IlkiHistlit Ciimt oos doodt het haar De geheimzinnige voetstappen FEII1LLET0N. 1929. No. 245 Honderd een en dertigste Jaargang. Donderdag; I? October. Radio-hoekjje Vrijdag 18 October. Hilversum, 298 Af. (Na 6 uur 1071 Af.) 10.—10.15 Morgenwijding. 12.152.— Concert door het A. V. R. O.-ensemble 2.05 —2.45 Voor de scholen. Dr. J. J. Tesch ver- telt over vaderzorg bij de dieren. 2.45—4.— Gramofoonmuziek. 4.30—5-Pianoconcert. 55.30 Lezing door Bern. Premsela: rlu- mor in de geneeskunde. 5.30—6.30 Concert door de Tziganekapel Bela Ruha. 6 30 Koer- sen. 6.45—7.15 Spaansche les. 7.15—7.45 Schippersles door L. K. A. v. buuren (Stoommachines). 8.— „De verkochte bruid opera-comique in 3 acten van Smetana. Met medew. van Ed. v. d. Ploeg Jo Immmk, He- lene Cals, Betty v. d. Bosch—Schmidt e. a. Persberichten in de pauze. Na afloop gramo foonmuziek tot 12. Huizen, 1875 M. 10.30-11.- Zieken- dienst N. C. R- V. 11.3012. K. R. O. Godsdienstig halfuurtje. 1245—1.15 K. R O. Concert door het K. R. O.-Tno. 1.15— 2K. R- O. Gramofoonmuziek. 4.5. N C R V. Gramofoonmuziek. 5.—6.30 N. C R V Concert. Viool, harp, cello en orgel. '77 30 K R- O. Cursus schriftverbetering. 7 35 V P. R. O. Persberichten. 7.40 V. P. R. O Lezing over: Bergrede II. 8.15 V. P. R. O. Orgelconcert. 8.50 V. P. R. O. Lezing over: De°taak van de school in onze wereld. 9.30 V. P. R. O. Vervolg orgelconcert. 10.V. P. R. O. Declamatie. 10.20 V. P. R. O. Vervolg orgelconcert. Daventry, 1554.4 Af. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. E. Whitfield, viool. A. de Lara, piano. 12.45 Aanbieding van het Eere- burgerschap van de Stad Londen aan Luit. Gen. Lord Baden Powell G. C. M. G. 1.20— 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Berichten. 2.50 Uitzending voor scholen. 3.20 Lezing. 3.45 Lezing. 4.05 Concert voor scholen. Chr. McClure, mezzo sopraan. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuws- berichten. 6.50 Berichten. 7.05 Pianorecital door G. Peppercorn. 7.20 Filmpraatje. 7.45 Lezing. 8.05 E. Fairchild en R. Peppercorn. 7 20 Filmpraatje. 7.45 Lezing. 8.05 E. Fair- child en R. Lindholm (de „tweeling" piams- ten). 8.20 Concert. J. Goss, banton. H. Jo nes, piano, koor, Symphonie-orkest. 9.25 Nieuwsberichten. 9.40 Voortzetting concert 10.25 Nieuwsberichten. 10.30 Lezing. 10.45 Verrassing. 11 Dansmuziek. 12.20—12.35 Beelduitzendiag. Parijs „Radio-Paris" 1725 Af. 12.50 2 20 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.55 Con cert. Orkest, vocale en instrumentale solisten. Langenberg, 473 Af. 6.20—7.20 Gramo foonmuziek. 9.35—11.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Or kestconcert. 4.555.50 Concert. Orkest en viool. 7.50 Kirmes! Send! Muziek en tooneel. Daarna tot 11.20 Orkestconcert Kalundbofg, 1153 Af. 11.20—1 20 Orkest concert. 2.20—4.20 Concert. Orkest en zang. 7 20—8.35 Zang en lezing 8.35—9.05 „Alle raulige Roller", klucht in 1 bedrijf van Erik Bogh. Medewerking van orkest. 9.2010.20 Concert. Orkest en viool. Brussel, 508.5 Af. 5.20 Orkestconcert. 6 55 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert. In de pauze: Lezing. Zeesen, 1635 Af. 8.50—3.50 Lezingen en lessen. 3.50—4.50 Orkestconcert. 4.50—7.05 Lezingen en lessen. 