SlkJMisclit Conrant. De strijd over den zendtijd. geheimzinnige voetstappen FEU1LLET0N. Stadsnieuws No. 249 1929. Honderd een en dertigste Jaargang. Dinsdag 22 October. Radio-hoekje Woensdag 23 October. HUversum, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) 10—10.15 Morgenwijding. 12.152. Concert door het A. V. R. O.-Ensemble. 2.— 2 30 J. B. Schuil leest uit „De Katjangs en De Bobberd". 2.30-3.— Radio Kinderkoor. Zang 3.-4.Naaicursus door mevr. de •Leeuw—van Rees. 4.—4.30 De yoomaamste studiemuziek voor piano. Een cyclus m stij- gende lijn uitgevoerd door Egbert Veen. Toe lichting door Louis Schmidt. 5.-6.— Con cert door de Hongaarsche Tzigane-kape van de Gebr. Elemer en Bela Ruha. 6.01 Voort- zetting concert. 6.45-7.15 Italiaansch voor beginners. 7.15—7.45 Italiaansch voor ge- vorderden. 8.—0.15 Kamermuziek door het Rothschild Kwartet. .915-9.45 Prof dr. J. it van Loghem spreekt over Natuurlijk ver- weer tegen ziekte9.45 A. V. R. O.-Radio Tooneel. Opvoering van „De Man der Toe- komst". Een nietigheid in 1 bedrijf van G. B. Shaw. Leiding: Kommer Kleijn. Na afloop persberichten. Daarna gramofoonmuziek. 12Sluiting. Huizen, 1875 At. (Uitsluitend N. C. R V.) ,10.30—11.Ziekendienst. 12.302.Con cert fluit, viool, piano en kerkorgel. 2.—2.30 Gramofoonmuziek. 2.30—4.30 Concert. So praan en kerkorgel. 4.30—5.— Gramofoon muziek. 5.-6.— Kinderuurtje. 6.-7.— Gra mofoonmuziek. 7.-8.— Uurtje voor de rij- pere jeugd. 8—8.30 Bestuursmededeelingen. 8.30 Debat over het onderwerp: „Concours", m. m. v. Gem. Zangver. en Strijkensemble. Daarna persberichten. Daventry, 1554.4 At. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12 20 Concert. D. Glover, sopraan. D Leach, tenor. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20—2.20 Orkestconcert. 2.45 Berichten. 2.50 Uitzen- ding voor scholen. 3.20 Lezing. 3.50 Lezing 4.05 Concert. T. Petersen, mezzo-sopraan, het Hetty Bolton Trio (Instrumentaal Trio) 5.05 Orgelconcert. Cinema-orgel. 5.35 Kin deruurtje. 6.35 Nieuwsbreichten. 7.05 Orgel concert. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Or- kest. M. Thomas, sopraan. T. Clare, confe- reiicier). 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing. 9 50 Nieuwsberichten. 9.55 „Driekoningen- avond" Blijspel van William Shakespeare. 11 20—12 20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 At. 12.50- 2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.55 Orkest concert. Langenberg, 473 At. 6.20—7.20 Concert. 9.3510.35 Gramofoonmuziek 10.40 11.20 Muziekuitzending voor scholen Orkest, koor en vocale solLten. 11.30 Gramofoonmu ziek. 12.25—1.50 Concert. Orkest en vocale solisten. 7 20—8.15 Conc-rt. Orkest. 8.20 „Die Hochzeit der Sobeide". Drnmatisch ge- dicht van Hugo von Hofmansthal. Daarna tot 10.20 dansmuziek. 10.2011.20 Dans muziek. (Gramofoonpla^en). Kalundborg, 1153 At. 2 50—4.50 Orkest concert. 7.35—7.50 Toomeluitzending. 7.50 8.50 Orkestconcert. Dansmuziek. 9.05— 10.35 Moderne dansmuziek. 10.3511.50 Dansmuziek. 11.50—1.20 Dansmuziek. Brussel, 508.5 At. 5.20 Trioconcert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert. 9.25 Orkestconcert. Zang. 10.— Dansmuziek. Zeesen, 1635 At. 6.15—10.05 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonmuziek^ 12.15 12.50 Lezingen. 1.20—1.50 Gramofoonmu ziek. 2.053.50 Lezingen. 3.50—4.50 Con cert uit Hamburg. 4.507.20 Lezingen. 7.20 Voorlezing door Ernst Zahn. 8.05 Koorcon- <ert. