Brieven uit Berliin. Oe geheimzinnige voetstappen f FEUILLETON. Reebtszaken No. 238 1929. Honderd een en dertigste Jaargang. Woensdag: 9 October. KOEPOKINEKTIKCI. •urgemeester en Wethouders van Alk- iaar maken bekend, dat er behalve ELKEN ^ATERDAGAVOND, van 7—8 uur, OOK DEZE WEEK WOENSDAGAVOND van 78 uur, voor ieder gelegenheid zal zijn, zich KOSTELOOS te laten inenten of her- inenten in de polikliniek van het Stadszie- kenhuis aan de Wilhelminalaan. Alkmaar, 7 October 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Radio-hoekje Donderdag 10 October. Hilversum, 298 M.(Na 6 uur 1071 M.) 10.10.15 Morgenwijding. 12.151.45 Concert door het Tuschinski-orkest. 1.45 2.Gramofoonmuziek. 2.3.Maak het zelf! Cursus. 3.-4.Gramofoonmuziek. 4.5.Ziekenuurtje onder leiding van mevr. Ant. van Dijk. 5.5.30 Gramofoon muziek. 6.7.15 Concert door de Tzigane- kapel Bela Ruha. 7.157.45 Fransche les. g 8.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Aanslui- ting van het Concertgebouw te Amsterdam, »nder leiding van Dr. Willem Mengelberg. Cecilia Hansen, viool. Daarna persber. Ver- vol gens gramofoormuziek tot 12.(Lustige ,Weiber Windsor). Huizen, 1875 M. (Uitsluitend N. C. R. V.) 10.3011.Korte Ziekendienst. 12.30 2— Concert. Fluit, viool, piano en orgel. 2. 2.35 Uitzending voor scholen. 4.5. Ziekenuurtje. 5.6.30 Concert. Alt en orgel. 6.307.Muziekpraatje voor de jeugd. 7.8.Orgelconcert. 8.Orkestconcert en toespraken. Na afloop persberichten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 11.2011.50 Proefuitz. Televisie. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. H. Crossley, tenor. P. Nash, viool. D. Mackenzie, piano. 1.20 Concert. Cinema- orgel. 2.20 Beelduitzending. 2.45 Berichten. 2.50 Uitzending voor scholen. 3.20 Vesper uit de Westminster Abbey. 4.05 Lezing. 4.20 Concert. V. Browne, sopraan. Sextet. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Berichten. 7.05 Trioconcert. 7.20 Lezing 7.45 Lezing. 8.05 T. Handley, komiek. 8.20 Concert. Orkest. A- Welch, sopraan. H. Kim- berley, bariton. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing. 9.50 Berichten. 9.55 Vioolrecital door O. Pernel. 10.20 „The First Second" Hoorspel van P. Godfrey. 10.50—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 12.50 Gra mofoonmuziek. 4.05 Dansmuziek. 6.55 Gra mofoonmuziek. 8.20 Concert. Langenberg, 473 M. 9.3511.15 Gramo focnmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.25 1.50 Orkestconcert. 4.555.50 Concert. Hoorn-kwartet en koor. 8.Derde bedrijf van „Siegfried" van Rich. Wagner. Daarna tot 11.20 dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Orkestconcert. 8.20 Concert. Her-uitzending van Hilversum Concertgebouworkest. Kalundborg, 1153 M. 11 20—1.20 Orkest concert. 2.50—4.50 Dansmuziek. In de pau ze: zang. 7.359.35 Concert. Orkest. Vocaal kwartet en viool. 9.5018.20 Dansmuziek, Zeesen, 1635 M. 5.1010.05 Lezingen 11.2012.15 Gramofoonmuziek. 12.15 12.50 Lezingen. 1.201.50 Gramofoonmu ziek. 1.50—3.50 Lezingen. 3.504.50 Con cert uit Berlijn. 4.505.20 Lezing en zang, 5.207.20 Lezingen. 7.20 Concert door Militair orkest. 8.20 „Wasser". 