7.20 Herfstconcert. Kos- lecksche blazersbond. Erksche zangver. Rechfszaken ARRONDISSEMENTSRECHTBANK ALKMAAR. TE MET EEN SCHOP GESLAGEN? De 64-jarige werkman Dirk M., wonende te Heiloo, moest zich verantwoorden op grond van het hem tenlaste gelegde feit, dat nij den getuige Corn. v. Urk met een schop eenige si age. op het hoofd heeft gege- ven, waardoor hij bloedend werd verwond. Verdachte ontkende dit. Hij heeft den 73- jarigen v. Urk, die hem uitlachte en treiterde een duw gegeven doch hem niet met een schop bewerict. De mishandeling is gepleegc op het erf van Comelis v. Urk. Deze beweer- de dat verd. wel met een schop heeft geslagen en hij bewusteloos is geraakt. Toen hij weer bij kwam, kon hij niets zien en is hij naar dr. Hoekstra gegaan. De hardhoorige van Urk stelde zich civiele partij ten bedrage van 1 wegens reinigen van zijn kleederer die bebloed waren. Verd. protesteerde: van Urk moet toch elke week zijn goed laten wasschen. Het was Zaterdag, had je je al ver- schoond? vroeg de president lachend. Neen, zegt van Urk, alles zat vol bloed. De getuige A. Ploeger, buiten eede ge- hoord, sleep voor v. Urk een mes en zag verd. komen, die met een schop getuige v. Urk op het hoofd sloeg. Verd. zeide: die jongen heeft niets gezien, hij zat achter de W.C. maar van Urk heeft hem wijs gemaakt wat hij zeggen moest. Van Urk heeft verdachte voortdurend uit den slaap gehouden en over hem heeft Dirk M. al meermalen bij de politie en burgemeester geklaagd. De 65-jarige los-arb. Joh. Zonneveld, ge hoord als get. a decharge heeft niets van de schermutseling gezien, doch hij signaleerde getuige van Urk als een plaaggeest voor verdachte. Tegen verdachte wordt, aangezien de offi- cier het bewijs geleverd achtte, gevorderd 40 boete of 40 dagen. Verdachte bleef persisteeren bij zijn verkla- ring dat hij v. Urk heeft geduwd en deze met het hoofd op een steen is gevallen. IJitsnraak 29 October e. k. HOOGER BEROEP VEROORDEELING JACHTWET-OVERTREDING. De 21-jarige veehouderszoon Pieter B. te i ex.1 is door den kantonrechter te Helder eroordeeld op grond van het feit, dat hij op 16 December zich zonder in het bezit te zijn van een jachtacte, met een schietwapen heeft bevonden in het jachtveld. De onbezoldigd gem. veldwachter Koli heeft dit feit gecon- stateerd en proces-verbaal opgemaakt. De veroordeelde is tegen het vonnis in appel gekomen, welk hooger beroep heden werd behandeld. Deze zaak heeft nog een bijzonder cachet gekregen, doordat een der getuigen a charge later is veroordeeld wegens meineed. Opposant verklaarde heden evenals in eer- sten aanleg dat niet hij, doch zijn neef die veel op hem lijkt zich aan de overtreding heeft schuldig gemaakt. Kalis beweerde ech ter dat verdachte hem 10 heeft aangeboden, indien hij de zaak liet rusten. Bijzittend rechter, mr. dr. Muller, wees er verdachte op, dat getuige Eelman is veroor deeld wegens meineed die hij aflegde om ver dachte te dekken en deze daarvoor is gestraft met 200 boete. Deze getuige, Jacob Pieter Eelman, een 19-jarig veehouderszoon, is op 16 December met zijn neef Pieter B., den ver dachte, in het jachtveld geweest. Neef droeg een zak waarin een geschoten haas. Hij be weerde dat niet zijn neef, doch hij met het geweer heeft geloopen. Onjuist heeft getuige destijds voor den kantonrechter verklaard, dat hij zijn neef den geheelen dag niet had gezien. Deze meineed heeft getuige later erkend, maar hij blijft echter pertinent volhouden dat hij en niet zijn neef het geweer droeg. Verbalisant Kalis persisteert echter zonder wijfelen bij het door hem opgemaakte proces- verbaal. De getuige a decharge, de 21-jarige arbel der Machiel Bakker zegt gezien te hebben, dat Kalis op het Hendrik Hensland een per- soon heeft aangehouden. De langste persoon (Eelman) droeg het geweer