Buifenland Tooneel. Ker»k en school Sport Bioscofien ENCEPHALITIS. Een geval bij een volwassene te Arnhem. Te Arnhem doet zich een geval van ence phalitis post vaccinalis voor bij een volwas- sen man. De patient is sedert zijn opneming in het ziekenhuis veel beter. Eenigen tijd gele- den heeft zich een dergelijk geval voorge- daan, waarvan het verband met de inenting twijfelachtig was. Ook te Deventer doet zich een geval voor, en wel bij een zesjarig meisje, dat in een barak is opgenomep. DE BEGRAVEN TWEELING. Het onderzoek in de zaak betreffende de lijkjes van de tweeling, welke bij den Dordt- schen straatweg te Rotterdam werden gevon- den, heeft aan het licht gebracht, dat er pot- lood-aanteekeningen op de doos sttmden. Hieruit is gebleken, dat de moeder in Bloem- of Tuindorp Vreewijk woont. Er is werd naar voren gebracht, bleek, dat de heer H. den architect v. O. uit Bunnik volledig j betaald had, echter onder voorbehoud, dat alles in ordc zou komen. Op 5 October i.i. stuurde deze architect aan zijn principaal be- richt, dat, naar zijn meening, het huis was opgeleverd. Zeer vreemd keek de heer H. op toen de architect met wien hij aanvankelijk op goeden voet stond, hem in gezelschap van den aannemer om betaling kwam aanman n. De heer H. voldeed hieraan, om de genoem- de redenen niet. Het gevolg was, toen de in- val in diens woning, welke door mr. Wierin- ga als een daad van bruut geweld werd ge- kwalificeerd. Op zeer ernstige wijze, zeide de procureur is hier het recht geschonden en idieele schade toegebracht. Aan de ver- ldaringen van den architect kan hij, jammer genoeg, geen waarde meer hechten, daar thans overduidelijk de kwade opzet blijkt. Mr. Wieringa verzocht ten slotte den presi dent ocn, bij vonnis uitvoerbaar bij voor- hof NPHI 0H voorts een aantal getuigen gehoord, wier ver- raacj Zonder borgtocht en op de minuut, te klaringen in een bepaalde richting wijzen. KIND ACHTERGELATEN. De politie te Amsterdam heeft een 33-jari- len man en een 30-jarige vrouw aangehou den, die in een huis in de Plantage Midden- laan een kindje van elf maanden hadden achtergelaten, kennelijk met het oogmerk om er zich van te ontdoen. VERKEERSONGEVALLEN. Overreden en gedood Onder de gemeente Best bij Eindhoven op den rijksweg werd Zondagavond de 46-jari- ge loodgieter Sep, wonende te Best, door een passeerenden auto aangereden en gedood ■De automobilist had den man bij het passee- Ten van een andere auto blijkbaar niet ge- j zien. De man laat een gezin met vele kinde- ren na. ALASTRIM Te Amersfoort. In Amersfoort zijn in totaal 5 gevallen van alastrim voorgekomen, waarvan twee in hetzelfde gezin. Het eerste geval was van uit Rotterdam overgebracht. Thans zijn niet alleen alle patienten ontslagen als hersteld, maar ook hebben de door den inspecteur van Gezondheid wenschelijk geachte ontsmet- tingen der woningen plaats gehad. De alastrim mag dus uit Amersfoort ge- weken worden geacht. f BRANDEN Op Schiermonnikoog is Zaterdagnacht 'omstreeks 2 uur aan den Badweg de dubbele villa Bellevue-Kallemooi, toebehoorende aan den heer H, Kerstholt te Groningen, geheel afgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. bevelen: staking der voormelde onrechtma tige daden en den gedaagde te bevelen, al zoodanige maatregelen te treffen als noodig zullen blijken, om, binnen