DAOBLAO VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. OETOESTANDINAFGHANISTAN DE TOESTAND IN CHINA. Hondert m tferflgrte laargang Buitenland No. 243. Dif nomine! besfaaf ait 3 blades. Dais Conranl word! ELKEN AVOND, bebalra Zon- en Feestdagen, nitgegeven, Abonnemenlsprils bfj roornllbataU&o per 3 mtanden root Alkmaar 2-—, franco door Set gahoela RQk 2.50. Afitondeertljke an bawflniiimntiSra 5 cents. DIliDAG Oireoteori 0. KRAJEL Telet.nr, Administratis 3. TcJeloonnr. Redacfle 33. Poatqlro 37060. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTTENl Per regel f 0.25, bi] groote eontraeten rabat. Groote letters naax plaatsralmfa. Brleven franco aan de N. V, Boeb- en HandolsdrnkkarQ fIh, BBftlSa, 6081X1 ZOON, Voor dam 0 0. Booidndaetowi TJ. N, ADKMA. 15 OCTOBER Dagelijksch overzicht. DE TOESTAND IN CHINA. Nieuwe strijd te verwachten. De Nat. regeering komt in de knel. Zal China weer het land van onrust, wan- erde en strijd warden? Het is zeer te vreezen, dat bovenstaande vraag straks bevestigend beantwoord moet worden, want van alle kanten wordt de natio- nalistische regeering van Tsjang Kai Sjek weer bedreigd. Van drie kanten dreigt het gevaar reeds, n.l. van de kant der Kwomintang, van Sjan- toeng en van generaal Feng. Over de Kwomintang hebben we reeds uitvoerig gesproken. Wat generaal Feng be- treft, hij heeft thans ook het masker afgewor- pen. A1 de onderhandelingen, welke hij met Nanking voerde, dienden blijkbaar slechts om tijd te winnen. De door de regeering te Nan king gestelde eisch inzake de ontwapening van zijn troepen is door Feng afgewezen en openlijk heeft deze thans tegen Tsjang Kai Sjek partij gekozen, waarbij hij vermoedelijk van de zijde van Rusland den noodigen steun ontvangt. Volgens de laatste berichten zou nu ook de gouverneur van Sjantoeng reeds van Nan king zijn afgevallen, terwijl volgens berichten uit Peking de opstandige generaals langs het radiostation Sjangsi een communique hebben uitgegeven tegen de Nationale regee ring, waarin gedreigd wordt met onmiddellijk optrekken naar de provincie Hoenan. Voor zoover deze generaal is onder de banieren van maarschalk Feng en generaal Jen strij- den moet worden aangenomen dat zij deze mededeeling hebben gepubliceerd met goed- vinden van deze beide aanvoerders. Generaal Tsjang Kai Sjek neemt deze nieuwe be- dreiging der regeering van Nanking buiten- gewoon ernstig op wat zeer duidelijk hieruit blijkt dat de speciale zitting van het kabinet bijeengeroepen werd waarin maarschalk Tsjang een buitengewone volmacht kreeg om generaal Lutschunglin die tot nu toe mi nister van oorlog was en ihans overgeloopen is naar Feng te ontslaan. Generaal Lut schunglin wordt ervan beschuldigd reeds lang deel te nemen aan de samenzweering te gen de regeering. In samengang met de opstand in het noor- den wordt de opmarsch van generaal Shang Fak Wei in Kwansie steeds ernstiger. In toonaangevende hineesche kringen is men van meening dat de nieuwe opstandige bewe- ging in Sansie en in de zuidwestelijke provin ces hoogstwaarschijnlijk daarheen zal leiden dat de Nanking regeering de controle over het land zal verliezen. Er loopen hardnekkige geruchten dat generaal Jen en Feng hun hoofdkwartieren in Peking zullen opslaan Ook daarin vindt men het teeken hoe sterk de opstandige generaals gelooven in hun uit- eindelijke overwinning. Kleine voorpostenge- vechten zijn reeds begonnen; de troepen van generaal Sun Liang Tsjang ondersteund door die van Fang hadden een ernstige bot- sing met de regeeringstroepen. De uitslag van dit gevecht is nog onbekend. Grootere gevechten kunnen eerst over een week worden ve'rwacht. Aan de zijde van de