Alkmaarsctig Coisrant. Een groot MMdenstandslselang. Bij Scheren Honderd een en dertigste Jaargang. Zaterdag September. De Directeur der Gemeentewerken maakt bekend, dat de ST. ANNA- STRAATBRUG over bet Luttik Oudorp op BINSDAG en WOENSDAG, 1 en 2 OCTOBER 1929 voor de scheepvaart zal zijn AFGESLOTEN. Bioscopen Theater Cinema Amencain. De Opstandige en De groote Doorbraak. Twee hoofdnummers dus, die beide roman- tisch en spannend ziju Vooraf gaat evenwel nog een amusant voorprogramma, te begin- nen met een uitgebreid journaal, waarop volgt een komische teekenfilm en de humoris- tische tweeacter „Bob's vroolijke vrouwtjes Als u weet, dat Bobby, juist wanneer hi] aan een alleraardigsle jongedame zijn hefde ver- klaart, nog een viertal huwelijkscandidaten op bezoek krijgt, die door een misverstand hun as. echtgenoot komen opeischen, be- griipt a voor weik een schier onoverkomelijke moeilijkhedtn de trouwlustige jongeling zich geplaatst ziet'. De Opstandige verplaatst ons naar de ber!ien van Noord-Carolina, waar een volk zou wonen in de eenzaamheid van onher- bergzame rotsen, ver van alle beschaving, primitief, ruw en gesloten. Deze menschen stammen at van Bntsche pioniers en leven reeds gedurende eenige eeuwen in hun eenvoudige hutten, bestaande van het vverk dat de vrouwen verrichten, ter- -wijl de mannen als heerschers een lui leventje leiden. j u Bijzonder mooi zijn in deze film de pracn- tioe bergopnamen, waarvan we er een heele reeks zien. als we Rob Warwick, de opstan dige. die de school wil bezoeken om te leeren, op zijn tocht naar een verafgelegen stad volgen. Te midden van dit grootsche bergland laat de film ons het dagelijksch leven dezer mer.schen duidelijk zien en volgt men met spanning de gebeurtenissen, die zich rond Rob Warwick en Barbara Allen, een buur- meisje, dat hem wil volgen naar de be- schaafde wereld, afsptlen. Het tweede hoofdnummer De groote doorbraak, toont ons den arbeid en het door- zettingsvermogen van een jong werktuig- kundige Tom Robertsen, die er na veel moeite en teleurstelling in slaagt te bereiken dat de enorme tractors van den heer Stoddard ook werkelijk practisch bruikbaar zijn. De bruik- baarheid bewijst hij in een verschrikkelijken nacht, als tijdens een vreeselijk noodweer, de dam, die de boven de stad gelegen rivier be- teu^elt, dreigt door te breken Sensationeel is de strijd die hier tegen het opstuwende ver- woestende water wordt gevoerd. Dank zij de hulp van Tom en zijn tractor wordt de stad gered. Eeii reeds lang gewenschte bcloomng volgt natuurlijk Ook dit hoofdnummer is bijzonder spannend, zoodat het programma vol afwis- seling, door velen ongetwijfeld met stij gende belangstelling zal worden gevolgd. Alkmaarsch Bioscoop Theater. Een die} in den nacht en Vergeten. Twee hoofdnummers vragen heden en vftorgen in het A. B. T. de aandacht der bez'oekers en men zal zicl bij deze twee nummers wel amuseeren want beide be- zitten kwaliteiten en tafreelen die men steeds gaarne ziet. In „Een dief in den nacht" gaat het om het vinden van de oplichters in het plaatsje Hampton dicht bij Chicago. De rijke familie Lasalle aldaar is voor haar juweelen op het ta geven feest niet ge- rust en roept de hulp van de politie in. Toevallig komen er ook als hulp een vrouwelijke detective en een million- nairszoon en na verschillende spannen- de avonturen slaagt men er in de boos- wichten te arresteeren. Wat wisten die Indische voist en zijn zuster zich mooi voor te doen. Maar Herbert Rawlinson als de huisknecht en Grace Darmond als de kamenier-detective lieten zich niet verschalken. Zij zetten de combinatie huisknecht-kamenier ook na de arresta- tie op liefdevolle wijze voort. „Vergeten" is een dramatisch film- werk, waarin de zoon