DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De a.s.Ontwapeningsconferentie. Het Chineesch-Russisch conflict, De toestand in Afghanistan. DE TOESTAND IN CHINA. Honderd sen en dertigste Jaargang 1939 1 IBamwnnentfpiUs t>ij Toornitbetaling per 3 maanflen f2.—fr. per post f2.50. Bewjjsn. 5 ct. Advertentlepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsmtmte. Brieyen franco 5.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zopn, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactle No. 33. OOKDERBAtt 17 OCTOBER Uit het PaHement Dagelijksch overzicht. Buitenland Mo 345 ruif mimtner bestaat ait 2 bladen. Directenr: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37960 DEN HAAG, 6 October 1929. De algemeene beschouwingen over het ont- werp-ambtenaarswet zijn heden in de Twee- ,'de Kamer ten einde gebracht, maar zij heb ben toch nog den geheelen middag in be slag genomen. Alvorens de Minister van Ju- stibe aan het woord kwam hebben we nog twee sprekers gehoord: den heer Mr. van !den Bergh (S.D.A.P.), die er den nadruk op legde, dat de minister de zaak verkeerd had jaaangepakt en dat deze in plaats van met een regeling van het formeele recht, de rege ling van de procedure, voor den dag te ko men, goed had gedaan met te beginnen met 'een behoorlijke regeling van het materieele recht. Daarnevens drong hij aan, evenals zijn partijgenoot J. ter Laan, op uitbreiding van het beroep tot het ongeschreven recht en tot opneming van de arbeidscontracten in de voorgedragen regeling. De volgende spreker, de heer Mr. Mar- chant (V.D.), was zeer slechts over het wets- voorstel te spreken, omdat er geen regeling van het materieele recht in was opgenomen en bovendien omdat de arbeidscontractanten buiten het ontwerp waren gelaten. Maar dat alles betoogde hij aan het einde van zijn rede, het begin werd in beslag genomen door een ongewoon heftigen aanval tegen den heer L. de Visser en zijn communistische be- weringen. Hij was zoo fel, dat de heer De Visser hem bij interruptie uitmaakte voor leuge- naar en bedrieger. Natuurlijk kwam de voor- zitter tusschenbeiden, maar tegen het dave- rend stemgeluid van een De Visser toonde hij zich nog niet opgewassen, zoodat zich een tamelijk onverkwikkelijk debat ontwik- kelde. Later, bij de replieken, is de heer De Visser op de zaak terug gekomen en hebben wij een herhaling van een weinig parlemen- tair twistgesprek meegemaakt, dat de voor- zitter tenslotte wist te beeindigen door den heer Marchant te verzoeken niet verder te interrumpeeren en den heer De Visser te ver- manen nu liever de ontworpen ambtenaars- [Wet te bespreken in plaats van Rusland als ee:: soort aardsch paradijs voor te stellen. Nadat de heer Marchant in eerste instan ce het woord had gevoerd, was de Minister van Justitie, de heer Mr. Donner, aan het woord gekomen om zijn voorstel nader toe te lichten en tegenover de aanvallen te ver- dedigen. Hij heeft dat met zijn gewone rapheid van spreken gedaan, zoodat hij op de perstribune haast onverstaanbaar was. Wij mogen dat den bewindsman niet euvel duiden: hij spreekt nu eenmaal voor de Kamer en niet voor de tribune, maar het is en blijft voor den tribunemensch altijd een verdrietige ge- schiedenis gedurende een half uur meer klanken dan woorden te vernemen. De Minister heeft in hoofdzaak uiteenge- zet, dat hij het materieele ambtenaarsrecht niet over het hoofd heeft gezien, maar dat dit in het onderhavige ontwerp niet ter spra- ke kon komen. Zooals hij nu de zaak had aangepakt, meende hij in ieder geval posi- tief werk te verrichten. Later komt dan wel het materieele recht aan de orde. Dat de op arbeidscontract werkenden door deze rege ling rechteloos werden, ontkende hijzij heb ben altijd nog het Burgerlijk Wetboek achter zich. Intusschen was hij bereid te overwe- gen of hij met een paar slotbepalingen aan hun grieven zou kunnen tegemoet komen. Het disciplinaire recht der militairen hoorde in geenen deele in het ontwerp thuis en hen wilde hij dan ook buiten de regeling hou- den. Tenslotte