zes uren na het in dezen te wijzen vonnis, het door eischer be- woonde perceel te herstellen met machtiging op eischer, om, indien gedaagde mocht in ge- breke blijven aan den inhoud van dit vonnis binnen den gestelden tijd te voldoen, zelf die maatregelen te treffen, zulks op kosten van gedaagde alles met haar veroordeeling in de proceskosten. Mr. Holsteyn merkte hierna op, dat de architect het werk heeft goedgekeurd en het werk op Augustus regeimatig is opgeleverd Hoewel dus alles in orde was, werd betaling dcor den heer H. geweigerd. Wat er nu Za- terdag gebeurd is, noemde de heer Holsteyn niets anders dan het uitvoeren van de op- dracht van den heer H. om ten spoedigste de zaak in orde te maken. Waarom hier nu, zooals mr. Wieringa had beweerd van ruw geweld sprake zou zijn kon pleiter niet be- grijpen. „De president besloot ten slotte de beslis- sing over een week te zullen nemen. aangevallen. De stakers beschikten over auto's waarmee zij op de file van tankauto's inreden. Er zijn schoten gevallen, waarbij 'n voorbijganger gewond werd. Een afdeeling van 1500 politieagenten wordt tegen verdere onlusten gereed gehouden. ZUID-AFRIKA. EENE LEEUWIN GEDOOD. Met pijl en boog door 12-jarigen knaap. Naar de „Morning Post" uit Johannes burg meldt, heeft een 12-jarige jongen, die op een farm de koeien hoedde, met pijl en boog een leeuwin gedood. Toen het dier zich plotseling op een os wierp, schoot de knaap de lefcuwin een pijl in den buik, die door de bewegingen van het woedende dier diep in het lichaam drong. Met een tweede pijlschot in het oog maakte de knaap toen het dier af AUTO-WEDSTRIJD DOOR DE SAHARA. In den aanstaanden winter zullen er, naar uit Parijs wordt gemeld, in de Sahara twee wedstrijden voor automobielen worden ge houden. De wedstrijdweg zal van Algiers uit in zuid-oogtelijke rinchting naar Soedan, in het zuiden van Egypte, gaan en terug. Met deze wedstrijden hoopt men aan te too- nen, dat de auto gebruikt kan worden voor het verkeer door de woestijn. Er worden in verband met de wedstrijden nieuwe wegen aangelegd, waarbij voor een deel ook van oude karavaan-wegen wordt gebruik ge- maakt over een lengte van drieduizend kilo meter, d.w.z. ongeveer zesmaal de afstand TerlijnMiinchen. AANNEMERS-INVAL IN EEN VILLA. Om, zijn geld binnen te krijgen. In een landhuisje, gelegen aan den weg, die Utrecht met het landgoed Rhijnauwen verbindt, heeft zich Zaterdagochtend een vreemde gebeurtenis afgespeeld, vertelt de Tel. Toen de bewoner van het landhuisje, ze- kere heer H.. om even voor acht naar zijn werkzaamheaen in de stad was vertrokken, werd diens ziekelijke echtgenoote, terwijl zij in de huiskamer haar bezigheden verrichtte, plotseling opgeschrikt door een geluid ach- ter. Omziend zag zij zich van aangezicht tot aangezicht geplaatst tegenover een heer, die, zonder op de vermaningen van de vrouw des huizes acht te slaan, alle sleutels van de deuren en kasten begon weg te nemen. De man die zich zonder toestemming, via een zijdeur eigenmachtig toegang tot de woning van den heer H. had verschaft, bleek de aan nemer en uitvoerder van het huis te zijn Welke motieven hem tot het plegen van een dergelijke daad dienden zal aanstonds blij ken. De ongenoode gast, had niet minder dan twaalf helpers bij zich, die eveneens zonder toestemming, de