DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. oooooooeooooooo Veertien schooikinderen gedood. Volksuniversiteit. Volpnde week beginnen de cursussen: No. 232 Honderd een en irgrtigste Jaargang 1929 AftAtmfimenlsprlJs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieves franco N.Y. Boet- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Admiiiistr. No. 3. Redactie No. 33. WOEN§DA« 2 OCTOBER OOOOOOQOOOOOOOO School in Britsch-Indie ingestort. Sit nnmmei bestaat alt 2 bladetu Directeur: C. KRAK. Hoofdredadear Tj. N. ADEMA. Postgiro 37060 Dagelijksch overzicht. HET CONGRES DER ARBEIDERS- PARTIJ. Een rede van Thomas; kritiek van Simmonds en Wheatley. De Engelsche minister voor de bestrijding der werkloosheid, Thomas, heeft gisteren op het congres der Arbeiderspartij het woord ge- yoerd. Hij betoogde daarbij, dat de arbeidersbewe ging moest maken, dat het recht om te werken meeoracht het recht om te leven. Sprekende over de moeilijkheden en de groote uitgaven, verbonden aan het brengen van verlicnting door openbare werken, zeide jiij, dat het uitgeven van een millioen pond sterling van de openbare geldmiddelen aan niet meer dan 2000 menschen rechtstreeks en 2000 menschen zijdelings werk verschaft. Dat was het antwoord aan hen, die aanna- tnen, dat de oplossing te vinden was in het enkel maar uitstrooien van openbare gelden Openbare werken door gemeentebesturen werden, naar gebleken was, in tweeerlei op- zicht belemmerd. In de eerste plaats moesten de gemeentebe- eturen, om de noodige regeeringsbijdragen te krijgen, aantoonen, dat er een zeker vastge- gteld percentage aan werkloosheid in hun ge- bied was. De regeering had onmiddellijk ge- zegd, dat geen enkel percentage van dien aard billijk was. De tweede moeilijkheid was de kwestie der bespoediging. Als het parlement weer bijeen- kwam, zouden er, sedert de regeering aan het bewind kwam, meer dan zes millioen pond voor de gemeentebesturen zijn goedgekeurd. De regeering had ook haar goedkeuring gehecht aan een wegenprogram van vijf jaar, dat tien millioen pond kost, terwijl er pro- gramma's waren goedgekeurd ten bedrage van 28 millioen pond voor niet geclassificeer- de wegen. Bovendien waren er in deze rich- ting nog onderhandelingen gaande. Voorts waren vertegenwoordigers van spoorwegen, dokken, haven, electriciteits- en gasfabrieken door de regeering tot particu- liere besprekingen uitgenoodigd. Als een ge- volg hiervan waren er prachtige plannen, die werk zouden verschaffen en de natie meer „efficient" zouden maken, ingediend en goed gekeurd. Ten aanzien van de ontwikkeling der kolo- nien zeide Thomas dat er flinke vo~deringen werden gemaakt met groote plannen voor ver betering die werkgelegenheid zouden bieden voor menschen in het binnenland. Het werkloosheidsprobleem zou ook baat vinden bij emigratie maar Canada had, naar de minister had ervaren, tegenwoordig zijn eigen moeilijkheid op het gebied der werkloos heid. Ontwikkeling van den handel met Ca nada bood evenwel belangrijke vooruitzichten. vooral daar bleek dat voor elk pond, dat Ca nada in Brittannie besteedde, het vijf pond besteedde in de V. S. Hij meende dat de afzet van Engelsche steenkool op de Canadeesche markt zou kunnen worden bevorderd. Tho mas zinspeelde op de verhooging van 't dis- conto van de Eng. Bank, waardoor de toe- stand werd verstoord zonder dat 't beoog- de doel werd bereikt. Thomas zeide dat de ge- heele kwestie grondig diende te worden be- studeerd. Op deze rede van Thomas is natuurlijk de noodige kritiek gevolgd. Er werden een groot aantal vragen gesteld. Zoo lezen wij in het Hbld., dat, toen hij op de vraag van den Ar- beidersafgevaardigde Simmonds, of de regee ring het in Zuid-Wales aan het dag. bestuur der vakvereeniging overliet, om arbeid te vin den voor de werkloozen, antwoordde, dat deze bewering onwaar was Simmonds verontwaar- digd uitriep: „lk wil