illmMMk Coral De geheimzinnige voetstappen Des avoncls PUROL Honderd een en dertigste Jaargang. Radio-hoekje Stadsnieuws Een geschenk voor het Neutrale Ziekenhuis. FEII1LLETON. Qiiage BCoionien. No. 242 1929. Maanda^ 14 October. Dinsdag 15 October. Hilversum, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) 10.10.15 Morgenwijding. 12.151.45 Concert door het Tuscnioski-orkest. 1.45 3 Gramofoonmuziek. 3.4.Kniples. 4.-5.— Debubanten. A. Polak, piano. J. d Vente, fluit. A. Meijs, piano 5.30—6 30 Concert door de Tziganekapel Bela Ruha. 6.30 Koersen. 6.45—7.15 Engelsche les. 7.15 7 45 Engelsche les. 8.8.05 Praatje door J. G. Pater. 8.05—9— Concert door het orkest. 9—9.45 Nutslezing door C- Lekker- kerker: Indie. 9.45—10.10 Orkestconcert 10.10—10.40 Declamatie door Kommer Kleijn. 10.40—11— Orkestconcert. 11. 12.Dansmuziek in la Gaite te Amsterdam. Htiizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R. O.) jl 3012.Godsdienstig halfuurtje. 12.15 1.15 Concert door het K R. O.-Trio. 1.15 2.Gramofoonmuziek. 2.3.Vrouwen- uurtje. 3—3.30 Knipcursus. 5—6— Gra mofoonmuziek. 6—6.45 Gramofoonmuziek 6.457.Sportpraatje. 7.7.30 Cursus kerklatijn. 7.30—8— Lezing over: Wetshan- teering I. (Burg.) 8.01—9.15 Concert. Or kest en piano. 9.15—9.45 Nieuwsberichten en ev. mededeelingen. 9.45—10.30 Voortzetting van het concert. Na afloop gramofoonmuziek. 11.30 Sluiting. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Orgelconcert. Nellie Sanders, zang. It.20 Orkestconcert. 2.20 Beelduitzending. 2.45 Berichten. 2.50 Uitzending voor scho- len. 3.55 Fransche les. 4.20 Cinema-orgel- concert. 4.35 Lezing. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Voorlezing van ge- dichten. 6.35 Nieuwsber. 7.05 Piano-recital door G. Peppercorn. 7.20 Lezing. 7.45 Le zing. 8.05 Concert. D. Noble, bariton. Orkest. 8.20—8.50 Lezing. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing. 9.55 Nieuwsberichten. 10. The Hull Civic Banjuet. Lezing door Gene- raal Charles G. Dawes. 10.30 K&orconcert. 10.50—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert Orkest en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.55 Con cert. Orkest, koor en solisten. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramo foonmuziek. 9.35—10.30 Gramofoonmuziek. 11.30 12.251.50 Orkestconcert. 4.55—5.50 Orkestconcert. 7.25 Concert. Orkest en viool. 8.20 Concert. Koren, orkest, vocale- en in- strumentale solisten. Kalundborg 1153 M. 11.20—1.20 Orkest concert. 2.204.20 Concert. Orkest en zang. 4.204.50 Kinderuurtje. 7.208.20 Koor- en solistenconcert. 8.209.50 Tooneeluitzen- ding: „Forretning er Rorretning" naar het Fransche van Octave Mirbeau. 10.95 10.35 Pianoreeital door Fr. v. Lukasiewicz Brussel, 508.5 M. 5.20 Trioccncert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. Orkest, zang en pinao. In de pauze: Lezing. Zeesen, 1635 M. 8.20—3.50 Lezingen en lessen. 3.50—4.50 Orkestconcert. 4.50—7— Lezingen en lessen. 7.10 Actueele causerie. 7.35 „Hans Sonnenstosser's Hollenfahrt", spel van P. Apel. DE ZONDAG-KERKDIENSTEN VAN DE V. P. R. O. Des Zondagsmorgens na 9 uur zullen voorloopig geen uitzendingen door Scheve- ningen-Haven plaats vinden, zoodat nu de Zondagochtend-kerkdiensten van den V. P. R. O. kunnen worden utigezonden op golf- lengte 1071 M. De Stickling „Alkmaarsch cen- traal neutraal ziekenhuis met klas- senverpleging" biedt een bank aan; die onthulling. Een groot aantal heeren had zich Zater- dagmiddag vereenigd in den tuin van he* ziekenhuis aan de Wilhelminalaan, om de