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. van de Algemeene Vereeniging Radio- Omroep is gisteravond in spoedvergadering bijeengekomen onder presidium van Dr. Max Juda uit Amsterdam, naar aanleiding van den door den heer Willem Vogt uitgesohre- ven mibilisatie van de luisteraars, nu de Radio-raad voornemens blijkt aan het radio- wezen in Nederland den genadeslag toe te brengen. Unaniem werd het systeem van geheim- houding, waardoor een ongezonde atmosfeer rondom dien Radio-raad verspreid is, ver- oordeeld. De Nederlandsche luisteraars en zeker de leden der A. V. R. O. zijn niet gebaat met afspraken achter de coulissen. Als de A. V. R. O. bereid is, een offer te brengen voor de saneering van het omroepwezen in Neder land en de beeindiging der radiotwisten, mag dit niet langer door overwegingen, die het daglicht schuwen, worden tegengehouden en onmogelijk gemaakt. Daarom wekt het gewestelijk bestuur Noord-Holland de luistervinken in deze pro- vincie op, ohi in grooten getale gevolg te geven aan den omroep van den heer Vogt en overwijld ieder voor zich een schrijven te rich-ten tot den Radio-Raad, Van Bleiswijk- straat 16, Den Haag, waarin de vurige wensch wordt uitgesproken, dat de alge meene omroep zal blijven beschikken oyer een voile week zendtijd en dat de regeering ten spoedigste goedgunstig beschikke op het aanbod van den A. V. R O. om op eigen kosten een eigen zendsysteem te bouwen. Een mode van afhearing over het afbreken van Zogt's rede en de gehdmdoenerij van den Radio- raad. Men verzoekt ons het volgende mede te deelen: Het gewestelijk A. V. R. O.-bestuur der provincie Gelderland, in vergadering bijeen op 21 October 1929, spreekt ten sterkste zijn afkeuring uit over het afbreken op last van den directeur-generaal der P. T. en T. van de propagandarede, hedenavond door den heer Vogt gehouden, zijnde deze handelwijze een daad van zuivere willekeur ten einde het vrije woord te knotten protesteert met klem tegen de geheimdoe- nerij van den Radio-Raad, waar deze op Mid- deleeuwsche wijze speelt met de cultureele belangen van circa Y millioen A. V. R. O- luistervinken en hen wil overleveren aan een of meerdere sectarische omroepen, alhoewel zij door het petitionement duidelijk blijk heb- ben gegeven daarvan niet gediend te zijn; voorts, spoort ieder A. V. R. O -luisteraar aan met brief of briefkaart voor Donderdag a.s. bij den Radioraad, van Bleiswijkstraat 16, Den Haag, te protesteeren tegen de ver- krachting van de rechten van de A. V. R. O. en aan te dringen om goedgunstig te advi- seeren om aan den A. V. R. O. op eigen kosten een eigen zender met 2 verschillende golf- lengten te geven. Namens het gew. bestuur, de voorzitter Mr. B. J Nothorn en de seer, van Houten. Weer een radiorede afgebroken. Rede van cen heer Vogt voor de A. V. R. O. door P. T. T. afgebroken.. Terwijl de heer Vogt gisteravond voor de 'A. V. R. O.-microfoon een rede uitsprak over de verdeeling van den zendtijd, in verband met de te verwachten beslissingen van den Radio-raad op Donderdag a s., werd de ver- binding tusschen A. V. R. O.-mjcrofoon en zender op last van den directeur-generaal van het hoofdbestuur der P T. en T. ver- broken. Spoedvergadering gewestelijk be stuur van N.