9.50 Dans- les. Daarna tot 11.50 dansmuziek. (Van onzen correspondent). Berlijn, 5 October Als deze correspondentie verschijnt, rust dr. Gustav Stresemann reeds op een klein Berlijnsch kerkhof, naast zijn ouders, voor eeuwig. De staatsbegrafenis, waarbij de 82- jarige rijkspresident von Hindenburg te voet het stoffelijk overschot van zijn minister van Buitenlandsche Zaken van den Rijksdag a!: volgde, zal tot het verleden behooren. En de partijen, die een paar dagen in fluistertoon elkaar bestreden hadden (volkomen „gods- vrede" is in dit land blijkbaar onmogelijk!) zullen haar stemmen weer luide verheffen. De groote man is dood. Van hem is niets over dan de herinnering. geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van Mevrouw Belioc Lowndes, door OSWALDI. strain toestemmend knikte, pte nij de kamer binnen en sloot de glazen deuren achter zich. "jeende even terug te moeten komen, ^ietsvoor het arme, jonge ^m. Hoe gaat 't met haar. mevrouw Strain?" rusten", sprak Eva's vrien ?Y/a'f"vrLCdir-^en 200 blii' dat u er is, dokter! va.n ,u> om ons in aanraking te brengen met mynheer Beavan. Hij komt f, f1 nu wlde ik u vragen wanneer L, dat de begrafenis moet plaats heb- n van zulke dingen, want myn man er kwam een nog droeviger haar/e,aat,mijn man is heel in veld" n n 0 'n Lrankrij'k gesneu- haar peinzend aan en opnieuw werd het hem duidelijk, wat een lieve vriende- lijke, onzelfzuchtige vrouw die mevrouw Strain toch was, en hoe buitengewoon geluk tag Eva Raydon zich rnocht prijzen, dat zij zoo n vrouw naast zich had, zoo'n steun en toeverlaat Ik wil hier toch een paar woorden over hem schrijven, omdat zijn laatste groote werk, zich juist in Den Haag, binnen de Neder- landsche grenzen, afgespeeld heeft en deze Duitsche staatsman ons dus ten slotte zoo nabij gekomen was, dat onze Nederlandsche belangstelling wel moest toenemen. Gustav Stresemann, rijkskanselier en rijks- minister van buitenlandsche zaken, de groot- ste politieke figuur in Duitschland sinds Bis marck, winnaar van den Nobelprijs voor den Vrede, eere-doctor van de beroemde Universi- teit te Heidelberg, leider van de Duitsche Volkspartij, vertegenwoordiger van Duitsch land in den Volkenbond, de over de geheele wertld bekende propagandist voor de Toena- dering der Volkeren, die het initiatief nam voor het beroemde Verdrag van Locarno en het Duitsche Rijk verzoende met zijn vroegere vijanden, die het bewind in handen nam, toen Duitschland aan den rand' van een peil- loozen afgrond stond en niet eerder uit dit leven scheidde, dan toen hij de zekerheid had, dat zijn volk van 'n vreemde bezetting spoedig bevrijd zal zijn deze Gustav Stresemann was een zeer eenvoudig, wij Nederlanders zouden zeggen: een „burgerlijk" man. Geboren in een Berlijnsche volksstraat, va- der bezitter van een kleine tapperij, thuis eerder armoede, „fatsoenlijke armoede" dan betrekkelijke welstand. Maar harmonic. Een degelijk klein-burgerlijk gezin. Zijn oudste broeder, die ook slechts 50 jaar oud gewor- den is, stierf eenige jaren geleden nog in dit milieu. Diens weduwe, de schoonzuster dus van den overleden staatsman, heeft nog he- den in een ander gedeelte van Berlijn een zeepwinkeltje, en woont nog in de benauwde kamers, waarin Gustav Stresemann geboren werd. Het was al een heel ding voor deze eenvou dige menschen, dat Gustav student werd. „Couleurstudent" nog wel, wat in dit land beteekent, dat me:, duelleert, kleuren draagt en voor vol aangezien wordt. Student were en heusche doctor. Het leek der familie het toppunt, dat deze kleine Gustav zich tot se cretaris van den Bond der Industrieelen om hoog werkte en zelfs wie had het ooit dur- ven droomen?!lid van den Duitschen Rijksdag werd en aanvoerder van de groote Nationaal-Liberale Partij. Ja, ja, die kleine Gustav! En toch was Stresemann hoogstwaarschijn- lijk niet hooger gestegen, indien oorlog en re- volutie hem