DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bij het overlijden van dr. Stresemann. Bmtenlanri Een strijdende, nooit rustende kracht. De man van den vrede. RW.APPELJ5 No. 234 Dif aummer bestaaf nit 3 blades. Hondero sen en dertigste laargang f 1929 A&flTmeiracnlSBrljs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Adrertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieyen franco N.V. Book- en Handelsdr. T.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Iiedactie No. 33. VRIJD4G Direct eur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. TjrrmniaiMw—ii iBg—EaagB Postgiro 37060 4 OCTOBER Ons dagelijksch overzicht van gisteren heb ben wij natuurlijk geheel gewijd aan het over lijden van den grootsten Duitschen staatsman dr. Gustav Stresemann. Wij' hebben er reeds op gewezen, dat dit heengaan voor Duitschland een groot verlies beteekent. Echter niet alleen Duitschland, ge- Iheel Europa, meer nog, de geheele wereld be- treurt den dood van Stresemann. Uit alle deelen der wereld zijn rouwbetui- gingen naar Berlijn gezonden; in alle deelen van de wereld heeft men bewezen, dat men meevoelt met Duitschland's groote verlies. En zoo lezen wij van verschillende landen beschouwingen over den docd van den Duit schen Rijksminister van buitenlandsche zaken De indruk in Engeland. De dood van Stresemann, zoo seinde Reuter gistermiddag uit Londen, heeft in alle krin- •ren van Engeland zeer groot leedwezen ge- 'ivckt. Minister Henderson zeide: Het is een ver lies niet alleen voor het Duitsche volk, maar ook voor de volken van Europa en voor de wereld. Stresemann heeft voor de menschhe'd in het algemeen gewerkt, hij was een groot Europeesch staatsman, een der leiders van d; beweging voor den vrede en de verzoening van Europa. De moed en het geduld waarmede hi] voor de opneming van Duitschland in den Volken bond en voor de algemeene zaak der ontwape- ning en der samenwerking in de wereld heeft gewerkt. zullen lang in de herinnering ge grift blijven. De gedelegeerden op het congres der En gelsche arbeiderspartij te Brighton hebben zich gisterochtend toen het doodsbericht be- kend werd, bij wijze van eerbetoon voor Stresemann stilzwijgend van hun zetels ver- heven. Snowden, Lloyd George en andere staats- lieden brengen eveneens hulde aan den groo- Duitschen staatsman. Een telegram van MacDonald. Naar Reuter meldt, heeft MacDonald van boord van de Berengaria uit naam van de Engelsche regeering een telegram van deel- neming gezonden met het overlijden van Stresemann. In het telegram, dat MacDonald heeft ge zonden, wordt gezegd: Stresemann was niet alleen een van die menschen, op wier arbeid de vreedzame ontwikkeling van Europa was gegrondvest; door zijn nauw contact met hem kende ik hem echter als een vriend. Zijn na gedachtenis is verzekerd en ik geloof niet, dat de groote diensten, door hem aan de wereld bewezen, ongedaan kunnen gemaakt worden. Een rede van Henderson. Arthur Henderson, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, zal vandaag om 22 uur voor de draadlooze een rede houden over de beteekenis van Stresemann. Oostenrijksche deelneming Naar aanleiding van den dood van Strese mann, heeft de Oostenrijksche bondspresi- dent Miklas, namens de geheele bevolking van Oostenrijk, rijkspresident Hindenburg een telegram van deelneming doen toekomen. Hetzelfde deed de bondskanselier, dr. Scho- ber, aan rijkskanselier Miiller namens de Oostenrijksche regeering. Italiaansche stemmen Volgens berichten uit Rome heeft 't plot- seling overlijden van Stresemann ook daar diepen indruk gemaakt. Mussolini heeft ter- stond den Italiaanschen ambassadeur te Ber lijn opdracht gegeven de rijksregeering met dit verlies te condoleeren. De Giornale d'Italia schrijft, dat het Duit sche kabinet door het verdwijnen van Strese mann in een buitengewoon moeilijke positie ir. geraakt. De Tevere wijst erop, dat Strese mann nog hoopte de bevrijding van Duitsch land te beleven. Het blad noemt den ontsla- pene een staatsman van buitengewone be- gaafdheid. Hij was de grootste diplomaat die Duitschland na Bismarck heeft bezeten Stresemann door mr. J. Limburg berdacht. Gisteravond sprak voor de A.V.R O.