doch getuige zag hem voor verdachte B. aan. De 18-jarige P. M. Bakker legde een ge- lijkluidende verklaring af. Hij dacht eerst dat B. met het geweer liep maar later kreeg hij de meening dat het Eelman was. De officier aan het woord komende en re leveerende dat verdachte te Den Helder is veroordeeld tot 5 boete of 2 dagen hechte- nis, is tot de meening gekomen, dat niet B. doch Eelman is aangehouden. De verbali sant heeft de zaak wat al te eenvoudig en vaag behandeld. Waar dus twijfel bestaat is onthouding geboden en vroeg de officier vrij- spraak. OVERTREDING DRANKWET TE EGMOND AAN ZEE. De 38-jarige mej. Hendrika M., voorma- lige verlofhoudster en thans winkelierster te Egmond aan Zee, werd vertegenwoordigd door haar gemachtigde mr. A. Prins Jr. te Alkmaar en is in eersten aanleg veroordeeld ter zake overtreding der drankwet op 31 Dec. 1928 met in voorraad hebben in haar winkel van een hoeveelheid van meer dan 10 Liter sterken drank ter verkoop, zonder dat zij in het bezit was van een vergunning, tot 100 boete of 50 dagen hechtenis, van welk vonnis veroordeelde in hooger beroep kwam, welk appel thans werd behandeld. Evenals bij eerste behandeling, gaf mr. Prins dit feit toe, doch ontkende dat deze voorraad ten verkoop aanwezig was. Als getuige-deskundige werd gehoord de scheikundige dr. Moll, directeur van den Keuringsdienst voor Waren te Alkmaar, die rapport uitbracht over het alcohol gehalte der in beslag genomen sterken alcoholhou- dende dranken. Daarop werd gehoord de los werkman W. Abie uit Egmond aan Zee, die op 31 Dec. in den avond in den winkel van mej. M. een halve flesch jenever heeft gekocht. De veld wachter heeft hem zulks niet verzocht. De prijs was 1.90 en 10 cent voor de flesch. Rijksveldwachter, brigadier-titulair, Arie Bergsma heeft Abie met de flesch drank aan gehouden en de flesch met inhoud in beslag genomen. Dienzelfden avond heeft hij een onderzoek in de woning van mej. M. inge- steld en vo nd er een flinken voorraad sterke en alcoholhoudende dranken. In den winkel vond hij elixter d' Anvers en Tripple sec. De sterke en andere dranken bevonden zich den kelder. De brandewijn, jenever en MISDRIJF ART. 249 WETBOEK VAN STRAFRECHT. Ter zake het plegen van ontucht met 'n aan zijn zorg toevertrouwde minderjarige vrou- welijke leerling stond met gesloten deuren terecht de 47-jarige ex-onderwijzer J. H. v. P. thans te Rotterdam. Mr. Schenkeveld trad in deze zaak op als raadsman en verdediger. Hierna sluiting. geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van Mevrouw Belloc Lowndes, door OSWALDI. 63i Een paar malen vroeg zij klagelijk: „Maar wat heeft dat alLs te maken met het overlij- den van mijn man?" waa*op zij telkens het zelfde, ontwijkende antwoord ontving: „In een zaak als deze moeten we op alles ingaan wat er aan vooraf ging en wat er plaats had tijdens en na het ongeval waaromtrent wij een onderzoek instellen" Er kwam een oogenblik, dat een verbijste- rende achterdocht door Eva's brein flitste. Zou het mogelijk zijn, dat iemand Jack Mint- law er van verdacht, betrekken te zijn in di raadselachtige, mysterieuse toediening van arsenicum? Maar zij had terstond dat mon- sterachtige denkbeeld van zich afgezet. Im- mers, Jack had dien lieve Birtley nog nooit gezien! Tusschen haar en Mintlaw was, tot haar groot leedwezen, sinds de betuiging van zijn deelneming, die Adelaide Strain haar had overgebracht op den dag van Raydon's dood geen woord gewisseld. Maar zij wist, dat hij in voeling stond met haar vriendin en dat hij meer dan eens had gevraagd, of hij haar van dienst kon zijn. „Addie" had echter gezegd dat het heel dwaas zou ziin van haar, Eva, in rum stonden boven in het perceel. 