geen leugenaar ge- noemd worden, zelfs niet door een Groot- Zegelbewaarder! Hij heeft mij een leugenaar genoemd!" Dit gaf aanleiding in de vergade- ring tot groot rumoer, waarvan minister Thomas zich echter weinig aantrok. De meest- ernstige critiek kwam van het Lagerhuislid Wheatley van de Clyde-groep, die zeide dat Thomas nog steeds zijn optimisme niet had verloren. Hij had 'n zware taak op zich ge- nomen om overeenstemming te verkrijgen tus schen de Arbeiderspartij en het kapitalisme. Dat was volgens Wheatley een onmogelijke taak. Wanneer Thomas kon aantoonen, dat een socialistisch bewind langs kapitalistischen weg beter de staatshuishouding kon voeren dan het kapitalisme totdusver zelf had ge- daan, zou Wheatley zich gewonnen geven, maar dan had de minister een bijna boven- menschelijke taak verricht. Zijn indruk van Thomas' rede was dat, terwijl Ramsay Mac- Donald naar Amerika was gegaan om vrede door ontwapening te verkrijgen, men aan den vooravond stond van een handelsoorlog met Amerika. Het zou betreurenswaardig zijn, als deze indruk ook over de geheele wereld werd verkregen. Buitenland CHINA. HET RUSSISCH-CHINEESCHE CONFLICT. De Russen schieien een stad aan de Amoer in brand. Een officieel communique deelt mee, dat de stad Soei Joean aan de Amoer den 20sten September door de Russische vloot gebom bardeerd en in brand geschoten is. BANDIETISME IN CHINA. Het overvallen van het s.s. Bothnia. De eerste- officier van het s.s. Bothnia, die «p 11 September door Chineesche zeeroovers was meegevoerd, is in Shanghai aangekomen en onmiddellijk in het hospitaal onderge- bracht. Hij was bij een poging om te ont- vluchten door de roovers zwaar gekwetst. Ten slotte was hij bevrijd door Chineesche soldaten, die met de roovers een gevecht had den, waarin aan beide zijden slachtoffers vie len. Van de bende werden er twee gepakt, die nadat zij voor de eerste officieren waren ge- bracht voor identificatie op staanden voet werden terechtgesteld. Ook de gezagvoerder van de Bothnia was in handen van de roovers gevallen doch ont- v.ucht. De roovers' hadden hem met een steen het hoofd stukgeslagen bij een poging om te ontkomen en hem voor docd laten liggen. DUITSCHLAND. EXPRESS-TRE1N HOEK V. HOLLAND— MUNCHF.N GEDERA1LLERD. Vijf personen gewond. ijf j T A.-telegram uit Wiesbaden neldt, dat de express-trein uit Hoek van Hol- .and naar Munchen in botsing is gekomen met een goederen-trein en gederailleerd is. Vijf personen werden gewond Nader verneemt het Hbl., dat het hier den express-trein betreft, welke Maandag uit noek v. Holland was vertrokken met passa- giers, die Zondagavond uit Londen met de boot waren afgereisd. De botsing geschiedd'- met een goederentrein, komende uit Mainz; de machinist van den express zag het gevaar, wist te remmen, doch kon een botsing nie1 voorkomen. De gewonden zijn drie postbeambten en twee reizigers, alien Duitschers. DE MOORD IN HET KRANKZINNIGEN- GESTICHT. Uit ..lunchen-Gladbach wordt gemeld, dat de directeur van de krankzinnigen-inrich- ting aldaar, Niefeling, die gearresteerd was m verband met de in het gesticht gepleegden moord kort voor zijn arrestatie een pogin°- tot zelfmoord heeft gedaan, welke omstandig- heid uiteraard voor hem zeer bezwarend is Niefeling geeft toe, dat Zaterdagavond tusschen hem en de vermoorde kantoorjuf- trouw een hevige woordenwisseling heeft plaats gevo.iden, bij welke gelegenheid het slacntoffer gezegd zou hebben zelfmoord te zullen plegen. Voorts moest Niefeling erken- nen, dat hij haar Zondagmorgen vroeg nog- maals heeft opgezocht. Bij nader onderzoek ter plaatse van den moord vond men een glas zonder vloeistof, doch met resten van een poeder. Alle omstandigheden wr'7on ten slotte op moord door middel van vergif. DE INDRUK VAN MAGINOT'S REDE. In Berlijnsche kringen is men het er over eens. dat de rede van den Franschen minister van Kolonien, Maginot, over