DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 33m; van S. KROM. No. 337 flonderd een en dertigste Jaargang t»29 Aft<nmmn<mlsi>rJJs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 6 ct Adrertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar nlaatffnfmfA. Brieyen franco N.Y. Bock- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon. Yoordam C9. Tel. Adminkir. ^o. 8. RMactie No. 33. DIANBAO Dagelijksch overzicht. Buitenland De a.s. Vlootconferentie Binnenland 8 OCTOBER Sit nnmmer bestaat uit 2 bladen. EEN BELANGRIJKE STRAFZAAK IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Prof. Tuka we gens hoogverraad ver- oordeeld tot 15 jaar; een lange ge- schiedenis; de kwestie hierm.ee nog niet opgelost. Zaterdag is eindelijk vonnis gewezen in het einde Juli begonnen proces wegens hoog- verraad tegen Voyteck Tuka, lid van de cle< ricale Slowaaksche volkspartij. Tegen Tuka was jn vervolging op touw gezet wegens het verraden van militaire ge- neimen en het op touw zetten van intriges Tuka zou n.l. de veiligheid van den staat in gevaar hebben gebracht door met officie ren van het voormalige Oostenrijksch-Hon- gaarsche leger overleg te plegen omtrent wa- pentransporten, teneinde in Slowakije een revolutie te ontketenen, dit land van de rest van de republiek af te echeuren en zich weer bij Hongarije te doen aansluiten. Die for- meele aanklacht echter was in werkelijkheic slechts het begin van een nieuwe phase in het politieke conflict, dat dateert van de vor- Tning van den nationaliteitenstaat der T.S. republiek in 1918 door de Tsjechen en de Slowaken, de twee overheerschende volks groepen in de nieuwe republiek, na de ineen storting van de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchic uit deelen daarvan gevormd. Naar het zich laat aanzien, zal dit con flict met de veroordeeling van Tuka niet be- eindigd zijn, maar zal integendeel de strijd tusschen Tsjechische centralisten en Slo waaksche autonomisten scherper worden heigeen moeilijk kan bijdragen tot de zoo noodige eendrachtige samenwerking tus schen de verschillende volksdeelen in de jon ge republiek, waarvoor de stichter daarvan president Masaryk, voortdurend ijvert. Sinds de definitieve stichting van de repu bliek heeft een deel van het ongeveer twee millioen tellende Slowaaksche volk (op grond van het zelfbeschikkingsrecht der volken), voor Slowakije een bijzondere plaats opge- eischt in den staat naast, niet onder, het Tsjechische volk (ruim zeven millioen zie- len), hetgeen al spoedig, bij de niet-vervul- ling-van dien wensch, tot een beweging leid- de, waarachter velen der Praagsche centra- listen een streven bevroedden, gericht tegen het bestaan van den geheelen staat als zoo- danig, uitgaande van een verlangen om te rug te keeren tot Hongarije, waartoe Slowa kije eeuwenlang behoord heeft. Langen tijd heeft de felle oppositie van de Slowaaksche autonomisten, onder leiding van pater Hlin ka, geduurd, totdat in 1927 eenige verbete ring althans in de onderlinge verhouding kwam, door toetreding onder bepaalde voor- waarden van twee vertegenwoordigers der Slowaaksche clericale volkspartij tot de re geeringscoalitie. De akte van beschuldiging klaagde den gewezen hoogleeraar aan van hoogverraad, verraad van militaire geheimen en van sa- menzwering tegen het bestaan der republiek, zich uitende in pogingen om Slowakije van het staatsgebied los te scheuren door mid- del van een gewapende opstand en het