Lendensch aanteekenboek. Binnenland zich zijn stand zoo sierlijk mogelijk in richten en hierin slaagde men volkomen. Zonder overdrijving kunnen we zeggen, dat deze bazar iets bijzonders is en alleen de aanblik van deze levendige, kleurenrijke verzameling stands, afgewisseld door de diverse vermakelijkheden, is al een be- zoek aan het gebouw voor sport en kunst waard. De vermakelijkheden! Hiervoor is in groo te mate gezorgd. Verder is in de overdekte speelplaats van de o. 1. school die thans aan alle zijden door glas is afgesloten een dansvloer gelegd, zoo- dat hier een buitengewoon goede gelegenheid is gevormd om de danslustigen te ontvangen tTemeer waar de bekende Willy Band uit Castricum elken dag den geheelen avond voor uitstekende muziek zorgt. Het behoeft natuurlijk geen betoog, dat de belangstelling bij de opening hedenmiddag te ruim vier uur groot was. Aan de verschil- lende stands was de laatste hand gelegd en het resultaat van den arbeid, die hier met zooveel geestdrift verricht werd, is verras- send. Onmiddellijk na de opening, waarop we In ons blad van morgen nader terugkomen, evenals op de vermelding van de stands, was alles in vollen gang. Er heerschte dade- lijk een opgewekte stemming. Een bezoek aan dezen bazar kunnen we dan ook ten zeerste aanbevelen. Niet alleen omdat men er een paar aangename uren kan doorbrengen, maar vooral ook omdat men hiermede den arbeid steunt, die „Heiloo Vooruit" met de organisatie van dezen bazar, in het belang van onze gemeente verricht. In het Brunogebouw werd Maandag- avond een vergadering gehouden van den R.-K Volksbond, onder presidium van den heer H. J. M. Rietmeijer. De voorzitter opende en heette alien wel- kom, in zonderheid den spreker, den heer J. van de Akker uit Den Haag. Daarna werd de tooneelclub besproken en een definitief bestuur gekozen, bestaande uit de heeren P. C. Kraakman, P. Haanraads, J. Liefting, H. Dekker en S. van Tongeren. De voorzitter gat hierna het woord aan den spreker die in een br-eedvoerig betocg de or ganisatie van den bond behandelde. Ook ging spr. meer uitvoerig in op de onderdeelen van den bond als H-erw Levenskracht, Spaar- fonds voor Eigen Huisverzekering en Hulp in Nood. Spr. wekte op om de vergaderingen te be- zoeken, want dat is dringend noodig. Men moet ook propagandist zijn en alien die er in hooren, in den bond trekken. Na afloop vroeg pastoor van Meeuwen het woord. Hij braCht den spreker dank en wekte alien op om lid te worden van den Kath. Kring, of die vergaderingen te be- zoeken. Na de rondvraag, waarin vele wenschen werden geuit voor den bloei der Vereeniging, volgde sluiting. Vrijdagavond werd in „De Rustende Ja ger" een demonstratie gehouden van de be kende Maggi-producten. Er werd een film vertoond en kookdemon- stratie gehouden. Hoewel alle ingezetene per circulaire waren uitgenoodigd, was de zaal niet geheel bezet. hoe geheel anders was dat vroeger, toen men niet zooveel onder de oogen kreeg. Het vele dat tegenwoordig geboden wordt, waar- onder ook de radio, maakt de belangstelling voor de Nutsavonden wel wat minder. Even- wel hoopte hij dat het lezen der onder- werpen bevorderlijk moge zijn van het bezoek onzer vergaderingen. Wegens vertrek en gebrek aan tijd be- dankten twee leden. De heer Jan Kroon, die als penningmeester periodiek moest aftreden werd op een stem na met algemeene stem- men als zoodanig herkozen. Eene funotie, welke door genoemden heer reeds 39 jaar werd waargenomen, wat hem de ironische op- merking deed