DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Groot scltandaal in Oost-Pruisen. Asssciatie voor Lijkbezorpg De toestand in Afghanistan. Ernstige botsingen in Weenen, Het Russisch-Ghineesch conflict. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Honderc m e& derHgste laarganj No. 348 Dit nummer bestaat ait 2 bladea Doze Conrant word! ELKEN AVOND, bahalve Zon- en Feestdagen, nltgegeven. "Abonnementapiijs bi] vooraitbetailng pet 3 m&anden roor Alkmaax 2.franco door diet geheble BQk 2.50. itjfc* en bowQranmmen S cents. PRIJS DEH 6EWONE ADVERTENTIENI Per regei 0.25, bij groote eontracten rabat Groote letters naar plaatsrnlmta. Brleren franco aan de N. V. Boek- en HandelsdrnkfcerQ r/h. USRMw. SOfTTO ZOON, Voordam 0 I. Dlxeoteori C. KRAJL JWAAIDAG Telet.nr. Administratis l TeJefoonnr. Redaefte 33. Post giro 87080. Hooidsodaotowt TJ. N. ADBMLA. 31 OCTOBER Dagelijksch overzichi. BEZOEK VAN PORTUGAL'S PRESIDENT AAN SPANJE. Het eerste ofjicieele bezoek na 20 jaar; waarom het zoolang duurde; verflauwde betrekkingen thans ver- vangen door een nieuw tijdperk van nauwere betrekkingen? Carmona, de president der Portugeesche republiek brengt dezer dagen een bezoek aan Spanje's hoofdstad Modwa. Dit bericht zou nu niet dadelijk als een groote gebeurtenis behoeven te worden opge- vat, ware het niet, dat er achter het bezoek meer zit dan een gewone beleefdheidsbetui- ging. De laatste maal, dat een Portugeesch staatshoofd Spanje bezocht, was in 1909, toen koning Carlos en koningin Amalia in het Escuriaal vertoefde. Waarom moest het nu 20 jaren duren, al vorens een nieuw officieel bezoek van Portu gal aan Spanje werd gebracht? De afkondiging der republiek in Portugal, in 1911, wekte eenige bezorgdheid in Spanje ten gevolge waarvan de betrekkingen tus schen de buurstaten aanmerkelijk verflauw- den. Bovendien veroorzaakten de Portugee sche royalisten, die op Spaansch grondge- bied complotteerden, herhaaldelijk moeilijk- heden. Eens zelfs ondernamen de royalisten een actie met behulp van uit het Spaansche arsenaal te Oiedo verworven wapenen. De beide landen sloten toen een overeenkomst krachtens welke geen van hen een samen- zwering op zijn grondgebied, tegen den an- der gericht, zou toelaten. Tijdens den we- Te1doorlog, waaraan Portugal wel en Span je niet deelnam, waren de betrekkingen vrij keel. Daarna deden de veranderingen in het regiem in Spanje en de instorting van den escudo in Portugal geen goed aan de onder- linge betrekkingen. De verkiezing van generaal Carmona tot president der republiek, in April 1928, luid- de voor Portugal een periode van rust in Carmona beschouwt zich als een regeerder, die „Uma Ditadura sem Ditador" (een die- tafuur zonder dictator) voert, bijgestaan door Oliveira Salazar, den minister van fi nancier die echter volgens velen de ware dictator is. Gedurende het bewind van Carmona zijn verscheidene tusschen Portugal en Spanje hangende kwesties geregeld, o.a. die inzake de waferen van de Doero, van Paradela tof Barca d'Alva. Gedurende twintig jaren ver mochten de onderhandelaars geen oplossing er voor te vinden; thans echter bestaat er een overeenkomst krachtens welke de boven- grenswateren tot aan de samenvloeiing van Doero en Tormes aan Portugal, de beneden grenswateren aan Spanje werden toegewe zen. Van dat oogenblik af namen de economi sche betrekkingen tusschen de beide landen gestadig toe. Verscheidene accoorden, han- c'.elsverdragen en arbitrage-overeenkomsten kwamen tot stand en ook op intellectueel ge bied ontstond grootere toenadering. Het bezoek van president Carmona aan