LANDBOUW en VEEfEELT. Rechiszaken electriciteit, hetgeen altijd de maatstaf is ge- weest van 't P.E.N, bij levering engros en waardoor altijd gezegd is dat het't leidmo- tief was b ijalle onderhandelingen. Nu moe- ten we de een of andere kant heen. Zijn wij er nu zeker van dat ons voordeel vergunning te vragen tot stichting van 'n eigen centrale zal worden verleend. Zeker niet, en laat ons er maar bij voegen dat is ook de bedoeling niet; alleen als wij de vergunning krijgen dan 'kunnen wij de kant heen die wij willen en zijn niet meer met handen en voeten gebon- den aan't P.E.N, dat ons tarieven laat beta- ■len die schreiend hoog zijn. De heer Aukes begrijpt dat dit een ge- wichtig besluit is. Hij zou er wel voor kun nen zijn, uit protest tegen de wijze waarop de gemeente wordt behandeld, maar zou dan liever een anderen vorm daaraan willen geven. Hij informeert verder naar de datums van de verschillende brieven die uitgegaan zijn en ingekomen, en meent dat B. en W. reeds in Februari, toen het eerste antwoord van't P.E.N, binnenkwam den raad dit had- 'den behooren mede te deelen, hetgeen door den burgem. werd ontkend. B. en W. haddeu nog meer pijlen op hun boog en hebben, nu Ged. Staten zich uitgesproken hebben, zich tot den raad gewend. De heer Schipper deelt mede in de comm. voor de bedrijven eerst bezwaar te hebben gemaakt tegen dit voorstel, daarbij ging het niet tegen de effectieve uitwerking van het besluit, maar omdat z.i. de waardigheid van den raad daarbij in het gedrang zou komen door iets te vragen hetgeen men van te vo- ren kan vaststellen dat men verkrijgt. Boven- dien, en dat was zijn grootste bezwaard, neemt men hier een antisociaal besluit door het groote gemeenschapsbelang dat betrok- ken is bij de electrificatie van het geheele ge- jwest. Is daarom nu maar te aanvaarden het geen het P.E.N, en Ged. Staten ons willen opleggen? Neen en daarom heeft spreker ten jslotte voor het voorstel gestemd. Met een eenvoudig protest komen wij er niet. Krijgen wij het verzoek om een eigen centrale te bou- !\ven dan moet dat verleend of geweigerd iworden, waarop weder beroep mogelijk is. Dan kunnen wij dus de gelegenheid krijgen 'cm ons standpunt fe verdedigen en aan te 'toonen dat de basis, eigen opwekkingskos- ,ten, door Ged. Staten en P.E.N, niet meer wordt aanvaard. Hij doet dit om dat de prij- zcnpolitiek ten opzichte van de gemeenten die zelf distribueeren, niet door den beugel kan; vergeten de heeren dat in 1919 wij hier een vergadering hebben gehad, waarbij van de zijde van het P.E.N, zoo omhoog is ge- stoken de mooie taak van de gemeenten door zelf te distribueeren? Wij hebben toen een bedrijf overgenomen en een groot net aangelegd, en nu worden wij als onwaardi- gen beschouwd. Hij zal daarom volgaarne zijn stem aan het voorstel van B. en W. ge- yen. De heer Hellinga is het eens met den heer Schipper, echter vraagt hij of het nieuw af Le sluiten contract al bekend is en of dat ver- laging van het bestaande tarief inhoudt. De .voorzitter zegt dat juist ten aanzien van de -tarieven, die het P.E.N, in rekening brengt, geen verlaging is te verwachten. Wordt het besluit tot eigen opwekking van electriciteit doorgevoerd, vraagt hij verder. De voorzit- iter zegt dat dit altijd nog opnieuw in den raad kcrnt. Dit is alleen een principe-besluit, jiWat is dan het praktisch resultaat vraagt 'hij verder, waarop de burgemeester ant- iwoordt dat wij dan de gelegenheid krijgen !bij den minister van Waterstaat aan te too nen dat de tarieven te hoog zijn. De heer Aukes vraagt hierop of er nog een ander contract is dan het modelcontract, waarop de burgemeester neen zegt. Ja, maar gaat de heer Aukes verder, de provincie heeft jtoch