-micro- foon mr. J. Limburg, lid van den Raad van State, over de jongste Assemblee van den Volkenbond. Alvorens tot de behandeling van het onderwerp over te gaan, gaf mr. Limburg uiting aan zijn diepe verslagenheid bij het vernemen van den dood van den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Gus tav Stresemann. Hij wijdde een woord van herdenking aan dezen strijder voor den vrede dien hij te Geneve persocnlijk had leeren kennen en waardeeren en die, sedert Duitsch land's toetreding tot den Volkenbond een der volhardendste voorvechters voor den Europee >chen vrede is geweest. Stemmen uit Belgie. De Belgische minister van Buitedandsche Zaken, Hymans, heeft den Belgischen gezar te Berlijn opdracht gegeven om de hartelij1 deelneming van de Belgische regeering aa.. de familie van Stresemann en aan de Duit- &be regeering; over te brengco. Russische deelneming. De Russische minister van Buitenlandsche Zaken ad interim, Litwinow, heeft den Duit schen gezant te Moskou, Dircksen, in verband met het overlijden van Stresemann, de deelne ming der Sovjet-regeering overgebracht. De New-Yorksche pers over Stresemann's overlijden. Alle bladen maken uitvoeig gewag van Dr Stresemann's overlijden en publiceeren foto's van den ontslapene Algemeen wordt Strese mann als een der grootste staatslieden ge- roemd. Er worden toespelingen gemaakt op het feit, dat de strijd tusschen de partijen tot dezen ontijdigen dood zou hebben bijgedra- gen. Deelneming der Nederl. regeering. Aan den Nederlandschen gezant te Berlijn is opgedragen de deelneming der Nederland- sche regeering en van den minister van bui tenlandsche zaken persoonlijk te betuigen aan de Duitsche regeering met het overlijden van den minister van buitenlandsche zaken dr. Stresemann. De Duitsche rijksvlag is half-stoks geht schen op het gebouw der Duitsche legatie aan den Langen Vijverberg te 'sGravenhage. Fransche persstemmen. Ook in de Fransche pers worden kolom- men gewijd aan de nagedachtenis van dr. Stresemann. Wei loopen de verschillende be schouwingen ver uiteen, doch alle bladen zijn het erover eens, dat het verdwijnen van Stresemann van het politiek tooneel een groot verlies is voor de Europeesche politiek en voor alles voor de Fransch-Duitsche betrek- kingen. De „Intransigeant" schrijft: Strese mann was een knap, groot politicus. Hij ver- stond de finesses van de Fransche psyche en wist deze voor zijn doeleinden uit te buiten. De „Temps" schrijft: Stresemann was een sociaal politicus in den vollen zin van het woord al had hij niet denzelfden hoogen vlucht van iedeeen, die Briand kenmerkt. Ge- durende de laatste 5 jaar is het Stresemann gelukt belangrijke successen te behalen voor zijn vaderland. Zijn dood beteekent een be- moeilijking van den politieken toestand. Men moet vreezen, dat belangrijke veranderingen in Duitschland en Europa het gevolg zullen zijn van zijn dood. De „Paris Midi" wijt den dood van Stresemann aan de aanvallen van zijn politieke tegenstanders. Het .Journal des Debats" karakteriseeH de politiek van Stresemann als volgt: Hij benutte de rechterzijde om de tegenstanders in het buitenland te intimideeren en de lin kerzijde om de rechterzijde gewillig te maken. Zeker, hij heeft groote politieke voordeelen behaald; men vraagt zich echter af of hij niet een grooter staatsman zou zijn geweest als hij zonder omwegen aan den werkelij- ken vrede had gewerkt, want wat Duitsch land het meeste ontbeert, zijn mannen die het de waarheid zeggen. Jacque Baiv'lle vat in hetzelfde blad de politiek van Stresemann samen in de woorden: het was de politiek van het gezonde verstand. Ook de socialistl- sche „Soir" erkent, dat Stresemann een lee- ge plek achterlaat in de Duitsche en Euro peesche politiek. De „Intransigeant haalt een gezegde van Briand aan toen deze van den Haag naar Parijs terugkeerde: Ik hoop, zei de Briand toen, dat de wetenschap