Tooneel. Kerk en school Sport ProvincisaB niouws VER. CHR. VERZORGINQ KRANKZINNIGEN. Een legaat van 25.000 voor de V aleriuskliniek. DE VOORTVLUCHTIGE ADVOCAAT. GEARRESTEERD. Gisternacht is, zooals reeds kort gemeld. de politie van het bureau Singel te Amster dam erin geslaagd den voortvluehtigen ad vocaat-oplichter, die onder verdenking staaf een bedrag van 145,000 te hebben ver duisterd, te arresteeren. De advocaat, die onlangs failliet is ver- klaard, hield kantoor in de Kalverstraat Hi] had zich, gelijk men zich herinnert, uit gegeven voor een vertegenwoordiger van de ■Jurgens' Margarinefabrieken en aan een doctor in de scheikunde te Amsterdam ver teld, dat hij voor die onderneming in de ge schenken-afdeeling werkzaam was en daar voor moest inkoopen. Hij wist van den scheikundige, die de fa milie van den advocaat kende en voile ver trouwen in den jurist had, geleidelijk een be drag van 145,000 los te krijgen bij wijze van voorschot, alsmede een schilderij van waarde. De advocaat wendde het geld te eigen bah aan. Tenslotte kreeg de scheikundige arg waan en deed aangifte bij de politie, die den verdachte wilde arresteeren. Maar de vogel was gevlogen. Hoe de arrestatie geschiedde De politie zette haar netten uit en zij ver- spreidde een signalement. De gezochte wist zich schuil te houden. Tien dagen geleden werd de politie gewaar, dat de advocaat de brutatiteit had gehad zich in Amsterdam vertoonen en wel in gezelschap van een jon gedame. De jurist was echter de politie le slim af en verliet de stad voor hij was ge pakt. Maar het werd bekend wie de jongedamc was en het was zeker niet onwaarscnijnlijk dat de advocaat haar nog eens zou bezo'e ken. Rechercheurs- hielden daarom voortdu- rend de gangen van het meisje in het oog en Donderdagavond werd zij gezien, wande lende met een heer. De rechercheur herken de den heer niet dadelijk, maar hij bleef hem yolgen. Het tweetal ging, na een wandeling, zit ten in een cafe in de Bosboom Toussaint straat. Daar herkende een rechercheur den gezochte en hij sprak den advocaat aan, if e zich eerst zeer verwonderd toonde en een valschen naam opgaf. Maar spoedig dat was half een in den' nacht erkenae hij de voortvluchtige te zijn. In zijn bezit werd nog eenig Duitsch geld gevonden. Hij is naar het politiebureau Singel g bracht. Mr. S. v. M., die gisteren te Amsterdam is aangehouden, ontkent, zich schuldig te heb ben gemaakt aan een strafbaar feit. Vandaag sou hij ter beschikking van de justitie wor den gesteld. ZUIDERZEEWERKEN. Nadat eenige weken geleden de toegang tteg naar Wieringen over de nieuwaange- legde spoorbrug was gelegd, is men thans gereedgekomen met de doorgraving van den afsiuitdijk bij Ewijksluis, zoodat thans rechtstreeksch scheepvaartverkeer is tot stand gekomen van de Wieringermeer via het Bolgzandkanaal naar het Noord-Hollandsch Kanaal. Het eerste schip is reeds door de ongeveer 30 meter breede doorvaartopening gepas- seerd. DE „DISCIPLINA" VLOTGEKOMEN. Het Italiaansche stoomschip Disciplina. dat de vorige week Vrijdag des avonds bij stormweer aan den Hoek is gestrand, is gis teravond, nadat een gedeelte der lading in blazers gelost was, vlot gekomen met assis- tentie van de sleepbooten Hudson, Blanken- burg en Rozenburg en opgesleept naar Rot terdam. DE STAKING TE SAS VAN GENT. Het stand punt van de directie van de