Elechtigheid van onthulling en overdracht ij te wonen van de monumentale bank, aan- geboden door het bestuur van de Stichting „Alkmaarsch centraal neutraal ziekenhuis met klassenverpleging". Op den dag van de opening van het ziekenhuis had de voorzit- ter van die Stichting, mr. A M. Ledeboer, dit geschenk reeds aangekondigd. Met den bouw ervan kon evenwel toen nog niet direct iworden begonnen. Nu was de bank dezer dagen gereed gekomen en de onthulling had Zaterdagmiddag plaats. Daarvoor waren o.a. aanwezig de meeste bestuursleden van de Stichting, de burge- meester, wethouder J. Ringers, bijna alle,re genten van het ziekenhuis, de directeur van Gemeentewerken, een vertegenwoordiger van den directeur van Plantsoenen, de di- rectrice van het ziekenhuis, de architect en de aannemer, alsmede een 15-tal zusters. Mr. Ledeboer heette hen alien wel kom en sprak zijn dank erover uit dat aan de uitnoodiging om tegenwoordig te willen zijn door hen was gevolg gegeven. Met den bouw van deze bank, zoo ver- volgde spr., is thans ingelost eene belofte, die ik bij de inwijding van het ziekenhuis namens het Stichtingsbestuur heb mogen doen. Bij die gelegenheid is tevens toegezegd het schenken van flinken kapstok, te plaatsen in de hall van het ziekenhuis, die inmiddels is vervaardigd en geplaatst en die ik bij deze aan bet college van regenten namens mijn be gituur in -eigendom wensch over te dragen. Waarom de bank opgerichi? De vraag zou kunnen worden gesteld Waarom zoo'n bank opgericht, die het spreekt van zelf nog al wat geld gekost heeft en waarom dat geld niet veel liever be- st-eed aan practischer doeleinden? Want het is geen geheim, dat de directrice nog zoo heel veel op haar verlangenlijstje voor het ziekenhuis heeft staan. Practische geschenken, zoo zei spr., zijn dezerzijds genoeg ten bate van het zieken huis aangewend en hij herinnerde aan het optrekken van den kap van de beide zieken- geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van Mevrouw Belloc Lowndes, door OSWALDI. BO. Nu ontvangt men zulke brieven op Scot land Yard vaker, dan het publiek wel voor mogelijk zou houden. En het is een feit, dat in negenenveertig van de vijftig gevallen, de schrijver of schrijfster lijdende is aan over- spanning tengevolge van een pas ontstaan verdriet of wat nog meer voorkomt, van haat tegen een of anderen persoon, meestal een naasten bloedverwant. Elken brief van die soort valt een nauw- keurige behandeling ten deel, en in dit bij zonder geval was de rechercheur Plimmer zoo ver gegaan, dat hij een bezoek aan me vrouw Amelia Raydon had gebracht. E)c dame had een indruk op hem gemaakt van sterke geestdrift en oprechtheid, vooral om- dat, wat zij beoogde, enkel en alleen een lij-k- schouw was van haar overleden zoon. Dokter Durham was onverwijld ontboden en zoowel de rechercheur als de medische des- kundige, die den geneesher ondervraagd had- den, konden niet ontkomen aan het vormen van een ongunstig oordeel over de al te ver- trouwelijke en gemoedelijke verklaring van de onmiskenbare doods-oorzaak. Plimmer herinnerde zich nu met een grijns- lach den tweeden keer, dat hij den plattelands- dokter had gezien. Dat was een uur nadat d? uitslag van de lijkschouwing op Scotland zalen, die voor de helft het Stichtingsbestuur voor zijne rekening heeft genomen en voorts aan de hoogedrukstoominstallatie, bij gemis waarvan men niet verzekerd kan zijn steeds behoorlijk te kunnen steriliseeren. Het stichtingsbestuur heeft gemeend, dat het nuttig is door het plaatsen van