verdedigde hij de aanwijzing der rechterlijke colleges door Ged. Staten. Daarop zijn de replieken gevolgd. Behal- ve het gekijf tuschen de heeren Ma-chant en De Visser valt daarvan te vermelden, dat de heer Beumer (A.R.) verklaarde misschien tegen het ontwerp te zullen stemmen, omdat het den prikkel om tot een behoorlijke rege ling van de administratieve rechtspraak te komen, zou wegnemen. De Minister verklaarde bij zijn dupliek dat hij bereid was om een nota van wijzi- ging in te dienen bij de slotbepaling ten ein de tegemoet te komen aan de grieven der op arbeidscontract werkenden, doch toen achtte de Kamer het wenschelijker de beraadsla- gingen te schorsen tot morgen, ten einde in de gelegenheid te zijn, alvorens de bespre kingen voort te zetten, kennis te nemen van de door den minister toegezegde nota. TOESTAND IN DE ENGELSCHE MIJNINDUSTRIE. Tweedracht in de mijnwerkersfede- ratieniet nagekomen verkiezings- beloften; een perscommentaar van de „Daily News". Gisteren zouden de besprekingen tusschen de regeering, de mijneigenaars en de mijnwer kers over den toestand van de Engelsche steenkolennijverheid worden hervat. Deze industrie maakt een ernstige crisis door, welke nog verscherpt wordt door de ora- standigheid, dat er in de mijnwerkersfedera- tie zelf tweedracht heerscht over de kwestie van de verkorting van den werktijd. Daar is een groep, die de zevenurendag ingevoerd wenscht te zien. Zij beroept zich op de belofte, gedaan voor de verkiezingen door de arbeiderspartij en staat onder leiding van den voorzitter der federate, Herbert Smith. Een andere groep, onder leiding van den secretaris der federatie Cook, wil een compro- mis. De regeering heeft n.l. te kennen gege- ven, dat om practische redenen een verminde- ring van den werktijk tot beneden 7 lA uur per dag niet kan worden overwogen. De Smith-groep zou daarvoor alleen te vin- den zijn, als daaraan andere hervormingen werden vastgeknoopt zooals pensioenen voor mijnwerkers op leeftijd en een loonovereen- komst voor het heele land, welke zou waar- borgen dat de verdiensten der stukwerkers niet zouden dalen door een verkorting van den werktijd, of als een overeenkomst voor het heele land niet kan worden bereikt, een nieuwe wet op het minimumloon. De regeering al- dus de gedachte zou druk moeten uitoefe- nen op de mijneigenaars om het't bestuur der mijnwerkers sarnen te komen op een nationals basis. Tot dusver hebben de eigenaars dit ge- weigerd omdat de mijneigenaarsbond zich op het standpunt stelde hiertoe niet bevoegd te zijn. Blijven de eigenaars bij hun weigering, dan zou er een wet moeten komen tot vaststel- ling van een minimumloon voor het heele land. De regeering zoekt een breedere oplossing in dien zin dat de vermindering van den werk tijd met een half uur gepaard dient te gaan met de plannen voor den afzet van steenkool, die naar men weet bij de mijneigenaars aan- hangig zijn. De positie wordt nog ingewikkelder .door den wensch der regeering een of ander prac- tisch middel te vinden om de steenkoolver- bruikers te beveiligen tegen mogelijk misbruik van monopolistische bevoegdheden tot vast- stelling van prijzen, die het gevolg zouden kunnen zijn van een regeling van productie en prijzen. „De Daily News", welks medewerker voor arbeidszaken de aandacht op deze moeilijk- heden vestigt, doet in een hoofdartikel uitko- men, dat maatregelen tot vaststelling der prijzen en regeling der productie rampzalige gevolgen zullen hebben als ze niet gepaard gaan met een geleidelijke maar algeheele reorganisatie der industrie. Welke methode de regeering ook kiest om de kwestie van den werktijd door een compromis op te lossen, het resultaat moet zijn een althans tijdelijke sta ging van den steenkolenprijs voor verschil- lende categorieen van verbruikers. Een der- gelijke stijging zou, indien zij voortduurde, onvermijdeiijk nieuwe crises in de industrie doen ontstaan en zou op den duur het beoog- de doel verijdelen. Want vrede en welvaart kunnen, zoo betoogt het liberale blad ten