de ontruiming van het Rijnland, slechts van binnenlandsch belang is. Men interpreteert haar in dier voege, dat van Fransche zijde de ontruiming voor 30 Juni 1930 als twijfelachtig zou zijn voorgesteld. Er wordt in het bijzonder de nadruk op gelegd, dat Maginot den 30sten Juni als den dag der definitieve ontruiming heeft genoemd, en in wezen niets anders heeft willen zeggen, dat de aanvaarding van het plan-Young aan de ontruiming moet vooraf- gaan. FRANKRIJK. CLEMENCEAU. Clemenceau, die juist dezer dagen acht-en- tachtig jaar oud is geworden en hard aan het werk is aan gedenkschriften, welke deze maand zullen verschijnen en een antwoord moeten inhouden op het Memorial van maar- schalk Foch. Clemenceau heeft zich geer- gerd. 's Zomers, het is onzen lezers bekend, woont de oude staatsman op zijn kleine villa aan zee, in de buurt van de Sables d'Olonne. Hij leidt daar een volkomen teruggetrokken leven, van elders gekomen toeristen, die soms voor het hek van zijn zomerhuis blij - ven staan kijken, krijgen den bewoner wel haast nooit te zien. Maar toch is de rust rond de villa van Clemenceau de laatste ja- ren met het toenemend verkeer van autobus- sen aanmerkelijk afgenomen. De auto-bus, die dienst doet tusschen de Sables d'Olonnes en la Rochelle houdt stil bij de villa van Cle menceau en als er vreemdelingen in de bus zitten legt de conducteur uit, dat hier nu de Tijger woont. Clemenceau schijnt zich hiervan niet al te veel aan te trekken omdat hij er weinig van merkt, maar wat hem zeer geergerd heeft is het feit, dat er vlak naast zijn villa een ge bouw wordt opgetrokken, dat voor cafe is bestemd. Ongetwijfeld verwacht de eigenaar daarvan dat Clemenceau's nabijheid veel badgasten en dagjesmenschen zal opwekken in het nieuwe cafe een glas te gaan drinken. CLEMENCEAU ZIEK. Naar Vaz Dias verneemt zou Clemenceau weder ernstig ziek zijn. Om 8 uur gisteroch- tend reed op het landgoed van Clemenceau een ziekenauto voor, daar de dokters de over brenging van den voormaligen minister-pre sident naar Parijs noodig achtten. De auto, die met het oog op den gezondheidstoestand van Clemenceau slechts langzaam mocht rij den, zou waarschijnlijk eerst laat in den avond in Parijs aankomen. Clemenceau zou dan onmiddellijk door dr. de Jeiles in be- handeling worden genomen. Aldus Vaz Dias. Havas volstaat met mee te deelen, dat Clemenceau komende van zijn landhuis in de Vendee, per auto in zijn Pa rijsche huis is teruggekeerd. Dat ziet er dus niet naar uit alsof de toestand van den ouden heer zoo erg verontrustend zou zijn. Gunstige tijding. In tegenstelling met de Dinsdag versprei- de berichten omtrent de ernstige -wending in de gezondheidstoestand van Clemenceau, verluidt hedenmorgen, dat de Tijger naar Parijs teruggekeerd is, omdat het weer op zijn buitenverblijf ongunstig geworden is en de vroegere minister-president zich buiten verveelt. De gezondheidstoestand van Clemenceau is volgens berichten in de bladen bevredi- gend. MME. CURIE EN. MAURICE CHEVALIER. Toen de bekende Parijsche liedjeszanger Maurice Chevalier twee jaar geleden uit de Ver. Staten te Parijs terugkeerde en aan het station Saint-Lazare uitbundig door een dichte menigte werd begroet, zag niemand een eenvoudige dame door de menschenmas sa schuiven en vrijwel onopgemerkt verdwij- nen. Het was Mme. Curie, die uit Amerika terugkeerde met een gram radium. Het pu- bliek, dat zijn belangstelling op andere za ken dan wetenschappelijke daden pleegt te rjchten, kende de pionierster in het geheel niet. Het toeval, een wel zeer merkwaardig toe val, wilde dat zoowel Mme. Curie als Mau rice Chevalier den 9en October zich weder om naar de Ver. Staten zullen inschepen, op dezelfde boot. Dit keer echter steekt Mme. Curie niet voor wetenschappelijke doelein den over, doch slechts voor het brengen van particuliere bezoeken. Zij zal weliswaar door president