DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De dreigende Burgeroorlog in China. De aanstaande vTootconferentie. Volksuniversiteit. Hondertf m w dertlgrti faarganp Actie van de Koningin-Weduwe van Roemenie. IV llit het PaHement DageSijksch overzichi Buitenland No. 244 Oif nnmmer besfaal alt 2 btaden* Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, altgegeven. ^Abcnnementaprfjs bl| vooruilbetallng per 3 mtasden voor Alkmaat f 2.franco door jbet geheele RQk Ml Abondartijke an bewljsnnmmere 8 cents. PRIJS DEB GEWONE ADVERTENTTENl Per regel f 0.25, bij groote contracten rabat Groote letters naar plaafsrulmfa. Brleven franco aan de S, V. Boek« en Handelsdrukberlj rfb HKRMt GOSTVt ZOON, Voordam 0 0. Dlreotanrt C, ERAS. WOEAlDAn Telel.nr. Admlnlstratle 3. Telefoonnr. Redacfte 33. Postqlro 37060. Hoofdr«Nlflot«ari TJ. N, ADEMA. 16 OCTOBER Den Haag, 15 Oct. 1929. Na een rusttijd van eenige weken, noodig om den leden gelegenheid te geven zich in de zaken in te werken en in de afdeelingen de Rijksbegrooting te behandelen, is de Tweede Kamer heden weer bijeen gekomen jnet de bedoeling om tot het einde dezer maand bijeen te blijven, dan een week rust te nemen en vervolgens den 5den November een begin te maken met de behandeling der Begrooting. De mogelijkheid van vruchtbaar werk is beden met onbelangrijk vergroot doordat de voorzitter, de heer Van Schaik, er in ge- slaagd is eenige interpellaties af te wimpe- len. Met de aangevraagde interpellatie over de moordzaak Giessen-Nieuwkerk ging dat ?;emakkelijk De aanvrager, de heer Duys S. D. A. P.) had er bij nader inzien geen bezwaar tegen, dat de zaak bij de Begroo ting van Justitie ter sprake zou komen, mits er dan maar niet al te angstvallig op den tijd werd gekeken, De heer Wijnkoop (comm was niet zoo gemakkelijk te vinden om zijn interpellatie over het optreden van burge- meesters en rijkspolitie tegenover stakers weer terug te nemen. De voorzitter meende, dat de zaak gevoeglijk bij de Begrooting van Binnenlandsche Zaken kon worden be- handeld, doch de heer Wijnkoop en zijn com- munistische tegenstander De Visser drongen er op aan de interpellatie toe te staan. De Kamer schaarde zich evenwel met 78 tegen 2 stemmen aan de zijde des voorzitters. Het- zelfde lot onderging een tweede interpellatie van den heer Wijnkoop over de verhouding van Nederland tot de Sovjet-Unie. Nadat de voorzitter op een vraag van den beer Kortenhorst (R.K.) had medegedeeld, dat de Winkelsluitingswet pas na bet Kerst- reces aan de orde zou kunnen komen, nam de Kamer eenige conclusies en kleinere ontwer- pen aan om zich vervolgens te verdiepen in bet ontwerp-Ambtenarenwet. Het veelbespro- ken ontwerp is bij de algemeene beschouwin- gen niet onvriendelijk begroet. Van links, den heer Boon (Lib.) als van rechts, de heeren Van Wijnbergen (R K), Schokking (C.H.) en Schouten (A.R.) werd in beginsel instemming met het voorstel be- tuigd. Wei maakte men er een grief van, dat bet ontwerp in hoofdzaak slechts een for- meele regeling aangeeft, terwiil aan de be- trckken besturen de nadere regeling van het materieele recht wordt overgelaten, maar in ieder geval was dit meer dan niets en werd een goede stap in de goede richting gedaan Ook werd er tegen opgekomen, dat de mili- tairen en de contractarbeiders buiten de rege ling werden gesloten, maar men erkende, dat daarvoor goede redenen zijn aan te voeren. Daartegenover ontwikkelde de heer J. ter Laan (S.D.A.P.) een aantal bezwaren en hij was er in het bijzonder slecht over te spre ken, dat de regeering met het oog op de kosten terugdeinsde voor een regeling van de materieele rechtspositie van den ambte naar. Daarvoor was naar zijn meeniog geld