yen geen Beurs ontvangen. Hevig onweer op Sicilie, Laatsie berichien. Ingezonden stukken Stadsnieuws Kerk en school Telegrammen Kunst Rechtsgaken jrtie haar toekomt, door te luisteren naar Gen zang van cle kinderen. terwijl de stadsvlag in top gaat en een krans aan het beeld wordt gehangen. Terwijl dit geschiedde zong een kinderkoor onder leiding van den heer Corn. Jonkei bet Alkmaarsche Volkslied „Wie heeft van Alk- maar niet gehoord". Wij hebben met de eenvoudige plecb- .tigheid van do kransa.anhechting en het later wapperen van de stadsvlag boven dezen gewijdcn grond, onze hulde ge- bracht aan Bestuur en Burgerij van het oude Alkmaar. We doen da elk jaar weer en willen daarmee ook voor alien, die het bijwonen of er van lezen of hooren open- lijk erkennen, dat wij ons hiertoe niet aileen verplicht gevoelen, maar het ook met liefde doen. We willen openlijk er voor uitkornen, dat we meenen daarmee inderdaad iets t" doen, wat goed is en n o o d z a h e 1 ij k. Goed, omdat we bij alle vrijheden, welke we thans bezitten, nooit, uit het oog moeten verliezen, dat dit alles is verkregen na veel strijd en veel opoffering van hen, die ons voor- af gingen en dat aileen de ontplooiing van hooge karaktereigenschappen het heeft mogelijk gemaakt, thans op gods- dienstig, staatkundig en economisch ge- bied cen vrijheid te bezitten welke in geen land ter wereld wordt overtroffen. Het is echter niet aileen g o e d om daar- yoor openlijk uit te komen, dit is thans ook n o o d z f. k e 1 ij k. We leven nu eenmaal in een tijd van internationalisme en daar zit in die he- f#fring een goede kern, omdat daardoor de hoogere belangen en de hoogere goe- deren, die alle volken en alle menschen aangaan, naar voren kornen. Maar fa- ten we toch niet vergeten, dat aan dit streven een kracht'g en gezond nationa- lisme niet in den weg staat, ja er zeer goed mee kan samengaan. Het is nog niet lang geleden, dat een vrouwelijke studente aan een onzer universiteiten tegenover een ander, die met eenig enthousiasme over haar Va- derland sprak. alieen een schouderop- haler. en een minachtend „je Vader- land" als antwoord had. Hoort ge het dames en hceren, dringt het tot U door, dat we op een vroamden weg zijn, als we dergelijke onverscliillige uitirigen vernemen van jonge menschen, die in voile vrijheid studeeren aan een univer- siteit in ons vrije Va leriand. Is er dan toch veel waars in het woord van Prof. Lanz, als we hem geergerd en spottend hooren uitroepen: ,;Viderland en Vader- landsliefde zijn overwonnen begrippen". Hebt ge gelezen, wat onlangs in het Haagsche Maandblad werd meegedeeld? Er zou geld worden ingezameld voor het Biindeninstiiuuf te Bandoeng, waar in hoofdzaak inlandsche blinden worden verpieesd. De bekende Dr. Soetomo ont- ving van het Blindeninstituut de vlag- getjes, die door een Inlandsche padvin- dersorganisatie zouden worden ver- kocht voor het goede doel. De inland sche padvindersorganisatie zond echter de vlaggetjes terug aan den dokter, on der mededeeiing, dat men weigerde die vlaggetjes te verkoopen, wantze vvaren van Oranjekleur. Is hot niet verschvikkelijk? En nu villen we niet de font mak. a! te veel gewicht te hechten aan Ike uitingen van het jonge goslacht, maar toch zult U het met mij eens zijn, op een dag als vandaag goed ie doen, openlijk van onze liefde voor het land te getuigen. Geen overdreven nationalisme, dat zoo dikwijls ,ot strijd van landen onder- ling heeft aanleiding gegeven; wij wil len een gezond nationaal gevocl aan- kwee'-- dat ons op vredesterrcin tot de sersten onder dt lander zal opvoeren. Dat nationaal gevoel, dat ik thans be- doil en zoo gaame b'j ieder aanwezig zie, wordt gelukkig nog in grooten kring gevonden. Wanneer in ons land, zooals in 1928, de Oiympiscne wedstrijden worden