Hoover worden ontvangen, doch zou niet gaarne den indruk willen wekken dat ze in de Ver. Staten om radium gaat bedelen. De prijs van de radium is nog niet ge- daald, zoo vertelde ze, ondanks de ontdek- king, door de Belgen van radium in de Kon go welke slechts een tijdelijke prijsverminde- ring ten gevolge had Op het oogenblik kost een gram radium in Frankrijk nog altijd op zijn minst 1 millioen francs. HET LAGE GEBOORTECIJFER. Steeds grooter achteruitgang. Nieuwe jammerklachten worden aangehe- ven over den achteruitgang van het aantal geboorten in Frankrijk. Terwijl gedurende het eerste kwartaal van 1928 het geboorte- cijfer 190.437 bedroeg, liep dit in 1929 tot 185.398 terug. Ook het aantal sterfgevallen vermeerderde: 175.982 in het eerste kwartaal van 1929 tegen 168.436 in het tweede kwar taal. De ondersecretaris voor openbare gezond- heid, Oberkirch, verheelt zijn bezorgdheid niet. Zonder zoo ver te gaan met te beweren dat Frankrijk „ontvolkt" wordt, verklaarthij dat Frankrijk, vergeleken bij de steeds toene- mende bevolking in andere landen, ernstig ten achter komt. Het heeft een uitgestrekt ko- loniaal rijk, waarvoor het geen voldoende arbeidskrachten bezit, zoodat er buitenlan- ders de functies krijgen, die eigenlijk door Franschen behoorden te worden ingenomen. Bovendien wijst er niets op, dat met een vooruitgang in afzienbaren tijd rekening kan worden gehouden. BELGIE. GELADEN GRANATEN ALS GESCHENK. Een bewoner van Brussel, die een vriend ter gelegenheid van een gemeenschappelijk bezoek aan de voormalige slagvelden in Vlaanderen, een herinnering wilde geven, kocht op de Oude Markt in zijn stad drie leege granaten. Hij meende althans dat ze leeg waren, want toen hij thuis kwam en be- zig was ze in te pakken, vertelde een kennis, die bij de artillerie had gediend en toevallig kwam oploopen, dat de granaten nog gela- den waren! Hevig verschrikt belde de vredelievende Brusselaar het arsenaal op, waar men hem mededeelde dat er spoedig iemand zou ko- men om de gevaarlijke granaten te ontladen. Het duurde echter veertien dagen vdordat dit geschiedde, zelfs nadat er nog drie maal was opgebeld. Men vraagt zich af hoe het mogelijk is dat er thans nog geladen granaten onder ouden rommel konden worden verkocht. ITALIE. DE GROOTE RAAD VERKLEIND. De richtsnoeren voor de hervorming van dit lichaam aangenomen. Maandag is de Groote Raad van het fas- cisme te Rome bijeengekomen en heeft de richtsnoeren goedgekeurd, die Mussolini ont- wikkeld had, voor de hervorming van 's Raads eigen samenstelling. Zooals wij al ge- meld hebben, zal deze hervorming op een ver- kleining neerkomen. Op het oogenblik telt de Groote Raad 52 leden, gekozen onder de hooggeplaatsten uit de regeering en de fascis- tische organisaties. Dit aantal is te groot ge bleken. Hoewel de vergaderingen van den Raad geheim zijn, zijn er toch belangrijke dingen van uitgelekt. Mussolini heeft dan ook onlangs gezegd, dat het lichaam te uitgebreid was voor een orgaan, dat met gesloten deuren moet beslissen en dat het volstrekt nutteloos is dat de reseerine. de partij en de vakvereeni- gingen er volledig in vertegenwryrdigd zijn Daaruit kan men zoo ongeveer opmaken welke de richtsnoeren zijn, die Maandag- avond zijn opgemaakt. Voorts keurde de Raad verschillende orders voor de partij goed, die eveneens door Musso lini waren voorgesteld. LITAUEN. WOLDEMARAS OVER DE LITAUSCHE POLITIEK EN ZIJN AFTREDEN. De gewezen Litausche minister-president Woldemaras verklaarde aan vertegenwoordi gers van de pers, dat de meeningsverschillen in het kabinet geenszins zoo groot waren, dat een regeeringsverandering noodzakelijk geweest was. Hij heeft de hem aangeboden portefeuille van buitenlandsche zaken ge- weigerd, omdat in kleine staten als Litauen de buitenlandsche politiek de belangrijkste aangelegenheid is en niet van het minister- president kan gescheiden worden