Partis ©lie Uneven. Brieven ait Amerika. Voor de huisvrouw. UNDBQUW en VEETEELT. 1929. No. 241 Honderd een en dertigste Jaargang. Zaterdag* 12 October. SEIZOEN-BEGIN. De thuiskomst van de Parijzenaars na hun vacantie en daarmee het begin van het nieuwe seizoen, heeft op werkelijk tragische wijze ingezet. Een groot geleerde, een man van zeldza me nauwgezetheid in zijn privaat leven zoo- wel als in zijn physieke, chemische en bacte- riologische onderzoekingen, die in zijn func- tie als directeur van den juridischen indenti- teitsdienst aanzienlijke en grondige verbe- teringen heeft aangebracht in de werk- methodes om met meer zekerheid de waar- heid en de rechtvaardigbeid te dienen, is vermoord geworden, doodgeschoten, door iemand, die waarschijnlijk een maniak is, en die Mr. Gaston Bayle ervan beschuldigde een oneerlijke uitspraak te hebben gedaan m een expertise, waar het ging om een kwestie van eenige biljetten van duizend francs. Het hoeft niet gezegd te worden wat een consternatie die afschuwelijke en idiote mis- daad in heel Parijs verwekt heeft, vooral bij degenen, die Mr. Bayle persoonlijk kenden en wisten, hoe hij in al zijn navorschingen met niets anders rekening hield dan met het te onderzoeken materiaal alleen, en nooit de personen wilde zien, die in de kwesties be- trokken waren, noch misdadiger, noch slacht offer, noch een der twistende partijen, om nooit zich ook maar in het minst te laten be- invloeden bij zijn nasporingen en in zijn on- baatzuchtigen dienst aan de Waarheid. U weet, hoezeer de atmosfeer deze laatste weken reeds vertroebeld was door twee an dere misdaden, waarover een mysterie blijft zweven tot op den huidigen dag, die druk besproken worden in de conversaties, waar over druk geschreven wordt in de kranten, en die heel wat sceptici den spot doen steken inet het werk van de politic, hoewel die na tuurlijk doet wat ze kan, maar tot nog toe steeds tevergeefs. En nu is die nieuwe misdaad bedreven op den persoon zelf van den man, die herhaal delijk in de donkerste gevallen een fel licht heeft laten stralen, en die zeker erin geslaagd zou zijn ook in die twee laatste gevallen de justitie een definitieve opheldering te ver- schaffen. In die zware sombere atmosfeer is een an- der bericht de publieke verbeelding pijnlijk komen treffen. Een van de grootste kerkvor- sten van het Katholicisme, kardinaal Dubois aartsbisschop van Parijs, is gestorven op den leeftijd van 73 jaar. Om zich een denkbeeld te vormen van de populariteit van dien man, die uit een zeer bescheiden milieu voortgekomen, enkel door zijn moreele kwaliteiten de hoogste graden der priesterlijke waardigheid bereikte, is het voldoende de belangrijkheid en de namen der persoonlijkheden te lezen, die gekomen zijn om kardinaal Dubois de laatste eer te bewijzen toen zijn lichaam van de kliniek naar het aartsbisschoppelijk paleis in den faubourg St. Germain werd overgebracht: bijna het geheele voltallige ministerie met den President der Republiek aan het hoofd; talrijke senatoren en kamerafgevaardigden; inaarschalk Joffre en maarschalk Petain, mr Leon Israel, de opperrabijn van Frankrijk; verscheidene buitenlandsche gezanten; ten slotte leden van de Academie Fran?aise, schrijvers, enz., enz. Vanaf het oogenblik, dat de droeve tijding bekend was geworden, stationneerde den heelen dag lang een talrijke menigte in het gewoonlijk zoo kalme en stille straatje, waar het aartsbisschoppelijk paleis staat, in de hoop even daar binnen te kunnen gaan, on danks de strenge bewaking. Eindelijk, den 25sten September, werd de menigte toegestaan te defileeren langs het stoffelijk overschot van kardinaal Dubois, en de belangstelling was zoo groot, dat er op het trottoir, dat naar het aartsbisschoppelijk paleis leidt, verscheiden balustrades opge- richt moesten worden om de vrome, plechtig- etille menigte te