Nanking regeering heeft Tsjang Kai Sjek wederom de centrale leiding geheel voor zich alleen terwijl in het kamp der opstandige generaals de opperleiding wordt gedeeld door Feng en Jen. De mogelijkheid dat Tsjang Kai Sjek zich staande zal houden wordt als zeer klein beschouwd daar ook in het geval dat de centrale regeering een overwinning be- haald de positie van Tsjang Kai Sjek zeer delicaat blijft. Daar de censuur zeer scherp is is het zeer moeilijk een goed overzicht van den toesfand te krijgen. Nadir Khan over het herstel der buitenlandsche betrekkingen. Naar uit Teheran wordt gemeld, heeft Nadir Khan Zondag de diplomatieke ver- tegenwoordigers te Kaboel ontvangen en roedegedeeld, dat binnenkort een nieuwe re geering zal worden gevormd, die dadelijk de normale betrekkingen tusschen Afghanistan en het buitenland zal herstellen. Nadir Khan verklaarde, dat zijn regeering alles zal doen om het leven en het eigendom van de buitenlanders te beschermen. Men verwacht groote veranderingen in de diplomatieke vertegenwoordigingen in het buitenland. Zoo zullen de Afghaansche ge- zanten te Moskou, Londen en Parijs worden teruggeroepen en door aanhangers van Nadir Khan worden vervangen Verder zal de nieuwe regeering een wet uitvaardigen, waardoor de invoer van wapens in Af ghanistan wordt verboden. Reuter meldt ^ader uit Simla: De Stain der Doerani heeft den post Moh- man Robat bij Kandahar op aanhangers van Habib Oeliah yeroverd, Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Shawali, de broer van Nadir Khan, Kaboel reeds op 6 October is binnengetrok- ken, maar hij heeft niet de heele stad kunnen bezetten. Bij de citadel duurt de strijd nog steeds voort. Het radiostation te Kaboel zwijgt nog steeds. ONTWAPENING. DE A.S. VLOOTCONFERENTIE. Het Japansche antwoord. Volgens een bericht uit Tokio zal in het antwoord, dat de Japansche regeering Woens- dag of Donderdag zal geven op de Engelsche uitnoodiging om aan de a.s. vlootconferentie der 5 groote zeemogendheden deel te nemen, geen melding worden gemaakt van de Japan sche eischen betreffende de verhouding der vloten. Alleen zal de nota van Japan er op wijzen, dat het volstrekt noodig is, de voor- naamste eischen van de verschillende deel- nemers aan de conference in voorbereidende besprekingen te behandelen, wil men ge- spaard blijven voor een mislukking der con ference. VOLKENBOND. EEN VOLKENBONDSVLAG. De Internationale Vereeniging van Vol- kenbond-Liga's heeft een prijsvraag uitge- schreven voor een Volkenbondsvlag. Een Nederlander heeft hiervoor drie prijzen be- schikbaar gesteld, resp. van 1000, 500 en 250 gulden. DE TWEEDE HAAGSCHE GO NF ERE NT IE. Uit Berlijn meldt men: Naar verluidt zouden de organisatiecom- missies reeds op eenige punten tot overeen stemming gekomen zijn Men verwacht dat zij in October gereed zullen komen, zoodat de tweede Haagsche conference dan half No vember kan beginnen. Onafhankeliik van deze conferentie zullen de Saar-onderhandelingen vanaf 28 October aan een stuk door gevoerd worden. Of de Rijkskanselier zelf de leiding van de delegatie op zich zal nemen staat nog niet vast. Het is echter geenszins uitgesloten. In het tegen- overgestelde geval zal de plaatsvervangende minister van buitenlandsche zaken Curtius de leiding op zich nemen. DE INTERN. FEDERATIE VAN Tr JOURNALISTEN. V Het Bestuurscongres te Antwer- pen. Van Cauwelaert spreekt de Nedetl. jcurnalisten toe. Te Antwerpen is Zondag het Uitvoerende Comite der Int. Federatie van Journalisten bijeen gekomen. Dertien landen hadden afge- vaardigden gezonden, en ook de Volkenbond, het Int. Arbeidsbureau en het Instituut van Intellectueele Samenwerking. De