weer te voegen bij Hongarije. Voor een en ander was een geheime organisatie op militaire leest geschoeid in het leven geroepen, die eventueel tot taak zou hebben den opmarscti van de Tsjechische troepen tegen te houden, totdat de Hongaarsche strijdmacht te hulp zou komen. De rechtbank heeft prof. Tuka schuldig bevonden aan militair verraad en voorberei- ding van een revolutie en hem op grond van de bepalingen van de wet tot bescherming aer republiek veroordeeld. Tezamen met den journalist Snocky heeft Tuka, aldus luidt o.a. het vonnis, in Ween en in '23 een spionnage- bureau opgencht tegen Tsjecho-Slowakije om achter geheime maatregelen tot eventu- eeie verdediging van den staat te komen en deze gebeimen aan een vreemden staat (Hon garije) te verraden. ?,?0.a's ?ezegd, met dit vonnis is de kwes- tie-Tuka met uit. Dit zal al wel dadelijk blij- Ken in den loop van de* verkiezingcampagne vnnr Li worden verkiezingen gehouden ffPcteiH pfrl,er??nt)Tuka is n.l. candidaat gesteld in het kiesdistrict Kaschau. niirl u'tsPraak van de kiezers zal dus ook J "J®11"dertijd bij de autonomistische mpnf imnn J een belangrijk ele- W0rden in den strijd tusschen 'a au.tonom'sten. Tevens zal het belankwekkend zijnna te gaan, welken in- S hi,iV7°rdfeelln" van Tuka geleidelijk te °efe"en °P richting en wezen van de Slowaaksche volkspartij. Direcfeur: C. KRAK. Hoofdredactenr Tj. N. ADEMA. Over den inhoud van de Maandae ver- zonden uitnoodigingen van de Britsche re geering aan de overige groote zeemogend heden meldt de „Times": dat het document ongeveer 1000 woorden groot is. Het beuini met te constateeren dat de regeerine der Vereenigde Staten en van Groot-Brittannie oi] de besprekingen tusschen MacDonald en generaal E)awes tot een voorloopige over eenkomst zijn gekomen. De punten waarop e overeenkomst betrekking heeft worden als volgt opgesomd: 1 lei de buidige onderhandelingen olaats hebben als direct gevolg van het Kel logg-pact, dat in 1928 te Parijs werd getee- kend; 2e. dat de basis van pariteit voor alle klas- sen van oorlogsschepen, die niet onder het Washington-verdrag vallen, aanvaard wordt. De pariteit moet uiterlijk op 31 De cember 1936 tot stand zijn gekomen, de Brit sche regeering heeft zich hieromtrent met de regeeringen der Dominions in verbinding gesteld. Bij het tot stand brengen van deze pari teit zal rekening worden gehouden met alle strijdkrachten van het geheele Britsche rijk. 3e. dat het wenschelijk is de kwestie van den levensduur der slagschepen te onderzoe- ken, om te vermijden dat het volledig pro gram der vervanging van verouderde sche- pen zooals in het Washington-verdrag van 1922 is bepaald, moet worden uitgevoerd. 4e. dat beide regeeringen van meening zijn dat de duikbooten geheel moeten worden af- geschaft, doch dat beide regeeringen erken- rien dat deze maatregel niet kan worden uit gevoerd zonder de toestemming van de ove rige belanghebbende mogelijkhedenboven- dien wordt in de nota erkend dat slechts op een conferentie van alle vijf mogendheden definitieve overeenkomsten kunnen worden gesloten. Japan doet rrtee. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japansche regeering besloten heeft, de uitnoodiging tot deelname te aanvaarden. Hiervan is telegra- fisch mededeeling aan de regeering te Lon- den gedaan. DUIPSCHLAND. EEN ROOVER GEPAKT. Zooals wij hebben gemeld, drong Vrijdag een jongeman een slagerswinkel te Charlot- tenburg binnen. Hoewel zich ongeveer 60 per sonen in de zaak bevonden, sloeg hij den kas sier neer en ontvreemdde een paar honderd mark. Hij slaagde er in met een medeplichtige te ontkomen in een auto, die beiden eenige mi- nuten te voren hadden gestolen. Op hun vlucht overreden zij twee vrouwen, die levensgevaarlijk werden gewond. Een der bei de bandieten is Zondag gesnapt. Het is een 16-jarige jongen, Werner Schall, die pas uit een yerbeteringsgesticht was ontslagen. Hij beweerde de daad te hebben gepleec- met een man, dien hij toevallig had leeren kennen en wiens voornaam Max is. Deze had hem er toe gedreven den slagerswinkel binner. te dringen. Max was het, die den gestolen auto op hun vlucht bestuurde. Hij had de ge heele buit voor zichzelf behouden. ENGELAND. HET KABINET KEURT DE ONDER HANDELINGEN MET RUSLAND GOED. Naar officieus gemeld wordt, heeft de mi nister van Buitenlandsche zaken, Hender son gister in het kabinet uitvoerig rapport uitgebrachf over zijn besprekingen met den Russischen ambassadeur Dowgalewski. Het kabinet heeft de door hem en Dowgalewski geteekende overeenkomst inzake hervatting der diplomatieke betrekkingen goedgekeurd De overeenkomst heeft thans nog de goed- keuring van het parlement noodig. GROOTE LINIE-SCHEPEN. Is hun tijd ten einde De maritieme medewerker van de Sunday Express gelooft dat de tijd van de groote linie-schepen voorbij is. Engeland, de Vereenigde Staten en Japan hebben volgens het tractaat van Washing ton 't recht om in 1931 te zamen niet min der dan zeven nieuwe linie-schepen van 35,000 ton op stapel te zetten, nog eens ze ven in 1932, vijf in 1933, vijf in 1934 enz Het Washingtonsche program opent het vooruitzicht op een uitgave voor hen van 3300 millioen gulden tusschen 1931 en 1942 voor de vervanging van verouderde schepen. Binnen vijftien maanden ongeveer zullen deze drie zeemogendheden over hun nieuwe bouwprogram een besluit moeten nemen. Inmiddels hebben Frankrijk en Italie hun een voorbeeld in beperking van tonnemaat egeven. Volgens het tractaat, konden Tankrijk en Italie een schip van het Wash ingtonsche type in 1927 op stapel zetten en weer een in 1929. Geen van beiden is daar- toe overgegaan. Slechts een land bouwt op het oogenblik linie-schepen, namelijk Duitschland. Het is volgens het tractaat van Versailles verplicht daarbij een waterverplaatsing van 10.000 ton niet te overschrijden en heeft op grond van deze beperking (zooals onlangs in een andere rubriek door ons is vermeld Red. N.R.Ct.) een geheel nieuw-type van buiten- gewoon sterk gewapend Jinie-schip gecreeerd. Het wordt voorzieri van kanonnen van 25 c.M., terwijl de schepen van 10.000 ton van de andere zeemogendheden slechts met ka nonnen van 20 c.M. gewapend zijn. Boven dien zal het nieuwe Duitsche type met een snelheid van 32 knoop kunnen varen Duitschland heeft vier van deze geduchte schepen op zijn program staan en de bouw- meesters van oorlogsschepen in de geheele wereld leggen er de grootste belangstelling voor aan den dag. De staatslieden zijn er door op het denk- beeld gekomen dat, als zulk een sterk linie schip van 10,000 ton voor Duitschland ge- bouwd kan worden, de andere zeemogend heden dit voorbeeld zouden kunnen volgen Indien men hierdoor ertoe kon komen linie- schepen van 10,000, in plaats van 35,000 ton te bouwen, zou dit tusschen 1931 en 1942 een besparing aan bouwkosten van 2400 millioen gulden voor Amerika, Enge land en Japan beteekenen. Men oppert de vraag, of de kwestie van de