miisnsrtu Coiirant. Geneeskundige brieven. l^s^oorkomen Ho. 243 1929 HiRderd m an dertigste Jaargang. ltinsdag; 35 October Midisehe ethiek. de onlangs te Haarlem gehouden algemeene vergadering van de Ned. Maatschappij tot bevordering der Ge- neeskunst zijn enkele vraagstukken be- treffende de medische ethiek ter sprake gekomen, welke ook voor het publiek van beteekenis zijn, zoodat ik meen goed te doen, er hier een en ander van te vertellen. L Omdat het direct betrekking heeft op mijn werk voor dit blad, begin ik met bet onderwerp „geneeskundige journa- listiek". Reeds lang geleden werd door sommigen aanstoot genomen aan het feit, dat de dagbladen zuiver geneeskun- dige berichten opnamen. De nieuwste snufjes uit de wetenschappelijke tijd- schriften werden onmiddellijk geplaatst, zoodat een medicus ten piatten lande echertsend kon zeggen: „Ik heb mijn abonnement op het geneeskundig tijd- schrift opgezegd, mijn krant zorgt er wel voor, dat ik de geneeskundige nieuwtjes althans even vlug onder oogen krijg als mijn patienten". Rijp en groen werd opgenomen, ge- neesmethoden, welke nog degelijke proefnemingen vereischten eer zij met vertrouwen mochten worden toegepast, werden aan den volke meegedeeld, vraagstukken, welke verre van opgelost konden heeten, werden behandeld, liefst met gebruik van vaktermen, welke het publiek niet kon begrijpen. Dit alles Verdient natuurlijk streng te worden af- gekeurd. Niet te verwezenlijken verwach tingen werden gewekt, men meende aan de hand van dergelijke berichten ge- gronde critiek op het werk van den huis- arts te mogen uitoefenen en als het ge- beurde, dat die huisarts een beschreven behandeling niet bleek te kennen, dan lag het voor de hand, dat de patient, die er zooveel moois over gelezen had, den arts opzocht, die het bericht ondertee- kend had, want die zou hem dan zeker wel kunnen helpen. Tegenover die bezwaren kon niet weersproken worden, dat in vele geval- len het toch wel nuttig kon zijn, het pu bliek over verschillende onderwerpen van medischen aard in te lichten. Het kwam er dus maar op aan, te bepalen, waar de grens getrokken behoort te worden. Hiervoor heeft thans de verga dering der artsen de volgende regelen gesteld: 1. Van de geneeskundige onderwer pen, in de niet-vakbladen te behandelen, komen vooral die in aanmerking, welke betrekking hebben op de gezondheids- leer, de preventieve geneeskunde, de volksgezondheid, de sociale geneeskun de en eventueel ook nkuwere inzichten in de geneeskunde, dock alleen als deze goed bezonken zijn; raadzaam is het, be- schouwin- en te vermijd -n, ccascientieus medicus niet tegenover zijn zieken 2. Het ve-'dient de v o bpdoelde artike en i e 3. Het is weiisch; ii; groote of kleir.e an 1 over geneeskundige o> men, dit niet doen /.on voorlichting. 4. Het hoofdb' stuur stelt zich in ver- binding met de hoeidbesturen der ver schillende verc "igingen van belang- hebbenden bij de dagbladpers ten einde de gesignaleerde dsstanden in de toe- komst te vocrkoniOti Het is niet zonder eenige voldoening, dat ik durf te conslateerer,, dat de re- dactie van dit blad en uw onderdanige dienaar vrijwel geheel voigens <:lit sche ma hebben gehandeld gedurmde nu on- geveer zeven jaar en dat het opstellen dezer eischen voor hen dus vrijwel over- bodig was. Een ander onderwerp van beteekenis betreft de door artsen te maken reclame.' Dat hierover gesproken moest worden, maakt een eenigszins armoedigen in- druk. Ieder, die in de wereld vooruit wil komen, dient te zorgen, dat zijn