Wekelijkscb Overzicht Pariische Brieven. L* L Rechfszaken -j* i Raadselhoekie. zMmis UITGEEST. Prijsuitreiking fokveedag te Uitgeest. Donderdagavond had een bijeenkomit plaats in het hotel de Ooievaar van leden en genoo- digden van de Rundveefokvereeniging „As- sumburg" te Uitgeest, waarin de medailles en prijzen gewonnen op den iokveedag van 11 September j.l. werden uitgereikt, terwijl de heer K. Nobe, secretaris dier vereeniging, dien avond een inleiding hield. I Begin van brand. Geboren Cornelia, d. van Pieter Smit en van Teuntje van Oostenbrugge. Simon Sindorf, z. van Albertus de Vries en van Aafje Goedhart. Getrouwd Dirk Schilp en Maria Meijer: Overleden: Jan Eckhart, weduwnaar van Trijntje Hogenstijn, 81 jaar. HEERHUGOWAARD. De daders gepakt? Naar de N.R.Ct. vermeldt, zijn de vermoe delijke daders van de inbraak, waarbij 3000 werd gestolen bij den kassier van de Boeren- leenbank te Heer-Hugowaard, opgesloten Het zijn P. K. te Zuid-Scharwoude en H. O te Noord-Scharwoude. NOORDSCHARWOUDE. Vergiftigingsverschijnselen. Woensdagmorgen tegen negen uur gebruikten drie kinderen van den heer E. Br., alhier, na hun ontbijt eenige ba- nanen. Omstreeks een uur deden zich bij het jongste kind ernstige ziektever- schijnselen voor en na een uur was de koortstemperatuur van 39.8 tot boven 40 f 'stegen. Na een uur werd ook het I v. eede kind onwel en even later volgde het oudste kind. Bij all n deden zich de- zelfde verschijnselen voor: maagpijn, braken en diarrhee. Omstreeks 7 uur in den avond werden door twee doktoren vergiftigingsverschijnselen geconsta- teerd, waarschijnlijk het gevolg van het eten van de bananen. Gelukkig heeft de ziekte zich ten goe- de gekeerd, zoodat de kinderen thans weer hersteld zijn. Om een gulden! EEN BEZOEK AAN HET OORLOGS- MUSEUM. Parijs, September 1929. Wie op een Zondag tegen den avond door de Parijsche straten wandelt, en vooral over de Parijsche boulevards, en daar de kwieke vroolijke menschen-menigten ziet voortstroo- men, waarin het vrouwelijk element domi- neert en waarvan enkele mannen slechts, en in elk geval dan nog op zeer bescheiden wij- ze, een gekleurd lintje op de revers van hun jas dragen, die kan zich nauwelijks voor- stellen, dat nog niet lang, nog maar een 11- tal jaren geleden, diezelfde boulevards ver- laten lagen, dat veel van diezelfde mannen geparkeerd waren in loopgraven vol mod- der, waar van oogenblik tot oogenblik de dood op hen loerde, een vreeselijke, vernie- lende dood. En diezelfde coquette, zorgelooze, mooi aangekleede geschminkte en gepoederde vrouwen, die in dien tijd nog zooveel jonger waren, die kenden toen slechts dagen vol on- rust, en nachten, waarin de sirene plotseling alarm-gillen begon uit te huilen, en ze in een vreeselijke paniek vol van zdo'n ontzet- ting, dat menig hart er niet tegen bestand bleek, met nauwelijks eenige kleedingstuk- ken aan radeloos wegvluchtten naar diepe kelders toe of naar de gastvrije tunnels van de „metro". Dezen Zondag, nu talrijke van een vroo- lijk^vacantie-verblijf terugkeerende Parijze- naa'rs weer door hun stad wandelen, en met welbehagen de lucht van hun „Panama" weer inademen, samengedrongen zitten op de cafe-terrassen, en hun dorst lesschen in een genoeglijke stemming, die door geen en kele maatschappelijke of politieke zorg ver- ▼an ter Amsterdamsche Benrze genoteerde fondsen, verstrekt door Noordhollandsch Landbouwcrediet N.V. Senembah South. Pacific ;:nioo Pacific Prolongate 9H 10<9/u 2434 984 954 2794 I 209 1904 432 411 1374 4524 1464 277 H 54 944 96 102 1024 101 100 24/ I664 1754 558 2454 130 5244 964 2494 4/04 830 243 120 6S4 2334 