DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. FIAT A. DAM Co. EEN JUBILEUM. modellen 520 - 521 - 525 Buitenland ALKMAAR TEL 490 No. 241 Dit nummer bestaat nit 4 blaaen. Honderd een en dertigste laargang 1929 •Mitwrvrffs t)tl voornitlt)etaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrnlmte. Brieven franco NX Boek- en Handclsdr. Y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Aiminigtr. No. 3. Redactle No. 33. Directenr: C. KRAK. ZATEKDAIS Wij hebben dezer dagen bezoek gehad van een bestuurslid van de R.K. Tooneelvereeni- ging Alberdingk Thym hier ter stede, die ons meteen blij gezicht kwam vertellen, dat zijn vereeniging op 25 October a.s. haar tienden verjaardag zal vieren en ons verzocht, met het oog daarop, ons artikel ditmaal aan bet jubileum dezer vereeniging te willen wijden. Wij hebben in den loop der jaren het genoe- gen gehad bij gedenkdagen van tal van Alk- maarsche vereenigingen en organisaties den levenslooo en de verdiensten der diverse jubi- laressen in het licht te stellen en het verheugt ons thans de aandacht te kunnen vragen voor een tooneelclub, die door vele gewaardeerde opvoeringen haar bestaansrecht meer dan voldoende heeft bewezen. Toen op 16 October 1919 de R.K. Midden- etandsvereeniging „De Hanze" haar koperen feest vierde, zorgden een aantal tooneelhef- vier met 30 en twee met 29 punten. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Post giro 37060 12 OCTOBER dan zes maal ten tooneele gebracht, evenals het blijspel „Filmmaniakken". Ook „De Dis- tel" van Fabricius, een stuk waarin het karak- ter van deze streek zoo goed naar voren komt men herinnert zich misschien nog wel, dat jaren geleden dit stuk voor de lezers van onze courant door het gezelschap-Wilson uic Hoorn werd opgevoerd was een successtuk op het repertoir van de thans jubileerende vereeniging. Natuurlijk kwam al spoedig het verlan- gen, zich eens aan een wedstrijd te wagen en in November 1926 toen te Nijmegen een nationaal Tooneelconcours was uitgeschre- ven, trok Alberdingk Thym op hoop van ze- gen naar de stad van wijlen Keizer Karel en is met lauweren beladen weer huiswaarts gekeerd. Het maximum te behalen punten was 180 voor een vereeniging en 30 voor personeele prijzen en de Alkmaarsche vereeniging wist een eersten prijs met 173 punten te behalen en niet minder dan zes personeele prijzen, hebbers voor een bijzondere attractie door de opvoering van een stuk, dat den minder fraaien titel „Van de Permetoasie" droeg en op 19 October daarop volgend kwamen de- zelfde acteurs met een stuk van een onzer stadgenooten voor het voetlicht en werd het blijspel „O.W.-Wee" van den heer J. F. M. Endel opgevoerd. Het applaus, dat de spelers op die avonden ken gebracht van een paar voile zalen met dankbare toe- schouwers in ontvangst hadden te nemen, deed hen begrijpen, dat hun werk gewaar- deerd werd en zij besloten een vereeniging te vormen en voortaan jaarlijks enkele uitvoerin- gen te geven. Zoo werd op 25 October 1919 de gemengd Tooneelvereeniging Alberdingk Thym gebo- ren, waarvan de heer P. van Kessel voorzitter werd, de heer Th. Groothuizen vice voorzitter, de heer L. Coret secretaris, mej. L. van Gie- zen penningmeesteresse, mevr. M. Kusters Van Scherpenzeel bibliothecaresse en de heer V. P. Keysper requisiteur. Als censor trad pater Van der Sande op en als tooneelleider de heer W. Vermeulen Dat was de beste belooning voor aller gemeenschappelijken ernstigen arbeid en het is te begrijpen, dat er na dit succes weer naar uitvoeringen van steeds beter gehalte gestreefd werd. Het tooneelstuk „Bij gebrek aan bewijs" bleek bij deze vereeniging in goede handen te zijn en werd verscheidene malen op de plan Er werd een Commissie van Bijstand be- noemd bestaande uit de heeren F. Bak, Dr. H Hofstee, L. Speet, C. W. Keysper en W J. B M. Witte, waarvan eerstgenoemde na zijn overlijden door den heer A. M. Middelhoff is vervangen. Aan bestuursleden, leiders en adviseurs