POSTER'C Brieven nit de hoofdstad Uw urine waarschuwt U! BRuqpiinNierenPillen Als gij een brandend, pijnlijk gevoel hcbt bij de loozing, of als uw water dik is, bewolkt, met bezinksel of zanderig, kan dit een gevolg zijn van nier- of blaaszwakte. Ook voortdurende aandrang tot loozing, zeer groote of zeer kleine hoeveelheden kunnen hierop wijzen. Stel behandeling niet uit - kwalen kunnen beter voorkomen dan genezen worden. Neem Foster's Rugpijn Nie- ren Pillen, die sedert jaren zoowel in Holland als daarbuiten, door dankbare lijders worden aanbevolen als het middel tegen nierzwakte, urinekwalen, rugpijn, waterzuchtige zwellingen en rheumatische pijnen. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. r in glazen verpakking S f 1.75 p. flacon. daarvoor hartelijk dank en wenschte hem al le goeds toe. (Applaus). De heer Hart betuigde zijn hartelijken dank voor de vriendelijke woorden van den voorzitter. De heer Bouman stelde hierna voor den heer Hart als eere-lid te benoemen. De voorzitter onderstreepte dit en met handgeklap werd dit voorstel aanvaard. De heer Hart aanvaardde met groote dankbaarheid het eere-lidmaatschap, dat hem met zulk een spontaniteit werd aange- boden. ST. PANCRAS. De ledenvergadering van de plaatselijke afdeeling van den Bond v. Staatspensionnee- ring op Donderdagavond in caf6 Gerritsen was slechts bezocht door 10 leden. De voorzitter, de heer van Kampen, sprak de hoop uit dat de te nemen besluiten er niet minder om zouden zijn. Na goedkeuring der notulen bracht de secretaris, de heer R. Zeegers, verslag uit van het aan de ouden van dagen geschonken auto-reisje op 6 Aug. j.l. Over het aange- name verloop hiervan was men algemeen vol lof. De heeren J. Boskamp en Joman brach- ten, als afgevaardigden, verslag uit van de alg. vergadering. Thans volgde bestuurs- verkiezing. Aftredend waren de heeren J v. Kampen en H. Gerritsen, laatstgenoemde was niet herkiesbaar. De heer J. v. Kampen werd met op e£n na algemeene stemmen her- kozen en dankte voor het vertrouwen. In de plaats van den heer Gerritsen werd gekozen de heer J. v. d. Ham, die de benoeming aan nam. Den heer Gerritsen werd dank gebracht voor het vele, door hem in het belang der vereeniging gedaan. De rekening van den penningmeester sloot met een eindbedrag van 167.74 en een ba- tig saldo van 15.26. De heeren Blok en Hoogland als rekening- commissie adviseerden tot volkomen decharge met dank aan den penningmeestre, den heer Boskamp, voor zijn accuraat beheer. Door den voorzitter werd de vraag gesteld: moeten wij dezen winter nog propaganda maken, hetgeen door de vergadering toe- stemmend werd beantwoord. De algemeene idee was wederom een gezelligen avond te organiseeren, teneinde alle leden weer eens in eigen kring bijeen te hebben. Besloten werd, aangezien onze tooneelver. niet beschikbaar bleek, om te trachten een voordrachtkunstenaar te krijgen en dan, zoo mogelijk, op Dinsdag 12 of 19 Nov. Bij de rondvraag volgde nog een kleine discussie waama de voorzitter, met dank voor de be- langstelling, de vergadering sloot. OUDKARSPEL. Raadsvergaderirtg. E>e raad dezer gemeente vergaderde W oensdag 9 October, 's avonds 7 uur. Aanwezig waren alle leden. De heer Kostelijk zeide, dat aan het eind der notulen staat dat de voorzitter namens B en W. nog een verklaring heeft af te leg- gem Dit is echter niet juist daar de voorzitter ''gezegd heeft, dat deze nog iets had mede te deelen. Ik ben er absoluut zeker van, zegt de voor zitter, dat ik gezegd heb namens B en W. nog iets te willen verklaren. Wanneer het een mededeeling geweest was, dan had ik dit bij de mededeelingen gedaan. De heer Kostelijk: Ik sta er vast in, dat U gezegd heeft „mededeelingen". De voorzitter: Dit is niet zoo, doch de raad heeft hierin uitspraak te doen. De heer Zaagman is het met den heer Kos telijk eens. De \oorzitter deed de mededee ling en sloot de vergadering. Ik vind, aldus spr., de zaak eigenaardig. U weet, zoo goed als ik het weet, dat als de raad een besluit neemt in strijd met de ,.wet. U gebruik kunt maken van artikel 70 der gemeentewet. Wethouder Bakker zeide, dat men het niet gewenscht vojid, de ambtenaar zoo op' straat te zetten. Ook spr. had verwacht, dat de woorzitter het bij de mededeelingen gezegd zou hebben. De raad had dan nog iets kunnen zeggen, terwijl wij ons besluit konden motiveeren. Dit was de bedoeling der wethouders geweest. Ook de heeren Groen en de Boer zijn van meening, dat het als mededeeling gezegd is. De voorzitter: Als de raad van oordeel is, dat het als mededeeling gezegd is, leg ik mij er bij neer. U mag het als zoodanig opvatten, Ik heb op de vergadering deze gedragslijn ge- volgd en gedacht: Ik zal wachten tot de rondvraag Bij de rondvraag is er misschien een der leden die zegt: de ambtenaar is er nog, voor wiens rekening zit die daar? Dit is echter niet gebeurd. Toen heb ik de verklaring af- gelegd. Dit was niet anders dan een beleefd- heidsvorm. De heer Kostelijk: Ik ben er juist over ge- vallen, omdat mij de gelegenheid werd afge- sneden er nog iets over te zeggen. Toen ik vroeg, wat is de bedceling hiervan, zei U: „De vergadering is gesloten". Spr. meent, dat dit geen fatsoenlijke behandeling is. De voorzitter: De zaak was reeds in den breede besproken. Ten slotte werd het woord verklaring" gewijzigd in „mededeeling" en daarna wer den de notulen vastgesteld. Mededeelingen. Ingekomen is het rapport van de hooi- steker. Hieruit bleek, dat alles in orde was bevonden. Verder deelde de voorzitter mede. dat de 'heer Gorter, onderwijzer aan de U.L.O - school benoemd is naar elders. Het aantal leerlingen aan de U.L.O.-school is zoodanig vooruitgegaan, dat wanneer in de vacature van den heer Gorter wordt voorzien, er te- vens een 3e leerkracht geplaatst kan worden. Daar de ambtenaar Sloof in het ziekenhuis is opgenomen, stellen B. en W. voor hem een ziekenverlof tot 14 Oct. te geven. Zijn plaats- vervanger is er gv heel voor eigen rekening. Ingekomen stukken. Adres van de Alg. Vereeniging voor Bloem- bollencultuur, houdende verzoek tot uit- vaardigen van een verzoek tot het telen van bepaalde soorten van aardappelen ter voor- koming van wratziekte. De voorzitter: Dit adres is gericht aan B. en W. Deze vinden het stuk echter zoo be- langrijk, dat zij voor den raad het stuk hier ter tafel brengen. B. en W. zijn van meening, het beste te doen door beide stukken toe te zenden aan de Tuinbouwvereeniging „De Eendracht'' met het verzoek of deze hier advies over wil uitbrengen. Aldus werd besloten. Adres van de vereeniging voor wettelijke Dierenbescherming, houdende het verzoek in de bouwverordening eenige bepalingen op te nemen, waaraan veestallen moeten voldoen, met het oog op brandgevaar. B. en W. stellen voor te berichten, dat hier voor wijziging niet wordt gevoeld, gezien de vermindering der veehouders-bedrijven. Wei zal worden medegedeeld, dat als er een nieuwe boerderij wordt gebouwd, hiermede rekening zal worden gehouden. Aldus besloten. Nog ingekoifien is een verzoek van de ver eeniging „De Tuinbouw" om gratis de be- schikking te verkrijgen over een verlicht en verwarmd lokaal. B. en W. stellen voor een lokaal beschik baar te stellen onder voorwaarde, dat de avonden bepaald worden in overleg met het Hoofd der school. De heer De Boer vond het lokaal ver- bazend groot. Het is er koud en erg onge- zellig. Verleden jaar bleven er leerlingen weg. Spr. wilde niet heelemaal het lokaal hiervan de schuld geven, maar toch heeft dit er misschien iets aan toe gedaan. Vroeger gebeurde dit in het lokaal van het hoofd der school. De voorzitter: De bezwaren van de ver- warming kunt U gerust laten vervallen, daar het lokaal nu den geheelen