uitlokken, nimmer in dien tijd gelegenheid gehad te hebben wegens de ,/moeite niet waard" er met de kas van door te gaan. Wegens verhindering van den pen ningmeester der bibliotheek werd nu bij monde van den voorzitter verslag uitge- •bracht van het gehouden beheer. De totaal- ontvangsten bedroegen 85.58, de uitgaven f 30 30; het batig saldo f 55.24. Een aantal nieuwe boeken zal worden aangekocht, doch eerst wil men zich vergewissen over boeken, ■geschikt voor deze bibliotheek. De heeren C. de Boer en C. Berkhouwer rapporteerden dat de rekening in orde was bevonden. De lezing van den avond viel ditmaal ten deel aan den heer Ter Hofstede, die als ond-er- werp koos: „De samenstelling van verf- stoffen". Voor niet-ingewijden bleek dit' een niet aantrekkelijk onderwerp, doch de lezing deed duidelijk worden, dat deze materie voor een leek zeer veel leefstof gaf, want de grond- stoffen die ook wel door leeken gebezigd worden zijn niet alien van gevaar ont- bloot. De drukke nabespreking getuigde van interesse, die gedurende de lezing was ont- staan. De lez-er ontving een welverdiend complimentje van den voorzitter, die daarna deze eerste afgewerkte vergadering met dank sloot. Namens het voorlooptg bestuur van den Districtbond in het dammen ,Noord- Holland benoorden het I J", ontving de dam- vereeniging ..Damlust" van Zuic-Scharwoude eene uitnoodiging tegenwoordig te willen zijn bij de definitieve oprichtingsvergadering, welke op 19 October a.s. te Zaandam zal worden gehouden. Wij herinneren er daarbij aan, dat door „Damlust" reeds vroeger stappen zijn ge- daan, om te komen tot oprichting van een „Dambond benoorden het IJ". Echter tot oprichting van een definitieven goed function- neerenden bond is het niet kunnen komen, daar er geen voldoende interesse voor beston.'. Over de vraag of Damlust hare m-ede- werking thans zal verleenen, zal deze week worden beslist. ke woorden van dank tot de kinderen en het onderwijzend personeel en zeide dat ze bij hunne terugkomst in de school wel iets zou den vinden. Na een „hiep hiep hoera" en „Lang zullen ze leven" werd de terugtocht aanvaard. In de school teruggekomen wer den de kinderen onthaald op limonade, taart- je en chocolade. Van de ochtend- en middagreceptie werd zeer druk gebruik gemaakt, terwijl een groot aantal bloemstukken in de gezellige huiska- mer een plaats hadden ingenomen. Summa Sumarum is het voor 't bruidspaar een prachtigen dag geweest. HOORN. Vereeniging „de Ambachtsschool" Maandagavond hield de Vereeniging „de Ambachtsschool" een leden vergadering in de Roskam. De voorzitter, Mr. G. J. Bisschop, heette de aanwezigen hartelijk welkom en opende de vergadering. De begrooting 1930 wijst aan in ontvang- sten en uitgaven een bedrag van 45.542 waaronder een inkomen is van 5000 aan schoolgeld. De begrooting werd goedgekeurd. De avondschool voor Nijverheidsonderwijs vorderde een uitgaaf van 9358. De ont- vangsten van schoolgeld bedroegen 8 10. Het tekort ad 8548 werd gedekt door Rijk en gemeente. Alsnu was bestuursverkiezing aan de orde. In de vacature G. Sas werden aanbevolen de heeren Sas en Kramer; in de vacature J. C. Kerkmeyer de heeren Kerkmeyer en Kramer. De Nos. 1 werden herkozen. In de financieele commissie voor het nazien der rekening *29 werden gekozen de heeren Van Doornik, Lippits en Prins. Na de gebruikelijke rondvraag volgde slui ting. Tot voorzitter van de Vereeniging tot uit- deelen van spijzen is benoemd de heer J. F Quax, alhier. ZWAAG. In deze gemeente worden ernstige