331 170 66H 432 4174 4434 481 2614 2024 561 121 208$ 1894 4384 4094 1424 459 145 stoord wordt, nu geen enkel evenement de I gemoederen in beroering brengt behalve een f paar min of meer geheimzinnige moordge- schiedenissen, waarover de kranten, bij ge brek aan andere gebeurtenissen, in den bree- de uitweidenwat dunkt u van het, hoe zal ik zeggen, van het filosofische plan, om eens een uitstapje te maken tot op een kilo meter buiten de porte de Vincennes, en daar een bezoek te brengen aan het gewoonlijk weinig bezoekers trekkende museum van den grooten oorlog, waar een enorm aantal do- cumenten, bibelots, kunstwerken en foto's zijn tesamen gebracht, die vertellen van, doen terugdenken aan, doen terug-leven in den afschuwelijksten tijd die de menschheid gekend heeft en die vier jaar lang ieder den- kend wezen in een onafgebroken spanning van angst, smart en medelijden heeft gehou- den. x Het is verwonderlijk, hoe dezelfde men- schen, die op de ontzettendste wijze geleden hebben in dien tijd, die er een actief aandeel aan hebben genomen, die er zelfs tot nu toe een onuitwischbare lichamelijke herinnering aan hebben overgehouden, nu weinig of niet meer aan dat toch nog zoo dichtbij gelegen afschuwelijk verleden denken, en een vroo- lijk zorgeloos gezicht vertoonen, verlangend slechts naar leven, genieten, zich amusee- ren. Van de groote boulevards tot aan de porte de Vincennes zijn we zeker toch wel duizen- den van die vroegere helden tegengekomen, die toentertijd hun leven ten offer stelden voor hun vaderland, en die jaren lang, dag in, dag uit op de ongeloofelijkste wijze gele den hebbenen toch, slechts heel zelden merkten we een norsch of somber gezicht op, en nog minder een oorlogs-verminkte, on- eindig droevige levende herinnering aan dien gruwel-tijd. We komen door zeer drukke, levendige wij- ken, die steeds meer het karakter van echte volks-wijken aannemen, tot aan die van den faubourg St. Antoine, de place de la Nation en de avenue du Trone, die de wijken zijn, waar misschien het grootste aantal arbei ders, kleine handswerklieden en arme luitjes van Parijs samen wonen. Wie weet niet, wel ke rol de bewoners van die wijken gespeeld hebben bij al de Parijsche revoluties, opstan- den en oproeren! Toch ontmoeten we ook in deze wijken slechts vroolijke, opgewekte, in hun Zondag- sche pakje uitgedoste menschen. Hier en daar een troepje vrouwen om de kar van 'n groentenboer heen, die zich verlaat heeft in zijn vaste kroegje, en die om nu gauw naar huis te kunnen gaan, en op zijn beurt Zon dag te kunnen gaan vieren, haastig al zijn appels of tomaten tegen een laag prijsje van de hand doet, en levendig de grappen beant- woordt van zijn jonge, montere clientele, die door het plezier van de Zondagsrust van- daag al in een bijzonder oolijke, plaagachti- ge stemming is. Ongeveer een kilometer verder, nog weer door een dergelijke volks-menigte heen, langs een boulevard, waar in de week druk alle mogelijke soorten van kleine handeltjes ge- dreven worden, daar bevinden we ons plot seling voor een enorm/ indrukwekkend ge- bouw, van een strenge, imponeerende stijl. Bijna een gevoel van terreur grijpt u aan voor dit historische bouwwerk, dat vroeger tot woning gediend heeft aan koningen en aan almachtige staatslieden, en waarin nu talrijke leger-diensten zijn ondergebracht, dat een belangrijke biblioitheek bevat aan den oorlog gewijd, en het Oorlogs-museum. Dat gevoel van terreur verklaart zich vol- doende, wanneer men zich herinnert welke rol een bepaald terrein achter het kasteel, het z.g. Polygone, tijdens den oorlog ge speeld heeft, toen talrijke