woning binnenvielen, klee den en parketvloeren met hun vuile schoe- nen besmeurend en beschadigend. Welke pa ging de hevig ontstelde mevr. H. ook aan- wendde de mannen tot betere inzichten te be- wegen, niets hielp. Alsof het hun dagelijksch werk was begonnen de heeren ramen en deu ren zelfs die van kasten en kastjes, waar in geld en sieraden geborgen waren, tot de deuren van de W.C. en het kolenhok toe, uit de voegen te nemen en weg te brengen. Een spiegel boven een waschbak in de badkamer werd afgeschroefd en meegeno- men. Vermoedelijk met de bedoeling de wo ning nog verder onbewoonbaar te maken be- gaven eenige mannetjes zich naar het dak en haalden daar een gedeelte der pannen weg. Vlak boven een met kleeren gevulde kast werd toen over de geheele lengte een plank weggezaagd, zoodat het geheele huis aan regen en wind, maar evenzeer aan diefstal werd prijsgegeven. Groot was de consternatie onder de be- woners der aangrenzende villa's. In zeer overspannen toestand is mevrouw H. haar man gaan waarschuwen, die bij zijn terug komst een onbewoonbaar huis aantrof. Het was hedenmorgen in een der zalen der Utrechtsche arrondissementsrechtbank, dat wij kennis namen van de feiten, welke aanleiding hebben gegeven tot dit zonder- linge optreden. Eischer was de heer J. C. H., bewoner van ;'t „gestoorde buitenverblijf", voor wien mr, C. L. Wieringa als procureur optrad. Als .gedaagde was op verkorten termijn gedag- vaard mevr. W. V.-W., bijgestaan door haar echtgenoot B. V., die als haar gemachtigde en uitvoerder bij het bouwen fungeerde. Na- mens de tegenpartij trad mr. Holsteijn als procureur op. Mr. Wieringa zette in zijn uit- voerig betoog o.m. uiteen, dat zijn client die op Biltsch grondgebied aan den weg naar Rhijnauwe een landhuisje met schuur had laten bouwen, geweigerd had den opleve- ringBtermijn te voldoen wegens het niet na komen der besteksvoorwaarde. Mr. Wieringa ging van het standpunt uit, dat die eerste opleveringstermijn nog steeds niet opeischbaar was geworden omdat de gebreken en dat waren er zeer vele en ?rnstige nog steeds niet hersteld zijn. Eischer bleek wel bereid het bedrag ad \f 3304.10 te betalen, mits het huis, overeen- 'comstig de bepalingen in het bestek, in staat ban oplevering en deugdelijkheid zou zijn febracht. Uit hetgeen verder door pleiter DENEMARKEN. STORMWEER. Sinds Vrijdag woedt boven Denemarken een zware herfststorm, die nu en dan een windsterkte heeft van 10 tot 12 meter per se- conde. Hij heeft een ernstige vertraging in het scheepvaartverkeer veroorzaakt. Aan de kusten zijn overal talrijke schepen voor an ker gegaan om beter weer af te wachten, ter wijl de kleinere schepen beschutting hebben gezocht in de havens. Tengevolge van den N.W. storm is de waterstand belangrijk ge stegen; in de haven van Kopenhagen 1.12 M bover. den normalen stand. De lager ge legen deelen van de zeestraat staan onder water. De drie Poolsche torpedobooten, wel ke Zondagmorgen voor een bezoek aan Ko penhagen werden verwacht, waren 's mid- dags nog niet aangekomc-n. Men neemt aan dat zij ergens zijn binnengeloopen. BULGARIJE. BOMAANSLAG OP EEN HOTEL TE SOFIA. In den nacht van Zondag op Maandag werd een bom geworpen in een hotel, dat be- zocht werd door de Macedonische aanhan gers van Protogeroff. Vijf personen, waar- onder de bekende