beperking van de tonnemaat van linie- schepen niet, tegelijk met die van de kruisers, op de vlootconferentie te Londen aan de orde kan komen. ITALIE. DUUR GELD. De stad Genua had in 1927 in Amerika een leening gesloten van 8Vi millioen dollar tegen een rente van 5*/. pet. Den len October was de termijn van de leening ten einde. De Amerikaansche bank wilde haar slechts ver- lengen tegen een rente van 914 pet. De po- destaat van de stad, senator Broccardi, wend de zich toen tot de regeering en dezC hielp Genua aan een leening bij de Italiaansche banken voor 7'/« pet. rente, wat aan rente een besparing geeft van 2.870.000 lire 's jaars, vergeleken bij1 de 914 pet., die de Amerikanen eischten. Dies juichen Genua en de Italiaan sche pers; dat de rente intusschen toch twee procent, dat wil zeggen meer dan een derde hooger is dan in 1927 het geval was, zien zij over het hoofd. GRIEKENLAND. IT AL IA ANSCHE EILANDEN". De Grieksche pers protesteert er in felle artikelen tegen, dat de Italiaansdhe regeering de Dodekanesos „Italiaansche eilanden in de Aegeische Zee" heeft genoemd, en beschouwt deze betiteling als een ongepaste annexatie. „Onze Italiaansche vrienden kunnen de eilan den noemen zooals zij widen, vefklaart de Elephteron Vima, maar zij kunnen noch hun geschiedenis, noch hun nationaal bewustzijn, noch hun werkelijken naam veranderen, die niet alleen in het Grieksch, maar in alle talen bestaat". POLEN. OPLICHTER GEPAKT. De politie te Riga heeft een internationaal oplichter gepakt die een pas bezat op den riaam Henri Motta, en die zich dientengevol- ge uitgaf voor een broer van den vroegeren Zwitserschen Bondspresident. Hij had ook verschillende valsche attestation van den Vol- kenbond in zijn bezit. Ip zijn hotel werden een volledig stel inbrekerswerktuigen, valsche passen, stempels van verschillende kansel^- rije en bianco cheques en formulieren gevon- den. Hij had reeds betrekkingen met de direc- teuren van twee groote banken te Riga aange- knoopt. PORTUGAL. WELKOM VRE EM DELING! Het RussisChe stoomschip Paklan, komen- de van Hamburg, is, naar Belga uit Lissabon meldt, op den Taag voor anker gegaan omdat de machines onklaar waren geworden. De ha- venautoriteiten hebben maatregelen genomen om de opvarenden van de Paklan te beletten aan wal te gaan. RUSLAND. SCHULDMISDRIJF MET DEN DOOD GESTRAFT. Eenigen tijd gelede nis in de nieuwe asbest- fabriek Gigant te Swerdlofsk een brand uitge- broken, die millioenen roebels schade heeft aangericht. Als schuldig aan het uitbreken van den brand werden de technische leider van de bouwdirectie, de leider van den bouw, de leider van de mechanische installatie, de commandant van de brandweer en nog vele anderen voor de rechtbank gedaagd. Waarin hun schuld precies bestaan heeft, lezen we in het bericht niet, maar vijf dan de beklaagden zijn tot den kogel veroordeeld van twee is het vonnis wegens hun jeugd in gevangenis- straf van vijf en zes jaar gewijzigd en de anderen hebben gevangenisstraffen van ver- schillenden termijn gekregen. SPANJE. DE SPAANSCHE NATIONALE VERGADERING. De Madrileensche balie heeft drie van haaT leden gekozen om haar te vertegenwoordigen in de Nationale Vergadering. Het zijn San chez Guerra, Alba en Ortega Gasset. Men zal zich herinneren, dat Sanchez Guerra indertijd, in verband met het pronu ciamiento te Cindr d Real, is aangehouaen en gevangen gezet aan boord van een oorlogs- schip. In een officieuse nota aan de Spaansche