49 fles- schen in totaal zijn in beslag genomen. Gemachtigde ontkende dat in den winkel flesschen drank aanwezig waren. Rijksveldwachter brig. tit. v. d. Ploeg heeft de in beslag genomen drank overgebracht naar den keuringsdienst. De officier bracht ter sprake het verweer van verd., dat de voorraad drank niet ter verkoop voorhanden was, doch nog was over- gehouden van het quantum dat in haar bezit was, toen zij nog een vergunning uitoefende die haar werd ontnomen. Verdachte is op dien grond wel veroordeeld doch de in beslag genomen dranken zijn niet verbeurd ver klaard, doch terug gegeven. De officier kon zich niet met dit vonnis vereenigen omdat ook in den winkel en voor het raam flesschen drank zijn aangetroffen. Spreker kon deze expositie niet beschouwen als een soort drankmuseum, dat overigens geen doel had. De officier achtte dus beide feiten bewezen en vorderde vernietiging van het vonnis en schuldig verklaring aan beide te laste leggingen, voorts veroordeeling tot 2 X 100 boete of 2 X 50 dagen met bevel tot vernietiging van de in beslag genomen voorraad sterke en andere dranken. Mr. A. Prins Jr. voerde zijn verweer als in eerste instantie en dat door ons destijds in extenso is gereleveerd. Hij gaf een beschou- wing over de voorgeschiedenis, welke ten doel heeft aan te toonen, dat de juffr. het slacht- offer is van jalousie de metier van andere vergunning houders. Pleiter heeft voor de be handeling der zaak een transactie van 200 aangeboden, die door den ambtenaar is af- gewezen. Voorts becritiseerde pleiter het op- treden van den ambtenaar in deze zaak, wel ke houding pleiter niet sympathiek noemde. Pleiter ontkende voorts dat is bewezen, dat juffr. M. geregeld sterken drank verkocht. Hij wees op eenige tegenstrijdigheden in de verklaring van den verbalisant Bergsma. Ten slotte wijdde pleiter nog eenige woor- den aan het rapport van dr. Moll en diens diagnose. De rechtbank zal het juridisch be- grip sterken drank moeten uitmaken. Pleiter eindigde zijn betoog met zich aan te sluiten bij het vonnis van den kantonrechter en ver zocht vrijspraak van het tweede punt en een belangrijke verlichting der opgelegde boete, wat betreft het eerste feit. Volgt een korte re- en dupliek omtrent eenige moeilijkheden door de verdediging opgeworpen. Uitspraak 29 October. HOOGER BEROEP VONNIS MOTOR- EN RIJWIELWET-OVERTREDING. De melkslijter Petriis B. te Alkmaar, die op 5 Maart met zijn vrachtauto in de bocht van de Eikelenbergstraat en Schagerstraat een wielrijder op een transportrijwiel aan- reed, waardoor het rijwiel werd vernield, werd voor dit feit door den kantonrechter ver oordeeld tegen welk vonnis B. in hooger be roep kwam, dat heden werd behandeld. De magazijnbediende Weel bereed het rijwiel en gaf verslag van zijn avontuur. Naar zijn meening is verdachte de schuld van de aan- rijding omdat deze links van den weg reed. Getuige heeft niet getwijfeld welke wegzijde hij zou rijden, zooals opposant beweerde. De schade bedroeg 40.90, deze vordering werd door getuige gehandhaafd. Verdachte zeide dat de onzekerheid van getuige hem in de war heeft gebracht. Voorts sprak verdachte tegen de schade aan het rijwiel toegebracht. Verdachte is veroordeeld tot 25 boete of 12 dagen hechtenis, welke boete hem te zwaar toeleek. Hij is bereid de schade aan getuige voor diens gedeeltelijk vernielde schoenen te vol- doen. Deze vordering bedraagt f 5.90. De fiets was 4 jaar oud zegt een der getuigen. Gerequireerd wordt 25 boete of 12 dagen hechtenis en afwijzing der civiele vordering, omdat Weel minderjarig is. De heer B. zal de schade van 5.90 aan Weel vergoeden en deed dit op staanden voet in de rechtzaal. Uitspraak over 14 dagen. 