revolutionnair Gevgelijski werden gewond. Men neemt aan dat de aan slag op hem gemunt was. Nog dienzelfden nacht ondernam de politie een razzia in de door Macedoniers bezochte lokaliteiten, waar bij 30 personen wegens het dragen van ver boden wapenen werden gearresteerd: AMERIKA. HET PROCES-FALL. Voor onbepaalden tijd uitgesteld. Het proces tegen den oud-minister van binnenlandsche zaken Albert Fall, die zich te verantwoorden heeft wegens het aanne men tijdens zijn ministerschap van geld in verband met de verpachting van het petro- leumterrein der marine Elk Hills, is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Het zal eerst worden hervat als Fall, die lijdende is aan bronchiale pneumonie, weer wat is opge knapt. Fall, die zich in een rolstoel naar de rechtszaal hal laten brengen, had geeischt dat het proces voortgang zou hebben. Zijn dokter had hem gewaarschuwd in bed blijven en vier door de rechtbank genoemde geneesheeren hadden eveneens verklaarc dat hij niet in een toestand verkeerde dat hij het proces kon doorstaan. Maar hij wilde het niettemin probeeren. Zijn eigen dokter en zijn verpleegster waren bij hem in de rechtszaal. Het O.M. maakte bezwaar tegen voort zetting van het proces op grond dat de jury zich door den zwakken gezondheidstoestand van Fall weleens tot sympathie zou kunnen laten verleiden. AMOK. Te Newburg, een plaats in den Staat New- York is een chauffeur plotseling krankzinnig I geworden. Hij drong een particuliere woning binnen waar de leden van twee gezinnen bij een waren en zaten te werken voor een con fectiemagazijn. Hij schoot twee menschen dood, wondde er drie en pleegde toen zelf moord. Achteraf beschouwt dient het te worden betreurd dat de verdwaasde man dit pro- gramma niet in omgekeerde volgorde had af- gewerkt. DE REIS VAN MACDONALD. MacDonald en zijn dochter hebben gister New-York verlaten en zijn naar de Niagara- watervallen vertrokken waarvandaan zij naar Canada zullen oversteken. V o e t b a 1. WAAROM BLEEF DE SCHEIDS- RECHTER WEG? Naar men weet, is de wedstrijd West-Fri- siaAlcmaria Victrix gespeeld onder leiding van den heer G. Hartland alhier, omdat de aangewezen scheidsrechter niet aanwezig was. We lezen thans in de „Sportkroniek" hierover: „Voor den wedstrijd West-FrisiaAlcma ria op 6 October kregen achtereenvolgens de volgende scheidsrechters een uitnoodiging: Jannes, Grootmeijer, Bos, Breethoff, Romein, Boekman en Elzinga. Laatstgenoemde kreeg z'n oproeping nocdgedwongen z6o laat, dat hij niet meer kon bedanken en dus was bij den wedstrijd geen fluitist aanwezig". DE WEDSTRIJDEN VOOR A.S. ZONDAG. Voor a.s. Zondag. zijn, naar de „Sport- kroniek" meldt, de volgende wedstrijden vastgesteld Afdeeling I le Klasse. D.F.C.Sparta. AjaxR.C.H. HilversumV.S.V. ExcelsiorHaarlem. 2g Klsssc A Z.V.V—Alcmaria Victrix (C. Wcsterbeek). De SpartaanH.R.C. HollandiaWest-Frisia. K.F.C.—V.V.A. W.F.C.—D.W.S. 2e Klasse B. B.F.C.H.V.C. BloemendaalVelox. A.F.C.Zeeburgia. ZandvoortD.E.C. Baarn—Hercules. Afdeeling II le Klasse. H.V.V.Feijenoord. H.F.C.—Z.F.C. Stormvogels't Gooi. E.D.O.Blauw Wit. Hermes-D.V.S.V.U.C. Afdeeling III le Klasse. Z.A.C.—Go Ahead. A.G .0. V.V.T ubantia. Heracles—Robur et Velocitas. V itesseWageningen. EnschedeP.E.C. Afdeeling IV le Klasse. N.O.A.D.N.A.C. L.O.N.G.A.Wilhelmina. EindhovenP.S.V. B.V.V.Roermond. M.V.V.