bladen zegt Primo de Rivera, dat het resul- taat van deze verkiezing betrekkelijk gunstig is voor de Spaansche regeering, wanneer men rekening houdt met de door zijn tegenstanders gevoerde campagne. Het feit, zoo zegt Primo de Rivera, dat drie „rebellen", die trouwens geen deel zullen nemen aan den arbeid van de Nationale Vergadering, triomfantelijk zijn ge kozen, toont, dat de intellectueele kringen nog van de openbare meening zijn verwijderd eh, politiek gesproken, nog vergiftigd zijn. Het succes van Orlega Gasset zou een goedkeu- ring kunnen lijken van de schandelijke cam pagne, tegen Spanje gevoerd. Het feit, dat Gasset in" het buitenland de bondgenoot van Unamuno is, toont de sociale corruptie van sommige intellectueele milieu's aan, die mis schien niet voldoende politiek fatsoen bezitten om hun burgerplicht na te komen. WETENSCHAP IN SPANJE. Een aanzienlijke erfenis. Don Anibal Morilloy Perez, markies de la Puerta en graaf van Cartagena, die on langs te Lausanne is gestorven, heeft zijn Postgiro 37960 geheele vermogen, ter waarde van drie-en-een- half millioen gulden, nagelaten aan de vier Spaansche academies voor historic, natuur- wetenschappen, kunst en geneeskunde, opdat deze daarmede leerstoelen en beurzen zouden stichten AMERIKA EEN TORENHUIS. Aan de beneden Broadway in New York (stad) wil men een torenhuis gaan zetten van 150 verdiepingen. Op het eigenlijke gebouw komt een toren van 50 verdiepingen. Het komt (als het er komt) als het ware te paard over de Thomasstraat te staan. Maar het is een toekomstplan, pas over acht zou men er aan kunnen beginnen. De bouwkosten worden op maar even 75.000.000 geraamd. 50.000 menschen zullen er hun werk in verrichten en op het dak is een landingsplaats voor vlieg- tuigen gedacht. DE ROTTERDAMSCHE INBRAKEN VAN 1926. Een belangrijke arrestalie te Brussel. Ook van moord verdacht. Dezer dagen is door de politie in Brussel een goede slag geslagen, toen zij bij een in- braak aldaar een man aanhield, die een in- ternationale reputatie op dat gebied had en ook van de Nederlandsche politie een goede bekende is. In het bijzonder geldt dat voor de Rotterdamsche recherche, die in dezen man, in werkelijkheid geheeten Robert Hintze, maar in de Maasstad beter bekend als Edwin Gobel, alias „Harry", een van de daders ziet van de groote reeks inbraken in goudsmids- winkels, die in het najaar van 1926 in Rot terdam zijn gepleegd. Het is trouwens van dezen man, wiens kameraad T. in Nederland in de gevangenis zit, veroordeeld tot twee jaar, bekend, dat hij ook in Zeist, Hillegers- berg en Bloemendaal verschillende inbraken heeft gepleegd. Aan het relaas, dat het „Dagbl. v. Rott." over deze arrestatie geeft, ontleenen we het volgende: Men zal zich herinneren, dat er in het na jaar van 1926 een groote reeks van inbraken aan de Rotterdamsche politie handen vol werk heeft gegeven. Meestal had men wel een spoor, maar de gegevens waren nooit positief genoeg om tot arrestaties van iemand over te gaan. Opmerkelijk was, dat in de meeste van die gevallen het spoor leidde naar Katendrecht. Voorts vertoonden ze alle een groote mate van overeenkomst in dien zin, dat gewoonlijk volgens dezelfde methode gewerkt was. Het was uitstekend vakwerk, dat in al die inbra ken werd geleverd, zoo goed zelfs, dat men verschillende van de Rotterdamsche „jon- gens" niet bekwaam genoeg achtte om een in- braak zoo volgens alle regelen der kunst te verrichten. De overval op het Reigerpad. 