5F ProvSwcSaal nieuws HEILOO. De bazar van „Heiloo Vooruit". Een bijzonder succes. Er is gisteravond in ons dorp weer druk gebazard. Wie gedacht had, dat den twee- d i avond de belangstelling niet zoo groot zou zijn, had buiten het Heiloosche publiek gerekend! En ook buiten het kra- nige fanfare-corps „Eensgezindheid". Onder lciding van den directeur, den heer Mijns, werden op het verlichte schoolplein vroolij- ke marschen gespeeld, zoodat tot ver in de omgeving van het bazargebouw de muziek bekend maakte, dat er iets bijzonders aan de hand was. Dit concert miste zijn uitwer- king dan ook niet, want het was gisteravond zelfs nog drukker dan Dinsdagavond. Het was in het gebouw voor sport en kunst een en al gezelligheid en levendigheid, zoodat wat de stemming betreft, nu reeds kan worden gezegd dat deze bazar 'n groot succes is. Uit de lage prijzen van hetgeen ten verkoop aangeboden en voor de cbn- sumpties gevraagd wordt, blijkt, dat „Heiloo Vooruit" het standpunt huldigt: een groote omzet en een kleine winst! Daarom is het te- meer verheugend dat de bazar zich in zoo'n druk bezoek mag verheugen. Als we ons niet vergissen, loopt het van- avond storm! Ieder, die al een kijkje in het nieuwe gebouw heeft genomen, zal natuur- lijk op dezen laatsten avond niet willen ont- breken, terwijl een elk, die nog niet naar den bazar is geweest, zich zonder twijfel zal haasten, dit verzuim te hcrstellen. Niet al- leen om ook een paar uur deel te hebben aan de aanstekelijke vroolijkheid, die daar heerscht; maar grootendeels ook uit belang stelling voor de zangvereeniging „Harmo- nie", die hedenavond van haar zangkunst zal laten genieten. Naar we bij geruchten vernamen, bestaat bij het bestuur van „Heiloo Vooruit" en alle medewerkers het ernstige voornemen om er vanavond een, wat je noemt, leuke pan van te maken! En gezien het succes van de beide vorige avonden behoeft het geen twijfel of hierin zal men ook werkelijk slagen. Deze laatste avond zal de klap op de vuurpijl zijn! Een ieder zal zich natuurlijk beijveren mee te helpen aan dezen „klap". zoodat het een schitterende vuurpijl wordt! Ook „The Willy Band" uit Castricum, die in de overdekte speelplaats de dansmuziek verzorgt, draagt in niet geringe mate bij tot het succes van den bazar. Ook op den dans- vloer zal het hedenavond vanzelfsprekend zeer gezellig zijn! Daarom kunnen we niet sterk genoeg een bezoek aan dezen bazar van „Heiloo Voor uit" in het nieuwe gebouw voor sport en kunst, aanbevelen. Komt, ziet en overtuigt U- De ,Katholieke Kring" hield Woensdag- avond de eerste jaarvergadering in het Bru- nogebouw. De voorzitter, de heer H. van Kesteren, opende de druk bezochte vergadering met den cbristelijken groet, heette alien welkom, in- zenderheid de eerwaarde heeren, waaronder den oud-kapelaan van Buuren, die bereid was een causerie te houden. Het eerste-vereenigings jaar heeft bewezen, dat de K. K. aan de ver- wachting voldoet, spr. spoorde alle katholie- ken aan om lid te worden. Het jaarverslag van den secretaris. den heer Tamis, ademde een geest van tevreden heid. Het ledental bij1 de oprichting 255, klom tot 305. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer Cedee, gaf aan in ontvangsten en uitgaven resp. 246.14 en 249.78, nadeelig saldo 6.36. De contri butie werd voor 1930 vastgesteld op 0 75, vorig jaar 0.50. De aftredende bestuurs- leden G. A. M. Kroese en J. Th. van Diepen werden herkozen. De bespreking praatavonden had heel wat voeten in de aarde. Na een uitvoerige gedacbtenwisseling stel den de pastoor en de heer Cedee zich dispo- nibel. Men kan zich opgegeven met het onder- werp en men zal aan de groote of kleine deel name zien of er werkelijk belangstelling is. Voor het programma voor den a.s winter zijn bereid gevonden de heeren Piet Kasteel van Amsterdam, met het onderwerp „De toe- komst van de kerk in Nederland", pastoor lezing" met lichtbeelden, Frits Bouwmeester: declamatie-avond en Rector van Galen, oud- kapelaan over een nader bekend te maken on derwerp op sociaal gebied. Er is dus voor elk wat wils. Na gehouden rondvraag en pauze behan- delde kapelaan F. F. van Buuren,- kapelaan te Hillegom, het onderwerp „Als een echo van het hemelliedover de muziek in de litur- gie der kerk". De gevierde spreker had een dankbaar gehoor. De bekende tooneelclub ,,'t Ontluikende Roosje" geeft 23 October haar eerste uitvoe- ring in dit seizoen. Opgevoerd wordt „De Schaduw van het Oosten", spel van de tropen Zooals bekend beschikt de club over goede krachten, zoodat we een avond van tooneel- kunst tegemoet gaan. De heeren Leo Bakker te Alkmaar en de fa. Ridderikhoff zullen wederom de tooneelaankleeding en grimee- ring verzorgen, zoodat ook dit in orde is. Men kan zich nog als kunstlievend lid opgeven bij den bode, den heer J. Bood. Door B. en W. is aan den heer P. de Jager Jr., den instructeur der „Rijvereem- ging Heiloo en Omstreken" vergunning ver- leend voor het bouwen van een manege aan den Rijksstraatweg. We hebben eens een kijkje genomen op het erf van den heer de Jager en vonden hem be reid ons eenige inlichtingen te verstrekken De manege wordt gebouwd aan de Zuid-. zijde van zijn woonhuis en wordt een mooi gebouw. Het gebouw heeft een af meting van 15 X 37 meter, de manege van 30 X 15 meter. Bij den ingang aan de siraatzijde treft men een gang aan, waarin een trap naar d« tribune. Naast de gang zijn de kleedkamers, tuigenkamers en toiletten. Het werk, waar' mede reeds een aanvang is gemaakt, is opge. dragen aan den heer Duinmeijer te Alkmaar. We komen later op een en ander terug. Dinsdagavond is de 15-jarige P. H. door een auto aangereden. De heer Th. M. vond den jongen bewusteloos en heeft hem naar dokter Hoekstra vervoerd. Nadat hij verbon- den was, is hij naar huis vervoerd. Wie de aanrijding heeft veroorzaakt is niet bekend. Het ongeluk gebeurde bij den Kattenberg. GUiiE NIEDORP. Bij de op Dinsdag 15 dezer gehouden ver- kiezing voor een bestuurslid van den W.O.L Polder, wegens periodieke aftreding van den heer J. I.igthart, werden 65 stemmen uitge- bracbt, waarvan 39 op den heer Ligthart en 26 op den heer J. Bakker Jz. Jr., zoodat de heer Ligthart is herkozen. PURMEREND. De firma Gebr. H. V. en Jac. de Vries is met 30200 laagste inschrijfster voor het bouwen van een auto-garage voor de firma Raadt en Kistemaker. :.,i BAKKUM. Voor het tweede examen krankzinnigenver- pleging is geslaagd de candidaat J. G. Ma- srreeuw uit het Prov. Ziekenhuis alhier. hem te schrijven en dat er geen sprake van kon of mocht zijn, hem voor de lunch of de thee op The Mill House te vragen, alvorens het onderzoek