deze bank een uiterlijk teeken op te richten, dat het bestaan van de Stichting zal blijven leven- dig houden. En dit is om verschillende rede- nen nuttig, zoo niet noodzakelijk, meende spr. In de eerste plaats uit groote dankbaar- heid voor het werk van tallooze geldimzame- laars en aan de milde gevers. Nu weet ik wel, dat het College van B. en W. van plan is in de vestibule een gedenk- plaat aan te brengen, waarop ook de ge- houden geldinzameling wordt gememoreerd, doCh ten eerste was dit aan het bestuur der Stichting niet bekend, toen het de bank aan- bood, maar bovendien heeft deze bank de verdienste, dat zij op nog duidelijker wijze van het bestaan onzer Stichting vermag te spreken tot de velen, die het ziekenhuis en zijn schoonen tuin zullen komen bezoeken. Na er nog op gewezen te hebben, dat het Stichtingsbestuur alleen dan de nieuwe in- richting zal kunnen blijven steunen met ge schenken, die nu niet bepaald op den weg van het Gemeentebestuur liggen, als het daartoe door de burgers van Alkmaar en de buitengemeenten in staat gesteld wordt, deed spr. het doek wegnemen, dat de bank nog aan het oog onttrok. Gij ziet, vervolgde spr. dan, dat de bank practisch en sierlijk is ontworpen en ik breng hiervoor aan alien, die hiertoe hebben mede- gewerkt den hartelijken dank van ons bestuur De naam van de Stickling. Wij hebben in de bank den naam van onze Stichting doen beitelen. Omdat de naam volgens de stichtingsacte niet geheel juist weergeeft wat de stichting bedoelt te zijn dat was ook niet mogelijk, want dan zou deze veel te lang zijn geworden is het goed er bij deze gelegenheid nog eens op te wijzen, dat de Stichting alleen bedoelt gel- den ten bate van het Centrale Neutrale zieken huis in te zamelen en ter beschikking te stel- len en toe te zien, dat deze gelden steeds blijven aangewend voor het doel waarvoor zij zijn gegeven Misschien ware het juister geweest, als men de stichting had genoemd: „Stichting ten bate van geldinzameling ten behoeve van een Centraal Neutraal Ziekenhuis met klas senverpleging te Alkmaar en om toe te zien dat de ter beschikking gestelde gelden steeds voor een dergelijke ziekeninrichting zullen worden aangewend". Doch, men voelt het deze naam is veel te omslachtig. In een op zicht is het jammer, dat het niet is gebeurd want dan was wellicht veel misverstand en onaangenaams vermeden geworden en voor- komen. De naam Stadsziekenhuis onjtdst. Onze stichting heet dus te werken voor het Centrale Neutrale ziekenhuis te Alkmaar. In dit verband is het wel op zijn plaats even de aandacht er op te vestigen, dat men op een gegeven oogenblik den vroegeren naam van het gebouw „Cadettenschool" zag ver- anderd in dien van „Stadsziekenhuis." Ik denk,,dat menigeen met mij zijn oogen niet heeft geloofd, toen men dat zag, want dit ziekenhuis heeft juist de strekking te zijn een ziekenhuis niet alleen voor de stad Alkmaar, maar voor de geheele omgeving, waarvan Alkmaar het centrum is. Dit volgt ook wel hieruit, dat alle omliggende gemeenten zijn aangezocht door een jaarlijksch subsidie dit ziekenhuis te steuneneen steun, die voor een groot deel van die gemeenten ook ver- kregen is dank zij onze actie ten bate van de totstandkoming van het Centrale Ziekenhuis Of het dus verstandig geweest is, het ge bouw Stadsziekenhuis te noemen, laat ik gaarne te beantwoorden over aan Alkmaar's gemeentebestuur, dat de op de exploitatie te- fcortkomende gelden zal behooren te dekken Ik vind het daarom geiukkig, dat, zij het niet aan het front van het