levens, wier aantal men misschien nooit kennen zal, daar hun onherroepelijk einde vonden, en boeten moesten voor hun fout tegenover het vader land of het land, dat hun vriendelijk een woonplaats geboden had. Denk maar eens aan de namen van Bolo-Pacha, van een ze- keren zeer talentvollen journalist Duval, en van dien van de bekoorlijke danseres Mata Hari. Na een lange allee te zijn doorgegaan, tusschen twee rijen allemaal even drukkend- gewichtige gebouwen, zijn we eindelijk bij de kapel aangekomen en bij den ingang van het museum. De binnen-versiering van het gebouw schijnt wonderlijk te vloeken met de ontel- bare voorwerpen, die er in ondergebracht zijn. En inderdaad, wat kunnen mythologi- sche voorstellingen, uitgevoerd op de 18de eeuwsche manier, gemeen hebben met de tal rijke aan de wanden opgehangen schilde- rijen en teekeningen, waarop men niets dan oorlogs-tooneelen, kanonnades en granaat- uitbarstingen ziet. De zalen volgen elkaar op in een perfekte klasseering. Bijna al de naties, die aan den oorlog deelgenomen hebben zijn er meer of minder rijk vertegenwoordigd door aanplak- biljetten, medailles, bibelots, die de soldaten in de loopgraven vervaardigden, schilderijen, teekeningen, foto's, of ceramiek-werk. En zelfs enkele neutrale landen. Zoo heeft Nederland er de eer van bijna een heelen wand met een groot aantal voor werpen van aardewerk, die allemaal betrek- king hebben op den oorlog en de economi- sche weerkaatsing daarvan in ons land den fameusen „distributie-tijd" bij voorbeeld. Wat de schilderijen en teekeningen betreft, een groot deel daarvan is geteekend met den naam van nu beroemde kunstenaars, die per- soonlijk den oorlog meegemaakt hebben, die met hun eigen oogen aanschouwd hebben, dien doorleden hebben om hem in beeld te brengen, in zijn meest verscheiden aspecten en evenementen. We willen den lezer niet door alle zalen heenvoeren, noch een opsomming geven van al de tentoongestelde voorwerpen. Er zijn er meer dan 170.000, van de grootst mogelijke verscheidenheid, die allemaal van dichtbij of van verder op den oorlog betrekking heb ben. Ze zijn een bezoek volop waard, en niet alleen door hun historische waarde en de oneindig-tragische herinneringen, die ze op- wekken, maar heel vaak ook door hun on- vergelijkelijk artistieke kwaliteiten. Maar toch, m£e nog dan door de schilde rijen en tekeningen, hoe talentvol ook, meer nog dan door de bibelots, hoe roerend van kinderlijken eenvoud vaak, krijgt men 'n tra- gisch-suggestieven indruk van dien afsclui- wdijkea M tioof d§ foto's, cjig teMk feii de rarnen opgestelde „veroscopes" te zien geven. Bij het aanschouwen van die stukjes oirecte oorlogs-waarheid, voelt men zijn hart breken van afschuw en medelijden. En en kel de herinnering aan sommige foto's doen u de tranen in de oogen komen En heelemaal achter de reeks van zalen, daar wacht den bezoeker een zuiver artistie- ken toon, aast een reeks diep-tragische beel- den, is daar een collectie van wassen poppe- tjes te zien, die voorstellen de verschillendc beroepen en bezigheden, die tijdens den oor log, toen de mannen aan het front waren, door de vrouwen uitgeoefend werden. Zelden zagen we zoo'n gracieuse collectie van wassen beeldjes. Bijna al de klassen van de Parijsche maatschappij zijn er ver tegenwoordigd. Men moet werkelijk Fransch- man zijn om zooveel gratie te kunnen verlee- nen aan een vrouwelijk tramconducteurtjc of aan de robuste Amerikaansche van de Y. M. C. A. Buiten woelt de vroolijke, kwieke Zondags- menigte; op de cafe-terrassen zitten dicht op elkaar gedrongen de van hun rustdag ge- nietende gasten, waaronder