DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. m DE TOESTAND IN CHINA. DETOESTANDJNAFGHANISTAN flonffew m er tfertlgrte lasrpnj Buitenland Re. 242. 1)1! nnmmer oestaat ait z bladen. Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. 'Abonnementsprtjs bl] voornUbetaUng pel 3 m»anden voor Alkmaar 2.—, franco door bet geheele Btjk 2-5®. Atzondorlljke en bewljsnnmmere 8 cents. PRIJS DER GEWONE AD VEHTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plafttsrolmta. Brieves franco aan de N. V, Boek- en Handelsdrokherij vfh. HJiRMt flfliTtt ZOON, Voordam C 0. Olxecteari G, KRAK. lagelijksch overzicht. DE POLITIEKE TOESTAND IN HONGARIJE. Ontevredenheid in het bedrijfsle- ven; een nieuwe minister van oor- log. In Hongarije is de politieke strijd de laat- ste weken weer ontbrand met aanvallen op den premier Bethlen. De eerste aanval kwam van de z.g. Kas- suth-partij en de tweede van den protestant schen bisschop Balthazar te Debreczen. Beide aanvallen ontvouwden een democra- tisch program. Echter, van beide zijden be- hoeft graaf Bethlen niet veel te duchten: de Kassuthpartij heeft zich gecompromitteerd aan de revolutie toen haar leider, graaf Ka- rolyi, het land in handen der communisten speelde. En tegen den protestantschen bisschop is de R. K. meerderheid des lands. Heel wat gevaarlijker dan het program- ma van den bisschop is voor Bethlen de eco- nomische toestand, waarvan een gevierd lid van de regeeringspartij, die de regeering nog zoo pas te Geneve vertegenwoordigde, baron Jozsef Sztereny, verklaarde, dat die gedurende veertig jaren dat hij in het open baar leven stond, nog nooit zoo slecht was geweest. Het is de in verband hiermede steeds toe- nemende ontevredenheid in de kringen van het bedrijfsleven, die meebracht, dat in den laatsten tijd weer van een aftreden van Bethlen gesproken werd, maar de Rijkskan selier Horthy heeft dezer dagen in een rede- voering bij de onthulling van een stand- beeld verklaard, dat Hongarije den arbeid tot het leggen van een nieuwen grondslag voor de toekomst van zijn volksbestaan slechts had kunnen verrichten, doordat een machtige politieke partij (d.i. de Bethlenpar- tij) de stabiliteit van de regeering mogelijk had gemaakt. De toestand des lands was ook thans nog te moeilijk, om den sprong in het ongewisse te durven wagen. De historische middelklasse (d. i. de lagere adel), was te- zamen met de dorpsbevolking geroepen der rtatie den weg te wijzen. Daar de Bethlen- partij voor 90 pet uit deze elementen be- staat, is het antwoord van Horthy duidelijk genoeg en kan de nieuwe aanval op het mi- nisterie dus wel als afgeslagen worden be- schouwd. Het Hongaarsche ministerie heeft dezer dagen een nieuwen minister van oorlog ge kregen, en wel Julius Gombos, de bekende aanvoerder van uiterst rechts, die geruimen tijd tegen Bethlen's bewind in oppositie is geweest. Na de ineenstorting van de oude monarchic koos hij partij tegen het ministe rie Karolyi en werd een van de aanvoerders van de tegenrevolutie. Ruim een jaar geleden werd Gombos benoemd tot onder-staatssecre- taris aan het ministerie. waarvan hij thans de leider is geworden. Gombos is voorstan- der van de z.g. vriie koningskeuze. Hij heeft zich indertijd met kracht tegen Karel's te- rugkeer verzet en stond aan het hoofd van de tegenstanders van den legitiemen koning hij Altofen. Vandaar dat zijn benoeming verleden jaar tot onder-staatsseeretaris bij de legitimisten nogal verZet uitlokte Dat was ook h£t geval bij de liberalen, wien Gombos te reactionnair was en bij de katholieken om dat zijn benoeming het aantal protestanten in het ministerie vermeerderde. Dit laatste bezwaar geldt bij ziin huidige benoeming niet daar ook graaf Csaky