gebouw dan toch in den tuin aan den achterkant ervan, men er steeds aan zal worden herinnerd, dat dit ziekenhuis mede is tot stand gekomen door den geldelijken steun van zoo ontzaglijk velen uit Alkmaar's omgeving. Hiermede droeg spr. de bank in eigendom over aan de eigenaren van den grond, waar op de bank is gebouwd, zijnde het gemeente bestuur van Alkmaar, met het vriendelijk verzoek haar te willen aanvaarden en voor het onderhoud ervan te willen zorg dragen. (Applaus). De burgemeester aanvaardt de. bank namens de gemeente. Mr. Wendelaar had niet gedacht nog verplicht te zullen zijn het woord te voeren. Men had hem eenvoudig uitgenoo- digd om de plechtigheid van overdracht der bank aan het college van regenten bij te wonen en nu bleek uit het laatste gedeelte van de rede van« den heer Ledeboer, dat de Stichting de bank wenscht over te dragen aan de eigenaresse van den grond waarop zij staat. Spr. vond dit een juridsch meer juist standpunt en hij dankte namens het ge meentebestuur de Stichting voor haar prach tig geschenk, dat bijzonder geslaagd mag worden genoemd. Bedenkt men, zoo vervolg de spr., dat het ziekenhuis, hoewel het reeds heeft kunnen voorzien in veler behoeften, toch nog zeer veel te kort komt als gevolg van de buitengewoon zware eischen ten aan- zien van de ziekenverpleging waarvoor de gemeente zich geplaatst zag, dan zijn wij bijzonder dankbaar dat de Stichting bestaat, die reeds zooveel deed en nog voort gaat naar beste krachten te werken in het belang van het ziekenhuis. Spr. was overtuigd, dat juist door de so- berheid in uitvoering met het geschenk van heden prachtige resultaten voor het zieken huis zullen worden bereikt. Hij hoopte, dat tot in lengte van jaren herstellende patienteu een dankbaar gebruik zullen maken van de bank en dat zij de zusters een welkome plaats zal bieden o'm te rusten van den vaak moeilijken arbeid. (Applaus). De dank van regenten. Namens het college van regenten dankte de voorzitter, de heer S. W. A r n t z, het Stichtingscomite voor het plaatsen van 6 mooie bank, waaruit bleek, dat de Stichting. hoewel zij reeds veel deed voor het zieken huis, nog niet gevensmoede is. Spr. vond hierin vrijheid om erop te wijzen, dat er nog zeer veel noodig is voor de inrichting, dingen, waarvoor het gemeentebestuur moeilijk is over te halen om ze aan te schaffen. Spr hoopte daarom, dat het college van regenten niet mis zal grijpen, als het in de toekomst nog eens voor het een of ander bij de Stich ting aanklopt. Hij noopte dat deze monu mentale bank tot in verre toekomst een be wijs zal zijn voor de eendracht die zoo noo dig is voor de leiding van het ziekenhuis. (Applaus.) Thee aangeboden. Na afloop van de plechtigheid bood de directrice aan de aanwezigen thee aan. Alkm. centr. neutraal ziekenhuis met klassen verpleging". De zitting van de bank is afge- dekt met eikenhout, dat, geolied en gelakt, noodigt tot rusteh. Ter weerszijden van de bank zijn groote bloembakken gemetseld, waarin Zaterdag door de goede zorgen van den heer B. Hoek als directeur van Plant soenen vele bloeiende planten waren ge plaatst. Zeer zeker zal „Plantsoenen" ook dit object blijvend onder hare hoede nemen. De grond voor de bank is geplaveid met roode tegels. Het geheel maakt inderdaad een bij uitstek goeden indruk en rechtvaar- digt den naam „monumentale" bank. Zoo wel de architect, de heer D. A. van Zanten te Hilversum, als de aannemer, de heer R. J. E. Bot alhier, hebben alle eer van deze schepping, waarbij de heer Margadant tij- dens