'Hoewel men het nooit heeft kunnen bewij- zen, heeft men op den achtergrond van al die zaken steeds den thans aangehouden Harry en zijn vriend T. vermoed. In de zaak Ameling Merkes heeft men bij- na raak geslagen. Toen er voor de tweede maal in korten tijd in dezen winkel was inge- broken tezaeien is er wel voor een 25 mille aan gouden en zilveren sieraden gestolen kreeg de politie van het bureau Meerman- straat er de lucht van, dat er op Katendrecht een groote partij goud zou worden verhan- deld. Men dacht toen met het goud van de fa. Ameling Merkes te doen te hebben. Er is toen een recheurcheur op af gestuurd, die als „koopman'' heeft gefungeerd, en deze heeft inderdaad een afspraak gemaakt met twee mannen in een huis aan het Reigerpad, waar hij tegen behoorlijke betaling den buit in ontvangst zou nemen. Op het afgesproken uur heeft de politie, die de woning geheel om- ringd had met een groote macht, een inval gedaan en daarbij ^erd een groote partij goud aangetroffen. In het huis werden als verkoopers gevonden een agent van politie Br., en een ontslagen agent van politie, die als de leider funge^rde. Beiden zijn later ver oordeeld. Maar het goud dat men vond, was niet van Ameling Merkes afkomstig, maar van inbraken in Bloemendaal en Hillegers- berg. Dat van de fa. Merkes is nooit terug- gevonden. Harry op Katendrecht bijna in de val. Toch was de politie met dezen slag niet zoo heel erg mis. Want waarschijnlijk was dit wel afkomstig van de menschen, die de inbraak bij Merkes hadden gepleegd, n.l. Harry en zijn vriend T. Dit tweetal, dat op Katendrecht woonde, denkt men betrokken in al deze zaken. Zeker weet men, dat zij te Hil- legersberg samen hebben ingebroken bij de families de Kat, Klein, Oosting en Loos. Bij al deze inbraken werden belangrijke waarden gestolen, die ten deele werden teruggevonden bij de aanhouding in het Reigerpad. Harry heeft hij de familie Loos bij een overhaaste vlucht zijn hand ernstig bezeerd, waardoor vermoedelijk een paar pezen doorgesneden werden. Aan de Hillegersbergsche politie is het toen gelukt, zooveel bewijzen tegen het twee tal te verzamelen, dat zi] konden worden aan gehouden. Toen de politie in de woning op Katendrecht kwam, trof men daar alleen T. aan. Terwijl men bezig was, stapte de vrouw des huizes een enkel oogenblik naar het ven- ster. IJlings trachtte men dit nog te verhinde- ren, maar het was al te laat. Eerder dan de MEVROUWI Alvorens Uw wasch uit huis te doen, overtuigt U dan eerst waar en hoe Uw wasch wordt behandelt, onze inrichting is steeds voor belangstellenden te bezichtigen. politie had zij gezien, dat Harry buiten na- derde, en haar beweging naar het raam was voldoende geweest om hem te waarschuwen. In een oogwenk zat hij in een auto en wat men ook deed, men heeft hem niet meer kun nen aanhouden. Harry is eerst naar Antwer- pen gevlucht, daarna toen Rotterdamsche re« chercheurs ook daar kwamen neuzen, naar Parijs. Thans schijnt hij te zijn teruggekeerd aadr Brussel, Waar hij is gearresteerd. f Glad als een aal Edwin Gobel mag een zware misdadiger zijn, hij is geen domme jongen, dat wordt in politiekringen allerwege erkend. Hij is nog een internationale misdadiger van het slag, dat men zoo vaak in films ziet vertolkt, en waarbij mij zoo gaarne aanneemt, dat zij in werkeliikheid niet bestaan. Glad als een aal, gelukte het vrijwel nooit, genoeg tegen hem aan te voeren, dat hij er „in" zat. Gewoonlijk wist hij