pogingen aangewend om te komen tot stichting van een bijzondere bewaarschool. Naar men zegt, moet de totstandkoming verzekerd zijn. WOGNUM. Een troepje jongelui bezig met kaartspelen in een der cafe's werd met sluitingsuur ver- wijderd. Er bleek echter veel animo te bestaan het spel voort te zetten. Een ledige spoor- wagon werd uitgezocht en hier werd bij het ticht van een fietslantaarn verder gekaart Plotseling werd de wagon op slot geworpen. Toen de chef's morgens half acht op't empla- :ement kwam, hoorde hij uit een spoorwagon hulpgeroep en werden de hartstochtelijke spelers uit hun benarde positie verlost. SCHAGEN. De ploegbaas A. de Boer bij de Nederl. Spoorwegen te Opmeer gaat naar Grouw Irnsum (Friesland) ingaande 10 Nov. Voor den moedercursus vanwege de afd. 'an het Witte Kruis alhier zijn 19 aangiften ngekomen. De leerares, zuster Dientje te Mkmaar, heeft het onderwijs op zich geno- nen. .--..i De prijs der melk is alhier hoogd en van 14 op 15 cent gebracht. weer per ver- Liter LIMMEN. Gisternacht hebben tot heden onbekende personen een bezoek gebracht bij den vee- bouder C. Groot. Er wordt een fiets vermist, alsmede kleedingstukken, schoenen en eenig geld, het laatste van de dienstbode. De poli tic heeft een streng onderzoek ingesteld, doch tot heden zonder resultaat. UITGEEST. E. H. B. O. In de op Donderdagavond gehouden ver gadering van de afd. Uitgeest van de vereeni ging E. H. B O. ter bespreking van de te voeren winteractie werd besloten het aan- koopen van een werkmat en den nieuwen cursus te doen aanvangen op den 2den Januari 1930. Aan het gemeentebestuur zal worden verzocht om evenals in het afge- loopen jaar ook voor het volgend jaar weder de beschikkin'g te mogen hebben over een lokaal van de bewaarschool voor het houden der cursuslessen. Er hebben zich wederom eenige nieuwe leden aangemeld! Dezer dagen werd in het St Jozef- gezellengebouw de halfjaarlijksche vergade ring van de R.K. Codperatie gehouden. De opkomst was gering. Uit de financieele mededeelingen van den penningmeester vernamen wij dat de omzet in de eerste 6 maanden van dit jaar had be- dragen 20050,80 en in de zes zelfde maanden van het vorige jaar 16238.60 een flinke vooruitgang dus. Als propagandamiddel werd besloten het optreden van een humorist in het begin van de maand November. ZUID-SCHARWOUEE. De eerste samenkomst van het gezelschap Nut en Genoegen" had Zaterdagavond taats ten lokale van den heer P. Kramer. De heer Renaud, voorzitter, opende met en woord van welkom deze vergadering, ie de inzet is van de '4-daagsche samen- omsten. Als men tegenwoordig de couranten leest BERGEN. Zaterdagmiddag werd in de aan het van Reenenpark gelegen hertenkamp een hert zoo danig door een bok gestooten, dat het een poot brak en moest worden afgemaakt. I Sinds in verband met in den lande voorkomende gevallen van alastrim, van ge- meentewege de gelegenheid werd openge- steld zich kosteloos te laten vaccineeren, run sedert September op ccht zitdagen, welke in het gemeente-wijkgebouw werden gehouden in totaal gevaccineerd en hervaccineerd 1932 personen. Op de eerste zitdagen was de toe- loop het grootst. Het hoogste aantal op een zitdag behandelde personen bedroeg 416. Voorts werden in 't Pensionaat nog 398 personen gevaccineerd, alzoo in totaal 2330. WIERINGERWAARD. Zaterdag hebben onze burgemeester en zijn echtgenoote hun 25-jarig huwelijksfeest gevierd. Dat het hen op dien dag niet aan belangstelling heeft ontbroken, laat zich wel denken, want wie