gouverneur der provincie Holvoet en de president der Belgische Journalistenver- eeniging, Duwaerts, heette de congressisten welkom. Georg. Bernhardt dankte voor de ontvangst. De afgevaardigden werden vervolgens op het Stadhuis ontvangen, waar burgemeester van Cauwelaert in het bijzonder het woord tot de Nederlandsche journalisten richtte. Hij verklaarde een vriend van Nederland te zijn en ook als burgemeester van Antwerpen te hopen, dat er spoedig een toenadering tusschen Belgie en Nederland zou komen. Mr. Plemp van Duiveland antwoordde hierop, dat hij ook hoopte, dat Belgie en Nederland spoedig nauwer tot elkaar zouden komen. De „Eererechtbank". Het bestuur der Federatie, die wel in prin cipe tot de oprichting van een Eereraad had besloten, heeft vastgesteld, dat het denkbeeld nog te nieuw is, dat thans reeds regelingen zouden kunnen worden vastgesteld. Eerst na een lange jurisprudence, zou tot codificatie kunnen worden overgegaan. Wel heeft het bestuur een „declaration" des droits" opgesteld, waarLij van te voren de grenzen der competence van de Eere- rechtbank worden vastgesteld. Deze „Ver- klaring" begint met vast te stellen, dat de vrijheid der pers de onaantastbare basis der journalisCek is, en dat de Eererechtbank zich niet over meeningen heeft uit te laten, maar alleen over de wijze van werken van den journalist. Tsjang Hsu Liang bemiddelaar Maarschalk Tsjang Hsu Liang heeft aan Tsjang Kai Sjek een telegram gezonden waarin hij zich neutraal verklaart in den strijd met maarschalk Feng. Hij is evenwel niet in staat Feng aan te vallen daar hij zijn troepen noodig heeft voor de bescherming van N.-Mantsjoerije Hij stelt evenwel voor, onmiddellijk alle oorlogsmaatregelen te staken en hij ver klaart zich gaame bereid- als bemiddelaar tusschen Nanking en maarschalk Feng op te treden. Indien het evenwel tot een nieuwen strijd tusschen Feng en Tsjang Kai SjeK tomt, dan zal hij waarschijniijk niet in staat zijn, Noord-Mantsjoerije nog langer tegen een inval der Russen te beschermen. In ver- band hiermede en in het belang van het ge- heele Chineesche volk, wordt Tsjang Kai Sjek verzocht onmiddellijk alle maatregelen tegen de leiders van de Noordelijke legers te staken. Het telegram van Tsjang Hsu Liang heeft in Nanking groote opwinding veroor- zaakt Men verklaart, dat Tsjang Hsu Liang in geheim contact staat met maarschalk Feng en belang heeft bij de omverwerping van de regeering van Tsjang Kai Sjek. BELGIE DE TAAL IN KONGO. Het Vlaamsch verwaarloosd. Een medewerker van „Het Laatste Nieuws" klaagt over de taaltoestanden in Kongo, waar in theorie de beide landstalen, Fransch en Vlaamsch op gelijken voet staan. Wetten en verordeningen moeten in het Fransch en Vlaamsch bekend gemaakt worden de rechter moet zich bedienen van de taal der beschuldig den, en men kan zich 6f in het Fransch of in het Vlaamsch tot het bestuur wend en. Feitelijk is echter de toestand geheel anders. „Want het staat als een paat boven water vast, dat de officieele taal, de bestuurstaal het Fransch is en bet Nederlandsch doodeen voudig genegeerd wordt. De officieele wereld in Kongo doet eenvoudig alsof onze taal niet bestaat en schuwt ze als de pest. „Dat er af en toe een gebrekkige vertaling van den eenen of anderen wettekst in een ambtsblad verschijnt, doet daar niets van af. De adininistratie in Kongo is even Fransch als in een Fransche kolonie; zoodat een Vlaming, die zich als zoodanig in Kongo wil laten gelden, een recht dat hem niemand kan ontzeggen er ontvangen wordt als een hond in een kegelspel En het blad voegt er aan toe: „De inwoners van onzen koloniseerenden staat krijgen, naarmate ze tot de