protestant was. Nieuwe strijd. Kwomintang-generaals in opstand Er moet volgens berichten u't Sjanghai een flieuwe crisis in China zijn uitgebroken. De Kwomintang-generaals zijn tegen de regee ring te Nanking :n cy-Mand gcKomen. Naa: Honan is thans een expeditiemacht afgezon- den. In Sjantoeng. Reuter meldde Zaterdagavond uit Sjang hai Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dar 40.000 man behoorende tot de Kwomintang in Sjantoeng oprukken met het doel zich met den gouverneur van deze provincie te vereeni- gen, die zich tegen de nationalistische regee ring schijnt te hebben gekeerd Andere troe- penafdeelingen rukken tegen Hankou op. ■Generaal Feng. Vrijdagmiddag heeft generaal Feng een verklaring afgelegd over't uitbreken van den oorlog tusschen Noord- en Zuid-China, waar- bij hij mededeelt, dat alle pogingen om de tusschen hem en de regeering te Nanking be staande geschillen op te lossen, zonder resul- taat zijn gebleven. Maarschalk Tsjang Kai- siek heeft zich niet gehouden aan de verplich- tingen, welke hij in de maand Mei op zich had genomen tegenover het leger van Feng, maar aeeft Feng een ultimatum gezonden, waarin Telef.nr. Administratis 3. Telefoonnr. Redacfle 33. Poatqlro 37080. mrn> hij eischte dat zijn troepen zich binnen 24 uur door de Chineesche regeeringstroepen laten ontwapenen. Feng verklaarde dat hij den eisch van de regeering te Nanking niet kon inwilligen en hoopte, dat de generaals Jen en Tsjang Hsoe-liang hem in den strijd tegen Nanking zullen bijstaan. De Chineesch-Russische kwestie naar Den Haag? De „Kungbau". het officieele orgaan van de Chineesche regeering in Peking deelt mede, dat de Chineesche regeering besloten heeft het Russisch-Chineesche conflict aan het Haagsche Arbitragehof voor te leggen China heeft er op gewacht, dat de Volken- bond in dit conflict zou ingrijpen. De Vol- kenbond is in dit geschil in gebreke gebleven. Daarom wil China het Haagsche Rof van Arbitrage te hulp roepen. Feng's troepen bezetten Pukau. Het Japansche Telegraafagentschap „Toho" deelt mede, dat Feng's troepen het spoorweg- traject bij Pukau bezet hebben. Zij hebben van de zich daar bevindende troepen der Nanking-regeering geen tegenstand onder- vonden. In Japansche politieke kringen be- schouwt men den toestand als zeer gevaar- lijk, daar Yensischau aan de regeering van Tschankaischek heeft medegedeeld, dat hij aan de zijde zal staan van generaal Feng tegen de dictatuur van Tschankaischeck. De president van de regeering van Hupei, Tschangkai die met generaal J. te Peking zou onderhandelen, werd door dezen gevangen genomen. Het Japansche telegraafagentschap „Schimbun Rengo" deelt mede, dat 21 Chineesche generaals een order hebben ge geven als het Chineesche leger, waarin zij eischen, dat men de generaals Feng en Jensischau moet helpen de regeering van Tschankaischeck ten val te brengen. De strijd van generaal Feng tegen ae Nanking-regeering. Vrijdagmiddag heeft Maarschalk Feng een verklaring afgelegd over het uitbreken van den oorlog tusschen Noord en Zuid-China waarbij hij mededeelt, dat alle pogingen om de tusschen hem en de Nanking-regeering be- staande geschillen op te lossen, zonder resul- taat zijn gebleven Maarschalk TsChang- kaischek heeft zich niet gehouden aan de ver- plichtingen, welke hij in de maand Mei op zich had genomen tegenover het leger van Feng, maar heeft Feng een ultimatum ge zonden, waarin hij eischt dat de troepen van generaal Feng zich binnen 24 uur door de Chineesche regeeringstroepen laten ontwape. nen. Feng verklaarde dat hij den eisch van de Nanking-regeering niet kon inwilligen en hoopte, dat de generaals Yensinschang en Tschangshueliang hem den strijd tegen Nan king zullen bijstaan. 