Alhnaarsche Courait. De geheimzinnige voetstappen Radi®«hoekje miLLKim Stadsnieuws NIVA TANDPASTA No. 243 1929. Honderd een en dertigste Jaargang. Dinsdas: 15 October. Woensaag 16 October. Hilversum, 298 At. (Na 6 uur 1071 At.) 10.10.15 Morgenwijding. 12.152.Con cert door het kwartet. 2.—2.30 J. B. Schuil leest uit „Paul verliefd" en „De Arta- pappa's". 2.—2.30 Gramofoonmuziek. 3.— 4— Naailes. 4.—4.30 Pianomuziek (studie), door Louis Schmidt en Egbert Veen. 5.—5.30 Gramofonmuziek. 5.30—6.30 Concert in cafe Moderne te Amsterdam. 6.30 Koersen. 6.45 7.15 Italiaansche les. 8.—9.15 Kamermuziek door het Hongaarsche trio. Ilonka Kraus, piano. Alice Molnar, viool. Laszlo Vincze, cello. 9.15 Noorsche avond. Orkest onder lei- ding van Nico Treep. James Yoland, decla- matle. G- v. Renesse, piano, 10.30 Persber. Na afloop gramofoonmuziek tot 12. Huizen, 1875 At. (Uitsluitend N. C. R. V.) 10.30—11.Ziekendienst. 12.30—2.— Con cert. Zang, fluit en piano. 2.2.30 Gramo foonmuziek. 2.30—4.— Concert. Sopraan, viool, hobo en piano. 4.5.Concert. Da- meskoortje en orkest. 5.—d.— Kinderuurtje. 6.7.Gramofoonmuziek. 7.8.Con cert. Koor, bariton, kerkorgel en harmonium. 8.—8.30 Praatje door den N. C. R. V.-voor- zitter. 8.30 Samenkomst van het Leger des Heils, korps Enschede. Daarna persberichten. Daventry, 1554.4 At. 10.35 Morgenwijding 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. C. Lucas, alt. E. Cross, tenor. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.202.20 Orkest- concert. 2.45 Berichten. 2.50 Uitzending voor sch-olen. 3.20 Lezing. 4.05 Concert. L. Marshall, mezzo sopraan,het Renee Cook Trio. 5.05 Cinema orgelconcert. 5 35 Kinder uurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 7.05 Piano- recital door G. Peppercorn. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Vaudeville programma. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing. 9.50 Nieuwsberichten. 9 55 „Captain Brass- bound's Conversion" van Bernard Shaw. 11.5012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 At. 12.50 2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.55 Concert. Orkest, koor en solisten. Langenberg, 473 At. 6.20—7.20 Gramo foonmuziek. 9.35—10.45 Gramofoonmuziek. 10.5011.20 Muziekuitzending voor scho len. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.25—1.50 Concert. Orkest en tenor. 4.555.50 Gramo foonmuziek. 7.40 Noorsche avond. Orkest en piano. Intermezzo: Scenes uit „Peer Gynt" van Ibsen. Daarna tot 11.20 dansmuziek. Kalundborg, 1153 At. 2.50—4.50 Orkest- concert. 7.208.50 Noorsche avond. Orkest, koor, solisten en spreker. 9.2510.30 Orkest- concert. Brassel, 508.5 At. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Noorsche avond. Orkest en solisten. Lezing. leesen, 1635 At. 8.50—3.50 Lezingen en lessen. 3.50—4.50 Orkestconcert. 4.50— 6 50 Lezingen en lessen. 7.20 Concert. Geza Komor-kapel. 8.05 Noorsche gedichten. 8.35 Noorsche muziek. Symphonieconcert. Daarna dansmuziek. variola minor (alastrim); febris undulans; dysenteria bacillaris (persloop, roode loop, veroorzaakt door bacillen); dysenteria amoebica (als voren, veroorzaakt door darmparasieten); roodvonk; diphtherie (besmettelijke ontsteking van een slijmvlies, i. z. van de luchtpijpen en het strottenhoofd) meningitis cerebrospinal epidemica (be smettelijke nekkramp);_ poliomyelitis anterior acuta (kinderver- lamming) encephalitis lethargica (gevoellooze hersen- ontsteking); lyssa (hondsdolheid op tnenschen over- gebracht) lepra (melaatschheid) ziekte van Weil (infectieziekte. waarbij op- treedt o.a. geelzucht.) die toestemming gebruik maakt, In de ge- meente, waarheen hij zich heeft begeven, zoo spoedig mogelijk, in ieder geval binnen 12 uur na aankomst, bij den burgemeester van die gemeente te vervoegen. Eene belangrijke bevoegdheid van den bur gemeester is het verbod, hetwelk hij kan uit- vaardigen ten aanzien van een persoon, van wien door onderzoek is koir.en vast te staan, dat hij gevaar oplevert voor verspreiding van eene besmettelijke ziekte, t.w. febris ty- phoi'dea, de beide vormen van paratyphus, dysenteria bacillaris en dyphtherie, om werkzaam te blijven in een beroep of bedrijf dat bevorderlijk is aan de verspreiding van die ziekte. Dit geldt bijvoorbeeld voor melk- slijters, slagers, winkeliers in etenswaren, enz. DE NIEUWE BESMETTELIJKE ZIEKTENWET 1928. Op 4 October j.l. is in working getreden eene geheel nieuwe wet, houdende voorzie- ningen tegen besmettelijke ziekten. Deze wet is van 21 Juli 1928, Staatsblad 265 en hare inwerkingtreding op eerstgemelden datum werd bepaald bij Koninklijk Besluit van 1 October j.l, Staatsblad nr. 447. Bij de inwerkingtreding is de wet van 4 Decem ber 1872, Staatsblad 134, behoudens enkele bepalingen ten opzichte der inenting, ver- vallen. Voor de toepassing van de nieuwe wet gelden als besmettelijke ziekten de ziekten, die als zoodanig bij Koninklijk Besluit zijn aangewezen. Tuberculose en geslachtsziekten blijven hiervan uitgezonderd. De besmettelijke ziekten worden onder- sch-'iden in twee groepen, t. w groep A: Pest; cholera; gele koorts; vlektyphus; febris recurrens; variola major (pokken). Groep B: Febris typhoi'dea; (buiktypbus) (typhus besmettelijke buikziekte, gepaard met hevige zenuwzinkingskoorts en verdooving); paratyphus in 2 vormen; geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van Mevrouw Belloc Lowndes, door OSWALDI. 511 „Later, later. Ik moet eerst mijn zaken af- handelen met juffrouw Jones". „Zou u mij willen zeggen, wat dat voor zaken zijn?" De hotelhouder keek strijdlustig, angstig en verbouwereerd tegelijk. „Neen, ik geloof niet, dat ik dat doen kan. Maar ik heb er niets tegen, dat u, als de va der van juffrouw Jones, in de kamer blijft, als ik haar een verklaring afneem". Meneer Jones verliet het vertrek en kwain heel gauw terug met een bleek, schichtig kij- kend meisje. „Hier is die mijnheer van Scotland Yard, die je wil spreken, kind. Ik heb hem verteld, dat je niks met den kolonel te maken hebt gehad. Je kwam zelfs nooit in zijn zitkamer, wel, kind?" „Nooit, als hij er was, pappie", zei ze ha- perend. De inspecteur wendde den scherpen blik niet van het tweetal af. „Hoor eens, mijnheer Jones, ik vraag u vrieurMiik, als een persoonlijk voorrecht, om Ook kan de burgemeester het houden van kermissen, markten en openbare vergaderin- gen of vermakelijkheden in de gemeente ver- (De nadere aanduiding der ziekten is vol- i bieden, op grond van den omvang, dien de gens taalkundige vertaling uitbreiding van een besmettelijke ziekte heeft De wet legt aan den geneeskundige, die verkregen of dreigt te verkrijgen. Voor zoo- een geval van een besmetelijke ziekte van groep A vermoedt of vaststelt, en eene van groep B vermoedt, de verplichting op, onver- wijld maatregelen te nemen, waardoor de uitbreiding van de ziekte kan worden voor- komen, en tevens binnen 24 uren daarvan kennis te geven aan den Burgemeester en aan den Inspecteur van de Volksgezondheid. De