DAOBLAO VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Groote Paardenmarkt Groote Najaarsveemarkt Herriot over het plan-Dawes, No. 249 1)1) nnmmer bestaat alt 3 bladem HondeH m er derflgste faarpng mm Deze Conrant word! ELKEN AVOND, behalve Zou- en Feestdagen, nltgegeven, "Abonnementeprfje bij vooruttbetaUng pex 3 mtaaden voor Alkmaai 2.—, franco door bet geheala Btjb ABO. Alzondartgke an bewQanatnmera 8 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENt Per regel f 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaafarnlmta. Brieven franco aan de N. V, Boek< en Handelsdrnkberfl v/h< HKRMt WItW ZOON, Voordam CO. Olxeoteari C. KRAK. DII§DAO Telel.nr. Admlnhtrafle 1 Telefoonnr. Redacflo 33. Poet giro 37080. Hooldradootawi T). N, ADBMA. 22 OCTOBER Dagelijksch overzicht V DE SENAATSVERKIEZ1NGEN IN frankrijk. Slechts een kleine opschuiving naar links; door wie de Senatoren geko- zen warden. Zondag zijn te Frankrijk in 33 departemen- ten de verkiezingen gehouden voor 98 Senaatszetels. Deze Senaatsverkiezingen heb- ben slechts geringe wijziging gebracht in de sterkte der verschillende politieke partijen, al kan een een kleine opschuiving naar links ge- constateerd worden. Groote wijzigingen zijn bij deze verkiezin gen eigenlijk nooit te verwachten. De leden van den Senaat toch, die voor 9 jaar verko- zen worden, en minstens 40 jaar oud moeten zijn, worden aangewezen door een kiezers- corps; dat in de verschillende departementen wordt gevormd door de leden van de Alge- meende Raden, door die van de Arrondisse- mentsraden, de afgevaardigden der Kamer van de onderscheidene districten en dan dt door de gemeenteraden in het arrondissement gekozen gedelegeerden. Van algemeene ver kiezingen is dus geen sprake. Ook niet politie ke overwegingen maar plaatselijke belangen en voorkeuren beheerschen deze verkiezingea grootendeels. Wat zijn nu de resultaten van deze verkie zingen? Van de 83 departementen zijn thans 32 uit- slagen bekend. Hiervan verwierven de repu- blikeinen 15 zetels, de links-republikeinen 14, de onafhankelijke republikeinsche radicalen 12, de radicalen en radicaal-socialisten 41, de republikeinsch-socialisten en onafhankelijke socialisten 11, de socialisten (Section fran $aise de 1'Internationale ouvriere) drie. Hieruit volgt dat de links-republikeinen zeven zetels verloren hebben. De winsten wor. den verdeeld onder de onafh. republikeinsche radicalen (drie zetels), de radicaal-socialisten (drie), de geiinifieerde socialisten (een). De voornaamste herkozenen zijn Doumer. de voorzitter van den Senaat, de oud-minis tersHonnorat, de Jouvenel, Schrameck, Le trocquer, de minister van financien Cheron Albert Sarraut en Lucien Hubert, president der commissie voor buitenlandsche zaken. Tot de verslagenen behooren Leon Blum, Flais sieres, de m a i r e van Marseille, Francois Marsal en Anteriou, minister van de pensioe nen. In het dep. van de Boven-Rijn versloeg Pfleger (republikein-nationaal), Abbe Haegy, hetautonomistische oud-lid van den Duitschen Rijksdag. Het blijkt dus, dat de gematigde rechtschs groep der Uion republicaine eenig verlies te hebben geleden, ten bate van de Gauche democratique, die de linksche elementen ver- eenigt, van welke de radicaal-socialisten de voornaamste groep vormen. Maar een stevige linksche meerderheid is aldus in den Senaat nog niet verkregen, en de raducaliseering van het land, die volgens de linksche partijen in pollen gang is, blijkt dan toch, voor zoover zij werkelijk is te constateeren, al zeer langzaam te gaan. De Senaatsverkiezingen zijn dit jaar