20.000 roebels op het hoofd van tiabib Oellah. Naar uit Kaboel gemeld wordt, heeft de regeering van Nadir Khan een nieuwe ver klaring afgelegd over den politieken toe stand. Daarin wordt gezegd, dat het den troepen van Nadir Khan gelukt is in de pro- vincies Herat, Kandahar en Jallalabad de orde weer te herstellen. De vertegenwoordi- gers der voormalige regeering van Habib Oellah hebben zich bereid verklaard onmid- dellijk hun strijd tegen de troepen van Na dir Khan te staken. De regeering van Nadir Khan heeft een som van 20.000 roepies op het hoofd van Habib Oellah gesteld. Voorloopig kunnen de officieele bureaux der regeering niet vaststellen waarheen Ha bib Oellah met zijn staf gevlucht is. Het be- richt, volgens hetwelk hij naar Rusland zou zijn ontkomen, wordt door het Russische ge- zantschap te Kaboel tegengesproken. De voormalige koning van Afghanistan, Inajat Oellah, de broeder van koning Aman Oellah heeft een telegram aan Nadir Khan gezon- den, waarin hij dezen verzoekt om verlof tot terugkeer naar Afghanistan. Inajat Oellah houdt zich voorloopig in Teheran op. Het is nog niet bekend of het verzoek ingewilligd Habib Oellah gevangen genomen. Volgens berichten uit Bombay zou het den troepen van Nadir Khan gelukt zijn Habib Oellah gevangen te nemen. Officieren, die na de inneming van Kaboel op den vlucht ge stagen waren, zouden hem aan Nadir Khan hebben verraden. Het lot van Habib Oellah. Volgens berichten uit Allahabad is het lot van Habib Oellah onbekend. In Peshawar vond een betooging plaats, waarbij de por- tretten van Aman Oelah en Nadir Khan wer den meegevoerd. Op een vergadering werd het besluit aan genomen waarin er op gewezen wordt, dat het de plicht van Nadir Khan is, Aman Oel- lah's partij te steunen op de a.s. algemeene stambijeenkemst en zijn keuze tot koning te verzekeren. ONTW APENING. DE AANSTAANDE VLOOT- OONFERENTIE. Frankrifk tegen de afschaffing der duikbooten. De Echo de Paris bespreekt opnieuw de agenda van de aanstaande vlootconferentie om voor eens en voor altijd de afschaffing van de duikbooten van de hand te wijzen. Het is voor Frankrijk onmogelijk in dit voorstel te treden en wel om dezelfde redenen, die reeds golden op de vlootconferentie te Washing ton. Voor Frankrijk bestaat de noodzakelijk- heid zijn uitgestrekte kusten tegen vijande- lijke ondernemingen te beschermen. Daartoe zijn alleen de duikbooten in staat. Verder kan alleen de duikboot in geval van een aanva' troepentransporten van de Afrikaansche kust naar Europa verzekeren. Tenslotte zijn de duikbooten voor de bescherming van de Fran sche kolonien noodzakelijk. Engeland en de Vereenigde Staten moeten het standpunt yan Frankrijk begrijpen, dat reeds zooveel bewij- zen van zijn vredesgezindheid gegeven heeft De vloot, die Frankrijk bouwt, dient niet voor den aanval. Het verwijt van imperialistische gedachten, dat men om geheime redenen zoo vaak uit, verdient slechts verachting. Frankrijk wil niemand aanvallen, doch het wil zich in ge val van een aanval te land en ter zee kunnen verdedigen. Wat Engeland betreft kan men er zeker van zijn, dat het zich niet verder dan het ge- vaarlijke punt laat ontwapenen. De Amerika- nen wonen ver weg en loopen geen gevaar. Voor de houding van Amerika gelden echter nog bijzondere redenen. Daar stelt men, zeer zeker ten onrechte, te weinig belang in de vloot en veroorzaakt het tekort aan duikboo ten reeds ernstige zorg. Korten tijd geleden meldde een groot Amerikaanseh blad dat d admiraliteit dertig vrijwillige officieren op- riep voor een duikbootenenrsus. Er hebben zich echter slechts twee aangemeld DUITSCHLAND. DE ZAAK-SKLAREK. De moeilijke positie van burge- meester Boss. Opperburgemeester