Strese mann zal redden, want de dood van dezen energieken man zou voor den vrede van Europa een ernstig verlies beteekenen. Ik zie geen opvolger voor hem, die met dezelfde antorifpn znit kunnen handelen". DE UITINGEN DER DUITSCHE PERS. Alle Duitsche bladen wijden natuurlijk heele bladzijden aan de nagedachtenis van Stresemann. Uit de meeste hoofdartikelen spreekt oprechte deelneming met het verlies, dat Duitschland treft. In sommige bladen van links vindt men werkelijk ontroerende woorden. De pers der linkerzijde is in het al gemeen waardig in de beoordeeling van den man, dien zij eens zoo fel heeft bestreden. Enkele bladen maken hierbij een onverkwik- kelijke uitzondering. Aan de beschouwingen moge het een en ander worden ontleend. In de eerste plaats citeeren wij de bladen der regeeringspartijen. Theodor Wolff, de hoofdredacteur van het Berliner Tageblatt, schrijft: Wie dit strijdende, nooit rustende tempera ment heeft gekend, zal het nimmer kunnen vergeten. Stresemann werd vervolgd, belee digd, gekrenkt en belasterd door de hande- lingen van ontaarde tegenstanders, die het laatste gevoel van fatsoen met een mogelijk- heid van het voeren van een strijd zonder gemeenheid hadden verloren. Ook intriges, nijd, heimelijk en openlijk verzet heeft hij op zijn weg ontmoet. Hij was tegen alles opge- wassen, want hij bezat in den top van zijn kleinen vinger meer talent dan in de hoofden van alle Hugenbergen en hun omgeving voorhanden is. Leider der Duitsche buiten landsche politiek in een tijdperk van on- menschelijke moeilijkheden, leider eener par- tij, waarin vaak de meeningen tegen elkan- der indruischten, strijder voor en vertegen yoordiger van Duitschland naar binnen en naar buiten: zijn smai geworden schouders moesten meer torsen dan zijn gezondheid toeliet. Uit den Haag was hij doodmoe en uitgeput teruggekeerd. Gedurende lange da- gen moest hij telkens tot diep in den nacht met een laatste rest zijner krachten strijden voor de bevrijding van het Rijnland. Daarna moest hij naar Geneve, moest hij weer spre- ken, terwijl uit Duitschland het gebrul tot hem doordrong van de mannen, die hem met krenkingen bedankten. Hij heeft voor de verwezenlijking zijner ideeen en het bereiken van zijn doel zichzelf geofferd. Elken dag heeft hij zelfmoord ge- pleegd. Hij heeft een daad volbracht. Hij heeft tot zich zelf mogen zeggen, dat hij zijn vaderland goed heeft gediend. Hij heeft de bevrijdingsklokken hooren luiden voor de dood hem verraste. De man van den vrede. Dit is de titel van het hoofdartikel, dat Emil Ludwig in de Vossische Zeitung aan den ontslapene wijdt. Stresemann, aldus Ludwig, is zijn arbeid begonnen met de red ding der republiek uit den nood, waarin de strijd om het Roergebied haar had gedom- peld en hij eindigt met de bevrijding van het bezette gebied. In de geschiedenis zal hij een symbool der wijziging zijn. Hij was een zui- ver imperialist, die te zeer geloofde aan de vooraanstaande plaats van het bedrijfsleven. Een wild annexionist, die in 1915 alle Fran sche ertsen wilde hebben. In November 1918 gedroeg hij zich echter beter. Hij is niet van heden op morgen, in vijf minuten tijds rood geworden. In 5 jaar werd hij zwart, rood, goud. De vreeselijke slag had hem tot bezin- ning gebracht, hij begreep, dat men in Euro pa niet meer volgens de oude methode kon re- geeren en daarom ook niet in Duitschland. Hij zag, dat niet de revanche-gedachte, maar de gedachte van den Volkenbond Duitsch land weer kon verheffen. Toch bezat zijn ka- rakter een zekere studentennaiveteit, die hem niet bepaald tot menschenkenner maakte. Al dus ontstond in hem een frischheid, die tot gedachte, een ernst, die tot de daad leidde. Stresemann was een echt Duitsch karakter. In het Acht Uhr Abendblatt schrijft Victor Hahn, dat het Duitsche volk, dat toch reeds zoo arm aan scheppende groote mannen is, een vreeselijk en schier onherstelbaar verlies heeft geleden. Vrij van zijn ernstige kwaal rust Strese mann, de rustelooze, thans voor immer. Het lot is genadiger geweest voor