-H. v. d. A. V. R. O. Men verzoekt ons het volgende te widen mededeelen: Het gewestelijk bestuur Noord-Holland geautoriseerde vertaling uit het Engelsch van Mevrouw Belloc Lowndes, door OSWALDI. fc7 „Hoor! Daar stopt een auto voor het hekl" Eva springt op. Een bios breekt door op haar bleek gezichtje. Zij heeft er naar gehaakt, dat er iets zou gebeuren. Vooral verlangt zij Jack Mintlaw te spreken. Dit kan welneen, is waarschijnlijk Jack. Adelaide gaat naar het raam en houdt de andere vrouw met een handbeweging terug gebiedend, vastgeraden. „Laat niemand je zien" zegt zij scherp „Blijf staan waar je bent, Eva!" Maar Eva kruipt naderbij en zich schuil- houdend achter de lange, zijden gordijnen, gluurt zij naar buiten. „Wie kan dat zijn?" roept zij uit en laat et vol schrik op volgen: „Het is die akelige man, dien wij het eerst gesproken hebben. En, o', Addie, kijk eens! Er loopen twee politieagen- ten achter hem. Zeker nog meer narigneid voor me? Het zou me geen zier verwonderen, als ze gestuurd worden door de oude mevrouw Raydon!" Maar al is Eva ook volkomen on- kundig van wat komt, dat is niet het geval met het personeel van de villa. Powell, het kamer- meisje, is zichtbaar onder den indruk, als zij d.e salonkamer opent. om den Dlaatselijken in- en waarschijnlijk ook dien van eenige volgen de dagen, voor dit doel kan gebruiken, zonder dat een niet minder belangrijke omroepyer. als de V. A. R. A. gelegenheid heeft, door middel van den zender bij de luisteraars de noodzakelijkheid van een juiste verdeeling te bepleiten. Daar gebleken is dat de campagne van de A. V. R. O. beoogt, de beslissing door uwen raad dezer dagen te nemen, te bei'nvloeden, meent ons college er met de meeste klem bij uw raad op te moeten aandringen, een rege- ling te treffen, overeenkomstig het door het V.A.R.A.-bestuur bij uw college ingediende plan, waarvan de billijkheid bij herhaling is aangetoond. Een open brief. Verschillende vooraanstaande ingezetenen uit het Gooi hebben een „open brief" gericht aan den Radioraad, waarin zij o.m. opmer- ken, dat de oudste omroep-vereeniging in Nederland, de A.V.R.O., door hare verrich- tingen, in het bijzonder door populair-weten- schappelijke en artistieke uitzendingen, een plaats inneemt die haar als omroepvereeni- ging minstens doet gelijkstaan met het beste wat in het buitenland in dit opzicht wordt ge- presteerd en dat de A.V.R.O. alleen op dezen grond reeds aanspraak heeft op den steun van de overheid zoowel als van de luiste raars, voor alle andere omroepvereenigingen. Naar de overtuiging van adressanten is elk besluit dat ertoe zou leiden den uitzendtijd of de uitzendmogelijkheid van de A.V.R.O. te verkorten of te beperken, niet in het belang van de geestelijze ontwikkeling van het Ne derlandsche volk. DE AFGEBROKEN REDE. Hetgeen de heer Vogt gisteravond tot de luisteraars had willen zeggen is hun later op den avond nog in het kort medegedeeld door iemand, die het muziekprogramma van het „Vereenigingsuurtje" uit Groningen onder- brak om de luisteraars aan te sporen hun ge- voelens per brief aan den radioraad kenbaar te maken. Een telegram van de V. A. R. A. De V. A. R. A. heeft gisteren het volgen de telegram aan den minister van waterstaat verzonden: A. V. R. O. voert actie tegen toe- wijzing zendtijd aan V. A. R. A. door middel omroep, waartegen V. A. R. A. door gemis aan zendtijd geen verweer kan voeren Verzoe- ken uw excellentie dringend of verbod van deze actie of toewijzing dagelijks korten zend tijd aan V. A. R. A. voor hetzelfde doel. Een brief aan den Radioraad. Het bestuur van den algemeenen raad van het N.V.V. en de S.D.A.P. heeft, naar wij in „Het Volk" lezen, in zijn gisteren gehouden vergadering besloten tot het ver- zenden van den volgenden brief aan den Radioraad te 's-Gravenhage: De algemeene raad, bestaande uit de bestu- ren van S.D.A.P. en N.V.V. te