noordelijke of zuidelij'ke volksgemeenschap behooren, niet dezelfde -kansen om zich verdienstelijk te maken en op te werken in de kolonie, hun ge- meenschappelijk bezit. De Vlaamsche volks gemeenschap, die zooveel offers brengt om den stoffelij'ken en vooral den zooveel meer ondankbaren zedelijken opgang van de in landers t-e bewerkstelligen, wordt hierdoor schromelijk benadeeld en gekrenkt; zij zal dit in de toekomst nog meer zijn als Vlaanderen zijn definitief taalstatuut zal gekregen hebben, dat Vlaanderen zal maken wat bet is: Vlaamsch." DE BESTUURLIJKE TAALWET. Halle capituleert Een der st-eden, van welke bekend is, dat zij de bestuurlijke taalwet niet toepassen, is Halle. Nu minister Carnoy krachtdadig op- treedt tegen gemeentebestur-en, die deze wet overtreden, heeft de vroedschap van Halle eieren voor baar geld gekozen. In de laatste zitting van den Raad is bet besluit goedgekeurd, dat voortaan alle be- raadslagingen in den gemeenteraad en in het sch-epencollege uitsluitend in het Neder landsch geschieden zullen en dat ook de heele innerlijke diensj zal vervlaamscht worden. Dit besluit werd met 10 stemmen tegen 4 genomen. De katholieke gemeenteraadsleden stemden voor, terwijl de twee liberalen en de twee socialisten zich ertegen verzet hebben. De mededeelingen aan het publiek zullen tweetalig zijn. Met d-e openbare diensten zal uitsluitend in het Nederlandsch gecorrespon- deerd worden. OUITSCHLAND. RELLETJES TE HANNOVER Ter gelegenheid van een v-ergad-ering der Nat. Socialisten, die Maandagavond plaats heeft gevonden, ontstond omstreeks midder- nacht een kloppartij tusschen een Nat.-Soc. zaalwacht en eemge politiebeambten Ten slotte verschenen vijftig politieagenten met een afdeeling bereden politie, om de orde te herstellen. Drie burgers en vier politiebeambten wer den door messteken zwaar gewond. Een der gewonde politieagentenoverleed in het zieken- huis. BELANGSTELLING BIJ HET GRAF VAN STRESEMANN. Ruim. 100.000 bezoekers. Den eersten Zondag na de begrafenis hebben ruim honderdduizend menschen een bezoek gebracht aan het graf van wijlen dr. Stre- semann. Een bijzondere ordedienst moest op het kerkhof worden georganiseerd. Talrijke prachtige kransen werden nog op het graf neergelegd. AANSLAG OP EEN BERLIJNSCH GELEERDE. De bekende Berlijnsche geoloog. prof. Ot to von Linstou is gisteravond op een wande- ling in het Griinewald het slachtoffer van een aanslag geworden. Een onbekende heeft met een revolver pp hem gescliotgn. De hopg- leeraar zakte in elkaar, waarna de dader vluchtte. Voorbijgangers hebben prof, von Linstou later naar zijn woning gebracht. De aanrander heeft hem waarschijniijk willen berooven. EEN BRUTALE INBRAAK. Voor 100.000 M. geroofd Het W. B. Berlijn maakt melding van een inbraak met behulp van valsche sleutels in een zaak, welke gevestigd is op de tweede verdieping van een huis in de binnenstad. De dieven braken een brandkast open en eigenden zich ongeveer 80 dollar en 180 Tsjechische kronen toe, benevens een bedrag aan Duitsch geld. Daarop wisten zij zich een weg te banen door den vloer naar een daar- onder gelegen opslagplaats van een andere firma, waar zij voor 100.000 M. zijden stof fen buit maakten. De voorraad moet op een vrachtauto, die op straat wachtte, zijn vervoerd. Van de da- ders geen spoor. EEN AUTO-ONGELUK. Dr. Leipart zwaar gewond. Naar het W. B. uit Berlijn meldt is de oud-minister dr. Leipart bij een auto-ongeluk levensgevaarlijk gewond. Dr. Leipart is sinds den dood van Karl Legien, nu acht jaar geleden, voorzitter van den „Alg. D. Gewerbschaftsbund", de groot- ste Duitsche arbeidersorganisatie. DE ZAAK-SKLAREK. Verklaringen van een