DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Eenige woonkazernes verbrand. De tekst tier uitnoodigingen. 1929 UmraemcntesrljB Mj Toomltftetallng per 8 maanflen f2.-, fr. per pest f2.50. Bewijsn. 5 ct Advertentiepr. 25 ct p. regel, greetere letters near nlrnifm.w.. Brieyea franco N.Y. Boek- en Handelsdr. t.Il Herns. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Administr. No. 3. Redactie No. 33. Dagelijksch overzichi De a.s. Onfwape- ningsconferentie. Buitenland 9 OCTOBER No. 23§ Dl! nnmmer bestaaf alt 2 bladen. Honderd een en dertigste iaargang WOEi%§DAlS Directeur: C. KRAK. Hoofdredacfenr Tj. N. ADEMA. Postgiro 37960 De stemming in Itaiie. Maandag heeft de Engelsche regeering, zooals men weet, de uitnoodigingen aan de overige groote zeemogendheden verzonden aangaande een te houden ontwapeningscon ferentie Thans is de tekst van deze uitnoo diging gepubliceerd. Hij begint met te constateeren, dat de re' geeringeh van de Vereenigde Staten en Groot-Brittannie bij de besprekingen tus- schen MacDonald en generaal Dawes tot 'n voorloopige overeenkomst zijn gekomen. De punten, waarop deze voorloopige overeen- stemming betrekking heeft, worden dan als yolgt opgesomd: le. dat de thans gevoerde onderhandelin gen plaats hebben als direct gevolg van het anti-oorlogsverdrag (Kelloggpact), dat in 1928 te Parijs werd geteekend; 2e. dat de basis van pariteit voor alle klas sen van oorlogsschepen, die niet vallen on- der het Verdrag van Washington, aanvaard wordt. De pariteit moet uiterlijk op 31 De cember 1936 tot stand zijn gekomen. De Britsche regeering heeft zich hieromtrent met de regeeringen der dominions in verbin ding gesteld. Bij 't totstandbrengen van de ze pariteit zal rekening worden gehouden met alle strijdkrachten van het geheele Brit sche Rijk. 3e. dat het wenschelijk is ook de kwestie van den levensduur der slagschepen te on derzoeken, teneinde te vermijden, dat het vol ledig program der vervanging van verouder de schepen, zooals in het Verdrag van Was hington van 1922 is bepaald, moet worden uitgevoerd. 4e. dat beide regeeringen van meening zijn, dat de duikbooten geheel moeten wor den afgeschaft, doch erkennen, dat dez; maatregel niet kan worden uitgevoerd zon der de toestemming van de overige belang- hebbende mogendheden. De nota vervolgt dan: „Het is onze (d.i de Engelsche. De nota is n 1. verzonden door den Engelschen minister van Buitenlandsche zaken Henderson) vurige wensch, dat uwe regeering eveneens de wenschelijkheid van een dergelijke conferentie zal gevoelen Z.M.'s regeering ir. het Vereenigd Konink- rijk en die der Vereenigde Staten van Ameri- ka zijn overeengekomen, dat de bedoelde conferentie in Londen zal plaats vinden en wel in't begin van de 3e week in Januari a.s. Wij hopen, dat uwe regeering bereid zal zijn afgevaardigden te zenden. De gouvernemen- ten van de Dominions zijn verzocht verte- genwoordigers ter conferentie af te vaar- digen. Op dezelfde wijze waarop beide re geeringen uwe excellentie tot dusverre infor med op de oogte hebben gehouden van de besprekingen zal Z.M.'s regeering geneigd zijn in den tusschentijd voor de conferentie voort te gaan met de informeele besprekin gen met uwe excellentie, op alle punten, die opheldering zouden kunnen behoeven. Het belang van een herziening van de geheele maritieme situatie binnen korten tijd is zoo vitaal, dat ik vertrouw, dat de regeering van uwe excellentie in staat zal zijn deze uit- noodiging