DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Verruiniing van Bad en Zwemgelegenheid. Honderf m en derflgsfo faarganj zatekdag No. 233 Dif nnmmei bestaat ait 3 blades. JK Deze Conrant word! ELKEN AVOND, betaalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. rAbonnementaprfl» blj vooruiibetallng per 3 nuanden toot Alkmaar fZ<—, franco door bet geheele Rf}k 2.50. AteondeeUIk# en bewljannniinere 5 eents. PRIJS OER GEWONE ADVERTENTIENl Per regel 0.25, blf groote confracten rabat. Groofe letters naar planfmilmta. Brleven franco a an de N, V. Boek« en Handelsdrnkkerf] tfK BBRMt OOlTWi ZOON, Voordam C 0. Olrectaori C, KRAK. Als wij op school de vaderlandsche liede- ren hooren zingen, dan komt er altijd wel een De Ruyter of een Tromp in voor en als die er toevallig in ontbreken, dan zingen we toch een loflied op de zee waarnaar het hart van elken Hollandschen jongen uitgaat. Dat wijst er op, dat wij een zeevarend volk zijn en dat wij, voor zoover wij zelf niet va- ren, toch ons hart aan het water verpand heb ben'. De buitenlander krijgt van een Holland schen jongen dan ook den indruk van een menschelijk wezen, die half in en half buiten •het water leeft en als hij ons polderlandje eens op zijn vacantiereis doortrekt en niets dan watermolens, slooten, kanalen en vaarten ziet, dan is hij een beetje teleurgesteld, dat hij an al dat water maar zoo weinig zwemmende Hollanders heeft kunnen ontdekken. Er zijn natuurlijk in ons land zeer vele dui- zenden goede zwemmers, maar er zijn er daarnaast nog veel meer, die zelden of nooit vrijwillig in het water komen. Gelegenheid om er onvrijwillig in te komen bestaat er da- gelijks in ruime mate en het is een groot won der. dat er in ons waterriik land nog betrek- kelijk zoo weinig slachtoffers worden gevon- den. Wat voor het geheele land geldt, dat geldt niet in de laatste plaats voor onze gemeente Alkmaar is een Venetie van het Noorden in den naam Fnidsen ligt het woord zelfs be- s]0{en het is doorsneden met vaarten en grachten en het heeft daarnaast een breeden Kanaaloever. Het water mag hier niet zoo helder zijn als in IfaliS en de sprookjesachtige gondels mo- gen hier door koolschuitjes en modderbakken van de Gemeente-reiniging zijn vervangen, daf alles neemt niet weg, dat bVtkfftaar met zijn talrijke ophaalbruggetjes het Venetie van het Noorden is en dat er in verband daar- mede, voor de jeugd een groot gevaar voor verdrinking bestaat. Vrijwel dagelijks hebben jeugdige reporters ons berichten gebracht van vriendjes die te water waren geraakt en er op eigen krachten of door toegeschoten hulp weer uitgekomen waren. Er kwamen zooveel van dergelijke be richten, dat wij besloten alleen nog maar de gevallen te vermelden waarbij de jeugdige avonturiers kopje onder gegaan waren en al is de belangstelling in de kringen der jeug dige kwartjesreporters daardoor heel wat verminderd, toch bereikt ons nog hefhaalde- lijk de mededeeling, dat er weer eentje „inge legen" heeft. Het eigenaardige is daarbij, dat verreweg de meeste van die jongens niet kunnen zwem- men. Zij hebben het nooit geleerd en het is opmerkelij'k hoe groot het percentage zelfs van onze visschers en schipoers is. die volko men hulpeloos zijn als ze in het water terecht komen. Er is de laatste jaren gelukkig een streven overal meer dan tot dusver de gelegenheid open te stellen voor baden en zwemmen. De mensch moet van zijn jeugd af aan met het water vertrouwd gemaakt worden. De ion- £er>s en meisjes, niet het minst van de volks- scholen, moeten er aan gewennen op geregel- de tijden in het water te gaan, wat uit hygie nisch en sportief oogpunt van groote beteeke- nis is. Vandaar, dat overal belangstelling voor het stichten van goede bad- en