hem dan voor zijn volk, dat in deze duistere en verwarde dagen beroofd wordt van zijn leider, die zoo- als geen andere leider naast hem het ver- trouwen van de overige gelukkigere wereld bezat. De dood van Stresemann, die zich kon ver- heugen in het grootste moreele crediet in het buitenland, is een politieke ramp voor Duitschland. Zijn opvolger zal een zware taak te vervullen hebben om de uitwerkingen van deze ramp te verzachten Het Duitsche wonder. De sociaal-democratische Vorwarts schrijft, dat Stresemann in den strijd gevallen is. Het blad roemt de door den ontslapene gevoerde en door de sociaal-democraten gesteunde bui tenlandsche politiek van Stresemann Zes jaar geleden was Duitschland een tot den dood gedoemden staat. Het werd getrapt on- der de laarzen van het Fransche militairisme, het was verdeeld door binnenlandsche twis- ten en lag machteloos neer. Sindsdien heeft zich echter datgene voltrokken, wat men in Duitschland het Duitsche wonder noemde. De Duitsche republiek is geconsolideerd. Over weinige maanden zal de laatste vreem- de soldaat het Duitsche gebied verlaten. Te Locarno heeft Duitschland het historische voorbeeld gegeven van een verslagen volk, dat in plaats van te denken aan een nieuwen oorlog en aan revanche in overleg met den overwinnaar den vrede wil beschermen. Prachtig werk heeft Stresemann in de laatste zes jaar van zijn leven verricht voor het Duitsche volk en voor Europa. De sociaal- democraten zijn blij, dat zij hem hierbij be- hulpzaam zijn geweest. Hij was leider. De Germania, het orgaan van het Cen trum, schrijft, dat zoowel vriend als tegen- stander van den ontslapene zal moeten toe- geven, dat hij de gave bezat, die heden he- laas zoo schaarsch is: hij was een leider. Met hem heeft de Duitsche politiek een harer be- kwaamste mannen verloren, een persoon van groot idealisme en bezield met een eerlijken wil. In de geschiedenis van de ontwikkeling van Duitschland in de jaren na den oorlog zal dr. Stresemann ten alien tijde een plaats van beteekenis bekleeden. DE TEGENSTANDERS. Van de bladen der oppositie hekelt de Nachtausgabe, een der z.g. Hugenberg- bladen, het beleid van dr. Stresemann op het gebied der buitenlandsche politiek Dr. Stre semann wilde Joenadering, als grondslag voor den strijd om de vrijheid". Dat was een strijd zonder mogelijkheid op overwinning. Over het binnenlandsch beleid van Strese mann wordt gezegd, dat hij als rijkskanselier met de sociaal-democraten aan tafel wilde eten om ze te kunnen overwinnen. Toen hij naar Weimar ging, waren zwart, wit, rood zijn kleuren. Met kloppen en hopend hart wachtte hij tijdens de Kapp-putsch op de overwinning van het oude Duitschland. De Lokal Anzeiger, eveneens een Hugen- berg-blad. spreekt van het tragische einde van Stresemann, Wil men het tragische in het leven van Stresemann begrijpen, aldus het artikel, dan moet men zich herinneren, betgeen hij 10 jaar geleden was en wilde en waartoe hij van il- lusie tot illusie van teleurstelling tot teleur- stelling is gekomen. Tien jaar geleden was hij in de nationale vergadering een verfoeid nationalist. Sindsdien is hij een spiegel der betrachting geworden voor alle „gocde Europeanen". Tien jaar geleden stond hij naast Hellfrich en tegenover Erzberger. Toen hij vorig jaar 50 jaar werd, heeft men hem gevierd als „den eersten staatsman onzer de mocratic sinds Erzberger". Tien jaar ge leden was hij tegenstander van Rathenau en Wirth. Thans is hij heengegaan als erfge- naam van de illusies van Rathenau en Wirth en als de voortzetter en voltooier van hun politiek der vervulling. Stresemann was de handigste speler in het kaartspel van het nieuw-Duitsche parlemen- tarisme Dat mag veel beteekenen voor hen die van dit spel houden. Stresemann was ech ter meer, hij was een begaafd redenaar, die tot op het laatste oogenblik toe de overwin ning behaalde. De Deutsche Tageszeitung (Duitsch-natio- naal) ontkent niet, dat dank zij den arbeid van Stresemann, in de vroegere vijandige sta- ten een vriendelijker atmosfeer is