niet te hulp gekomen waren. Het Keizerlijke Duitschland gaf mannen uit klein-burgerlijke kringen ten slotte weinig of geen kans. En minister van buitenlandsche zaken werd slechts een beroepsdiplomaat, liefst een adellijke, zeker slechts een, die als student behoord had tot het corps der „Bon- ner Borussen" of een ander, dat aan- feudaal karakter daarmee gelijkstond. Het beginsel „freie Bahn dem Tiichtigen" was in Duitschland nog niet uitgevondten. Men lachte zelfs over de mogeliikheid, dat het ooit practisch zou kunnen worden toege- past. Maar de Duitsche republiek kwam eerder dan men" verwacht had. En daarmee begon voor selfmade-politici van het type Strese mann de mogeliikheid om zich boven het ge- wone niveau ornhoog te werken. Daarover wil ik hier nu niet meer uitwei- den. Het is trouwens al te bekend. Liever een paar woorden over wat niet overal te lezen geweest is. Stresemann is zijn leven lang een uiterst eenvoudig man gebleven. Dat was het fascineerende aan hem. Zelfs toen hij een wereldreputatie genoot en de straatkinderen in alle steden en dor pen ter wereld zijn portret ken den en zijn naam hadden leeren spellen, bleef hij bescheiden. Niet bescheiden als anderen, die zich opzette- lijk op den achtergrond houden. Dat kon hij nu eenmaal niet. Hij stond in het voile licht. Maar innerlijk bescheiden. Hij „deed niet dik". Hij speelde niet den beroemden minister. Hij was in alle opzichten een modem staats man. Daartoe behoorde, dat hij dagelijks contact zocht met de journalisten van alle landen. Daar school natuurlijk handige bere- kening achter. 't Heeft hem waarlijk geen windeieren gelegd! Maar het was toch ook zijn eerlijke overtuiging, dat deze mannen van het dagblad zeer met hem verwant wa ren. In hun midden voelde hij zich thuis. Hij wist, door zijn tallooze bronnen van prima informatie, natuurlijk veel meer dan wij. En nu was het voor hem van bijzondere beko- ring, bij onze wekelijksche bijeenkomsten met hem na te speuren, wat wij wisten, in hoe- verre wij de dingen in hun juiste verhoudin- gen zagen, hoe we groote en kleine gebeurte- nissen beoordeelden. Waarbij hij dan zijnerzijds ook gaame en vriimoedig het noodige losliet. Duitsche politici, met uitzondering van Bismarck en Bulow, zijn altijd berucht ge weest om het feit, dat zij geen begrip hadden van de mentaliteit van andere volkeren en „Het is nu Woensdag. Onder de gegeven omstandigheden zou ik u willen voorstellen, dat u tracht mevrouw Birtley Raydon de be grafenis op aanstaanden Zaterdag te laten bepalen". „Is dat niet erg gauw?" „Ja, dat wel. Maar ik heb vanmorgen een heel onaangenaam gesprek met de oude me vrouw Raydon gehad. Zij maakte een paar zeer beleedigende opmerkingen, en al verlies ik niet uit het oog, dat zij zwaar getroffen is, dan toch was haar voorstel volkomen onge- rijmd." „Wat heeft zij dan eigenlijk gezegd?" vroeg mevrouw Strain. Zij had den rug van haar stoel vastgegre- pen en keek den dokter strak aan. „Zij stond er op, dat er een lijkschouwing zou plaats hebben. Zelfs sprak zij van een gerechtelijke onderzoek. Ik vond het erg pijn- lijk voor onze arme jonge vriendin". „Kan de oude mevrouw Raydon het bevor- deren, dat een lijkschouwing wordt gehou- De vraag werd op zoo'n doordringenden en angstigen toon gedaan, dat dokter Durham er eenigszins verrast van opkeek. „0 neen, dat geloof ik niet vooral niet omdat ik niet in't minst twijfel aan de doods- oorzaak. Maar toch raad ik aan om de be grafehis, zoo al niet overhaast, dan toch zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben. De menschen zijn, zelfs in onzen tijd, heel wat. veranderd in die dingen. Toen ik nog een jongmensch was, laat ons zeggen dertig.