te aanvaarden, en dat de voor- gestelde datum zal convenieeren. Z.M.'s re geering stelt zich voor u te zijner tijd haar plannen betreffende de onderwerpen, die zij meent, dat ter conferentie moeten worden be- sproken, mede te deelen en zal gaarne een dergelijke mededeeling van uwe regeering afwachten. Men hoopt, dat op deze confe rentie de voornaamste maritieme machten succes zullen hebben in het bereiken van een overeenkomst. Ik zou er den nadruk op wil- len leggen, dat Z.M.'s regeering geen nei- ging heeft ontdekt, in geen enkelen kring, om een meuwe machinerie in het werk te stellen voor de bespreking van de maritieme ontwapeningskwestie. Integendeel leeft de hoop, dat men langs dezen weg een text zal kunnen uitwerken, die den taak van de voorbereidende ontwa- peningsccmmissie van den Volkenbond zai verlichten evenals van de daarop volgende algemeene ontwapeningsconferentie. Nopens de perspectieven van de aanstaan- de Londensche vlootconferentie, schijnt er 'n zeker pessimisme te heerschen, daar men vreest, dat, tenzij er een voorafgaande over eenkomst met Japan, Frankrijk en Itaiie zal worden gesloten, een herhaling van de mis lukking van de in 1927 te Geneve gehouden conferentie waarschijnlijk is. In aansluiting hierop zij gewag gemaakt van een telegram van den Romeinschen cor respondent van de „Times" die meldt dat er in Itaiie nog altijd hetzelfde wantrouwen en misnoegen bestaat, gewekt door de eerste b^- richten in de pers over het voornemen van MacDonald om een bezoek te brengen aan fioover. De Italiaansche pers vermeldt op farcastische wijze den term „goddelijke voor- tienigheiddie MacDonald heeft gebezigd. Een der bladen uit er zelfs verwonderint' )ver dat een arbeiderspremier van Grooc Brittannie taal uit, die herixjxiert aan die van den vroegeren Duitschen keizer. Intusschen uit men zijn voldoening over MacDonald's verklaring dat er geen sprake is van een bondgenootschap tusschen Groot-Brittannie en de Vereenigde Staten, doch daartegenover staat weer de verklaring, dat hij hoopt dat de twee landen in de toekomst nog krachti- ger zullen zijn dan in het verleden. In ieder geval heeft in Itaiie tot nog toe de gedachte geheerscht, dat indien Groot-Brittannie en de Vereenigde Staten onderling tot een vloot- overeenkomst kwamen, zij de rest der wereld voor een fait accompli zouden zetten, dat de oppermacht van het Angel-Saksische ras waarborgt en waarbij de andere mogendhe- den zich slechts op sierlijke wijze hadden aan te sluiten. De „Osservatore Romana", het offideel orgaan van het Vaticaan, keurt in het num- mer van gisteravond de redevoeringen, die MacDonald heeft gehouden bij zijn komst in Amerika, absoluut goed. MacDonald's reden geven ons, zegt de „Osservatore", een straal van hoop. Als MacDonald daarbij God aan- roept, erkent hij zijn inspiratie alleen te kun nen krijgen van den hemel. Alles schijnt er op te wijzen, dat 'n enorme stap voorwaarts gedaan wordt, naar de oplossing van een der vraagstukken, waarbij de belangen van de menschheid op het nauwst zijn betrokken, mede door de droevige ervaring en het lange wachten, mogen wij, zegt het blad verder, geen overdreven verwachtingen koesteren, maar toch kan niet geloochend worden, dat in den naam Gods en onder aanroeping van God eenige levenwekkende woorden zijn ge- uit. Zonder twijfel kan op deze basis een oprechtheid groeien, die het traditioneele wantrouwen verbreekt en den twijfel, al is het dan ook maar