Stijfselfabriek. De directie van de Stijfselfabriek te Sas tan Gent heeft aan de arbeiders medegc- deeld, dat zij, zoolang de staking voort- duurt, niet bereid is eenige tegemoetkomendc houding aan te nemen. Wanneer echter de irbeid hervat wordt, is de directie genegen de gevraagde vacantieregeling, beoogende zes dagen's jaars vrij met behoud van loon, en dubbele beta lirig van den Zondagsarbeid in goedgunstige overweging te nemen. Deze regeling zo.u dan per 1930 kunnen ingaan. De directie verzekerde een berichtgever van tiet Hbl., dat de arbeiders geen reden heb ben tot staken. De uurloonen bedragen 45, 47 en 49 cent, zoodat het weekloon minimum circa 22 bedraagt, terwijl de directie weke- lijks 250 beschikbaar stelt ten behoeve van de uitkeering van de toeslagpremie voor die arbeiders, die meer dan drie dagen ge werkt hebben. Deze regeling komt neer op tenminste 1.25 per hoofd per week, zoodat het minimumloon ruim 23 bedraagt bij een 48-urige werkweek. EEN BRUTALE D1EFSTAL. De heer W. v. d. Berg, directeur van de Titumen-Maatschappij, had in zijn villa in de bosschen van Breaius te Bussum bezoek ferwijl de gasten aan het babbelen waren, heeft een ongenoode gast op brutale wijze zijn slag geslagen. De heer des huizes liep tegen 10 uur even zijn werkkamer in, die grenst aan de kamer, waar het gezelschap van acht per sonen zich bevond. Hij zag zijn bureau, waar hij een half uur te voren nog iets uit gehaald had, open staan. Hij had de klep neergelaten en den sleutel in het slot laten steken. De klep was thans in de hoogte en een lade met geld was vedwenen, zoo ook een damestasch, die op tafel lag. In de werkkamer had het licht gebrand en zoowel daar als in de kamer waar het gezelschap bijeen was, waren de gordijnen open. De dief had dus van den weg af de situatie kunnen opnemen. Hij1 heeft ge zien dat de sleutel in het slot was gelaten en is door een achterdeur binnengekomen. De politie heeft nog geen enkele aanwijzing. HET VERBOD VAN VISSCHEN MET EEN HENGEL, GEAASD MET VISCH. Het Tweede Kamerlid Van Zadelhoff heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gevraagd 1. Is het den minister bekend, dat het ver- bod van visschen met een hengel, geaasd met visch, geldende van 1 Juni tot en met 31 October, voor bescherming van den snoek weinig of geen doel heeft, nu met ingang van 1 September de schakelvisscherij is toegestaan en van 15 October af de zegen- visscherij wordt opengesteld, en aan aeze vischtuigen geenerlei beperking is opgelegd? 2. Zoo ja, is de minister dan bereid, de mi- nisterieele beschikking het verbod van vis schen met een hengel, geaasd met visch, te wijzigen in dezen zin, dat de datum van 31 October veranderd wordt in bijv. 1 October opdat althans zoo spoedig mogelijk het vis schen met een hengel, geaasd met visch, weder worde toegestaan? ALASTRIM. Nieuwe gevalien. Te Delft zijn elf nieuwe gevallen van alastrim geconstateerd. Te Amersfoort is wederom een geval vast- gesteld, thans bij een leerling van de Mon- tessorischool. De school is in verband hier- mede gesloten. Dit is het vierde geval te de- zer stede. Te Noordwijk aan Zee is bij een 5-jarig kind alastrim voorgekomen. Het kind (uit een Rotterdamsch gezin, tijdelijk in een villa te Noordwijk wonend) is gefsoleerd. EEN VRAAG OM EEN UITVOER- VERBOD VAN HOUT. Ten bate van de klompenindustrie In