geneeskundige, die zich aan de te zij- nen aanzien voorgeschreven maatregelen onttrekt, wordt gestraft met een hechtenis van ten hoogste 6 maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Wanneer hij een geval van een besmette lijke ziekte heeft vastgesteld en de voorge schreven kennisgeving niet binnen 24 uur doet, wordt hij gestraft met een geldboete van ten hoogste duizend gulden. Onmiddellijk na ontvangst eener kennis geving omtrent eene besmettelijke ziekte, doet de burgemeester de woning of het vaar- tuig voorzien van een kenteeken, hetwelk op zoodanige plaats of plaatsen bevestigd wordt, dat het van den openbaren weg dui- delijk zichtbaar is. In de nieuwe wet zijn aan de overheid meer bevoegdheden toegekend tot het nemen van de noodige maatregelen, ter voorkoming van uitbreiding der ziekte, dan in de oude wet het geval was. We zullen hieronder enkele dezer bevoegd heden aangeven. Het aanbrengen van een of meer kentee- kenen hebben we reeds genoemd. Eene be langrijke bevoegdheid van den burgemeester is de verplichte afzondering van een lijder aan een der besmettelijke ziekten van groep A. Indien de behandelende geneesh. evenwel verklaart, dat de lijder niet vervoerbaar is, kan hij in zijne woning blijven, doch als- dan worden ten aanzien van zijne woning de noodige maatregelen van afzondering genomen. Deze zelfde maatregel kan, op ad- vies van den Inspecteur der Volksgezondheid, worden genomen ten aanzien van hem, die gevaar oplevert voor overbrenging van, of verdacht moet worden te lijden aan een be smettelijke ziekte van groep A. De afzondering geschiedt in daarvoor aangewezen plaatsen, hier in Alkmaar zeer waarschijnlijk in de barakken voor besmet telijke ziekten aan de beide ziekenhuizen. Tijdens zijne afzondering wordt alleen de behandelende geneeskundige, 't personeel, dat met zijne verpleging is belast, 'n bedie- naar van den godsdienst en 'n notaris toege- laten, alsmede zij, die daarvoor vergunning hebben verkregen van het hoofd der inrich- ting, onder baling dat zij zich onderwerpen aan de te geven voorschriften. Soortgelijke voorschriften gelden evenzoo voor de wo ning, waarin de afzondering plaats heeft, indien de lijder niet vervoerbaar is. De duur der afzondering is voor elke ziekte voorge schreven. Een lijder aan een ziekte van groep B. kan in zijn woning worden verpkegd. Opname evenwel in de barakken zal steeds zijn aan te bevelen, zoowel in het belang van eene goede verpleging van den patient zelve, als wel in het belang van zijne omgeving, met het oog op uitbreiding der ziekte. Indien de patient echter in zijn wonig blijft, schrijft de behandelende geneesheer de noodige maatregelen voor. Worden deze evenwel niet voldoende toegepast, dan kan de burgemees ter de overbrenging naar eene inrichting van afzondering bevelen. Een persoon die naar het oordeel van den Inspecteur gevaar oplevert voor overbren ging van of verdacht moet worden te lijden aan een besmettelijke ziekte van groep A. en nog niet behoeft te worden afgezonderd, doch alleen onder toezicht moet worden ge- steld, kan zich gedurende het oezicht bin nen de gemeente vrijelijk bewegen; hij mag de gemeente niet voor langer dan 24 uur ver- laten zonder toestemming van den burge meester en is gehouden zich, indien hij van mij een paar minuten met deze jonge dame alleen te laten. Ik ben zelf vader, u hoeft niet bang te zijn, dat ik haar aan 't schrikken zal maken". Hij glimlachte flauwtjes, terwijl hij