voor enkele minuten, weet te overwinnen, als een enkel plekje blauw in een bewolkte lucht. De lucht is nog niet hel- der, maar er is geen gevaar voor storm. Er zijn teekenen, die er op wijzen, dat de crisis bezig is opgelost te worden en dat er geen gevaar in aantocht is. CHINA. DE BURGEROORLOG. De opstandelingen verslagen? Het Chineesche ministerie van oorlog deelt in een bericht over de jongste gevechten in Zuid-China mede, dat het tusschen de Chi neesche regeeringstroepen en de opstandelin gen in de nabijheid van Hankou tot hevige gevechten is gekomen, waarbij de opstande lingen zijn verslagen. De Chineesche regee ringstroepen staan 9 K.M. voor Hankou. Over den toestand te Kanton wordt van Chineesche zijde medegedeeld dat 140.000 man regeeringstroepen daarheen gezonden zijn om de stad voor een overva-1 van de zijde der opstandelingen te beschermen. Bij de ge vechten tusschen de troepen van Tsjang Fat Kwei en de Chineesche regeeringstroepen zou den aan beide zijden 100C man gesneuveld en 1800 man ernstig gewond zijn. OUITSCHLAND. NA DEN DOOD VAN STRESEMANN. De socialisten willen geen kabinets- wijziging. De sociaal-democratische persdienst schrijft dat de socialisten zich zullen verzetten tegen elke poging om naar aanleiding van het overlijden van dr. Stresemann het kabinet in zijn geheel te wijzigen. De socialisten zullen geen hunner vertegenwoordigers in het tegen- woordige kabinet opofferen, ook niet voor het geval men hun een andere portefeuille mocht aanbieden. Voorts meenen ze dat de benoe- ming van een nieuwen minister van buiten landsche zaken onafhankelijk van partijover- weging moet geschieden. Ze zijn er verder tegen een beroepsdiplomaat tot opvolger van dr. Stresemann te benoemen. Prelaat Kaas, voorzitter van het centrum, heeft in een bijeenkomst van zijn partij ver- klaard, dat hij als leider eener partij voor het aanvaarden van de portefeuille van buiten landsche zaken niet in aanmer'king wenscht te komen. EEN SMOKKELAAR DOOD^ GESCHOTEN. Bij Arzberg aan de Beiersch-Tsjechoslo Waaksche grens is een smokkelaar door een gendarme op heeterdaad betrapt, toen hij bezig was waren uit Tsjechoslowakije naar Duitschland te smokkelen. De gearresteerde, een 21-jarige Tsjechoslowaak, tradite onmid dellijk te vluchten. De gendarme had hem echter weldra achterhaald. Toen de smokke laar zich voor den tweeden keer losrukte en op net bevel van den gendarme niet bleef stil- staan loste deze eerst een schot in de lucht en trof den smokkelaar daarop doodelijk. Zijn lijk is naar Arzberg vervoerd. ONTPLOFFENDE OLIE- EN BENZINETANKWAGENS. Di-nsdag kort voor 12 uur's middags ont- spoorde op het Oderfurther-station te Trop- pau in de nabijheid van de mineraalolieraffi- naderij een trein, bestaande uit tanks met mineraalolien, benzine, kol-en en houtwagons Door de ontsporing botsten 3 olie-tanks op een benzinewagen, die explodeerde. In enkele minuten stonden de wagens met minerale olien in lichterlaai-e. Een zwarte rookwolk omhulde onmiddellijk de plaats van den brand. De gealarmeerde brandweren uit de geheele omgeviog snelden toe. De hitte van het vuur was zoo groot, dat de spoorrails over grooten afstand verbogen werden, ter- wij'l de dwarsleggers in brand geraakten. Het blusschingswerk werd hierdoor natuurlijk ten zeerste bemoeilijkt. Omstreeks drie uur ge- lukte het ei-ndelijk den brand tot den haard te b-eperken en bet vuur in te damrnen. De schade is groot doch door verzekering