nog eigen tarieven voor levering aan ;huis. Ja, dat is zeker, antwoordt de burge meester, maar dan zouden wij het bedrijf aan de P.E.N, over moeten doen en dat is niet aan de orde. De heer Aukes betreurt het dat B. en W eerst heden met de stukken in den raad ko men, waarop de burgemeester herhaalt dat zij niet in staat zijn geweest eerder te komen. Wij hebben altijd nog hoop gehad dat Ged. jSiaten de gestie van het P.E.N, niet zouden go.dkeuren. i De heeren De Vries en De Nijs gaan vol- komen met de voorstellen accoord. I De laatste zegt dat het P.E.N., dat een winst maakt van 900.000, wel de tarieven kan verlajgen, maar door dat niet te doen een onsociale daad stelt, door de gemeenten die zelf distribueeren zulke hooge tarieven jte berekenen. Zijn meening is, dat het P.E.N, door de tarieven hoog te houden, wil trach- ften de distribute van de G.E.B. in handen jte krijgen. Hij haalt daarbij aan wat vroeger /door het P.E.N, gepropageerd werd, n.l. en gros levering en nu ook wil leveren aan huis ^Tenslotte wordt dit laatste nog eens duide- pijk uiteengezet door den heer Schipper, die .van meening ie dat men de gemeenten op [deze wijze niet mag behandelen. Nadat de [heer Aukes gevraagd heeft of B. en W. heb ben onderzocht of het financieel mogelijk is om directe stroomlevering te verkrijgen, zegt ;'de burgemeester dat dit niet door B. en W. onderzocht behoeft te worden. Dat moet van het P.E.N, uitgaan. Van B. en W. is daartoe nooit een voorstel te verwachten. Nadat nog nader een en ander is bespro- ken wordt het voorstel in stemming gebracht en aangenomen met 9 tegen 1 stem. Tegen de heer Aukes. Hierna sluitipg. WINKEL. Door de spiegelruit in een banket- bakkersetalage gesprongen. Zaterdagvoormiddag omstreeks half elf werd de bebouwde kom in ernstige opschud- ding gebracht door een span forsche polder- paarden, dat met een boerenwagen achter zich op hoi was geslagen. Vermoedelijk door het schrikken voor een auto, was de bespanning ter hoogte van den 'korenmolen op hoi geslagen. De voerman die aanvankelijk trachtte de paarden weder in zijn machi te krijgen, kon dit niet bereiken, in- tegendeel, het ging steeds harder en haastig trachtte ieder die op den weg was, een veilig beenkomen te zoeken. De voerman was in- middels van den wagen gesprongen. Bij het raadhuis gekomen, had het span een zoo groote vaart, dat het niet links of rechts afging, doch rechtuit vloog tegen den banketbakkerswinkel van den heer L. Zander ^£5e. Jfropte spiegelruit. brak eg de paarden sprongen er gedeeltelijk door tot in den winkel. In een kort oogenblik werd daar een ru'ine aangericht. Buiten- en binnenruiten waren aan stukken De uitstalkast met in- houd was geheel vernield en het verdere deel van den winkel was ten deele ontzet en be- dekt met glasscherven. Een der paarden stond bijna geheel in den winkel en het andere voor de faelft. De voorkant van den wagen was met zulk een kracht tegen den buitenmuur aangekomen, dat deze geheel is ingedrukt. Onmiddellijk waren vele behulpzamen aanwezig, doch zoo eenvoudig liet zich dit niet aanzien, want het doorwerken der zeer schichtige paarden kon de rui'ne slechts ver- grooten. Wij meenen een waardeerend woord te moeten ridden tot den heer S. van Splunter, door wiens optreden verder onheil is voor- komen. Vastberaden drong deze zich tusschen wagen en paarden om de niet zonder ge- vaar zijnds bewerking te verrichten, n.l. het losmaken van de strengen, waardoor de paarden los kwamen van den wagen en deze achteruitgereden kon worden. Toen de paar den zich los gevoelden, gelukte het vrij spoe- dig ze uit hun ongewone omgeving terug te brengen. De voerman was overspannen en licht gewond en klaagde over inwendige