kanaliseeren, die daar zon- der ophouden maar steeds defileerde negen uur lang achter elkaar. En in denzelfden tijd, dat zoo talrijke har- ten in droefenis of consternatie leven, hebben er in Parijs andere gebeurtenissen plaats yan een geheel verschillend karakter, „echt- Parijsche" gebeurtenissen Een theater, en film-artiest, wiens komisch spel (altijd hetzelfde), dat bestaat uit een combinatie van domheid en slimheid tegefij- kertijd, een spel dat niet ver verwijderd is van dat van den gewonen hansworst, hem zeer populair heeft gemaakt heeft „alle menschen, die graag lachen willen" uitge- noodigd om zijn huwelijks-plechtigheid te komen bijwonen. U begrijpt, dat een massa Parijzenaars zich dat geen tweemaal hebben- laten zeggen en bij drommen toegestroomd zijn. Om te lachen zonder dat het iets kost, Biscot, hun beveling, in levende liive te zien, zijn natuur- lijk toegesneld alle kellners, die op dat uur vrij waren. alle restaurants-chasseurs, alle bakkers- en slagersjongens, alle werklui zon der werk. Zoodat de rue de Chateaudun, waar de kerk Notre Dame de Lorette staat, volgepakt stond met een allervroolijkste menigte. klaar om met zijn gelach al het ge- wone lawaai te overstemmen, dat er over- dag in die straat heeischt door een ontzet- tend druk auto-verkeer, en een ononderbro- ken, steeds maar voortvloeiende menschen stroom. Het hoeft niet gezegd te worden, dat er in een oogenblik een verschrikkelijke ver- keers-opstopping veroorzaakt was op dat kruispunt. De kerk zelf die was prop- en propvol, niet alleen met bewonderaars van Biscot, maar ook met een massa vrienden en beken- den van den populairen artiest, die zijn ge- zicht plooide tot den breedsten glim'ach. die hii in staat was ooit op zijn grappige physio- nomie te voorschijn te roepen. Goedig en edelmoedig stond hii daar voor de sakristie. en drukte onvermoeibaar alle handen, die hem toegestoken warden, en heeft zoo heel wat menschen geiukkig ge maakt, die een langdurige en dankbaie her- innering zullen bewaren aan den dag, waar- op ze persoonlijk met hun afgod in contact zijn geweest. Deze week hebben we een tooneelstuk bij- gewoond van een andere populaire Parijsche figuur, een jongeman, die van zijn vader een beroemden naam geerfd heeft, zoo ook niet diens talent. Ik bedoel Maurice Rostand-, en zijn nieuwe stuk „De laatste Tsaar". Om te beginnen moet ik u vertellen, dat dit stuk een groot succes gehad heeft in Parijs en door talrijke theater-critici zeer gunstig ont- vangen is. Er tegen geprotesteerd hebben al leen diegenen, die een beetje op de hoogte zijn van Russische dingen, en degenen, die ongevoelig zijn voor hoogdravende woorden- stroomen en hevig melodramatische, huile- rige sentimen-taliteit De brave jongeman, de auteur van het stuk, heeft den dag voor de premiere in een interview verklaard, dat hij in zijn stuk de historische gebeurtenissen zoo nauwkeurig mogelijk gevolgd heeft. Ziehier in het kort het onderwerp: Een jonge Parijzenaar met een honing- en stroopzoete onnoemelijk-edele ziel, is in de familie van den tsaar aangesteld als gouver- neur van den jongen en ziekelijken kroon- prins. Daar ontmoet hij de groothertogin Olga,'op wie hij sinds lang verliefd was, sedert hij toen hij nog in Parijs was, waar hij met zijn moeder in een bescheiden appartementje woonde haar portret eens ergens gezien had maar zonder te weten aan wie die oogen toebehoorden, die hem ineens zoo betooverden. Plotseling ziet hij haar„Ach!" De gebeurtenissen volgen elkaar op, de oorlog wordt verklaard, de onnoemelijk- edele jongeman spreekt een vlammende rede- voering uit, d.w.z. een heele reeks van holle, ronkende phrasen, waarin hij Jean Jaures verheerlijkt tegenover de tsarin! Hij smeekt den tsaar niet aan den oorlog deel te nemen, dien te vermijden. De oneindig-edele Parijzenaar is natuur- lijk van plan naar Frankrijk