capaci- tuten bekend worden, vooral wanneer, zooals bij den praktiseerenden medicus, zijn succes ten slotte toch eigenlijk af- ha,nkelijk is van de gunsten van het pu bliek. Hoe zal men naar een arts om hulp gaan, wanneer deze totaal onbe- kend maken? Het naambordja aan zijn bevyeerd wordt, dat de arts zoo hoog moet staan, c'at hij elke reclame ver- mijden moot en alleen door de resultaten m zijn praktijk zich een zekere reputatie mag ei werven. Maar hoe moet dan de rets, die zich pas gaat vestigen, zich be kend maken? Het naambbordje aan zijn huisdeur is toch ook al een zekere re clame. Maar wie gaat, anders dan in noodgeval, enkel door het zien van een bordje zijn arts kiezen? Ik geloof dat wii hier met een histori- sche verschuiving te doen hebben. Vroe- ger heette het, althans in de groote stad, dat een jong arts er op rekenen moest, een zeker aantal, soms wel 10 jaren te moeten wachten voordat zijn praktijk een voldoende inkomen opleverde. Het medisch beroep was immers een „offi- cium nobile!" Er was eer gebrek aan dan overvloed van dokters. De reeds l^ng gevestigden lieten met genoegen de ziekenfondspraktijk, welke toentertijd meer een werk van iiefdadigheid was, aan de jongeren over. Als dan bijv. een (verkvrouw erg tevreden was over haren huisdokter en dit vertelde aan de me- v-ouwen, bij wie zij werkte, dan kon het gebeuren, dat die mevrouw bij verlies van haren huisdokter haar ke jongen man welke eon zou houden keur de zooeven onderteekenen iat bladen, die i en berichten •werperi opne- ler deskundige en beetjes, kreeg hij wat betere praktijk, om ten slctte, zoodra die praxis aurea genoeg was om van te leven, op zijn beurt de „bus" weer aan nog jongeren over te laten. Thans is dat alles veranc erd. De fondspraktijk is voor vele artsen de hoofdbron van hun bestaan. En zeker is dit in diezelfde vergadering te Haarlem wel het duidelijkst tot uiting gekomen door't opnemen in de statuten van een bepaling, waardoor de „collectieve ar- beidsovereenkomst" officieel is vastge- legd. Wat is er thans van het „officium nobile" overgebleven? De afkeuring van reclame kan dus feitelijk alleen gelden voor het deel, dat van de praktijk bij beter gesitueerden is overgebleven. Zoo maken de thans geformuleerde voor- schriften, die vroeger vrijwel overbodig konden heeten, in de tegenwoordige om- standigheden een wat armelijke figuur. Intusschen wil ik ze aan mijn lezers niet onthouden. Hier zijn zij: 1. Geoorloofd Is bij vestiging driemaal te adverteeren in de plaatselijke bladen; bij advertenties door ziekte of bij vacan- tie eenmaal bij het begin en eenmaal bij het einde. 2. Alle advertenties, die den indruk maken van reclame, zijn af te keuren. 3. Het is niet geoorloofd dankbetui- gingsadvertenties uit te lokken of in de hand te werken; integendeel moeten deze zooveel mogelijk voorkomen wor den. 4. Men mag niet toestaan, dat anderen reclame maken met attesten geschreven en onderteekend door geneeskundigen; aanbeveling verdient het de afgifte daarvan te weigeren. 