van een rijk fabri- kant zich zelf van onder af een positie gaat veroveren als de vader meent dat de tijd van werken nu eens voor zoon- lief aangebroken. De jongen slaat zich er kranig door en wint de liefde van een eenvoudig degelijk meisje. Zelfs als zij al getrouwd zijn heeft hij haar nog nooit gesproken over zijn rijke familie en juist als het oogenblik komt, dat hij alles zal moeten vertellen, berooft een aanrijding hem gedeeltelijk van zijn geheugen, waardoor hij vrouw en kind is „verge- ten". Voor de moeder met haar kind volgt dan een harde strijd. Hoe groot is de teleurstelling als haar man haar niet herkent en verklaart haar nooit te heb- ben gezien. Maar gelukkig het geheugen keert terug en aan de droefheid komt een einde. Een film met heel mooie opnamen en goed spel van John Harron als de hoofd- persoon en Dorothy Mc Kail als 't meis je. Louise Dresser vervult de moeder- rol op bekwame wijze. Een artistiek filmvaria en een natuur opname van de badplaats Mergentheim voltooien dit uitgebreide programma. De brug van San Luis Rey. Het incasseeren van kBeine vorderingen. Een wetsontwerp waarwoop nog terdege gevochten zal moeten worden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken, die de laatste paar jaren reeds de goede ge- woonte had om de vertegenwoordigers van de middenstandsvereenigingen in haar district uit te noodigen tot eerv vergadering met de leden der Kamer, op welke bijeenkomsten dan geregeld een of ander middenstandsbelang door een bevoegd deskundige werd ingeleid, had tegen gistermiddag weer een dergelijke vergadering uitgschreven. De zoogenaamde Polderkamer van het Stadhuis was geheel bezet, toen de voorzitter der Kamer, de heer S. W. Arntz, de vergade ring opende. Daar waren aanwezig vertegen woordigers van de volgende organisaties: de Kamer van Koophandel en Fa.br.; de Hanze afdeelingen Alkmaar, Noord-Schar- woude, Schagen en den Helder; Heldersche Winkeliersvereeniging; Handelar. en Ind. Middenstands Vereeniging te Bergen, Wierin- gerwaard, Schagen, Alkmaar en Anna Pau- lowna; Alkmaarsche Timmerliedenpatroons vereen.; Groentengroothandelarenvereen. De Koophandel te Broek op Langendijk; Lan- genaijker Winkelier Nering en Vakvereeni- ging; Chr. Middenstandsbond afd. Broek op Langendijk; Bureau van Advies voor Nering- doenden te Heiloo en Bergen's Winkeliers vereeniging. De opening. De heer Arntz heette alle opgekomenen welkom en deelde mede, dat het bestuur van de G.a.m.i.t. gaarne zou zien, dat na afloop der vergadering een bezoek werd gebracht aan die tentoonstelling. Wat het in te leiden onderwerp betreft, het incasseeren van kleine vorderingen, door mr. J. Huges uit Arnhem, meende spr., dat deze, die de groote stuw- kracht was van de zoo goed geslaagde Indi sche tentoonstelling in Gelderland's hoofd- stad, wel de rechte man zou zijn om over dat onderwerp te spreken. Deze kwestie toch, die in vele middenstandsvereenigingen reeds een punt van bespreking uitmaakte, is speciaal in de Arnhemsche K. v. K. behandeld, en deze h*?ft zelfs een wetsontwerp daar voor bii geen stukgaan en pljn meer en ook geen na- sehrijnen der huid, als men vo6r het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig Doos 30, 60, Tube 80 ct. PUROL minister ingediend. Hartelijk heette spr. dan ook den heer Huges welkom. Een wanhopige toestand voor den handel. Mr. Huges begon met op te merken, dal het met vereenigingen en Kamers van Koop handel al net gaat als met menschen: alien berijden wel eens stokpaardjes. Voor de K. v. K. te Arnhem is dat: het incasseeren van klei ne vorderingen. Gaarne zou zij daarvoor alom wat meer belangstelling zien. Spr. herinnerde eraan, dat reeds in 1893 mr. Regteren van Altena te Amsterdam in zijn proefschrift