zweminrichtingen bestaat. Voor het waterrijke Alkmaar is dit alles van meer dan gewone beteekenis, maar helaas moet juist hier geconstateerd worden, dat de bat.?"z^legenheid zeer onvoldoende is Wi] hebben vroeger over een moge lijke vergrooting van de bestaande inrichting aan het Kanaal geschreven, maar er blijken daartegen onoverkomelijke bezwaren te be staan. De Gemeente heeft aan deze inrichting a: z oveel ten koste gelegd en betaalt daaraan elk jaar ook nu nog zooveel, dat het niet te voorzien is, dat zij voor vergrooting opnieuw belangrijke bedragen beschikbaar zal willen stellen. Daarbij komt, dat een doeltreffende vergroo ting van deze inrichting technisch op vele be zwaren stuit en bovendien zijn er no<* een tweetal factoren, die het wenschelijk maken hier de noodige voorzichtigheid te betrachten. Dat is allereerst het feit, dat het Kanaal- vater uit hygienisch oogpunt niet het meest •gesehikte zwemwater is, vooral nu het in de bedoehng ligt in verloop van tijd de stads- r'oien zooveel mogelijk op het Kanaal te la- ten uitmonden. andere voorname factor is, dat deze innchting met overdekt is, zoodat ze slerhts in de^ zomermaanden kan worden openge •tela. Het nuttig effect en daardoor de renda- Telet.nr. Administratis 3. Telefoonnr. Redaefle 33. Postqlro 37060. HooldMdtotowi TJ. R. AOBMA. 5 OCTOBER biliteit zal Veel grooter zijn bij een inrichting waar men het water op een bepaalde tempera- tuur kan houden en waar men, doordat het zwembad binnenshuis is, winter en zomer van dat water zal kunnen profiteeren. Het is geen wonder, dat de afdeeling van „Het Witte Kruis" hier ter stede, welke reeds met succes een badhuis aan het Kweerenpacl exploiteert, reeds jaren bezig is met plannen voor uitbreiding van bad- en zwemgelegen heid hier ter stede. Het bovengenoemde badhuis blijkt in alls opzichten een succes te zijn en men heeft juist een verbouwing tot stand gebracht om het nog beter tot zijn recht te doen komen. Na een deskundig verbouding volgens plan nen van den architect dgn heer Saal, is het aantal kamers voor dbuche-baden met een drietal uitgebreid, zoodat er thans 3 kuipba- den en 19 douches gelijktijdig in gebruik kun nen worden genomen. Er zijn reeds wachtkamers voor diverse klassen gebouwd, de ketelinstallatie is ver- groot en naar een kelderverdieping gebracht, er is een keuken en een huis voor den bad meester bij gebouwd en voor de waschinrich- ting zullen doeltreffende machines in gebruik worden genomen. Wordt het hooge plantsoen voor deze in richting eens door een bloemperk vervangen. zoodat het gebouw meer dan tot dusver de aandacht van voorbijgangers zal trekken en stelt men eens op ruime schaal kaartjes met de uren van openstelling beschikbaar, dan zijn wij er van overtuigd, dat van dit bad huis nog een veel grooter gebruik zal worden gemaakt. Intusschen is uit al deze verbeteringen reeds gebleken, dat het rendabel is en het is geen wonder, dat men er naar streeft in een ander stadsgedeelte nog iets dergelijks te doen verrijzen. Die nieuwe badinrichting zou dan tevens voor de zoogenaamde schoolbaden gebruikt kunnen worden, een uit hygienisch oogpunt zeer nuttige en lang geen overbodige instel- ling. Kan men daaraan tevens een overdekte zwemgelegenheid van voldoende capaciteit verbinden, dan zou men aan al de bestaande bezwaren tegemoet kunnen komen en dan zou uit hygienisch en sportief oogpunt een groote schrede in de goede richting gedaan zijn. De afdeeling Alkmaar van „Het Witt:- Kruis" heeft dat alles al langen tijd over- wogen en het is interessant eens na te gaan wat er tot dusver reeds gedaan is om het ideaal te kunnen verwezenlijken In September 1926 heeft het Witte Kruis hier ter stede over een bad- en zweminrich- ting inlichtingen