terug te gaan om zijn land te verd-edigen Maar plotseling verneemt hij, dat groothertogin Olga hem bemint, en dan blijft hij in Rusland. De revolutie breekt uit, en de keizerlijke familie wordt getransporteerd naar het huis Ipatieff. En daar, even voordat de keizerlijke familie zal vermoord worden, zooals beslo- ten is, komt Lenin aanzetten om met den tsaar te gaan discussieeren over bolsjewisme, godsdienst en vaderlandsliefde met een ar- gumentatie, waarover een eenvoudig conscien- tieus journalist zich schamen zou Als Lenin eindelijk vertrokken is, komt de roode garde op het tooneel, om den moord te voltrekken. En wie bevindt zich daar te midden van die roode wachters, als een van hen?De Parijzenaar met zijn onmete- lijke nobelheid, die gekomen is om Olga te redden. Maar Olga is al van een even erg onme- telijke nobelheid, en wil haar familie met ver- laten. En dan laat de Parijzenaar zich in een aandrift van allerhoogste nobelheid -met de keizerlijke famliie naast zijn aangebedene vermoorden. In dezen korten inhoud heb ik nog niet ge- sproken van de rol van den jongen kroon- prins, die zoo onecht is en zoo bespottelijk als maar mogelijk is; van de rol van Ras- poetin, die hypnotische passes maakt; en van de rol van een gen-eraal, graaf Nitsjewo— nitsjewo is het Russische woord voor „niets en de naam „graaf Nitsjewo" klinkt voor een Rus dus al even mal als voor ons Hollanders den naam „graaf Niets" zou klinken. En toch heeft dit bedenksel, zoo leeg, zoo valsch, en zoo dommig als het zelfs is, suc ces gehad, en iederen avond blijft het nog een flink publiek trekken. Het toppunt we hebben naast ons zelf menschen hooren snikken, zoo waren ze aan- gegrepen, door de grove effekten van dien melodrama-maker, die met zijn leugenachtige compositie een van de grootste tragedies ge- profaneerd heeft, die de wereld ooit gekend heeft M. DE ROVANNO. Parijs, October 1929. De winter is in aantocht. Dat merk ik, want nu worden er weer patroontjes voor handwerken gevraagd. Een lezeres wil een ovaal tafelkleed haken of breien, dat 55 bij 85 c.M. groot moet zijn. Zij vraagt: wat voor zijde? zoowel strengen als kluwen zijde zijn sterk. U is dus geheel vrij in uw keus. Ik raad u echter aan het kleedje in ver- schillende kleuren of nuances te haken; dat geeft een veel losser en mooier effect. Zet in een lichte tint 15 lossen op; tel dan terug en zet in de 8ste steek 1 dub- bel stokje; werk nu 2 lossen, 1 dubbel- stokje in iedere losse en in de lste losse 2 dubbelstokjes. De andere helft van de opze<steken wordt op gelijke wijze be- werkt; met een halve vaste wordt nu in de 5de losse verbonden; op deze wijze komen er in de rondte 15 dubbelstokjes voor. De 2de toer: 1 vaste op elk stokje; om elke twee lossen 3 vastenneem voor de 3de -oer een andere kleur en werk deze toer van louter vasten; 4de en 5de toer: weer een andere tint en nogmaals vas ten; Ode toer afwisselend 1 stokje, 2 los sen, waarbij dan steeds 1 vaste wordt overgeslagen7de en 8ste toer als de 6de; Dde toer: 1 stokje op 1 stokje van den vorigen toer, 4 stokjes om de volgende 2 lossen; 1 stokje op het volgende stokje, 2 lossen. Deze figuur herhalen tot de toer vol is; lOde toer weer van kleur ver- wisselen: om iedere 2 lossen van den vo rigen toer 5 dubbelstokjes; elk blokje stokjes door 2 lossen scheiden; llde toer: 1 vaste op het middelste stokje van een groep, 2 lossen, 1 stokje op het vol gende stokje 2 lossen, 1 dubbelstokje op het eerste stokje van de volgende groep; 2 lossen, 1 stokje, 2 lossen; dit figuur herhalen; deze toer dient om de om- treklijn die door de stokjes schulpen on- pelijk was geworden, weer op maat te brengen De 12de toer die weer in een andere nuance wordt gehaakt: 1 stokje, 2 lossen in de stokjes en vasten van den vorigen toer; zoo ontstaan de gelijke gaatjes; de 13de toer: 1 stokje, 3 lossen; llde