( egocentrisch-nadonaal de wereld alleen maar door Duitschen (bril zagen. Stresemann begreep het Duitschland wel. En hij oefende zich, behalve in den Volken bond en bij de terschillende groote conferen ces, vooral ook in zijn wekelijksche samen- komsten met oris. Daar vond hij 150 tot 200 journalisten uit 30 of meer landen bijeen. De meesten kende hij persoonlijk. Nieuwelingen liet hij onmiddellijk aan zich voorstellen. Hij las ook vaak, wat we geschreven hadden. Ik herinner me nog goea, dat ik jaren geleden eens in een Nederlandsdh blad de opmerking gemaakt had, d!at zoo kort na de revolutie cfe leiders van het volk alweer een monocle in het oog geklernd hadden. Een paar dagen la ter stapte minister Stresemann op mii af en vrceg lac hen d!: „Wel, waar is nu m ij n mo nocle". „U is de eenige leider van het nieuwe Duitschland, die er slecht mee zou uitzien!" antwoordde ik, en daar moest hij op zijn ge- wone innemende manier recht hartelijk om lachen. Stresemann hing nooit den minister uit. Dat had hij niet noodig. Hij was veel meer dan een Minister. Stresemann deed nooit diplomatiekgewich- tig. Diplomaten meerten nog veelal, dat de taal er is om de gedachten te verbergen (of het gebrek aan gedachten!) Stresemann wist veel, begreep veel, en had daarom niets te verbergen. Hij was ook een moedig man. Moediger dan honderdduizenden gevallen soldaten, die steeds weer als ..hetden" vereerd worden. Hij waagde het eir op. Duitschland aan te voeren in tijden, toen ongehitste jongelingen met revolvers rondliepen. Hij voctit zes jaren lang voor zijn vaderland, en wist toch, dat hem dit 10 jaren van zijn toch al korte leven zou kosten. Misschien zou hij. zonder deze staatszorgen. nog zestig geworden zijn. Zijn dood is voor de wereld een onher- stelbaar verlies ROLAND. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 7 Oct. DIEFSTAL VAN EEN BANKBILJET VAN 10.-. Al wederom werden we onthaald op een voortzetting van, een diefstalzaakje tegen de voormalige fabrleksarbeidster Trijntje K. te Alkmaar. Het bleek evenwel noodig, deze zaak opnieuw aan te houden en wel tot de eerstvolgende zitting. Alsdan zal de politie rechter uitspraak doen. AT WEER EEN DIERENVERWAARLOOZING. De niet venjehenen vee- en hondenhouder F. van Aseus te Spanbroek moest terecht staan ter zake het feit, dat hij in Maart van dit jaar een hem toebehoorende koe het noodige onderjhoud heeft onthouden. Het dier werd door den dierenarts Stapel in verre- gaanden toestand van verwaarloozing aan- getroffen. Kort te voren was een en ander rund van uitputting -gestorven. Ook zijn honden verkearden in een droevigen toestand van vervuiling en zwakte. De dieren hadden geen lood vleesch op het lichaam. De man zelf verkeert trouwens in niet veel beter conditio. Het is een vreemd type, doch niet kan pertinent worden aan- genomen, dat hij abnormaal is. Zijn woni ig is een ware augiusstal, doch de bewoner is niet genegen het krot te ver- laten, ondanks de pogingen, ingesteld door de gezondheiclscommissie, hem de woning te doen ontruimen. Verdachte houdt momenteel geen koeien, doch is nog wel in het bezit van de uitge- mergelde honden. De officiier releveerde dat de pogingen tot een minnelSjte schikking buiten de rechtzaal zijn afgesiiooten op de onwillige houding van verdachte. De officier achtte de eenige oplossing