verzocht aan verschillende steden waar men in het gelukkig bezit van een dergelijke instelling is, zooals Haarlem, Bloemendaal, Wageningen, Leiden, Hilver- sum en andere. Toen die informaties ontvangen waren is er in Februari 1927 een commissie benoemd, bestaande uit de heeren dr. Pameijer, Mar- gadant en Saal, die in November van dat jaar een bezoek aan Leiden gebracht heeft, waar een gemeentelijke inrichting met daaraan ver- bonden schoolbaden bestaat. Dat laatste vooral is daar buitengewoon goed ingericht. De kinderen komen er klas- gewijze binnen en kunnen zich in afzonder- lijke douchehokjes uitkleeden, zoodat de ba-d- meester vanuit een centraal punt kan nagaan of alien gereed zijn, waarna hij op een knop drukt met het gevolg, dat alle kinderen tege- lijkertijd een douche-bad krijgen. Waar schoolbaden hier tot dusver ontbre ken en zelfs de nieuwe scholen uit bezuini- gingsoogpunt geen ba-dkamer krijgen, zou een inrichting als thans te Leiden bestaat een prachtige oplossing van alle moeilijkhe- den beteekenen. Bedenkt men, dat in Nieuwe Niedorp reeds badkamers bij een nieuwe school gebouwd werden, dan moet geconsta teerd, dat van Alkmaar op dit gebied nog niet de victorie uitgegaan is. Natuurlijk zou tie gemeente, althans voor een beduidend deel, de kosten van een derge lijke inrichting moeten dragen, maar men wil aan deze schoolbaden een nieuwe over- dekte zweminrichting verbinden, zoo mogelijk op het terrein waar ook het nieuwe Centrale magazijn voor de verplegingsartikelen zal moeten komen. Kan men dit op gemeentelijk terrein, b.v op het terrein van het oude Sta-dsziekenhuis tot stand brengen, dan zou het feit, dat dit alles in het centrum der stad gemakkelijk be reikbaar is, een groote factor voor het wel- slagen kunnen worden. Met den wethouder der bedrijven mr. Lees berg, die zich zeer voor het onderwerp inte- resseert was hij l.iet de uitvinder van den beroemden kleerer.zak waardoor twee baders van hetzelfde kleedhokje kunnen gebruik ma ken! heeft het Witte Kruisbestuur daarna in Seotembpr 1Q28 een rnnferentio eehouden. waar teekeningen overgelegd werden, welke van bij uitstek deskundige zij-de, namelijk van den heer Saal afkomstig waren. Mr. Leesberg heeft er toen op gewezen, dat natuurlijk de Raad in geval van stichting het terrein zou moeten bepalen en de wethouder gaf daarna den wensch te kennen, in Mei van dit jaar de plannen voor de stichting van een overdekte bad- en zweminrichting te ontvangen, vergezeld van een zoo nauwkeurig mogelijke opgave van de stichtings- en exploi- ta-tiekosten. Dit was in September 1928 de aanleiding de bestaande commissie te ontbinden en een nieuwe te benoemen, bestaande uit de vroe- gere leden waaraan de heeren Van Deventer en Kusters toegevoegd werden. Deze commissie heeft zich op verschillende plaatsen van de daar bestaande inricutingen op de hoogte gesteld en het resultaat was, dat men allereerst tot de conclusie kwam, dat met iefs dergelijks belangrijke bedragen ge- moeid zullen zijn. Daarnaast is evenwel gebleken, dat Alk maar zeker rijp voor een dergelijke instelling is, gezien het feit, dat ze reeds bestaan in steden met een ongeveer gelijk aantal inwo- ners. Met het oog daarop had de commissie de- zen zomer een conferentie met B. en W. waar de plannen besproken zijn. Het college heeft geen afwijzende houding aangenomen, maar naar stichtingskosten en exploitatierekening gevraagd, waarnaar thans nog een onderzoek ingesteld wordt. Komt de nieuwe inrichting tot stand, dan zou wellicht de thans bestaande aan het Ka naal kunnen vervallen, zoodat de daarvoor beschikbare gelden voortaan aan de overdekte inrichting ten goede kunnen komen. Het watervraagstuk is niet zoo gemakkelijk op te lossen