ge houden en het blijkt, dat aan de organi- satie niets ontbreekt en de vreemdeling er vol lof ever is, dan doet ons dat good ran; wanneer aan Nederlanders de sobelprijs wordt toegekend, vervult ons dat met trots; wij prijzen ons landje gelukkig, wanneer stoutmoedige Neder latidsehe vliegcrs de groote reis naar Ned. Indie goed volbrengen, of indien een belangrijk internationaal congres in Nederland wordt gehouden. Maar. als een spotprent van v d. Hem in een Haagsche Courant ons een rebellen aanvoerder doet zlen, die in zijn eene hand den Gouverneur van Curasao, in de andere den commandant der troepen meesieept naar het door hem opgeeischt schip, dan doet ons dat, die plaat, leed, om dat we het gebeurde daar als een smaad voor ons landje voelen. Wanneer dan iemand in zijn critiek "P het voorgcvallene de dagen van een Tromp en de Ruyter aanhaalt, dan kan men van andere zijde wcl wrevelig uit roepen, dat het nu eindelijk eens uit moet zijn met dat „ce-Tromp" en „ge Ruyter", maar het blijft dan toch waar, dat die twee zeehelden eigenschappen bezatc-n, die alle eauwen door een voor beeld zullen blijven voor het levende geslatht. Toen de bekende Karakorumreiziger, de heer Visser, daar in Centraal-Azie door de radio het bericht over Curacao vernam, schreef bij: „Ik was blij, dat niemand. vooral geen buitenlanders, mij hadden gezien, toen de ontstellende tijding door de telefoori tot mij kwam, want ik had gevoeld. dat ik door een vernederende schaamte rood was ge- worden Het had mij toegeschenen, of de vlag. die zoo fier boven ons kamp wap perde, dagenlang had gerouwd." Aan het slot va" zijn besurekitig daar- over zegt hij zoo terecht. „Ik wil mi N"derlandcr voelcr ir Ane Maar ik wi mij Ned«rlandcr voe'en met trots co niet met schaamte." Joist, zoo is bet. wij willen ons Nedcr 1 .der voelen met trots. Om dat te kun- n»'i Teen, moeten we treciiten de hoo-e p.aat->, die ons land u> uitei'sie kracliTen daarvoor inspannen. dedeelen, waarom hij van oordeel is, dat thans voor de tweede maal van de voor- Een Franschman heeft onlangs van ons gezegd, dat we „een der meest daad- krachtige naties zijn geweest, die de we reld gekend heeft, een nat'e, die in Eu- ropa een rol van gewicht heeft gespeeld, die een Filips II, toen hij op het toppunt van zijn macht stond, heeft overwonnen en weerstand heeft geboden aan een Lo- dewijk XIV, toen hij zijn hoogste roem beleefde." „Zij is", gaat de schrijver voort, „een der meesteressen over de zee dracht moet worden aigeweken? 3. Moet uit de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer no- pens de begrooting van justitie over het dienstjaar 1928, waarin werd medegedeeld, dat, indien in 1927 de keuze was gevallen op een der twee destijds dienstdoende en beiden tot de moderne richting behoorende predi- kanten der Ned. Hervormde Kerk te Hoorn, de richting van de godsdienstige verzorging geweest, zij bezit een prachtig koloniaal van de gedetincerden zou zijnomgewend, rijk en ze heeft een vooraanstaande worden geconcludcerd, ^olg^s het oor- plaats in de kunst, zoowel als in het recht ingenomen." Welnu laten we zorg dragen, dat dit gunstig oordeel ook in de toekomst van ons gegeven kan worden, dan maken we de koninklijke woorden tot de onze: „We willen groot zijn in alles, waarin een klein land groot kan zijn." deel van den minister nooit een vrijzinnig predikant in aanmerking kan komen voor een benoeming tot godsdienstleeraar aan de betrokken rijkswerkinrichting? heeft de minister van justitie geantwoord: Ad 1. Inderdaad is, zoowel in 1927 als in dit jaar, tot godsdienstleeraar bij de Rijks werkinrichting te Hoorn een andere predi kant benoemd dan die, welke door het colle- Na afloop van deeze rede werden door de ge Van regenten daartoe waren aanbevolen. kinderen een