ontstaan. Deze atmosfeer werd echter met groote con- cessies duur betaald. De volksche Deutsche Zeitung schrijft, dat Stresemann op zijn weg den bijval oogsde van alien, die aanhangers zijn van de utopie der internationale toenadering. Het nationale Duitschland heeft nooit verzwegen, dat het Stresemann beschouwde als een der grootste gevaren van het heden en van de toekomst van Duitschland. Met Stresemann is de zichtbare vertegen- woordiger van de rampzalige toenaderings- politiek uitgeschakeld Hij voerde een inter nationale woon op Duitschen grond. BEGRAFENIS OP STAATSKOSTEN. De rijksregeering heeft gistermiddag na overleg te hebben gepleegd met de familie van den overledene besloten, dat dr. Strese mann Zondagochtend op kosten van het rijk plechtig zal worden begraven. In den Rijks- dag zal eerst van te voren een bijeenkomst worden gehouden. De lijkkist zal daarna buiten worden gebracht en voor het gebouw vindt daarop een tweede korte plechtigheid plaats. De stoet zal zich vervolgens naar de Wilhelmstrasse begeven, waar de lijkwagen enkele oogenblikken zal stilhouden voor het departement van buitenlandsche zaken. De begrafenis vindt plaats op het Alte Luisen- stadtische Kirchhof in de Bergmannstrasse, waar ook de ouders van dr. Stresemann rus- ten. Het stoffelijk overschot is gisteravond naar den wintertuin van de villa van den minister overgebracht. Zaterdagavond wordt het naar den Rijksdag getransporteerd. De deelneming. In den prachtigen tuin, die zich achter het rijksdepartement van buitenlandsche zaken in de Wilhelmstrasse uitstrekt, staat de voor- name villa, die de dienstwoning van den lei der van dit departement is. De tuin heeft nog een uitgang naar de Friedrich Ebertstrasse, de vroegere Budapesterstrasse, die Rijksdag en Brandenburgerthor verbindt met de Pots- dammerplatz. In den stroomenden regen re- den gister onafgebroken automobielen bij den achteruitgang voor. Ontelbare personen uit het Berlijnsche openbare leven kwamen een laatsten groet brengen aan den rijksministfr van buitenlandsche zaken. De Wilhelm strasse lag verlaten. Overal kleefden druip- natte vlaggen aan hun stok. Dat de rijkspresident zijn verblijf in de pro- vincie heeft onderbroken om naar Berlijn te- rug te keeren, bleek uit het feit, dat zijn standaard op het dak van zijn paleis was ge- heschen en dat twee soldaten van de rijks- weerbaarheid onbewegelijk voor het gebouw op post stonden. In de villa ontvingen de beide zoons van den ontslapene de bezoekers. Zij waren echter nauwelijks in staat een paar woorden van dank te spreken tot alien, die hen kwamen condoleeren. - - Vrijwel alle bij de Duitsche regeering ge- accrediteerde diplomaten verschenen gister in den loop van den morgen op het rijksdepar tement van buitenlandsche zaken om staats secretaris von Schubert, die dit departement voorloopig zal beheeren, hun deelneming te betuigen. De opvolger. In parlementaire kringen wordt natuurlijk reeds de vraag opgeworpen wie wel de opvol ger van dr. Stresemann zal kunnen worden, zoowel als rijksminister van buitenlandsche zaken als in de functie van voorzitter der Duitsche volkspartij. Alle mogelijke namen worden reeds genoemd, maar het is waar- schijnlijk, dat rijkskanselier Herman Miiller voorloopig als waarnemend minister van bui tenlandsche zaken zal optreden. lets positiefs is hieromtrent natuurlijk nogniet te zeggen. Het bestuur der Duitsche volkspartij, wier voorzitter dr. Stresemann was, publiceerde gisteravond een proclamatie, waarin o.a. wordt gezegd; dat de overledene zijn geniale begaafdheid niet "alleen aan zijn partij, maar aan zijn heele vaderland had gewijd. Tot aan het einde heeft dr. Stresemann in een held- haftigen strijd onvergetelijke diensten bewe zen aan het Diytedie volk- v CHINA. HET RUSSISCH-CHINEESCHE 4 CONFLICT. Nieuwe gevechten. Een officieel Chineesch communique deelt mee dat Sowjettroepen Woensdag een hefti- gen aanval gedaan hebben op de Chineesche stellingen te Mantsjoeli. Een gedeelte van de Chineesche loopgraven werd met de ba- jonet