omdat leidingwater kostbaar is, hoewel men b.v. in Amsterdam kan nagaan hoe dit water des nachts gemakkelijk door filters gereinigd kan worden en daarna weer in het basin kan worden geperst, waardoor het watergebruik tot een minimum geredu- ceerd kan worden. Bovendien is natuurlijk te onderzoeken of ter plaatse geen welwater kan worden verkregen, welk systeem, naar wij vernemen, aan een onzer wasscherijen- hier ter stede reeds met goed gevolg in toepassing gebracht wordt. Zoover staat het op het oogenblik met de plannen en het is volkomen begrijpelijk, dat de financieele zijde van dit vraagstuk de moeilijkst oplosbare is. Dat de thans bestaaan-de zweminrichting en ook de badinrichting te klein bleken, is natuurlijk het bewijs, dat de nieuwe inrich ting tal van bezoekers zal trekken, vooral als men niet alleen des zomers, maar ook des winters zal kunnen zwemmen Maar toch blijft er, ondanks belangrijke financieele deelname van gemeentewege, al tijd nog een groot kapitaal te vinden waaruit de stichtingskosten betaald moeten worden en het is de vraag wie zich daarvoor zal wil len interesseeren. In dit verband is het zeker interessant in het kort na te gaan hoe dat in andere steden gebeurd is en wij verwijzen daarvoor naar de te Amsterdam bestaande N.V. „De Sport- fondsen", een spaarkas met afdeelingen, waarbij men kan toetreden met de zekerheid te alien tijde de waarde van het gestorte ka pitaal te behouden. Het is een spaarkas, die geheel als de reeds bestaande kassen werkt, maar waarbij men na twaalf jaren de uitkeering gedeeltelijk in geld en gedeeltelijk in a-anaeelen van de sportinrichting, in casu de bad- en zwem inrichting terug krijgt. Reeds na enkele jaren heeft deze kas een "zoodanig bezit, dat, wanneer de Gemeente borg wil blijven voor de door de N.V. te beta- len annu'iteiten, de Rijksverzekeringsbank het ontbrekende stichtingskapitaal bijpast, zoo dat de inrichting betrekkelijk spoedig tot stand kan komen. Tn Amsterdam heeft men op deze wijze een prachtige inrichting gekre- gen en voor een Rotterdamsche inrichting volgens hetzelfde systeem is reeds een afdee ling gevomrd en is de stichtingsaanvraag reeds aan B. en W ter plaatse veirzonden. Deze N.V. „De Sportforicsen" is bereid een afdeeling Alkmaar te vormen, met spaarkas- sen dier afdeeling, in welker reglement de be- paling zou moeten worden opgenomen, dat het geld, dat de deelnemers in de „Alkmaar- der"-spaarkas zullen storten alleen en uitslui- tend voor de Alkmaarsche inrichting aange- wend mag worden. Eerst als het volledige kapitaal op de te nemen hypotheken uitge- zonderd bijeen gespaard is, mag Alk- maarsch geld voor stichtingsplannen elders aangewend worden. De directie dezer N.V. acht het, met het oog op de reeds te Amsterdam behaalde re- sultaten, niet zoo moeilijk om voor een actie onder de vlag der sportfondsen geld voor de stichting eener nieuwe bad- en zweminrich- 'inn: te verkrijfiTi In Amsterdam nemen ook vele minder goed gesitueerden een aandeel in deze spaar- kassen omdat zij weten, dat hun geld daarin goed belegd is. Hoofdzaak is dus de zekerheid, dat de nieuwe inrichting zich zal kunnen bedruipen en zoo niet dadelijk, dan toch in de toekomst eenige winst zal cpleveren. Inderdaad lijkt dit een vrij gemakkelijke oplossing van het groote financieel vraag stuk, wanneer althans de gemeente in deze richting ook hare medewerking zal willen verleenen. Met belangstelling zien wij naar de resul- taen van verdere besprekingen uit, in de hoop, dat Alkmaar binnen afzienbaren tijd een inrichting rijker zal worden, die tot dus ver hier ter stede alleen nog maar op de G. A. M. I. T.