te over beschikbaar. Ook op andere punten was hij zeer slecht over het regeeringsvoorstel te spreken en hij hoopte nu maar, dat de minister niet onwelwillend zou staan tegen over de sociaal-democratische amendementen Anders We hebben ook nog een rede van den com- munistischen afgevaardigde De Visser ge- hoord. Deze was natuurlijk heelemaal niet te soreken over het voorstel. Bij ons in Sovjet- Rusland doen we dat anders, draaien we de dingen om. wat er nu wordt voorgesteld, is evenmin recht als een kromme hoepel enz. Voor iemand als hij, die zich. naar hij ver- klaarde, de maatschappij voorstelt als ge- vormd door twee partijen, die door een barricade van elkaar zijn gescheiden, is na tuurlijk een vreedzame weg om strijd te voeren tegen onrecht, niet te aanvaarden. Dat hij en zijn communistische antagonist Wijnkoop dan ook tot de tegenstemmers zul- len behooren, durven we nu wel alvast op een •briefje te geven Morgen wordt het debat voortgezet. DE VERK1E7JNGEN IN AUSTRALIE. Een onverwachte groote overwin- ning der arbeiderspartij; Bruce moet aftreden en plaats maken voor een arbeidersministerie. Er wordt hoewel de uitslag nog niet geheel bekend is reeds veel over deze verkiezing geschreven Voornamelijk houdt men zich bezig met de gyoote en niet heelemaal verwachte overwin- ning der arbeiderspartij, want hoewel deze partij in de zes staten van Australie sterk was en er dikwijls het roer in handen had gehad, is daar bij de laatste verkiezingen voor de staatsparlementen verandering in gekomen, zoodat alleen in West-Australie op het oogenblik een arbeiders-regeering het bewind voert. In Nieuw-Zuid-Wales, Victoria, Tasma-. nie en Queensland zijn de arbeiders-regee- ringen in de laatste jaren ten val gebracht en het kiezers-corps is omgegaan. Daarom had men een anderen uitslag kunnen ver- wachten, indien Bruce niet massa's kiezers door zijn fel protectionisime tegen zich had gemaakt. Het is zelfs zoo ver gegaan, dat Bruce tot nog toe zelfs nog niet gekozen is. Gisteren had hij reeds een achterstand van 211 stem- men bij zijn tegencandidaat en al moeten er nog 6()0 stemmen geteld worden, de kansen van Bruce blijken niet rooskleurig te zijn. Een tweede slag voor Bruce is, dat de mi nister van opvoeding en volksgezondheid uit Bruce's regeering Sir Neville House, te Mel bourne met 80 stemmen is geslagen. Hoe zal nu de regeering worden? Het vorige Huis van Afgevaardigden tel- de 31 leden van de arbeiderspartij, 29 natio- nalisten (24 nationalisten en 5 onafhankelij- ke nationalisten), 13 leden der agrarische partij en 2 onafhankelijken. Thans zal het Huis ten minste 46 leden van de Arbeiderspartij tellen de daarnaast 14 nationalisten, tien leden der Landpartij en vijf onafhankelijken. De Arbeiderspartij beschikt dus over de meerderheid. De conse- quentie hiervan is het aftreden van het mi- nisterie-Bruce, dat op een coalitie van natio nalisten en Landpartij steunde en het optre den van een regeering der Arbeiderspartij. Aanleiding tot deze nieuwe verkiezingen was de nederlaag, die het ministerie-Bruce in den aanvang van September in het Huis van Afgevaardigden had geleden in de kwes- tie der arbitrage in arbeidsgeschillen. Het ministerie-Bruce had n.l. een wetsontwerp ingediend ter intrekking van de wet op de ar bitrage in arbeidsgeschillen. De bedoeling was om de federale arbitrage af te schaffen en voortaan de arbitrage in arbeidsgeschil len uitsluitend aan de verschillende landen over te laten, wijl er een onhoudbare toe- stand was ontstaan, nu zoowel de landen als de bond hun eigen arbitragehoven hadden, welker uitspraken dikwijls tegenstrijdig wa- ren. Bij de derde lezing van het door het mi nisterie-Bruce