een gisteren tijdens de Klompenbeurs te Doetinchem gehouden bijeenkomst van klom penmakers werd besloten een nationale actle te beginnen om te komen tot een uitvoerver- bod van hout. De vergadering was algemeen van oordeel dat de groote export van hout, vooral naar lucifersfabrieken, de houtprijzen zoo heeft doen stijgen, dat van een rendabele klompen industrie geen sprake meer kan zijn. KORTE BERICHTEN Onder voorzitterschap van dr. L. W. H. Tjeenk Willink, uit Zeist, werd Donder dag te Utrecht de 37ste algemeene vergade ring gehouden van de Vereeniging in het be- lang van lijdende Nederlanders te Gheel (Belgie). De motorrijder Helbes uit Baarn, die eenigen tijd geleden tusschen Terschuur en Voorthuizen een motorongeval had en met een schedelbreuk in het Sint Elisabethszie kenhuis te Amersfoort werd opgenomen, is gister overleden. Te Dordrecht is gezonken de baggermo- len De Schelde, welke gesleept werd van Ant- werpen naar Sliedrecht. Tosn de baggermolen door de brug was, is hij gekapsijsd. De be- manning wist zich op de sleepboot in veilig- heid te brengen. Te Heel is gistermiddag het tienjarig zoontje van dr. Verstraelen bij het spelen on der neerstortend zand bedolven en gestikt. Te Emmen is gisteren het 6-jarig knaapje R. Masseling spelenderwijs onder een tram van de Eerste Drentsche Stoomtram- weg Mij. geraakt. Met een verbrijzelden reeh- tervoet is de jongen naar het academisch zie- cenhuis te Groningen vervoerd. 1A\I»- TUllBOUW. £en praatmiddag na de Landbouwtentoonstelling. (Vervolg). Het eerste gedeelte van den praatmiddag, die in Central georganiseerd was, n.l. de lezing van den heer G. J. Stokreef, dieren- arts, hebben we reeds in ons nummer van Donderdag opgenomen. Thans vervolgen wij het verslag met de rede van den heer E. Koster Dz., getiteld: „Resultaten van den dag van heden en de toekomst dezer fok- veedagen". Spr. schetste de geschiedenis der veeten toonstellingen, welke altijd gebaseerd waren op vergelijk in oorsprong alleen van het uiterlijk. Vooral na de import der Engelsche Bontpootjes voor ruim een halve eeuw kwa- men de tentoonstellingen in zwang. Spoedig zou men gewaar worden dat lang niet alle dieren even economisch waren Vooral toen ook de controle op de vetpro- ductie ingang vond, werd veel meer gelet op de productiewaarde der dieren. Ten einde te voorkomen dat bij dit streven naar productieverbetering het exterieur teveel zou worden vergeten, heeft de Provinciale Commissie bij haar instelling in 1897 juist begrepen dat aan het mannelijk materiaal lichaamseischen dienen te worden gesteld en ook registratie van het uiterlijk van het vrou- welijk fokvee noodzakelijk was. Op deze wij ze is men blijven vergelijken, niet alleen op de herfstkeuringen, welke oorspronkelijk voor elke vereeniging verplichtend voorgeschre- ven werden, doch daar naast wenschte men zich ook met andere vereenigingen te meten. Zoo ontstonden Provinciale fokveedagen, welke deels van den Bond van Rundv6efok- vereenigingen uitgingen, doch spoedig kwam de zucht om elke twee jaar een derge- lijken dag te houden. Even spoedig moest dit echter weer worden losgelaten, want dra deed zich de expositiemoSheid gevoelen. Het gesjouw met de dieren over lange afstanden en herhaaldelijk stond terecht de boeren dit tegen. Aan Alkmaar komt het initiatife van den districtsfokveedag