Madrid, dat door een bezoek van Koning Alfonso aan Lissabon in December zal wor den gevolgd, wordt beschouwd als de ope ning van een nieuw tijdperk in de betrekkin gen tusschen de beide staten van het Iberi sche schiereiland. Buitenland Een Russische nota naar aanleiding van het proces der 38. Het Sowjet-telegraafagentschap meldt, dat het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken aan het Duitsche gezantschap een nota overhandigd heeft. bestemd voor de regee- ringen te^Nanking en Moekden, naar aanlei- ding van het vonnis tegen de 37 sowjet- onderdanen (de 38ste was een Chinees), die in het consulaat-generaal te Charbin in hechtenis genomen zijn. De nota herinnert eraan, dat de Sowjet-regeering in haar nota van 31 Mei de invrijheidstelling van de ge- arresteerden geeischt heeft en merkt op, dat het proces tegen de Sowjet-onderdanen ge- voerd is met vo'.komen miskenning van de gebruikelijke regels en gewoonten van proces- orde en niet alleen in de Sowjet-Unie. maar ook in de openbare meening van andere landen. China inbegrepen, de sterkste ver- ontwaardiging gewekt heeft. De Sowjet- regeering ziet zich gedwongen te consta- teeren. dat het proces, zooais uit zijn hec.le verloop gebleken is, een sluitende rechts- comedie is, waaraan de Sowjet-regeering geen enkele juridische beteekenis toekent en die door haar slechts beschouwd wordt als dekmantel van een zonder vorm van proces afrekenen met Sowiet-ouderdanen. -- Ernstige botsingen tusschen Russi sche en Chineesche troepen. Naar het Chineesche Oppercotnmando me- dedeelt is het aan de Chineesch-Russische grens, bij de stad Linan tot een botsing tus schen Russische en Chineesche troepen geko- men toen een bataljon Russen de grens wii- de overgaan. De Chineesche troepen openden het vuur, waarop de Russen terugtrokken. Nader wordt gemeld, dat een Russisch luchteskader bommen heeft geworpen op het Chineesche Hoofdkwartier, hierdoor geraakten twee trei- nen in brand. Een Russisch vliegtuig werd neergeschoten en door de Chineesche troepen in beslag genomen. De bestuurder van het vliegtuig wilde zich niet gevangen laten ne- men en pleegde zelfmoord. Over den toestand op de rivier Sugari wordt medegedeeld, dat de Chineesche artil- lerie bij Lahasusu de Russische oorlogssche- en heeft beschoten daar deze 500 man aan and wilden zetten. Aan beide zijden vielen dooden en gewonden. Feng nog steeds op vrije voeten? Een Reuter-bericht uit Sjanghai geeft naar het zelf zegt betrouwbaar nieuws over den stand van den burgeroorlog Indien men inderdaad met inlichtingen uit juiste bron te doen heeft blijft er van de fabel, dat de „christen-generaal" Feng zou zijn gevan gen genomen door zijn gas+heer Jen, uit Sjansi, niets over. Want Feng's troepen heb- ben zich meester gemaakt van de stad Tsjengtsjou, het knooppunt van den Peking— Hankau-spoorweg met den Loenghai- spoorweg. En thans zouden de troepen van Feng door het dal van de Han-rivier aanruk- ken op Hankou. Terzelfder tijd zouden altijd volgens dat telegram de troepen van dien anderen te- genstander van Tsjiang Kai Sjek, n.l. Tsjang Fat Kwei met zijn „ijzervreters" uit het zui- den op Hankou aanrukken. Men verwacht dan ook binnen enkele dagen een beslissenden slag in de buurt van Han kou. Deze laatste verwachting moet wel eenige bevreemding wekken; vermoedelijk wordt er geen rekening gehouden met de toch zeer groote afstanden welke de legers van Feng Ju Sjiang uit het Noorden en Tsjang Fat Kwei uit het Zuiden moeten af- leggen om in de buurt van Hankou te komen. Legers verplaatser. zich niet zoo snel als