een geldboete van f 5 boete of 3 dagen en verbeurdverklaring der honden met uitzondering van een trekhond, die voor het gebrttik van P. noodig is. Uitspraak f 3 boete of 3 dagen hechtenis en verbeurdverklaring overeenkomstig het requisitoir. HUISVREDEBREUK. De 24-jarige verdachte Simon A., wonende te Hoorn, stond terecht ter zake bovenge- meld feft, aangezien hij op 7 Juli zich tegen den weusch van den rechthebbende, den cafe- houder Bopar aldaar, heeft bevonden in diens cafe en zich niet op de herhaalde vordering heeft verwijderd. Verdachte was te voren ge- waarechuwd, doch heeft zich niet alleen aan het vedbod absoluut niet gestoord, doch zich zelfs schuldig gemaakt aan verschillende bal- dadigheden. Verdachte ontkende hetgeen hem is ten Taste gelegd. Hij is direct weggegaan en er is niets voorgevallen. Verdachte is door den hoofdagent Zwart uit het cafe ver- wijderdL Nadat Simon A. door Zwart is verwijderd, veertig jaar geleden, had een begrafenis dik wijlsi eierst een voile week na den sterfdag plaarts. De opvattingen zijn nu, dat zulk lang wachten niet de maatstaf is voor ware smart". Adelaide zei eenige oogenblikken niets en ofsohoon dokter Durham niet een scherp oprnerker was, ontging hem de verandering in haar gelaat toch niet. De uitdrukking van vreies en spanning maakte plaats voor een van kalmte en gelatenheid. „Ik weet, dat Eva zoo iets als een dood- scTiouw afschuwelijk vindt", sprak zij einde- lijk. „Toen ik daar stra-ks bij haar kwam, ter- wljl de oude mevrouw Raydon boven was, lag ze te trillen van zenuwen." „Dat verwondert me niet", merkte hij op. ,,'Het is duidelijk, dat mevrouw Ravdon het arme kind haat moederlijke jalouzie, denk k. Want, hoe het zij, de twee jonge men- jctien waren toch heel gelukkig samen?" Hij richtte een onderzoekenden blik op haar, de bleeke vrouw die daar voor hem stond, en zij kon zijn onuitgesproken ver- •wondering voelen, dat er een jonge vrouw kon bestaan, die werkelijk gelukkig met Birtley Raydon was geweest. „Zij waren heel gelukkig", antwoordde zij met nadruk. „Eigenlijk geloof ik, dat de tlefde van mijnheer Birtley Raydon voor Eva in den Taatsten tijd nog grooter was, dan in de eerste maanden van hun huwelijk ik bedoel toen zij nog in Londen woonden. Hij was niet weinig trotsch op haar en zij, zij verafgoodde hem gewoon". „In het dorp loopt een gerucht", merkte hij [heeft hfj zich later nogmaals in het cafe ver- toond, volgens verklaring van een zoon des cafehouders. Verdachte wordt gesignaleerd als onverschillig en brutaal, doch is nog nim- mer gestraft. Eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis. Vonnis f 20 boete of 20 dagen hechtenis. BELEEDIGING GEPLEEGD TE SCHAGEN. De ruim 50-jarige veehandelaar Joh. Nic. O. te Alkmaar heeft op de Schager markt, ge- houden 17 Juli, zijn collega, de heer Jb. v. Giezen, veehandelaar te Alkmaar, beleedigd door hem in het openbaar te qualificeeren als een schobbert en oplichter. Deze onaange- name bejegening was het gevolg van een kwestie over een verkochte koe. Verdachte ontkende het woord oplichter te hebben ge- bezigd. Hij heeft gezegd: ik ben geen op lichter. Wel geeft hij toe getuige van Giezen een schobbert te hebben genoemd. Hij staat overigens gunstig bekend. Eisch 15 boete of 15 dagen hechtenis. Vonnis conform eisch. Met deze uitspraak werd genoegen ge- nomen. ZWIJNTJESJACHT TE HELDER. Sjoerd P., een 30-jarig los werkman te Helder, stond terecht wegens een tweemaai -gepleegde diefstal van onbeheerde rijwielen te