dag wordt ver warmd. Het voorstel van B. en W. werd aange- nomen. Des morgens was nog ingekomen een adres van de Bewaar- en Frobelschool met het verzoek om een bijdrage van 100 voor 1930. De voorzitter: Dit verzoek is nu voor de 3e maal ingekomen. We kunnen hier kort mee zijn en B. en W. stellen voor, kennende de meening van den raad, hierop afwijzend te beschikken. De heer Groen betreurde de afwijzende beschikking evenals vorige jaren en vond het een treurig standpunt geen cent subsidie te verleenen. Spr. vindt dit een heel nuttige instelling. De heer Kostelijk was voor het boerenland tegen een frdbelschool. In de steden, waar de kinderen den dag op een zolder moeten doorbrengen, is het iets anders. Hier is ruimte te over. Wethouder Kroon: Bij mij is ook een punt van overweging het 7e leerjaar. Wan neer nu ook al bij het 4e jaar begonnen wordt, dan gaat het te ver. De voorzitter: Het groote bezwaar bij mij is, dat de kleine kinderen naar Noord- Scharwoude moeten. Ik vind het frobelonder- wijs heel goed, doch de afstand is hier te ver. Het verzoek werd zonder stemming verworpen. Vaststelling van de gemeentebegrooting voor 1930. Alvorens tot de behandeling over te gaan, deelde de voorzitter namens de meerderheid van B. en W. mede, dat deze besloten heeft den post „Armbestuu'-" terug te nemen. De minderheid is er en de voorzitter is het hier niet mee eens. Verder wenschte de voorzitter in de eerste plaats het woord voor de algemeene be- schouwingen te verleenen. Algemeene beschouwingen De heer Kostelijk maakte hiervan gebruik. Spr. ging nogmaals na de kwestie van de be noeming van den ambtenaar. Uit de notulen der vorige vergadering toonde spreker de bedoeling van den raad in deze kwestie aan. Spr. keurde de houding van B. en W. in deze kwestie af. Als de besluiten van den raad niet worden nagekomen, kunnen wij wel naar huis gaan. lie hoop dan ook, dat iets dergelijks niet meer voorvalt, anders zullen andere maatregelen genomen worden De heer Zaagman haalde o.a. in zijn be- schouwing Woningtoestanden aan. De toestanden zijn slecht. Het zou nuttig en noodig zijn wanneer hier verandering in komt. Spr. wees op bouwterrein, dat ver- kocht is voor f 2000, wat niet in het belang van de gemeente is. De voorzitter zeide, dat deze zaak de aan- dacht van B. en W. heeft. Ook zijn deze er van overtuigd, dat het moeilijk is een midden- stands- of arbeiderswoning te vinden. Bij de beantwoording van den heer Koste lijk zeide de voorzitter bang te zijn, dezen toch niet te overtuigen. Wanneer U, aldus de voorzitter. de gemeentewet nagaat, dan moet U twee dingen onderscheiden en wel het budget-recht en het recht van benoeming. Het budget-recht behoort aan den raad, terwijl het recht van benoeming aan B. en W is. Spr. gaat nog eens na hoe B. en W. tot de benoeming gekomen zijn. Wat de kwestie van de „praatjes" aangaat, deze wil ik met den heer Kostelijk in de burgemeesters- kamer behandelen. Verder wensch ik hierop niet in te gaan. Wethouder Bakker zeide bet met den heer Kostelijk eens te zijn, dat de raad geen amb tenaar wenscht. Ik heb mij, aldus sprop het standpunt gesteld, dat als de ambten van burgemeester en secretaris zijn samenge- voegd, er een ambtenaar moet zijri. De heer Spanjaard is indertijd niet alleen benoemd om hem ter wille te zijn, maar ook in het belang van de gemeente. Verder merk- te spreker op, dat de zaak door B. en W. niet is behandeld, zooals na afloop der vorige vergadering is gezegd. Na een lange discussie over dit onderwerp sloot de voorzitter de algemeene beschou wingen. Begrootmg. Hierna werd de begrooting behandeld. Bij de post jaarwedde ambtenaar ter secretarie stelde de heer de Boer voor weer een ambtenaar te benoemen op het aanvanke- lijk hiervoor uitgetrokken salaris. Dit voor stel werd gesteund door wethouder Kroon. De heer Kostelijk: Het