tweetal coupletten van het Wil- Ad 2. De omstandigheden, waaronder helmus gezongen, waarmede vele der aan- reeds spoedig na de eerste benoeming de wezigen instemden. tweede benoeming had te geschieden, waren Het blijft te betreuren, dat zoovelen, die vrijwel gelijk aan die, welke bij de eerste be- zich jaarlijks bij het beeld verzamelen, van de noeming golden, en de ondergeteekende is toespraak weinig kunnen hooren. dan ook op soortgelijke overwegingen als In een open ruimte als het Victoriepark toij de eerste benoeming afgeweken van de gaat veel van het gesprokene voor de om- aanbeveling van het college van regenten, standers verloren. die gelijkluidend was aan die bij die eerste Wellicht zal men hier voortaan het op de benoeming. G. A. M. I. T. gegeven voorbeeld kunnen ^d 3. In den in deze vraag aangehaalden navolgen. Met een microfoon op het spreek- passus van de memorie van antwoord is ge- gestoelte en enkele geluidsversterkers op ver- zegd, dat de genoemde omstandigheid bij schillende plaatsen van het Victoriepark kan den ondergeteekende „naast redenen van de traditioneele redevoering voor ieder dui- persoonlijken aard" „vooral" heeft gewo- delijk hoorbaar gemaakt worden. gen. uit den bedoelden passus kan dus de in De herkenningswedstrijd. de vraag gestelde conclusie niet dwingend In de Harddraverslaan en de Wilhelmina-1 worden afgeleicL laan was het reeds voor tweeen zwart van de menschen, terwijl bovendien langs den Strfatweg groote arommen een plaats hadden gezocht. De herkenningswedstrijd bleek ook nu weer een bijzondere attractie. Grimeur en costumier hadden bijzonder goed werk ver- richt en de personen uit de verschillende pro- vincien keurig uitgebeeld. Toch was het nog lang niet gemakkehjk om de personen die bij de provincie behoor- den, 't zij uit ouden of tegenwoordigen tijd te herkennen. Langzamerhand vormde zich de stoet waarin de verschillende wagens voorstellende beelden of industrien uit de provincies. Zonder eenige uitzondering was aan alle GROOTE GEBIEDEN OVERSTROOMD. DRIE PERSONEN VERDRONKEN voor de rechtbank te Zwoile, die het hem ten laste gelegde wd bewezen aclitte, doch niet strafbaar, omdat niet gebleken was, dat de rijksveldwachter handelde in de uitoefe- ning van zijn beroep, o.m. niet, omdat hij geen straibaar feit opspoorde en ook niet was binnengekomen op verzeek van den cafehouder. De verdachte werd deswege van rechts- vervolging ontslagen. Echter heeft in hoo gere beroep het Arnhemsche hof hem veroor- deeld wegens wederspannigheid tot 3 we- ken gevangenisstraf, oordeelende, dat het ook tot de taak der ijksveldwacht behoort, strafbare feiten te voorkomen. De advocaat-generaal, mr. Berger, conclu- deerde tot verwerping van het tegen 's hofs arrest ingestelde cassatieberoep. De uit- spraak van den Hoogen Raad werd bepaald op 14 October. DOOD DOOR SCHULD. Voor de rechtbank te Assen heeft Vrijdag terecht gestaan H. G., vrachtrijder te Ruiner- wold, die op 17 Juni te Meppel met een door hem bestuurden vraditauto zeer onvoor- zichtig zou hebben gereden, tengevolge waarvan de 10-jarige Grietje Bennik Dekneld is geraakt tusschen den auto en een muur en eenige oogenblikken later is overleden. Het O. M. eischte twee maanden gevange nisstraf, met ontzegging van de rijbevoegd- heid voor den tijd van 1 jaar. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re- dactie. De opname in deze rubrtek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt) In de omgeving van Campidano op Sicilie heeft een zwaar onweer gewoed. Groote ge- bieden zijn overstroomd en talrijke huizen zijn ingestort. Volgens de tot nu toe ontvangen berichten, zijn drie personen omgekomen. De spoorwegverbinding met Cagliane is wagens bijzonder veel zorg besteed, zoodat I verbroken, daar de spoorweg onder de rails zij een aantrekkelijk en levendig beeld gaven. door het geweld van het water, over vele Op sommige wagens waren zelfs schilde- ringen aangebraCht, een of ander deel van de provincie in beeld brengend. Nadat de stoet eenige malen langs de toe- schouwers in Harddraverslaan en Wilhelmi- nalaan had gedefiieerd, richtte de optocht zich naar de stad, waar de belangstelling niet minder groot was. TE WATER GERAAKT. Hedenmorgen is een juffrouw die per rij- wiel over het Verdronkenoord reed, te water geraakt. De heer A. Schot slaagde er in haar weer veilig op het droge te brengen, waarna zij per auto naar haar woning vervoerd wera. EEN GOEDE GEDACHTE. „De heele stad neme deel aan het 8 Octo- berfeest" is de leuze en op grond daarvan heeft de heer G. Geus, uit de Magdalenen- straat weder, evenals hij reeds eerder deed, den ouden van dagen, gehuisvest in de Dia- conie en het Piusgesticht, gratis een zakje tabak aangeboden. Een goede gedachte, om mogelijk te maken dat overal een feestelijke stemming zal heerschen. LICHTOP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 5.56 uur licht op- Prof. dr. R. H. Woltjer heeft gister- middag in het Paviljoen VondHpark te Am sterdam met zijn echtgenoote en kinderen zeer velen ontvangen, die hem hun geluk- wenschen kwamen aanbieden ter gelegen- heid van zijn 25-jarig hoogleeraarschap aan de Vrije Universiteit. HET BEZOLDIGINGSBESLUIT. En onderwijzers. Het Tweede Kamerlid van Zadelhoff heeft den minister van onderwijs, kunsten en we- tenschappen de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat de on derwijzers aan de leerscholen, als bedoeld in art. 13, lid 2, van hoofdstuk V, bij 1 age C, van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1928. reeds van 1 Novem ber 1928 af wachten op uitbetaling der mar ge, waarop zij volgens bedoeld artikel recht zouden hebben? 2. Kan de minister mededeelen wat daar van de reden is? 3. Is de minister bereid maatregelen te ne- men, die er toe kunnen leiden, dat aan de betrokknen ten spoedigste het bedrag, waar op zij sedert 1 November 1928 recht hebben, wordt uitgekeerd? 4. Kan de minister mededeelen hoe het thans staat met de nieuwe regelen, die zul- len worden vastgcsteld in zake vergoeding van onderwijzers aan leerscholen? DE BENOEMING VAN EEN GODS DIENSTLEERAAR AAN DE RIJKS WERKINRICHTING TE HOORN. De afwijking van de voordracht van regenten. Op vragen van het Tweede Kamerlid Bie- rema: 1. Is het juist, dat thans voor de tweede maal voor de benoeming van een godsdienst- 1'craar aan de Rijkswerkinrichting te Hoorn is afgeweken van de voordracht, daartoe - "or het college van regenten opgemaakt, in tj>7 door de aanstelling van een Gerefor- mcerd predikant, thans door de benoeming van r. voorganger der orthodoxe Evangeh- sa'ie 2. Indien K.M. is weggespoeld. DE LANDARBEIDERSSTAKING IN OOST-GRONINGEN. Eindigt nog deze week. De Prov. Gron. Crt. meldt, dat bij den heer J. Bruinkool, buitengewoon Rijksbe- middelaar, in antwoord op een opnieuw ge- daan bemiddelingsvoorstel bericht is ingeko- men van het hoofdbestuur der werknemers- organisatie, dat het bereid is, als de werk- geversvereeniging het eveneens aanvaardt, om de stakers te adviseeren, het voorstel aan te ntmen. Zooals men weet, werd hetzelfde voor stel ook door het hoofdbestuur in Augustus geaccepteerd, doch door de stakers tegen het advies van het bestuur verworpen. De neutrale en christelijke werkgeversbon- den hebben bericht, bereid te zijn nog deze week het voorstel aan hunne leden voor te leggen. Derhalve mag uit het advies van het hoofdbestuur der werknemers geconcludeerd worden, dat hoe ook de stemming der sta kers mag uitvallen, de staking nog deze week als geeindigd zal worden verklaard. DE TOESTAND IN AFGHANISTAN. Naar uit Mckou gemeld wordt, deelde het Tel.