op verschillend gebied heeft het dus de vereeni ging van den beginne af aan niet ontbroken en dat zij er alien toe medewerkten iets goeds tot stand te brengen, kan zeker uit een groote reeks opvoeringen blijken, waaraan spelers en publiek na vele jaren nog met genoegen terug- denken. De eerste uitvoering was die van het too neelstuk „Weldoeners der menschbeid", dat een buitengewoon succes had en waarover destijds zeer gunstige critieken zijn versche- nen. Op 12 October 1920, op den honderdsten gedenlcdag van Alberdingk Thym's geboorte, heeft de vereeniging een Thym-hulde georga- niseerd om daardoor den naam van haar grooten peetvader op de meest passende wijze te eeren en in het daarop volgende jaar werd in Alkmaar en omgeving het blijspel ..Toe kotnst" opgevoerd, dat door den heer Endel hier ter stede was geschreven. Spel were! daarin door zang afgewisseld en het vie1 blijkbaar zoozeer in den smaak, dat het niet minder dan vijf maal voor het voetlicht ge bracht werd. Dat de werkende leden dezer vereeniging hun naam in alle opzichten eer aandeden, kan zeker blijken uit de omstandigheid, dat in 1923, dus vier jaren na de oprichting, reeds de 25e uitvoering werd gegeven. De heer Endel, wiens reputatie als tooneel- schrijver nu gevestigd was, schudde ander- maal een tooneelstuk uit zijn mouw en onde de musicale leiding van den heer Joh. Kuiper Helaas moest de heer W. Vermeulen, we gens drukke werkzaamheden voor het lei- derschap bedanken en hij werd opgevolgd door den heer J. Haakman, die een jaar la ter om dezelfde reden het leiderschap aan zijn opvolger moest overgeven. Dat was de tegenwoordige leider, de heer V. Keysper, die op zoo goede wijze zijn moei- lijke taak vervult, dat hij weldra de ziel van het gezelschap is geworden. Toen hier ter stede onlangs het vijfde eeuwfeest van het Mirakel van het Heilige Bloed werd gevierd, hebben de Calderon- uitvoeringen van „De geheimen der H. Mis" plaats gevonden. Wij hebben daarvan des tijds een uitvoerig verslag gegeven en daar- uit is wel gebleken, dat men er inderdaad met succes naar gestreefd heeft op tooneel- gebied iets bijzonders te brengen. Vele leden van Alberdingk Thym hebben aan die uit voeringen medegewerkt en door hun spel ze ker tot het succes daarvan bijgedragen. Een Katholieke Tooneelvereeniging als Al berdingk Thym staat natuurlijk onder geeste lijke censuur. Wij heben reeds medegedeeld, dat pater van der Sande die ook deel uit- maakte van de Gemeentelijke Bioscoopcom missie de eerste censor der vereeniging is geweest. Hij werd opgevolgd door pastoor Micklinghoff en na diens vertrek is pater M J. Freke censor geworden, die tijdens d eeuwfeesten te Alkmaar ook voorzitter van het Calderon-comite geweest is. Het tegenwoordige bestuur der vereeniging bestaat uit de heeren P. van Kessel, voorzit ter; J. F. M. Endel, vice-voorzittermej Teddy Maas, secretaresse, de heer J. Robert, penningmeestcr en de heer V. Keysper, too neelleider. Zooals gezegd, gaat de vereeniging nu ter eere van haar tienden verjaardag jubilee ren, en het jubileumstuk zal „De Nar", een drama in vier bedrijven van Kees Meekel zijn. De heer Cor Hermus, die ook voor de re gie bij de Calderon-uitvoeringen zorgde, heeft andermaal zijn medewerking toege- zegd en er wordt sinds Augustus met voile ambitie gewerkt om een in alle opzichten gesiaagde uitvoering te kunnen geven. Het plan bestaat om daarvan drie jubi- leumsvoorstellingen te geven en wel op 3, 4 en 5 November aanstaande. Wij hebben dezer dagen reeds de namen van diverse comiteleden gepubliceerd en uit werd een opvoering gegeven van „Er wordt die lange lijst namen van bekende stagenoo- een Komng gevraagd", welk stuk weer een I succes voor de jonge vereeniging was, die op den avond der uitvoering door de Commissie van Bijstand werd gehuldigd. deze ook getelegrafeerd hebben, dat het pro ces in elk geval met een veroordeelend vonnis moet eindigen. Zooals men weet, waren de Chineesche