diredeur der Stadtbank. De directeur Hoffmann van de Stadtbank heeft volgens de „Nachtausgabe" zijn verde- diger, den Unterkommissar, een omvangrijke verklaring doen overhandigen, waarin hij de zakenrelaties tusschen de Stadtbank en de gebr. Sklarek beschrijft. Hij verklaart, dat de aan de Sklareks verleenae credieten niet alleen de goedkeuring der directeuren van de Stadtbank, maar ook die van de crediet- commissie der bank behoefden. De eerste maal kreeg de firma een crediet van 150.000 mark, dat later, toen de zaken zich uitbreidden, grooter werd. De gebr. Sklarek, aldus Hoffmann, stonden als abso- luut betrouwbaar te boek, de informaties, welke de stad plichtsgetrouw inwon, waren goed. De eontraeten met de stad moesten hun millioenen opbrengen. Zij werden ook overal met voorname personen gezien. Het aantal beschiddigden In de zaak-Sklarek zijn volgens de „V. Z." drie zakenvrienden der Sklareks als beschul digden gehoord, die verdacht worden met de bedriegerijen op de hoogte te zijn ge- weest. Het aantal beschuldigden bedraagt thans zeven. Heden worden vermoedelijk twee stedelijke ambtenaren als beschuldig den gehoord. STOOMSCHIP DOOR EXPLOSIE VERNIELD. Het voor 20 dagen bij Minicoy Atol in den Indischen Oceaan op een klip geloopen groote Duitsche s.s. „Hbchst" is door een ontplof- fing volkomen verwoest. De kapitein en de 28 koppen tellende bemanning hadden zich kort voor de explosie van het schip in de red dingbooten in veiligheid gebracht, nadat zij nog eerst een noodsignaal gegeven hadden. E>en geheelen nacht dreven zij rond op zee en werden tegen den morgen door het s.s. „Athu- ra" opgenomen, dat hen naar Suez meenemen zal. 4 schepen hadden deelgenmen aan de werkzaamheden tot het weder vlotmaken van de „Hochst", doch alle pogingen waren vruchteloos gebleken. Een der te hulp gesnel- de schepen, het Duitsche s.s. „Lauterfels" was hierbij eveneens op een klip geloopen. Het bevindt zich echter niet in gevaar. TREINBOTSING OP HET STATION TE DU IS BURG. Maandagavond ongeveer half negen botste de personentrein No. 260 rijdende in de rich- ting Dusseldorf bij het vertrek uit het station tegen een rangeerende locomotief. Door de botsing werden verscheidene personen ge wond, waarvan 6 ernstig. De beide locomotie- ven werden zoo zwaar beschadigd, dat zij weggesleept moesten worden. De reizigers zetten de reis met den volgenden trein voort. ENGELAND. EEN VERIJDELDE DANSPARTIJ. Meisjes door gemaskerde Ieren tegen- gehouden. Gewapende en gemaskerde mannen heb ben, naar de „Daily Telegraph" uit London derry meldt, twee en twintig meisjes uit die stad, die op weg waren naar een danspartij in een der forten van Lough Swilly, op een eenzame plaats tegengehouden en haar schoenen en kousen en anderen kleedingstuk- ken verbrand. Ze werden voorts op een rij gezet en haar werd gezegd dat zij doodge- schoten zouden worden. Ten slotte werden zij door burgerwachten gevonden. Twee wa ren niet in staat terug te gaan naar London derry, vermoedelijk omdat ze geen voldoen- de kleedjpg hadden. De anderen kwamen den volgenden morgen om acht uur in deso- laten toestand te Londonderry aan. Hoewel geografisch tot den Vrijstaat b* hoorend, zijn de forten van Lough Swilly in- gevolge het Engelsch-Iersche verdrag Britsch gebied. De soldaten zijn over het algemeen zeer gezien bij de bevolking. De meisjes waren tot een danspartij in een der forten uitgenoodigd en een soldaat werd afgezonden om voor een autobus te zorgen en als gids te dienen. Onderweg naar het fort werd de bus door veertien gemas kerde mannen aangehouden, van wie som- migen revolvers droegen. Zeven der gemas- kerden drongen de bus binnen en