den bouw het oppertoezicht had. Zooals reeds gezegd, is de bank geplaatst in den tuin van het ziekenhuis, midden ach ter het gebouw. Zij is opgetrokken van ouden-handvormsteen en heeft een breedte van 4 Yi meter. Aan de beide kanten is de steenlaag afgedekt met Oberkirchner zand- steen, zooals ook op de leuning is aange- bracht. Met flinke letters is daar in gebei- teld de naam van de schenkster, „Stichting INGEKOMEN PERSONEN. G. Polet, N. H., zonder beroep, Krelage- straatl, van Barsingerhorn. J. Morelis, N. H., pakhuischef, en gezin, Hoeverkade 5a, van Leeuwarden. A. Raven, wed. J J. van der Goes, geen, zonder beroep, Wes- terweg 89, van Hengelo. B. Klok, N. H., brugwachter, en gezin, Helderscheweg 22, van Ilpendam. C. Hofman, R.K., fa- brieksarbeider, Baansloot 19, van Haarlem. M. Nes, R.K., dienstbode, Dijk 12, van Obdam. M. Coerts, N.H., loodgieter, en echtg., Hulststraat 10, van Heiloo. A. van Straaten, R. K., dienstbode, Emmastraat 66. van Heiloo. J. A. Wijnacker, R.K., onder- wijzer, Nassaulaan 30, van Roosendaal. A. J. J. Bieman, N.H., dienstbode, Scher- meerstraat 1, van Amsterdam. J. J. Ho geveen, geen, Kinheimstraat 24, van Gro ningen. H. van der Poll, N.H., leerling- verpleegster, Wilhelminalaan 11, van Texel H. B. Ros, R.K., ijzerwerker, Krelage- straat 39a, van Amersfoort. N. J. Speur, N.H., kapper, Achterdam 11a, van Schoorl H. K. Berghuijs, O. C., surnerair Rijks lastingen. Spoorstraat 84, van Hilversum. M. Hoek, geen, dienstbode, N. G. Pierson- straat 21, van Amsterdam. J. Reuijl, NH., verpleegster, Wilhelminalaan 11, van Den Haag. H. B. M. Dalderup, R. K., winkelchef, Langestr. 57, van Haarlem. H. J. Paanakker. R.K., winkelier, Lange- straat 64, van Amsterdam. - E. de Kuiper, N.H., zonder beroep, Hekelstraat 7, van Bergen. S. Jongert, N.H., zonder beroep; I.uttik Oudorp 7, van Beemster. VERTROKKEN PERSONEN. B. A. van Petten, D.G., dienstbode, van Kennemerstraatweg 187 naar Amsterdam. A. Schoneville, N.H., z. b., van Hoeverkade 5a naar Arnhem. J. C. van Wijk, N.H., coducteur, en gezin, van Waterschapstraat 4 naar Amsterdam. A. Admiraal, wed. J Groen, R.K., z. b., van Omval 50 naar Eg- mond-Binnen. F. Bennik, N.H., z. b., en zoon, van Verdronkenoord 38 naar Bergen (N.-H.) J. G. Boon, R.K., dienstbode, van Kennemerpark 18 naar Elst. Th. J. Klop penburg, E.L., en echtg., van Roemer Vis- scherstr. 13 naar Amsterdam. P. Bakker, N.H., chauffeur, en gezin, geen, van Zijdam 7a naar IJmuiden. W. P. Quax, R.K., sla- gersknecht, van Spoorstraat 54 naar Schoorl. J. Smit, D.G., kellner, van Laat 152a naar Koog aan de Zaan. W. J. Kamp, N H dienstbode, van Wilhelminalaan 10 naar Delfzijl. A. Veen, N.H., bankwerker, van .Overdiestraat 71 naar Zandvoort. M Hoekstra, G.K., z. b., va nZocherstraat 1 naar Amsterdam. Wed. M. Koning, N.H., en zoon, geen, winkelbediende, van Hoever kade 5a naar Arnhem. A. Hurkmans, R K., schoenmaker, en kinderen, van C. W Bruinvisstr. 2 naar Eindhoven. R. S. P Bregman, geen, banketbakker, van Lange- straat 49 naar Texel. J. Blokland, H.A van Luttik Oudorp 3 naar Ermelo. M. J. Jansen, R.K., exploitant radio-centrale, en gezin, van Vrouwenstraat 10 naar 's-Graven- hage. W. A. C. Kluitman, N.H., zonder beroep, van Wilhelminalaan 4 naar Leiden Z. Luijting, wed. G. Halff, N.H., van Ver dronkenoord naar Zaandijk. DE PARTIJ NASIONAL INDONESIA. Krachtige houding van West-Java's nieuwen gouverneur Hartelust. Het „Nieuws" verneemt, dat in verband met de in den laatsten tijd vooral in de I Preanger oplevende propaganda van de