-stand1 van den heer Ringers in chocola te bewonderen was: een overdekte bad- en zweminrichting, een inrichting van groote hygienische en sportieve beteekenis voor alle inwoners van onze gemeente. Dagelijksch overzicht. DE HERVORMING VAN DEN GROOTEN RAAD. v Het aantal leden te groot; geheim- houding verzocht en verzekerd! Eenige weken geleden heeft, zooals men weet, Mussolini een groote rede gehouden in een bijeenkomst van de Fascistische Partij. Daarin kondigde hij aan, dat de Groote Raad der partij aan- zienlijk zou worden hervormd. Meer zei Mussolini toen niet en men was nieuwsgierig, welke hervormingen er plaats zouden hebben. Thans echter worden meer bijzonder- heden bekend omtrent die hervorming van den l.aad, die in December 1928 tot een grondwettelijk lichaam verklaard werd. In 1928 telde de Raad 56 leden. gcko- zen uit de hooge rijksambtenaren, de lei- ders der partij, uit de militie en ver schillende corporaties. Bij de reorganisatie nu zal het aantal leden tot de helft verminderd worden. Slechts de leden van het zoogenaamde „quandrumviraat" zullen er, naast den Duce zelf natuurlijk, voor een onbe- paalden tijd deel van uitmaken, terwijl de ministers, de secretaris en vice-secre- taris der Partij, de voorzitters van Ea rner en Senaat, de president der Acade mie, vertegenwoordigers van werkge vers en arbeiders in de minderheid en den landbouw lid zullen zijn voor een periode, welken duur van hun functie afhankelijk is^ Eenige andere persoonlijkheden, die zich in een of ander opzicht voor de partij verdienstelijk hebben gemaakt, worden lid voor den duur van drie jaar! Hieruit blijkt dus, dat voortaan de onderstaatssecretarissen, de leden van het directorium der partij, de comman dant der militie, de voorzitter van de Balilla, de president van de speciale rechtbank voor de bescherming van den staat, geen lid meer van den Grooten Raad zullen zijn. Mussolini is van oordeel dat het aan tal van 56 leden te groot is voor een or- gaan, dat in het geheim beraadslagen en besluiten nemen moet. Het schijnt dat de talrijke indiscreties uit den laat- sten tijd Mussolini tot deze overtuiging hebben doen komen. Hij is van meening dat de Groote Raad te vaak „degenereer- de in een praatcollege, als gold het een of ander orgaan der wetgevende ver tegenwoordiging." De Groote Raad moet volgens hem een generale staf zijn en daarom worden beperkt. Intusschen is in de bevoegdheden noch in de functies van den Raad eene wijziging gebracht. Buitenlandl DUITSCHLAND HET GEHEIMZINNIGE SCHIP. De reis van de Falke naar Vene zuela. Over de merkwaardige reis van het Duit sche stoomschip Falke in de wateren van Ve nezuela heeft de eerste officier, na zijn aan komst in Hamburg verslag gedaan. Ook de manschappen hebben hun ervaringen te boek gesteld en deze bij den raad voor de scheep vaart te Hamburg ingediend. Het gebeurde zal binnenkort voor dien raad worden be handeld. Uit het verslag van den eersten officier blijkt, dat er even voor het vertrek uit Ham burg een Franschman Parisot aan boord kwam, die naderhand een eigenaardige rol aan boord heeft gespeeld. Te Danzig werd een lading stukgoed naar Centraal-Amerika ingenomen die uit munitie bleek te bestaan De bemanning weigerde verder te varen, en .wilde in Gdingen afmonsterep. Slechts on WONING-INRICHTING N. NIASEE Fa, Jn. Slegtkamp Ritsevoort 93 Perzische- en Oostersche Tapijten mm Phulkaries - Penjereliks der de conditie van dubbele gage en een gra- tificatie van M: 500 besloot de bemanning aan boord te blijven, echter pas nadat de eigenaar van het schip had verklaard, dat de lading geen contrabande bevatte. In Gdin- gen werden nog 1186 kisten ammunitie, 54 kisten geweren en 4 kisten geweerriemen, de- gens, revolvers en machinegeweren ingela- den. Tevens kwamen nog 20 passagiers aan boord. De leider van deze groep