tot de conclusie kwam, dat het in ons land bijzonder kostbaar is om klei ne vc-rderingen gerechtelijk betaald te krijgen Toch duurde het nog tot 1923 eer de heer Pclman, ad van de K. v. K. te Arnhem, er nogmaals de aandacht op vestigde en betoog- de, dat jaarlijks in totaal groote bedragen voot den middenstand verloren gaan, doordat vele koopers weten, dat zij slechts moeilijk tot betaling kunen worden gedwongen. Zijn medeleden erkenden dit, alien hadden zulks tot hun nadeel reeds meermalen ondervonden en het slot van de besprekingen was geweest, dat het onderwerp geducht in studie werd ge- nomen. Een vragenlijst werd opgesteld en om antwoord gezonden aan 900 winkeliers ter plaatse, van wie er 750 de moeite namen ze ingevuld terug te zenden. Al deze antwoor- den bevestigden de opinie van den heer Pol- man, dat de handel in een wanhopige positie verkeert en in de K. v. K- was men het er over eens, dat, zoo iets voor het forum van het pu- bliek diende te worden gebracht, het dan wel deze kwestie moect zijn. De heer Polman, een Duitscher van af- komst, wees er op hoe uitstekend de kwestie van wanbetalende koopers in Duitschland is geregeld met het Zahlungsbefehl door mid- ael van het Mahnverfahren. En niet alleen in Duitschland heeft de practijk er de afdoen- de werking van geleerd, ook in Oostenrijk en Zwitserland is deze regeling usance en kort geleden heeft Mussolini die ook mgevoerd in Italie. Daarom heeft de Arnhemsche Kamer zich bij de opstelling harer plannen dan ook gericht naar onze oostelijke buren en speciale studie gemaakt van hetgeen op het gebied van het incasseeren van kleine vorderingen in Duitschland geldende is. Van officieele zijde was zulks ook al eerder geschied, n.l. door de commissie-Gratama, die in 1911 werd ingesteld mede om te onderzoe- ken den toestand, dat de koopman vaak het geld niet kan krijgen, dat hem rechtmatig toe- (omt. Zij accepteerde echter het Duitsche systeem niet. Wij hebben bij onze studie, zoo vervolgde spr., het Duitsche systeem aangevoeld, de antwoorden op onze vragen tot voorbeelden genomen en in de uitwerHng van onze plan nen zoo veel mogelijk voetangels en klemmen vermeden en zoo kwam ons wetsvoorstel tot stand. Daarop hebben wij ons in verbinding gesteld met juridische kopstukken in Neder- larid, die onafhankelijk waren van de regee- ring, o.a. mannen als mr. Loder en prof. Star Busman, in totaal negen, die wij om hun oordeel vroegen. Ook aan een leidende figuur aan het ministerie, mevr. Schonfeld, hebben wij nog onze vragen gestuurd, en alien heb ben er behoorlijk aandacht aan geschonken en konden zich in doorsnee best met ons ont- werp vereenigen. Den 14 October 1925 werd toen dat ontwerp, voorzien van een memorie van toelichting, bij het ministerie van justi- tie ingediend. Wat Arnhem. wenschfe. Spr zette hierna den inhoud van het ont werp uitvoerig uiteen. Het gaat uit van de meening, dat de meeste gevallen van wanbe- taling gaan over posten beneden 200. In plaats van de geldende procedure zou het in- dienen van een gedrukt formulier, voorzien van naam, bedrag en verder noodige toelich ting, bij den kantonrechter moeten worden ingediend, hetwelk dan in afschrift door dezen zou moeten worden doorgezonden aan den schuldenaar. Deze zou binnen 14 dagen moe ten antwoorden op de aanmaning. In dezen tijd kon de schuldenaar dan opgeven, waar om hij niet betaalde. Er kunnen immmers gel- dige redenen zijn, b.v. ondeugdelijkheid van het ontvangene, enz. In Duitschland heeft echter de practijk geleerd, dat in 70 pet. van de voorkomende gevallen geen antwoord komt, zoodat de schuld dus wordt erkend In- dien het antwoord uitblijft, zou de schuld- eischer voor een gering bedrag 3.50) van den kantonrechter een bevel