Helder. Het eerste feit heeft plaats gehad op 2 April, alwaar het betrof een rijwiel, toebe hoorende aan den getuige P. Koster, die het karretje had neergezet voor het cafe van Dekker aan den Kanaalw^g. Dit rijwiel is voor f 4 verkocht aan den handelaar C. v. Twisk aldaar. Deze opkooper heeft een bemerking over zijn ietwat roeke loos koopen in ontvangst te nemen. Het op 14 Juni ontvreemde rijwiel was het eigendom van getuige H. Kersten en wa£ door hem neergezet voor het gebouw dCr Chr. Jongelings Vereeniging in de Spoorr straat te Helder. Tijdens het plegen van deze rijwieldiefs'tallen verkeerde verdachte onder den invloed van sterken drank. Ofschoon hem zulks niet is ten laste gelegd, wordt hij ver- dacht van nog meerdere rijwieldiefstallen onder dezelfde alcoholische omstandigheden. De officier stelde een reclasseeringsonder- zoek voor. Hervatti-ng van het onderzoek over 3 weken, dus op 28 October, gelast. DIEFSTAL VAN 21 JONGE EENDEN De veehouder Nic. Math. G. te Bergen stond terecht als verdacht van diefstal van 21 jonge eenden, eigendom van den eenden- houder C. Schoen aldaar, die hij op 8 Juli in vereeniging met zijn broeder Gerrit zich wederrechtelijk zou hebben toegeeigend. Verdachte werd juridisch bijgestaan en verdedigd door mr. Judell, advocaat te Ber gen. De benadeelde wenschte zich civiele partij te stellen voor een bedrag van 33.60 Volgens Schoen waren er 24 jongen met I oude. Al deze eenden zijn verdwenen. Ver dachte ontkende den diefstal. Volgens Schoen is verdachte evenwel te voren gewaarschuwd en heeft hij zich toch de eenden toegeeigend! Hij heeft echter later aangeboden de eenden thuis te zullen bezorgen. Verdachte beweerde dat bij de jonge eenden een oude zwom, die hem toebehoorde, daarom dacht hij, dat ook de jonge eenden zijn eigendom waren. Om echter verder geen kwestie uit te lokken met Schoen, heeft hij de jonge eenden maar te- rug gegeven. Volgens den verbalisant zou verdachte hebben getracht hem te willen om- koopen, een ernstig feit, zooals de Politie- rechter hem onder het oog bracht. De officier stelde voor, de zaak te stellen in handen van den Rechter-Commissaris voor nader onderzoek. Aldus besloten. MISHANDELING VAN EEN SLUISWACHTER. De schipper Gerrit Br. te Schagen stond terecht ter zake mishandeling van den 51- jarigen sluiswachter Cornelis Schot aan de Zes Wielen te Alkmaar, welken sluiswachter hij op 18 Juli een hevigen slag tegen het hoofd heeft gegeven uit ontevredenheid om dat hij uithoofde van den ongunstigen wa- terstand te lang moest wachten met schutten Zoo hevig was de slag, dat Schot achterover op de steenen sloeg en wel 'n kwartier lang buiten bewustzijn raakte. De schipper gaf toe, dat hij Schot in drift heeft geslagen. Verdachte is al eens in 1924 veroordeeld tot f 15 boete wegens beleediging van Schot. Hij staat niet bekend als een vechtersbaas, doch is driftig van aard. Eisch ter zake deze ernstige mishandeling onder verzwarende omstandigheden 100 boete of 100 dagen Uitspraak 60 boete of 30 dagen. Veroor- deelde zal er over denken om in hooger be- roep te gaan. NIET VOLDOEN AAN EEN VORDE RING TOT UITLEVERING VAN EEN OVERTUIGINGSSTUK. De niet ter zitting aanwezige gehuwde juffrouw Pieternella Joh. K. huisvrouw H. een weinig beschroomd op, „dat zij een he vigen twist hebben gehad, twee of drie da gen geleden en dat de arme Birtley woedend was, omdat zijn vrouw met den een of an deren man zou zijn uitgeweest." „Wat de menschen toch kunnen praten!" riep Adelaide verontwaardigd uit en