de heer en mevrouw Ela- ringhuizen van nabij kennen, kunnen weten dat zij steeds veel belang stellen in het wel en wee hunner gemeentenaren. Om 't steeds iedereen naar zijn zin te maken is natuurlijk zeer moeilijk doch als burgemeester, dijk- graaf en bestuurslid van verschillende ver- eenigingen verdient de Leer Haringhuizen aller achting. Het bruidspaar werd des morgens door alle schoolkinderen voor hunne woning een lied toegezongen. Dit lied ging vergezeld van een drietal cadeautjes welke door drie kinderen werden uitgereikt. De burgemeester sprak mede na- eid^ hij, dan geiijkt het wel een boekdeel; mens zijn vrouw en kinderen eenige hartelij Van onzen Londenschen Correspondent. Communistische mijnwerkers leeren hun les. Een proces, dat men zou kunnen vergelij- ken met het scheikundig probleem van de splitsing van het atoom, heeft op het oogen- bljk plaats in de Britsche Communistische Partij. De ontbindende factor is een „geslo- ten brief" uit Moskou, waarvan de inhoud tennaastenbij kan worden afgeleid uit het feit volgend op de ontvangst van den brfef dat de Britsche communistische voormannen hebben besloten drie leden van hun zoogenaamd ,,politiek bureau" den bons te geven, omdat zij neiging hebben getoond „naar reehts te schuiven". Die leden zijn de heeren Politt, Horner en Campbell, tot nu toe namen die men onvoorwaardelijk ver- bond aan de communistische zaak in Enge- land, die er dit terloops slecht voor- staat omdat't ledental van de partij in't af- geloopen jaar met tweederde is verminderd. Zij die aan de leerstellingen van Moskou trouw zijn gebleven ('t is nu 'n klein handje- vol) hebben inmiddels berouwvol de instruc- ties en standjes van den „gesloten brief" voor noemd aanvaard. In dit verband is het passerd te gewagen van een ander geval waarmede de invloed van Moskou is gemoeid. Twee communisti sche mijnwerkers in de nieuwe mijndistricten van Kent, die hoewel hun patroons hun best deden de arbeidsvoorwaarden zoo goed mogelijk te maken en zelfs een vorm van ar- beiders-medebeheer in het bedrijf hadden in gesteld ontevreden bleven, kregen on- langs van hun werkgevers het voorstel dat zij zelf eens naar Rusland zouden gaan om er met eigen oogen de toestanden in het al- gemeen en de arbeidsomstandigheden in het bijzonder te aanschouwen. De directie van de mijn, daar zij werkten, stelde voor hun daar- voor de reis- en verblijfkosten te verschaffen. Er waren een paar voorwaarden verbonden aan het voorstel. De twee mannen zouden bij terugkeer verslag uitbrengen over hun bevin dingen in een vergadering der verzamelde mijnwerkers. Zij zouden, indien de toestan den in Rusland hun beter bevielen dan die In Engeland, met hun gezinnen, hebben en houwen naar Rusland verhuizen; het geld er voor zou door de mijndirectie worden ver- strekt. Zij zouden, indien Rusland hun niet beviel en hun emplooi in de mijn in Kent zou den hervatten, zich voortaan onthouden van de verspreiding van communistische denk- beelden. De twee mijnwerkers namen het voorstel aan en zijn nu van hun opvoedkun- dige reis naar het land der sovjets terugge- keerd. „Wij zijn blij weer thuis te zijn", heb ben zij verklaard. Hun verdere mededeelin gen worden geheim gehouden en zijn alleen bestemd voor directie en personeel van hun mijn. De mannen staan op deze geheimhou ding omdat zekere inlichtingen, die zij wil len geven, „onaangenaamheden zouden ver oorzaken in de betrekkingen met de sovjets". Wij weten dus in elk geval hoe laat het is. Over Ishbel