toer: 1 stokje 4 lossen; de stokjes vallen steeds boven elkaar. U kunt op deze wijze doorgaan tot uw kleedje de ge- wenschte grootte heeft. Wanneer de ga- ten te groot worden, maakt U overal 1 extra stokje tusschen. Ik kan U niet voorschrijven hoeveel toeren U moet haken; het hangt van Uw haakpen, zijde en wijze van haken af. Indien de juiste maat bereikt is, gaat TJ afwerken met een laatsten toer: haal Uw draad om een lossen-boogje, haak 5 lossen en werk dan niet naar links doch naar rechts; haal Uw lossen door het volgende boog- je, haak er weer 5 enz. Op die manier maakt U een kleurig slingertje, dat een vlotte rand aan Uw kleedje geeft. Een andere lezeres vraagt het patroon voor een wollec broekje. U heeft noodig 70 gram Baldwin en Walcker's 4 draads Ladyship Merinowol of een andere hiermee overeenkomende kwaliteit, een paar breinaalden No. 9 en 91 c.M. smal elastiek. De lengte van de broek, gemeten van den band tot aan den onderkant der pij- pen langs den kant gemeten), bedraagt 38 c.M.de wijdte van den onderkant der pijp (v66r er elastiek doorheen is gere- gen): 39 c.M. Op de 5 c.M. in de breedte komen ongeveer 13 steken voor; en op de 5 c.M. in de lengte ongeveer 16 toeren. U moet aan den bovenband beginnen te breien; eerst 100 steken opzetten en verder het heele broekje met 1 toer recht 1 toer averecht breien. Na den eersten toer begint het verhoogde gedeelte al- dus: 2de toer: de eerste 8 steken recht; omkeeren en averecht terug; Ide toer: de eerste 16 steken recht; omkeeren en averecht terug; 6de toer: de eerste 24 steken recht; omkeeren en averecht te rug en zoo voortgaan; steeds 8 steken meer in elken rechten toer, totdat er 28 steken overblijven, die niet zijn gebreid. Nu over alle steken breien en door gaan, 1 steek meerderende aan het lan ae einc. van het werk bij elken achtsten toer; dit tien maal doen. Er staan nu dus 110 steken op uw naald; minder aan beide kanten van het werk 1 steek bij elken toer tot er 90 steken overblij ven. Nu op deze steken doorgaan over een lengte van ruim 10 c.M. zonder min der en af kanten! De andere pijp wordt op dezelfde ma nier gebreid; doch het verhoogde ge deelte moet U aan een averechtschen toer beginnen in plaats van aan een rechten. Dus: de eerste 8 steken ave recht, omkeeren en recht terug, enz. Voor het afwerken dienen de pijpjes aan voor- en achterkant aan elkander ge- naaid te worden; naai ze vervolgens dicht en maak onder aan de pijpjes en boven langs den band 1 c.M. breede schuiven om het elastiek door te rijgen Als de broek klaar is, moet hij aan den averechtschen kant met een tamelijk warm ijzer opgeperst worden, vooral langs de naden en zoomen. Deze broekjes zijn uiterst geschikt voor jongens en meisjes (doch vooral voor de laatsten) van elken leeftijd. U weet nu de maten van het patroon, dat ik U hier beschreef; wenscht u een klei- ner of grooter model te maken, dan is het slechts de kwestie van een kleine rekensom en U heeft ook daarvoor het patroon in handen. Vooral in ons 's winters zoo kille en vochtige klimaat kunnen kinders veel wil van dergelijke broekjes hebben. U kunt ze breien in alle kleuren, pas send bij jurkjes of jas; doch wit blijft al tijd het verkieslijkst, al moeten ze dan ook een keertje vaker in den wasch. Simuleerende ongelukkigen. New-York, September 1929. Kapitein John Thorpey en Detective Carey deden per Fordje de ronde door Jersey City. Beider wieg had in Old Ireland gestaan, zooals het een fatsoen lijken Amerikaanschen politieagent be- taamt en derhalve bezaten zij ook in ruime mate de diverse kwaliteiten van die wetsdienaren. De eerste, van een bepaald massief uiterlijk, vult zijn helft van Henry's two-seater meer dan waar- toe hij gerechtigd is, welke ruimte de magere Carey met genoegen aan zijn chef afstaat. Carey is een taai pezig type met vuurrood haar en zijn vierkante