is mij een raadsel hoe de post op de begrooting geplaatst is. De voorzitter: Dit is een misverstand ge weest. Overigens achtte spreker de benoe ming een financiee! belang voor de gemeente. Het voorstel-De Boer werd verworpen met 52 stemmen. De heer Kostelijk vroeg hoe de post ver- lichting en verwarming van het gemeentehuis 50 hooger komt. .De voorzitter zeide, dat, gezien de uit- gaven van het vorige jaar, de post nu 50 hooger geraamd is. Op het verzoek van den gemeente-veldwach- ter om zijn salaris te verhoogen, stellen B. en W voor, die van f 1200 op f 1300 te brengen en de vergoeding voor kleeding eens op f 200 te brengen. Aldus besloten. Voor kosten voor bestrijding der t. b. c. is f 500 uitgetrokken. De voorzitter deelde mede, dat de provin- cie 50 pCt. subsidie beschikbaar stelt voor die gemeenten, die aan t. b. c.-bestrijding doen. Nu kwam van het Witte Kruis het ver zoek om bij te dragen in de kosten voor de uitzending van een kind. B. en W. hebben bij voorbaat hun mede- werking toegezegd en 500 uitgetrokken Dit bedrag kan echter ook hooger worden De houding van B. en W. wordt goedge- keurd, terwijl de post van 500 wordt ge- handhaafd. Van de afd. Langedijk van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonifen is het verzoek gekomen om de helft der kosten van uitzending op zich te nemen. De subsidie werd vastgesteld /oor 1 kind. Nu worden er echter 7 uitgezonden. B. en W. hebben nu f 200 uitgetrokken en stellen nu voor in principe te besluiten tie helft der kosten tot wederopzegging op zich te nemen. Aldus besloten De post onderhoud etraat is met f 500 verhoogd en gebracht op 3500. De voorzit ter hoopte nu langzamerhand de geheele straat te kunnen vemieuwen. De kosten der gemeentereiniging zijn op f 125 gebracht met het oog op den ophaaldienst in het voorjaar. Voor de aanschaffing van schoolmeubelen is op de begrooting 550 geplaatst. Hier voor zouden nieuwe banken gekocht worden. De meerderheid van den raad bleek echter van oordeel dat de oude banken nog heel goed gerepareerd konden worden. De reparatie zooals die tot heden toe ge daan was, was volgens de heeren al heel on- voldoende. Besloten werd dan ook om eerst kosten te vragen voor een goede reparatie. Voor aanschaffing van leermiddelen is f 1025 uitgetrokken. De heer Kostelijk vroeg of de kosten voor handenarbeid zoo hoog zijn. De voorzitter: Voor de gewone leermidde len is f 500 uitgetrokken. De leerstof moet nu echter worden uitgebreid door het 7e leerjaar. Ook de lichamelijke oefeningen bren gen heel wat kosten mee door aanschaffing van materialen. Na eenige bespreking werd het voorstel aangenomen. B. en W. vroegen het oordeel van den raad over het geven van vervolgonderwijs. Er hebben zich hiervoor 7 kinderen opgegeven. Met dit onderwijs is een bedrag van 260 gemoeid. De heer Kaaijman vroeg of het onderwijs, gezien de kosten en het aantal leerlingen, niet gecombineerd kan worden met Noord- Scharwoude. De voorzitter: Noord-Scharwoude geeft geen vervolgonderwijs, doch geeft subsidie. Het lage aantal leerlingen zit hem in het 7e leerjaar en in de U.L.O.-school. Spr. zou het aan het particuliere initiatief willen overlaten en dan subsidie verleenen. Het voorstel van wethouder Bakker om de gelden beschikbaar te stellen, werd met de heer Bommer, Groen en Kostelijk tegen aan genomen. B. en W. stelden voor de kosten voor de ar- beidsbemiddeling te schrappen en de toe- treding op te zeggen, daar er hier toch geen gebruik van gemaakt wordt. Voor den kapitaaldienst is f 7000 uitge trokken. Bij de begrooting der gasfabriek deelde de voorzitter mede, dat de commissie van beheer besloten heeft het tarief voor het industrie- gas te verlagen en te brengen voor de eerste 1000 M3. op 8 cent; voor de 2e 1000 M3. op 7 cent; voor de derde 1000 M3. op 6 cent en verder op 4 cent. De heer Bakker