-agentschap der Eovjet-Unie mede, d^t de troepen van Nadir Khan er in geslaagd zijn, het fort Balohissar te bezetten. Volgens een officieuse mededeeiing zau Habib Oellah zich voor de vlucht voorbe- reiden. De Zuidelijke voorsteden van Kaboel zijn door de troepen van Nadir Khan bezei. Te Moskou tracht men door het draadloos station Taschkent met Kaboel in verbinding te komen. Tot nu toe wrigert Kaboel even wel mededeelingen omtrent den toestand in Afghanistan te doen. PEST IN BOMBAY. In hei Zuidelijk deel van Bombay is pest uitgebroken. De autoriteiten zien de toestand ernstig in. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIe. De eerste retourvlucht. AnetaVaz Dias meldt, dat bij de K. L. M. bericht is ontvangen da't het eerste post- vliegtuig de P. H.—A. E. Z. te 5.30 uur voor de retourvlucht naar Nederland te Ban doeng is gestart en te 6.10 uur te Batavia is gearriveerd. Om 7 uur werd naar Palembang vertrok- ken, waar het vliegtuig te 9.20 uur landde. Na te 9.56 uit Palembang te zijn vertrok ken arriveerde het toestel te 4 uur te Medan Aan boord is alles wel. Morgen woidt de tocht vooHgezet Voorts is bericht ontvangen. dat iiet derde postvliegtuig op weg naar Ned. IndiS, de P.H.-A.E.N. hedenmorgen te 7.05 nur H J ask is opgestegen en te 14.20 te Karachi is gearriveerd. VERRUIMING VAN BAD- EN ZWEM- GELEGENHEID. Naar aanleiding van uw hoofdartikel, voorkomende in de Alkmaarsche Courant van Zaterdag j.l., moge ik onder uwe aan- dacht brengen, dat in de daar in voorkomen de volzin, luidende: „Bedenkt men, dat in N.- Niedorp reeds badkamers bij een nieuwe school gebouwd werden, dan moet gecon- stateerd worden, dat van Alkmaar op dit ge- bied nog niet de victorie uitgegaan is", een onjuistheid voorkomt. Bedoeld werd wellicht Oude Niedorp, al waar in 1928, onder ar ch itectuur van den heer Saal te Alkmaar, de O L. school werd verbouwd en bij die gelegenheid 2 douchebaden werden aange- bracht, waarvan elk der schoolkinderen elke week volgens het lesrooster gebruik maakt. Hoogachtend: KOOIMAN. (Wij nemen hiervan gaarne nota. De schoolbaden worden dus niet in Nieuwe Nie dorp, maar in Oude Niedorp gegeven. Red. Alkm. Crt.). Zeer geachte Redacteui! Zeer gaarne zag ik onderstaande regelen in Uw geeerd biad opgenomen. zult Keren, dat gij brave lieaen moet worden om het in een volgend leven hier op aarae beter le hebben. Uitdi ukkelijk werd door der. vragenstellec vastgcsteld, aat deze redeneering absoluut onjuist is, want dat al deze smart en eilende voortspruit uit het maatschappelijk kapita- listisch systeem en dat deze smart en eilende in een socialistische samenleving niet zou den bestaan. Tenslotte, wanneer de vragensteller het over de reincarnatie had, merkte hij op, dat "t standpunt der Theosophen niet juist is, n.L dat dit leven een voortzetting is van ons vo- rig leven, want dat dan ook de athei'ster die alle goddelijke bestiering en alle goddelijke wijsheid op zijde zetten en aileen de natuur- lijke leer aanvaarden, ook een voortgang uit het vorige leven moeten hebben. Ze lanceeren al deze gezegden maar zon* der het minste bewijs. Dit, geachte redactie, is een zeer korte weergave van de vragen welke op die bewus- te vergadering zijn gedaan en welke in een goed verslag van hun zijde geplaatst had den moeten worden. Nogmaals mijn hartelijken dank voor uwe gastvrijheid. Hoogachtend, uw dw dnr. ANDR. FERNEE. (Waar inzender meent, dat de verslagge- ver der Theosophische Loge een onvolledig verslag heeft gegeven, hebben wij tegen op- name van deze aanvullingen geen bezwaar. Wij waarschuwen echter nadrukkelijk, dat wij onze courant niet beschikbaar stel'.en voor pro- en contra Theosophische beschou- wingen of debatten. Red. Alkm. Crt.) EHEN WERDEN IM HIMMEL GESCHLOSSEN. Vcordracht te