MacDonald. Terwijl alle steden in de Vereenigde Sta ten luidruchtig schijnen te dingen naar de gunst den heer MacDonald een prettigen feestelijken dag te mogen bezorgen eer die hij van de hand zal moeten wijzen daar zijn tijd in Amerika kort en zijn werk drin gend zal zijn zijn de oogen van alle Ame- rikaansche vrouwen gericht op MacDonald's dochter Ishbel. Op dit meisje van zes en twintig lentes rust o.a. de plicht de gast- vrouwelijke honneurs waar te nemen in Dow ning Street 10, ambtswoning van den eerste- minister. De Koningin van Engeland heeft van haar gezegd dat zij „een echt charmant meisje" is. Zulke feiten schijnen sterk te werken op de verbeelding van de Amerika nen; en omdat het hier een jonge vrouw geldt op de verbeelding der Amerikaansche dames in het bizonder. Men kan er dus wel verzekerd van zijn dat Ishbel voor het jaar 1930 de „Belle of New-York" zal wor den. Ishbel is een model-dochter. En haar faam als zoodanig is uiteraard tot de Vereenigde Staten doorgedrongen. Indien de menschen, die ons uit het land der sterren en strepen voorlichten, niet overdrijven, dan staat men er te springen van ongeduld om het meisje dat noch rookt noch c'anst, dat grondig is ingewijd in alien huishoudelijken arbeid en dat bij al haar "beslommeringen nog tijd vindt maatschappelijk werk in Londen te doen, te huldigen. Een ware lawine van uitnoodigingen van Amerikaansche dames en van vereenigingen en van stadsbesturen daar valt elken dag In de brievenbus van Downing Street. Maar Miss MacDonald zal al evenmin als haar vader zulke uitnoodigingen kunnen aanne- men. Zij zal kennis maken met de groote wereld van Washington wanneer er in het gebouw van het Britsche gezantschap de re- ceptie voor haar vader zal worden gehouden. En dan zal zij verder bijna voortdurend aan zijn zijde moeten zijn. Miss MacDonald heeft hij al haar deug- den ook een aantrekkelijke verschijning. Zij is intelligent en praat gemakkelijk over veler- lei onderwerpen, en zij doet het met een aan- genaam stemgeluid, dat warm van toon is Een betere afgezante voor de Britsche vrou wen kan men zich dus moeilijk denken. Inhisschen zal haar belangrijkste taak in Amerika zijn op den gezondheidstoestand van haar vader te letten, teneinde te beproe- ven te voorkomen dat een ernstige ziekte door overspanning, die -hem bij zijn bezoek aan Amerika in 1927 overviel, zich herhaalt. De eerste vrouwetijke motor-„patrol". De vrouwen in Brittannie hebben haar eigen automobielclub opgericht. En op het voorbeeld der door mannen bestuurde clubs gaan zij ook hulpposten op de wegen plaat- sen, „patrols" noemt men hen hier. Het zijn menschen, tot nu toe mannen alleen, die auto- mobilisten behupzaam zijn en route, die Hei ne herstellingen doen, den weg wijzen, den automobilist helpen om thuis te komen wan neer hij op den weg is gestrand. Iedereen die wel eens op de wegen van Engeland is geweest, kent hen. Op hun vaste plaatsen hebben zij een wachthuisje met telefoon. Zij geven alien passeerenden automobilisten hun saluut. behalve wanneer zij ontdekken dat er iets aan den wagen hapert. En zij zijn in keurige uniformen gekleed. De vrouwelijke vereeniging heeft juist haar eerste vrouwelijke „patrol" geplaatst op een druk verkeerspunt buiten Londen. Het meisje heeft den in dit geval toepasselijken naam van Grace New en Grace New heeft dus in Engeland motor-historie ge maakt. Zij is even knap in de kleeren als haar mannelijke collega's, draagt een uni form van blauw laken met witte omleg»?ls aan de