5. Men zorge er voor, dat geneeskun dige inrichtingen, laboratoria, consulta- tiebureaux en dergelijke geen reclame maken met de namen der daaraan ver- bonden artsen in de niet-vakpers. Voor zoover de geneeskundigen daarop in- vloed kunnen uitoefenen, worde er tegen gewaakt, dat door die inrichtingen be- halve in de vakpers ook daarbuiten ge- adverteerd wordt. Over nog een paar belangrijke onder werpen in een volgenden brief. de Uit K(island. Huwelijk en echtscheiding in Sovjet-Rusland. (Nadruk verboden). In cz^istisch Rusland beschouwde Staat het huwelijk uitsluitend als een kerke- ■lijk sacrament, als iets dat door de kerkelijke overheid geregeld moet worden en alleen aan de kerkelijke wetten en voorschriften gebon- den is. Er bestond daarom geen algemeene wetgeving over huwelijk en echtscheiding; elke gezindte hield zich aan haar eigen wet- ten en voorschriften. Het gevolg hiervan was, dat terwijl voor den orthodox, d w z. voor den lidmaat der staatskerk (en de c er- weldigende meerderheid van de bevo'klng be- hoorde toen tot de staatskerK), ecntscneiding een feitelijke onmogelijkheid was (de canones der Russische kerk lieten echtscheiding wel toe, maar de voorschniten waren zoo rigou- reus, dat zij practisch onuitvoerbaar waren), de Mohammedanen en de Joden zoo vaak konden scheiden als zij maar wilden, omdat de kerkelijke voorschriften op het gebied van huwelijk en echtscheiding bij die twee gezindlen dit toelieten. De wet kende zelfs geen algemeen verbod van polygamie; terwijl de Christen of de Jood, die zich aan polygamie schuldig maak te, strafbaar was, kon de Moslim het door Mohammed toegestane aantal wettige vrou wen hebben, zonder dat de Staat er zich mee bemoeide. Het eenige wat de Staat aan de voorgangers der verschillende gezindten eischte, was het registreeren van al die huwe- lijken en echtscheidingen en hiervan aan de overheid bericht te sturen. In czaristisch Rus land bestond geen burgerlijke stand in de Westersche beteekenis van het woord en de registrant v. i geboorte. huwelijk en over- lijden was aa le voorgangers van de kerke lijke genicente;. opgedragen. Daarnaast be- stonden dc bureaux van de verschillende standen (e, leden, kooplied e:iburgers, boeren. kozcl-i tn enz.), wier werkzaamheden zich echtcr bep.-rkten tot het inschrijven van de mededeehngen der kerkelijke oveiheid in de boeken van den stan :n het uitr-eiken van passen aan de Ieder sovjet-wetgever wilde inderdaad een veei betere samenleving en veel rechtvaardiger verhoudingen scheppen. De wetgever be- greep echter niet, dat elke wet zich aan be- staande toestanden en verhoudingen moet aanpassen, dat de wet met de werkelijkheid rekening moet houden. De sovjet-wetgever wilde dat niet doen, met het gevolg dat zijn goed bedoelde en „ideale" wetten de boven- omschreven resultaten hebben. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. Binnenland schriftelijke mededeeUng. In de meeste ge-1 sovjet-wetgever ontegenzeglijk goed; de vallen wordt onmiddellijk na de echtsched-1 1 - - ding een nieuw huwelijk gesloten Dat zijn de algemeene principes, waarop het huwelijksrecht in de Sovjet-lMe geba- seerd is. Daar de afzonderlijke sovjet-staten het recht hebben er een eigen wetgeving op na te houden, verachilt de huwelijkswetge- ving nogal sterk. Zoo bijv. eischt de wet in de R.S.F.S.R., dat bij het registreeren van een huwelijk beide trouwlustigen aanwezig zijn. In de Oekrajine vindt men dat niet noodig. Daar kunt ge getrouwd zijn zonder dat ge het weet. De Zags schrijft daarna het hu welijk in, zelfs wanneer slechts een der par- tijen zich aanmeldt. De andere partij krijgt dan een schrifteiijke mededeeling, dat hij of zij met die en die gehuwd is. Komt er binnen een door de wet bepaalden termijn geen ver- weer, dan wordt het huwelijk als wettig vol- trokken beschouwd met alle gevolgen daar van. In de R S.F S.R. is dat onmogelijk, maar daarentegen bepaalt de wet, in die republiek dat een „feitelijk" huwelijk (d.w.z. de samen leving van twee personen