zamen verte- genwoordigend een aantal van belangnjk meer dan 1/4 millioen georganiseerde arbei- ders in Nederland, veroorlooft zich, zich met het volgende tot u te wenden: Het is ons col lege, dat heden bijeen was, uit Zondagavond 20 dezer per radio verstrekte mededeelingen gebleken, dat tegen de plannen, welke bij uw raad bestaan tot billijke verdeeling van den zendtijd, door de Algemeene Vereeniging Radio Omroep een nieuwe agitatie is inge- luid. Op zich zelf is het bewijs voor de onbillijk- heid van de bestaande verdeeling van den zendtijd reeds gei'llustreerd door het feit, dat de A.V.R.O. haar zendtijd van gisteravond specteur van politie binnen te laten. Hij is er al eerder geweest, die man, want hij heeft het eerst de bewoners van The Mill House verhoord en uitgevraagd na den dood van Birtley Raydon. Eva was toen diep ver- ontwaardigd geweest over zijn vragen en zijn manieren en zij waren als vijanden geschei- den. En thans kan deze man, nu hij voor zich de overtuiging heeft, dat zij den dood van haar echtgenoot op haar geweten heeft een gevoe! van voldoening niet onderdrukken, dat juist hij de opdracht heeft, haar te arresteeren. Hij gaat de salon binnen en legt de hand op Eva's arm. Maax nu verdwijnt al zijn gevoel van sa- tisfactie en zenuwachtig brengt hij de ver- schrikkelijke woorden over de lippen: „Ik arresteer u op de aanklacht, dat u op dsn vier- den van deze maand uw echtgenoot, den heer Birtley Raydon, gedood hebt". Eva antwoordt niet. Zij kijkt hem aan met groote open, verwonderde oogen. „Ik moet u waarschuwen' gaat hij toon- loos voort, „dat al wat u nu zegt, tegen u ge- tuigen kan." Dan zegt zij met kalme, heldere stem: „Ik heb niets te zeggen". Zonder een zweera van vrees, vrijmoedig, ziet zij hem aan. „A1- leen Hij heft de hand op. „Wees voorzichtig, mevrouw." Zij let niet op die voor haar ongepaste on- derbreking. Met beslistheid gaat zij voort: „Het eenige wat ik zeggen wil, is dat ik volkomen onschuldic ben. Ik had miin man Vereeniging voor Ziekenhuis- verpleging. Buitengewone algemeene verga dering. Geen verplichte inenting tegen alastrim. Operaliekosten voor rekening van de vereeniging? De verpleging in de barak van het neutrale ziekenhuis. Er waren gisteravond een vijftigtal perso- nen (o. w. slechts twee dames) in de dancing van de Harmonie ter bijwoning van de ver gadering der vereeniging voor ziekenhuisver- pleging. De voorzitter, de heer W. vandeVall, heette alien welkom, zijn vreugde uitsprekend over de groote opkomst, hoewel er slechts een punt op de agenda voorkwam. Spr. zag hierin een aanwijzing van onder de leden le- vende belangstelling voor de vereeniging. Spr. deelde mede, dat er na de versprei- ding van de agenda nog een voorstel was in- gekomen van een der leden, die aan art. 1 wenschte te zien toegevoegd, dat de daar bedoelde vergoeding van verpleeggelden ook zou worden uitbetaald als een patient komt te overlijden uiterlijk den derden dag na op- name in het ziekenhuis en het een ziektegeval betrof, waarvoor een langere verpleging mocht worden verwacht. Na behandeling van het bestuursvoorstel zou spr. gelegenheid geven van gedachten te wisselen over dit amendement. Hierop stelde spr. het bestuursvoorstel aan de orde om aan art. 1 van het huishoudelijk reglement toe te voegen: „Het Bestuur is bevoegd in bijzondere gevallen aan het recht op vergoeding voor- waarden te verbinden". Genoemd artikel 1 luidt: Art. 1. De vereeniging vergoedt voor hare leden de in rekening gebrachte verplegings- kosten