voorgestelde wetsontwerp diende de heer Hughes, die vroeger tot de Arbeiderspartij behoorde, maar die nationa list was geworden, doch in de nationalisti- sche partij een eigen groep vormde, een voor stel in om het ontwerp aan te houden en eerst een volksstemming uit te schrijven. Deze motie werd met een stem meerder heid aangenomen, door de houding van de groep-Hughes. En de premier Bruce besloot daarop om een beroep op de kiezers te doen Met het bovenvermelde resultaatdat niet alleen een echec is voor den heer Bruce, maar vooral ook voor den heer Hughes, die tijdens den oorlog in Australie een zoo over- heerschende positie innam en die zich slechts noode schikte in de plaats, die hem na den oorlog was aangewezen. Het nieuwe kabinet zal de buitengewoon zware taak krijgen om de grootsche ver- wachtingen, die in de arbeiderskringen aan het weder optreden van een eigen regeering worden vastgeknoopt in overeenstemming te brengen met de moeilijkheden waarin het land tengevolge van de heerschende econo- mische depressie verkeert. Feng in handen van Jen? De vertegenwoordiger van Jen Sji Sjan, den gouverneur van Sjansi, verklaart, dat Feng Jo? Sjiang thans krijgsgevangene is in de residentie van Sjansi, waar hij als gast van Jen Sji Sjan vertoeft en er omsingeld is door diens troepen. Dez maatregel is geno- men om verder de orde in Noord-China te handhaven. Een tegenspraak. Naar het Japansche agentschap meldt, ko men de berichten, dat generaal Feng door generaal Jen is gevangen genomen niet met de feiten overeen. Integendeel zou Feng met Jen een bondgenootschap hebben gesloten om gezamenlijk tegen Tsjang Kai Sjek op te tredtn. Een aanval op de regeering. Naar uit Boekarest gemeld wordt, is gis- teravond in het blad Universul een verkla- ring van koningin-weduwe Maria versche- nen, waarin deze in scherpe bewoordingen haar ontevredenheid te kennen geeft over de wijze van uitvoering van de verkiezing voor cen regentschapsraad. Zij beschuldigt de re geering, dat deze uit zorg voor eigen macht. zich tegen de verkiezing van de koningin- weduwe in den regentschapsraad verzet heeft De authenticiteit van deze verklaring is tot nu toe niet bestreden. In politieke kringen te Boekarest beschouwt men haar als duidelijk bewijs van gebruikmaking door de liberale partij van de ontevredenheid van de konin gin-weduwe. De heele liberale pers is de ver klaring dan ook sympathiek gezind. In officieele kringen wordt de verklaring, aangenomen dat zij echt is, beschouwd als een niet met de positie der koningin-weduwe in overeenstemming te brengen ingrijpen in de active partijpolitiek. De politieke toestand wordt in politieke kringen te Boekarest als volgt aangeduid: Hoewel op het oogenblik een verzoening van de nationale tzaralistische partij met de ko ningin-weduwe niet zeer gemakkelijk schijnt, zijn daartoe toch stappen ondernomen. Wanneer deze stappen mislukken zal ech- ter een nauwkeurige omschrijving van de be- voegdheden van de koningin-weduwe door de daartoe bestemde organen onvermijdelijk zijn. Men meent allereerst, met of zonder ver zoening, een dementeerend of geruststellend communique van de regeering of den chef van het huis der koninklijke familie te kun nen verwachten. Op den duur zijn door dit incident gevol- gen van partij-politieken aard moeilijk te ver- mijden. Een drie-mogendheden-overeenkomst. Van bevoegde zijde wordt uit Washington gemeld, dat wanneer het op de a.s. vlootcon- ferentie te Londen niet mogelijk zou zijn tot een overeenkomst tusschen de vijf mogend- heden te geraken doordat, wat niet denkbeel- dig wordt geacht, Frankrijk en Italie zich niet zouden kunen vereenigen met de sterkte- verhoudingen voor hulpschepen, de