slotte, niet worden gekocht ten koste van den verbruiker, wiens belangen moeten gewaar- borgd worden. Goedkoope steenkool is nood- zakelijk. En goedkoope steenkool kan niet ge- combineerd worden met goede loonen en een goede winst tenzij het fundamenteele kwaad eener ondoeltreffende productie wordt aange pakt met Duitsche degelijkheid. Japan neemt de uitnoodiging aan. Gister is te Londen een gunstig antwoord ontvangen van de Japansche regeering op de uitnoodiging tot deelneming aan de ma- ritieme ontwapeningsconferentie. De Italiaansche nota. In de Italiaansche nota, waarin de uit noodiging aanvaard wordt, wordt gezegd, dat de opvatting van de Italiaansche regee ring ten aanzien van de ontwapening te goed bekend is, dan dat deze nog nader hoeit te worden uiteengezet. Uit den wensch om mede te werken aan elk voorstel, dat ten doel heeft om de nadee- len en gevaren van te sterke wapening te verminderen en in de hoop, dat het Engel sche voorstel succes zal hebben neemt de Ita liaansche regeering de uitnoodiging gaarne aan. Zij zal de Engelsche regeering nog op de hoogte brengen van de onderwerpen, die zij gaarne behandeld wenscht te zien en wacht op voorstellen dienaangaande. Het Fransche antwoord. In het Fransche antwoord op de uitnoo diging voor de maritieme ontwapeningscon ferentie wordt gezegd, dat Frankrijk ver- heugd is, dat de besprekingen tusschen Mac Donald en Dawes zoo'n gunstig verloop heb ben genomen. Frankrijk heeft voldoende be- wijzen gegeven van zijn wensch tot snelle afdoening van de voorbereidende werkzaam- heden voor een toekomstige ontwapenings conferentie, welker bijeenroeping de moge- lijkheid tot verwezenlijking van de verplich- tingen van den Volkenbond zou beteekenen, dat het het Britsche voorstel oprecht aan- vaardt. Alarmeerende berichten. Reuter meldt uit Tokio, dat in een tele gram uit Moekden gezegd wordt, dat het Chineesche militair hoofdkwartier te Kirin zeer verontrust is door den vooruitgang van de Sowjettroepen langs de Soengari-rivier, waar zij Hwatsjan in de buurt van Foetsjin genomen hebben en Ilan, een belangrijke stad op den weg naar Charbin, bedreigen. Bij het ontvangen van deze berichten heeft Tsjang Hsoe-liaog een spoedvergaderipg van zijn bevelhebbers bijeen geroepen om te over- wegen, hoe de Russen verdreven kunnen worden. Een telegram uit Charbin deelt mede, dat er alarmeerende berichten zijn over gevech- ten aan de Soengari. Een hevige strijd had plaats tusschen Lin- kiang en Foetsjin. De laatste stad wordt door de Russen bedreigd. Sowjetvliegtuigen hebben Heiho tegenover B1 ago vests jensk gebombardeerd. De officieele bevestiging van de inneming van Kaboel. Een draadloos bericht uit Kaboel meldt, dat de stad door Sjawali Khan en Mahoed Khan vorigen Donderdag genomen is. Ark is Zondag na een bombardement gevallen. Habib Oellah is gevlucht en verscheidene steden en gebieden hebben zich aan Nadir Khan onderworpen. Nadir Khan werd giste ren te Kaboel verwacht. Hij is van plan om een nationale vergadering bijeen te roepen, teneinde een koning te kiezen. Een gunstige keer genomen? De woordvoerder van de nationalistische regeering heeft verklaard dat de politieke toestand een zeer gunstige keer heeft geno men tengevolge van de betuiging van trouw aan de regeering van Nanking door generaai Jen, den invloedrijksten leider van het Noor- den. De poging tot opstand in het N.W. is dientengevolge onmogelijk .geworden. Overeenstemming bereikt? De Chineesche regeering publiceerde Woensdag een verklaring over de binneni. politieke toestand in China. Hierin wordt medegedeeld, dat het gevaar voor een bur- geroorlog door' de nieuwe vredesonderhan- delingen tusschen Tsjang Kai Sjek en maar- schalk Feng is geweken. Het is de regeering gelukt, de bemiddeling van generaai Jen de opmarsch der troepen van generaai Feng naar Poukow tot staan te brengen. De re geering hoopt binnen 24 uur met generaai Feng tot overeenstemming te zijn gekomen. - DUITS CHLAND. TUMULT IN DEN PRUISISCHEN LANDDAG. In den Landdag zijn gister de moties