pijn. De paarden waren door insnijding van glas op verschillende plaatsen bloedend ver- wond en hulp van een veearts moest daar- voor worden ingeroepen. De bewoners van het perceel, die juist aan de koffie zaten, wa ren door de plotselingen schok ernstig ge- schrokken. Er was groote belangstelling, die nog lang voortduurde. De materieele schade is groot. De bespanning behoorde aan den heer P. Geel, landbouwer in den Groetpolder. LIMMEN. Voor eenigen tijd hebben we gemeld dat voor een verkiezing van -2 bestuursleden van den Groot-Limmerpolder bezwaren waren ingediend bij Ged. Staten, omdat de publica- tie voor de stemming niet aan de letter van het reglement voldeed. Ged. Staten hebben toen de stemming ongeldig verklaard. Daar- na heeft een nieuwe stemming plaats gehad waarbij niet minder dan 109 stemmen zijn uitgebracht. Het resultaat is dat de recla- manten geen succes hebben gehad. De heeren J. Meijne en P. van Til zijn voor de tweede maal gekozen. Door de Limmer Burgerwacht is een onderlinge wedstrijd gehouden, waarvoor groote deelname bestond. De prijzen werden behaald door H. Metselaar, D. Schoenmaker en G. Commandeur, zijnde de schutters met een aantal punten van resp. 45, 44 en 44 punten. De bedoeling is om aan alle schut ters een verrassing te bereiden, waarom een beroep op de burgerij zal worden gedaan HEILOO. De heer Th. B. Brand, voorzitter van de aid. van den Nationalen Bond „Het Mobill- saite kruis", heeft voor deze functie bedankt. In hem verliest de bond, waarvan hij vanaf de oprichting voorzitter was, een ijverig be- stuurslid. DE STREEK. Er bestaat hier gedurende den laatsten tijd een voldoende vraag naar bloemkool uit Duitschland, wat de prijs van het product natuurlijk ten goede komt. De soort Lecerf, die aardig begint op te ruimen, gold de laat ste dagen 18—/ 22; kortbeen 20—/ 26; tweede soort 1015; derde soort 2— 4.50 per 100 stuks. HEERHUGOWAARD EN OTERLEEK. UITSI.AG VEILING, gehouden bij opboa, op Zaterdag 19 October 1929, des middags 12 uur, in het caf6 „Noord-Holland" van den heer M de Boer, bij de Friesche Brug, ten overstaan van Mr. C. J. de Lange, notaris, te Alkmaar. I. Een huis en erf en diverse perceelen weiland en eenig bouw- land, aan den Jan Glijnisweg en den Zuider Oterleekweg te Heerhu- gowaard, te zamen groot 12.54.70 H.A., geveild in 29 perceelen, welke tezamen in bod staan op 34.810 II. De huismanswoning met boet. schuur, veestalling, erf en weiland aan den Dorpsweg te Oterleek, te samen groot 5.24 H.A.. welke per ceelen tezamen in bod staan op 13.810 Totaal 48.620 De afslag en combination blijven bepaald op Zaterdag 26 October 1929 des middags 12 uur, in bovengenoemd cafe. HEEMSKERK. Onze op een na oudste inwoner, de heer Kl. de Jong, heeft de vorige week zijn 92sten geboortedag herdacht. Ook dit oudje geniet nog eene goede ge- zondheid. BEVERWIJK. Schorseneeren. Door een bekend opkooper worden in de omgeving van Beverwijk de lste Schorsenee ren opgekocht voor 20 per 100 Kg. HOORN. De restauratie van den bekenden Mariatoren of „Kruittoren" zal worden ter hand geno- men. De aanbesteding van het werk heeft binnenkort plaats. VAN HASSELT CONTRA BRENNINKMEIJER. Een mededeeling van C. A Naar aanleiding der verslagen betreffende de behandeling voor den. Hoogen Raad van het verzoek tot cassatie van het door het Hof gewezen arrest in de zaak der Firma Van Flasselt contra de N. V. C A. Brennink meijer's Confectiebedrijven, verzoekt de Di- rectie der laatstgepoemde N. V. om het vol- gende te willen opnemen: In genoemde verslagen wordt allereerst ten onrechte medegedeeld, dat tegen onze firma een vordering wegens oneerlijke con currence zou zijn ingesteld. Dit is geheel on juist en kan