vliegtuigen, auto's of zelfs maar treinen. loos toekijken. Reeds heeft hij een van zijn beste divisies in den strijd gezonden, een strijd van welken de uitslag zeer onzeker schijnt. Men meldt ook nog uit Sjanghai, dat naar Woehoe, waar een muiterij was uitgebroken, trouwgebleven nationalistische troepen zijn gezonden. Zij slaagden er in den muiters de baas te worden. Vijfhonderd opstandelingen werden ont- wapend, de overigen werden uit de stad ver- dreven. De Britsche vrouwen en kinderen die gevlucht waren op een Britsche kanonneer- boot zijn weer naar hun woningen in Woehoe teruggekeerd. Nederlaag van de Regeeringstroe- pen. Hankau gebombardeerd. De strijd tusschen het leger van Tsjang- Kai-Sjek en dat van Feng is nog niet geein- digd. Zaterdag hebben de Chineesche regee- ringstroepen in de nabijheid van Hankau 'n krachtig offensief tegen de Feng-troepen ge- opend, dat echter mislukte. De regeerings- troepen werden volkomen teruggeslagen en leden groote verliezen. De opperbevelhebber van de regeeringstroepen, Generaal Massun, die den strijd tegen Feng leidde, werd ge- dood. Naar van officieele Japansche zijde wordt medegedeeld, is men in Japan van meening dat het Generaal Feng zal geluk- ken Hankau te bezetten. De troepen van Ge neraal Feng zijn zeer goed uitgerust en zij voeren een krachtige propaganda tegen de dictatuur van Maarschalk Tsjang Kai Sjek. De opperbevelhebber van het Chineesche Noorderleger, Generaal Jensischan, heeft in de Chineesche Courant een verklaring afge- legd over zijn houding tegenover het Rus- sisch-Chineesche conflict. Hij verklaart o.a. ontevreden te zijn met de politiek van maar schalk Tsjang Kai Sjek tegenover Moskou. Of de maarschalk moet een krachtige op- marsch tegen de Russen ondernemen, om het gevaar in het Oosten af te wenden, of Nan king moet vrede met Moscou sluiten. Jensi schan verklaarde dat het Russisch-Chinee- sche conflict, en de gevechten die gedurende de vier maanden in het land plaats hadden, groote schade aan den landbouw hebben aangericht. Hij verklaarde zich voor de op- heffing van de Russische rechten op den Oosterspoorweg. DE MARITIEME ONTWAPENINGS- CONFERENTIE. De japansche delegatie vertrekt 1 Nov. De delegatie voor de Vlootconferentie ver trekt op 1 Nov. a.s. uit Tokio. De Japansche delegatie zal zich eerst naar Washington begeven, waar, op uitnoodiging van staatssecretaris Stimson, voorbesprekin- gen over de ontwapening ter zee zullen plaats hebben. Dr. Edgar Spiro in hechtenisgenomen. In Koningsbergen is een groote zwendelarij ontdekt, waarbij de Firma Dr. Edgar Spiro ernstig onder verdenking staat. In hoeverre deze firma, welke over Oost-Pruisen de gene- raal-vertegenwoordiging heeft van de „Sim- son-Suhl, Lippische Fahrradindustrie und Anker Werke" belast wordt, staat nog niet vast. Toch heeft de officier van Justitie te Koningsbergen reeds een strafvervolging in- gestela tegen de leden der Firma Dr. Edgar Spiro Co. wegens bedrog. Het is gebleken, dat Spdro, die van genoemde fabriek motoren en fietsen betrok, deze aan de Pruisische han delaars verkocht. De ontvangen bedragen werden evenwel niet regelmatig afgedragen, maar ten eigen bate aangewend. Naar aan leiding van een onderzoeje, dat een firma uit Allenstein in de boeken liet instellen, is Dr. Spiro gevlucht en tot nu toe nog niet opge- spoord. Een verklaring van de Dresdner Bank Naar het persbureau der Justitie mededeelt, zijn thans opnieuw bij het Openbaar Ministe- rie klachten binnengekpmen wegens bedrog. Het betreft een automobielfabriek uit Lipp; en 'n firma uit Koningsbergen, die eveneens