was afgeloopen. Aan het einde van een inderdaad scherp verhoor en zelfs kruisverhoor vroeg in- specteur Plimmer: „En nu zou ik gaarne nog even die dame spreken, ik bedoel mevrouw Strain, die u zoo dikwijls hebt genoemd en die, naar ik begrijp, uw huishoudster is, me vrouw Raydon en een hartelijke vriendin", vulde Eva zijn zin aan. Toen vervolgde zij, weer met die warmte, die hij zoo valsch vond: „Mevrouw Strain en ik bewoonden samen een verdieping, voor mijn tweede huwelijk, en toen mijn lieve man Haar stem begaf haar en inspecteur Plim mer was van oordeel, dat zij werkelijk een volslagen tooneelspeelster was. mijn lieve man vond, dat ik volstrekt ongeschikt was om een huishouden te bestu- ren, heb ik haar gevraagd daarvoor bij ons te komen". „Kan ik haar dadelijk spreken?" vroeg hij. Eva ging de kamer uit en kwam een paar minuten later terug met een eenvoudige naar het scheen verstandige vrouw, naar schatting van den C. Y. D.-ambtenaar, ongeveer veer- tig jaar oud. Dit was een vrouw van de soort, waarmee Pilmmer in zijn werk gaarne te doen had, omdat de ondervinding hem had geleerd, dat bij zulk een persoon geen sprake was van dwaze overs panning of kinderach- tige huichelarij. Dat nam echter niet weg, dat hij aan den zenuwachtigen, angstigen blik, dien zij op de jonge mevrouw Raydon wierp, zag, dat zij teraege wist wat de menschen, die op de hoogte waren, praatten en dachten. Wat me vrouw Britley Raydon zelf dacht, kon hij zich niet goed voorstellen. Maar over het geheel genomen, mocht hij op grond van den uitslag der ondervraging veronderstellen, dat zij zich nog vrij van elke verdenking waande. Het type, waaronder inspecteur Plimmer Eva Raydon reeds had gerangschikt name- lijk het physiek-aantrekkelijke, uiterlijk onbe- vangen, ijdel en toeschietelijke meisje en vrouw na den oorlog leeft in een wereld vol illussies, waarvan de voomaamste is: de overtuiging dat, welke zonde of dwaasheid zij ook begaat, er nooit iets van zal uitkomen. „Ik veronderstel, dat u mevrouw Strain liefst alleen wilt spreken?" De arme Eva was gaarne gebleven, om het verslag aan te hooren van haar vriendin van alles wat er gebei.rd was in die twee dagen die,, om redenen welke zij niet kon doorgron- den, heel „kritiek" waren. Dit was haar ge zegd door de dorpspolitie, die haar geduren- de de laatste dagen zoo gekweld had met al die vragen en ook door dezen wejbespraakten en welgemanierden heer van Scotland Yard. Zij was dus erg teleurgesteld en uit het veld geslagen door het besliste antwoord: „Zeer zeker moet ik mevrouw Strain alleen spre ken". Zenuwachtig vroeg zij zich af, of zij dien mijnheer misschien door het een of ander ont- van Meeuwen met het onderwerp „Rome- stemd had, want hij keek haar nu heel anders aan, dan hij tot dusver gedaan had. Het was of hij er op stond, dat ze zoo gauw mogelijk wegging. Nadat mevrouw Birtley Raydon de beiden alleen had gelaten zij was heel langzaam de kamer uitgegaan, evenals een onhandel- baar kind, dat v/ordt weggestuurd nam het tweetal plaats en maakte de inspecteur voor zich de opmerking, dat mevrouw Strain er afgetobt en ver van sterk uitzag. Hij ver- onderstelde deelnemend, dat deze vrouw, die niet enkel de huishoudster, maar ook de boe- zemvriendin van mevrouw Birtley Raydon was, een vreeselijken tijd achter den rug had. Hij was nieuwsgierig wat zij zou weten, vermoedde, en bovenal wat voor belangrijks zij zou loslaten, dat kon dienen voor het „op- bouwen" van het geval! „Ik zou gaarne willen, dat