—Willem II. Afdeeling V le Klasse. Velocitas—W.V.V. G.V.A.V.Friesland. Frisia—Alcides. LeeuwardenAchilles. VeendamBe Quick. 3e Klasse A. Helder—Q.S.C. Purmersteijn—K.V.V. AssendelftA.P.G.S. MeervogelsDe Volewijckers. Kennemers—O.S.V. Reserve 2e Klasse A. Alcmaria IISpartaan II. D.E.C. II—K.F.C. II. V.V.A. II—Ajax III. Reserve 3e Klasse A. V.S.V. II—Alcmaria III. NAGEKOMEN U1TSLAGEN. D.T.S. 3 (Oudkarspel)Vitesse 2 D.T.S. asp.Alcmaria Victrix A Uitgeest I van Uitgeest tegen S. C. van Amsterdam met 3—3. W. F. C. IV van Wormerveer tegen geest II van Uitgeest met 31. Alcmaria c van Alkmaar tegen Uitgeest van Uitgeest met 0—7. 2—3 0—3 A. Uit- STAKING VAN TANKAUTO- CHAUFFEURS TE NEW-YORK. Naar de Niagarawatervallen ver trokken. Er moesten te N.-York ongev. 1500 taxi's uit het verkeer genomen worden, daar door sta king van de tank-chauffeurs de distributie van benzine onmogelijk is geworden. In Brooklyn zijn in de buurt van de depots van de Standard Oil werkwilligen door stakers Gymnastiek. „TURNKRING ALKMAAR EN OMSTREKEN". Zondagmorgen 13 October werden van- wege bovengenoemden kring in het Gymn. lokaal aan de Schoolstraat de jaarl. terug- keerende Vaardigheidsproeven afgenomen voor dames en heeren. Aan deze proeven na men deel 19 dames, le graad; 51 dames 2e gr.; 10 heeren le graad en 25 heeren 2e graad. Naast de te behalen diploma's had het bestuur een zilveren medaille beschikbaar gesteld voor de dame of heer die in de graad waarin werd deelgenomen het hoogst aantal punten behaalde. Deze medailles werden ge- wonnen door mej. N. Duin, „01ympia" Schoorl, le graad met 62 pnt. Mej. N. Va- der, de Halter, Alkmaar 2e graad met 64 punten, den heer G. de Rie, Turnlust, Alk maar, le graad met 69 punten, den heer P. Kramer, „01ympia" Schoorl en den heer H. Homma, de Halter, Alkmaar 2e graad beiden met 63 punten. Er werd om 9 uur begonnen terwijl om half twaalf de uitslagen konden worden bekend gemaakt. De volledige uitslagen zijn als volgt: Dames le graad (8-kamp). M. de Vet, Voorwaarts, Koedijk, 61 pnt., 2e pr.; A. van Duin, Voorwaarts, Koedijk, 54 punt., 3e pr.D .Stam, Voorwaarts, Koe dijk, 53 pnt., 3e pr.J. v. d. Meulen, Turn- lust, Alkmaar, 55 pnt., 3e pr.; J. Bieman, Turnlust, Alkmaar, 59 pnt., 2e pr.; T. Del ver, Turnlust, Alkmaar, 59 pnt., 2e pr.; I Timmerman, Be Quick, Bergen, 57 pnt., 2e pr.; J. Schoen Be Quick, Bergen, 54 pnt., 3e pr.; C. Briefjes, Be Quick, Bergen, 53 pnt., 3e pr.; D. Groet, Be Quick, Bergen, 52 pnt., 3e pr.L. de Vriend, Be Quick, Bergen, 52 pnt., 3e pr.A. v. Essen, Olympia, Schoorl. 54 pnt., 3e pr.; N. Duin, Olympia, Schoorl, 62 pnt., 2e pr.; A. Nieuwland, Olympia, Schoorl, 53 pnt., 3e pr. Dames 2e graad (8-kamp). G. Hartland, D.O.V.E.S., Heiloo, 54 pnt, 3e pr.; M. Stok, D. O. V. E. S., Heiloo, 57 pnt., 2e pr.; R. v. d. Steen, D.O.V.E.S., Hei loo, 51 pnt., 3e pr.; C. Rus, D.O.V.E.S, Hei loo, 49 pnt., 3e pr.T. Spaans, D. O. V. E. S., Heiloo, 51 pnt., 3e pr.; D. Rus, D- O. V. E. S., Heiloo, 58 pnt., 2e pr.; I. Vennik, D O. V. E. S., Heiloo, 57 pnt., 2e pr.; M. Schoenmaker, D. O. V. E. S., Heiloo, 57 pnt, 2e pr.F. Rus, D. O. V. E. S., Heiloo, 58 pnt., 2e pr.; N. Kok, Turnlust, Oterleek, 53 pnt., 3e pr.C. Geus, Voorwaarts, Koedijk, 51 pnt., 3e pr.; M. Molenaar, Voorwaarts, Koedijk, 53 pnt., 3e pr.; F. de Waal, Voor