Vereenig- de Staten er voor zouden zijn dat er een overeenkomst zou worden getroffen tusschen de V. S., Groot-Brittannie en Japan. Was hington acht het mogelijk dat Groot-Brittan nie ook voor een dergelijke drie-mogendheden- overeenkomst te vinden zou zijn en is van oordeel dat ook de instemming van Japan zou kunnen worden verkregen daar dit land geen belang heeft bij de grootte van de Fransch? en de Italiaansche vloot. De Fransche ministerraad besluit de uitnoodiging te aanvaarden. De ministerraad heeft besloten in gunsti- gen zin te antwoorden op de uitnoodiging van Engeland tot deelneming aan de maritieme conferentie, de Kamer uit te nocdigen onver- wijld met de algemeene beraadslagingen over de begrooting te beg inn enen het uitstel te vragen van de interpellaties over de alge meene politiek, het plan-Young en de overeen- komsten van Den Haag tot het debat over d? ratificatie dezer overeenkomsten in Novem ber. De Italiaansche uitnoodiging ontvangen. De Italiaansche gezant heeft gistermiddag op het Foreign Office het antwoord der Ita liaansche regeering overhandigd, waarbij zij de uitnoodiging voor de vlootconferentie der vijf mogendheden aanvaardt. Aan den Londenschen draadloozen dienst ontleenen wij: De Italiaansche regeering zegt in haar nota dat zij gelijk steeds wenscht mede te wer ken aan elke poging om de bewapeningen t? beperken en hoopt, dat het Britsche initiatief een werkelijken stap in de richting van oplos sing van het probleem der algemeene ontwa- peningtot gevolg zal hebben. De Italiaansche regeering wacht mededeeling van de inzich- ten der Britsche regeering betreffende de ter conferentie te bespreken vraagstukken af en zal wederkeering haar inzichten ter zake be kend maken. Het Fransche antwoord een gunstig teeken. Het besluit der Franscne regeering om de uitnoodiging voor de vlootconferentie der vijf mogendheden te aanvaarden, beschouwt men hier als een voorteeken dat alle uitgenoodigde mogendheden aan de conferentie zullen deel- nemen. DUITSCHLAND. DE ZAAK-SKLAREK. Lehmann onder doktershanden De drie gebroeders Sklarek, die tot dusver in cellen op een corridor waren onderge- bracht, zullen thans worden overgeplaatst naar ver uiteenliggende cellen, daar het hun op nog niet opgehelderde wijze gelukt is in het bezit van sigaren, wijn en cognac te ko men. Dit is vooral wonderlijk, daar hun, toen zij de gevangenis betraden, alle geldmidde len ontnomen zijn en zij slechts het wettelijk toegestane bedrag voor levensonderhoud mochten behouden. Het onderzoek in de affaire schijnt te zul len worden vertraagd, doordat de boekhou- der Lehmann, die reeds sinds iaren een hartkwaal heeft, geweigerd heeft verdere ver- klaringen af te leggen, in verband met het feit, dat hij sedert Vrijdag voor deze kwaal met morfine behandeld is. Hij beweert nu, tengevolge hiervan niet zoo helder te kunnen denken als voor zijn verdediging noodig is. Behalve de gevangenisdokter, is ook de huis- dokter van Lehmanp thans bij den patient geroepen. Van het onaerzoek van den gevan genisdokter zal het afhangen of Lehmann verder in het gevangenishospitaal zal wor den verpleegd, dan wel of hij een particulie- re behandeling zal mogen volgen. DE WERKLOOSHEID IN SAKSEN. Hulp te Berlijn gevraagd. Uit de statistieken bleek den laatsten tijd reeds hoezeer de werkloosheid in saksen toe neemt. Thans publiceert de „Sachsische Staatsz." een officieus artike'l over de werk- loosheidscrisis in Saksen. Daaruit blijkt, dat meer dan een zevende deel van alle werkloo- zen in het rijk, zich in Saksen bevindt, dat volgens de bevolkingssterkte slechts een der- tiende deel van het rijk vormt. Onder dezen ernstigen toestand lijden ook