autoriteiten van meening, dat op het oogen- blik van den inval in het consulaat-generaal een vergadering van de Derde Internationale bijeen was. Een der beklaagde, de agent van den Russischen directeur van den Oost-Chi- neeschen spoorweg, Toerofski, beweert echter, dat hij voor een persoonlijk aangelegenheid van deze in het eonsulaat was en in de spreek- kamer gearresteerd werd. Dit is een omstan digheid, waarvan de Chineesche politie geen proces-verbaal heeft opgemaakt, hoewe! Toerofski daar om verzocht had. Toerofski ontkent ook, dat er in de spreek- kamer documenten verbrand werden, terwiji een telegram, waarin sprake is van terroris- tisch optereden van zijn kant, door hem een detectieve-roman genoemd wordt, waarmee hij niets uitstaande heeft. Tegen een anderen beklaagde maakte de rechter de opmerking dat hei wel merkwaar- dig was, dat de beklaagden daar van ver- scnillende kanten waren voor visa en passen Een derde gaf op een dergelijke opmerking het antwoord, dat hij sowjet-onderdaan was en het recht had het eonsulaat binnen te gaan op het oogenblik, dat hij dit wenschte. De in beslag genomen documenten zijn ter terechtzitting slechts in kopie aanwezig en het kostte de verdediging groote moeite er voor de beklaagden inzage van te verkrijgen. De beklaagde Pritsjko bleek noch te kunnen lezen, noch te kunnen schrijven. Nadat alle beklaagden met een vaartje ver- hoord waren, was het woord aan het O. M Een protest van de verdediging, die wilde dat ook de getuigen gehoord zouden worden, baatte niet: de rechtbank antwoordde dat de zaak haar reeds voor de zitting duidelijk was Verzoeken om dan althans bepaalde getuigen te hooren, werden evenmin ingewilligd Toen de verdediging herinnerde aan vroeger ge- dane verzoeken, waarop nog geen beschikking gekomen was, hoorde zij dat zij alle gewei- gerd waren, ook het verzoek om teruggave van de papieren, welke op de beklaagden in beslag genomen waren (visa, quitanties, enz en waaruit het doel bleek. waarom zij in het eonsulaat aanwezig waren. Een laatste ver zoek om schorsing van tie behandeling, om- dat de verdediging niet op dit snel verloop verdacht was geweest, werd eveneens afge- wezen. Daarna nam het O.M. requisitoir. In zijn geheele betoog werd niet een der beklaagden met name genoemd. Zijn rede kwam erop neer, dat de zaak een internationaal karakter droeg, omdat zij oorlogshandelingen als na- sleep had kunnen hebben, dat de schuld van de beklaagden buiten twijfel was, omdat na den inval in het eonsulaat om 2 uur zich niemand meer had aangemeld en dat de Chi neesche autoriteiten de beklaagden niet zon- der reden gearresteerd hadden. Na deze rede nam de rechtbank de beslis- sing, dat alle geklaagden op de zeven voor- naamste na moesten worden weggeleid. Pro- testeeren baatte weer niet. „Er was te weinig plaats om te zitten en staan was niet goed". De beklaagden wilden best blijven staan, maa de beschikking bleef gehandhaafd, zoo- dat de verdediging buiten aanwezigheid van het meerendeel der beklaagden het woord kreeg. De eerste verdediger, Minski, gaf een over- zicht van de handelingen van de rechtbank waardoor de taak van de verdediging be- moeilijkt was en de rechten der beklaagden was tekort gedaan en eindigde met de con- clusie dat de rechtbank klaarblijkelijk de Chi neesehe wetten niet kende. De rechtbank ant woordde daarop, met hem het woord te ont- nemen en het recht te ontzeggen in de recht- zaal te vertoeven. Tot zoover is het verloop van het proces tot nu toe bekend. Dat de „verdachten" veroor- deeld zullen worden, staat buiten twijfel Maar iedereen zal het wel met ons eens zijn, dat een dergelijke behandeling van een pro ces niet bepaald een gunstigen blik werpt op het Chineesche rechtswezen. Dat men daarnaast ook anderer belangen niet voorbij zag en steeds bereid was, voor een goed doel zijn medewerking te verleenen, be wijzen de talrijke uitvoeringen ten bate van liefdadige doeleinden. Zoo werden