Boss heeft in antwoord op het vijfde telegram, dat burgemeester Scholz hem omtrent de zaak-Sklarek heeft doen toekomen, geantwoord dat hij zijn reis niet afbreekt en volgens het programma op 24 October te New York scheep gaat. Hierbij dient in het oog te worden gehouden, dat Boss als hij zijn reis afbreekt ten hoogste twee dagen vroeger te Berlijn zou kunnen zijn. Sommige bladen eischen, dat Boss on- middellijk zijn ambt zal neerleggen, andere wijzen er op, dat de beweringen omtrent de aan de familie Boss geleverde kleedingstuk- ken afkomstig zijn van Lehmann, den boek- houder van de Sklareks. Daar Lehmann een honderdtal valsche bestelbrieven heeft ver- vaardigd en dit volgens zijn eigen bewering heeft gedaan, zonder er een cent aan te ver- dienen, is er voorloopig geen reden aan de zen man meer geloof te schenken dan aan burgemeester Boss. Deze heeft echter zelf zijn gezag een zeer gevoeligen knak toege- bracht door de telegrafische mededeeling, daf hij een costuum bij de Sklareks voor niets heeft gekregen en daarop duizend mark voor een weldadig doel heeft gegeven. Over de pelsjassen zijn nu drie lezingen in omloop. Ten eerste de boven weergegeven lezing van Boss zelf, ten tweede de bewering van Leh mann, dat de Sklareks een bontmantel van 4500 mark aan mevrouw Boss hadden gele- verd en deze voor 400 mark in rekening heb ben gebracht. Deze 400 mark zouden niet zijn betaald. Sklarek zelf beweert nu echter, dat Boss hem wel degelijk 400 mark heeft uitbetaald, maar dat hij vergeten heeft deze 400 mark als ontvangst te boeken. Hoe dit zij, de curator van de Kleiderverwertungs Gesellschaft wil in ieder geval alien, van wie bewezen kan worden, dat zij voor te lage prijzen kleeren hebben gekocht, laten nabeta- len. Reeds zijn den curator door verschillen- de klanten van de Sklareks vrijwillig eenige duizenden ter hand gesteld. De communisten, onbekommerd over het feit, dat een der hunnen, het gemeenteraads- lid Gaebel, tot degenen behoort, die bij het schandaal het ergst zijn gecompromitteerd, zijn naarstiglijk doende door allerlei voorstel- lingen politieke munt uit het geval te staan. De meeste daarvan zijn pure demagogie. Terecht wijzen de communisten er echter op, dat het gemeentebestuur, tengevolge van de emotie, die de ontdekking van de corruptie heeft veroorzaakt, verzuimd heeft emstig werk te maken van de opsporing van het geld, dat de Sklareks voor de leus onder ver- schillende stroomannen hebben verdeeld. Als hier niet spoedig werk van wordt gemaakt, dan zal men van de 10 millioen, waarmee A Hooltfs®Aa®t«wi X). N. ADEMA. gebroeders Sklarek zich op kosten van de stad hebben verrijkt, nauwelijks 3 millioen terugkrijgen. Intusschen wordt door het gerucht, dat over ondergeschilcte kwesties wordt gemaakt, b.v. of Boss twee dagen vroeger of later te- rugkeert de aandacht afgeleid van de hoofd- zaak: het bedrog van de Stadtbank door de Sklareks. Gelijk bekend, is de afdeelings- chef Schroder de man, die teneinde porto- kosten te sparen de afschaffing van de controlemaatregelen heeft bevolen, waardoor het bedrog eerst mogelijk werd gemaakt Schroder heeft van dezen bezuinigingsmaat- regel volgens zijn eigen bewering mededee ling gedaan aan ue beide directeuren Schmidt en Hoffmann. De heer Topoiski, die door den regeeringspresident van Brandenburg met met het onderzoek naar de houding van de Stadtbank is belast, is van meening, dat in dat geVal de beide directeuren aandeel in de schuld hebben. De directeuren ontkennen echter, dat zij van dezen maatregel kennis hebben gehad. Het spreekt vanzelf, dat zoowel Lehmann, als de Sklareks thans probeeren om alien, die door hen bedrogen zijn, als hun mede- plichtigen voor te stellen, ook de