I Partij Nasional Indonesia, welke zich veelal uit in felle bewoordingen in de vergaderin- gen, de gouverneur van West-Java den tijd gekomen acht voor een krachtiger optreden, Daarotn heeft de gouverneur aan de ambte- naren van het Europeesche en Inlandsche be stuur, alsmede aan de politie, kennis gege m ven, dat voortaan krachtiger dient te wor den opgetreden tegen alle actie, welke tegen het gezag gericht is. Voorts dient op verga- deringen, waar opruiende redevoeringen ge- houden worden, onmiddellijk en onverbidde- lijk ingegrepen te worden. Bandoeng wordt beschouwd als het brandpunt van de extreme-nationalistische actie. Zelfs zouden daar enkele inlandsche politie-agenten als leden bij de P. N. I. zijn aangesloten. Het blad verneemt verder nog, dat de gou verneur van West-Java last heeft gegeven aan alle inlandsche politie-agenten van ge heel West-Java, dat zij ten spoedigste be- danken moeten voor het lidmaatschap van de P. N. I. indien zij daarbij zijn aangeslo ten. Landsdienaren en politieke vereenigingen. In verband met deze instructies van den gouverneur van West Java aan bestuur en politie verneemt Aneta nog het volgende: Tijdens de jongste zitting van den Volks- raad heeft de regeering reeds het denkbeeld gelanceerd om aan de landsdienaren van leger, vloot en politie de vrijheid te ontzeg- gen om lid te zijn van politieke vereenigin gen van welken aard ook. Hierop is door den Volksraad slechts weinig gereageerd, maar niettemin is het denkbeeld ter nadere overweging voorgelegd aan de betrokken autoriteiten. De bijzondere omstandigheden van het moment, en vooral voor hetgeen Midden Preanger betreft, deden het der re geering echter wenschelijk voorkomen het be- doelde denkbeeld reeds thans een gedeelte- lijke uitvoering te geven. Dit eerste optreden ligt dus ten eerste ge heel in de lijn, welke nog onlangs tot de ar- restatie heeft geleid van Marsoedi en mr. Koesoema Soemantri, alsmede die van ande- re figuren uit de S. K. P. I. Het is wederom een bewijs van wat van regeeringswege steeds verzekerd wordt, n.l. dat zij jegens de volksbeweging een groote toegeeflijkheid evenzeer afkeurt als onnoodige gestrengheid en dat de regeering hare gezagsorganen wil steunen in liun moeilijke taak van het vinden van den juisten middenweg. Bovendien blijkt hier een andere lijn con sequent gevolgd te zijn. De instructie van den gouverneur toch was noodzakelijk, om dat duidelijk aan het licht was getreden hoe in den Preanger vooral van de zijde der P. N. I. een in de organen van het gezag invretende en bedenkelijke propaganda ge- voerd wordt. Evenzeer als een dergelijke propaganda van de zijde der communisten of van die van dr. Tjipto Mangoenkoesoe- ma onmogelijk werd gemaakt, sterkt en be- veiligt de regeering ook thans weer hare or ganen tegen elke duidelijk aan het licht tre- dende gezagsondermijnende infectie. E. J. BRANBERGEN. Te Batavia is overleden de vertegenwoor diger der Fokkerfabrieken in Ned.-Indie, de heer E. J. Branbergen. Tot voor enkele jaren was hij een der be- kendste autohandelaren en automobilisten in Ned.