tot betaling voor den schuldenaar moeten kunnen erlangen, dat dezelfde waarde heeft als een vonnis tot betaling, waarover tot dusver eerst moet wor den geprocedeerd om het in handen te kun nen krijgen en dat daardoor veel duurder komt. Spr. noemde den aangegeven weg een voor- gevecht, omdat de koopman zijn eisch altijd nog kan wijzigen of desnoods geheel intrek- ken, als hij dit wenschelijk acht. Hij meende te mogen aannefflbn, dat zeer vele schuld- eischers van de (eventueele) nieuwe wet ge bruik zouden maken voor bedragen, die zij nu al hebben afgeschreven, omdat vele aanma ningen geen succes hadden en een procedure lang en duur is. Het is gebleken, dat in Prui- sen"in 1925 van de vier millioen zaken die op dergelijke wijze werden behandeld, drie mil lioen een gunstig gevolg hadden. Tegenwerking van den Kon. Ned Middenstand sbond. De beweging van de Arnhemsche Kamer vond van verschillende zijden weerklank, spe ciaal bij handel en industrie. Maar ook wer den bezwaren aangevoerd, en nog wel van in- vloedrijke zijde, n.l. door den Kon. Ned. Mid denstandsbond, die aan den minister schreef dat het wetsontwerp naar zijne meening ge- vaar zou opleveren dat velen den betalings- plicht nog verder zouden verschuiven dan on der de nu geldende wet reeds gebeurt. De 14 dagen uitstel zouden daar aanleiding toe ge ven, maar dat argument verwerpen wij, zei spr. Immers, de koopman die in den rege! wel weet of iemand met eenig recht de vordering kan betwisten, is niet verplicht volgens dit systeem te werken. Meestal heeft men te doen met een categorie van personen, die wel be talen moet maar niet wil, doch het hoofd in den schoot legt zoodra de kantonrechter den vinger opsteekt. Bovendien heeft gewoonlijk de zaalc al zoo lang geloopen, doordat meer malen een kwitantie werd aangeboden enz., dat een verder uitstel van twee weken geen rol meer speelt. De practijk heeft in Duitschland geleerd, dat de tusschenkomst als door het wetsont werp gewenscht, geschiedt in de tweede of derde maand na de levering en het moet ook hier zoo worden, dat de koopman niet einde- loos op betaling moet wachten. Hij dient een paar maal per jaar zijn boeken na te gaan om uit te maken of er niet een geval is, dat een vingerwijziging van den kantonrechter noodig maakt. Alvorens een en ander aan den minister mede te deelen, had de K. v. K. te Arnhem zich nog eens gewend tot de bij het handels- register ingeschrevenen, die daarvoor in aan- merking kwamen en alle 125 personen ant- woordden dat zij het niet met den Kon. Ned Middenstandsbond eens waren. Getuigenissen uit Duitschland. Deze antwoorden werden weder opgezon- den naar den minister, maar we kregen ook nu geen antwoord. Inmiddels werden de aan- tallen van hen die achter ons stonden steeds grooter. Eind 1927 vernamen wij via de bladen, dat de minister van oordeel was, dat het Arnhem sche ontwerp niet voor behandeling in aan- merking kon komen en dat bovendien de mi nister nad vernomen, dat de commissie-Lim- burg tegenover het idee niet sympathiek stond Wij vroegen nadere mededeelingen, maar kregen geen antwoord. Om het argument, dat het systeem in Duitschland niet zou deugen, te ontzenuwen, zochten we contact met belanghebbende krin- gen daar te lande: Kamers van Koophan del, bond van deurwaarders, bond van advo- caten, bet njiflisterie van financien en den Ne- derlandschen gezant en van alle zijden kre gen we antwoorden die getuigden van de deugdeliikheid van het systeem. Spr. las ver schillende van de ingekomen antwoorden voor. Ook het Weekbl. v. h. Recht voor het wetsontwerp. Het argument dat men bij invoering van het Arnhemsche systeem de kantongerechten met werk zou verstelpen, wees spr. af met een verwijzing naar wat R. schreef in