der nationaal-socialisten en Duitschnationalen nopens de volkspetitie en het verbod van den Stahlhelm behandeld. De Duitsch-nationaal Becker lichtte de onderscheiden moties toe. Volgens spr. is nog nooit een volk zoo met open oogen door zijn eigen regeering bedro- gen als nu. Spr. tracht dan in een uitvoerige rede aan te toonen dat het plan-Dawes veel geringer euvel is dan het plan-Young, 't welk spr. en zijn politieke vrienden, ondanks mee- ningsverschillen nopens de wenschelijkheid van artikel 4 (hoogverraad Red.) met alle kracht zullen trachten te verhinderen. Na een paar opmerkingen van minister- president Braun over zijn radio-rede komt minister Grzesinski aan het woord over het verbod van den Stahlhelm en de vergade- ringen van de nationaal-socialisten. Spr. her- haalt de bewijzen dat de Stahlhelm een zuiver militaire organisatie is en komt dan plotse- ling met twee groote tafels aandragen, die door zaalwachters worden binnengebracht, op welke tafels een heel arsenaal revolvers, doeken, looden kuppels, boksijzers enz. netjes met touwtjes zijn vastgebonden. Onder toene- mend tumult vertelt de minister dan dat dit geen wapenen van den Stahlhelm zijn maar wel wapenen die in twee Berlijnsche vergade- ringen der nationaal-socialisten door de politie in beslag zijn genomen. De nationaal- socialisten klappen woedend in de handen. Afgevaardigden van alle partijen komen naar voren om de meer dan 300 wapenen van naderbij te bekijken en in het tumult gaan de woorden van den minister verloren. Voorzitter Bartels scborst dan de zitting voor een kwar- tier. ROOFOVERVAL OP EEN CHAUFFEUR. In den nacht .van Dinsdag op Woensdag heeft op den weg tusschen Mainz en Wies baden een ernstige roofoverval plaats gehad. Een jongeman had aan het station te Mainz een huurauto genomen en probeerde tijdens de rit den chauffeur door middel van doeken, gedrenkt in een bedwelmend vocht, te verdoo- ven. De chauffeur bemerkte dit echter bijtijds en sprong uit den auto. De inzittende sprong hem achterna en sloeg hem neer. Voorbijgan- gers wisten den man te grijpen en leverden hem aan de politie over. Het bleek dat hij een student uit Hamburg was, die door middel van roof aan geld trachtte te komen. DE ZAAK-SKLAREK. Te Frankfort. De onverkwikkelijke Sklarek-geschiedenis met haar voortdurende „onthullingen" blijft de gemoederen bezig houden. Thans moet weer een nieuwe oplichterij van het drietal aan het licht zijn gekomen. Bij het onderzoek van de boeken der Skla- reks werd n.l. ontdekc, dat zij tusschen 2 en 19 Sept. 1.1. voor niet minder dan ander- half millioen schoenen hadden betrokken van de schoenfabriek Reichle in Tuttlingen, welke leveringen ook betaald heetten. Men heeft echter reeds kunnen constateeren, dat de geheele levering van die fabriek aan de Sklareks ongeveer 250.000 M. beloopen heeft. In September, zoo bleek bovendien, hebben de gebroeders in het geheel geen be- talingen gedaan aan de fabriek. EEN LAATSTE BRIEF VAN STRESEMANN. De president van den rijksdag Loebe, die te Freudenstadt een kuur doet, heeft, naar het „Berl. Tag." uit Karlsruhe verneemt, in een persgesprek o.a. meegedeeld ongeveer een week voor Stresemann's dood een brief van hem te hebben ontvangen. In dat schrij- ven had de minister van buitenlandsche za- ken zich bitter beklaagd over de ongerecht- vaardigde aanvallen van de Hugenbergkrin- gen. Loebe had uit den brief den indruk gekregen, dat Stresemann teleurgesteld was geweest oyer Briand's optreden in Den Haag: de mi nister had te kennen gegeven geloofd te hebben dat Briand en hij reeds verder waren in hun onderling vertrouwen en in hun sa- menwerking. De teleurstelling was echter weer wat goed gemaakt door de betere at- mosfeer in Geneve. Loebe noemde het tra- gisch, dat Stresemann heeft moeten sterven met den indruk, dat zijn werk onvoldoende geweest en gewantrouwd werd. Aan het slot van het onderhoud weer Loe be erop, hoe moeilijk het zou blijken de open- gevallen plaats eenigszins behoorlijk aan te vullen. MINIATUREN GEVONDEN. Een