zonder eenige re gistrable) in alles volkomen gelijkgesteld is met het „zags-huwelijk" (dus met het wettige, geregistreerde huwelijk). Het vaststellen of er wel dan niet sprake kon zijn van het be- sjtaan van een „feitelijk huwelijk" wordt aan den rechter overgelaten. Tot welke onver- kwikkelijke processen dat leidt, is niet moei- lij'k te begrijpen. De sovjet-wetgeving verbiedt het regis treeren van een nieuw huwelijk, zoolang het oude niet ontbonden is. De Zags eischt ech ter geen bewijs, dat het vorige huwelijk ont bonden is, met het gevolg, dat er in Rusland nu veel mannen rondloopen, die met twee of meer vrouwen wettig gehuwd zijn. Strafbaar is dat niet en de kinderen worden als wettig erkend. Het gebeurt in Rusland, dat na den dood van een man, die een erfenis nalaat, twee wettige" en eenige ,,feiteliike" vrouwen om die erfenis strijden. Gewoonlijk verdeelt de rechter het vermogen gelijkelijk onder alien, die er aar.spraak op kunnen maken. Om het bestaan van het feitelijke huwelijk te kunnen vaststellen moet de rechter getui- genverklaringen eischen over de intiemste dingen en dat alles wordt dan ten aanhoore van iedereen, die er naar luisteren wil, uitge- plozen De bedoelingen van den wetgever waren ontegenzeglijk zeer goed. Hij wilde de vrouw en haar kinderen beschermen, „haar kluisters verbreken" De gevolgen zijn echter geheel anders. Het kemt nu vaak voor. dat boeren, die vbor de zomermaanden een flinke arbeid- ster noodig hebben, deze eenvoud-ig ..huwen" Als zijn „vroinv" valt zij niet onder de wet op bescherming van den arbvid en haar man" kan haar zoo hard laten werken als hij maar wil. In het najaar laat hij zich scheiden en zet de anv.e vrOuw op strait. Zijn itgeen t ivjet-wet- p. itie der loitatie en Het was voc - iedereen duidciijk, dat dit in- gewikkeld en onpractisch steGel vervangen moest worden door een burn, .'rlijken stand als in het Westen, maar c!e hoop ere standen verzetten zich tegen e'e gelijks'e'ling met de gewone stervelingen en zoo bleei de oude or- ganisatie gehanrihaafd tot de revolutie, die een einde heeft gemaakt aan het standenstelsel en een gewonen burgerlijken stand inge- voerd. Huwelijk werd op deze wije voor alles een sociale daad; de inzegening kon volgen of achterwege blijven, naar gelang de betrok- ken partijen dit wilden of niet. Het bestaan van een burgerlijken stand maakte een ge- heete herziening van het huwelijksrecht nood- zakelijk; in plaats van de kerkelijke canones, moesten burgerlijke wetten komen De sovjet- regeering heeft dat ook gedaan. Daarbij- ging de sovjet-wetgever echter niet zoo zeer uit van het standpunt der noodzakelijkheid om huwelijk en echtscheiding op nieuwe gron- den te baseeren, als van het streven door de wetgeving om de ontbinding van het gezin (voigens hun leerstellingen een verouderde en reactionnaire instelling) te bevorderen. Het sluiten van een huwelijk en de ont binding er van werd daarom tot het uiterste vereenvoudigd. De trouwlustigen begeven zich naar den „zags" (burgerlijke stand), die in elke wijk een bijkantoor heeft, en verklaren daar aan de „Zags-juffrouw" dat zij willen trouwen. De juffrouw vult hun namen op een formulier in, laat hen het stuk teekenen en het huwelijk is van kracht. Op dezelfde wijze kaii men ook scheiden. De sovjet- wetgever is zelfs nog verder gegaan en heeft bepaald, dat voor de registratie van een echtscheiding de aanwezigheid van beide partijen niet noodzakelijk is; zoodra een der echtgenooten aan de Zags-juffrouw ver- klaart, dat