het Weekbl. v. h. Recht, n.l.: „En al ware dit zoo, mocht dat dan een reden zijn om het niet te doen?" Maar bovendien, zei spr., in vele gevallen die nu worden behandeld met uitvoerige plei- dooien, zal in ons systeem reeds een goed resultaat bereikt worden in het voorgevecht, zoodat een pleidooi niet noodig is. Ontvangen inlichtingen uit Duitschland zeggen dan ook dat de kantongerechten juist worden ontlast van werk. Spr. haalde nog een en ander aan uit het W. v. h. R. van 7 en 14 Mei, waarin R schreef, te verwachten dat het Arnhemsche stelsel sterk preventief zou werken en dat er thans op het gebied van de kleine vorderingen een onbevredigende toestand bestaat. Zeker, uitstel van 14 dagen zou bezwaren kunnen opleveren, maar erger zou het zijn als de door Arnhem gewenschte procedure verplicht zou worden voorgeschreven voor alle zaken. De schuldeischer zal zeer zeker den gewonen weg volgen als hij meent te mogen aannemen, dat de betalingsplicht ontkend zal worderi. Spr. onderschreef volkomen de meening van de K. v. K. te Goslar. die er hare ver- wondering over uitsprak, dat in Holland, het cudste handeldrijvende land ter wereld, zulk een voor den koopman rechtelooze toestand kan bestaan. Spr. besefte, dat de strijd tegen de stille tegenwerking nog moeilijk kan zijn, maar het moet toch eens zoover komen, dat men vol- doende aandacht schenkt aan den bestaan- den wan toestand en daarom „trekken wij den boer op", om overal mededeeling te doen van onze gegevens. Steun is noodig. De regeering is ontvankelijk voor invloeden en meeningen van Kamerleden en deze weer voor die van de kiezers en dat zijn wij. Men be grijpe, dat de middenstand een belangrijke factor is. Dezen weg moet het op, dat breed-1 lagen van de regeering eischen, dat zij aan het wetsontwerp de aandacht schenkt die he* verdient, omdat er veel goeds in zit. (Ap- plaus.) Gedachtenwisseling. De heer Goes (Hanze, Alkmaar) vroeg naar de reden waarom de Kon. Ned. Midden standsbond niet mee kan gaan met het schit- terende idee van Arnhem. De heer H u g e s zei dit niet te mogen zeg gen, het ook niet te kunnen. Vraag het maar aan den Bond zelve. Inmiddels blijven wij op alle wijzen ijveren totdat eens de Bond zich met ons komt meten en de meeningen tegen elkaar komen. De heer Goes: Denkt de r.-k. Midden standsbond ook net als de Koninklijke? De heer H u g e sNeen, ik geloof dat die meer bij ons staat. De heer v. d. Zand te Arn hem staat voor 100 pet. achter ons. De heer Hart (Langendijker winkeliers- vereen.) getuigde van zijn respect voor het vele werk door de K. v. K. te Arnhem ver- richt en zette uiteen wat men aan den Lan gendijk doet tegen het euvel van wanbetaling De heer K o s s e n (Schagen) vroeg hoe- lang er al doer Arnhem in deze zaak gewerkt is en waarom de Alkmaarsche middenstand nog niet aan den tand is gevoeld. De heer Huges antwoordde, dat er al vijf jaar gewerkt is. Als in Alkmaar tot dus ver nog niets is gedaan, is dat nu wel weer goed gemaakt door het mogelijk maken, dat spr. hier kon zeggen, wat hij nu heeft medege- aeeld. De heer H o p tn a n (Heiloo) vroeg of het Arnhemsche adres aan de regeering ook aan de K. v. K. in Nederland is verzonden. De heer Huges antwoordde hierop be- vestigend en voegde er bij, dat van de meeste ook een bewijs van instemming is ontvan gen. De heer K r a n s (Bergen) wilde weteu welke middelen er kunnen worden aange- wend om een einde te maken aan den be- staanden toestand. Zeg het tot de Kamerleden, zei mr. H u - g e s, zij moeten weten welke gedachten er bij de belanghebbenden leven. De heer Krans vroeg den spreker een motie te willen voorstellen, maar deze meen de dat dit kwalijk van hem kon uitgaan. De v o o r z i 11 er vond het ook beter dit over