o.a. liefdadigheidsvoorstellin gen voor de Piusstichting, voor de Voetbal- vereeniging A.R.C., voor het Sint Fidelis- patronaat, voor het Bureau „Houvast" en voor het Marine-comite gegeven. Groote feestvoorstellingen werden georga- niseerd voor De Hanze, voor de 8 October- vereeniging, voor het Congres A.R.K.A., voor het muziekkorps St. Louis, voor den Kath. Kring in Alkmaar en Hoorn, voor de Han- delsreizigersvereeniging Sint Christoffel, voor de K.S.A., voor de lezers van van het N.H.D. en op de slotbijeenkomst der Missietentoon- stelling. Niet alleen in Alkmaar hadden de opvoe ringen plaats, het gezelschap trok ook naar buiten en mede in Hoorn, Purmerend, Noord- Scharwoude, Kalverdijk en Ursem zijn zeer gesiaagde uitvoeringen gegeven. De tooneelschrijver Fabricius was zeer fa- voriet en „Onder een Dak" werd niet minder ten kan zeker blijken, dat er voor dit jubi leum groote belangstelling bestaat. De eerste dezer drie uitvoeringen is de 75e voorstelling welke door de jonge tooneelver eeniging wordt gegeven en eigenlijk wordt er dien avond dus een dubbel jubileum gevierd. Dat een tienjarige reeds vijf-en-zeventig maal een voile zaal van haar kunst heeft la- ten genieten, is een buitengewone prestatie. Het zal de jubileerende vereeniging zeker niet aan bewijzen van sympathie en dank- baarheid ontbreken en we voegen daarbij gaarne onze gelulcwenschen in de hoop, dat Alberdingk Thym nog tal van jaren op den thans ingeslagen weg zal mogen voort- gaan. Hagelijksch overzichi HET RUSSISCH-CHINEESCHE CONFLICT. Het proces tegen 38 Russische on- derdanen; met een sneltreinvaartje verhoordeen scheve rechtstoestand in China. Te Oharbin is het proces begonnen tegen 38 Russische onderdanen, die in hechtenis genonwn zijn bij de huiszoeking in het Rus sische consulaat-generaal aldaar. Volgens berichten uit Rusland wordt het proces op last van de regeering Moekden in een zoo snel mogelijk tempo gevoerd en zou Zaterdag zullen de besprekingen plaats hebben over de vragen die alsnog niet zijn beantwoord. Vervolgens zal de commissie zich in sub-commissies verdeelen. Slechts als deze een hoofdstuk der statuten hebben behandeld, zal het in een plenaire zitting der sub-commissies worden besproken. De commissie ziet zich dus tot taak ge- steld een algemeen organisatieplan uit te werken en ten slotte een wet voor te bereiden voor het land waar de bank zal worden ge vestigd. Het ligt voor de hand dat dit eerst kan gebeuren als definitief bepaald is welk land dit zal zijn. Lion Fraser, die tot steun der Amerikaansche delegatie naar Baden- Baden is geroepen, is aldaar Vrijdag aange- komen. DUITSCHLAND. DE ZAAK-SKLAREK. Burgemeester Boesj lilt Amerikc terug geroepen. De gemeenteraad heeft met algemeene stemmen een soc.-dem. voorstel aangenomen, waarin een scherp onderzoek naar alle met de zaak-Sklarek in verband staande aange- legenheden, zoowel commercieele als dienst- zaken, alsmede naar t optreden van alle bij deze kwestie betrokken personen wordt ver- langd en bovendien een controle op het ge heele bedrijf der Stadtbank. De Raadbesloot verder den eersten bur gemeester Boss uit Amerika terug te roepen. Een desbetreffend communistisch voorstel werd met groote meerderheid aangenomen. De houding van burgemeester Boesj Een A.T.A.-telegram meldt uit New-York dat burgemeester Boesj aan een vertegen- woordiger van de „Ass. Press." verklaard heeft bij geen enkel schandaal betrokken te zijn. Hij is voornemens zijn oorspronkelijke reisplan niet op te geven. Deze verklaring zou gegeven zijn voor ontvangst van bericht, dat de gemeenteraad besloten had hem terug te roepen. In verband met een en ander heeft de waarnemend burgemeester Scholz een mede- werker van de „Koln. Z." erop gewezen, dat de eerste boot, welke de heer Boesj in New- York zou kunnen nemen, op 19 Oct. vaarr. Hij zou dan op 29 Oct. in Berlijn kunnen zijn. Reeds geruimen tijd geleden heeft het reisgezelschap plaatsen besproken op de .Bremen", die 