hij (of zij) het huwelijk wil onf- bincien, wordt in de registers de noodige beoaalde" tTLThr °f u'" kening gemaakt en het huwelijk is ont- paal.de. En zoo, iaij stukjes I bonden; de andere partij krijgt hieryan eea er geen kinderen uit jst ontsproten, dan heeit de ,.e: recht cp eenige vergoeding. De geving heeft dan, in plaais van vrouw te verliehten, haar ti -n knechting te beschermen, vrotnv geheel aan de willekeur van vvocstelinpen over- geleverd. Een dergelijk verschip'tusschen de bedoe lingen van den wetgever en de re.- ultaten van zijn „ideale wetten is ook op li-.t gebied van de bescherming der kirJeren ontstaan. De sovjet-wet bepaalt, dat de vader van het kind verplicht is aan de moeder maandelijks een bepaald bedrag te betaleu om de opvoe- ding van het kind mogelijk te maken De wet is op dit gebied zeer precies De practijk is echter geheel anders dan de wetgever ver- wacht had. Daar het sluiten van een huwe lijk en de ontbinding er van tot het uiterste vergemakkelijkt en vereenvoudigd zijn. heeft het percentage echtscheidingen in Rusland astronomische afmetingen bereikt (den laat- sten tijd komen Amerikanen naar Rusland om er te scheiden: het kost maar een paar kwartjes en eischt eenige minuten: geen ad- vocaten, geen rechters, geen getuigen'). Onder dergelijke omstandigheden is het aantal vrouwen, die recht op ..alimenten" (a 1 i m cn ta tie-geld en voor een of m eer kinde ren) heeft, zeer groot. De rechtbanken zijn overstroomd met klachten van vrouwen, dat de vaders de .alimenten" weigeren te fc.-talen. Deze ..alimenten-processen" maken i n gere- gelde functionneering van de rechtbanken onmogelijk; ze zijn een ware nachtmerrie voor alle rechters Heeft de vrouw na maan- denlang wachten een rechterlijk bevel in haar zak, dan is zij er nog niet zeker van, dat zij het geld krijgt. Rusland is groot; is de man naar een andere plaats verhuisd, dan is hij voor de vrouw onvindbaar (het zoeken eischt veel uitgaven) Is de man niet gevlucht en bereid het geld te betalen, dan blijkt het toch vaak, dat de arme vrouw er 11iets aan heeft. De wet bepaalt nl, dat de man een zeker gedeelte van zijn inkomen vour eigen levensonderhoud mag behouden, hetgeen volkomen billijk is; zijn er eenige vi ouwen, die recht op alimenten hebben (het- geen meestal het geval is), dan krijgt elk harer, gezien de zeer lage loonen, die in Rusland betaald worden, in het gunstigste geval een paar roebel per maand (dus eenige dubbeltjes). In de meeste gevallen wil de man die alimenten niet betalen, omdat hij in tusschen een ander gezin gesticht heeft en het inkomen is zoo gering, dat het nauwelijks toereikend is om niet van honger om te komen. Het gevolg hiervan is, dat er in Rusland veel gevallen geregistreerd zijn, dat een man de vrouw, die recht op alimenten heeft, of het kind vermoord heeft om zich van de verplichting te ontdoen. Het gebeurt echter ook, dat de vrouw op handige wijze gebruik weet te maken van de wet om een man te exploiteeren. Zulk een vrouw zoekt een man met een goede positie uit en zorgt er voor, dat zij moeder wordt; is zij dat eenmaal, dan kan zij een zorgeloos leven leiden. Zulke gezinnen, bestaande uit een moeder met eenige kinderen, waarvan elk een anderen naam draagt, noemt men in Rusland „aliment-gezinnen". Het komt ook vaak voor, dat vrouwen afdreiging plegen bij een man. Wie de sovjetbladen geregeld leest en de verslagen der processen volgt, weet tot welke ongezonde toestanden dat alles heeft geleid. De oorzaken van deze misstanden liggen