eenige oorlogs- gedecoreerden. Maar de oorlog zelf 0, wat is die ver weg! M. DE ROVANNO. Uit on/.e fttaatsmactiine. HET VERSLAG DER ALGEMEENE REKENKAMER. (I.) Ieder jaar wijden we in deze serie een of twee artikelen aan het verslag, dat de Algemeene Rekenkamer uitbrengt over hare werkzaamheden. Dit college heeft men wel eens het financieel geweten van ons volk genoemd. Inderdaad, het controleert de gedane uitgaven naar den maatstaf van noodzakelijkheid en zui- nigheid en het verslag bewijst, dat alle onderdeelen, waaruit de Nederlandsche staatsmachine bestaa', deze zuinigheid niet steeds of niet voldoende betrachten en evenmin de vraag stellen of de ge dane uitgaven werkelijk noodzakelijk waren. Evenals andere jaren volgen hier enkele grepen uit dat verslag. De Rekenkamer ging voort met het geven van wenken en inlichtingen, hoe verschillende Rijksinstellingen door ver- andering van leveranciers, door aanbe- steding te zamen met andere inrichtin- gen en door andere middelen van dien aara tot besparing op hare aankoopen konden geraken. Zoo bepaalde de minis ter van Oorlog, dat voortaan de melk voor de militaire hospitaler, zou worden begrepen in de hoeveelheid, die voor de overige onderdeelen der garnizoenen werden aanbesteed. Daardoor werd een bezuiniging van honderden guldens ver- kregen. Verder werd bereikt, dat de extra-weegloonen en andere onkosten vallende op de aflevering van brandstof- fen aan de gevangenissen te Den Haag, welke ongeveer tweeduizend gulden be- droegen, niet meer betaald behoeven te worden. Deze twee betrekkelijke kleinig- heden gaven dus eei- bezuiniging van bijna drieduizend gulden. Ook de leve- ringen van gas, water en electriciteit aan verschillende rijksinstellingen werd onder het oog genomen en geregeld, waardoor bijvoorbeeld alleen te Wage- ningen reeds een besparing van 2000 werd verkregen, te Amsterdam voor het Riiksmuseum 900, terwijl ook het slui- ten eener speciale overeenkomst voor de waschgelden van de Kweekschool voor Vroedvrouwen te Amsterdam een be sparing bracht van ongeveer 1000. De hier gegeven bezuinigingen bedragen met anderen van dien aard samen reeds ruim 6000 en betreffen ten slotte nog maar onderposten. Merkwaardig in dit verslag is de cor- respondentie tusschen de regenten der strafgevangenisser, te Amsterdam via den minister van Justitie met de Reken kamer. De laatste had aangedrongen op het gebruik van bevroren vleesch in deze richting, waartegen de regenten bezwaar gemaakt hadden met het oog op den smaak en de voedingswaarde. Geestig is te lezen, dat de regenten voor de gevangenen blijkbaar het bevroren vleesch, dat voor de militairen en voor de ziekenhuizen wel goed geoordeeld wordt, niet goed oordeelden. Maar het geestige komt nog. Het college liet zijn bezwaren vallen. Aanbesteding werd ge- houden en nu schreven de uitgenoodig- de Amsterdamsche slagers voor het in- landsche vleesch lager in dan voor het bevroren, zoodat de bezuiniging toch werd verkregen. Men herinnert zich misschien, dat in het begin dezer decennie heel wat te doen geweest is met betrekking tot den bouw eener R.H.B.S. te Middelharnis. De school kwam er. Voor den directeur was geen woning beschikbaar. Hij woonde met zijn gezin tijdelijk in de school, daarna op een dorp in de nabijheid. Het Rijk kocht toen een terrein voor ruim 4000 om een directeurswoning te bou- wen. Dit terrein, tegen welks aankoop de Rekenkamer destijds reeds bezwaren geipperd had, zou buitengewoon ge- schikt wezen ook wegens de boombe- planting enz. Later vernam de Reken kamer, dat de beplanting heelemaal niet onderhouden werd en de