industrie en handel zeer. Den staat ontbreekt de middelen om nieuweren noodarbeid te verschaffen. De Saksische regeering heeft zich tengevolge van een en ander genoodzaakt gezien de mi nisters van arbeid en financien naar Berlijn te zenden om aldaar bij de rijksautoriteiten hulp voor Saksen te vragen. D'ABERNON VOOR EEN STERK DUITSCHLAND. In Augustus 1923. Burggraaf D'Abernon heeft memoires ge schreven over den tijd dien hij na den groo- ten oorlog in Duitschland als Engelsch ge zant te Berlijn heeft doorgebracht. Zij ver- schijnen in dagboekvorm in de Daily Tele graph. Op den 20sten Aug. 1923, dus in den tijd van de Roerbezetting en de steeds toenemen- de inflatie, teekent de gezant op: „De toe stand in Midden-Europa doet de vraag rij- zen, welke politiek Engeland dient te volgen Mij komt het voor dat het een levensbelang voor Engeland is de afbraak van Duitsch land te verhinderen. Zoolang Duitschland een samenhangend geheel is, blijft er in Europa tot zekere hoogte een evenwichtstoe stand bestaan. Zoodra Duitschland tot ont- binding vervalt, wordt dat evenwicht verbro ken en blijft Frankrijk, steunend op zijn le- ger en zijn militaire verdragen onbetwis! meester op militair en politiek terrein. „Vele argumenten die in 1914 tegen Duitschland geldig waren, zijn het nu tegen Frankrijk. In 1914 werd het Drievoudig Verbond opgewogen door het verbond tus schen Frankrijk en Rusland. Thans is er geen tegenwicht voor Frankrijk en de Kleine Entente. Dat is geen reden voor onnoodig getwist, maar wel een sterke reden tegen verdere toeneming van het gebrek aan even wicht. „Iemand die veronderstelt dat een Fran sche regeering, welke het Continent be- heerscht gelijk Napoleon dat deed na Tilsit, op vriendschappelijken voet met Engeland zal blijven, moet weinig kijk hebben op na tionale psychologie. Dwazer veronderstelling is niet denkbaar. Even onwaarschijnlijk is het, dat wij Frankrijk in die omstandigheden vriendschappelijk gezind zouden blijven. Daar ik de handhaving van de Entente tus schen Engeland en Frankrijk wensch, moet ik het bestaan van een sterk Duitschland wenschen". DE INBOEDEL VAN MEVROUW ZOEBKOF ONDER DEN HAMER. De inboedel van mevrouw Zoebkof is gis teren onder den hamer gekomen. De belang- stelling was buitengewoon groot en ontel- bare automobielen brachten het publiek naar het paleis Schaumburg te Bonn. Be- kende kunsthandelaars uit Duitschland en uit het buitenland waren aanwezig en tal- rijke vertegenwoordigers van de Duitsche en buitenlandsche pers waren verschenen. Noch de gewezen keizerlijke familie, noch het Engelsche hof waren op de veiling verte- genwoordigd. Een groote ovale barokterrine met het op- schrift Londen 1770 en een gewicht aan zil- ver van 3500 gram werd door de deurwaar- ders op 20.000 mark geschat, maar bracht slechts 6000 mark op. Een tweede terrine van denzelfden aard vond een kooper voor 3200 mark, hoewel het het kostbaarste zil- veren voorwerp van de verzameling betrof Het model van het standbeeld van keizer Friedrich in zilver, dat een gewicht van 1750 gram had, moest tot driemaal toe wor den aangeboden, voor het voor den belache- lijken prijs van 110 mark werd gekocht. Een Japansch zilveren servies, dat keizer Wil- helm I bij haar zilveren bruiloft aan zijn schoondochter had geschonken en dat 44 pond woog, werd door een particulier uit Keulen verworven voor den prijs van 7000 mark. Het is op het oogenblik nog niet bekend, hoeveel de veiling heeft opgebracht. Het is DIN b DAG 22 OC l'OBER a.s. begint de cure us; De Vredesgedachte in den loop der eeuwen door Dr. J. S. BARTSTRA. 