nieuwe oplichterij Uit Frankfort komt het bericht van een belangrijke vondst, bestaande uit vijf-en- tachtig gedateerde en gesigneerde miniatu- ren van Hans Dirmstein; een Frankfortsch edelsmid uit de tweede helft der 15de eeuw. Dirmstein is de maker van den zilveren re- lequihouder, in den vorm van een borst- beeld van St. Petrus, een schoon voorbeeld van gotische edelsmeedkunst, in de kerk te Aschaffenburg. Als miniaturist kende men hem nog niet. De pas ontdekte handschriften met miniaturen waren in 1810 in bezit van den bekenden Shakespeare-vertaler Eschen- burg. Men meende destijds dat Dirmstein een kloosterbroeder was, die de beide manus- cripten, waarvan het eene de historie van „Die sieben weisen Meister", het andere die van „Salomon und Morolf" bevatte, zoo schoon in kleuren had verlucht. Kort na 1810 raakten ze in vergetelheid om thans, na ruim een eeuw, weer voor den dag te ko men. Een nauwkeurig onderzoek van°de wa- pens, waarmede de manuscripten zijn ver- sierd, bracht aan het licht, dat degene, die ze „gemalt, gemacht, geschrieben, gebunden und ganz vollbracht habe", zooals een op- schrift luidt, geen ander wezen kon dan de vermaarde, adellijke en schatrijke Hans Dirmstein, edelsmid te Frankfort. De wapens bleken die van de familie Dirmstein en die van Hans' vrouw, Gerda von Rumpenheim. Deze vondst acht men van des te grooter kunsthistorische waarde, daar ze een nieuw licht werpt, niet alleen op de persoonlijkheid van den kunstenaar en diens levensomstan- digheden, maar ook op de raadselachtige fi- guur van een anderen Rijnlandschen minia turist, den zoogenaamden „Hansbuchmeis- ter", wiens arbeid Dirmstein moet gekend hebben. ENGELAND. HET NIEUWE BEWIND IN AUSTRALIE Verklaringen van Scullin. In een interview met Reuter verklaarde Scullin, de toekomstige nieuwe premier van het Australische Gemeenebest, dat het feit dat er in Groot-Brittannie en Engeland tege- lijkertijd arbeidersregeeringen aan het be- wind zijn, zeer heilzame gevolgen voor beide landen zal hebben en dat daardoor alle vraagstukken in beider belang kunnen wor den geregeld. De Australische Arbeiders-re- geering zal in overeenstemming met Enge land werken ten aanzien van de vreedzame bedoelingen van Amerika en van harte steun verleenen aan alle practische maatregelen van Engeland inzake beperking der bewape- ning. Bruce verslagen. De premier Stanley Bruce, wiens zetel als twijfelachtig werd beschouwd, is verslagen. EEN KOSTBARE PAREL. Dinsdag is bij het parelvisschen in de Per- zische Golf een parel bovengebraeht, die 50 gram woog en op een waarde van 25.000 dollars geschat wordt. MACDONALD IN CANADA. Reuter meldt uit Toronto, dat MacDonald aan een dejeuner van de Canadeesche club gezegd heeft, dat de taak van de rijksregee- ringen der dominions is om een systeem uit te werken, waardoor de rijksregeering nooit zijn wil aan de leden van het rijk kan opleg- gen tegen hun zin, maar dat toch steeds de samenwerking verzekert. TWEE TEGENSTANDERS UIT DEN OORLOG. De generaals Smuts en von Letiow - Vorbeck. Generaai von Lettow Vorbeck is uitgenoo- digd om de volgende maand te Londen te ko men luisteren naar een lezing over militaire problemen in Afrika, die door zijn vroegeren tegenstander, generaai Smuts, zal worden gehouden. Ook voor het aansluitende diner en gezellig samenzijn heeft de Duitsche ge neraai een uitnoodiging ontvangen. Naar Reuter meldt, heeft generaai von Lettow Vorbeck de uitnoodiging aangeno- men. TAAI LEVEN. De scheepskat van de Oklahoma. Toen brandweerlieden en assucadeurs gis- termorgen den romp van het finaal uitge brande stoomschip Oklahoma in een der' dokken van Liverpool betraden om te zoe- ken naar mogelijke voorwerpen van waar de, hebben ze geen enkel voorwerp gevon- den, dat aan het vuur ontsnapt was. In een kleine holte van den romp, dicht bij de kiel werd echter nog een levend wezen aange- troffen n.l. de scheepskat, die er alweer rus- tig lag te slapen; het dier heeft echter den geheelen brand die zeven uur duurde, mee gemaakt, hetgeen