dwongen den bestuurder naar een eenzaam eiland op 9 K.M. afstands te rijden. Hier moesten de meisjes haar schoenen en kousen uittrekken en in verschillende gevalen ook haar mantels en andere kleedingstukken. In de bus werd ook naar dansjurken gezocht. De kleeding stukken werden met benzine begoten en ver brand. t Daarop moesten de meisjes met den sol daat die door revolvers in bedwang was ge houden, op een rij gaan staan en werd ge zegd dat alien doodgeschoten zouden wor den. E6n jonge vrouw ging voor den soldaat staan cm hem te beschermen, zeggende dat het haar man was. Toen gingen de gemas- kerden weg en de meisjes bleven een uur waar zij waren, zich zoo goed mogelijk in een greppel beschuttend. Twee harer waren er echter, toen de bus was aangehouden, in geslaagd in de duister- nis te ontkomen en waren naar een naburige kazerne van de burgerwacht gesneld. De burgerwacht vond de meisjes en zond het meerendeel harer met een bus terug. DE BOLIVIAANSCHE GEZANT BEROOFD. Toen de Boliviaansche gezant zich een oogenblik uit zijn kamer had verwijderd, werd een collier met 109 paarlen ter waarde van circa 600.000 franc gestolen. Van dezen diefstal wordt een kamerdienaar verdacht, die bij de ontdekking verdwenen was. De politie in het buitenland en de grens- posten zijn met het signalement bekend ge maakt. RUSLAND. DE BUREAUCRATIE. De Izwestija schrijt: Het land heeft behoefte aan papier. Di4 behoeften zijn groot en zij worden met moei- te bevredigd. In vele scholen kunnen de be- zigheden niet haar gewonen voortgang heb ben: er zijn niet genoeg leerboeken, geen schriften. De oplagen van de kranten worden grooter: de massa vraagt om kranten en de redacties verstikken in de vier bladzijden van de krant. Iedere wagon papier, dat zijn eeni ge duizenden leerboeken, eenige tienduizen- den kranten Maar de onthalzers hebben daar niet mee te maken. De hoofdzaak is, dat formeel alles in orde is. Aan het station MoskouKoersk kwamen twaalf wagons uit Finland geimporteerd pa pier aan. Bestemd voor het Papier-syndi- caat. Er kwam meer papier, dan verwacht was. Het Papier-syndicaat wist niet, waar zij het moest opslaan en het papier bleef tus schen de wielen. Een paar uur na het ver- loopen van den voor de losing vastgestelden termijn gooide de spoorwegadministratie 't papier in modder en vuil. De lossing ge- schiedde met een barbaarsch hulpmiddel: de rollen werden met haken stukgescheurd. Door tusschenkomst van „sowjetarbeI- ders" werd het papier voor definitieve ver- nieling bewaard. Resultaten ongeveer 10 pet. van het pa pier uit 12 wagons is doornat geworden en nergens meer voor geschikt, ongeveer 7 pet. is vernield door den barbaarsche lossing. Het Papier-syndicaat heeft een verlies van ongeveer 30.000 roebel geleden. TROTSKI. Zijn terugkeer naar Rusland zou gt- weigerd worden. Naar uit Moskou aan Vaz Dias wordt ge meld, heeft het politieke bureau van de com- munistische partij der Sowjet-Unie zich uit- gesproken tegen den terugkeer van Trotski naar Rusland. Het bureau is van meening dat de terugkeer van Trotski alleen kan worden toegestaan door het congres van de communistische partij. ITALIE. ERNSTIG TRAM-ONGELUK. Door een botsing tusschen twee stoora- trams, die door een vergissing elkander op dezelfde rails teqemoet reden, zijn zes men schen gedood, waaronder een priester, ter wijl 100 menschen werden gewond. Een deel der gewonden moest in ernstigen toestand naar het ziekenhuis worden overgebracht De trams zaten vol met boeren uit Ottaiano en ander dorpen, die naar Vigevano gingen, in verbaud nut de Maaadaginarkp -1 CODRA •MS Pn A VKRT TV

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1