mouwen (wat „besmettelijk", zou men zeggen, voor het werk dat zij moeten ver- richten). Haar beenen zijn gehuld in „bree ches" (rijbroek) en kaplaarsjes. Een blauwe pet zit op haar lokken. Haar eerste verschijning trok groote aan dacht. Zij arriveerde op haar post met een blinkend motorrijwiel met zij-bak, voorzien van motorgereedschappen. De eerste uren werd zij ernstig in haar dienst belemmerd door pers- en bioscoop-fotografen die van haar vergden dat zij een dozijn maa! op haar post aankwam, zoodat zij telkens weer haar motorrijwiel moest bestijgen en moest ko men aanrijden en stilhouden aan den kant van den weg. Een verslaggever, die zich had voorgeno- men dat hij Miss New's eerste hulp zou ont vangen, had met voorbedachten rade een ge- leidraad van een der bougies van zijn motor losgemaakt. Het meisje ontdekte terstond, toen de man voorbijreed, dat de motor niet behoorlijk werkte en reed hem achterop. Zij salueerde volgens de regelen van „motor patrol"-gebruik en had het mankement sne hersteld. ,,'t Is maar een kleinigheid", ver- klaarde zij opgewekt, „U zult geen last meer hebben". Miss New vertelde aan de nieuwsgierige schare, die van haar eerste optreden in haar nieuwe functie getuige was, dat zij van kindsbeen af met motoren had geknutseld. Zij kon onder alle omstandigheden ontdek ken wat er aan een motor haperde en hem weer in orde maken, tenzij het euvel zeer ern stig was. Zij vond het niets erg onder een motorchassis te gaan liggen, hoe modderig de weg ook was; en zij gaf niets om vuile banden. De vrouwenclub van automobilis ten schijnt dus voor haar eerste „patrol" wel een goede keus te hebben gedaan. het STRAATROOVERS. De twee daders aangefwuden, geld gevonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de Marthalaan te Enschede iemand door twee mannen neergeslagen. De aangevallene werd beroofd van een bedrag van 600. Nog denzelfden nacht heeft de politie de twee ver- moedelijke daders van hun bed gelicht. Na een langdurig verhoor viel het tweetal door de mand en wees de plek aan waar het gestolen geld was geborgen. Dit is in beslag genomen I>e aanranders, van wie de een voorwaardelijk veroordeeld is, zijn ter beschikking van de Justitie gesteld. INBRAKEN TE GENNEP. Te Gennep is Zondagnacht op twee plaat sen ingebroken. Bij den manufacturier P. Ver- hasselt werd een bedrag van circa 200 ont- vreemd, en in de manufacturenzaak van den heer F. den Boer moesten de inbrekers zich tevreden stellen met een klein bedrag aan pas- munt. De onbekende daders konden nog niet ach terhaald worden. BORSTKAS rNGEDRUKT. Zaterdagavond was de 40-jarige lieer H Wegeman, eigenaar van de Olympia-garage annex reparatie-inrichting aan de Wingerd- straat te Den Haag bezig, een wagen te her stellen, waarvan de achteras geaemonteerd moest worden. Om de achterwielen van den grond vrij te maken, werd de wagen met blok- ken opgestopt, in plaats van haar op te take- len. Volgens getuigen moet dit opstoppen niet erg secuur zijn geschied, ten gevolge waarvan een dier blokken, toen de heer Wegeman on der de cardan lag, omsloeg. Het slachtoffer kreeg de differentieel in zijn zijde, ter hoogte van de hartstreek, waardoor zijn borstkas in elkaar gedrukt werd. Toegeschoten hulp mocht er wel in slagen, den man onder den wagen vandaan te halen; de levensgeesten waren toen echter reeds geweken. De overledene laat een weduwe een twee dochters achter. HET ONGELUK TE NOORD- KRAAIJERT. De jongeman M., uit Noord-Kraaijert, ge meente's Heer Arendskerke, die