natuudijk niet in het feit, dat de wetten door bolsjewiki uitgewerkt zijn. Met uitzondering van het dwaze streven om het gezin te on- dermijncn, warm alle bedoelingen van des De moord te Rotterdam. Nieuwe aanwijzingen. Tijdens het voortgezette onderzoek in de zaak betreffende den moord in den Blijdorp- polder is gisteren opeens een wijziging geko men, zoodat er weer eenige aanwijzigingen tegen den Zaterdagmorgen gearresteerden verdachte zijn bijgekomen. E>e termijn van zijn in verzekeringstelling is verlengd. Het onderzoek heeft voorts nog tot resul- taat gehad, dat is vast komen te staan, dat de man zich een half jaar geleden aan een zeden- misdrijf heeft schuldig gemaakt. Hij is toen gevlucht, maar zal thans opnieuw worden vervolgd. Een meisje in een koffer Uit de volgende gebeurtenis blijkt, hoe ge- spannen de stemming van het publiek in de ze dagen is. Toen namelijk gistermiddag eenige bewoners uit de Schommelstraat za- gen, dat een veertienjarig meisje de werk- plaats van een schoenmaker in die straat bin- nenging en dat korten tijd daarna de schoen maker alleen zijn werkplaats verliet, is men onmiddellijk de moeder gaan waarschuwen De moeder van het meisje is met de politie naar de schoenmakerswerkplaats gekomen, waar intusschen een groote menigte zich veer het bewrste perceel had verzameld. De werkplaats was nog gesloten en men heeft daarcm giwaeht tot de schoenmaker terug kwani. Met hem zijn toen de moeder en de po'itiemannen naar binnen gegaan en daar vond men na eenig zoeken het meisje, dat in een koffer lag verborgen. Het meisje werd onmiddellijk verhoord, en zij yerklaarde bij den schoenmaker gekomen te zijn, omdat zij zich niet wel gevoelde, en teen ds man een boodschap was gaan doen, had zij hem gezegd, dat hij haar gerust eeni- gen tijd alleen kon laten. Toen zij evenwel politie hoorde komen, benevens haar moeder, was zij bang geworden omdat deze laatste haar meermalen verboden had naar den schoenmaker toe te gaan. Uit angst had zij zich toen in den koffer verborgen. Het is in de Schommelstraat naar aanlei- ding van dit incident nog geruimen tijd ru- moerig gebleven en in de stad begon zich het nyelijk onrustbarend gerucht te verspreiden, dat er °'"pn een vermoord meisje in een koffer was ge- vonden, hetgeen bij onderzoek gelukkig vol komen onjuist bleek te zijn. Geruchten. Ook te Overschie heeft gisteren het ge rucht de ronde gedaan, dat er een meisje zou zijn ontvoerd. Het bleek evenwel, dat er een man den weg had gevraagd aan een meisje en dat hij, nadat zij hem den weg had gewe- zen, haar regelrecht naar haar school had gebracht, zoodat dus ook hier van niets wat op een misdrijf gelijkt sprake was. Ook de tweede verdachte op vrije voeten. De politie heeft thans ook den tweeden verdachte in de moordzaak te Rotterdam op vrije voeten moeten stellen, omdat deze zijn alibi, dat aanvankelijk moeilijk te controlee- ren was, heeft weten te bewijzen. Van enkele duistere punten in zijn verkla ringen is de waarschijnlijkheid aangevuld, zoodat er niet langer aanleiding is, den man langer vast te houden. Woensdag wordt hij echter naar de Vierde Afdeeling overge- bracht in verband met een andere zedende- lict, dat met deze zaak evenwel niets uit- staande heeft De politie is er verder in geslaagd, den eigenaar op te sporen van de fiets, die in be- schadigde toestand op de Wijnhaven aange- troffen werd. Het bleek, dat de man daar aangereden is en zijn fiets achter gelaten had. Ook dit houdt met de moordzaak geen en kel verband. STENHUIS EN DE REV.