dan ook niet onweersproken blij ven. De mededeeling nog in dit verband, dat cnze Firma in hooger beroep is veroordeeld tot betaling van een schadevergoeding, moet npodzakelnk deg schijn .wekke veroordeeling ter zake dier oneerlijke concur rence zou zijn uitgesproken. Dit is natuurlijk evenzeer onjuist. Tot goed begrip voor het publiek van hetgeen wel geschied is, mogc door ons kortelings het volgende in herinne- ring worden gebracht. In de jaren 1922/1923 werden door de Firma Van Hasselt in hare etalages voortdu- lend goederen lager geprijsd dan in haar winkel. Op tijden, dat de winkel gesloten was, b.v. des Zondags, werden door haar in de etalages-zelfs goederen geprijsd op onge veer de helft van de verkoopwaarde. De Fir ma Van Hasselt weigerde echter stelselmatig die lager geprijsde artikelen te verkoopen. Hiertegenover werd door C. A. de tactiek toegepast, om te trachten deze laaggeprijsd- goederen uit de etalages van Van Hasselt te doen wegkoopen. Allereerst gebeurde dit door het personeel van C. A.; toen Van Hasselt aan dezen weigerde te verkoopen, door vrouwen, die daartoe door C. A. wa ren aangezocht. Werd door Van Hasselt ver- ondersteld, dat deze laaggeprijsde artikelen gevraagd werden door iemand, die handelde in opdracht van C. A., dan werden de goederen door Van Hasselt met inktstempels onbruikbaar gemaakt. Dit trof echter in de practijk niet alleen koopsters, die namens C. A. kwamen, maar evenzeer anderen, die met geen van beide Firma's iets uitstaande hadden, en gaf natuurlijk aanleiding tot groote verontwaardiging van den kant van het publiek. De tactiek van C. A. nu tot het doen op- koopen van ver beneden de waarde geprijsde goederen uit de etalages van Van Hasselt is door alle rechtscolleges, voor wie de zaak in behandeling kwam, toegejuicht, althans ge billijkt. De President der Rechtbank noemde Van Hasselt's handelwijze de loyale concur rence, en wat C. A. deed,niet een poging om haar eigen handelsdebiet ten koste van Van Hasselt te vergrooten, doch de opzet om zich zelve te vrijwaren voor schade door een poging om te voorkomen, dat Van Hasselt naar debiet ten koste van C. A. zou ver grooten. De Rechtbank noemde de methode van Van Hasselt een laakbare handelwijze en was van oordeel, dat C. A., trachtende die op overigens niet ongeoorloofde wijze te belet- ten, niets onbehoorlijks deed. Ook het Hof onderschreef dat oordeel. De Rechtbank oordeelde, dat de handelin- gen der Firma Van Hasselt aan den goeden naam van den handel en den winkelstand in het algemeen ernstig afbreuk deden, en dai zij bij het publiek terecht verontwaardiging moest wekken. De President der Rechtbank noemde het volkomen begrijpelijk, dat het ge- zond verstand van het publiek zich keert te gen den koopman, die niet verkoopen wil, wat hij ten verkoop heeft aangeboden, nog wel met opgave van den prijs, hetgeen hem tegenover ieder, die op zijn aanbod ingaat en betalen wil, tot levering verplicht. De bewering, welke ook in de recente pers verslagen is geuit, dat C. A. opdracht zou hebben gegeven tot het veroorzaken van rel- letjes bij Van Hasselt, is noch door de Recht bank, noch door het Hof bewezen geacht. De Rechtbank overwoog in^haar vonnis, dat Van Hasselt zelf aan die relletjes aan- stonds een einde had kunnen maken door haar onbehoorlijke practijken te laten varen. Het Hof heeft niettemin op een onderdeel der vordering onze Firma tot schadeveigoeding veroordeeld en wel op grond van de overwe- ging, dat C. A. onder de gegeven omstan- digheden zich niet gehouden zou hebben aan de zorgvuldigheid, die in het verkeer be- taamt ten aanzien van een's anders belang Tegen dit o.i. volkomen onbevredigende oordeel is door ons cassatie ingesteld, waar van de uitspraak nog moet worden afge- wacht. Hoe deze uitspraak echter ook zal zijn, vast staat reeds thans, dat deze nimmer over een vraag van oneerlijke concutrentie kan loopen. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. (Mondelinge uitspraak 18 October 1929 C. H. H. te Alkmaar, overtreding kieswet, 0.50 boete of 1 dag hechtenis. J. W. te Zuidscharwoude, overtreding ar- beidswet, 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. G. te Egmond aan Zee, loopen over ver- boden grond, 4 boete of 1 week tucht- school. J. E., C. de B. te Schoorl, overtreding ijk- wet, de le 6 x 2 boete of 6 x 2 dagen hech tenis, de 2e 5 x 2 boeten of 5 x 2 dagen hechtenis. G. M. te Schoorl, K W. te Egmond aan Zee, M. H. G., J. M. te Oudendijk, dronken- schap, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. P. Z., P. K. te Egmondbinnen, C. K. te Limmen, overtreding leerplichtwet, de le 7 boete of 7 dagen hechtenis, de 2e 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 3e 8 boete of 8 dagen hechtenis. D. de R., J. K. te Heiloo, S. H. te Haar lem, K. W. te Egmond aan Zee, K. L. M. te Velsen, J. C. de R., M. fe. te Bergen, M. A. P., F. A. H. S., J. C. v. H. te Alkmaar, J. B. te Lutjewinkel, C. P. te Rotterdam, A. H. te Amsterdam, G. H. G. te Anna Paulowna, overtreding politieverordening, de 1, 2, 7, 11 ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 3, 12, 13 ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 4, 9 ieder 1 boete of 1 dag hechtenis, de 5, 8 en 14 ieder 4 boete of 4 dagen hech tenis, de 6 10 boete of 10 dagen hechtenis, de 10 3 boete of 1 week tuchtschool. M. P., S. 0., E. O., P. O. P. te Bergen, J. H. L. te Beverwijk, J. J. C. B. te Haarlem, Th. H. ESy te Egmond aan Zee, P. S., H. T. te Uitgeest, A. S. te Castricum, P. J. v. d. B. te 's-Gravenhage, A. B. te Oudendijk, D. de B. te Heerhugowaard, J. S. te Noord- scharwoude, S. D le St. Pancras, G. S. te Zuid- en Noordschermer, F. W. A., A. O., C. de G. te Oudorp, H. F. te Medemblik, D. P. te Warmenhuizen, P. B. te Amsterdam, D. J. T. K. te Schagen, W K„ P. B„ G. P. de N., M. A. P., C. E., W. H., J. K. te Alk maar, overtreding motor- en rijwielwet, de I, 2, 13, 14, 15, 18, 24, 25, 26, 27 ieder f 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 3, 4, 7, 8, 9, 19, 21, 23 ieder 4 boete of 4 dagen hechte nis, de 5 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 6/10 boete of 10 dagen hechtenis, de 10 f 5 boete of 1 week tuchtschool, de 11 15 boete of 15 dagen hechtenis, de 12, 20 ieder 7 boete of 7 dagen hechtenis, de 16 en 29 ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 17 12 boete of 12 dagen hechtenis, de 22 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 28 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 30 3 boete of 1 DE LANGENDIJKER GROENTE- VEILINGEN. Wie de lectuur in tuinbouwbladen volgt, komt tot de ontdekking, dat ook in de kringen van den tuinbouw zich voortdurend vraag- stukken en moeilijkheden voordoen, welke een ongestoorde ontwikkeling van dezen tak van bestaan belemmeren. Dat de tuinbouworganisaties, geleid door de.vertrou- wensmannen der tuinders, zich voortdurend moeten bezig houden met deze vraagstukken, is duidelijk. Dat dit soms niet zoo gemakkelijk gaat, dat tegenstrijdige meeningen en belan- gen vaak tegen elkander botsen evenzoo. In de laatste weken stond het adres van de Alge- meene Vereeniging voor Bloembollencultuur, gericht aan de gemeentebesturen en waarin een teeltverbod voor bepaalde soorten van aardappelen verzocht wordt, in verband met de vatbaarheid voor wratziekte, in veler be langstelling. In Anna Paulowna, in Winkel en andere plaatsen voldeed de gemfenteraad aan dat