directeuren van de bank, maar hier is nog niets bewezen. Integendeel staat van ettelijke beweringen reeds thans vast, dat zij met de waarheid in strijd zijn. De gewezen Pruisische premier Hirsch en zijn betrekkingen met de gebr. Sklarek. De gewezen Pruisische minister-president Hirsch, die thans burgemeester van Dort mund is, deelt in de Westphalische Allge 14 OCTOBER Ingeval mocht blijken, dat de Fransche eischen bij de komende onderhandelingen de overhand nemen, dan zal men in Duitsch- land rustig de eindbeslissing in het jaar 1935 afwachten. In de Duitsche openbare meening bestaat geen enkele twijfel, of de overweldigende meerderheid der Saarbevol- king zal zich in geval van een referendum uitspreken voor een terugkeer tot het Duit sche Rijk. IN NOODWEER DOODGESCHOTEN. Zondag heeft de pachter Klein een 20-ja- rig Zwitzer neergeschoten. Naar verluidi zou Klein uit noodweer gehandeld hebben. De Zwitser had in de ochtenduren alle venster- ruiten stukgeslagen en vervolgens zijn pa- troon met een mestvork bedreigd. De justitie heeft de zaak in handen. meine Volkszeitung o.a. mede, dat hij sedert vele jaren in vriendschappelijke betrekkingen met de gebroeders Sklarek heeft gestaan. Hij heeft ze, even a is zeer vele anderen, voor ern stige en fatsoenlijke kooplieden gehouden. Hirsch verklaart voorts, dat hij van tijd tot tijd ook bij de firma Sklarek heeft gekocht. Twee keer is hij voor een bezoek te Waren in Mecklenburg geweest. Bij deze bezoeken hebben geen feestpartijen plaats gevonden. In zijn officieele functie heeft hij nooit iets met de broers uit te staan gehad. De Sklareks hebben ook nooit getracht profijt uit zijn officieele functie te trekken. EEN WERVELWIND. Groote schade te Staaken Een wervelwind die Vrijdag over Staaken bij Berlijn woedde heeft daar groote schade veroorzaakt. In weinige seconden tijds werden de daken van niet minder dan vijftig huizen afgerukt, steenen en pannen vlogen naar alle zijden. De vrijwillige brandweer kon geen hulp bieden, daar de storm reeds was bedaard toen zij ter plaatse verscheen. In de kolonie Neu-Staaken ziin eveneens honderd week-end huizen vernield. Hoe gewel- dig de kracht was blijkt wel hieruit dat het ge heele dak van de zaal van een restaurant werd afgerukt en een ijzeren deur met het dak samen vijftig meter verder werden geslingerd Slachtoffers zijn niet te betreuren. DOODVONNIS BEKRACHTIGD. Den 18en Juni veroordeelde de rechtbank te Bonn den 30-jarigen geneesheer dr. Richter uit Bingen wegens moord op zijn vriendin, de vrouw van den juwelier Mertens, ter dood. De veroordeelde vroeg revisie. Naar Wolff meldt, heeft het rijksgerecht te Leipzig het revisie- verzoek verworpen, zoodat het doodvonnis in kracht van ongewijsde is gedaan. KERKDIEFSTAL IN BEIEREN. Doodkist van een heilige leeggeroofd. Te Neumarkt aan de Rott is Zaterdagnacht in de kloosterkerk Sankt Veit de glazen dood kist van den heiligen Lucius opengebroken en leeggeroofd. De kerkdieven hebben een kroon. een kruis met edelgesteenten en kostbare kant uit de lbe eeuw meegenomen. EEN BIOSGOOP BEROOFD. Te Mannheim. Zaterdagavond tegen halftien is een Toof- aanslag gepleegd op de Schaupburgkino te Mannheim. Een auto met twee mannen en twee vrouwen reed voor, de mannen gingen het gCbouw binnen en maakten zich van de kas meester. Twee mannen, die hen wilden tegenhouden, schoten zij neer, waarna zij met de auto er van door gingen. DE DUITSCH-FRANSCHE SAARONDERHANDELINGEN VERDAAGD. Op verzoek van de Fransche Regeering zijn de Duitsch-Fransche Saaronderhande- lingen uitgesteld tot 28 October. De onder handelingen zullen, naar aan Duitsche zijde wordt toegegeven wel zeer moeilijk, doch niet hopeloos zijn, aangezien de Duitsche