sprak en hij zag een zweem van verlichting op het gelaat van het meisje komen. Mijnheer Jones wendde zich tot zijn doch- ter: „Wel kind, wat zeg jij er van?" „Misschien is 't beter, dat ik alleen ben met mijnheer, pappie; het maakt me zenuw- achtig, als u me zoo staat aan te kijken". Mijnheer Jones ging de kamer uit, de deur achter zich sluitend en intens werd de bezoeker in zijn optreden vertrouwelijk en vriendelijk. „Ik begrijp, dat u wel weet, juffrouw Jo nes, ook al weet uw vader het niet, waarom ik gekomen ben? U doet't verstandigst, mij maar dadelijk dien brief te geven, dien me vrouw Rayaon aan kolonel Mintlaw heeft geschreven. Ik denk, dat heel wat vriendinne tjes van u hem al hebben gezien, niet?" „Neen, niet zoo heel veel", antwoordde zij zacht, een weinig beschaamd. „Enkel mijn man ik bedoel den mijnheer met wien ik verloofd ben en een of twee in- tieme vriendinnen. Een van deze heeft mij zeker verraden?" „En als dat zoo was?" vroeg hij vriende lijk. Een oogenblik bleef zij zwijgen, besluite- loos. ver de burgemeester dat niet heeft verboden, kan ook de Minister van Arbeid. Handel en Nijverheid zulks verbieden, echter alleen voor enkele ziekten, w.o. febris typhoidea, de beide vormen van paratyphus, dysenteria ba cillaris, roodvonk en diphterie. De kinderen die verblijf hebben gehouden in een woning, waarin een geval van een besmettelijke ziekte van groep B. is vastge steld, althans in een zeker voor elke ziekte voorgeschreven tijdperk, aan de ziekte voor- afgaande, mogen een kinderbewaarplaats of school niet bezoeken, tenzij de behandelen de geneeskundige aan het hoofd der bewaar- plaats of school verklaart dat gevaar voor overbrenging van de ziekte niet bestaat. Dit verbod geldt mede voor iederen meerderjari- gen bewoner. Indien redelijk vermoeden bestaat, dat het bezoeken van een kinderbewaarplaats of van een school oorzaak is geweest van de ver spreiding van een besmettelijke ziekte van groep A of van groep B, kan de burgemees ter, na advies van den Inspecteur, een ge- neerkundige opdragen te onderzoeken of personeel van die inrichting of minderjari- gen die haar bezoeken, lijden aan of gevaar opleveren voor overbrenging van een der be smettelijke ziekten der beide groepen. De burgemeester gelast geheele of gedeel- telijke sluiting van een kinderbewaarplaats of een school, indien de Inspecteur hem schriftelijk verklaard heeft, dat het gevaar voor de verspreiding van een besmettelijke ziekte dat naar zijn meening noodzakelijk maakt. De sluiting blijft gehandhaafd, totdat de inspecteur het gevaar geweken acht. Het vervoer van lijken van personen, over- leden aan een der ziekten van groep A of aan variola minor (alastrim), febris typhoi dea of dysenteria bacillaris, moet geschie- den in een kist, waarvan de bodem bedekt is met een tenminste 5 c.M. dikke laag hout- zaagsel, turfmolm of tuinaarde. In deze kist moet het lijk zoo spoedig mogelijk na het overlijden, in een met sublimaatoplossing gedrenkt laken gehuld, zijn gelegd. De kist moet nadat het lijk daarin geplaatst is, ge- sloten zijn geworden en gesloten gebleven zijn. Openbare vervoermiddelen mogen voor dat vervoer niet worden gebruikt. Indien de behandelende geneeskundige of de inspecteur dat noodig acht, gelast de bur gemeester onmiddellijk vervoer naar het lij- kenhuis of een andere bewaarplaats van lij ken van personen, die overleden zijn aan een der ziekten van groep A en variola minor (alastrim). De burgemeester kan op advies