waarts, Koedijk, 51 pnt., 3e pr.M. Stam, Voorwaarts, Koedijk, 50 pnt., 3e pr.J. Boe- kesteijn, Volh., Schermerhorn, 57 pnt., 2e pr.; B. Holtes, Turnlust, Alkmaar, 54 pnt, 3e pr.; G. Boersen, Turnlust, Alkmaar, 55 pnt., 3e pr.; L. Hulskamp, Turnlust, Alk maar 62 pnt., 2e pr.; M. Termaat, Turnlust, Alkmaar, 54 pnt., 3e pr.; J. Boulenois, de Halter, Alkmaar, 57 pnt., 2e pr.; N. Vader, de Halter, Alkmaar, 64 pnt., le pr.; A. Bloothoofd, de Halter, Alkmaar, 50 pnt., 3e pr.; A. Helder, D. A. S. K. O., Warmenhui zen, 50 pnt., 3e pr.K. Dekker, D. A. S. K O., Warmenhuizen, 52 pnt., 3e prijs; M. Leeuwenkamp, Olympia, Schoorl, 55 pnt., 3e pr.; A. Bergman, Be Quick, Bergen, 50 pnt., 3e prijs. Heeren le graad. J. Schuit, de Halter, Alkmaar, 68 pnt., le pr.; A. Wassink, de Halter, Alkmaar, 60 pt., 2e pr.; J. Zevenhek, Turnlust, Alkmaar, 58 pnt., 2e pr.; J. Polak, Turnlust, Alkmaar, 59. pnt., 2e pr.; A. Leeuwangh, Turftlust, Alk maar, 61 pnt., 2e pr.G. de Rie, Turnlust, Alkmaar, 69 pnt., le pr.; N. de Vries, Turn lust, Alkmaar, 55 pnt., 3e prijs. Heeren 2e graad. H. Boon, Voorwaarts, Koedijk, 59 pnt., 2e pr.; A. Bregman, Voorwaarts, Koedijk, 60 pnt., 2e pr.; D. Kramer, Voorwaarts, Koe dijk, 59 pnt., 2e pr.; J. Molenaar, Voor waarts, Koedijk, 62'pnt., 2e pr.; Th. Groen, D. O. V. E. S., Heiloo, 57 pnt., 2e pr.: P. Rozing, D. O. V. E. S., Heiloo, 56 pnt., 2c pr.; M. Rozing, D. O. V. E. S., Heiloo, 55 pnt., 3e pr.; J. Kluft, VolhaTding, Schermer horn, 60 pnt., 2e pr.; W. Borjeson, D. O. V. E. S., Heiloo, 57 pnt., 2e pr.; H. Homma, de Halter, Alkmaar, 63 pnt., 2e pr.; H. Lod- der, de Halter, Alkmaar, 62 pnt., 2e pr.; J. Barsingerhorn, D. A. S. K. O., Warmenhui zen, 55 pnt., 3e pr.W. Slot, D. A. S. K. 0., Warmenhuizen, 53 pnt., 3e pr.; W. Gutker, D. A. S. K. O., Warmenhuizen, 54 pnt., 3e pr.; S. Westra, D. A. S. K. O., Warmenhui zen, 58 pnt., 2e pr.; D. Nieuwland, Olympia, Schoorl, 61 pnt., 2e pr.; P. Kramer, Olym pia, Schoorl, 63 pnt., 2e pr.; P. Korver, Olympia, Schoorl, 58 pnt., 2e pr.; K. v. d. Zel, Olympia, Schoorl, 58 pnt., 2e pr.; C. Mooij, Be Quick, Bergen, 58 pnt., 2e pr. P. Blokker, Be Quick, Bergen, 59 pnt., 2e pr.; j. J. de Broeder, Be Quick, Bergen, 61 pnt., 2e pr.; J. Otten, Be Quick, Bergen, 57 pnt., 2e pr.; K. Barsingerhorn, Voorwaarts, Koe dijk, 54 pnt., 3e pr.; J. Vonk, de Halter, Alkmaar, 52 pnt., 3e pr. P a a r d e n. DRAVERIJEN. Voor de Zondag 27 Oct. te houden drave rijen vanwege de Kennemer Sportclub zijn de volgende inschrijvingen ingekomen: I. Octoberprijs. Prijzendraverij 4e klasse, afstand 1700 meter; prijzen 250 en 50: Sir Kerrigan, Slavin, Petronella B, Saffier, Trotteur, Qurencia, Catabora T, Orchidee, Qualiteit B. II. Herfstprijs. Heat-handicap le klasse, afstand 1610 meter; prijzen 600 benevens 50 voor den tweede aankomende in de be- slissende heat: Prinzess Bertha, Hollandia, Olanda, Wanhfried, Minnetonka, Quicklooper, Lord Aubrey, Frettchen, Rolls Royd, Letha, Quick G„ Present H, Quinte II, Coeur de Watts, Remulus. III. Najaarsprijs, heatprijzendraverij 2e en 3e klasse, afstand 1610 meter; prijs f 500 benevens 50 voor den tweeden aankomen de in de beslissende heat: Omega, Oakland Baron B, Oeke S, Otel- ha, Remplacante, Quick Boy, Sador, Pieter- nel, Sir Axworthy K, Rolls Royd, Letha, Qurville Patrick D, Queen Ethel St. L., Quinte