Donderdag is getroffen door een schot uit eer, revolver, dat door zijn zuster per ongeluk is afgescho- ten, is gisteren in het ziekenhuis te Middel burg overleden. SLACHTOFFER VAN EEN AANRIJDING. Begrafenis van den agent Bakker te Naaldwijk. Zaterdagmiddag is op de alg. begraaf- plaats te Naaldwijk ter aarde besteld het stof- felijk overschot van den politie-agent Bakker, die in den nacht van Woensdag op Donder dag op zulk een tragische wijze om het leven kwam. De belangstelling was zeer groot. Op den doodenakker hadden zich vele auto- riteiten verzameld, o.a. de burgemeesters van Naaldwijk en van De Lier, inspecteur Vooys uit Delft, chef-commandant Koonings van de Kon. Marechaussee, brigadier-commandant Hermeijer, benevens vele afgevaardigden van de politie-corpsen te Den Haag, Rotterdam, Monster, 's-Gravenzande, De Lier, Delft en Wateringen. De baar welke met een grooten bloemen- sdhat bedekt was werd door personeel van de Naaldwijksche politie grafwaarts gedra- gen. Nadat ds. J. R. de Graaff uit Naald wijk del ijkrede had uitgesproken, werd het woord gevoerd door burgemeester Elsen na mens her gemeentebestuur, door insp. Van Zwet namens het Naaldwijksche politie-corps, door den heer A. W. Nol te 's-Gravenzande namens het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Politiebond en door den heer De Withe te Delft namens de afd. Zuid-Holland van dien bond. RECHTSTOESTAND AMBTENAREN. De heer Boon heeft bij de Tweede Kamef eenige amendementen ingediend op het ont- werp betreffende den rechtstoestand van amb- tenaren. Het eerste daarvan beoogt aan de ambtena- renorganisaties de gelegenheid te geven hun wenschen door een aanbeveling geen voor- dracht aan Ged. Staten kenbaar te maken. Een ander amendement op art. 7 wil naast hen die in het bestuur of in dienst van een vereeniging van ambtenaren zijn, ook de amh. tenaren uitsluiten. Ambtenaren kunnen later zelfs als partij in een zaak betrokken worden, die \por een com missie dient en in elk geval is er kans, dat zij een hun vreemde zaak onwillekeurig met hun eigen bemoeiingem in soortgelijke zaken in verband brengen. Weer een ander amendement beoogt den ai te beperkten grondslag van het recht van be- roep, zooals deze in art. 58 is neergelegd te verruimen, terwijl een amendement op art. 105 beoogt hooger beroep van gevallen van geringe beteekenis uit te sluiten. Een instantif schijnt daarvoor voldoende. Het laatste amendement op art. 127 be oogst vast te leggen, dat de gehuwde ambte nares of gewezen ambtenares gerechtigd i' om over hetgeen zij ontvangen of te vorderei heeft, ten bate van het gezin te beschikken qjj SERUM TEGEN ENCEPHALITIS. 1 In het Ned. Tijds. v. geneeskunde besch'rijft dr. J. Hekman, geneesheer-directeur van het gemeente-ziekenhuis aan den Bergerweg te Rotterdam het beloop van elf gevallen van encephalitis postvaccinalis, die daar behan deld zijn. „Ik heb mij afgevraagd zegt hij of het niet rationed zou zijn, zoodra de ver- schijnselen van encephalitis zich voordoen, Ge toxische werking van de koepokstof te ver- zwakken door aanwending van die antistof- fen, welke het bedoelde gif kunnen neutrali- seeren. Daartoe zijn verschillende wijzen mo gelijk. Men kan b.v. gebruiken het antivacci- neserum, dat in het Rijksserologisch insti- tuut te Utrecht bereid wordt Men kan ook gebruik maken van de antistof fen, welke men aanwezig mag achten in het serum van men schen, die kort te voren met goed gevolg z n gevaccineerd. De uitkomsten die met het eer ste