van een geneeskundige gelasten reiniging en ont- smetting in de ontsmettingsinrichting alhier van de gederen of waren, die gevaar voor verspreiding van 'n besmettelijke ziekte ople veren en evenzoo gelasten dat de woning door dtze inrichting wordt gereinigd en ont- smet. Bij verzet tegen eenigen maatregel kan hij het gebouw sluiten en onder politiebewa- king stellen en 't vaartuig in beslag nemen. Ook voor de bevolking gelden, bij overtre- ding van de bepalingen in verschillende ar- tikelen der wet, strafbepalingen; overtreders worden gestraft met hechtenis van ten hoog ste zes maanden of geldboete van ten hoog ste duizend gulden. Met deze en nog enkele meerdere bevoegd heden van de overheid, en de verschillende uit de wet voortvloeiende voorschriften, zul len besmettelijke ziekten, alsmede de uitbrei ding daarvan kunnen worden voor komen, en de volledige medewerking van de bevolking zal daartoe het noodige bijdragen. SCHOORL. VOORKOMT TANDBEDERF en poetst 's-mor^ens en 's-avonds met 73 cts per '/i tube, 25cb p, 'A tube. BOND VOOR STAATSPENSION- NEERING. Federatie Alkmaar. Zondagmorgen vergaderde in cafe Breed te Alkmaar de Federatie van den Bond van Staatspensionneering onder voorzitterschap van den heer Bruin alhier. Van de 15 aan gesloten afdeelingen waren er slechts 3 af- wezig. De voorzitter drukte er zijn genoegen over ui, dat er zoo'n goede opkomst is. Hij heriu nerde aan den uitslag der afgeloopen verkie- zing voor de Tweede Kamer, welke een te leurstelling opleverde voor de voorstanders van het premievrije Staatspensioen. De gele- den nederlaag is voor spreker nog geen re- den voor een andere manier van optreden in- zade den strijd voor de ouden van da- gen. Hij wees er op hoe, door het optreden van verschillende kleine partijen duizenden en duizenden stemmen verloren zijn gegaan tot schade voor de zaak van het Staatspensi oen. Het zal zaak zijn onze actie te richten naar de kringen van de arbeiders en kleine middenstanders in de Christelijke partijen, R. K., Chr. Hist, en Anti-rev Hij sprak de hoop uit, dat bij het inslaan van andere we gen met denzelfden ijver en dezelfde toewij- ding zal worden gestreden tot het bereiken van het heilig ideaal van den Bond. De ingekomen stukken waren dezelfde als die aan de afdeelingen waren gezonden. On der deze was een opwekking om steun te ver- leenen aan de film, die naar het oordeel van het Hoofdbestuur een onmisbaar propagan- da-middel is voor den Bond. De voorz. zou willen besluiten, dat elke afdeeling verplicht is mee te werken tot het verkrijgen van de noodige gelden en de afgevaardigden de noodzakelijkheid ervan in hun afdeeling ver- dedigen. Verslag werd uitgebracht van de gehou den meetingen te Bergen en Zuid-Scharwou- de. In Bergen was de belangstelling gering, te wijten vooral aan de vele vermakelijkhe den op dien dag aldaar, te Zuid-Scharwoude was een bevredigend, dankbaar publiek. Daarna werd aan de orde gesteld de rege- ling van de winterpropaganda De voorz. was van meening, dat in de verschillende afdee lingen deze weer gevoerd zal worden in den geest als dit tot nu toe is geschied, dus door uitvoeringen met tooneel, muziek, zang, de- clamatie enz. De middelen zijn daarmee uit- geput. Nu kunnen we bij volledige medewer king van den kant der afdeelingen ook de film in dienst stellen van de propaganda. Dit moet worden aangegrepen, omdat daar van een machtige propaganda uit kan gaan. Met het H. B. en de Bondssprekers zal nog een