-Indie, directeur van de N.V. Automo- biel Import Maatschappij te Weltevreden. Echter niet alleen handelaar, het automobi- lisme in al zijn uitingen had zijn belangstel- ling. Zijn snelheidsritten dwars over Java, zijn betrouwbaarheidsritten in moeilijk berg- terrein werden steeds met spanning gevolgd. Enkele jaren geleden ging hij van het automobilisme over in de aviatiek. Batavia verliest door dit sterfgeval een zijner meest populaire figuren. De heer Branbergen was in zijn jongere jaren iemand, van wien men zich afvroeg: Wat zal hij ooit worden? Eigenlijk wist hij het zelf nog niet. Eerst koos hij het vak van coupeur, wat hij later verwisselde met dat van postambtenaar. Een paar jaar daarna trok hij naar Transvaal als regeeringsamb- tenaar. Met vele anderen werd hij naar Ne- derland teruggestuurd, toen de Boeren den strijd hadden verloren. Na eenigen tijd weer bij zijn familie te Wildervank te hebben ge- woond, trad hij bij de Burgers rijwielenfa- briek in Deventer in dienst en toen pas kwam hij in zijn element. Van dien tijd af is hij steeds gebleven in dienst van het verkeer. moet men voor het verkrijgen en behouden van een zachte en fraaie huid, de handen en het gelaat inwrljven met een weinig Doos 30 ct., Tube 80 ct. Yard was bekend geworden; en hij, Plimmer, had nog nooit een man zoo zien veranderen Al het „opvuIseP van den ouden baas, zooals Plimmer het noemde was pflotseling in elkaar gezakt. Mevrouw Raydon had bij haar berieht een brief overgelegd zonder kop of staart. Een brief, welken zij volgens haar toelichting uit haar schoondokter's slaapkamer had meege- nomen. Een afschrift van dien brief las de recher cheur nu nog eens over: „Het is meer dan erg, dat je in moeilijk- heden verkeert, Eva. Ik stel er een eer in, dat je aan mij ,hebt gedacht, maar het idee, dat ik je geld zou leenen vind ik absurd. Je behoeft er niet in het minst tegen op te zien, om het hierbijgaand paipiertje als een klein geschenk te beschouwen. Het is de zuivere waarheid, dat wat ik je nu geef, minder voor mij beteekent, dan vijf shil ling zou zijn geweest, in de dagen toen ik als een kerkrat zoo krap zat. Mag ik nu van je hooren, of je vandaag weer voor een toertje kan komen? Ik zal mevrouw Strain opbellen en het haar vragen. Hier heb ik de menschen al verteld, dat ik haar en haar aardig jongetje nog uit den oor- logstijd ken. Voel je er wat voor, dat ik je rnet mijn wa- en naar de stad rijd, vanmorgen wat tijdig? k zal dan de cheque voor je incasseeren en dan kunnen we gaan lunchen in de Wigwam, zooals we dikwijls deden in de vroegere da gen, die de eenige gelukkige uren inhielden, die ik ooit van mijn leven heb gehad." De oude mevrouw Raydon had dien brief als een ,pninndbrief" beschreven. maar hij, Plimmer, kon het daarmee niet eens zijn, al sprak de brief ook van groote vertrouwelijk- heid en vriendschap tussohen den schrijver en de dame aan wie hij waarschijnlijk gericht was. Plimmer had zich beijverd den brief machtig te worden, dien mevrouw Birtley Raydon geschreven had en waarop nu dit epistel het antwoord van kolonel Mintlaw was. Het gelulk was hem gunstig geweest. want dezen zelfden ochtend was op Scotland Yard een briefkaart ontvangen als volgt: „Swanmere, Vrijdag. Vraag Iris Jones naar de snippers van den brief, welken zij uit kolonel Mintlaw's papiermand heeft opge- raaipt en op een stuk glas heeft geplakt. Een vriend van het Gerecht." De naam van den tegenwoordigen eigenaar van het Anker in Swanmere was ongetwijfeld Jones en een telefoontje aan den plaatselijken politiepost had als inlichting opgeleverd, dat hij een doehter had, die Iris heette. Zoodra een begin was gemaakt met het on- derzoek, werden allerlei verklaringen ver- strekt door verscheidene menschen, die min of meer betrokken waren geweest in de omstan digheden, welke waren Voorafgegaan aan den plotselingen dood van Raydon door arseni- cum-vergiftiging. Hieronder waren ook kolo nel Mintlaw, zijn bankier en de