was een ze- kere Delgado, die het logies van den kapi> tein betrok. Op den 19 Juli werd zee geko- zen; 2 dagen daarna werden de zoogenaam de passagiers gewapend en de bemanning onder bewaking gesteld. Aan dek was een machinegeweer geplaatst. Op den 10 Aug. ging de Falke voor het Venezolaansche eiland Blanquilla ten anker. Hier werden 250 geweren en 28 kisten munitie door een motorzeilschip overgenomen. Voorts kwamen 400 Venezolanen aan boord, van wie 200 van wapens werden voorzien. Op 11 Aug. liep de Falke de haven van Cumana binnen, waar de opstandelingen van boord gingen en al spoedt^r. in gevecht raakten met regee- ringstroepen die hen gemakkelijk versloegen. De geheele bemanning is, behalve de der- de officier, die tijdens het gevecht gewond werd en spoorloos is verdwenen, heelhuids teruggekeerd. In Port of Spain heeft de eer ste officier voor den Duitschen consul een verklaring van het voorgevallene gegeven en daartegen protest aangeteekend. De verklaringen der bemanning komen hiermee vrijwel overeen, maar bevatten nog enkele bijzonderheden. Zoo deze dat op de Falke, toen zij in voile zee was, op zekeren dag de Venezolaansche vlag is geheschen. Toen de bemanning haar ongerustheid over het gebeurde uitte antwoordde de kapitein: „gun die menschen dat pleizier toch", doch na het verlaten van de Azoren zwoer de ka pitein in tegenwoordigheid van de beman ning trouw aan de Venezolaansche vlag. De rebellen hadden hem beloofd, dat hij indien hun plan lukte tot admiraal zou worden be noemd. De kapitein verklaarde op elk protes' van de bemanning: „Ik heb hier de leidin; en draag de verantwoordelijkheid voor alles wat aan boord gebeurt". EEN DRONKEN CHAUFFEUR. Te Neubabelsberg tusschen Berlijn en Potsdam heeft Donderdagavond een aard- appelkoopman, die dronken aan het stuur van zijn auto zat een 7-jarig jongetje dood- gereden en diens 13-jarig zusje levensge- vaarlijk verwond. Beide kinderen waren me) hun moeder uit Berlijn overgekomen om kennissen te bezoeken. De auto raasde ver der en overreed tenslotte nog een arbeider, die eveneens zwaar gewond werd. De dron ken chauffeur kon daarna in hechtenis wor den genomen. WEER EEN RECHTER VERDWENEN; Zijn lijk gevonden. Te Stettin heerscht sinds enkele dagen groote opschudding ober de verdwijning van dr. Horich, een rechter uit deze stad. Zijn verdwijning herinnerde sterk aan die van den Berlijnschen rechter Bombe. Gisteren werd het lijk van dr. Horich uit een gracht op een jachtterrein in de nabijheid van de stad opgehaald. Op den rand van de gracht lagen zijn hoed en geweer, en een fazant, die hij klaarblijkelijk kort te voren had ge- schoten. Men vermoedt, dat dr. Horich door hartverlamming is overleden. Mogelijk is echter ook, dat hij in de gracht is gevallen en verdronken. Van den hond, dien dr. Horich bij zijn vertrek bij zich had, is geen spoor gevonden. DE TYPHUS TE SAARBRUCKEN. Het aantal typhusgevallen te Saarbrucket is reeds tot 38 gestegen; twee menschen zijn overleden. In den omtrek zijn ook een aan tal typhusgevallen waargenomen, o.a. bij ze- ven in een gezin. Ook in Lotharingen bij de grens is de ziekte waargenomen. BRUT ALE DIEFSTAL. Vrijdagavond werd, naar Berlijnsche bla- den melden, een brutale diefstal gepleegd in Charlottenburg. Een nog onbekende drong kort voor het sluiten van de winkels in de verkoopsruimten van een vleesch- en worst- fabriek door en roofde een deel van het kas- geld. In een auto, die, naar later werd vast- gesteld, eveneens gestolen was, vluchtte de dief met kornuiten, die op hetn wachtten, in lazende snelheid. gaarbij ovgrfedeo zjj twee LKMAARSC COORANT Opgericht 1829 Mekka Shiraz, Shiraz Balouchistan, Caradja etc.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1