bijeenkomst worden gehouden om middelen te bespreken voor een vruchtba- re propaganda. De afgevaardigde van Oudkarspel-Noord- Scharwoude zou willen, dat de afdeelingen een bepaald bedrag voor de film beschikbaar zullen stellen, daar het anders een bedelpar- tij wordt. Alkmaar's afgevaardigde zou met spre- kers van de R. K. Volkspartij in den kring van de Federatie Alkmaar het terrein willen bewerken, om in die kringen propaganda voor het Staatspensioen te maken. De voorzitter wees op de redevoeringen, die aan den vooravond van de verkiezingen vanwege de R. K. Staatspartij per radio zijn gehouden.. Wie die gehoord heeft, verwondert er zich niet over, dat de R. K. Volkspartij in stemmenaantal is achteruit gegaan, en dat in het bijzonder alle R. K. vrouwen op de Staatspartij hebben gestemd. Er wordt in die kringen met allerlei middelen gewerkt, zelfs het broodeloos maken is niet uitgesloten. De afgevaardigde van St. Pancras kwam nog eens terug op de film. Door ds. Van Krevelen is het voorstel omtrent deze kwestie cp de Alg. Verg. van de baan geworpen, doordien hij het onmogelijke van aanschaffen trachtte aan te toonen, daar er toch geen geld voor bij elkaar te krijgen was. De voorzitter wees er op, hoe andere par tijen wat over hebben voor hun beginsel, doch in de kringen van voorstanders van het Staatspensioen is dit over 't algemeen zoo niet. De afgevaardigde van Zuid-Scharwoude vroeg zich af, of we weer op dezelfde wijze moeten voortgaan. De Staatspensionneerders zijn nu al 30 jaar bezig voor de goede zaak te vechten, doch nog steeds zonder resultaat en hij vreest, dat zij, bij de tegenwoordige politieke constellatie nog lang zullen moeten strijden. De Bond v. St. doet wel niet aan politiek, doch van de politieke partijen moet hij het per saldo toch hebben. Nu is een van de groote euvelen dat de politieke partijen, die voor Staatspensioen zijn, in de laatste verkiezingscampagne niet het belang van dat Staatspensioen hebben gediend, niet den nood van de ouden van dagen hebben ge zien, doch hun eigen politieke standje hebben „Dat vind ik niet eerlijk", mompelde zij. Hierop gaf de inspecteur-rechercheur geen antwoord. De wegen van vrouwen, en vooral van jonge vrouwen, waren Egyptische duis- ternis voor hem. Stel je voor, iets gedaan en dan te spreken, alsof het niet eerlijk zou zijn hem aan den eenigen personen te toonen, recht had hem te zien dat was Plimmer zelf! „Gaat u dien brief even halen", zei hij noi steeds op een vriendelijken, alhoewel toct meer dringenden toon. En nu begon het meisje vrij overspannen te lachen. ,,Ik hoef hem heelemaal niet te halen Hij is hier in de kamer!" „Hier in de kamer Er viel hem een pak van het hart. Want hij was wel wat bang geweest, een klein beetj maar zij zag er wel niet naar uit, maar je kan nooit weten wat een vrouw, allerminst wat een jong meisje in haar schild voert dat zij de kamer uit zoo gaan om den kostba ren brief te verstoppen of te vernietigen. „U kunt overal rondkij'ken Onwillekeurig deed haar bezoefker dat ook. maar u raadt nooit waar hij is." „Ik geef't op!" riep hij opgewekt uit. Iris Jones liep naar de piano en, laag neerbukkend, haalde zij er een stoffig stuk glas onderuit, waarop, als een legkaart, wel dertig of veertig stukjes van een verscheurden brief waren geplakt. Met een zegevierend gevoel van verlich- - ting en zelfvoldoening nam inspecteur Plim mer de glassoherf uit de hand van het meisje en ging er mee naar het raam, waar hij den opgeplakten