In dit verband beschouwt hij ook de kwes tie van het Mem ell and, die zoowel invloed heeft op de betrekkingen tot Polen als op die tot Duitschland. Wanneer de minister van buitenlandsche zaken niet tegelijk minister- president is, kan hij niet binnenlandsche poli- tieke maatregelen in overeenstemming bren gen met de buitenlandsche politiek. Ook te- genover Polen behoeft de Litausche buiten landsche politiek de krachtige ondersteuning van de geheele regeering en de openbare meening Daarom moet een staatsman, die de Litausche buitenlandsche politiek leidt, een bijzonder krachtige positie hebben. Verder zeide Woldemaras o.a., dat hij zon der twijfel een zekere verandering verwachtte in de binnenlandsche en buitenlandsche richt- lijnen der Litausche reegering, aangezien po litiek niet daarvan afhankelijk was, wat men wilde, doch van wat men kon. De mogetijk- heid dat de betrekkingen tusschen Litauen en Polen weer zouden worden aangeknoopt, is niet uitgesloten, daar een zekere druk in deze richting op de nieuwe regeering niet zou uitblijven. Een innerlijke tweedracht zou de positie van de regeering verzwakken. Van belang was ten slotte, dat het Vaticaan steeds in Poolschen geest optrad. ZUID-SLAVIg. EEN BLOEDBAD. Een oude veets. Een vreeselijk bloedbad is door een Alba- neesche rooversbende aan den weg bij Ipek in de Sandsjak niet ver van de Albaneesche grens aangericht. De bende overviel een aan tal Montenegrijnsche kolonisten, die zich daar hadden gevestigd en doodde acht hun ner. Bij de lijken vond men een briefje met de woorden: „Dat is de wraak voor het jaar 1912". In dit jaar hadden tusschen Albanee sche en Montenegrijnsche grensstammen gevechten plaats gehad. De vermoorden be hoorden alien tot dezen Montenegrijnschen stam. Men is terstond begonnen nasporingen naar de bende te doen. POLEN. EEN ONFORTUINLIJKE DIEF. In een trein op het traject Luninice Warschau drong een dief in een coupe eer ste klasse binnen en probeerde den eenigen passagier, een officier, te berooven. De twee raakten handgemeen en ten slotte slaagde de officier erin den man in het compartiment op te sluiten. Deze zocht toen door het venster te ontkomen, met het noodlottige gevolg dat hij onder een trein uit de tegenovergestelde richting terecht kwam, welke hem een voet en arm afreed. De ongelukkige stierf spoedig. De officier kon met onbeteekenende kwetsu ren zijn reis vervolgen. AMERIKA. HET GEVAL-SHEARER. Shearer heeft voor de Senaatscommissie flink van zich af gesproken. De voorzitter, senator Shortridge, wilde hem laten zeggen, dat hij in Engeland en in de Ver. Staten appeltjes te schillen had gehad met de politie en de justitie; maar Shearer stond hem terdege te woord. Hij ontkende alle beschuldigingen. Voorz.: „Maar u kunt toch geen visum krijgen voor Engeland?" Shearer: „Hoe kan ik dat weten? Ik heb er nooit om gevraagd1!" Voorz., „Was u niet een in hechtenis geno men te New York (stad) als dranksmokke- laar?" Shearer: „Neen, dat ben ik niet. Ik ben nooit een dranksmokkelaar geweest." Wel moest Shearer toegeven, dat hij en acht andere personen aan de kade waren ge weest, toen uit een jacht Schotsche whisky werd gelost, en dat verscheiden van hen wa ren gearresteerd en voor een rechter geleid. Shearer vroeg toen verlof om zijn eigen verhaal te doen op zijn eigen manier. De voorzitter zeide, dat de commissie niet kon afwijken van haar wijze van werken, en hij liet daarop volgen: „Dit is mijn partijtje!" Shearer (schreeuwend)„Dit is niemands partij tje!" Voorz.: „Ik kan u in 30 minuten meer ver- tellen, dan u in 30 dagen kunt te weten ko- men". Shearer: „Er is maar een mensch die de geheele waarheid kent. Iedereen heeft hier voor deze commissie het voorrecht gehad een verklaring af te leggen, ook de lokvent voor Engeland. (Waarschijnlijk bedoelde Shearer de Amerfkaaasche journalist Pearson.) Woensdag 9 Oct.: Grondslagen