toe, waarbij men niet al leen in staat geweeSt is meer gelijkwaardige dieren met elkaar te laten wedijveren, doch tevens het vervoer tot betrekkelijk korten af- stand beperkt heeft. Schagen volgt dit jaar dit voorbeeld, ter wijl Hoorn iets dergelijks bedoelt. Daarnaast zal echter een periodiek weder- keerende provinciale fokveedag wenschelijk, zoo niet noodzakelijk zijn. Wanneer wij ons voor oogen houden, dat de Districtsfokveedag een vergelijk en dus leering beoogt voor de betrokken vereenigin gen en hare leden en mogelijk daarnaast het oog heeft op reclame voor het vee van db streek, dan zullen wij van den dag van he den moeten erkennen, dat hij volkomen aan het doel beantwoordde. Verschillende des- kundige personen moesten erkennen, dat hier vee gepresenteerd werd, hetgeen in Leeuwarden bij de collectien van de lichte gronden een goed figuur zou hebben gc maakt. Een hunner zag er het bewijs in, dat 1930 een succes zou zijn. Zeker men zal aan Districtsfokveedagen hoogere eischen moe ten stellen, b.v. dat alle aan te voeren die ren volbloeden moeten zijn. Een scherpere selectie op uniformiteit van de te presentee ren collectien zal noodig blijken, doch dit neemt niet weg dat het gegevene van dezen dag een zeer goede reclame is voor de streek. Wat de toekomst hiervoor zal zijn zou spreker niet gaarne profeteereo. evenwel is bij hem de overtuiging gtgroeid dat voor de jo'ngere vereenigingen de plaatselijke herfst keuringen niet gemist kunnen worden, hier toch moet het beginnend vergelijk komen; de opbouw van het materiaal, de opwekking voor de minderen, Daarnaast zie* sjjrekcr ook toekomst voor de jaarlijksche districtevergelijkingan, welke dagen in hoofdzaak van provinciaal belang zullen blijken. Mits goed geleid kan een der- gelijke opzet veel tot opbouw der streek mede werken. Wil men echter naar buiten van zich doen spreken dan zijn Provinciale Fokveedagen noodig. Deze dienen op hoog peil te worden gehouden om op deze wijze van nationale beteekenis te kunnen zijn en voor buiten landsche reclame te kunnen dienen. Daar om is het dan ook zoo toe te juichen dat de Fokveedag welke vanwege den Bond van Rundveefokvereen. in 1930 te Hoorn zal worden gehouden, ook weerklank heeft gevon den bij de vereenigingen voor het kleiner vee: varkens, schapen, geiten. Als al deze vereenigingen op de beide te organiseeren fokveedagen er hunnen provincialen dag van maken, belooft 1930 voor Noord Holland een schitterende reclame te zijn. Spreker kondigde aan, dat spoedig een programma zal verschijnen. Met den wensch dat alien zouden medewerken om Noordhol- land in 1930 goed voor den dag te doen ko men, besloot spreker zijn vlotte causerie, welke met applaus beloond werd. Verschillende personen stelden spreker vragen over het bereiken van grootere uni formiteit, waarbij het gebruik van oudere stieren werd aanbevolen opdat deze meer het stempel op de nakomelingen zullen drukken Alvorens de praatmiddag besloten werd, sprak de heer D. de Boer Dz. van Stompeto- ren er zijne voldoening over uit, dat niette genstaande het schoone weer en de veelzijdi- ge amusementen deze nuttige en aangenam? middag zoo uitstekend is geslaagd. Ds. E. H. Wieringa te Purmerend is beroepen tot predikant bij de herv. gem. te Heerlen. (Be PREDIKBEURTEN. Zondag 29 September. Alkmaar. Groote Kerk, avond 6 uur, Ds. Hak vestiging van lidmaten). Woensdagavond geen dienst. Ned. Herv. Gemeenten. AKERSLOOT, geen dienst, vacature. BERGEN, „Looft den Heer", Ver. tot verbreiding der waarheid, Boschkapel Ker- kelaan 17, voorm. 