u mij alles ver- telde zoo duidelijk als het u maar mogelijk is wat u zich herinnert van den avond van den vierden September, mevrouw Strain". Zij wachtte een oogenbik, als om zich in derdaad een en ander te binnen te brengen In waarheid echter hield zij zich voor, dat zij om der wille van Gilly haar hoofd bij elkaar moest houden en geen vergissing geen ver- gissing mocht btgaan! Toen, hem vrijmoedig aanziend, zei ze: „Er is heel weinig te herinneren. Maar ik weet nog heel goed dat mijnheer Raydon dien avond naar het scheen bijzonder wel was. Hij zei, dat hij „honger als een paard" had en ik was eigenlijk blij, dat hij dat zei, want mevr. Birtley Raydon eet heel weinig en ik had er BERGEN. Vertrokken personen. J. Th. Bakker, R.K., bakkersknecht. naar Haarlem. H. A. Kwak, N.H., banketbakker, naar Zwollerkerspel. D. Joon, N.H., tim- merman, van Groeneweg 1, ambtshalve af- geschreven. - H. Veul, R.K., bakker, naar. Delfzijl. D. Wubbenhout, N.H., dienst- bode, naar Alkmaar. Kl. Kaan; N.H., landbouwer, naar Wieringerwaard. MJ Cordia, I. K. beheerder post- en zegelwaarden in N. O. Indie naar 's-Gravenhage. J. P.* Th. Pieters, R.K., zonder beroep, naar Warmenhuizen. M. G. Peerdeman, R.K zonder beroep, naar Hoedekenskerke. E. ter Brugge, N.H., onderwijzer, naar Amster dam. B. Witte, hj.H., machinist, naar Wijk aan Zee en Duin. A. M. D. van der Bijl, onderwijzeres. R.K., naar Spanbroek. M.' G. Branser, R.K., kapper, naar Alkmaar. Wed. L. Engel, geb. Hoogland, N.H., z. b naar Amsterdam. M. Kiirthen, D.E dienst-^ bode, naar Duitschland. N. M. Schouten, R.K., z. b., naar Amsterdam. M. A. Pit, Rem., z. b., naar Amsterdam A. Visser, N.H., leeraar, naar Alkmaar. J. H Boekel, N.H., broodbakker, naar Warmenhuizen. H. C, Ridhter, wed. F. A. Bleij, N.Hz. b een bijzondere zorg aan besteed, een smake- lijk diner op te dienen". „Dus hij at met smaak, niet?" Ditmaal haaste zij zich te antwoorden: „Ja, hij at met smaak van alles." ,,Waar bestond het diner uit?" Weer antwoordde zij oogenblikkelijk: „Wij hadden tong met veel botersaus mijnheer Raydon hield van stevig voedsel en verder eendvogel met wat tweeden pluk van doperwtjes uit onzen eigen moestuin." „Wat voor wijn?" „Mevrouw Raydon en ik dronken enkel wa ter. Theoretisch, als ik het zoo noemen mag, dronk mijnheer Raydon niet bij zijn maaltij-j den. Dat was ten minste het voorschrift van zijn dokter, maar in de praktijk week hij dik wijls van dien regel af. En ik herinner me, dat den avond voor zijn overlijden" haar stem hleefde eenigszins bij het uitspreken van het woord „overlijden" en Plimmer kreeg op- nieuw een gevoel van medelijden met haar „rironk hij wat zoeten, Franschen wijn, waar hij1 heel veel van hield en dien hij altijd recht- streeks uit Frankrijk liet komen. „Op fust gebotteld?" „Gebotteld". „In Frankrijk gebotteld?" „Ja, in Frankrijk gebotteld." Inspecteur Plimmer maakte een bijzondere aanteekening van deze omstandigheid. Hij hield er van zoo nauwkeurig mogelijk te werk te gaan. „Was er pudding?" vroeg hij en een glim' lachje zweemde om zijn wilskracht teekenen- den mond. „Ja, een koude pruimentaart en daarbij werd roomiis met ananas opgediend". (Wordt yervolgd.) R Wrijf met de vingertoppen wat Purol in Uw haofdhuid en wasch daarna Uw hoofd met warm water en gewone zeep of nog beter met Purolzeep. Herhaal dit zoo nu Jw hoofdhuid wordt daardoor roosvrij, het schoon en zacht en valt niet uit. I of nog dan. Uv haar set

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5