en Fransche belangen dikwijls parallel loopen Daarom begrijpt men ook het Fransche voorstel om de onderhandelingen te verda- gen, gezien het feit dat de Fransche sub- commissie met haar voorbereidingen nog niet gereed kon komen. TWEE AARDBEVINGEN GEREGISTREERD. De seismografische wacht Hohenheim bij Stuutgart maakt bekend, dat Zaterdagmor- gen twee tamelijk hevige aardbevingen gere- gistreerd zijn op een afstand van ongeveer 200 kilometer. De eerste beving werd geno- teerd om 7 uur 8 en de tweede om 10 uur 57. Beide aardbevingen hebben denzelfden haard, die vermoedelijk in Noord-Zwitser- land ligt. OMKOOPINGSSCHANDAAL IN KOBLENZ. In de omkoopingsaffaire van ambtenaren die ontdekt is door het failliet gaan van de firma Toni Dunkel (electrische installaties), zijn behalve de eigenaar van de zaak nog een groot aantal hooggeplaatste ambtenaren gearresteerd. FRANKRIJK. Drama te Reims. De dader pleegt zelfmoord, Na een hevige woordenwisseling heeft dfc 19-jarige Diego te Reinis zijn zwager met een geweer dood geschoten. Daarna richtte hij het wapen op zijn zuster en irof deze ook levensgevaarlijk. Zondag daarop vondt men het lijk van Diego op de treinrails. Hij had zelfmoord gepleegd. De toestand van de zuster is zorgwekkend. ENGELAND. DE AUSTRALISCHE VERKIEZINGEN Zware nederlaag voor de regeering. Ofschoon de gedetailleerde uitslagen pas vandaag bekend kunnen zijn, hebben de reeds bekende en gedeeltelijk getelde distric- ten in de groote steden een zware nederlaag van de nationalistische regeering van Bruce en een groote overwinning van de arbeiders- partij gegeven, die waarschijnlijk de absolute meerderheid met 4 of 5 zetels over, zal halen. Bruce zelf is nog herkozen, maar drie zijner ministers zijn te Sydney, Newcastle en Ben- digo gevallen. Alleen Queensland bleef Bruce voorloopig trouw. Reuter meldt nader: De uitslagen van de verkiezingen zijn tot nu toe: nationalisten 16, arbeiderspartij 50, plattelandspartij 9. RAMSAY MACDONALD TE NEW-YORK. Het diner, waaraan MacDonald een redt hield, werd bijgewoond door 5000 personen De oude staatsman en politicus Elihu Root presideerde de tafel. Nadat MacDonald hulde had gebracht aan den Britschen gezant te Washington, die zoo uitstekend voorbereidend werk had verricht. door allerlei vooroordeel uit den weg te rui- men, zeide de eerste minister o.m., dat het de taak was geweest van president Hoover en hemzelf, den wensch om den wereldvrede te vestigen, uit het rijk der droomen over te bren gen in dat van de te verwezenlijken mogelijk- lieden. Die wensch moest worden omgezet ir een hechte overeenkomst, die van politieke draagkracht zal zijn. Nooit had hij, spr., ver- heeld, dat hij evengoed een patriot was als een internationalist. De vaderlandsche geest van de menschen verspreidt zich steeds verder, niet om de een- vormigheid te prediken, maar om de leer te prediken van samenwerking tusschen men schen van verschillende denkbeelden over soortgelijke complexen. Men heeft nimmer de bedoeling gehad om een groot land te vormen van een en dezelfde karaktertrek. Wij dragen roem op de verscheidenheid onzer afkomst en wij maken daarvan een deel van onzen cijns aan de grootheid van Ameri ka, van onze belofte die grootheid nog grooter en schooner van hoedanigheid te maken dan zij ooit is geweest. Dit is een deel van wat wij bijdragen aan het groote Amerikaansche volk. Na andere openbare functies verricht te hebben, was MacDonald's avonds gast aan een maaltijd die door den Raad van Buiten- landsche Betrekkingen gegeven werd. Bij die gelegenheid richtte MacDonald metterdaad het woord tot het volk der Vereenigde Staten. CODRANT. tot .jujjuU'l is.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1