brief las: „Maandagavond O, Jack, ik verkeer in een haChelijken toe standIk heb een hoogloopenden twist gehac met mijn man. Een brutaal mensch, dat mijn japonnen al een heel langen tijd maakt en aan wie ik een vrij groote rekening schuldig ben, heeft vandaag iemand naar Birtley's kantoor gestuurd om daar het geld te innen. Ongelukkigerwijs zitten wij er nu juis slecht voor. Die vrouw eischt vijf honderd pond binnen tien dagen. En was dat maar alles! Ik heb nog een hoop rekeningen loopen waarvan Birtley niets weet. En nu waag ik het, je te vragen, of je mij bij voorbeeld duizend pond zou kunnen en wil len leenen. Ik heb vijftienhonderd pond per jaar van me zelf en ik neem aan, dat ik je in, laat me zeggen, twee jaar het geld zou kun nen terugbetalen. Het is een heel ding voor me, je dit groot verzoek te doen, maar ik kan je niet zeggen hoe ongelukkig ik me voelHet eenige waar over Birtley en ik altijd hebben gekibbeld, is geld. Het stuit me tegen de borst het te schrij- ven, maar't is de waarheid, dat de opvoeding van zijn moeder hem verschrikkelijk inhalig heeft gemaakt. Je Eva" De inspecteur las den brief nog eens over Om de waarheid te zeggen, voelde hij zich teleurgesteld. Hij had een veel schandelijker willen dienen. Hoe zou het anders mogelijk zijn, dat de S. D. A. P. bij monde van den heer Thomassen, in verschillende bladen, ter bestrijding van de Vrijz. Dem. in hun eisch voor het zuivere Staatspensioen, snoeft, dat de S. D. straks met minstens 3 mannetjes meer in de Kamer zouden verschijnen; dat de Vrijz. Dem. de invoering van het Staats pensioen thans niet aan durven, omdat het geld er niet is, daar zij gestemd hebben voor belastingverlaging van de rijken, waardoor jet geld uit de schatkist verdween. En meer ander fraais. De linksche partijen hebben hun strijd voor het Staatspensioen uitgevoch- ten op de ruggen der oude stakkers. Daar in kan alleen verandering komen, als de Staatspensionneerders geen enkele politieke partij meer steunen, doch als Pensioenpartij deelnemen aan de verkiezingen. Breedvoerig besprak deze afgevaardigde een en ander en bestreedt den voorzitter, die een deel der schuld aan de kleine partijen gaf. Hij zag weinig heil in het bewandelen van denzelf den weg en meende, dat met de film nog minder publiek zal worden bereikt dan op andere wijze. Over een en ander werd nog breedvoerig gediscussieerd, waaruit wel bleek, dat men over het optreden der politieke linksche par tijen in de wijze, waarop zij getracht hebben elkander vliegen af te vangen, niet tevreden is. 'j De afgevaardigde van De Rijp deelde mee, dat in de afdeelingsvergadering aldaar met algemeene stemmen een motie is aangenomen waarbij het Federatie-bestuur verzocht wordt middelen ter hand te nemen, om een petition- nement voor het invoeren van Staatspensioen in het leven te roepen, dit te publiceeren en te trachten door adhaesiebetuigingen, daarvan voor de e.k. Alg. Verg. een voorstel te ma ken. Hiermee ging de vergadering accoord. Ten slotte werden nog eenige mededeelin- gen gedaan omtrent de financieele resulta ten der gehouden meetings, waarvan het na- deelig saldo ongeveer 92 bedroeg. I Met den wensch voor een krachtig werken in de afdeelingen en dank voor de medewer king, werd de vergadering gesloten. Provinciaal nieuws HEILOO. Het nieuwe gebouw voor spor en kunst van „Heiloo Voor uit". Nu hedenmiddag om 4 uur de opening van het door de V. V. V. „Heiloo Vooruit" gestichte gebouw voor sport en kunst