in een ziekeninrichting naar keuze, tot een maximum van f 3.per dag, geduren- de ten hoogste 42 dagen per jaar en per ziektegeval. Verpleging in een krankzinni- gengesticht, in een zenuwinrichting voor zoo- ver betreft de zielszieken en functioneele neu- rosen, in een sanatorium, herstellingsoord of rusthuis, en de gewone kraamverpleging in een ziekeninrichting, komt voor vergoeding niet in aanmerking. Verpleging gedurende drie dagen of minder wordt niet vergoed. Toelichting: Het Bestuur acht bovengenoemde regle- mentswijziging noodzakelijk ten einde te kunnen bepalen, dat geen recht op vergoe ding gegeven wordt indien een lid zich niet onlangs heeft doen vaccineeren of revaccinee- ren. Vaccinatie toch wordt algemeen be- schouwd als een doeltreffend voorbehoedmid- del tegen pokken (alastrim). Verzuim in deze zou de vereeniging bij het optreden van een epidemie verplichtingen kunnen opleggen, waartegen hare reserves niet zijn opgewassen. Daarom acht het Bestuur bovengenoemde bepaling billijk en noodzakelijk. De voorzitter lichtte het voorstel vrij uitvoerig toe, waarbij hij er op wees, dat de nog jonge vereeniging moeilijk de aan een epidemie verbonden kosten zal kunnen dra- 1 lief en hij had mij lief. Zooveel ik weet, had geen van ons beiden een vijand, op de wereld maar neen, nu vergis ik me! Zijn moeder was altijd en is het blijkbaar nog, mijn aarts- vijandin." Zich tot Adelaide Strain wendend, toont zij geen spoor van angst of vrees, al trilt zij van opwinding. „Ik roep je tot getuige, Addie, dat ik dit daareven, terstond gezegd heb, na gearres teerd te zijn". Nu klinkt het scherp van den inspecteur, die niet meer zenuwachtig maar ontstemd is: „Hoe minder u praat, des te beter zal dat voor u zijn, mevrouw Raydon. U zult later gelegenheid te over hebben, om te zeggen, wat u te zeggen hebt." Maar nu ziet hij dat een uitdrukking van diepe smart, ja hevigen angst het gelaat van Adelaide stempelt en dat verzacht plotseling zijn stemming. Al zijn besprekingen met de huishoudster van The Mill House waren aan- genaam en van zijn standpunt bijzonder vruchtbaar geweest. „Kunt u zorgen, dat mevrouw Raydon on- geveer over een kwarti^f gereed is?" vraagt hij met gedempte stem. „Ik wil niet hard of onredelijk zijn, maar het is een heel eind, en het is al over vieren." Fluisterend komt het over Adelaide's lip- pen: „Mag ik met haar meegaan, naar de ge- vangems? Met leedwezen merkt hij op, dat haar gelaat een ongewone, kalkachtige kleur 'heeft Hoev reemd toch. dat de onschuldige gen, te meer waar een middel bestaat, dat door de doktoren een goed voorbehoedmiddel wordt geacht. In verband met het voorstel was nog een brief ingekomen van iemand, die bezwaar maakte tegen verplichte inenting, daarbij aanvoerende, dat ook het rijk geen verplich- ting voorschrijft. De voorzitter merkte op, dat de schrijver een paar vergissingen maakt: 1. de vereeniging betaalt niet de verpleeggelden terug, maar een tegemoetkoming daarin tot een maximum van 3 per dag; 2. het be stuur wil niet verplichten tot inenting, maar wenscht aan het uitkeeren van de vergoeding voorwaarden te verbinden; ieder blijft vrij zich al dan niet te laten vaccineeren of re- vaccineeren. Den heer Rentenaar deed het genoe- gen, dat het bestuur het genoemde voorstel deed, maar hij zag thans, nu de ziekte alas trim naar het schijnt afnemende is, geen noodzaak meer *ot (zij het indirect) voor- schrijven van verplichte inenting. Spr. wees er op, dat vele ingeente personen na die be handeling