directeurswo ning niet werd gebouwd. Over een en ander werd een briefwisseling gevoerd met den minister van Onderwijs en daaruit bleek, dat het terrein niet vol- deed aan een bepaling van de bouw-'er- ordening van Middelharnis en er dus heelemaal niet gebouwd mccht worden, terwijl de directeur in Middelharnis zelf reeds een huis had kunnen huren! De domeinen liadden nu het dure terrein in erfpacht uitgegeven tegen een erf- pacht van slechts 48 en dat voor zes- tig jaar. Wanneer men zoo'n gescniede- nis lcest, vraagt men zich wel eens af of .een particuliere instelling zulke zotte dingen ook zou doen. Of wat te denker. van de kwestie met het Gezellenhuis te Merkelbeek? In 1925 bracht een nijpend gebrek aan huisves- ting voor mijnwerkers, vooral bij de Staatsmijn nHendrik", de directie der Staatmijnen er toe om een gedeelte te huren van het kloostergebouw van de Eaters CaraiUf&a te m dit te doen inrichten tot gezellenhuis. Deze maatregel heeft niet aan de ver- wachtingen voldaan. Aangezien er tus schen Merkelbeek en de mijnen „Hen- drik" en „Emma" een groote afstand ligt, stelde de directie bovendien nog een autobusdienst in. Noch deze dienst, noch het Gezellenhuis rendeerde. Over het tijdvak van 1 November 1926 tot 31 De cember 1927 sloot de exploitatierekening van een en ander met een tekort van bijna 26.000, terwijl de huur werd aan- gegaan tot 1 October 1934! De Rekenka mer heeft op een en ander de aandacht van den minister van Waterstaat geves- tigd. Het gevolg was, dat de huurover- eenkomst tusschentijds kon worden verbroken. Hoeveel dit gekost heeft, als- mede wie de annui'teiten voor de ver- bouwingswerken voor zijn rekening ge- kregen heeft, vermeldt het verslag niet. Maar dat deze geschiedenis heel wat geld gekes. heeft, is buiten kijf. Ook met de steekpenningen heeft de Rekenkamer zich bezig gehouden. Za correspondeerde daarover met de re- geering, die zich verplichtte het hare te zullen doen tot wering van een dergelijk misdrijf, terwijl verder gezocht zou wor den naar een goeden verm voor een ver- bod /an het aannemen en geven van ge- schenken. Enkele gevallen van gebleken malversaties inzake steekpenningen geeft het verslag ook. Uit de mededee- litigen daaromtrent blijkt, dat in zulke gevallen de betrokken ambtenaren wor den ontslagen onder verplichting da ontvangen gelden in de Rijkskas terug te storten. Over een en ander uit div verslag een volgend maal nader. Oplossingen der raadsels ait het vorige nummer. Voor grooteren. Ma, Da, gas, kar, Madagaskar. Sumatra. Mast, muts, Maart, tram. Rhododendron. Je moet deze pan terstond laten sol- deeren. (panter). Zij was haar smart erg gauw te boven. (marter). Je moet het getal in geen geval als zeer nauwkeurig beschouwen. (taling), De nieuwe eigenaar liet het krot ter stond afbreken. (otter), Be baboe hoefde niet lang in Hob land te blijven. (oehoe). Voor kleineren. Druif, ruif. Sliedrecht. 1 a k las e i t n i e ode r t s end c h t c h t o o t 3. 4. Vlieg, (me) er; vlieger. Een tafel. OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. Wals te geene zand je - schrandere kwast horden de weide toon. Bedenk op ieder bovenstaand woord een rijmwoord, maar doe het z6o, dat je een bekend spreekwoord krijgt. Oj de kruisjeslijnen komt een spreek-' woord te staan. X X X X X XXXXXXXXXXXXX rij een medeklinker. een slim, viervoetig dier. iets, dat dagelijks door ons ge- gegeten wordt. een tijdsbepaling. iets, wat soms bij de boeren brand veroorzaken kan. iets, wat bij het scheren gebruikt wo: dt. 