Rotterdam verboden Zondagochtend zou de heer M. van Drie? voor „De Nieuwe Gedachte" in den Tivoii Schouwburg te Roiterdam het tooneelstuk „Ehen werden in Himmel geschlossen" van Hasenclever voordragen. Deze voordracht is op last van den Rotterdamschen burgemees- ter verboden. De burgemeester heeft, naar aanleiding van wat er reeds over dit tooneel- spel in de hoofdstad is geschied, dit verbod voorloopig uitgevaardigd. Hij zal nu eerst kennis nemen van den inhoud van het stuk en daarna beslissen of het verbod van kracht zal blijven. Bij voorbaat mijn dank. THEOSOPHIE EN HET BURGEMEESTERS-BENOEMINGEN. 's-GRAVENHAGE, 8 October. Heden avond verschijnt in de Staatscourant de benoeming van den heer J. A. H. Stein- weg, burgemeester van Roermond tot bur gemeester van Nijmegen met ingang van 15 October en van den heer J. M. J. H. Lambooy, oud-minister van defensie, tot burgemeester van Hilversum. de eerste vraag bevestigend heeft ,verwprven1.te bfifrfiudep, en Qfize _y/ordt be.afltwoord, kan de gunister J v5££! WAT M\G EEN RIJKSVELDWACHTER DGEN. J. W. heeft in een cafe te Giethoorn den rijksveldwachter v. D., toen deze eenige vechtende personen wilde schsidcn,- vastge- WERELDRAADSEL Daar ik uit zeer betrouwbare bron weet, dat de Theosophische Loge de varslagen van haar vergaderingen zelf maakt, zijn onderstaande regelen niet tot een verslag- gever van uw geeerd blad, doch direct tot de Theosophische Loge gericht. De Theosophische Loge maakt zelf haar verslagen, omdat zij meent, dat een verslag- gever het gesprokene niet in finesses weer- geeft. Maar nu lees ik het verslag der vergade ring, gehouden op 2 Oct. over bovenstaand onderwerp, en nu kom ik tot de conclusie, dat ook de verslaggever der Theosophische Loge van de vergadering net zooveel weergeeft, als voor de Loge goed is. Een verslag van een vergadering maken is een korte weergave van al het gesprokene En dit doet die verslaggever niet. Hij geeft aileen de rede van den spreker weer en van anderen schrijft hij, dat de spreker nog eenige vragen uit het gehoor beantwoordde. Dit is zeer juist. Maar geachte verslagger, wat waren dit voor vragen? Waren ze niet de moeite waard om gememoreerd te worden? Bedenk toch, velen zullen er nieuwsgierig naar zijn, wat dit voor vragen waren. Welnu, omdat gij ze vergat te vermelden, zal ik het doen. De eerste vraag was: Hoe de Theosophen het algemeene uit- gangspunt opvatten, dat als nummer een geplaatst is, n.L: het vormen van een kern van Algemeene Broederschap der menschheid, zonder onder- scheid van ras, geloof, geslacht, kaste of kleur, waar in de oorlogsjaren de groote leidster, Annie Besant, steeds weer het En- gelsche volk opriep om toch deel te nemen aan den oorlog. Dat dus, m. a. w., de Bree ders, elkaar moesten gaan vermoorden Ge- vraagd werd of dit met de idee Broeder schap overeen stemt? Het antwoord luidde: Dat de Theosophen ieder voor zich uit- maken wat Broederschap is. Zoo kan b.v. Annie Besant het moorden in den oorlog en ik de algemeene liefde onder de menschen onder de Broederschap verstaan. Men stelt dus als nummer een: Algemeene Broederschap, maar men verzuimt er bij deze idee te omschrijven, zoodat er allerlei ver- warring door ontstaat. Voorwaar iets echt Theosophies. Sprekende over de Theosophie als nieuwe Godsdienst, gaf de vragensteller als zijn meeaing te kennen, dat de Theosophie zeer zeker een nieuwe godsdienst is, als bewijs aanvoerende, dat er den ganschen avond niet anders dan over den God der Theosophen was gesproken. Echier de Theosophen gaan verder dan andere Godsdiensten, hoe modern ook, zij plaatsen zelfs alle smart en kwaad op reke- ning van hun God. Want zegt spreker: Doch ik, uw God, Ik schep het kwaad. Terwijl wordt voorgesteld, dat smart cn kwaad op de aarde werd gebracht, om