er ver- toonden zich fel-roode strepen op haar fletse wangen. „Ik zal u de waarheid vertellen, dok ter. Eva is inderdaad eergisteren uit ge weest, zij heeft een auto-tochtje gemaakt met kolonel Mintlaw, een keurig netten man, dien zij en ik al kenden toen wij nog samen in Londen woonden. Maar het is een feit, dat mijnheer Raydon hem niet kende, niet eens wist, dat hij bestond Het was Eva's plan om de beide heeren aanstaanden Zaterdag aan elkaar voor te stellen. U zult waar- schijnlijk ook wel gehoord hebben, dat kolo nel Mintlaw in hotel „Het Anker" logeerde?" „Dus hebben de twee geen twist gehad?" vroeg hij. Zij zag, dat hij haar vrij scherp aankeek. Bedachtzaam antwoordde zij: „Ze hebben wel een twist gehad. Maar dat was enkel over een ellendige rekening. Eva's naaister had een schuldinvorderaar naar het kantoor van mijnheer Raydon gestuurd en hij was erg kwaad, toen hij daardoor be- merkte hoeveel Eva die naaister schuldig was. Dat, en niets anders, was de oorzaak van hun twist. Maar zij hebben heel gauw weer vrede gesloten ja, in minder dan een uur vertrokken zij samen naar Londen, om bij Ritz te gaan dineeren! U zult zich her- inneren. dat ik u verteld heb, dat zij naar een te Helder heeft niet voldaan aan een vorde ring van een tweetal agenten van politie. Nijhof en Klap belast met de controle betref- fende de naleving van de drankwet, en die zich te dien einde bevonden in de verlofloka- liteit van Hoogendijk aldaar, om een flesch met vermoedelijk sterken drank, die zij onder haar rokken had verborgen, aan de agenten uit te leveren. Mej K. was in het verloflo- kaal aanwezig als bezoekster. Verdachte is reeds meermalen ter zake beleediging veroor deeld. Eisch 50 boete of 50 dagen. Vonnis f 40 boete of 40 dagen. WEDERSPANNIGHEID EN VERNIELING. De 26-jarige arbeider F. J. K. te Alk maar heeft zich te verantwoorden ter zake wederspannigheid, gepleegd in den avond van 21 Juli tegen de politieagenten Klaver en Gerritsen, die hem vooraf vergeefs had den aangemaand tot doorloopen bij gele genheid van een twist, die op het Waagplein was ontstaan tusschen andere personen. Verdachte wenschte geen gevolg te geven aan het bevel en heeft zich daar- op zoo hevig verzet, dat meerdere assistentie noodig was. Bovendien heeft verdachte in het arrestantenlokaal een ruitje vernield. Verdachte zeide wel het voomemen te hebben gehad zich te verwijderen, doch wil- de vooraf zijn rijwiel, dat hij had neergezet, mede nemen. Hij ontving toen een klap met een gummistok en is toen kwaad geworden. Hij ontkende voorts den ernst van het ver zet en sprak tegen, dat hij zich met opzet op den grond zou hebben laten vallen. Dat hij viel was het gevolg van een klap met een gummistok op het hoofd. Verdachte staat niet bekend als een opposant tegen de politie. Men had tot dusver nimmer last met hem. De verbalisanten persisteerden overigens bij het door hen opgemaakte proces-verbaal. Om de vernieling te bewerkstelligen bezigde ver. dachte het deksel van het W.C.