onderkin zou een jurylid van een sproe- ten-wedstrijd een aardigen tijd bezig houden. Torpey vertoont een blozend gladgeschoren gezicht onder zijn peper en zout-haar, het geheel geaccentueerd door een geweldigen hoornen bril. Ze reden in een matig gangetje, zooals het de pxlitie niet alleen past bij wijze van goed voorbeeld, maar onderwijl werd schcp naar alle kanten uitgekeken of af en toe eens bij een verkeersagent ge- stopt en een praatje gemaakt. Die poli- etjes wark,gewooaliik als olje op de golven, in hun buur, is het altijd uiterst rustig, in plaats van vol gas te geven, ordt er vaart goininderd. nog nicer dan anders wordt er op voetgan- gers gclet en iedereen straalt van naas- tenliefd" en oerbied voor de wet. Het duo Torpey-Carey is een overal voor- ••omend verschijnsel op de Amerikaan- sche straten, die niet weinig bijdraagt tot orde en vciligheid. Toch doet het al- weer ouderwetsch aan en vraagt om verbetering. Een open Fordje met twee mannen in uniform is meer een soort vlagvertoon dan werkelijk doeltreffend; vandaar dat we in New-York onopval- lende en krachtige Cadillac's of Buick's hebben, waarin twee schijnbaar welge- stelde zakenlui een ritje doen en toen zoo'n car onlangs in het Bronx Park werd aangehouden door een paar roo- vers, hadden de laatsten evengoed rechtstreeks naar eer. politiepost kun nen wandelen en zich al die moeite be- sparen. In Jersey City, een der New-Yorksche voorsteden aan den anderen Hudson- oever, gaat het meer op de oude manier en worden avonturen beleefd van meer kalmer natuur dan in de metropool. Torpey en Carey hadden de lucht gekre- gen van iemand, die nog wat met de wet te vereffenen had en kruisten in de buurt van Grand Concourse. Op den hoek van Concourse en Jackson Boule vard stond Murphy het verkeer te rege- len en wat was natuurlijker dan even te stoppen en aan Murphy te vragen of hij Jerry the Kid ook dien morgen ge zien had, want dat er een nieuwe ver- denking op hem rustte. Na de gebruike- lijke amicale begroeting al was Tor pey een captain en Murphy maar second grade patrolman, salueeren en in de houding staan doen we alleen bij offi- cieele gelegenheden draaide de ver keersagent met een ruk de seinpaal om, floot en gaf een leger zware vracht- auto's de gelegenheid een veerpont naar New-York op te zoeken. „Geen spoor van Jerry the Kid gezien! Wei Texas Tommy en Angelface, die hebben zeker weer den heelen nacht op het water gezworven. Wat hebben ze nu tegen JerryHee, jij! Wou je voor dit en dat met alle geweld overreden worden, stop!" Liefst onder de oogen van de drievou- dige Hermandad maaLio zich een man schuldig aan de overtreding van „jay walking", oversteken dwars door het verkeer heen. En wat nog erger was, hij trok zich niets aan van officer Mur phv's bevel om stil te staan, maar liep kalm door, waarop deze onder een her- nieuwd gefluit den seinpaal omdraaide en den man achterna ging. Deze toonde zich hoogst verbaasd, maar ging gewil lig mee naar het Fordje om onder- vraagd te worden. Uit hoofde van ancienniteit vroeg Torpey den man, waarom hij niet direct aan het bevel gehoorzaamd had en nam meteen den sch Jdige van het hoofd tot de voeten op. Boven een breede borst en vierkante sc.houders, niet ongelijk aan die van Torpey zelf, stak een onevenre dig magere hals en dito hoofd uit. Het- geen tot nader onderzoek ten bureele uitnoodigde en weshalve de man met een enkele handbeweging verzocht werd zich aan de treeplank vast te l.echten en mee te rijden. Zonder een woord te spre- ken voldeed hij daaraan en weldra zat hij in het posthuis omringd van blauw jassen. Bij onderzoek bleek hij geen contrabande bij zich te hebben, maar ge makshalve zijn heele garderobe over elkaar aangetrokken te hebben. Waar om hij niet gestopt had?? Als antwoord reikte de man een enveloppe met prent briefkaarten over, waarop getikt