10 uur, de heer J. J. Ruijs. BURGERBRUG, geen dienst. DIRKSHORN, nm. 8 uur, ds. de Leeuw. EENIGENBURG, vm. 10.30 uur, ds. v. d. Poel. GROET, geen dienst. HOOGWOUD, nm. 8 uur, ds. Reddingius KOEDIJK, vm. 10 uur, ds. Bax, Aker- sloot. OBDAM, vm. 10.30 uur, ds. Kruizinga. PETTEN, nm. 7 uur, ds. van Dijk. URSEM, vm. 10.30 uur, ds. Rijkx. WINKEL, vm. 10.30 uur, ds. de Leeuw. Doopsgezinde Gemeenten. BEEMSTER, vm. 10 uur, dr. Kuiper. NIEUWE NIEDORP, geen dienst. OOST-GRAFTDIJK, vm. 10 uur, ds. van Giessen. DE RIJP, vm. 10 uur, ds. Keuning. V o e tb a 1. ALCMARIA—V. V. A. Met den moreelen steun van twee over- winningen zal morgen echter door Alc- maria een enthousiaste wedstrijd wor den gespeeld tegen het Amsterdamsche V. V. A. dat hier op bezoek komt. Gezien de mooie prestatie die V. V. A. op den eersten competitiedag in Enkhuizen heeft verricht door West Frisia aldaar met 21 te slaan, lijkt ons de waarschu- wing voor Alcmaria niet overbodig om op zwaren tegenstand te rekenen. Gemak kelijk zal het niet gaan om twee punten aan het totaal toe te voegen. Maar het begin is zoo mooi, dat men nu op den ingeslagen weg moet voortgaan. Alcmaria speelt weer in dezelfde op- stelling. Wat de andere wedstrijden in 2 A be- treft, zal Z. V. V. het in de Koog niet ge- makkelijk hebben, evenmin als D. W. S. op het Spartaanveld en West Frisia in den Helder. HollandiaW. F. C. zou wel eens onbeslist kunnen eindigen. Het tweede en derde elftal van Alc maria hebben uit-wedstrijdeu. PRINS HENDRIK STICHTING TE EGMOND AAN ZEE. Het was Vrijdag een buitengewone dag voor de verpleegden der Prins Hendrik Stichting. Wederom was de firma Kok, Tuin- man en Wilken, Eerste Langendijker Auto- Garage en Auto-Omnibus Onderoinring te Oudkarspel, met de Firma Keetman en Scnoorl te Winkel zoo menschlievend een drietal mooie autobussen gratis beschikbaar te stel len (evenals verleden jaar) om de oudjes met dit prachtige weer eens een dagje naar bui ten te laten gaan. Ditmaal ging het over Castricum, Velsen en Bloemendaal door Haarlem naar Amsterdam waar in de bekende gelegenheid „Schinckelhaven" werd gestopt om eens op te frisschen. Daarna een tocht door Amsterdam, met de pont over het Y en v-ervolgens door Purmerend naar de Beem- ster, waar wederom gestopt werd De oudjes kunnen zoolang achtereen ni-et blijven zitten. Zij hebben genoten van hetgeen zij ditmaal hebben kunnen zien. Voor verscheidenen was het ritje door Amsterdam iets buitengewoons en de meesten konden zich een polderland- schap in het geheel niet voorstellen Zonder averij waren de oude zeerobben juist voor donker weer op hun ankerplaats te Egmond aan Zee terug, opgetogen over dit heerli.jk uitstapje, hetgeen weer stof geeft voor menig gesprek. Een woord van hartelijken dank aan bovengenoemde weldoeners is hier zeker op zijn plaats. HEILCO. Door het bedanken van het geheele bestuur van „Herwonnen Levenskracht", een vereeni ging waarvan Mevr. OielisKoopman de ziel was, is de t. b. c. vereeniging ver- dwenen. Thans meldt men ons dat een nieuw be stuur is samengesteld uit 3 personen (vorig bestuur 9 personen) bestaande uit de heeren P J. Kraakman, P. Kehl en S. van