ziek zijn geworden. Wat de finan- cieele gevolgen van het niet-inenten betreft, spr. zag die niet erg donker in en als er on- verhoopt hier zich gevallen voordoen en de vereeniging niet meer kan betalen, zullen de leden daar zelf wel in voorzien. De heer P ij p e r was het hiermee eens. De heer Bruin had principieele bezwa- ren tegen het voorstel, dat het bestuur naar zijne meening een te groote macht zou ge ven, omdat het bij aanneming uitbetaling van vergoeding kan weigeren aan hen, die zich niet lieten inenten. Bovendien meende spr., dat het bestuur, al mag het wel wat macht hebben, deze niet verder mag uitstrek ken dan het geweten der leden. Ook achtte hij het middel erger dan de kwaal, omdat er meer menschen zijn gestorven aan de gevol gen van de inenting dan aan de alstrim zelf. De heeren Van der Veer en G. P i e t waren het hier mee eens. De Voorzitter wees er op, dat bij het onverhoopt optreden van de ziekte hier ter stede een dusdanig aanval op de kas der vereeniging kan worden gedaan, dat die niet meer toereikend is om aan alle aanvragen te voldoen. Dan zullen de leden, die geen ver goeding van verpleeggelden zullen kunnen krijgen, critiek uitoefenen op het bestuur, dat dus beschuldigd wordt van het verzuim om tijdig maatregelen te nemen ter voorziening in mogelijke tekorten De heer van der Veer stelde vast, dat de ziekte nog niet epidemisch is en dat zij zich nog niet voordoet in Alkmaar. Als het ooit zoover komt, zal er nog wel in de behoefte kunnen worden voorzien. De Voorzitter kon zich er niet bij neerleggen als men maar eenvoudig zegt: 't zal wel in orde komen. Spr. achtte inenting plicht niet alleen voor zichzelf maar ook voor de gemeenschap. De heer P ij p e r geloofde, dat de tegen standers bereid zullen zijn de risico van het niet-inenten te aanvaarden. Van dwang wil de spr. niet weten. De Voorzitter wees er op, dat de vergadering, het voorstel verwerpende, geen recht heeft om later; als de alastrim epide misch wordt en de kas der vereeniging niet toereikend zal zijn om aan alle aangetaste le den vergoeding van verpleeggelden te geven, critiek uit te oefenen. Van intrekking van het voorstel, zooals de heer Rentenaar had voorgesteld, wilde het bestuur niet weten. De vergadering zou het moeten aannemen of verwerpen. De heer Rentenaar preciseerde zijn meening. Hij bedoelde het voorstel op te schorten, ook al omdat er geen leeftijdsgrens wordt voorgesteld. Spr. bleef er bij, dat, in dien noodig, de leden hunne verplichtingen, zullen kennen en in een eventueel tekort zul len voorzien. De Voorzitter merkte op, dat het bestuur slechts vraagt voorwaarden aan de vergoeding te verbinden in bijzondere geval len. Indien alastrim zich hier voordoet, zal waarschijnlijk ook inentting voor kinderen worden voorgeschreven. De heer N o u w e n meende dat het voor stel, indien het wordt gehandhaafd, moet worden uitgebreid en b.v. ook melding moet maken van encephalitis, waaraan al zoovele kinderen zijn overleden. De Voorzitter waarschuwde voor overdrijving. Hoeveel kinderen zijn er al in- geent en hoe betrekkelijk weinig heeft zich encephalitis voorgedaan. De heer Van Schaik verwonderde er zich over, dat het bestuur thans, nu er nog geen geval van alastrim hier ter stede is, met het voorstel komt. De Voorzitter merkte op, dat men de leden eens zou moeten hooren als ge- wacht was totdat zich hier een geval zou hebben voorgedaan! Dan was het te laat ge- vrienden of vriendinnen van de beschuldig- den, dikwijls dieper schijnen te