verzoek; in verschillende andere werd besloten zich tot de tuinbouworganisaties te wenden om advies in deze belangrijke aange- legenheid. De Langendijker Groenten-Centrale wil van een teeltverbod niets weten; de ver gadering van den Proef- en Schooltuin Kenne- merland stond nog meer afzijdig tegenover deze kwestie. Uit de gevoerde besprekingen kon men opmaken, dat hier deskundigen aan het woord waren en dat het een zeer gevaar- lijke weg zou zijn, dien men zou inslaan, als verschillende gemeentebesturen aan het ge noemde verzoek gevolg zouden geven. Men zou veel verliezen en slechts weinig winnen, vooral als in de plaats van de Bravo, die zeer veel nuttige eigenschappen bezit, al is ze dan bijzonder vatbaar voor wratziekte, niet een an- dere aardappelsoort in de plaats kon worden gesteld, die de eerste kon vervangen. Schot- sche muizen zijn ook zeer vatbaar voor wrat ziekte. Niemand, die er aan Langendijk of in De Streek aan denkt, den verbouw van dezen aardappel te verbieden, daar hetde aardappe! is voor export. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben reeds een besluit van enkele gemeente besturen vernietigd, die een teeltverbod in- voerden. In Gelderland en Overijsel zijn over dit vraagstuk ook belangrijke vergaderingen gehouden, en ook daar was men het er over eens, dat plaatselijke teeltverboden uit den booze waren. Voor de Bravo sprak zich uit voor een landelijk teeltverbod. We vreezen, dat er nog heel wat water door Rijn en IJsel zal stroomen, eer de regeering tot dien maat- regel overgaat. En tevens kunnen we nu wel sannemen, dat de gemeentebesturen, die nog geen beslissing genomen hebben op het boven- bedoelde adres, er nu niet meer toe zullen overgaan. Bijzonder druk is het de laatste week ge worden met den winterkool-oogst. Met man en macht, van's morgens tot's avonds, is men aan't werk, om de kool, die als een bakerkindje wordt behandeld, naar de boeten of schuren te brengen. Op de winterkool heeft de tuinbou- wer zijn hoop gevestigd. De tegenwoordige prijzen geven echter nog weinig hoop, al kan daaruit geen conclusie worden getrokken Wel zijn ze oorzaak, dat voor te veld staande '•flol niet die hooge prijzen worden besteed als verleden jaar. Draaihartigheid heeft op sommige akkers weer heel wat waardeloos gemaakt. De oogst zal ook wel niet bijzonder ruim zijn. Nog al tijd zoekt men naar den uitvinder van een middel tegen die gevreesde ziekte. Ze zijn er al bij tientallen geweest, die uitvinders, maar steeds nog woekert de ziekte voort en maakt haar slachtoffers. In de Streek experimenteert men weer. Deskundigen uit Wageningen, mannen van den Plantenziektekundigen Dients komen er bij te pas. De tuinbouwers twijfelen en zien meer heil in de zekerheid van een oordeelkundig toegepasten wisselbouw dan in het ongewisse van het uit te vinden be- strijdingsmiddel. De afgeloopen week was vocr onze tuinders niet bijzonder opwekkend. Rammenas, die kort geleden nog tot 5 opbracht, moest het nu met 0.90 per 100 K.G. stellen. Druiven, hoewel vrij duur, werden in zeer geringe hoe- veelheid aangevoerd en brachten 7286 cent per K.G. op. Tomaten, die maar een keer wer den geveild, tot een hoeveelheid van 400 K.G golden voor A-kwaliteit tot bijna 14; C bracht 9.80 op en CC slechts 2.10—/2.50 Chineesche kool schijnt nog maar niet te willen inburgeren. Dinsdag werd ze aan de Broeker veiling voor 1.80—/ 4.70 verkocht. te Noord-Scharwoude voor 0.70f 4.90; Zaterdag waren de noteeringen aan beide vei lingen resp. 1.60—/ 3.20 en 1.50—/ 4 per 100 stuks. In totaal werden ruim 20.000 stuks geveild. Met de aardappelprijzen is het voor de tuinbouwers droevig gesteld, hoewel de aan voer nog 25 spoorwagens beliep, een zeer