te laten aan de middenstandsvereenigin gen, een vergadering als deze kan eigenlijk geen besluiten nemen. De heer H. Bruin (Alkmaar) opperde de veronderstelling dat er misschien vol gens de regeering nog geen slachtoffers ge noeg waren gevallen, en dat zij meent dat de menschen qjaar voor zich zelf moeten oppassen, welken regel zij immers ook hul digde bij de kwesties over de onbewaakte overwegen. De heer Hart protesteerde ertegen dat op deze manier over de regeering werd gespro ken. Spr. wilde verder nog een vraag stellen maar de heer Huges had geen tijd meer, om dat hij noodzakelijk met den trein mee moest De voorzitter sloot hierom de discus sies en sprak een woord van dank tot den heer Huges voor zijn mededeelingen, die, naar spr. hoopte, een onderwerp van bespre king zullen uitmaken op de vergaderingen van de middenstandsverenigingen. (Applaus). Een waarschuwingsdienst De voorzitter bracht in herinnering het volgende voorstel van het Bureau van Advies voor-neringdoenden te Heiloo: „Het is gewenscht, dat middenstandsvereenigin gen, wanneer personen van vastgestelde on soliditeit of twijfelachtige credietwaardig- heid, of personen die het er op toeleggen op minder oirbare wijze aan den kost te ko men, van woonplaats veranderen, elkaar daarvan verwittigen." Spr. geloofde dat zeker ieder der aanwe- zigen met dit voorstel zou kunnen meegaan Uit de vergadering werd de optnerking gemaakt, dat men toch voorzichtig dient te zijn. De heer S o h m a I z (K. v. K.) geloofde dat het geen kwaad kan, als men de mede- deelingen doet op, deze wiize; alvorens te everen aangelieve men inlichtingen te vragen bij De heer H o p m a n vroeg of de K v. K. niet kan opgeven de plaatsen waar midden standsvereenigingen gevestigd zijn. De voorzitter zegde dit toe. De heer H o o g 1 a n d (K. v. K.) wenschte zoo'n lijst te zien opgenomen in het jaarver- slag. De voorzitter beloofde dat er op ge- let zal worden. Hierop sloot de heer Arntz de vergade ring met de voile aandacht der verschillen de vereenigingen te vragen voor hetgeen de zen middag was gesproken, waarna hij de aanwezigen dankte voor hunne opkomst en alien uitnoodigde mee te gaan naar de G.A. M.I.T. Voor hetgeen hier geschiedde verwijzen wij naar het G.a.mii.t.-nieuws. ^naag en Aanbod TE KOOP in goeden staat zijnde KINDERSTOEL en mooie BOX, tegen billijken prijs. Adres bur. van dit blad. Te koop wegens vertrek een in goeden staat zijnde PIANO, zwarte kast, zacht van toon, merk „Bernardt", prijs 175. Adres Pension „v. Altenburg", Boule vard, Egmond aan Zee. TE KOOP een pracht Kindermantel z. g. als nieuw, met bontkraag en man- chetten, leeftijd 10 jaar, prijs 5.50. Adres bureau van dit blad. TE KOOP EEN PIANOLAVOORZET met 36 pracht rollen. Adres KENNEMERPARK 21. TE KOOP een zoo goed als nieuwe KINDERWAGEN. Adres: WATERSCHAPSTRAAT 6. Wegens overcompl. aangeb. 2 vaste Waschtafels, Ledikanten met toebeh. tafeltjes enz. als nieuw. Spoed ge wenscht. Oldenburglaan 5a, Bergen. TE KOOP AANGEBODEN goed onder- houden STUDIEPIANO ouderwetsch model, prijs 25. Te bevragen bij v. d. POL, Heerenweg, Heiloo. Billijk te koop een pracht SALON- RADIOTOESTEL. Te bevr. Breelaan 110, Bergen (N.-H.) TE KOOP wegens aanschaffing haard een pru,cht KACHEL. STATIONSWEG 14a. Voordeelig aanbod. DAMESRIJWIEL goed in orde met terugtraprem voof 15.00. Mej. BARKER, Kerkelaan 370, Heiloo. TE KOOP een goed onderhouden OVALE TAFEL, mahoniehout met kruispoot. Te bevragen FNIDSEN 41. Bonheur 25, Canape f 7.50, 6 Stoelen met tri.jp bekleed 12.50, Tafel 7.50, eiken Dressoir 28.bO, Overgordijnen 5.50, Divan, Lampen, Matras 7. enz. Adres KOOLTUIN 9, TIMMERMAN. TE KOOP GEVRAAGD EEN DRIE- MANSFIETS. Adres G. P. LODDER, Woonschip Oudegr. t.o. No. 165. TE KOOP een gebruikte KACHEL zoo goed als nieuw, merk Betire. Adres Burgemeester Bosstraat No. 4. MEUBEL-HANDWAGEN. Groote so- liede meubelwagen te koop, prijs 45. i Br. onder lett. S 11 bur. v. d. blad. Vouwwagentje 5, Buffet 16, Godin vulkachel 15, groen emaille Vulkachel 16, Fornuizen 11, Cylinder-bureau en alle soorten Meubelen. J. L. SOST- MAN Jr., Verkooplokaal Ridderstr. 