't gevraagde spreekwoord. een harde, vroolijke lach'. een vertrek, waar we ons thuis dienen te voelen. een st: d in Noord-Duitschland. iets wat sommige dieren op den kop dragen. een lichaamsdeel van een dier. een medeklinker. 2. 3. Mijn eerste noemt iets, dat den wa> tertoevoer regelen moet, mijn twea- de beteekent vochtig, koud en mijn geheel is een plaats in Zeeland. Welk eiland in Azie verandert in een jongensnaam, wanneer men 66n klinker door een anderen ver- vangt? Voor kleineren. 'k Hou veel van beweging En maak soms een reis. Midden in den winter Vindt men mij op't ijs. Als 'k ben opgeborgen, Heb ik niet veel praats, Wie denkt in den zomer Immers aan een Maak een modern vervoermidde! van: OLIE TOM AU B Waarmee eindigt de avond en begint de dag? Verborgen visschen. Hebben Jaap en Bob Otto nfet ge- zien? De jongen stond pal, in geen geval zou hij toegeven. De helft is werkelijk genoeg, Jenny. De laatste uren bracht ik slapcmia door. Heeft meneer Musch arts-examcn Deze inleiding die zeer interessant was, had spreker ingedeeld in 3 deelen, n.l.: 1. de voor- bereiding van een fokveedag; 2. de fokveedag zelve; 3. de inzending der vereeniging op den Districtsfokveedag te Alkmaar. In het eerste gedeelte wees spreker op het vele werk aan de voorbereiding verbonden om 'den dag zelve goed te doen slagen. In het twee- de gedeelte liet spreker den dag zelve in ge- dachten nog eens voorbij gaan, daarbij wijzen- de op de vooruitgang welke er was te consta- teeren, vergeleken bij de eerste keuring in jl922 en, tevens hoe nuttig dergelijke dagen 'kunnen zijn voor de leden in het bijzonder en de veehouders in het algemeen. Door het houden van deze dagen kon men zien dat de vereeniging door stierenverkoop enz. een goeden naam naar buiten heeft ge- maakt. In het derde gedeelte werd de inzending naar Alkmaar behandeld. Dat deze goed was bleek uit het feit dat door de Vereeniging een lsten prijs werd be- haald, dat door den heer K. Feeke van Krom meniedijk meerdere lste prijzen behaald wer den, o.a. voor de beste groep van 1 fokker eigenaar, voor de beste getoiletteerde groep, voor de beste melkkoeien, voor de beste drach- tige schot en last not least de kampioensprijs met Nelly 3. Dit zal zeker niet nalaten den naam van de vereeniging te verbeteren en te verhoogen en is een aanmoediging voor andere leden om op dezen weg door te gaan, de prak- tijk wijst ook dezen kant uit, hoe meer econo- misch een bedrijf wordt gevoerd, des te beter resultaten. Een veehouder is dan ook verplicht om alle hulpmiddelen welke hem geboden wor sen om de uitkomsten van zijn bedrijf te ver beteren, aan te pakken. Een van deze hulp middelen bezit hij in de fokvereeniging, in melkcontrole, selectie en goed stierenmateri- aal. In de hoop dat deze inleiding aanleiding mag zijn tot een nuttige en aangename nabe- spreking, eindigde spreker zijn lezing, Hierna volgde de medaille-uitreiking. De meeste medailles werden gewonnen door den veehouder K. Feeke van Krommeniedijk, wien hulde werd gebracht voor deze prestatie, ter wijl tevens de hoop werd uitgesproken, dat een volgende maal meerderen met een len prijs naar huis zouden keeren, hetgeen den strijd op een dergelijken dag zal verhoogen. Na de uitreiking bleef men nog een poosje zeer gezellig bijeen. Donderdagmorgen ontstond er in de woning van T. in de Schevelstraat een begin van brand. De gordijnen hadden alreeds vlam ge- vat. Toegeschoten hulp wist evenwel met em- mers water het vuur te dooven, zoodat men tenslotte meer water- dan brandschade kreeg. DIEFSTAL VAN POSTSTUKKEN. Voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Rotterdam stond gister een 35-jarig brievenbe- s'teller terecht, die, na een diensttijd van vijf- tien jaren bij de posterijen, begin Juni van dit jaar betrapt werd op diefstal van poststukken. 