid in die weinig GEVONDEN VOORWERPEN. Aariwezig aan het Bureau van politie, Lange- straat en aldaar te bevragen op alle werkda- gen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voor- werpen als gevonden gedeponeerd op: 22, 23, 24, 25 en 26 September 1929: glazenwisscher; sleutels; handschoenen; banden van' jassen en mantels. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: 22, 23, 24, 25 en 26 September 1929: kaas, A. Dekker, Laat 182; melksleutel, P. de Jong, Laat 39; broche, Mevr. M. Wagenaar, Benedenweg 21a St. Pancras; paar kinderhandschoenen, G. Rijkenberg, Ver- dronkenoord 22; hondenpenning, Doodewaard, Langestraat 17; taschje, L. Piket, Kooltuiu 29; regenjas, J. de Wijs, Akerslaan 7; belasting- merk, C. M. Besteman, Baansingel 43a; matro- zenmuts, E. v. Room, le Tuindwarsstraat 19; broodzak, T. Kramer, Forestusstraat 26; verf- krabber, G. de Jong, Uitenboschstraat 30; por- temonnaie met inhoud, J, A. Dekker, Wester- laantje 6b; handschoen, C. J. v. d. Aakster, Anjelierstraat 7; kaart haarspelden, G. Kroon, Westerhofje 6; hondje, C. Kemps, Hekelstraat 17; belastingmerk, J. Fransen, Geest 46; be- lastingmerk in 6tui, J. Zwart p. a. H. v. d. Wal, Magdalenenstraat; muts, G. Bos, le Tuindwars straat 11; etui met belastingmerk 1928, M. Mescher, Spoorstraat 24; halsketting, J. Kaan- dorp, Zeglis 33; Hollandsche kaas, A. Renj, Eikelenbergstraat 46. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van politi*.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 9