voor de eerste maal wat vervroegd, omdat het gebleken was, dat verkiezingen midden in den winter eigenaardige nadeelen hadden Het gevolg is nu echter, dat de nieuw gekozer. Senatoren niet dadelijk hun ambt zullen kun- nen aanvaarden. De deuren van het Luxem bourg blijven tot Januari voor hen gesloten, want het mandaat der tegenwoordige Senato ren loopt eerst op 31 December at en tot zoo- lang fungeert dus de Senaat in zijn tegen woordige samenstelling die overigens ge- lijk gezegd, slechts zeer weinig van de nieuwe samenstelling verschilt. Buitenland daar ongetwijfeld niet vele menschen in Duitschland den toestand van *23 terug wh en hebben, dient front gemaakt tegen het Volksbegehren. Het standpunt van Beieren. In antwoord op een vraag van een der bla- den, welke houding de Beiersche regeering zal aannemen tegenover staatsambtenaren, die het Volksbegehren onderteekenen (in Pruisen worden zij met disciplinaire vervol- ging bedreigd) schrijft de „Bayer. Staats- ztg."De Beiersche regeering heeft nog geen aanleiding gehad haar standpunt ten aan- zien van deze kwestie vast te stellen; zij is trouwens in deze zaak volstrekt niet op de voorgrond getreden, en wij gelooven niet, dat het voornemen bestaat deze reserve te laten varen. De beslissingen van het Reichs- disciplinarhof gelden niet voor Beieren, dat zijn eigen disciplinair gerechtshof bezit. DE MARITIEME ONTWAPENINGS- CONFERENTIE. De Amerikaansche vertegenwoordiging. De bladen melden uit Washington, dat binnenkort de benoeming te wachten is van den republikeinschen senator Reed (Penn sylvania) tot vertegenwoordiger op de Lon- densche vlootconferentie naast den demo- craat Robinson (Arkansas) van het Bureau of Busniess Research. Het Volksbegehren. Vechtpartijen. Het W.B. meldt uit Berlijn, dat het giste- ren na afloop van betoogingen in Lustgarten en Sportpalast voor het Volksbegehren tot herhaalde botsingen is gekomen. Daar tel- kens beproefd werd om, in strijd met het po- litieverbod, optochten te vormen, moest de politie nog al eens ingrijpen. In het geheel werden 80 personen gearresteerd. Zaterdagnacht is op verschillende punten van de stad gevochten tusschen politieke te- genstanders. Een radiorede van Grzeslnski. De Pruisische minister van binnenland sche zaken Grzesinsky heeft gisteren in een uitvoerige radiorede over het plan-Young o.a. met klem gewezen op de voordeelen ervan te genover de vroegere regelingen uiteengezet. dat Duitschland in de eerste 10 jaren min stens zes milliard zal besparen, hetwelk een aanzienlijke verlichting voor het rijk betee- kent en tenslotte als zijn meening verklaard, dat het „Volksbegehren" feitelijk alleen bin- nenlandsch politieke bedoelingen heeft en ge- richt is tegen staatsvorm en grondwet. En De buitenlandsche politiek der radicale partij. Op den partijdag van de radicaal-socia- listische federate voor het Rhone-departe- ment heeft de voormalige minister Herriot over de buitenlandsche politiek van zijn par tij gesproken. Op het oogenblik bevindt de buitenlandsche politiek zich, volgens hem, in den volgenden paradoxalen toestand: De minister-president wordt gesteund door 'n meerderheid, welker vertegenwoordigers de Radicale Partij zou- den bestrijden, wanneer deze dezelfde poli tieke lijn zou volgen. Men heeft ons verwe- ten, verklaarde Herriot, door de verdragen van Londen en de toepassing van het plan- Dawes Frankrijk een nimmer te herstellen onrecht te hebben toegebracht. Thans kan ik cijfers noemen, die tot nu toe nooit werden gepubliceerd en die bewijzen, dat de Fran- sche financieele toestand