voor belangrijke bedragen zijn benadeeld. De aanklagers hebben medegedeeld, dat Spiro reeds naar Berlijn is gevlucht en dat met hem ook zijn compagnon is verdwenen. Daarop heeft de Officier van Justitie een bevel tot in hechtenisneming uitgevaardigd en de politic van de zaak op de hoogte gesteld. Het filiaal van de Dresdner Bank deelde bij informatie mede, dat zij bij deze zaak slechts betrokken is door een uitwisseling van klan- ttn. De verder door de bank voor de firma te verrichten operaties zijn door garanties ge- dekt. De Dresdner Bank is bij deze zaak slechts voor kleine bedragen betrokken, die in vergelijking tot dit van de andere betrokken banken zeer onbelangrijk zijn. DUIISCHLAND. 4 a 5.000 ARBEIDERS UITGESLOTEN. De Vereeniging van Werkgevers in de voe- dingsmiddelen-industrie, voor het district Minden en Lippe, heeft tegen 24 October een uibluiting afgekondigd voor de gezamenlijke arbeiders uit de bijna 40 aangesloten bedrij- ven. De uitsluiting omvat 4 a 5.000 man. De oorzaak ligt in loonsgeschil. DE VOLKSPETITIE. Weirtig succes. Het is zeer de vraag, of de 4.1 millioen handteekeningen, die noodig zijn voor het verkrijgen van het door de partijen van rechts voorgestelde referendum tegen de regeling- Young zullen bijeenkomen. Tot nu toe is de beweging geen succes. Het aantal nieuwe handteekeningen wordt elken dag kleiner. In groote steden zooais Hamburg, Frankfort en Keulen zijn tot nu toe slechts eenige duizen- den stemmen uitgebracht. Te Dresden werden tot Vrijdagavond 3595 handteekeningen ge- zet, te Wiesbaden tot Zaterdagmiddag 720, te Mainz 68. Te Leipzig hebben Vrijdag slechts 626 menschen op de lijsten geteekend. Te Dort mund zijn tot Vrijdagavond in het geheel slechts 404 handteekening gesteld. TWAALF VERSTEKELINGEN AAN BOORD. Vrijdagmiddag is in de haven te Bruns buttel een Letlandsch stoomschip binnen ge- komen aan boord waarvan zich 7 verstekelin- gen bevonden, (4 Polen en 3 Finnen). In het Kaiser-Wilhelm-kanaal werden ze ontdekt, toen zij, door den honger gedreven, de eet- kamer wilden openbreken. Het zijn jongelie- den van 19 tot 21 jaar. Zij werden aan land gezet en zullen met schepen die naar Polen en Finland varen naar hun respectievelijke landen op transport worden gesteld. Nadat het stoomschip, dat hen aan land had gezet zijn reis had voortgezet, deelden zij mede, dat zich aan boord nog 5 verstekelingen bevon den. storvene de laatste eer te bewijzen. Maar eigenlijk zat er wat anders achter. De oude rentenier, die zijn leven lang leukerd geweest was, had bepaald dat alien die mee naar het kerkhof gingen, na afloop onmiddellijk naar het dorpsr-estaurant „Zur Sonne" gebracht zouden worden om daar, op zijn kos- ten, onthaald te worden op bier met Thu- ringsche braadworstjes. En er was nog bij bepaald dat men niet zuinig behoefde te zijn, heusch niet op een glaasje bier of een paar worsten behoefde te kijken, aangezien er bij testament een flink bedrag voor de tractatie gereserveerd was. Volgens een bericht aan de rankfurter Zeitung hebben de dorpelingen den laatsten wil van den rentenier op de al- lernauwkeurigste wijze ten uitvoer gebracht. Toen het tegen zes uur in den avond liep was er geen bier meer te krijgen, waren de braadworstjes op en eenige al te luidruchtige dorpsgenooten doer de veldwachters achter slot en grendel gebracht. DE VROOLIJKE BEGRAFENIS. Te Niederzimmern nabij Weimar werd de, in den ouderdom van 84 jaar gestorven rente nier Fritz Koch onder groote deelneming van zijn dorpsgenooten naar zijn laatste rust- plaats gebracht. Men kon wel zeggen dat heel het dorp uitgeloopen was om den ge- BEGRAFENISSEN EN TRANSPORTEN worden correct uitgevoerd door de togen den haar kostenden prijs. Inlichtingen verstrekken: H. A. van Heerden Garage Dam Co. Directeur-Uitvoerder Scharloo 2^4. Breedstraat 23. Tel 490 Telef. 