aan den Holleweghoek Schoollaan plaats ge- vonden heeft, hebben we gister eens een kijk- ie genomen en vonden den architect, den heer K. Veldkamp, alhier, bereid om eenige in- lichtingen te verstrekken. De entree is aan den Holleweg, vanwaar men dadelijk een goed overzicht krijgt op de groote zaal, die afmetingen heeft van 8 X' 14 meter en een hoogte van 5 meter. Deze is zoo genomen met het oog op het gymnas- tiek-onderwijs, dat in het gebouw gegeven zal worden. Achter de groote zaal is een aanbouw van 3 X 414 meter welke plaats biedt voor turnwerktuigen. Aan weerszijden van de entree zijn kleedkamers voor jongens en meisjes met W. C.'s en waschgelegen- heid. Deze beide kamers kunnen ook gebe- zigd worden voor kleine vergaderzaaltjes. Wanneer men vanuit den ingang een blik werpt in de ruime zaal wordt men getroffen door de, zij het dan ook eenvoudige, kap- constructie, terwijl de belichting uit de ra- men prettig aandoet. De kapconstructie komt daarom zoo mooi uit, wijl de kleuren waarin een en ander is gebeifst een aange- namen indruk maken. Het buitenaanzien van het gebouw is al even gunstig. De architect is er bijzonder in geslaagd om het gebouw op gunstige wij ze met de omgeving te vereenigen. Aan den uitvoerder, den heer N. Blokker te Akersloot, die het gebouw in korten tijd heeft opgele- verd en aan de schilders Schotte en Sneeboer te Alkmaar, kan een woord van lof eveneens niet worden onthouden. De bazar. Natuurlijk werd er nog hard gewerkt aan den bazar, die in dit nieuwe gebouw wordt gehouden, teneinde dit van de noodige meu- bileering te kunnen voorzien. Stands werden getimmerd, bekleed en op- gesteld, de verschillende vermakelijkheden vonden een goed plaatsje, ja, de glazen en kopjes werden al omgewasschen en. de be- stuursleden liepen zenuwachtig rond om de noodige aanwijzingen te geven. Maar uit de rommeligheid van deze laat ste voorbereidende werkzaamheden rezen op in al hun kleurigheid en afwisseling de vele stands, die zonder uitzondering smaakvol ingericht en opgesteld zijn. Vlugge handen maakten hier een levende schilderij van bloemen, licht en kleuren. Ieder beijverde bewijsstuk verwacht. Maar toch was deze brief ongetwijfeld waardevol, daar er de zeer vertrouwelijke verhouding uit sprak, waarin die twee menschen tot elkaar stonden. Ook was hij, eigenlijk volkomen onbewust tegelijk getroffen en in zijn schik over de wijze, waarop mevrouw Birtley Raydon haar brief aan haar ouden, nu schatrijken vriend had geeindigd. Inspecteur Plimmer ging in gedachten even terug naar den tijd, toen hij zelf nog een jong- getrouwd man was. Hij zou het lang niet aar- dig hebben gevonden, als zijn vrouw een brief aan een neef van haar, op wien hij des- tijds gruwelijk jaloersch was geweest, onder - teekend had met „Je Janey". „Ik veronderstel, dat u de dame kent, die dezen brief heeft geschreven, juffrouw Jones?" Zij keek een beetje benauwd. „Ik kan niet precies zeggen, dat ik haar ken", „Is ze wel eens hier aan het hotel gekomen, om kolonel Mintlaw te bezoeken?" „Neen, dat heeft ze nooit gedaan!" Wat een teleurstelling, dat besliste ant woord! Hij bewaarde eenige oogenblikken het stilzwijgen. 3 Eensklaps lachte zij een beetje dwaas: „De telefoon is anders toch wel gemakkelijk!" „0, zoo! Dus telefoneerde zij?" „Nou, ik geloof niet, dat zij 't ooit deed. Maar de kolonel wel. Toch vroeg hij nooit naar haar. Hij beide altijd mevrouw Strain op". - (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5