de Radicale Partij evenzeer aan het hart ligt als de vrede. Het plan-Dawes, dat de radicalen tot uit- voering gebracht hebben, heeft Frankrijk in vijf jaar 4.073.247.000 goudmark opgebracht Dit resultaat werd bereikt zonder dat de vrede verstoord werd, zelfs hebben de radi calen de betrekkingen met de vroegere vijan- den nog kunnen verbeteren. Herriot besprak vervolgens de buitenland sche politiek van Briand en verklaarde dat de radicalen deze verder zullen steunen. Zijn rede vond een goede ontvangst. DUITSCHLAND. PRINS VON BULOW. Door een lichte beroerte gelroffen Men meldde gisteravond uit Berlijn: Uit Rome komt het bericht, dat von Biilow, de vroegere Duitsche rijkskanselier, die daar zooals bekend, woont, verleden week Donder dag door een lichte beroerte is getrofien. De toestand van den zieke is niet onrustbarend. Zijn linkerarm is echter geheel verlamd. Op verzoek van von Biilow zelf is het bericht van zijn ziekte tot nu toe geheim gehouden. Volgens een Wolff-bericht lijdt von Biilow slechts aan een zware verkoudheid DE ZAAK-SKLAREK. De gebroeders Sklarek hebben beweerd, dat hun schulden hun bezit niet overtreffen, maar de rechtbank heeft thans vastgesteld, dat het passief 10.8 millioen bedraagt, het actief van de Kleiderverwertungsgesellschaft daarentegen ten hoogste 1.8 millioen, waar- aan dan nog een bedrag van 1 millioen mark in onroerende goederen uit het particulier be zit der gebroeders Sklarek dient te worden toegevoegd. De in de zaak Sklarek betrokken commu nistische wethouder Gabel, die Zaterdag zes uur lang is verhoord, is heden opnieuw aan een verhoor onderworpen. EEN NOTARIS .VERDWENEN. Naar het W. B. uit Berlijn meldt, is sinds Woensdag de advocaat en notaris dr. Sieg- sried Aron na het plegen van verschillende verduisteringen, met zijn vrouw voortvluch- tig. Uit achtergelaten brieven zou moeten blijken, dat de vluchteling plan had -zelf moord te plegen. Dr. Aron gold algemeen als zeer betrouw,- baar. Het schijnt, dat hij ongelukkig gespe- culeerd heeft. Zooals thans is gebleken, heeft de verdwe r.en Berlijnsche notaris Aron de stad Wal- denburg voor een bedrag van ca. 600.000 mark benadeeld. NIEUWE BEZETTING IN DEN PALTS. In het bezette gebied gaan geruchten dat verschillende steden in den Palts opnieuw zullen worden bezet. Zooals bekend zijn reeds eenige detachementen vertrokken, maar het schijnt dat de Fransche regeering order heeft gegeven de verdere ontruiming stop te zetten. Behave de troepen die dus zullen blij ven, werd ook gezonden een nieuw detache- ment van circa 1000 man naar den Palts. ERNSTIG TRAMONGELUK IN BERLIJN. Maandagmiddag heeft bij de Koenigstor te Berlijn een botsing plaats gehad van twee tramwagens der lijnen 63 en 74. De scliok <vas zoo hevig dat beide wagens uit de rails werden gelicht. 5 personen werden zwaar gewond, terwijl vele anderen door glasscher- ven min of meer lichte verwondingen oplie- pen. ENGELAND. DREIGEND CONFLICT IN DE WOL- INDUSTRiE. De arbeiders verwerpen loonsverla- ging; een conflict waarbij 250.000 man betrokken zijn. Gisteren is te Badford de uitslag van de stemming der arbeiders over de voorstellen der patroons nopens loonsverlaging in de textiel- en wolindustrie bekend gemaakt. Alle vakvereenigingen waren tegen de voorstellen, de eene met grootere, de andere met gerin gere meerderheid, maar in totaal toch dusda- nig dat 79.6 proceui van het totaal aantal uitgebrachte individueele stemmen tegen, 16.6 procent voor, en 3.7 procent neutraal tegenover de voorstellen stond. Aangezien de patroons reeds verklaard hebben arbitrage te zullen weigeren staat een nieuw conflict voor de deur, waarbij meer dan 250.000 arbeiders betrokekn zijn. DE BRAND BIJ DE BRITISH TALKING PICTURES. De brand, die gewoed heeft in de film- ateliers van de British Talking Pictures, heeft een schade aangericht van 1 a 2 millioen gulden. Het vuur, dat Zondagnacht is uit- gebroken, verwoeste het grootste dee! der studio's en de aangrenzende gebouwen. Het is de brandweer nog gelukt zeer belangrijke films in veiligheid te brengen. 