31 Oct. in Bremen aankomt. Indien de burgemeester dus gebruik zou ma ken van de eerste gelegenheid, dan zou dit slechts twee dagen sparen. Een vervroegd vertrek zou echter in Amerika tot allerlei commentaren aanleiding geven, welke niet in het belang van Berlijn en Duitschland zou den zijn. In een bespreking van het gisteren vermel- de telegram van burgemeester Boesj, consta- teert het „Berl. Tag.", dat de heer Boesj de levering erkent van een bontmantel door de Sklareks aan mevrouw Boesj, waarvoor 275 M. werd gevraagd. De wijze waarop de bur gameester verklaart daartegenover gehan- deld te hebben, acht het blad niet correct. Wanneer hij den prijs ongewoon laag had gevonden, had hij beter gedaan of den man tel te weigeren of de 1000 M. aan de Skla reks te betalen. Uit het telegram blijkt niet of die 1000 M. thans wel ter bestemder plaatse zijn gekomen. De communistische „Rothe Fahne" gaat voort met onthullingen en beweert nu, dat zoowel de eerste burgemeester als burge meester Scholz een aangeteekend schrijven. waarin zij twee jaar geleden gewaarschuwd werden tegen de praktijken van de gebroe ders Sklarek, verdonkeremaand hebben zon der in eenig opzicht van de waarschuwing werk te maken. Volgens de „R. F.", omdat de heer Boesj gebonden was aan zijn vrien- den en geldschieters Sklarek. FIAT „is" een wonder- „zes". Oude, dege- lijke Europeesche fabrikaatshoedanig- heden gepaard aan de goede kwaliteiten van de Amerikaansche constructie, zie- daar in 't kort deze Fiat-schepping. De volkomen geruis:hloosheid van motor, gangwissel en achterbrug; de vingerlichte druk, waarrnede men alle bedienings-organen doet functionnee- ren; het bliksemsnelle optrekken; die groote snelheid; het zonder overschake- len kunnen rijden zoowel met topsnel- heid als met den langzamen gang van den wandelaarziedaar eenige ken- merken van dit type. VOLKENBOND. DE ONDERHANDELINGEN TE BADEN-BADEN. De commissie voor de Internationale Bank voor de Herstelbetalingen heeft Vrijdag de eerste lezing van de statuten, zooals zij op grand van Engelsche, Fransche en Belgi- sche voorstellen, luidden, beeindigd. De kwestie der arbitrabiliteit werd naar een speciale juridische commissie verwezen. Ver volgens was aan de orde de vraag omtrent de rechten van den directeur-generaal en van den president van den bestuursraad. Wai betreft de aangelegnheid van het bijzondere adviseerende comity dat bijeengeroepen moet worden in het geval dat Duitschland een transfercommisie verlangt, was men het er over eens, dat deze commissie niet alleen mag bestaan uit leden van den bestuursraad, maar dat ook anderen zullen kunnen wor den toegelaten. Tenslotte werd de openbaar- heid der bank besproken. Hen was het er al meen over eens dat de bank een zoo groot mogelijke openbaarheid moet bezitten. Men kwam overeen dat er minstens eens in de maand een belans zal worden gepubliceerd. Het wordt aan de bestuursraad overgelaten deze termijn desgewnscht tot een week te korten. keerden in den auto, waarin zij eerst de por- tefeuille naar binnen wierpen, konden zij niet terstond wegrijden. Zij sprongen weer uit den wagen, maar vergaten den buit. Hoewel nagezet door de politie, die een revolvervuur op hen opende, dat de bandieten al vluch- tend beantwoordden, wisten zij te ontkomen. MOSKOU EN PRATS-DE MOLLO. De burgemeester van Prats-de-Mollo, een Pyreneeendorp bij Ceret, is communist en communisten zijn ook de leden van den ge meenteraad van Prats-de-Mollo. Maar de Fransche communistische partij heeft, in naam van de derde Internationale het is de Figaro, die het verhaal doet aan den burgemeester van Prats-de-Mollo bekend ge- maakt, dat hij uit de partij was gestooten omdat hij niet in communistische zin had be- partement der Oostelijke Pyreneeen, toen de ze op rondreis was, had ontvangen en voorts omdat hij niet communistische zin had be- toogd op 1 Augustus. Maar in de eergisteren gehouden gemeen- teraadsvergadering van Prats-de-Mollo