genomen en hern omen. De verliezen worden aan Russische zijde op 300, aan Chi neesche zijde op 50 man geschat. DUITSCHLAND. DE ONTRUIMING. k Fransche troepen verlaten Diiren Hedenochfend hebben de eerste Fransche bezettingstroepen Diiren verlaten. Hun aan- tal bedraagt ongeveer 200. In den loop van Zaterdag zullen verschillende andere afdeelin- gen, in totaal weer 200 man, vertrekken. Naar schatting zullen dan 1000 man, d< familieleden meegerekend, zich nog te Durer, bevinden. De ontruiming van Diiren voor het vol gend jaar geeindigd zijn. ERNSTIG MIJNONGELUK. Op de mijn „Zollverein I en II" in Katen- berg is gister een ernstig ongeluk gebeurd, doordat 4 arbeiders en een machinist plotse- ling gedeeltelijk begraven werden onder neer- vallende gloeiende ijzermassa's. Alle 5 kre- gen min of meer ernstige verwondingen en moesten onmiddellijk in het ziekenhuis worden opgenomen. Een hunner is aldaar in den loop van den dag overleden. De toe- stand van den machinist is nog ernstig, doch biedt op het oogenblik geen direct levens- gevaar. DORPSBRAND Het dorp Bettmaringen in het Zwartl Woud is gisteren, naar het W. B. meldt, door een geweldigen brand geteisterd. Binnen twee uren waren 25 gebouwen, waaronder het nieuwe raadhuis, in.de asch gelegd. De brand die door den heerschenden storm werd aangewakkerd, verwoestte een derde gedeelte van het dorp. HET DIPLOMATIEK INCIDENT. Hoe Besedowski het Russische g&< zantschap verliet. De Parijsche prefectuur van politie deelt mede, dat de familie van Besedowski, den Russischen gezantschapsraad, Woensdag- avond het gezantschap onder de volgende omstandigheden verliet. Benoist, de directeur der rechteriijke politie, diende zich in gezel- schap van den diplomaat (die uit het gezant schap was gevlucht) aan en op uitnoodiging van dezen bij den concierge van het gezant schap.^ Besedowski telefoneerde zijn familie zich bij hem te komen voegen en verliet daar na ongehinderd het gezantschap. Op uitnoo diging van den gezantschapssecretaris con- stateerde Benoist dat de koffers van Bese dowski op dit oogenblik klaar waren om te worden weggebracht. j Roiseman gearresteerd Volgens de „Vietore", zou Roiseman, de agent der Russische Tsjeka, die geen diploma- tieke immuniteit bezit, gearresteerd zijn. DENEMARKEN. DE .D'EENSCHE BEG ROOTING. Bramsnaes, de minister van financien, heeft gisteren in het Folketing de begrooting voor 1930 ingediend. De inkomsten werden ge- raamd op ruim 321 y9 millioen, de uitgaven op 311 millioen kronen, zoodat een batig sal- do van 1014 millioen kronen verwacht wordt Vergeleken met de cijfers van het loopende jaar toont de raming der inkomsten een ver- mindering van 1.3 millioen en die der uitga ven van 5.7 millioen. De legeruitgaven zijn 3 6 millioen minder en bedragen nog slechts 32.8 millioen, maar de marine-begrooting is een half millioen hooger en^beloopt nu 22.1 millioen. De eindcijfers voor het jaar '28—'29 geven een tekort op de gewone diensten van 10.9 millioen. De staatsschuld bedraagt 1373 mil- lien tegen 1172 millioen in het vorig jaar; de verhooging is bijna uitsluitend te danken aan de leening bij' de Landmannsbank. Wat de verhouding tusschen regeering en de Deensche Bank betrof zeide de minister dat de staat de bank door moeilijke jaren had heengeholpen en de bank nu aanzienlijke reserves bezat. Het was volkomen onrechtma- tig dat alleen de aandeelhouders van dezen toestand profiteerden en de Staat ook niet een hem toekomend deel van de winst kreeg. De bank betaalde voor haar octrooi nog steeds het oude bedrag van 750.000 kronen, dat nu natuurlijk niet de halve waarde bezat van in- dertijd. De minister hoopte, dat de directie van de bank dit standpunt zou deelen en met een royaal voorstel zou komen, anders zou de regeering in 1930 moeten voorstellen om het octropi def bpnk niet te vernieuwen. f 4 DRUKKERIJ, ALKMAAR, VERD^OORD 95 Al I CDRUKWERKEN /A LLC ZONDER UITZONDERING ARTISTIEKE UITVOERING ZEER CONCURREEREND PR A 1\TTTPT TIT

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1