19 kort voor den brand aangebrachte luidsprekers werden door het vuur vernield. In een der afge- brande gebouwen bevonden zich verschil lende voorwerpen ter waarde van ongeveer f 1.000.000. Het opnemen van films zal door den brand niet worden onderbroken, omdat nieuwe bedrijfsklare installaties binnen een week kunnen worden verwacht. FRANKRIJK. DE SENAATSVERKIEZING IN FRANKRIJK. De Fransche pers is eenstemmig van oor- deel, dat de Senaatsverkiezingen van giste ren, geen essentieele verandering in de sa- menstellipg van den Franschen Senaat bren gen. De zeven zetels die de linker-partijen gewonnen hebben, zullen niet van grooten invloed zijn. Van meer beteekenis daarente gen is het heengaan van enkele senatoren, die in het politieke leven van Frankrijk een belangrijke rol hebben gespeeld. In Fran cois Marsal, den vroegeren Franschen pre mier, verliest de Senaat een der beste ken- ners van de Fransche Staatshuishouding. Het aftreden van minisfer Anteroit kan zijn positie in den ministerraad vrij aanzien- lijk schaden. De burgemeester van Marseil le op wiens verkiezing men stellig rekende, is verslagen. Daarentegen heeft de president van den Senaat, Doumer, een verrassend groot aantal stemmen op zich vereenigd. On der degenen, die in den Senaat voor het eerst hun intrede doen bevinden zich 5 ministers onder wie le Troquer. uit de eerste operatie, niet mogelijk. De ge- nezing na de tweede operatie zal waarschijn- lijk langen tijd duren. Zijn toestand zeer bevredigend. Het gisteravond door de dokters uitgege- ven bulletin noemt de toestand1 van Poincare zeer bevredigend. Een der dokters, die den zieke behandelen voegt er aan toe: De alge meene toestand van den zieke is voortreffe- lijk. CLEMENCEAU. Zijn toestand zeer ernstig? Clemenceau is gisteravond door zijn dok ters ohderzocht. Het onderzoek duurde een uur. Naar Havas meldt deden zij in het bij- zonder onderzoek naar een longaandoening, waarvan zich teekenen voordeden. Zij achten het noodzakelijk dat gedurende den heelen nacht een verpleegster bij den zieke bleef waken. Bij het verlaten van het huis merkte de eene dokter op, dat de toestand bevredigend was. De ander zei: wij moeten optimistisch zijn; deze nacht zal de beslissing brengen. BELGIE. HET NIEUWE KABINET. De nieuwe verdeeling der porlefeuilles. Een B.T.A.-bericht uit Brussel meldt het officieele besluit, waarbij de nieuwe minis ters worden benoemd, waaruit blijkt, dat de ersberichten eenigszins voorbarig waren. :r wordt een ministerie van Posterijen, Te- legrafie en Telefonie ingesteld onder leiding van Pierre Forthomme. Lippens, de tegen woordige minister van Spoorwegen en Poste rijen wordt minister van Transport. Hij wordt belast met alle kwesties betreffende organisaties, gebruik en coordinate der ver schillende transportmiddelen. Jaspar wordt eerste minister zonder portefeuille. Henri Baels wordt minister van Binnenlandsche Zaken en Gezondheid. Van Caeneghem wordt minister van Openbare Werken. Paul Tschoffen wordt minister van Kolonien Het regeeringsprogram De vraag wordt in de Belgische pers ge- steld, wat het