leeren, dat wij goed moeten zijn, om in een volgend leven betere menschen te worden. M. a. wdat smart en kwaad een zegen des heeren zijn. Hieruit stelde de vragensteller vast, dat men van deze redeneering de konsenkwestie moest dragen en aan de menschen met t. b. c. met melaatschheid of lupus en andere smartziekten en aan alle van aardsche goederen misdeclden en misdadigers moet zeggen Zie, al uw eilende is een zegen voor U, opdat gij ermt ONTHULLING GEDENKTEEKEN JOHAN SCHGONDERBEEK. In de dwarsbeuk van Naarden's Groot4 Kerk, waren Zaterdag een groot aantal per sonen, vrienden en vereerders van wijlen Jo- han Schoonderbeek, den musicus door wien Bach aan ons volk is bekend geworden, bij- een. Daar zou namelijk de plechtige onthul- ling geschieden van het aan zijn nagedach- tenis gewijd gedenkteeken. Het gedenkteeken is aangebracht in den muur van het Zuider transept, uitgevoerd volgens ontwerp van dr. ir. G. W. van Heu- kelom door Nico van der Schaft. Nadat Arthur van der Horst en het koot der Bach-vereeniging onder leiding van Evert Cornelis de plechtigheid hadden inge- zet, sprak prof. dr. J. H. Gunning Wzn. een inleidend woord. Herman Schoonderbeek (fluit), Christiaan rayer (viool) en A. van der Hart (orgel) voerden het largo uit een der Sonaten van Bach, en het koor Bach's koraal .,Gott lebf noch" uit en daarna hield dr. J. Th. de Vis ser een rede. Op verzoek van dezen werd daarna het doek voor het gedenkteeken weggenom^n, terwijl alle aanwezigen zich van hun zetel verhieven. Spreker droeg het monument over aan het cerkbestuur. J WILLEM MENGELBERG TE PARIJS Het Hbl. meldt: Het eerste concert van het Concertgebouw- orkest onder leiding van dr. Willem Mengel- lierg is een geweldig succes geweest. Heel df groote Pleyel-zaal, die drieduizend menschen kan bevatten, was reeds vooruit uitverkocht, feit dat vrijwel zonder voorbeeld is in de an- nalen dezer nog jonge concertzaal. Het pu» bliek omvatte alle sommiteiten op muzikaat gebied en ook andere bekende personen. Zoo waren aanwezig de minister van oorlog, mi* nister van justitie, de eerste vertegenwoo'di- ger van de „Union Federale des Mutiles", den grooten bond van Fransche ooriogsver- minkten, voor welken het batig saldo van dez« beide concerten bestemd is. Met de hooge entreeprijzen, die gevraagd werden, zal er voor de verminkten wel een aardig duitje overblijven. Van Nederlandsche zijde waren aanwezig de directeur van de afdeeling Kunsten en Welenschappen van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer P. Visser, en natuurlijk de heer en mevrouw Loudon, beiden zoo muzikaal, en de ^eeren van legatie en consulaat-generaal. Verdef was o.a. de heer Rich. M. Tobin, oud-gezant der Ver. Staten in ons land, in de zaal. Het concert werd geopend met de „Mar- seillaise" en het „Wilhelmus", door het or< kest staande gespeeld en door het publiek ook staande aangehoord. Het programma bestond uit de Leonore- Ouverture no 3 en de Tweede en Vijfde Sym phonic van Beethoven. Aan het slot van de Vijfde, die men hier zoo gaarne hoort, kwam er geen eind aan het terugroepen vn den dirigent. Gister werd der, dirigent een intiem de* jeuner aangeboden door het bestuur van de Association Fran^aise d'Expansion et d' Echange artistique", daarvan de Humblot, senator, voorzitter is. Daarna hielden onze gezant en mevrouw Loudon receptie op de legatie, waartoe het geheele orkest uitgenoo digd is. Het tweede concert heeft hedenavond plaats. De „Petit Parisien" bevat een vriendelijfe stukje, met het portret van Meiigeiberg, v6ot het concert geschreven en waarin gezegd wordt, dat Nederland thans voor de muzieM is wat inderlijd Italie was UC93C11 UVCI Vic ZiCC #is p.aati, aie ons ia»a .n tie n- z. aiu.cn uc ccioit

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 8