heb ben de leden, alien communist, zich solidair met hun burgemeester verklaard en een motie van vertrouwen en gelukwensching aan zijn adres aangenomen. Wat moet Moskou doen? ERNSTIGE BRAND IN OOSTPRUISEN. Gisternacht is het dorp Makrauten in Oosl Pruisen, (District Osterode), door een zwa- ren brand geteisterd. Het ziekenhuis, vier woonhuizen, twee schuren en drie stallen brandden geheel af. Het huisraad en de oogstvoorraden van de door deze ramp ge- troffenen, zijn voor het meerendeel niet door verzekering gedekt. EEN GEVECHT MET LEEGE BIERFLESSCHEN. Een doode. In een dorp in de buurt van Linz kregen drie boerenzoons, van wie er twee broers waren, twist om een meisje. De twist werd uitgevochten in een naburig bosch, met lee- ge bierflesschen. Toen alle "drie reeds ernsti- ge hoofdwonden hadden opgeloopen, keer den de beide broers zich tot den derde en sloegen hem zoo lang met de leege flesschen tot hij stervend in elkaar zakte. De broers zijn in hechtenis genomen. FRANKRIJK. MARSEILLAANSCHE AUTO- BANDIETEN. Auto-bandieten te Marseille hebben een brutalen, zij het ook mislukten, aanslag ge daan op 'n belasting-inner, wien zij 'n porte- feuille met 20.000 frank ontrukten. De ban dieten waren van hun wagen gesprongen om den man te overvallen, hadden den motor niet afgezet om dadelijk weer weg te kunnen rijden na hun misdaad te heben gepleegd Maar een voorbijganger, die blijkbaar met autos was bekend, zette den motor af toen hij den wagen zonder chauffeur aan den weg zag staan. Toen nu de bandieten terug- de regeering. DE SPRE KENDE FILM. Moeten er auteursrechten op betaaldl Het eerste proces met de sprekende film als inzet zal dezer dagen in behandeilng ko- men. Het Bureau voor Auteursrechten is van oordeel dat een sprekende film gelijk staat met een gewoon tooneelstuk en dat het dus recht heeft op de tantiemes. De eigenaar v^n de film beweert het tegendeel. De film werd getrokken uit „Le Collier de la Reine", het verhaal van Alexandre Dumas pere en Auguste Maquet. Zij was oorspron- kelijk een zwijgende film, doch de maker ver* anderde van denkbeeld en wijzigde haar in een sprekende film. Toen trad het Bureau voor Auteursrechten naar voren en eischte zijn aandeel op. Het resultaat van het rechtsgeding wordt met spanning tegemoet gezien, daar de auteurs of hun erfgenamen belangrijke tan tiemes in kas zouden kunnen krijgen indien het standpunt van het Bureau voor Autevrs- rechten overwint. A CHINA. HET CONFLICT MET RUSLAND. China en het Duitsche voorstel. Het voorstel der Duitsche regeering inza-i ke de vrijlating der gevangenen is te Nan king aangekomen. De Chineesche minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Wang, ver- klaarde aan vertegenwoordigers der Chinee sche pers, dat de regeering bereid is het Duitsche voorstel aan te nemen, onder voor- waarde, dat ook de Russische regeering zich bereid verklaart alle Chineesche onderdanen die zich in de Russische gevangenissen be- vinden, te ontslaan en hen in staat te stellen naar hun vaderland terug te keeren. Het antwoord der Chineesche regeering zal binnen enkele dagen aan den Chinee- schen gezant te Berlijn worden gezonden, die het aan de Duitsche regering zal over- handeigen. STRAFEXPEDITIE TEGEN FENG. - Aanhouding van twee zijner gent raals gelast. Een oorlog tusschen de nationale regee ring en de troepen van Feng Joe Hsiang schijnt onvermijdelijk. De nationale regee ring heeft last gegeven tot de aanhouding van twee der bekwaamste generaals van Feng Joe Hsiang wegens samenzwering te gen de regeering, maar beiden hebben de vlucht genomen. Gemeld wordt dat de troepen van Feng tegen de regeering oprukken met Hankau als doel. In een regeeringscommunique wordt mee- gedeeld dat er een strafexpeditie is georga- niseerd tegen de troepen van Feng omdat zijn generaals zich ojitrouw betoonen tegen i I inn hnn ^nlrOf kltilratl Hof £»t* H1 f 1 11 nl -<■

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1