-apparaat in het arrestanten lokaal. Verdachte staat niet ongunstig bekend, is los arbeider, gehuwd en heeft 2 kinderem Eisch 20 boete of 20 dagen hechtenis. Von nis, bedoeld als preventieve maatregel 1 maand gev. voorw. met 1 proefjaar en geen oplegging bijz. voorwaarden. Hiermede werd genoegen genomen door veroordeelde. EENV. BELEEDIGING VAN EEN AMBTENAAR. De te Den Helder geboren 47-jarige koop- vrouw Henriette K., v^oeger te Alkmaar, thans te Amsterdam woonachtig, heeft op 20 Juli den agent Agricola te Alkmaar eenige beleedigingen toegevoegd, zulks ter gelegen heid van de arrestatie van zekeren Visscher, die zich in kennelijken staat van dronken- schap bevond en welke beschonken heer Vis scher de handelsvennoot van mej. K. bleek te zijn. Uit pure sympathie mengde mej. K. zich in de kwestie en deed zulks op een wijze, die haar zelf ook met den strafrechter in aanra king bracht. Gevorderd werd tegen verdachte, die nog nimmer gestraft is, 12 boete of 12 dagen hechtenis. Vonnis 7 boete of 7 dagen hech tenis, omdat verdachte geen bedenkingen maakte tegen het requisitoir van den officier! BLIJFT EENVOUDIGE BELEEDI GING. Mej. Adolfina Theodora Bartholina R., ge huwd met den heer M. W. W. te Alkmaar, heeft op 5 Juli haar toenmalige onder-buur- vrouw mej. Tonia Corle beleedigd door haar een zeer grof scheldwoord naar het lioofd te slingeren. De verdachte, in tamelijk opge- wonden toestand, stelde het gebeurde en de door haar gebezigde woorden anders voor en gaf den politierechter heel wat te doen, zoo- dat deze haar meermalen moest kalmeeren en op haar plaats zetten. Mej. R. beweerde dat getuige haar de hr.ren uit het hoofd heeft ge- trokken. De 19-jarige broodbakker Jac. Joh. Louwe, die getuige was van het onverkwik- kelijke burenstandje heeft het beleedigende woord gehoord. Requisitoir 10 boete of 10 dagen hech tenis. Vonnis echter 15 boete of 15 dagen. DIEFSTAL IN DIENSTBETREKKING. Als 12e en laatste verdachte verscheen ten slotte de 19-jarige schippersknecht S. T. van V. te Alkmaar, welk jongmensch omtrent Juni in dienst was als loopjongen bij den heer S. Trijbetz, winkelier te Alkmaar, en zich alstoen een enveloppe met inhoud, bestaande uit bonnen ten bedrage van 70, welke brief hij op de post moest bezorgen, wedterrechte- lijk heeft toegeeigend. Verdachte zeide, dat hij den brief in zijn zak heeft laten zitten. Hij heeft toen een deel van de bonnen wegge- worpen en een deel aan zijn moeder gegeven. Verdachte is reclassant en staat onder toe- zicht van het genootschap. Volgens den beer Wiggers houdt de jongen zich nu weer goed. nachtfeest in een club waren geweest en 's morgeng om twee uur thuis waren ge komen." ,Ja, ja", viel hij vlug in. „Dat herinner ik me heel goed, dat u mij dat verteld hebt. En hadden zij verder geen oneenigheid, giste- ren?" „Gisteren?" f1'"! Zij staarde hem aan. Was dat nog gisteren geweest, dat Birtley hier rondliep en met zijn sterke, al was het voor haar ook onaan- gename, hatelijke persoonTijkheid The Mill House vulde? Gisteren" leek Adelaide Strain een eeuwig- heid geleden en zij zou alles ter wereld hebben willen geven, behalve dan Gilly, om naar ..gisteren" te kunnen terugkeeren. -Ja", ging de oude geneesheer een weinig scherp voort, „ik zou graag willen weten wat gisteren is gebeurd. Ik bedoel niet in den avond dat hebt u men allemaal verteld maar overdag." „Mijnheer en mevrouw Raydon waren gis teren den heelen dag in Londen. Hij ging vrij laat van hier, zooals u zich herinnert, nadat hij u had opgebeld. Eva was vroeger vertrokken, om de rekening te gaan betalen, waarover zij den avond te voren woorden hadden gehad. Zij ontmoetten elkaar aan Waterloostation, zooals zij hadden afgespro- ken en kwamen samen thuis. Mijnheer Ray don was in een bijzonder opgewekte stem ming, want Eva had een geschenk voor hem meegebracht een prachtige barnstee- nen sigarettenpijp. Eva is een hartelijk' vrouwtje, dokter", (Wordt vervolgd). ...,t mmht CoiranL 461

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5