Tongeren. De benoeminc van de heer Kehl is echter van de van onwaarde, daar hij geen lid is Standsorganisatie. Naar we vernemen wordt op 1 October de z.g. Kerkweg, loopend van den Heeren- weg tot de R.K7 Kerk, voor het publiek ge sloten, althans de Ned. Spoorwegen zullen de overgang over de spoorbaan verbieden. Men benefit ons dat bij den £<inleg der spoorweg de toenmalige eigenaars (Denne- man en Admiraal) een overweg over de spoorbaan hebben gekregen, doch dat stil- zwijgend iedereen het voor een overoad! hield. We konden daarover geen nadere inlich- ting krijgen, doch we weten dat het afsluiten van dit pad voor de bewoners van de (oude) Heerenweg een strop is, daar zij nu over den Stationsweg naar de kerk moeten gaan OTERLEEK. Vrijdag 27 dezer had ten overstaar van de notarissen Kruimel te Oterleek en Dekker te Zaandam de publieke vei- plnats van een boerenhofstede met 16.50.o0 H.A. weiland aan den Schermer- dijk, gemeente Oterleek, bewoond door J. Kalverboer en eigendom van de erve» mej. de wed. J. Groot te Oudorp. Perc. 1 huis met stalling, schuur, wa- !Khr tuin en weiland, groot Z.b4.80 H.A. Hoogste bieder werd de heer P. Slot voor 12.000. Perc. 2 weiland, groot 2.82.20 H.A. Hoogste bieder de heer S. Smit f 7840 Perc. 3 weiland gr. 2.72.20 H.A. Hoog ste bieder de heer S. Smit voor 7440 Perc. 4 weiland gr. 2.68.80 H.A. Hoogste bieder de beer T. Groot voor 6.637 50 Perc. 5 weiland gr. 5.62.50 H.A. Hoogste bieder de heer O. de Vries voor 15360 Zoodat deze plaats in bod staat op slechts 49277.50. Afslag en combination blijven bepaald ?P 4 Oct. a.s. des middags 1 uur in het N. H. Koffiehuis. BEVERWIJK. De Amerikaansche Senaat heeft een voorstel der financieele commissie om te geraken tot verminderde invoerrech- ten op bloembollen verworpen. De export bedroeg over Augustus on geveer de helft bij verleden jaar. - Overal waar maar bloembollen ge- teeld worden is het aanrijden van riei voor afdekking der bloembollenakkers in vol len gang. Reeds heeft men op enkele akkers weer ter voorkoming van zandverschui- vingen eene bedekking aangebracht In afwijking van vorige jaren ge- schiedt de rietlaag veel dikker daar de felle vorst in de tweede helft van Febr. I.1. den kweekers nog versch in het ge- heugen ligt. Voor dit doel wordt ook helm gebruikt wat de grond veel beter met de buiten- lucht afsluit. WIERINGEN. Thans is ook de Boezemmeerdijk, d4 Noordwestelijke afsluiting van de Wieringer meer, dicht gekomen zoodat, op de afwer- king der dijken na, de indijking van de Wie ringermeer haar beslag heeft gekregen. Ds dijk Wieringen-Medemblik is eind Juli dichf gekomen. Vermoedelijk zal einde van di' jaar met 't leegmalen worden aangevangen Men rekent in ongeveer een jaar hiermede gereed te zijn. VEENHUIZEN. Bij den heer H. de Wit had in 't open- baar de aanbesteding plaats van het kroo- zen, flabben enz. van de polderslooten in Veenhuizen. De uitslag was als volgt: Perceelen 1, 3. II, 12 en 13 P. Pauw voor 12, 25, f 9. 