-SOCIALISTISCNE PARTIJ Op de Zondag gehouden landelijke confe- rentie (klein congres) der revolutionair- socialistische partij is bericht binnengekomen, dat de heer Stenhuis zich weder als lid van deze partij aanmeldt. In een begeleidend schrijven toonde de heer Stenhuis zich zeer on tevreden over het optreden van Snowden c.s. op de Haagsche conferentie en over het werk van de sociaal-democratische ministers in het algemeen. Hij verzocht o.m. in de op deze conferentie te behandelen „Partijstellin- gen" de opvatting in te lasschen, dat er van „de heeren der socialistische arbeidersinter- nationale" voor de socialistische arbeiders geen heil meer te wachten is. Oostenrijk o.m. zou voigens den heer Stenhuis in de toekomst blijk geven, dat de sociaal-democratische partij aldaar haar optreden in meer revolu- tionaire banen had moeten leiden Waar hier van tot op dezen dag niets bleek en de fascis- tische strooming daar steeds driester op- treedt, voorspelt Stenhuis ook in Oostenrijk een nederlaag van de socialistische arbeiders. Over Rusland Met de heer Stenhuis zich ver- goeiijkend uit. Het congres maakte tegen de lating als lid der partij geen bezwaar. ZEGENING VAN AUTO'S. Te Maastricht heeft Zondagnamiddag, op het Vrijthof, de deken van Maastricht mgr. Wouters, een groot getal auto's gezegend. De R.K. Handelsvereeniging „St. Servatius" te Maastricht had deze inzegening op touw gezet en was tegenwoordig met haar stan- daard. Ongeveer 125 gewone en een groot aantal vraehtauto's namen ongeveer het ge- heele plein in beslag. Nadat'de geestelijke, die vergezeld was van twee jeugdige misdie- naars, een voorgebed had uitgesproken, wer den eerst alle auto's gezamenlijik gezegend. Daarna reden alle voertuigen langs mr. Wouters. die de wagens met wijwater be- sprenkelde. Overeenkomstig het gedaan ver- till1 Zoo gauw tiebt U leou gevat, lastig zijn de ge volgen. Neem steeds een paar Wybert-tabletten. den wagen Vele belangstellenden en nieuws- gierigen woonden het schouwspel bij. KWAJONGENSSTREEK. Zaterdagavond heeft een twaalfjarige jon gen, die op een onbeheerd aan den Molen- waterweg te Rotterdam staanden vrachtauto was geklommen, dezen wagen in beweging gebracht. De wagen heeft een lantaarnpaai omgereden en is vervolgens in de uitstalkast van een groentenzaak terecht gekbmen. Er is veel schade veroorzaakt. Persoonlijke onge- lukken zijn er niet bij gebeurd. DE PASSAGE TE ROTTERDAM. Vandaag is het 50 jaar geleden, dat de Passage te Rotterdam voor het publiek werd opengesteld. Opmerkelijk is, dat van de at- daar staande winkelhuizen in de laatste 20 jaren geen enkel perceel onbewoond is ge- weest. Het meerendeel der daar gevestigde zaken is van de oprichting van de Passage af nog in dezelfde winkels te vinden. POGING TOT DOODSLAO. Gisternacht hebben twee mannen ruzie ge- kregen op de Geldersche kade te Rotterdam. Daarbij heeft een hunner den ander pardoes van den wal gegooid Deze man is op een schip terecht gekomen en heeft enkele ver- wonddngen opgeloopen. De dader, de 18- jarige P. V., is aangehouden en afgesloten. Hij heeft bekend, dat het in zijn bedoeling heeft gelegen, den ander in het water te werpen. INCASSEEREN VAN KLEINE VORDERINGEN. De kosten voor gerechtctiik invor- deren een ernstig nadeel voor den handel. De Bond voor den Geld- en Effectenhan- del in de Provincie heeft aan den minister van justitie een request gericht betreffende het incasseeren van kleine vorderingen. Adressant herinnert aan een request. eeni> ge jaren