952. Geeft U op als lid. Lage coniributie. **0000000000000000000000000000 gehouden over den politieken toestand van Afghanistan. Nadir Khan heeft medegedeeld dat de nieuew regeering alle maatregelen heeft getroffen om het leven en de eigendom- men van de buitenlanders in Afghanistan te waarborgen. WORDT NOOIT VERLIEFD, WANT Bruenn en omstreken werden den laatsten tijd onveifig gemaakt door een bende inbre- kers, die groote sommen gelds en voorwerpen van waarde tot een waarde van meer dan honderdduizend kronen buit maakte. Onder de thans gearresteerde inbrekers bevindt zich ook Caecilia B., leerlinge van een gym nasium. Zij was op een der inbrekers verliefd geworden en was daarom van het gymnasium Weggeloopen. POLITIEKE BOTSINGEN IN BERLIJN In den nacht van Zaterdag op Zondag is het te Berlijn tot verschillende botsingen ge- komen tusschen aanhangers der linker en rechter partijen, waarbij veie personen ge- wond werden. Tegen twaalf uur's nachts werd in het lokaal der nationaal-socialisten in de Winterstrasse door onbekenden met steenen door de ruiten gegooid. Toen de na tionaal-socialisten naar buiten kwamen raakten zij slaags met communisten. Hierbij werd een schot gelost, dat een 34-jarigen koopman in de knie trof. Hij moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Verscheidene personen werden licht verwond, doch kon- den, na verbonden te zijn, huiswaarts kee ren. Op de Kranold-Platz kwam het eveneens tot een kloppartij tusschen leden van den Stahlhelm en communisten. Hierbij werden 2 Stahlhelmleden gewond. Ook de commu nisten hadden eenige gewonden. Gistermiddag om kwart over een is het in Neukolln op de Hohenzollernplatz tot ern- stigere kloppartijen gekomen. Een afdeeling Stahlhelmleden wilde in uniform naar de Schlossplatz optrekken en kwam daarbij in botsing met een groep communisten. De po litic greep in en arresteerde eenige personen. Er werden ook hierbij vele personen gewond. Ongeveer 100 personen Zondag te Berlijn gearresteerd. In den loop van den Zondag zijn in totaal ongeveer 100 personen gearresteerd om ver schillende vergrijpen tegen de politie-veror- deningen inzake het demonstratieverbod. De ineesten der gearresteerden hadden iets op hun kerfstok in verband met demonstraties voor het „Volksbegehren". Zij werden groo- tendeels weer op vrije voeten gesteld na ver- hoord te zijn. FAILLISSEMENTSAANVRAGE TEN AANZIEN DER SKLAREKS. Naar het persbureau der stad Berlijn be- kend maakt over den twijfel omtrent de gel- digheid van de faillissementsaanvrage der Stadtbank inzake de Sklareks, heeft de Stadt- bank voor de indiening der faillissements- aanvraag de kwestie onder oogen gezien, of de rechtbank van Berlin-Mitte ook be- voegd is voor de behandeling van de per- soonlijke debiteuren Max, Leo en Willy Sklarek als eigenaars. De rechtbank staat op het standpunt, dat zij inderdaad deze be- voegdheid bezit en wel in hoofdzaak uit eco- nomische overwegingen. Overigens is voor het geval, dat de civiele kamer van het Landgericht dit standpunt niet deelt, alles in het werk gesteld, om van de rechtbank Ber- lin-Charlottenburg een onmiddellijk ver- vreemdingsverbod uitgevaardigd te krijgen. Habib Oellah naar Kaboel gebracht, De jamilieleden van Aman lah vermoord? Oel- Naar de „Daily Tel." uit Allahabad meldt zijn bij een grondig onderzoek van den