beroemde naaister, madame Domino, aan wie de jonge mevrouw Raydon op den vierden September vijfhonderd pond contant had betaala. Maar intusschen waren nog vele anderen niet ge hoord met betrekking tot de vreemde, grieze- lige geschiedenisj en dat voorloopig verhoor was de taak die inspecteur Plimmer was op gedragen, terwijl de brigadier-rechercheur, die zoo juist met den trein was aangekomen, inlichtingen en verklaringen moest inwinnen van personen, die mogelijk zijdelings betrok ken waren in het mysterie van Raydon's dood. Plimmer had zich voorgenomen eerst naar het Anker te gaan, om daar Iris Jones op te zoeken en te traohten de snippers in handen te krijgen van den brief, dien kolonel Mintlaw volgens zijn verklaring terstond na lezing paar inlichtingen, juist over die zaak. Hier had verscheurd. is mijn kaartje. Wil u dat alstublieft aan juf- De kolonel, die in Londen een verhoor had frouw Jones geven?" niet, of u haar te spreken kan krijgen, want ze is heelemaal de kluts kwijt door die ge- I heimzinnige geschiedenis van Mill House. I Toen ik't hier aan een paar heeren heb ver teld, hoewel er om zoo te zeggen eigenlijk I nog niets bekend is, omdat alles tien dagen is uitgesteld na't onderzoek, praten de men- I schen van niets anders". De jonge motorrijder was vertrokken en Plimmer merkte op: „Ik kom hier om een ondergaan, had voorts plechtig en open ver- klaard, dat mevrouw Birtley Raydon's brief niet meer had bevat dan het verzoek om een kleine leening. Het verzoek van een eerbare vrouw, die hem beschouwde als een broer. Het is verwonderlijk, hoe wat frissche gor- dijnen en tafelkleedjes en een paar potten roode geraniums voldoende zijn, om een ouderwetsche boerenherberg in een verlok- kend buitenhotel te veranderen. Het Anker in Swanmere is tegenwoordig befaamd onder de toeristen om zijn keurige inrichting en zijn uitmuntende, hoewel eenvoudige keuken, zoodat inspecteur Plimmer, toen hij de ge- lagkamer binnenstapte, dadelijk voor zich de opmerking maakte, dat dit een allergezel- ligst zitje was. Juist een hotelletje voor een rijken mijnheer als kolonel Mintlaw, oin daar kalmpjes te logeeren, om een lieve vriendin te kunnen bereiken, daar het An ker niet al te ver was afgelegen. De inspecteur keek aandachtig naar het jonge meisje, dat bezig was, een glas limo- nade klaar te maken voor een motorrijder en hij kwam tot de gevolgtrekking, dat zij Iris Jones niet was. Hij kreeg heel gauw het be wijs, dat hij gelijk had. „Juffrouw Jones? Wacht zij u? Ik weet Hij vond het altijd'maar 't best, open kaart te spelen, wanneer hij een opdracht als deze had. Het haalde een hoop moeite en last uit. „Nee, voor geen geld!" riep het meisje uit. Zij liet haar stem dalen en ging voort: „Ik begrijp wel, waarom u juffrouw Jones wilt spreken". En Plimmer begon te vermoeden, dat zij „Een vriend van het Gerecht" was. Zij liet hem in een benauwd vertrek, waar een muffe bierlucht hing; ook stond er nog een piano. Na een paar minuten van onge- duldig wachten, hoorde hij voetstappen in de gang, waarop een mannetje binncnkwam met een scherp geteekend gezicht. Hij hield Plimmer's kaartje in de hand. „Ik zie, dat u van Scotland Yard komt, mijnheer, en ik hoor, dat u mijn doehter Iris wilt spreken. Ze heeft niets uitstaande met wat sommige menschen noemen't Mill Hou se geheim. Ze heeft kolonel Mintlaw niet eens bediend, toen die hier logeerde. Wil u misschien het meisje spreken, dat hem be diend heeft?" (Wordt veryolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5