groote hoeveelheid voor de tweede helft van Ovtober. Voor Schotsche muizen is nog de be- spottlijke prijs van 1.40 betaald. We hoor- den, dat veehouders ze er voor wilden hebben De maximum-prijs was 2. Voor Eigenhei- mers werd van 1.60—/ 3 betaald; goede blauwe winteraardappelen brachten ongeveer 3 op. Voor Bravo, de in den laatsten tijd zoo berucht geworden aardappel, kon van 1.80 2.20 worden gemaakt. Drielingen werden voor 1.80/3, Duken voor 2, Graafjes voor 3.10 verkocht. De bloemkoolaanvoer bepaalde zich in hoofdzaak tot de veiling van de L.G.C. n.l. 55000 stuks, tegen ruim 5000 te Noord- Scharwoude. Den eersten dag bracht ze aan de Broeker veiling 618.30 op; in den loop der week werden de prijzen beteiVrij dag werd 10.70—/ 25.80 besteed, Zaterdag 7.60f 22.90. Aan de veiling van den N.M.B. waren de prijzen op genoemde dagen resp. 9.70—/ 10.70, 10.10—/ 16 'en 14.10—/ 17,50. Roode kool kon de prijs der vorige week niet handhaven. Aan de L.G.C.-veiling werd aan vankelijk 2.505.30 gemaakt, Zaterdag was deze prijs gezakt tot 2—/ 4.60. Aan de Noord-Scharwouder veiling waren deze no teeringen 3.10—/ 5.90 en 2.10—/ 3.80. De aanvoer bedroeg 69 spoorwagens, waar van 41 aan de veiling der L.G.C. Gele kool bracht ook geen hooge prijzen op Voor de grootere soorten werd van 3.10 3.50 besteed, welke prijzen in den loop der week tot 2.502.80 terugliepen. Het kleine, mooie goed was wat beter gedispo- neerd. Maandag werd als maximumsprijs 4.30 betaald, Zaterdag 5.40 te Broek en 5.60 te Noord-Scharwoude. De totale aan- g< V de L.G.C.-veiling. Gelukkig werden voor witte kool niet meei die lage prijzen gegeven als de vorige week, hoewel die ook deze week nog niet hoog wa ren. De laagste prijs, welke aan de veiling van den N.M.B. werd betaald was 1, te Broek 1.10. De hoogste prijs was in den aanvang 1.40, op het eind der week kon voor de mooiste en beste 2.20 worden ge maakt. De aanvoer is buitengewoon groot, de aanvraag uit het buitenland gering; vandaar de lage prijzen. Ongeveer 105 spoorwagens van 10.000 K.G. werden aan beide markten eveild; te Noord-Scharwoude alleen 72 oor Deensche witte kool bestaat ook nog niet de gewenschte animo, zoodat ze slechts van 1.804 opbracht. Voor uien werden nog iets lagere prijzen besteed dan de vorige week. Maandag kon nog een doorsnee-prijs van 3.60 worden ge maakt, Woensdag teekenden we een noteering van f 1.902.80 aan, Zaterdag 2.70— 3.40. Te Noord-Scharwoude, de uienmarkt, kon toen slechts 2.50—/ 2.90 worden be- dongen. Drielingen waren al zeer laag 2; nep bracht Maandag aan de veiling van den Noordermarktbond 4.10—/ 4.70 op, Zater dag 2.904.20. Grove uien li«>en ook achteruit. Aan de Broeker veiling Maandag 4.80—/ 5, Zaterdag 3.30-/ 3.60, te Noord-Scharwoude resp. 4.20—/ 4.50 en 3—/ 3.30. Met het voortschrijden van het seizoen ver- mindert ook de aanvoer van boonen. Mooie spercieboonen konden 25 en meer opbren- gen; minder mooi goed bracht het tot 10— f 15. Snijboonen waren bijzonder gewild; mooie malsche boonen golden tot 45 cent per K.G. De laagst besteede prijs was 15.40. Bieten worden zeer slecht betaald een prijs van 1.202, Die Maandag te Noord- Scharwoude werd besteed, is toch ver beneden het middelmatige. Zaterdag brachten ze te Noord-Scharwoude 1.30/2.70, te Broek 12.90 op. De aanvoer beliep 10 spoor wagens. Peen is ook al niet gezocht. Aan de veiling der L.G.C. werd van 1.30—/ 2.50 betaald, aan die van den N.M.B. 1.70—/ 2.20 voor groote en 1.201.70 voor kleine. In totaal werden aan beide veilingen 20 spoor- vagens aangevoerd. WARMENHUIZEN. Veilingsoverzicht van 12—19 Oct. De aanvoer van de hoofdproducten van deze veiling worden in dezen tijd met den dag grooter. Als in de komende weken