gedekt. Terwijl de brandweer nog in Oderfurth aan het werk was, werd zij opnieuw gealarmeerd, thans voor een brand in Ostrau, waar in een fabriek een olietank in brand geraakt was Deze brand kon echter spoedig worden gebluscht. DE DOOD VAN EEN DAKLOOZE. De politie te Mainz is er Maandag in ge- slaagd de identiteit vast te stellen van den on- bekende, die Zondagnacht op het vliegveld te Wackernheim door een Franschen schild wacht is doodgeschoten. De onbekende is een 52-jarige invalide uit Waldheilbersheim bij Kreuznach. Zaterdagnacht was hij in een goederenopslagplaats van het station-Zui'd gegaan om daar te overnachten. Hij werd ech ter gearresteerd, doch Zondagmorgen weer vrijgelaten. Maandagnacht voerde de weg van den man naar het vliegveld te Wackernheim, waar hij, waarschijnlijk onbekend met de toestanden, onderdak zocht en doodgeschoten werd. De officier van justitie hee't het lijk vrijgegeven om het te begraven. KUNSTDIEFSTAL. De dief gepaki. De Berlijnsche politie heeft de hand gelegd op twee mannen, waarvan de een, naar ge bleken is, in den nacht van 21 Augustus 1.1. zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van kunstwerken uit een kunsthandel te Leipzig De dief en zijn handlanger voerden twee pak- ken met zich; die, bij opening, ieder een der gestolen schilderijen, een Rubens en een Tischbein, bleken te bevatten. Behalve deze werden nog een andere Rubens: een Apostel- kop, een „Herdersknaap" van Feuerbach en een aantal ivoren miniaturen gestolen, alles bijeen ter waarde van ongeveer 100.000 Mark; bij het verhoor bleek niet, waar deze gebleven zijn. MARIA ORSKA ZOEK. De Berlijnsche actrice Maria Orska, die begin September wegens aanvallen van ra- zernij overgebracht moest worden naar een particuliere inrichting te Berlijn, waaruit zij eerst kort geleden als genezen is ontslagen, is thans spoorloos ver-dwenen uit een sana torium bij Keulen. Zij werd daar verpleegd om het morphine gebrui-k te ontwennenzelf moord wordt niet uitgesloten geacht. Nader worden over het spoorloos verdwij- nen van Maria Orska uit Keulen nog de vol gende bijzonderheden aan de Berlijnsche bla den gemeld: Enkele dagen geleden, toen het vliegtuig Neurenberg—Keulen in deze laatste stad arriveerde, vond men als eenige passagier die de reis had meegemaakt een dame die zeer elegant gekleed was en kostbare juweelen droeg, bewusteoos in de cabine. Het bleek, dat de dame de tooneelspeelster Maria Orska was. Zij werd naar het ziekenhuis Zur Lin- denberg gebracht. Toen ze weer tot bezinning was gekomen, wilde Maria Orska in het sa natorium van dr. Kahler te Delbruck bij Keulen worden opgenomen Hier is zij reeds enkele maanden geleden verpleegd. Tijdens den tocht naar Delbruck kreeg zij plotseling een aanval van razernij. Ze ging den chauf feur te lijf en veroorzaakte hierdoor bijna een ongeluk. Slechts met de hulp van enftle voor- bijgangers slaagde men er in de tooneelspeel ster naar het sanatorium te brengen, waar ze na enkele dagen rust weder vrij normaal was Geheel onverwachts wendde zij zich nu tot dr. Kahler met het verzoek haar te laten ver- trekken en haar het noodige reisgeld te ver- stiekken, daar zij over geen middelen meer beschikte. Dr. Kahler antwoorde, dat hiervan geen sprake kon zijn, daar zij in het belang van haar gezondheid nog zeker geruim-en tijd in het sanatorium diende te blijven. Maria Orska zeide echter, dat ze haar juweelen zou verkoopen om aan de noodige middelen te ko men. Sinds