vroeg enkele inlichtingen over de Transportbaan, en waarom deze niet gebruikt wordt. De voorzitter: Dat de transportbaan niet gebruikt wordt zit hem hierin dat er een nieuwe motor geplaatst moet worden. Verder zou wethouder Bakker willen, dat er voorstellen werden gedaan om te komen tot georganiseerd overleg. Het is voor de menschen moeilijk om zelf met de bezwaren te komen. Men wordt dan gauw als het zwarte schaap beschouwd. Tevens wordt er tegen woord ig nogal eens overgewerkt zonder loon. Er wordt dan wel een vrije dag gegeven, doch dit deugr niet. De voorzitter zeide de wenken ter hartc te zullen nemen. De heer Kaaijman vroeg of de gascommis- sie ook reglementen aan de leden van den raad verstrekt. Verder heeft spr. vernomen, dat er des nachts aan het bedrijf een man werkzaam is. Spr. vindt dit voor zoo'n bedrijf niet verant- woord en zou willen, dat de voorzitter dit ter sprake bracht. De begrooting werd vastgesteld. De commissie van beheer der lichtbedrijven deelde mede, dat de stroomprijs verlaagd wordt voor licht van 26 op 23 cent, voor kracht van 12 op 10 cent. Rondvraag. Op de opmerking van den heer Groen over den toestand van de Spoorstraat deelde de voorzitter mede, dat er planuen voor ver- betering zijn. De heer Zaagman vroeg hoe het staat met de brandkranen en het personeel. De voorzitter: De volgende week worden de kranen op de eilandsn aangefcracht Dan. volgt een geheele reorgunisaiie Hierna riuiting. UITGEEST. Woon- en winkelhuis afgebrand. Donderdagavond te ongeveer half acht is het woon- en winkelhuis toebehoorende aar. den heer C. Vlottes aan den Hoogeweg alhier afgebrand. De vrouw, die alleen thuis was, zat naar de radio in de kamer te luisteren en terwijl zij naar de keuken zou gaan om te zien naar de koffie, zag ze plotseling, dat die geheel met rook gevuld was en er hier en daar zich vlam- men vertoonden. Weldra sloegen de vlammen uit en stond het geheele pand in lichte laaie. Direct werd de brandweer gealarmeerd, die door midden van brandkranen met eenige slangen water gaf. Door den harden wind viel er echter niets te redden. Een riethoop, die midden in een der tuinen stond, wist men te behouden. Het perceel, dat betrekkelijk geheel vrij staat, is totaal uitgebrand. Verzekering dekt de schade. HENSBROEK Gemeenteraad. Donderdagnamiddag j.l. vergaderde de raad dczer gemeente in voltallige zitting. Na vaststeling der notulen werd medege deeld dat de goedkeuring was ontvangeu van Ged. Staten voor een aangevraagde kas- geldleening. Daarna kwam nogmaals te berde, en wel in de laatste instantie, de bekende, en voor den Pensioenraad zoo beruchte pensioenre- geling van wijlen Jac. Schotsman. Uit een van genoemden raad ontvangen schrijven bleek voor de zooveelste maal, dat een eens ingenomen standpunt door dezen Pensioen raad niet licht wordt teruggenomen. Wij len de heer Schotsman wordt door hem, al bewijst onze gemeenteraad met onderscheide- ne stukken, dat er wel pensioen moest zijn (of worden) uitgekeerd, als niet-pensioen-ge- rechtigd geacht. De gemeenteraad uitte in verschillende toonaarden ontstemming, maar daar het toch „vechten tegen de bierkaai". is, en door omstandigheden niet in hooger be- roep kan worden gegaan, besloot de raad, de gestorte pensioen-bijdrage, groot 183.50, aan de weduwe van wijlen den heer Schotsman uit te keeren. Ingekomen was een dankbetuiging van dr. Cohen en de mededeeling dat hij 15 Oct. in dienst zal treden; idem van de R.K. Geiten- fokvereeniging Spierdijk over ontvangen subsidie. Voorts was ingekomen een aanvrage van het bestuur van de afd. Zuid-Holland van de Vereen. van Ned. gemeenten tot het ver leenen van een bijdrage groot 1/4 cent per inwoner, voor de aankleeding van de be- stuurs-kamer in het nieuw te stichten ge- bouw dezer vereeniging. Daar dit voor onze gemeente 2.50 zal bedragen, werd