zich op het allerlaatste oogenblik zeer handig door de vlucht aan zijn ver- volgers te onttrekken. Zoo veronderstelt men dat hij geen 200 meter in den auto heeft gezeten, waarmee hij in Katendrecht is gevlucht. Dat was zijn ge- woonte niet. De kans op arrestatie werd daardoor maar vergroot. Met dezelfde, bijna verbluffende zekerheid heeft hij de meeste van zijn inbraken in Rotterdam gepleegd.' Vermoedelijk heeft hij daarbij in contact ge- staan met den reiziger D. van de Carnises- laan, die eveneens in die dagen in arrest heeft gezeten in verband met den diefstal met ge- weldpleging bij de fa. Mok aan de Rottekade. Men heeft D. evenwel weer losgelaten. Het vermoeden was echter, dat D. in hetzelfde complot zat en dat daarover zoo weinig be kend werd, werd ten deele hieraan geweten, dat zij zich zeer weinig met de andere Rot terdamsche inbrekers bemoeiden. Gevreesd bij zijn vrienden Bovendien genoot Harry onder zijn vrien den deze reputatie, dat hij onverbiddelijk den- gene, die iets van hem zou verraden, later, wanneer hij weer vrij zou zijn, zou ver- moorden. Dat dit geen ijdele bedreiging was,' wist men. Niet voor niets was zijn uitlevering gevraagd door de Hamburgsche justitie, we gens een moord daar in de buurt gepleegd. Reeds eenige jaren geleden is zijn uitleve ring door de Nederlandsche justitie ge-' vraagd, o.m. voor de inbraken in Rotterdam gepleegd. Wanneer Harry dus zijn straf in Belgie uifgezeten zal hebben, zal hij waar schijnlijk wel naar ons land worden uitge-. leverd, en dan kan wellicht het onderzoek in al deze inbraken nog eens worden opgevat.' Of dat veel resultaat zal hebben, is natuurlijk vooruit niet te zeggen. Na zooveel jaren zijn vele sporen verdwenen. Aan den anderen kant heeft men tegen hem wel verschillende aanwijzingen, die tot een veroordeeling kun nen leiden. De verdachte is zeeman. Harry en T. zijn beiden zeelui. Daardoor wordt ook verklaard, dat zij zich meestal op Katendrecht en in Antwerpen ophielden. Ook in Brussel waren zij geen onbekenden, even- min als in Hamburg en in Parijs. Toen Gobel een paar maanden weg was, is te Rot terdam een van zijn vrienden aangehouden/ Deze kwam klaarblijkelijk poolshoogte nemen of de kust voor Harry alweer vrij was. Men heeft den man, die ook al weer in Katendrecht verblijf hield, direct aangehouden, maar men heeft ook hem weer vrij moeten laten. Bij een' van de huiszoekingen, die op Katendrecht in hun omgeving gedaan zijn, heeft men o.m. een kaart gevonden, waarop bij Zeist en Gouda kruisjes waren aangebracht. Klaar blijkelijk was dit een aanwijzing voor be- raamde „kraken". De vangst van de Brusselsche politie is dus van niet geringe beteekenis. PROTESTVERGADERING VRIJDENKERS. Vanwege de Vrije Soc. Vereeniging en de Vrijdenkers Radio-Omroep-Vereeniging was Zondag te 's-Gravenhage een protestverga- dering belegd tegen het afbreken, verleden week Zondag, van de radio-rede, die de heer J. Hoving, redacteur van „De Vrijdenker", hield. De heer Hoving besprak nu hetzelfde onderwerp als te Amsterdam. BOTSING TUSSCHEN NEDERL. - SCHEPEN. Geen ernstige beschadiging. Het s.s. der Stoomvaart Mij. Nederland de „Karimata" botste te Belawan (N -Indie) tegen het stoomschip van den Rotterdam- schen Lloyd „Garoet". Dit laatste stoom schip bekwam daardoor een gat boven de waterlijn, terwijl het campagnedek werd in- gescheurd. De „Karimata" leed geen schade. ALKMAABSCH i 1

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1