enkele dagen is ze nu spoorloos verdwenen. Het laatst is ze Woensdag kort na middernacht in de nabijheid van het sta tion te Keulen gezien. Men vermoedt, dat ze haar juweelen heeft verkocht om weder naar Weenen te kunnen reizen. Nader wordt nog gemeld, dat Maria Orska Woensdagavond in het Savoye Hotel te Keu len een kamer had gehuurd. Om 1 uur Woensdagochtend liet ze haar babage naar het station brengen, daar ze met den sneltrein van half twee wilde vertrekken naar Weenen Daar ze verklaarde ziek te zijn kreeg ze een afzonderlijke coupe toegewezen. Vele personen dakloos. Hedenochtend vroeg is tot nu toe onbe kende oorzaak brand uitgebroken in de ge- bouwen, Artilleriestraat 6972 te Konigs- hafen. Hier staat een vroeger militair wagenhuis, waarin thans de groote werkplaatsen en garages van de auto-verkeersmaatschappij „Oost-Pruisen" zijn gevestigd. Reusachtige steekylammen sloegen door de vensteropeningen op straat en staken de daken van de tegenover gelegen woonhuizen in brand. Niet minder dan 8 dichtbevolkte huurkazernes, stonden in enkele oogenblikken eveneens in brand. Daar de brand zich steeds bleef uitbrei- den, werd ook de hulp van de Reichswehr en de politie ingeroepen. Het gelukte na eenigen tijd den brand meester te worden en de be- nedenverdiepingen der woonhuizen te redden. Van de bewoners werd niemand gedeerd. Een groot aantal brandweerlieden heeft echter brandwonden opgeloopen, terwijl vele gezinnen dakloos zijn geworden. Van de gebouwen der Autoverkeers Mij. bleven slechts de muren staan, terwijl eenige auto's zijn verbrand. AFGHANISTAN. DE STRIJD OM KABOEL. De troepen voor de poort van de stad. Een te Karachi ontvangen bericht uit N.-W. Afghanistan meldt, dat de troepen van Nadri Khan hun aanval op Kaboel voort- zetten. Tusschen de voorhoedes van Habib Oellah en die van Nadri Khan zijn onmiddellijk voor de poort van Kaboel gevechten aan den gang. De verbindin-g tusschen Habib Oellah en zijn in de nabijheid van Djellalabad liggende troepenafdeelingen is verbroken. Kaboel gevallen? Volgens t-elegrammen uit Teheran zouden de troepen van Nadir Khan onder aanvoe- ring van Schawalis en den vroegeren minister van binnenlandsche zaken der regeering van Amar Oellah, Ahad Khan te Kaboel zijn bin- nengedrongen. De verovering van Kaboel door de strijd krachten van Nadir Khan zou daardoor ver- gemakkelijkt zijn dat de politie van Kaboel, die voornamelijk met de verdediging der stad belast was, zich aan de zijde van de troepen van Nadir Khan gesChaard heeft. Habib Oellah zou met zijn familieleden ge- vlucht zijn. Bevestiging van het bericht is nog niet ont vangen. DE AFGHAANSCHE GEZANT IN ENGELAND. Uit het land uitgewezen. Een duistere historie. D-e Afghaansthe gezant te Londen, Shuja Dowleh Khan, is op verzoek van den mi nister van buitenlandsche zaken Henderson, door de autoriteiten uit Engeland uitge wezen. Hij is reeds naar het vaste land ver- trokken. De gezant, die daar door Aman Oellah be- noemd was, en die destijds d-e voorberei- dingen van het bezoek van Amar Oellah aan Engeland en Europa heeft getroffen, heeft ook tijdens de omwenteling de zaken in het gezantschap bestuurd. Officieele stappen te gen hem werden ondernomen naar aanleiding van mededeelingen, die een jonge secr-etaris van het gezantschap, Junus Khan, aan het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken gedaan heeft. De gezant werd er daarna van in kenjiis gesteld, dat hij niet langer personal