alzoo besloten. De raad ging daarna in comite, aangaan- de de benoeming van een Hoofd der O.L.S. Na heropening werd met algemeene stem- men gekozen de heer C. Koppenal, hoofd der school te Benschop (prov. Utrecht). Het voorstel van B. en W. om voor den bouw van een brandspuithuisje in de Wog- meer een geldleening aan te gaan, groot 475, af te lossen in 5 jaar, werd aangeno men. Inschrijvingen waren ingekomen van L Groot 418, J. Naastepad 413.50, Van Dignum 410, en Wijte 404. Aan laatst- genoemden werd het werk opgedragen. De pensioen-grondslag voor dr. Cohen werd vastgesteld op 700. Aan de daarna behandelde gemeente-be- grooting ontleenen we o.m. Het salaris van den gemeente-bode werd verhoogd van 300 tot 400 plus vrije wo- ning, waarvoor berekend wordt 150. Bij den post extra-toelage Rijksveldwach- ter, groot f 75, vroeg de heer Visser inlich tingen. De burgemeester, als hoofd der politie, lichtte een en ander toe, o.m. dat voor extra diensten, b.v. bij feesten en etc. eventueel 5 per nacht werd uitbetaald. De heer Visser zou het billijker vinden dat, daar de gem.- veldwachter toch dezelfde prestatie in deze had, de toelage verdeeld zou worden.. De burgemeester achtte dit ook een zeer billijke zienswijze, waarna zonder meer al dus werd besloten. De verhooging van subsidie door de afd. Spierdijk v. d. L.T.B. gevraagd, voor den te houden cursus in Landbouw en Glas-cultuur werd niet verleend. Aan het hoofdstuk-belastingen, ontleenen wij, dat vastgesteld werden: 80 opcenten be- lasting gebouwde eigendomtnen 750, 20 opcenten belasting ongebouwde eigendom tnen 575; 60 opcenten personeele belas ting 1350; 100 opcenten rijksinkomsten- belasting 4800, 100 opcenten vermogens- belasting f 1200 4 pet. inkomstenbelasting 15.500. i Voor de wijkverpleging werd vastgesteld 150, Wit-Gele Kruis en Vereen. van Dia- conale Gezinsverpleging ieder 75. Het voorstel van B. en W. om het salans van den gemeente-opzichter van \f 50 op 100 te stellen, werd aangenomen. Idem van den school-schoonmaker van 240 op 300, zulks mede in verband met meerdere werkzaamheden, verbonden aan de nieuwe school. Vastgesteld werd een som van 700 voor bijzonder onderwijs. De 10 subsidie hoofdbestuur vak-onder- wijs West-Friesland werd van de begrooting geschrapt, zulks naar aanleiding van een opmerking van het raadslid Visser (salaris directeur 2200). Tenslotte werd de begrooting vastgesteld op 36.693.23; van het G.E.B. op 8002, gewone dienst en 767 in kapitaalsdienst; van het Burgerlijk Armbestuur op 2280.29. SCHERMERHORN. G e b o r e n: Petrus Johannes Marie z.v. C. Smit en J. C. Louwe. Barteld z. v. W. Mandemaker en W. Kleistra. Jaap z. v. G. Ens en M. Edel. Overleden: Barteld z. v. W. Mande maker en W. Kleistra. Getrouwd: Johannes Jonk 23 j. en Petronella Schaap 32 j. LVIII. Booglampen, refledoren, winkeU etalages en Uchlreclame. De ver- ouderde lantaarnpaal. Duislere buitenwijken en een stralend cen trum. De mensch gaat snel, ver licht hem hell De voorbereiding van een groot lichlfeest. Hulde aan Edison. Donker Amsterdam. Neen, lezer, wij bedoe- len hier niet de buitenste duistemis van het moreel verval te bespreken, dat men gemeen- lij'k aldus betitelt, wij gebruiken het woord „donker" niet in overdrachtelijken zin en wij zullen ons niet met een bespreking van den zelfkant der samenleving bezig houden, of- schoon de stad dien kant ook heeft. Wij wil len met dezen aanhef goed duidelijk maken, dat de verlichting in de hoofdstad heel veel be wenschen laat. Ge hebt dat misschien nooit bemerkt, maar dat komt omdat ge niet hier woont en u zich bij uwe bezoeken aan de stad hoofdzakelijk in de „city" blijft bewegen of langs de groote hoofdstraten. Maar er zijn buurten en het zijn heusch niet de armste wijken waar men zich's avonds niet zon der levensgevaar op straat begeeft. In de binnenstad en langs