4 avonden f 1.00, f 1.50 of f 2.00. Inschrij ving bij Leeszaal en Boekhandelaren. echter zeker, dat uit de opbrengst slechts een zeer klein gedeelte van de schulden van me vrouw Zoebkof, die ongeveer 750.000 mark zouden bedragen, zullen kunnen worden be- taald. VALSCHE MUNTERS AANGEHOUDEN. Te Berlijn zijn gister de 35-jarige land- bouwer Herman Jeremias, die uit Roetnenig afkomstig is, maar naar Nederland was ver- huisd, de 49-jarige Ignatz Katz en de 30-ja- rige Schfarz gevangen genomen, wegens de uitgifte van vervalscht Amerikaansch bank- papier. De biljetten die zij uitgaven waren van lage waarden, waarop de bedragen wa ren uitgewischt en door hoogere vervangen. Met dergelijke biljetten, vervalscht tot een bedrag van 500 dollar, heeft Jeremias bijv. te Berlijn een briljant gekocht van 600C mark. De verdenking viel pas een maand na den koop op hem. Hij liep in de val toen hij in een cafe een biljet in betaling gaf en de kellner de valsch- heid bemerkte. Jeremias heeft toen ook de twee anderen verklapt. Zij zijngepakt toen zij op het Anhalterstation een trein naar Tsjechoslowakije wilden nemen. Alle drie hebben verklaard het valsche geld te Antwerpen van een zekeren Kroner te hebben gekregen en in opdracht van hem reeds geruimen tijd valsche biljetten te heb ben uitgegeven. De Berlijnsche recherche heeft zich nu met die te Antwerpen in contact gesteld. BELGIE. DELACROIX, f Belgie's eerste premier na den oorlog. Een B.T.A.-bericht uit Brussel meldt het overlijden te Baden-Baden van Etienne De lacroix. Etienne Delacroix vertoefde te Baden- Baden als Belgisch lid van de commissie tot voorbereiding van de Internationale Bank, die aldaar vergadert. Delacroix is in 1865 geboren en was lid der Katholieke partij. Na den oorlog werd hij mi nister-president van het kabinet voor Natio nale Eenheid, dat in November 1918 in het herstelde Belgie gevromd werd. Hij heeft een groot aandeel geha din de vredesonderhande- lingen; ook was hij oud-lid van de Commissi van Herstel. TSJECHOSLOWAKIJE. VECHTPARTIJ IN EEN GEMEENTE- RAAD. In de buitengewone zitting van den ge meenteraad van Pressburg, waarin als voor- naamste punt het aftreden van den burge- meester dr. Okanik aan de orde kwam, kwam het tot heftige tooneelen, die op een vecht- partij uitliepen. De wethouder Masar noemde het raads- lid Koren een politieke deerne en besloot zijn rede met een krachtig „Bah!" Hierop ontstond een ontzettend lawaai. Plotseling sprong het gemeenteraadslid Ko ren op en viel Masar aan, dien hij eenige harde klappen toediende. De zitting moest worden verdaagd. PALESTINA. DE ONRUST. Een algemeene staking afgekondigd, Het Arabisch uitvoerend comite heeft voor vandaag, Woensdag, een algemeene stakin geproclameerd. De Arabieren eischen de a zetting van den Engelschen Hoogen Commis- saris en van den secretaris van het departs- ment van Justitie. De aanleiding tot deze nieuwe maatregelen schijnt de concessie te zijn, die de Engelschen den Joden hebben ver- leend, wat den Klaagmuur betreft. Een leider der Arabische Boerenpartij is door Arabische extrimisten vermoord. De Arabieren hebben het voornemen de commissie van onderzoek, die op weg is naar Palestina, te boycotten. ITALIE. ERNSTIG AUTO-ONOELUK. Een ernstig ongeluk is overkomen aan eea groep oud-strijders, op hun terugkeer van een bezoek aan de oorlogsgraven op de Monta Grappa. De chauffeur van den autobus, waar in 33 personen gezeten waren, verloor de macht over zijn stuur. Negen inzittenden sprongen van den zich in vollen vaart bevin denden auto. Drie van hen waren op slag dood, terwijl de zes anderen zwaar gewond werden. De chauffeur, die zelf ongedeerd bleef, is voortvluchtig. De politie stelt een uit, gebreid onderzoek in. CODRANT. t A

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1