serum bereikt zijn, worden zeer verschil- lend beoordeeld. O.m. meent Kramer, die met dit serum verschillende lijders aan deze encephalitis in ons ziekenhuis heeft behan- deld, dat de gunstige werking van dit serum zeer aanvechtbaar is. Ik besloot menschelijk serum te gebruiken, dat afkomstig was van personen, die ongeveer gelijktijdig met de en- cephalitis-patienten met goed gevolg waren ingeent en bij voorkeur maakte ik gebruik van het serum van den vader of de moeder van den patient, indien deze ongeveer tege- liik met den patient waren ingeent en indien zij goed ontwikkelde vaccinepuisten hadden gehad. Tijdens de toepassing dezer behande- ling is mij gebleken, dat ook van andere z de zulk serum is gebruikt ter behandeling van encepthalitislijders. De aanwending van dit serum geschiedde intraveneus en wel om twee redenen: le. om een zoo snel en zoo in- tensief mogelijke werking te verkrijgen, 2e. om zoo direct mogelijk op de haardjes in de lersenen te kunnen inwerken, die zich in de witte stof om de bloedvaten heen groepee- ren". Een van deze elf patienten is niet met se rum van kort te voren gevaccineerde men schen behandeld, omdat het een betrekkelijk licht geval gold. De tien overigen zijn alien met dit serum ingespoten, en acht van hen zijn hersteld, de twee anderen overleden. Van deze twee doodelijk afgeloopen geval len betrof het eene een kind van 4 U jaar dat pas werd ingespoten nadat het, terwijl het reeds het ergste stadium van de ziekte voor- bij scheen te z n, een verergering vertoonde. Toen het serum tenslotte nog werd toege- diend, was het patientje echter reeds ster- vende. Het andere doodelijk afgeloopen geval was dat van een 63-jarig man aie vroeger reeds twee keer (op 4- en op 34-jarigen leef- tijd) ingeent was. Bij zijn opneming leek de prognose al infaust. Dit was een van de twee gevallen van encephalitis na revaccina- tie, die in het opstel beschreven worden. De andere lijderes aan encephalitis post (re) vac- cinalis herstelde (zie boven) zonder serum- inspuiting. Dr. Hekman zegt aan het slot van zijn ar- tikel dat hij goed meent te doen uit de mede- gedeelde feiten nog geen gevolgtrekkingen te maken, maar de waargenomen verschijnse-i len toch belangrijk genoeg te achten om ze in jreeder kring bekend te maken. KORTE BERICHTEN. Een winkelier in de Nic. Beetsstraat te Amsterdam liet een petroleumstel vallen, waardoor brand ontstond. De kamer brandde geheel uit en een naastgelegen vertrek be- kwam veel schade. Vrijdagnacht hebben dieven, door in- drukken van een venster, een brutale inbraak gepleegd bij den heer Th. Janssen te Rooste- ren. Circa 2000 aan bankpapier en voor een aanzienlijk bedrag aan waardepapieren werd buitgemaakt. De daders zijn onbekend gebleven. Te Vlissingen zijn twee verstekelingen aan wal gezet, die gedurende de reis van Antwerpen naar Vlissingen ontdekt werden op twee Duitsche schepen, beide bestemd naar Zuid-Amerika. Het waren een Tsjecho- Slowaak en een Italiaan. Deze laatste had een wonde aan een der beenen bekomen, zoo dat hij in het gasthuis te Vlissingen moest worden opgenomen. Op den Smidsweg te Apeldoorn heeft Zaterdag een man een vrouw met een mes in den rug gestoken. Zij is zwaar doch niet le- vensgevaarlijk gewond. De dader is gevlucht. De oorzaak was een liefdestwist. Het Lentraal Israelietisch-Weeshuts tr Jtrecht heeft uit de nalattnschap van den leer S E. Edersheim te 'c-Gravenhagc een kgaat van f; 10 000 ontvanger

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6