II. IV. Tot Weerziensprijs, kortebaandraverij handicap voor alle in Nederland gere gistreerde paarden; aangespannen, min. af stand 700 meter, maximum afstand 800 me ter, te rijden in series: Miss Zelda Peter, Manhattan, Madrigal, Prinzess Bertha, Hollandia, Politesse, Ka nora, Idylle, Omega, Petite Amie C, Nobel, Qualiteit, Saffier, Janet Harvester, Meteor, Oplooper, Wahnfried, Quford, Minnetonka, Catabora T, Prinses Duluthe, Hartstein, Kapt. de Bruane, Pieternel, Lord Aubrey, Maggy Henry, Nella Schoon, Orion, Koosje W, (>chidee, Qurville Patrick D, Quin Ethel St. L., Quick G., Quinte II, Remulus, Quali teit B, Otelha, Qurencia. Ds. H. Bolten te Garrelsweer (Gr.) heeft bedankt voor het beroep naar de herv, gem. te Den Burg (Texel). In de vergadering van het kiescolleg* van de Nederd. Hervormde Gemeente te Uit geest is met meerderheid van stemmen be- sloten een predikant van gematigde vrijzinnige richting te beroepen. ALKMAARSCH BIOSCOOP THEATER. Hoogverraad. In deze film is de bekende Russische ac- teur Mosjoukine, die reeds zoo dikwijls door zijn optreden boeide, de hoofdpersoon, als prins Boris Koerbsky. De geschiedenis heetft ouitengewoon veel overeenkomst met het boek: „Mijn officieele vrouw". Het verhaal begint ook aan de Russisch-Duitsche grens. In den trein bevindt zich prins Boris., die van Parijs naar Petrograd terugkeert. Zijn hu- welijk is op 't laatste oogenblik afgespron- gen, Hij is in het bezit van een pas voor zichzelf en zijn vrouw. En nu laat hij aan de grens een Italiaansche dame, die hij in den trein heeft ontmoet, voor zijn vrouw doorgaan, als deze op 't laatst haar pas mist. Natuurlijk brengt dit avontuur verras- singen. Maar Boris en Helena beginnen langzamerhand zooveel van elkaar te hou den, dat zij inderdaad gaan trouwen. Dan volgt spoedig voor Boris een geweldige te- leurstelling, als blijkt dat Helena een werk- tuig is in handen der Nihilisten en zij de op- dracht heeft den Czaar te dooden. Helena bekent alles, doch zegt dat zij in haar liefde oprecht is geweest. Boris maakt het haar onmogelijk haar plannen ten uitvoer te bren gen. Hij wordt echter zelf van verraad be- schuldigd en gevangen genomen. Als hij hoort dat de Nihilisten Helena willen doo den krijgt hij op eerewoord een kort verlof om haar te helpen. Hij redt haar, laat haar naar Parijs vertrekken en belooft haar daar te komen opzoeken. Zijn eerewoord getrouw stelt hij zich daarna weer in gevangen- schap. Een goed geensceneerde en gespeelde film met fraaie opnamen. Iwan Mosjoukine is in dat genre weer een bekwaam acteur, Carmen Boni is de nihiliste, terwijl verder Eugen Buiz en George Serow goede rollen spelen. Een mooi journaal en een tweeacter gaan vooraf. Te Rotterdam is opgericht een Natio- naal Bureau voor Theologische Ontwikke- ling, dat zich ten doel stelt door het geven van schriftelijke theologische cursuslessen de theologische zelfstudie te bevorderen. Tot tijdelijk onderwijzer te Blokker is benoemd de heer H. C. Schneiders et Hoorn. DE HEILIGE VLAM. Zaterdag gaf het „Vereenigd Tooneel" in de Stadschouwburg te Amsterdam, de pre miere van het tooneelspel „De Heilige Vlam" van Somerset Maugham, de schrijver van „Regen", de „Cirkel" en „Heeft Constance Gelijk". De opvoering was Zaterdag, Zondag en Maandag een groot succes. „De Heilige Vlam" bleek een