der poli- tieke richtingen door verschillende voor- aanstaande politic!. Vrijdag 11 Oct.: Opvoedkunde door D. L. Daalder. Verzoeke tijdige inschrijving. Gratis programma verkrijgbaar bij lees« zaal en boekhandel. ENGELAND. KABINETSCRISIS IN EGYPTE v VERWACHT. Nahas opnieuw op audi'entie bij den koning. De koning verleende aan Nahas, den leider der Nationalisten, voor den tweeden keer audientie. Men verwacht algemeen het spoe dig aftreden van Mahmoed, den premier, waarschijnlijk reeds morgen. Het kabinet afgetreden. Het Egyptische kabinet is afgetreden- De minister-president Mohammed Makmud Pasha had voor de overhandiging van de ontslag-aanvrage nog een bespreking met den Britschen Hooge Commissaris en werd daarna door koning Fouad in audientie ont vangen. Tevoren was Nahas Pasha, de leider der opposjtie bij den koning geweest. In politieke kringen te Alexandria ver wacht men, dat onmiddellijke een zakenkabi- net zal worden gevormd. Bij het instorten van een Indische school te Bhilsa, in den staat Gwalior (Britsch- Indie) werden, naar uit Bombay gemeld wordt, veertien jongens gedood. De instorting had tijdens de schooluren plaats. Het aantal ernstig gewonde kinderen be- draagt 23. Een groot aantal kinderen werd licht gewond. DE ONDERHANDELINGEN MET RUSLAND. Punten van overeenstemming. De onderhandelingen tusschen Henderson en Dofgalefsky zijn gistermorgen in een hotel te Lewes voortgezet, dit ten gevolge van de omstandigheid, dat Henderson het congres van de arbeiderspartij moet bijwonen. Na de bespreking van vorigen Vrijdag is medegedeeld, dat men het eens was geworden over de onderwerpen, die geregeld zullen moeten worden door onderhandelingen na het hervatten der diplomatieke betrekkingen. Gister is men het nu eens geworden over de procedure, die bij de regeling van deze kwes ties gevolgd zal worden. Naar verder werd medegedeeld, is men het ook eens geworden ten aanzien van de propa ganda. Naar Reuter nog meldt, wordt het docu ment, dat de Engelsch-Russische overeen- komst inhoudt, op het oogenblik opgesteld. Men hoopt het nog ter onderteekening voor het vertrek van Dofgalefsky op Vrijdag gereed te hebben. Het parlement zal de overeenkomst moeten bekraditigen, voor zij in werking treedt. HET GESLACHT DAWES. Generaal Dawes eereburger van Sudbury. Generaal Dawes heeft gisteren te Sudbury in Norfolk het eereburgerschap dier stad ver kregen, omdat zijn stamvader, William Dawes, in 1635 daar vandaan naar Amerika was gegaan om aan politieke en religieuze vervolging het hoofd te bieden. „Mijn voor- vader, zeide de generaal na de aanbieding der oorkonde, was maar een eenvoudig metselaar, maar hij moet zijn vak goed verstaan hebben, anders zou hij aen duren overtocht met de Planta en de onzekere toekomst niet hebben aangedurfd. Maar bovendien was hij een man uit een stuk, die niet met de wolven in het bosch meehuilde en liever zijn huis en haard dan zijn beginselen opgaf, toen voor die be- ginselen een tijdlang in Sudbury geen plaats bleek. Ik geloof dat dit meeloopen met de me nigte de groote fout is van het thans levendi jonge gesiacht. HET EINDE VAN DE DROOGTE. Toen Zondag in alle zuidelijke graafschap- pen van Torquay tot Dover de regen plotse- ling met bakken uit den hemel begon te val- len, kwam er ook te Londen een einde aan de droogte, die daar 37 dagen geduurd had en de langste droge tijd in 120 jaar was ge weest. De laatste meetbare regen was op 22 Augustus te Londen gevallen. Het departement van landbomv vestigt de aandacht op een merkwaardig feit, namelijk dat de droogte een gunstige uitwerking op den veestapel heeft gehad, ondanks het gebrek aan groen- voer. In een officieele mededeeling leest men: „Vele weken achtereen zijn de weiden bruin en verschroeid en kaal geweest. Toch zijn de meeste beesten od de boerderiien, de omstan- ALKMAABS

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1