programma der nieuwe regee ring zal omvatten. A.s. Woensdag zal er een kabinetszitting gehouden worden over de be lastinghervorming. Ernstige moeilijkheden zijn dienaangaande niet te wachten, omdat men het zoo goed als eens is geworden over de supertax. Verder liggen klaar twee ontwerpen van minister Lippens: over de telefoonregie en het radio-instituu.t, die beide door den vori I gen ministerraad waren goedgekeurd. Deze twee onderwerpen vallen thans onder het departement van minister Forthomme, die zc voor de Kamer moet verdedigen. Ook ten opzichte van het taalvraagstuk zal de nieuwe regeering haar standpunt ken- baar moeten maken. Dat de Gentsche Hoo- geschool zal worden vervlaamscht, stond wel vast, meent „Het Laatste Nieuws". Tekort aan onder dak Een moeilijk punt is het onderdak bren gen der nieuwe ministeries. Minister Jaspar zal zijn departementsgebouw aan minister Tschoffen moeten afstaan. Jaspar zal zijn intrek nemen in de benedenverdieping van het ministerie van binnenlandsche zaken, dat voor het overige gedeelte door minister van Caeneghem zal worden betrokken. Minister Forthomme eischt voor zich het ministerie van Posterijen op. Minister Van Caeneghem. Het „Laatste Nieuws" heeft veel vertrou- NAJAARSMARKTEN TE ALKMAAR. op WOENSDAG 30 OCTOBER a.s. op DINSDAG 5 en WOENSDAG 6 NOVEMBER a.s. POINCARe Een langdurig genezingsproces. De tweede operatie, die gisteren op Poin care werd verricht, duurde 1 1/4 uur en werd door den patient goed doorstaan. Vooral de werkzaamheid van het hart gaf tot geen on- gerustheid aanleiding. De echtgenoote van Poincare heeft de ka mer naast die van Poincare betrokken. Na de operatie werd het volgend officieel bulletin uitgegeven: „De tweede operatie van oud-ministerpre- sident Poincare werd hedenmorgen door prof. Marion met assistentie van prof. Cosset en de doctoren Bendin en Pierrat verricht.,, Men zal zich herinneren, dat de heden morgen plaats gehad hebbende operatie reeds eenige weken geleden zou geschieden, docb dit was door de complicaties, ontstaan De „Matin" weet te vertellen dat Abd el Krim en de zijnen zich tot dusver nog niet aan het leven op het verlaten eiland hebben kunnen gewennen. Behalve dat't kasteel van Morange, waar het gezelschap is gevestigd, niet aan de eischen voldoet, die de overwon- nen heerscher stelt, doen zich financieeie moeilijkheden gelden. Abd el Krim immers ontvangt een jaarlijksch pensioen van 100.000 Irs., waarvan hij alleen al 25.000 frs. moet afstaan voor den huur van het kasteel en 2400 frs. aan den vast in zijn dienst staanden dokter, mevr. dr. Valais, want Abd el Krim wenschte nadrukkelijk dat zijn vrouwen door «en vrouwelijke medicus zouden worden behandeld. Er resten dus nog 73.000 frs. voor het dagelijksch onderhoud van het gezelschap, dat uit 28 personen be staat: Abd el Krim zelf, zijn beide vrouwen: Thaimoet en Fathma, zijn vijf kinderen, van acht tot 3 jaar oud, zijn broeder Si Mohamed met vrouw en drie kinderen, zijn bejaarde moeder, zijn oom met vrouw en vier kinde» ren, en acht bedienden. Daarbij komt dat hij nog pensioenen moet betalen aan twee zij- ner voormalige ministers, die destijds te Oedjda de wapenstilstandsonderhancigljin* gen \l6eraen. Abd el Krim „teert" dus in, daar hij per- soonlijk geen vermogen bezit. Bij zijn over- gave heeft hij al zijn bezittingen moeten af staan. Het schijnt, dat zich 'n groote moedeloos- heid van Abd el Krim en de zijnen heeft meester gemaakt. Zij leiden een plantenleven zonder eenige belangstelling. Men heeft ge- tracht hun lot te verbeteren en hun een beter verblijf