lijden, dan de beschuldigde zelf. Vlug antwoordt hij: „Mevrouw Raydon gaat nu niet naar de gevangenis. Zij wordt naar het politiebureau overgebracht, waar de aanklacht tegen haar wordt geboekt in het daarvoor bestemde register en haar daarna natuurlijk zal worden voorgelezen. Van daar, nu ik geloof, dat er op't oogenblik zittingen zijn, gaan wij door naar het gerechtshof. De rechters moeten de bewijzen voor en tegen haar hooren en zullen daarna rechtsingang tegen haar verleenen, of haar ontslaan van rechtsvervolging." Nu hij een uitdrukking van groote verlich- ting ziet komen niet alleen "op mevrouw Birtley Raydon's gelaat, maar ook op dat van haar vriendin, betreurt hij dat hij zelfs dit weinige heeft gezegd. „Mag ik u een oogenblik spreken?" Hij slaat een veelbeteekenden blik op de vrouw, die hij heeft hooren beschrijven als „de goede engel van de slechte mevrouw Raydon". Eigenlijk schijnt zij nog erger over- stuur en dieper geschokt te zijn, dan zijn arrestante. Maar, niet waar, -zij is klaarblij- kelijk niet alleen veel ouder doch ook veel verstandiger dan haar mooie vriendin. Haastig verwijdert Adelaide Strain zich van Eva, om met den Inspecteur naar een der ramen te gaan. Zacht zegt hij haar: „Ik geloof, dat het goed zou zijn, als zij een koffertje meenam met haar nachtgoed en zoo. De zittingen in weest en thans heet het te vroeg. De heer Den Hollander vroeg of het voorstel geen betrekking heeft op rooa- vonk. Spr. wees op het rapport der ingestel- de commissie over onderzoek naar het alas- trimgevaar, in welk rapport o.a. voorkomt de meening dat niet mag worden gedwongen tot inenting, en dezen dwang zag spr. toch wel in het bestuursvoorstel. De Voorzitter antwaordde dat bij een roodvonkgeval wel degelijk uitkeering geschiedt. Het bestuur meende de vereeni ging-te moeten vrij waren tegen moeilijkheden en kwam daarom met het voorstel Over prin cipieele bezwaren zou nog wel met het be stuur te praten zijn. Toen het bestuursvoor stel verscheen, was het door den heer Den Hollander bedoelde rapport nog niet bekend. De heer J. P o o 1 was het eens met den heer Rentenaar, dat de leden wel met elkaar alles zullen doen om de vereeniging in stand te houden, indien zich een epidemie zou voordoen. Zoo iets gebeurde indertijd ook met een ziekenfonds hier ter stede, toen de griepepidemie ernstig om zich heen greep. Spr. meende dat men, als de nood komt en de reserve is gedaald tot beneden vijfhon- derd gulden, dubbele contribute zou kunnen heffen. De heer VanSchaik vroeg of het voorstel een tijdelijk daar wel een blijvend karakter zou hebben. De Voorzitter antwoordde, dat de leden toch te alien tijde een voorstel kunnen doen tot intrekking. De heer Van der Veer vreesde, dat in dien tijd toch verschillende leden zullen komen te zitten met de gebakken peren. De heer P ij n i n g wees op het gevaar van inenting voor jonge kinderen en vroeg wat hij zou moeten doen, als het bestuurs voorstel wordt aangenomen. De Voorzitter meende dat in zoo'n geval, waarbij een dokter de inenting zou ontraden, het bestuur de uitkeering van ver goeding van verpleeggelden zou hebben te Mr. M o e n s vreesde dat men te veel lette op de toelichting en te weinig keek naar het voorstel. Spr. preciseerde nader, dat het al leen gaat om het bestuur bevoegdheid te ver leenen in bijzondere gevallen bijzondere voorwaarden toe te passen en dat in ver band hiermee re-vaccinatie wordt gewenscht. Deze brengt practisch geen gevaar voor den betrokken persoon mee. Ten aanzien van