stond: Ik ben doofdstom en probeer op deze manier mijn college-gelden te verdie nen. Wat u me geeft, is de prijs." Doofstom en zich door de universiteit heen werken met briefkaarten te ver koopen? Kapitein Torpey keek den man eens aan en kwam door zijn jarenlange ervaring tot een conclusie. Jij bent net zoo doofstom als ik." De man wees met een wanhopig gebaar naar zijn ooren en mond en haalde potlood en opschrijf boekje voor den dag en beschreef zich- zelf als George Abbot, 19 jaar oud, af- komstig van Wheeling, West-Virginia. „Mannen, we hebben hier Jerry the Kid ingerekend," begon Torpey tegen de verzamelde agenten en Carey meende, dat Abbott een onwillekeurige beweging van schrik maakte, die hem ervan over- tuigde, dat de man simuleerde. Overi- gens hield hij zich uitstekend en stond er bij alsof de heele zaak hem niet aan ging. In drie lange uren trachtten zij op allerlei manieren den man te vangen die geen kamp gaf. Maar ongelukkiger- wijs is een Amerikaansche agent even vasthoudend als een buldog, wanneer hij niet volkomen overtuigd is. Er werd dus besloten den man door zwaardere proeven te laten gaan. Men stapte op- nieuw in een grootere auto met een derden agent aan 't stuur, men ging er gens koffie drinken en onderwijl diepten de drie politielui een berg onweerstaan- bare anecdoten op. Wat zij probeerden om den man in den val te laten loopen, het was allemaal tevergeefs. Dan maar naar het hoofdbureau toe en hem daar de third degree aangelegd in tegenwoordigheid van nog sluwer jongens. ADbot schreef gewillig en tot voldoening van zijn ondervragers zijn heele verleden op het papier en terw-1 hij daarmee bezig was, sloop een agent op zijn teenen vlak achter hem en gaf een vervaarlijken stoot op zijn alarm- fluit. Het succes was verdacht, Abbott schrikte geweldig. De meening der ge- tuigen liep cchter uiteen. Sommigen be- weerden, dat zulk een doordringend ge- luid als van een politiefluitje wel dege- lijk tot de dooven doordringt en niet al leen hoorbaar maar zelfs zeer pijnlijk voor het trommelvlies is. Anderen lach- ten en vonden de simuleering bewezen. Abbot zelf schreef, dat hij, hoewel doof, toch aog aeraivaap eu.ket .v.emogffi^P piih te voelen bezat. Die vlieger was dus niet opgtgean. Terwijl hij dat opschreef, brulde er een claxon aan zijn apdere oor cn opnieuw sprong de man hoogst .verdacht in zijn stoel op om echter zijn ondervragers niet veel verder te bren gen. Het kamp was en bleef verdeeld. Het zag er naar uit,alsof hij gewonnen had .i men hem met veront.schuldigin- gen zou laten gaan, toen een der agen ten op het onzalige idee kwam, dat er in een kast nog een partijtje in beslag ge- nomen vuurwerk lag, afkomstig van den laatsten 4en Juli. Abbot werd dus in een rieten leunstoel gezet en opnieuw met papier en potlood bezig gehouden. Onderwijl maakte een agent een aardig bouquetje voetzoekers klaar en wist dat met de jagerskwaliteiten van een In- diaan ongemerkt onder den leunstoel vast te maken. De spanning onder de aanwezigen steeg tot kookpunt. toen, hij er een lucifer bij hield en ^ich ijlings uit de voeten maakte. Met een slag als van 'n kanon sprong de heele zaak uit elkaar. Abbot vloog op en vloekte overtuigend en rijk bespraakt in een aangenaam klinkenden bariton. •JDenken jullie maar alies te kunnen doen?" eindigde hij. Wil je nou prat en?" vroeg Torpey. „Ja, ik zal praten." Hij vertelde drie jaar geleden in Chi cago met de doofstomheid begonnen te zijn, nadat hij het van andere profes sionals" geleerd had. Het betaalt goed en het kost weinig moeite, terwijl hij heele- maal zijn eigen baas was, zoodat hij be sloten had dat baantje te blijven uit- oefenen; Ten tijde van zijn arrestatie had hij maar drie dollar op zak, maar hij ver- klaarde dit uit het feit, dat hij geen vaste werker was en soms vacantie nam. Wanneer ik genoeg heb om het eeij