aangeboden, doch zij wilden daar- van niet eens hooren. Zij vreezen dat, als zij eenmaal beter geinstalleerd zijn, er noon meer iets van een terugkeer naar Frankrijk zal komen. Abd el Krim die nog geen vijftig jaar oud is, moet het uiterlijk vau een ouden man heb ben gekregen. Hij gaat weinig uit, bezoekt alleen de moskee en studeert veel. Hij leest en spreekt vlot Fransch, en naar verluidt moet de brief, dien hij ter gelegenheid van het overlijden van maarschalk Foch aan den gouverneur heeft geschreven, hebben getuigd van een groote bewondering voor den veld- heer. Hij betreurt het levendig, destijds niet per- soonlijk aan de onderhandelingen met de Franschen te hebben deelgenomen en zich aan zijn onderhandelaar te hebben toever- trouwd. Dan zou het niet zoo ver met hem zijn gekomen, meent hij. ZUID-AMERIKA. BATTLE Y ORDONEZ, t f Uit Monte Video wordt het overlijden ge> u.t i meld vain senor Jose Battle y Ordonez, die wen in minister Van Caeneghem. Het blad tweemaal presideit was geweest van d_ Re- schrijft „De hervormingen in den schoot der re geering getuigen voor de handigheid van den heer Jaspar. De vertegenwoordigers der christelijke arbeiders krijgen een sterker vertegenwoordiging. Tegenover de stijgende macht dier christelijk-democratische inrich- tingen is zulks niets dan gewdon natuurlijk. De heer Jaspar heeft klaarblijkelijk de bijge- dachte't chr. werkliedenblok vaster aan zijn regeering te verbinden. In den heer Van Cae neghem koos hij een katholiek Vlaming, die meermalen van krachtdadigheid had bewijs gegeven en zelfs weleens de katholieke ka- mergroep vooruitliep, en er niet altijd voor terugdeinsde een andere houding dan die van zijn partijgroepeering aan te nemen. „De heer Van Caeneghem weet welk kerk- hofachtig werk de anti-Vlaamsche groot- machten van financien en nijverheid voltrek- ken in zijn geliefde Limburg en hij is zich dus ongetwijfeld wel bewust van den spoed die 't Vlaamsch rechtsherstel vereischt. Het zal ons een bijzonder genoegen zijn hem zijn verantwoordelijkheid te zien opnemen en vervullen". NOORD AFRIKA. ABD EL KRIMS VERBANNING. Zijn leven op Reunion Drie jaar is het geleden, dat Abd el Krim, de „sultan" van het Rifgebied, na zijn over- gave naar het eiland Reunion werd overge- bracht om er in ballingschap zijn dagen te slijten. publiek Uruguay. Reeds zijn vader, generaal Lorenze Battle, was president geweest van de republiek. De eerste termijn van Battle y Ordonez viel in 1903'07 en was een groot succes. Hij zorgde voor een gezond financieel beheer en het was in dezen presidentieelen termijn dat Uruguay met een sluitende begrooting werkte. Allerlei takken van staatsdienst werden gereorganiseerd, met tal van openbare wer ken van groot nut werd een aanvang ge maakt en Uruguay kreeg een nieuwe univer< siteit. In 1904 brak een opstand uit, die echter werd bedwongen, zonder dat de financien werden ontwricht. Van 1911 tot 1915 was Battle y Ordonez opnieuw president. In 1907 was hij het hoofd van de delega te van Uruguay naar de Conferentie in Den Haag, waar het Permanente Hof van Inter- nationale Justitie geboren werd.i KORTE BERICHTEN. Zondagavond is de 36-iarige R. Oever te Wapserveen tengevolge van een flauwte in een put gevallen en verdronken. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. Te Buitenpost (Fr.) is gisteren het A* jarig dochtertje R. F. bij het oversteken van den weg voor de auto van K. U. uit Arum aangereden en ernstig aan het hoofd ver- wond. Haar toestand is zorgwekkend. LKMAARSG COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1