de bowwers de kool gaan snijcien, om ze in de verschillende schuren te leggen, zal de aan voer nog veel meer stijgen. Hoofdzakelijk komen aan die soorten kool aan de markt, die niet best den geheelen winter kunnen wor den bewaard. Er zai vermoedelijk wel weer genoeg kool worden geteeld om te bewaren. Er zijn dit jaar wederom een'ge nieuwe schu-1 ren bijgebouwd, om den stetds giooteren voorraad te kunnen bergen. De aanvoer van de roode kool was Donderdag feeds 55000 K.G. De prijs was deze week niet hooger, eerder iets lager. Boven de 5 werd er weinig besteed. Het meeste ging van de hand voor 3—/ 4 per 100 K.G. De grootste soorten en minder mooie kwaliteit ging van 2—/ 2.50. Gele Kool is er weer weinig aangevoerd deze week. Woensdag kwam nog een partij aan de markt van 1200 K.G. welke 4.50 opbracht. Er schijnt weinig Gele Kool te zijn verbouwd, zoo min als van dat artikel thans wordt aangebracht. De Witte Kool herstelde iets in prijs. Was in het laatst der vorige week deze niet meer waard dan hoogstens 1.20, de laatste dagen werd er weinig beneden dien prijs verkocht en was de markt van 1.20 tot 1.40, Deensche witten brachten op 2 tot 2.50 per 100 Kg. De aanvoer was enkele dagen meer dan 130.000 Kg. of ongeveer 13 wagons. Peen was deze week gemiddeld 2 per 100 Kg. met een aanvoer van enkele dagen die reeds tot 9250 Kg. liep. Roode bieten brachten op van 2.50 tot 3.40 per 100 Kg. naar ge- lang ze groot of klein waren. De kleine bie ten van een half pond hoogstens zijn het meest gewild. Groote muizen aardappelen kunnen niet meer dan 1.70 opbrengen. Blauwe aardappelen 2.50 tot 3.20 per 100 Kg. Eigenheimers 2.20 en een partijtje Graafjes kregen den hoogsten prijs van 3.50 voor deze week. Donderdag en Zater dag was er nog een aanvoer van 9000 Kg. Gele nep was in prijs iets lager. De meeste dagen was ze niet hooger dan van 4 tot 4.20 en werd er zelfs beneden de 4 ver kocht. Uien waren ook lager, gemiddeld 3.50 per 100 Kg. De grove die anders hooger zijn, brachten ongeveer denzelfden prijs op. Een enkele dag iets boven de /4.50. Dinsdag en Donderdag was er een flinke aanvoer van boven de 12000 Kg. Die enkele dagen dat er bloemkool aan de markt was, bracht le soort op van 12 tot 15 cts. per stuk, 2e soort is weinig waard, niet meer dan 3 cts. per stuk. Deze week werden er meer dan 50 wagons verzonden inhoudende ver schillende producten, die hier aan de veiling werden aangebracht. KEURING VAN Z A AILING V RUCHTE N Naar aanleiding van de in 1927 door de Luntersche Tuinbouwvereeniging gehouden Nationale tentoonstelling van zaailingvruch- ten is door deze vereeniging en de Ned. Pomo- logische Vereeniging Hoofdafdeeling Fruit- teelt der Ned. Heidemaatschappij1 besloten in het vervolg samen te werken. De nationale tentoonstellingen welke tot nu toe eens in de 25 jaren werden gehouden, zul- len thans eens in de 5 jaren plaats vinden. Voorts worden door de Ned. Pomologische Vereeniging jaarlijks meerdere keuringen ge houden en zullen op de 5 jaarlijksche tentoon stellingen alleen voor prijzen in aanmerking komen die vruchten, welke op de jaarlijksche keuringen reeds zijn bekroond. De eerste keuring zal binnenkort worden gehouden. Op de jaarlijksche keuringen kunnen wor den ingezonden: a. Zaailingvruchten in Nederland gewon- nen. b. Voor den inzender minder bekende vruch; ten, ter op naamstelling. c. Vrucnten van uit het buitenland ingevoer- de varieteiten, welke hier te lande gekweekt zijn. d. Varieteiten, welke plaatselijk goed be kend staan. Regleimaten van de keuringen kunnen worden aangevraagd bij de Ned. Pomolog:- sche Vereeniging Hoofdafdeeling Fruittyc't aao dec i le_ Ju -

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7