13 en 6. Perceelen 2, 4, 5, 6, K. Bart voor f 11,75, 11, 14 en 13.75. Perceelen 7 en 10 door A. Bart voor 10 en 11. Alles samen voor f 136.50. Perceelen 8 en 9 worden door den molenaar gereinigd volgens instructie. TEXEL. In de Donderdag op de stichting „Vogelen- zang" te Bennebroek gehouden jbarvergadering van de Vereeniging tot Chr. verzorging van Krankzinnigen in Nederland, werd nog tot be- stuurslid gekozen notaris Zweers te Veenen- daal en tot lid van de commissie van controle de heer H. H. Steneker te 's-Gravenhage, Ds. W. Bech, van Wolfheze, rapporteerde over het bezoek der geestelijke verzorgers der vereeniging aan de stichtingen te Bielefeld, en dr. J. Wessels, van „Veldwijk", over zijn be zoek aan het Intern. Hospitaalcongres in Ame- rika. Medegedeeld. werd, dat van een oud-patient voor de Valeriuskliniek te Amsterdam een le gaat van 25.000 was ingekomen. DE STAKING TE SLUISKIL. Met steenen van den directeur gooid. Wordt een deel van perscneel overbodig? De stakende arbeiders hebben Donderdag met steenen naar den directeur van de cokes- fabriek gegooid, zonder hem echter te treffen. Dinsdag arriveerde de Parijsche directeur om besprekingen met den fabrieksvertegenwoordi- ger te voeren. Het resultaat was, dat de in voorbereiding zijnde moderniseering van het bedrijf verhaast zal worden, zoodat het aantal oude ovens, die tengevolge van de staking niet meer onderhouden worden en uitbrenden, bul ten werking gesteld zal worden, wat beteekent dat zeker 160 tot 200 werklieden overhodig zullen worden. De directie zou dan waarschijn lijk bereid zijn een deel der stakers op ver hoogde loonbasis in dienst terug te nemen echter verminderd met de na de modernisee ring overbodige arbeiders. lijk een voortzetting van het oude Vrije Too- neel. Met groote waardeering spreekt de heer Loevens nog steeds van den steun ondervonden van onzen vroegeren hoofdredacteur, den heer Bruins en van den heer Verkuyl, leeraar in het Nederlandsch. In Alkmaar zelf heeft het N. H. tooneel niet steeds de verwachte waardeering gevonden, maar in het overige deel der provincie, tot zelfs in de kleinste plaatsen, is het gezelschap van Loevens bekend en altijd een graag ge- ziene gast. Behalve leider van het N. H. tooneel is de heer Loevens nog regisseur van een zestal ver- eenigingen in de omstreken van Alkmaar, en met genoegen schaart men zich daar om hem om te trachten een zoo goed mogelijke voor- stelling te geven, Ook hij is van meening, dat het voor de uit- voering beter is, als de regisseur zelf niet mee- speelt. Alleen de noodzaak dwingt hem soms een rol in het 6en of andere stuk op te nemen. Hij heeft een zeer serieuze opvatting van het repeteeren, dat volgens hem voor alles een les moet zijn. Met het stuk „Schooiertje" van Mevr. Loe. vensJongejan heeft het N. H. Tooneel een groot succes gehad. In 15 verschillende plaatsen is het opgevoerd. Wat al rollen de jubilaris in die 25 Alk- maarsche jaren heeft gespeeld is niet op te noe men, maar hij zelf behoudt de mooiste herinne. ringen aan Sachel in Ghetto, aan Max Have- laar, aan Monna Vanna, aan De dief van Bern stein en nog vele andere. Ter eere van het 25-jarig leiderschap zal het N. H. Tooneel ook gaarne in Alkmaar optre- den. De juiste datum zal nog nader worden be kend gemaakt, doch valt waarschijnlijk in de volgende maand. Opgevoerd zal dan worden „Het Circus- kind", een romantisch tooneelspel in vier be- drijven, speciaal voor deze gelegenheid ge- schreven door Mevr. LoevensJongejan. Wij hopen, dat ook dit stuk voor de vereeni ging en den leider een succes mag worden. Maar wij hopen tevens, dat de heer Loevens, die zooveel jaren in Alkmaar ernstig voor de tooneelspeelkunst gewerkt heeft, ook in