bewezen werd door het feit, dat de rugharen lichtelijk gezengd wa xen evenals de zooltjes; toen het dier een schoteltje melk had gekregen, was het vol- komen opgeknapt en weigerde het den romp te verlaten. DE NEDERLAAG VAN BRUCE. De nederlaag van Stanley Bruce is de grootste sensatie van de verkiezingen in Australie. Hij had bij de laatste verkiezinf een meerderheid van 11.000 stemmen. Hij is de vijfde minister, die zijn zetel niet heeF kunnen behouden. ITALIE HET NIEUWE STRAFWETBOEK. Strenge bepalingen. Bescherming van het gezinsleven. De minister van justitie Rocco heeft mi nister-president Mussolini den definitieven tekst voorgelegd van het nieuwe strafwet- boek. De nieuwe strafwet zal binnen twaalf maanden in werking treden. In de nieuwe strafwet komt geen wijzi- ging in het beginsel van de verantwoorde- lijkheid, welke op de burgers van den staat rust. De straffen wegens vergrijpen tegen den staat en staatsambtenaren worden ver- zwaard. Ernstige misdaden tegen den Staat kunnen met de doodstraf bestraft worden, doch in gewone gevallen van moord zal de doodstraf niet worden toegepast. Stakingen en uitsluitingen zullen met gevangenisstraf kunnen worden bestraft. Het familieleven wordt beschermd door zware straffen tegen overspel en concubi- naat, waarvoor zelfs drie iaar gevangenis straf mogelijk is. Verder worden zeer strenge straffen voorgesteld voor het vervaardigen en verkoopen van bedwelmende middelen, vooral aan jongeren. Woeker kan worden bestraf met verbanning. Hoewel de tekst nog niet werd gepubli-- ceerd wordt aangenomen, dat de bepaling, dat buitenlanders verantwoordelijk worden gesteld voor beleediging van den fascisti- schen staat, ook wanneer deze in het buiten land wordt gepleegd, waartegen ernstige be- zwaren waren ingebracht, is geschrapt. DENEMARKEN. DENEMARKENS ONTWAPENING. Onderlinge band der Scandinavische staten. Geen kans op oorlog. In antwoord op vragen, die tijdens het be- grootingsdebat in het Deensche Folketing zijn gesteld, heeft de Deensche minister van buitenlandsche zaken, dr. Munch, gesproken over de essentieele punten, ten opzichte waarvan de Scandinavische landen zijn sa-, mengegaan te Geneve. Hij verklaarde, dat de samenwerking tusschen de drie staten: zelden zoo goed is geweest als dit jaar het geval is. Onverbiddelijke omstandigheden brengen evenwel mede, dat indien een der drie noordelijke staten zou worden aange- vallen, het vopr de noordelijke staten niet mogelijk zal zijn militaire steun te verleenen en dit is het feit, dat zoowel in Noorwegen als in Zweden ten voile wordt begrepen. De minister verklaarde verder, dat het uit- gesloten moet worden geacht, dat een der drie Skandinavische landen naar de wapens zal grijpen. Zoowel de economische samen werking als de onderlinge neutraliteit moe ten van het grootste belang worden geacht in normale omstandigheden en zeker in on* rustige tijden. De positie van de drie landen is in hooge mate versterkt gedurende de ja- ren van den wereldoorlog en wanneer er moeilijkheden zouden komen, dan meende de minister het recht te hebben te hopen, dat deze opnieuw op kameraadschappelijke wijze tusschen de drie landen zullen worden op- gelost. Denemarken van zijn kant is bereid bij te dragen tot alles, dat den weg kan be- reiden voor samenwerking op dezelfde wijze als gedurende de oorlogsjaren heeft be staan. x i f FINLAND. SCHEEPSONGELUKKEN AAN DE FINSCHE KUSTEN. Ook aan de Finsche kusten hebben de stor« men der laatste dagen een aantal scheeps- ongelukken ten gevolge gehad. Het Duitsche schip „Titan", dat onderweg was van Peters burg naar Luebeck gaf in de nabijheid van de Estnische kust noodsignalen, die in Han-' goe zijn opgevangen. (Z Finland). Het ber- gingsvaartuig ..Metheor" is te hulp ge- sneld, uit Reval. Verder is de Estnische drie- master „Fales" bij Frederikshafen gestrand.; Daar de waterspiegel zeer gedaald is, zal het schip waarschijnlijk tot een wrak worden. Oischoon zich twee eleenbiaten ;n noKii?

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1