citadel te Kaboel in een gesloten ruimte zes lijken gevonden. De identificatie ging met groote moeilijk- heden gepaard, daar de lijken reeds in ver- ren staat van ontbinding verkeerden. Het is echter gelukt de identiteit van drie vast te stellen, en wel Abdul Majid Khan een broer van Aman Oellah, Hayatulla Khan, een stiefbroeder van Aman Oellah en Mohamed Usman, een vroegere coin-man- dant van Kandahar. Aangenomen wordt, dat Habib Oellah bij het bestijgen van den troon in het begin van dit jaar deze zes personen tesamen met een aantal andere aanhangers van Aman Oel lah in den citadel heeft gevangen gezet. Toen hij zag, dat hij verslagen werd, heeft hij daarop de zes gevangenen voor zijn vlucht uit Kaboel laten dooden. Aan den anderen kant bestaat ook de mo- gelijkheid, dat de gevangenen ;n hun ver- twijfeling zelfmoord gepleegd hebben, of den hongerdood zijn gestorven. OOSTENRIJK. Schietpartijen en dooden. Naar uit Afghanistan wordt gemeld, zijn Vrijdag de vroegere koning Habib Oellah en zijn familie naar Kaboel gebracht. Nadir Khan heeft een bevel onderteekend om Ha bib Oellah en zijn medewerkers voor een spe- ciale rechtbank te dagen. Deze rechtbank zal Habib Oellah veroordeelen wegens diens op stand tegen Aman Oellah. Zaterdag heeft de nieuwe koning, Nadir Khan, het corps diplomatique ontvangen in Kaboel en met hen langdurige besprekingen De Zondagnacht is te Weenen zeer bloft dig verloopen. Bij botsingen van beschonken personen werden twee personen gedood en vijf ernstig gewond. Te Hernals kwam het tot een schietpartij, waarbij e6n persoon gedood werd. Een groep Radau-hoeders overviel een persoon die gedood werd. Op de Schmelz had eveneens een schiet partij plaats. Behalve twee dooden werden acht personen gewond, van wie vijf ernstig. ENGELAND. MACDONALD IN CANADA. Er waren geruchten verspreid (die voor hel overige dadelijk zijn gelogenstraft) dat Ram sey MacDonald's gezondheidstoestand zoo slecht was, dat hij aan aftreden zou denken Achteraf is te begrijpen hoe zij in de wereld zijn gekomen. De eerste-minister is te Toronto bijna „killed bij kindness" (door vriendelijk- heid gedood). Bij de groote ontvangst moest hij, na al de vermoeienissen en de reis in Amerika en Canada, een avond lang handen geven en de inspanning hiervan werd hem zoo machtig dat zijn omgeving beducht werd, dat hij in elkaar zou zakken. Een Canadeesch bewonderaar drukte hem zoo forsch de hand dat een pees van zijn arm verrekt werd. Ten leste was hij lichamelijk niet meer in staat met de hem belegerer.de drommen handdruk- ken te wisselen en moest hij gaan zitten. Te Ottawa is hij eenigszins op zijn ver- haal gekomen toen MacKenzie King, de Ca- nadeesche eerste minister, hem naar zijn buitenverblijf Kingsmere meenam, dat in stille en romantische afzondering tusschen door den herfst getinte ahornboomen ligt Maar natuurlijk moest hij daar toch politieke gesprekken voeren. GEZEGENDE HARINGVANGSTi Te Yarmouth zijn Donderdag driehonderd visschersschuiten met 13.000 crans haring (een cran is 1000 stuks) binnengevallen. Het was de grootste vangst van het jaar. De zwaarste lading van 160 crans braoht de Fairy Knowe uit Peterhead mee. De Schotsche meisjes, die voor dat werk worden aangenomen, gingen dadelijk aan het werk om de haring te behandelen en te pak- ken. De vangst van Donderdag had een waarde van 300.000 gulden. Het meerendeel van deze haring gaat naar het buitenland. Een stoomboot nam alleen 5000 vaten voor Stettin mee. -, V v LRMAARSG CODRANT. *96**9 *00* 0*00 0*00*009 M0

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1