kinderen zou het bestu-ur nog niet dwingend willen optreden. Als het bestuursvoorstel wordt aangenomen, kan iedereen gewaarschuwd zijn en zich bij voor- -komende alastrimgevallen te Alkmaar ten spoedigste doen inenten. De heer Verver meende, dat aan prin cipieele en andere bezwaren kon worden te- gemoet gekomen, als in het voorstel werd gezet, dat uitkeering van verpleeggelden niet plaats heeft voor alastrim en pokkengevallen. De voorzitter herhaalde, dat over principieele bezwaren met het bestuur kan worden gesproken. Voor menschen, die in enting nalaten, omdat zij bang zijn voor een opgezetten arm, zou spr. de uitkeering niet willen toestaan. De heer Van der Veer was niet prin- cipieel tegen inenting, maar was er tegen- stander van op grond van de ziekten, die er uit kunnen voortkomen. De voorzitter bracht, nadat nog eenige heeren het woord hadden gevoerd, het bestuursvoorstel in stemming, er op wijzende, dat bij verwerping het bestuur geen I verwijt kan treffen, indien er op een gegeven moment geen geld meer in kas zal zijn ten- gevolge van de zware eischen, door een epidemische ziekte gesteld. Het bestuur be- doelt niet uitkeering te weigeren bij gevallen van kroep, typhus of dergelijke ziekten. Bij handopsteken verklaarden zich 22 leden voor het voorstel, 18 stemden tegen, zoodat het, omdat niet het statutaire tweederde deel van de uitgebrachte stemmen er voor was, als verworpen werd besohouwd. Het voorstel-Rentenaar kwam niet in stemming, omdat het bestuur de daarin neer- gelegde meening als een wenk voor de toe- komst zal beschouwen. De beide andere voorstellen werden inge- trokken. De uitkeering van vergoeding bij overlijden binnen vier dagen na aanvang der verpleging. Het bestuur verklaarde het door een lid ingediende voorstel (zie hierboven onder mededeeling van den voorzitter) over te nemen. Toegezegd werd, dat een bepaling in den geest als door den voorsteller bedoeld, aan het betreffende artikel zal worden toe gevoegd. De vergadering betuigd-e hiermede hare instemming. het Gerechtshof kunnen wel twee of drie da gen duren. Er moeten heel wat getuigen wor den gehoord, waaronder natuurlijk ook u, mevrouw Strain". „Zoudt u denken, dat tegen mevrouw Birt ley Raydon rechtsingang wordt verleend?" Haar stem smelt in een bijna onverstaan- baar gefluister weg. Doch hij antwoordt voor- zichtrg: „Dat kan ik u niet zeggen. Maar als ik u was, zou ik bij haar geen verwachting van het tegendeel wekken. En wilt u haar nu hel- pen inpakken, wat zij noodig kan hebben? Als er iets vergeten wordt, kan dat natuurlijk na- gezonden worden. Zooals u waarschijnlijk weet, worden aan een gedetineerde in voor- arrest alle mogelijke billijke faciliteiten ver leend". De twee vrouwen gaan naar boven en het ontgaat haar niet, dat de Inspecteur, terwijl hij zelf den tuin ingaat, een politieagent in de hal op post zet. Bijna geen woord zegt Eva Raydon, nu zij met Adelaide Strain de dingen uitzoekt die laatstgenoemde meent, dat moeten worden in- gepakt. Sterk in het bewustzijn van haar vol komen onschuld aan het verschrikkelijke feit, waarop de aanklacht tegen haar is gegrond, is zij meer opgewonden en buiten zichzelve van verontwaardiging, dan bang. Maar dan spreekt zij met bittere gramschap, over wat zij noemt de oude mevrouw Raydon's lage af- gunst. Zij is er van overtuigd, dat zij die diepe vernedering te wijten heeft aan den krankzin- nigen haat van haar schoonmoeder tegen haar. (Wordt vervolgd-u

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5