grata voor de Britsche regeering is en kort daarop volgde het verzoek, het land te ver- laten. Van h-et ministerie van buitenlandsche zaken wordt met nadruk verklaard, dat de maatregel geen politick kara-kt-er heeft en sleChts om persoonlij-ke reden heeft plaats gehad. De bagage van den gezant is te Harwick door de autoriteiten vasfgehouden. Junus Klan heeft thans de leiding van het gezantschap op zich genomen. Naar verluid heeft de gezant een groot aantal kostbare voorwerpen, w.o. ook ju weelen, meegenomen, zonder daartoe ook het recht te hebben. Het gezantschap zou na zijn plotseling ver- trek een beeld van verwoesting geboden hebben. Op het oogenblik duurt het on-der- zoek in deze ietwat duistere zaak voort. ITALIE. DE FASCISTISCHE STRIJD OM DE JEUGD. Het staatsschcolboek. De fascistische regeering past met den dag meer haar leer toe, dat de staat de eenige, groote opvoeder van de jeugd moet zijn. Al dus vangt de particuliere correspondent van de Temps te Rome een bericht aan over de invoering van het nieuwe schoolboek van den staat. Dit boek, dat alle leerboeken, die on- volmaakt en verou-derd worden geheeten, moet vervangen, is samengesteld door een reeks schrijvers en geleerden, die alien het communisme ijverig zijn toegedaan. Zoo is het leesboekje, dat van het boek, dat alle vak- ken omvat, een oi derdeel is, samengesteld door Davanzati, een van de leden van den Grooten Raad, en den dichter Novaro, een van de nieuwe Academiciens. Een commissie onder voorzitterschap van prof. Guilliano, den nieuwen minister van volksopvoeding, waarin o.a. ook Melchiori, een lid van het directorium, zitting heeft, keurt thans het werk van de samenstellers van het school boek. Er komt een afzonderlijk „staatsboek" voor elke der vier klassen van de lagere school. .Volgens de Gioroale d'ltalia streeft de regee- ring er met de samenstelling van dit school boek naar „den geest van het kind te openen voor het besef van het hernieuwde land, zijn ziel te vormen naar den trots Italiaan te zijn en naar alles wat Itaiie geweest is, is en zijn zal in de wereldgeschiedenis". Kortom het „staatsboek" vorr.it een nieuw middel om de nationalistische gevoelens op te zweepen. Zoodra het op alle scholen verspreid zal zijn, wat met Kerstmis geschieaen zal, zal het heele Italiaansche onderwijs, nog meer dan tot dusver „in het teeken des vaderlands" staan. MACDONALDS BEZOEK AAN AMERIKA. „Keizerlijke iaaP\ De Romeinsche Tribuna-, die al sinds eeni-i gen tijd gemelijk heeft gesdireven over Mac- Donalds bezoek aan Amerika, gaf Maandag, naar de Daily Telegraph meldt, uiting aan haar boosheid in een hoofdartikel, dat tot op- schrift droeg: „Keizerlijke taal". Het blad is ook ontstemd, omdat de Engelsche premier zijn dochter mee heeft genomen, wat volgens het blad alleen het Koninklijk Huis zou pas- sen, doch zijn boo heid is voornamelijk ge- richt tegen MacDonalds toespraak, waarin hij „zijn jasje van de arbeiderspartij heeft uit- getrokken om een Engelsch premier te too- nen, sprekende uit naam van het Rijk", en daarbij een keer te meer blijk gaf van de „on- duldbare, leugenachtige huichelarij van de s-ociaal-democratie". Zijn toespraak, zegt het blad verder, maakte gebruik van de arbei derspartij om onschuldiger te lijken, maar het Engelsche voorstel aan de Ver. Staten om samen de wereldheerschappij uit te oefenen niet slechts passief, maar ook actief be- helst een besliste verklaring van hegemonie. HET NOODWEER BOVEN SARDINIE Drie dooden. Het noodweer, dat Sardine heeft geteis- terd, heeft naar nader gemeld wordt, 3 doo den en 7 gewonden geeischt. 