't Waren meer speciaal pakjes met spaar- bons voor een bischuitfabriek, die verdachte zich toeeigende. De ontvreemde bons verkocht hij. Het feit bekende hij, maar hij ontkende het gedurende langen tijd te hebben gepleegd. Na- mens de bischuitfabriek werd verklaard, dat de diefstallen maandenlang duurden, doch, nadat verdachte betrapt werd, geheel ophielden. Het 0. M., mr. Massink, eischte 66n jaar ge- vangenisstraf. DIEFSTAL VAN KIPPEN IN HET GROOT. Het O. M. bij de rechtbank te 's-Hertogen- bosch eischte tegen een tweetal arbeiders te Oss wegens diefstal van kippen in die gemeen- te gepleegd in den nacht van 20 op 21 Juli j.l., twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. De officier merkte op, dat er in ruim twee maan den in deze omgeving 1575 stuks pluimvee tot een waarde van 2600 gestolen zijn. Tegen een landbouwer die als heler terecht stond, werd wegens gebrek aan wettelijk be- wijs vrijspraak geeischt. POGING TOT DOODSLAG. Voor de Bossche rechtbank had zich te ver- antwoorden een landbouwer uit Geffen, die gepoogd had E. Broeksteeg aldaar van het le- ven te berooven door hem met een mes te ste- ken. Er was kwestie ontstaan over een gulden, die verdachte aan Broeksteeg geleend had en welken hij terug wilde hebben. De getroffens, die nog niet geheel hersteld is van de bekomen verwondingen, vroeg 300 schadevergoeding. Zijn zwager, die ook gewond werd, wilde 94 schadevergoeding hebben. Ter zake van mishandeling met zwaar licha- melijk letsel op Broeksteeg gepleegd en mis handeling van diens zwager eischte het O. iM. twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De rechtbank zal 10 Oct. uitspraak doen. FONDSEN. 21 Sept. 23 Sept. 24 Sept. 25 Sept. 20 Sept. 27 Sept. obi. N.W S. J 1000 idem 1000 idem 1000 idem f 1000 O -lnd f 1000 idem idem 1000 I 100 idem 1000 idem 1000 6 5 4 6 6 5% 5 Koloniale Bank Ned. Ind. Hand, Bank Ned, Handel Maatij. Fransche Banken (Drie) Berkel's Patent Holl. Kunstzijde Margarine Unie Maekubee Ned. Kunstzijde Ned Kabelfabr. Philips Gloeilamp Philips Gem. Bezit Anaconda Beth, Steel C. v. A. Comm Studabaker Conim Steel Zweedsche Lucifers Cult Mij. Vorstenl. Handelsver. A'dam Javasche Cult. Dordtsche Petr. gew. Koninklijke 1000 Moeara Enim A dam Rubber Serbadiadi Holl. Am. Lijn Java China Jap. Lijn Ned. Scheepv Unie Stoomvaart Mij Nederland Deli Batavia Tab.. Deli Maatij Oosikust - .'frfEiitififfidfitA ■nf^- 1922 18 17 16 '26 '22 23 '21 D '17 103$ 108$ 1014 311 '/it 101s/w 101$ 99'3/le 994 944 94 96| 96'/i6 96$ 102s/lg 102$ 10.$ 1024 102 102 102i/i« 100 y$ 243 244$ 1644 168 163 175 175$ 1/5$ 5/2 572 56'2 2704 261$ 2614 150 156 150 488 5(0 524 99$ 244 242 255 491 4934 490 916 864 8724 2474 245 253 1274 12/V,« 129 72$ 714 714 235$ 23iyJ8 2384 328 339 166J 168 171 658 6564 631 427 427 430 405 410 4184 427$ 430 4394 480 472 481 271 2684 267 2114 206 2054 56 57 58 1214 120? 1214 20 2094 20-4 191$ 1904 1904 4324 435 432$ 4124 416 413 1444 1404 139$ 452 456$ 460 1504 1494 147 279 275 1037/16 101$ 99$ 9Ci 102i/16 102 J 10116/16 994 245 ltxj 175 570 2t>oi 150 5154 9'* 251 485 845 245 12is/16 694 231U/16 331 1/1 66 430f 411 4124 481 26 6$ 2(54 564 1204 1037/,, 1014 954 94 96 102 102 Vis 99'Vi 248 16/ 17:4 5524 236 150 5124 974 250 480 819 2434 1194 674 2-04 331 169 660 4274 413 434 431 263 2034 564 1204 2084 1894 434 413 140 459 1444 274 1037/18 101'Vm 994 2694 I 5 1° 2° 3° 4° 5° 70 8° 9° 10° 11° 12° 13° 1. X 4 4 1 I 1 X 4 i i 1 X i 4 X - X 4 1 k X 4 X

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7