6. TE KOOP goed onderhouden KINDER WAGEN 10, prima KOFFIEMOLEN voor kruidenier 17.50. J. J. WIEBES, Verdronkenoord No. 96. KACHEL TE KOOP. Wegens plaats- gebrek een groote kachel te koop. Adres J. KIEFT, Vinkenlaan, Heiloo. TE KOOP een flinke HANDWAGEN met raam en veeren, goed voor fruit, tevens WEEGSCFIAAL en GEWICH- TEN. Br. lett. U 13 bur. v. d. blad. JAARSMA HAARD TE KOOP. Adres B. W. G. LIENESCH, Langestraat 41-45. TE KOOP EEN WINTERMANTEL' (kleine maat) tevens een ZWART BONTSTEL. VERDRONKENOORD 38. TE KOOP beste FIETS zoo goed als nieuw, voor 40. Adres HARTOG, le Landdwarsstraat 5. TE KOOP AANGEBODEN PATHEFOON (21 platen). Adres Sigarenmagazijn ,Bijenkorf, St. Annastraat 15. BirmewBawd KWAJONGENSSTREEK. Gisteravond hebben kwajongens brandend houtwol gegooid in een leege \frhuiswagen, welke stond onder een van de bogen van het. spoorwegviaduct aan de Voorburgstraat te Rotterdam. De wagen is geheel verb rand. Het viaduct is geblakerd. JACHT MET ONGELUKKIGEN - AFLOOP. 7 Donderdagavond zagen twee agenten in di Veenestraat te 's-Gravenhage een man op een motorfiets in verboden richting rijden. Zij wilden hem aanhouden, doch de man voldeed niet aan het bevel te stoppen en ging er in voile vaart-vandoor. De agenten achtervolgden den man in een taxi. Op het Spui kwam de motorrijder te val- len en icon niet meer aan de politie ontkomen Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt, ook al omdat hij niet in het bezit was van rij- bewijs, nummerbewijs of wegenbelastingkaart. De duo-rijder H. genaamd, was bij den val zoo ongelukkig terecht gekomen, dat de ge- neeskundige dienst hem aan den Centralen post moest verbioden. No. 229 1929- Victoria-Theater. Een film met een eigenaardige bekoring. En film, die je even pakt door zijn inhoud en door het spel. Toch staat men er eerst wat vreemd tegen- over, om later alles te begrijpen. Dit verhaal begint n.l. met een feest in een stad in Peru, ongeveer 200 jaar geleden. De verbinding van de stad met het achterland wordt gevormd door een hangbrug. Deze stort ineen, juist op het oogenblik, dat een vijftil personen er over gaan. Allen worden meege- sleurd in de kokende watermassa enhet drama is voltrokken Wie zijn die ongelukkigen? Waarom moestcn juist zij op zoo'n jammerlijke wijze den dood vinden? Het vervolg van de film laat dat zien. En zoo begint dan de eigenlijke rolprent. Daar is een danseres, lieftallig en verleideliji. Ze heeft een „verleden", ze heeft een zoon. En ze flirt verder. Daar is een rijke gravin, die haar dochter naar Spanje zag vertrekken en nu in den drank haar geluk zoekt. Daar zijn twee schrijvers, die in aanraking komen met de gravin en de danseres, en de een wordt verliefd op die danseres, om daar door ongelukkig aan zijn einde te komen. En de andere! Die heeft zijn hart verloren aan een non netje, dat echter niet trouwen mag en toch voelt, dat zij bij hem behoort. Men ziet dus: een reeks van ongelukkige en mislukte menschenlevens verschijnt op het doek, Zij vormen samen een geschiedenis waarvan Thornton Wilder een roman heeft ge schreven en die nu verfilmd is. Hoe die geschiedenis is, moet men gaan zien Wij wijzen hier slechts de groote draad aan waardoor men het werk gemakkelijk kan vol gen. Een mooie film, waarvan men geen spijt zal hebben, ze te hebben gezien!

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 9