200 huizen zijn ingestort, talrijke gebouwen zwaar bescha- digd. Het verlies aan vee en de schade op de velden wordt op meerdere millioenen lire geschat. De wijnoogst is geheel vemield. Vooral het stadje Uta is zwaar geteisterd. Het biedt een beeld van verwoesting. De straten tusschen de ingestorte huizen zijn met modder en puin bedekt. De daklooze bevolking werd in huizen, die gespaard zijn gebleven, ondergebracht. Het noodweer*heeft ook aan de Ligurgische kust groote schade aangericht. In Ligurie en Sardinie wordt ijverig gewerkt aan het herstellen van de spoorlijnen, straten, telegraaf- en telefoon- lijnen. FRANKRIJK. MOORD EN ZELFMOORD. Te Parijs woonde een zestigjarige fabrieks arbeider in de Aubrevilliers-straat rustig sa men met zijn dochter, een ongehuwde vrouw van vijf-en-dertig jaar. De man ging overdag naar zijn werk, de dochter was niet in betrek king en deed het huishouden. Het gezin leefde heel stil en had weinig omgang met andere menschen. Tot hun weinige verstrooilngen behoorden de geregelde bezoeken van een oude vriendin, een vrouw van zestig jaar, ar- beidster in een fabriek van reukwerken te Nanterre, die elken Zaterdag vader en doch ter bezocht en dan tot Maandagochtend bij1 hen vertoefde. Dit is ook in de afgeloopen week het geval geweest. Zaterdag is de oude vrouw gekomen, maar Maandag is zij niet vertrokken; de jonge vrouw van vijf-en-dertig jaar, die den laatsten tijd reeds blijk had ge- geven van godsdienstwaanzin, heeft haar met dolksteken gedood._ Daarna heeft de ontzinde zich zelf den dolk in het hart gestoken. DE SCHELMEN-ROMAN. Het koolzuur-probleem. We lezen in de N.R.Ct.: Er is betoogd, dat „de markies van Cham- paubert" wellicht nog levend uit zijn etuie zou zijn gehaald, waren er nog twee pijpverbin- dingen met de lucht geweest, zoo dat het door de kist zou hebben kunnen tochten. Maar de zaak staat anders. De man in de kist ademt door de buis zuurstof in. Hij ademt koolzuur uit. Koolzuur is een zwaar gas en kan men niet laten ontsnappen, al wa ren er tal van nieuwe buizen geweest. De „markies is dus gestikt in het koolzuur- bad, dat hij zelf had geproduceerd". Het Journals des Debats bevat naar aan leiding van de geruchtmakende daad van den oplichter Passal, die, door zich levend te laten begraven, slechts had bedoeld reclame te ma- ken voor zijn binnenkort te verschijnen „ge- denkschriften", een beschouwing over de ge- varen, verbonden aan het publiceeren van misdadigersmemoires. De uiteenzetting tot in bijzonderheden, zegt het blad, van misdaden, de welwillende besChrijving van de ergste schemstukken, kan tot navolging uitlokken De oneerlijke daad verliest zijn ernst wanneer zij op boertige wijze wordt verteld. Wanneer men tegenwoordig een verslapping in de alge meene moraliteit waarneemt en wanneer men een toeneming van de criminaliteit vaststelt, dan moet men wel bedenken, dat alle publica- ties, die van misdaad en overtreding hun voornaamste onderwerp maken, voor een groot deel de verantwoordelijkheid dragen. lmitatie, zegt het Journal des Debats, is een van de wetten der menschheid. Om slechts te blijven bij de duivelsche mystificatie, door den „markies van Cham- paubert" bedacht, zouden wij den onlangs verschenen roman kunnen noemen, waarin hi]

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1