sterk speel- stuk en mag zeker een schlager in dit sei- zoen worden genoemd. Het publiek reageerde op stuk en spel met minuten lang applaus. In Londen ging dit stuk maanden met veel succes. Als steeds geeft Maugham een aantal men- schelijke problemen, die de gedachten bezig houden, ook wanneer men de schouwburg heeft verlaten, zoodat ook dit stuk na afloop aan menig tafeltje in American Hotel een punt van bespreking uitmaakte. De korte in houd luidt als volgt: Maurice Tabret heeft, zes jaren geleden, als vlieger een val gedaan die hem ongenees- lijk aan zijn rolstoel bindt, en zijn huwelijk alle lichamelijke liefde ontzegt. Hij heeft de kracht al zijn kwellingen naar geest en lichaam in zijn ziekenkamer te houden, en voor zijn vrouw en vrienden een opgewekt ge- zicht te dragen. Op den avond echter waar mee het stuk aanvangt ontschiet de kracht hem; hij voelt ondragelijk hoe weinig het leven zijn vrouw biedt, beheerscht zich weer, na een vlaag van wanhoop, en laat zich naar zijn kamer rijden. Wij hebben, bij dien met fijn en zuiver ge- voel gespeelden man in den rolstoel van Cee3 Laseur, waarin zeer eenvoudig en onopge smukt, en zijn kracht tot verduren, en zijn liefde, en zijn wanhoop leeft, reeds vermoed dat in zijn vrouw een strijd gaande is: Minny ten Hove gaf ons een bedwongen tweespa.t van gevoelens tegenover hem: een teederheid, en ook een sterke, verborgen onrust; dan, plotseling, aan het slot breekt dat verborgene door: zij houdt van den jongeren broer, en verwacht een kind van hem. Den morgen daarna is Maurice Tabret ge- storven, en in een ongemeen spannend bedrijf klaagt de pleegzuster zijn vrouw aan: hij stierf aan een te groote dosis van zijn slaap- middel, dat hij zichzelf niet kan hebben toege- diend. Woord voor woord stijgt de pijnlijke spanning, en onthult zich aller gevoel: dat van de pleegzuster die de vrouw haat, omdat ook zij, en met zuiver gevoel, den man be- minde en zijn vrouw verwijten kan dat hhar liefde tekort schoot. Dat van de vrouw, wier liefde voor den ander^grooter was, maar die haar man zoo goed mogelijk trachtte haar beste gevoelens te geven; dat van den dokter en den huisvriend, die wel moeten verdenken; dat van de moeder later, die eens haar liefde voor den majoor Liconda overwon, en nu, als begrijpende, vergevende vrouw, het gebeurde goedspreekt tusschen haar zoon en schoon- dochter; en die, blijkt het ten slotte, haar zoon de fatale dosis gaf. Men ziet: in haar beant- woordt Somerset Maugham de vraag of deze vrouw en deze moeder te billijken zijn, ten voile toestemmend. In de kunstrubrieken van de groote bladen stonden gisteravond kolommen lange, waar deerende beschouwingen over spel en stuk. „De Telegraaf" gewaagde van een knap en boeiend geschreven stuk en een goede voor- stelling. „Het Handelsblad" schreef van „Een span- nende opvoering van een belangwekkend stuk". Onze lezers zullen zeker met voldoening vernemen, dat de Berger Kunstkring er in slaagde vocr een uitvoering in „De Rustende Jager" op 30 October a.s. beslag te leggen. De Berger Kunstkring geeft aan de leden voor een contributie van 6.— drie groote tooneelvoorstellingen in een seizoen. Men kan zich als lid opgegeven aan de penningmees- teresse, mevr. Blok—van Wachem, Breelaan, Bergen. 1-

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 10