geleden door den Kamer van Koop- handel en Fabrieken voor Arnhem en om- streken tot den minister gericht, waarbij aangedrongen wordt op invoering van een bijzondere procedure voor het innen van vor deringen f 20Q niet te boven gaande. Adressant deelt ten voile de meening der voormelde Kamer van Koophandel en Fa brieken, dat de kosten thans aan het gerech- telijk invorderen van kleine vorderingen hier te lande ve.fbonden, een ernstig nadeel voor den handel opleveren. Het zou aanbeveling verdienen om ten aanzien van bedoelde rechtsvorderingen de mogelijkheid te openen de zaak ter keuze van den eischer aanhangig te maken hetzij bij dagvaarding hetzij bij verzoekschrift op den voet der artikelen 125a en volgende van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvorderingen en voorts het tarief van justitiekosten en sa- larissen in burgerlijke zaken, speciaal den tweeden titel, tot een minimum te beperken en ten slotte vrijstelling te verleenen van al le zegel-en registratierecht. DOOD DOOR VERSTIKKING Zaterdagmorgen is op het terrein van de superfosfaatfabriek te Amsterdam een work man onder een hoop pyriet geraakt. De hoop was aan het schuiven geraakt en heeft de man piotseling verrast, zoodat hij zich niet in veiligheid kon brengen. Het duurde ge ruimen tijd voor men er in slaagde den man onder het erts vandaan te krijgen. De levens- geesten bleken toen reeds geweken te zijn. Het lijk is qpar het Binnengasthuis overge- bracht. ..ftfttQS e?? iqgscoHif 4|n keghuis te Qostburg oycri&dfep, DE BOUW VAN EEN GEOLOGISCH EN MINERALOGISCH INSTITUUT TE AMSTERDAM. Aan prof. H. A. Brouwer is bij zijn benoe- ming tot hoogleeraar in de Algemeene en praktische geologie en in de petrologie aan de Gem. Universiteit, alhier toegezegd dat ten behoeve van het onderwijs in de geolo- gische en mineralogische vakken, een aan de modeme eischen voldoend instituut zal wor den opgericht. Thans stellen B. en W. den Raad voor, hen te machtigen tot het doen bouwen van een dergelijk instituut op een terrein begrensd door de Nieuwe Prinsen- gracht en Plantage Muidergracht. Zij vra- gen daarvoor een crediet van 880.000. TWEEMAAL BIGAMIE GEPLEEGD. In 1904 was P. W. te Raalte te Tilburg gehuwd, maar had er spoedig genoeg van en verliet zijn wederhelft. In 1923 stapte hij met een ander in het huwelijksbootje te Apeldoorn, zonder dat hij. zich had laten scheiden. De tweede vrouw overleed spoedig en in 1926 huwde hij voor de derde maal met een ander in Teteringen Toen hij zich te Tilburg vestigde, lekte d< zaak uit; hij werd te Raalte geconfronteerc met zijn eerste vrouw, die daarbij vlauw viel W. is ter beschikUng gesteld voor den rech< ter te Breda. KORTE BERICHTEN. Te Roosteren is Zondagnacht ingebro- ken in de waning van den tivnmerman J. Een bedrag van 20.000 en eenige waardepapie- ren ziin ortvreemd. Te Linne is denzelfden nacht ingebroken ten huize van de wed. S. Hier is 50 ont- vreemd. -- Gistermiddag is de landbouwer R. W. te Rockanje onder een auto geraakt. Hij is aan een der been"-" ernstig gewond en is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel it Rotterdam overg-'-'acht. Zondagnacht is in de Lange Tolbrug- straat te 's-Hertogenbosch bij den logement- houder J. D. ingebroken. Uit een kast werd ongeveer f 300 ont"reemd. Op den straatweg Schcondijke—Oost- burg is Zaterdag de 55-jarige landbouwers- knecht J. B. uit Schoondijke van een wagen. gevallen en overreden. De man is in het Zie-' ■-^4/ a-hi 4)

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 9