die stad zelf de waardeering zal vinden voor zijn onvermoeid streven. Het tooneel leeft in hem Hij zou er niet buiten kunnen. DE HEER B. C. LOEVENS 25 JAAR REGISSEUR. De bekende Alkmaarsche tooneelleider en regisseur, de heer B. C. Loevens, hoopt in Oc tober zijn 25-jarig tooneeljubileum te herden- ken. Het zal dan n.l. een kwart eeuw geleden zijn, dat hij als leider van het Vrije Tooneel optrad. Wij zijn daarom eens met Bart gaan praten en toen is ons duidelijk gebleken, dat een buitengewoon groote liefde voor het too neel en het tooneelspelen bij hem aanwezig is. Zeer vele teleurstellingen heeft hij in die 25 jaren ondervonden, maar steeds zegevierde weer zijn liefde voor de planken. In 1904 was hij lid van een club in Alkmaar, Olympia genaamd. Op een Anti-Militairisten- vergadering voerde hij met eenige vrienden op ,De hoogste plicht" en dat ging zoo goed, dat het clubje besloot bij elkaar te blijven onder den naam Het Vrije Tooneel. Deze naam heeft langen tijd in Noord-Holland een zeer goeden klank gehad. Maar 't bleef niet altijd een- dracht. Na de mooie successen vooral behaald met de bekende Heijermans-stukken Ghetto, Het Zevende Gebod, Op Hoop van Zegen, Al- lerzielen enz. scheidden eenige ontevredenen zich af en ontstond een tweede Vrije Tooneel. Later kwam er nog een derde. Dat was voor den naam niet goed, en ook het peil der op- voeringen daalde. Nadat Loevens ruim drie jaar bij de Wilsons had gewerkt, nam hij zelf hier de leiding weer in handen en werd ge- vormd Hal Noordhollandsche Tooneel. «igea- Bij beschikking van den minister van Di fensie, is aan den dienstplichtige C. A. Drol. uit deze gemeente, voor goed vrijstelling van den militairen dienstplicht verleend. SCHAGEN. Uitslag der >oping te Schagen ten over- staan van nota i. W. Wegener Sleeswijk t« Zijpe. Renteniershuis met weiland aan den Lagen- dijk, gem. Schagen, samen groot 6.51.35 H.A,, eigenaar de heer K. Hoogvorst. Huis, de heer W. Kerkmeer aan den Ouden- dijk, gem. Schagen, 3211. Weiland, 6 H.A., opgehouden voor 22.156.40 Het Schager marktfonds ter verzekering van afgekeurd slacht, verzekerde in het 2e kwartaal van 1929 559 runderen, waarvan 4 geheel en 243 gedeeltelijk werden afgekeurd. De ontvangsten bedroegen 2462.93, de uit- gaven 2964.13. Voor den Handelscursus van den Handel- drijvenden en Industrieelen Middenstand U Schagen hebben zich 20 nieuwe leerlingen aan- gegeven. De cursus, die reeds vele jaren be- staat, mag zich steeds in een groot succes ver- heugen. De speldjesverkoop van de afdeeling Schagen van het Roode Kruis bracht 170.9C op. AKERSLOOT. Wegens benoeming van den heer J. Buijs, hoofd der school te Kogerpolder (Sliedrecht) is tot tijdelijk hoofd der school aan den Koger polder aangesteld mej. A. de Goede, onderwij- zeres aldaar, terwijl tot tijdelijk ondcrwijzercf is benoemd mej. G. Bolding te Wormerveer. Wegens vertrek heeft de heer J. M. Bet- tinger ontslag aangevraagd als secretaris-peu- ningmeester van het Burgerlijk Armbestuur dezer gemeente. Zondag 29 September a.s. zal de R. K hulpkerk in de Zuid-Schermer in gebruik wor den genomen, totdat de nieuwe R. K. kerk al- daar klaar is. Door B. en W. is aan de bewoners dezer gemeente, die nog niet aan de waterleiding zijn aangesloten en daarvoor in de gelegenheid ziin

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 10