tijdje uit te zingen, scheid ik er mee uit tot het weer noodig is." Niettegenstaan- de dit alles vond Torpey termen aan- wezig om hem voorloopig opgesloten te houden en eens zijn verleden na te gaan volgens de politie-registers, met de belofte, dat hij over tien dagen gehoord zou v. orden. Zoo heeft New-York de prachtigste namaak-blinden, longlijders, eenbeeni- gen 'en toevallen-lijders. Het straatpu- bliek is goedhartig en bijgeloovig, zoo dat die „stakkerds" tientallen dollars per dag ophalen. Er werd dezer dagen een toevallijder ingerekend, die een me- talen kap onder zijn hoed had om zich niet te bezeeren, wanneer hij zich neer- smakte. Beenen worden opgebonden en gezichten prachtig geschminkt, maar het toppunt is de „crust thrower". Dat is de man, die ergens een korst brood op het trottoir legt, dan er langs wan- delt en er zich als een hongerige hond opwerpt. Tegen zoo'n zielige vertooning is de menschheid niet bestand en men tast in zijn zak, heel diep. VEREENIGING VAN OUD-LEERLIN- GEN DER VAKSCHOOL VOOR KAAS- MAKERS TE HOORN -: In cafe Central hield de Vereeniging van Oud-leerlingen der Vakschool voor Kaas makers te Hoorn gistermiddag ten 2 ure een algemeene vergadering. De voorzitter, de heer P. Smit, verheugde zich over de goede opkomst en sprak den wensch uit dat de besprekingen op aangena me wijze zouden worden gevoerd en zouden strekken tot verruiming van de inzichten. De secretaris de heer P. Groot Cz. las hierop de notulen, die onveranderd werden vastgesteld. De secretaris deed hierna mededeeling van de ingekomen stukken w.o. het jaarver- siag van den Rijkszuivelconsulent over 1928. Hij deelde voorts mede, dat het dit jaar niet gelukt was om evenals in 1926, gratis en tree voor een excursie naar de Jaarbeurs te verk rijgen. Wel konden entreekaarten voor 50 cent worden verkregen. De firma Huidekooper was in den arm ge- nomen, doch ook dit had geen resultaat. Na aflooo van de jaarbeurs heeft spr. nog eens de handelarenorganisatie hierover aan- geschreven, omdat verschillende leden reeds van hun fabriek een kaart hadden gekregen, zoodat deze de kaarten van 50 cent niet wil- den accepteeren. Tenslotte waren de 20 kaar ten door 't jaarbeursbestuur geschonken, doch in het vervolg zal het niet meer gaan om de vrij kaarten te krijgen. De heer N. Groot periodiek aftredend werd als bestuurslid vervangen, wegens niet herkiesbaar zijn, door den heer Schouten te Ilpendam. Wegens het te Obdain niet verder kunnen van den motortrein, die den spoordienst AlkmaarHoorn onderhoud, kwamen een aantal heeren w.o. het eere-lid Dr. Scheij, een uur later ter vergadering. Deze motortreinen, die voor drie maanden in dienst zijn gesteld, schijnen niet te vol- doen, aangezien het herhaaldelijk voorkomt, dat ze niet verder kunnen. Velen wachten dan ook reeds den gewonen trein af om zekerheid te hebben te komen waar ze willen zijn. Tot leden der commissie tot nazien der re kening 1929 werden de heeren P. Geuzen- broek, H. Hooijberg en H. Homan benoemd. Als afgevaardigden naar de algemeene vergaderingen der Bonden van Zuivelfa- brieken werden gekozen de heeren D. Ver- beek voor den nieuwen en S. Groot voor den ouden bond. De heer P. Smit hield hierop een inleiding over de verandering van bedrijfsvorm der Zuivelfabriek te Egmondermeer. Spr. herinnerde er aan hoe in 1910 in den N.V. vorm de fabriek werd opgericht en in 1920 in de cooperatieve vorm werd omgezet. De fabriek stond tenslotte voor de vraag op- doeken of veranderen in een kaas- en boter- fabriek. Volgens aanwijzigingen van Dr. Scheij werd tot het laatste besloten. Spr. gaf een uiteenzetting van de inrich ting van de fabriek na de verandering. Hij stelde in het licht, dat de bezwaren zijn overwonnen en dat thans de melkbehandeling beter tot zijn recht komt Itansflt Ciurant.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5