vele groote en drukke vefbindingswegen bloeien tot in den nacht de groote booglampen als wondere bloemen en het asphalt reflecteert den licht- schijn, zoodat het verkeer van boven en van onderen in het (electrische) zonnetje wordt ge- zet. In vele straten zijn de lampen aan kabels, die dwars van gevel tot gevel gespannen zijn, boven het midden van den weg opgehangen, zoodat de geheele route gelijkmatig wordt be- schenen. Op andere punten, zooals op het Leidscheplein en bij het Leidsche Boschje, staan hooge palen met booglampen van dui- zenden kaarsen. En dan wordt de gemeente- lijke lichtinstallatie bij haar werk nog onder- steund door particulieren, tot laat in den avond. Immers, vele winkeliers hebben de goede gewoonte hun etalagevensters nog na het sluitingsuur te verlichten en den gloed van de toonkamers draagt bij tot het verhel- deren van de atmosfeer, evenals het stralen der apparaten voor ..lichtreclame" op de da- ken der gebouwen. Wie's avonds laat van het Muntplein naar het Rembrandtplein wandelt, zal zich over te weinig licht niet te beklagen hebben. Amsterdam heeft hier iets van de „Ville Lumifcre", en wij vermoeden eerder, dat de bewoners van dit stadsgedeelte onder over- daad van licht lijden. Het zal waarschijnlijk niet gemakkelijk zijn om de slaapkamers in zooveel duister te hullen als voor den slaap wenschelijk. Ook heeft men in de binnenstad zorg gedragen voor een behoorlijke verlich ting der smalle steegjes en sloppen, waar de menschelijke roofvogels van den nacht zich vroeger konden opstellen om zwakke en genot- zuchtige karakters te belagen. Dit alles is zeer verdienstelijk, maar de goede zorgen van de G.E.W. strekken zich niet over de geheele stad uit. Er zijn nog ta. van straten in binnen- en buitenstad, waar de verlichting geschiedt door middel van de oude lantaarn-palen, met dit verschil, dat het, gloeikousje van voorheen door een electnsch lampje vervangen is. Onder die lantaarns is het behoorlij'k licht, maar tusschen twee palen ligt een donkere en verraderlijke strook duis- ternis. Men zal opmerken, dat klachten hier- over onzinnig zijn, omdat het vervangen van. gloeikousje door electrische brander toch reeds een groote vooruitgang beteekent en, vijftien a twintig jaar geleden moest men het; zonder electrische lampen stellen. Ja, maar in, dien verleden tijd was het verkeer nog niet' zoo intensief en snel als thans. Voor wande-, laars en rijtuigen is de verlichting met gee, wone lantaarnpalen ruim voldoende, maari; voor de snellere rijwielen en automobielen; geenszins. Wanneer ge van de hoofdstraten de grachten opzwenkt; wanneer ge u bijv.i langs den Binnen-Amstel beweegt,zult ge, spoedig den hinder van de duisternis bemer- ken. De automobilist mag in de binnenstad! zijn verblindende schijnwerpers niet gebrui ken en alleen parkeer-lampen ontstekent, maar daarmee komt hij niet zonder levensge vaar voortwaarts, levensgevaar voor ande- ren. Hetzelfde geldt voor de minder drukke straten in de buitenwijken. In de lanen langs Vondel en Willemspark moet men al heel goed den weg kennen wil men met zijn auto niet tegen een hek of boom aanbotsen en den Amstelveenschen weg is voor den toerist, die bijv. uit Haarlem komt en in Amsterdam- Zuid moet zijn, een verschrikking. Tenminste op donkere avonden, zooals men die in herfst en winter te genieten krijgt. In een van die straten werd eenigen tijd geleden een werk- man overreden, die's avonds een reparatie aan een rooster der rioleering te verrichten had en daartoe gehurkt op den weg zat. Dit te doen moet zonder eenig gevaar lijken voor den voetganger, want die man was natuurlijk reeds op een afstand van tien meter zichtbaar. Maar tien of twintig meter vrij uitzicht is voor een automobiel te weinig, zelfs al is d< yaart niet groot.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 10