DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. SCHILDER-DECORATEUR Het Russisch-Chineesche conflict De foestand in Afghanistan. De Chineesche burgeraorlog. De corruptiezaak-Sklarek. Oerwereld in het Oerwoud No. 251 1929 A&awiwueittsprfjs Mj voornitbetaUng per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 et Adrertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco fi.T. Bock-en flandelsdr. v.h. Hcrms. Coster Zoon, Yoordam C9. Tel. Aflministr. No. 3. Rcdactie No. 33. DOtfDERDAtt Uit het PaHement Buitenland NOQRD-HOLL. ST00MWASSGHER1J VAN It ROM. Het Volksbegehren. —Ml Dit nummei bestaat nit 2 bladen. Honderfl een en dertigste Jaargang Direcfeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Post giro 37060 24 0CT01ISt.ro Den Haag, 23 October 1920. De Tweede Kamer is hedenmiddag begon- fien met het amendement van den heer Jan ter Laan (S.D.A.P.) op art. 119 der Ambte- narenwet betrefiende inhouding, beslag en korting van bezoldiging te verwerpen met 62 tegen 17 stemmen. Men zal zich ongetwijfeld herinneren, dat daarover wel reeds den vori- gen dag was gestemd, maar dat toen bleek, dat het quorum niet meer aanwezig was. Daarna is de Kamer voortgegaan met de behandeling van het ontwerp en zij is er mee gereed gekomen: om tien minuten voor half zeven is het voorstel zonder stemming goed- gekeurd, nadat de voorzitter bij niet gereed komen een avondvergadering op morgen in uitzicht had gesteld. Maar eer het zoover was, is er nog menig woordje gesproken. De heer Jan ter Laan had namelijk op art. 125, aangevende wat de algemeene Maatregel van Bestuur betreffende aanstelling, schorsing, bezoldiging enz. moest bevatten, hetgeen dan als norm zou moeten dienen voor de regelin- gen door de lagere besturen voor hun perso- neel te treffen, een omvangrijk amendement ingediend. Hij wilde onder meer be pa aid zien, dat bij schorsing de voile bezoldiging zou doorgaan, dat het georganiseerd overleg bij de vaststelling van den bestuursmaatregel zou worden gekend, dat wat voor de rijksamb- t-naren zou worden bepaald een minimum recht zou zijn voor de ambtenaren van lagere besturen enz. Daarover is lang en breed gesproken, soms nog al heftig en vaak breedvoerig, maar de heer Ter Laan heeft toch geen succes kunnen boeken. Wij willen hier niet over het debat uit- weiden, nu het amendement niet aangenomen is, ook niet toen op raad des voorzitters de voorsteller het zoodanig formuleerde, dat er over elk punt afzonderlijk kon worden ge stemd en we constateeren dus slechts, dat al- leen de soc.-dem. met den heer Floris Vos er voor stemden (bij de zaak van het georga niseerd overleg voegden zich alleen de Vrij - zinnig-democraten bij de voorstemmers) en dat dus de meerderheid van tegenstanders groot was. Toch heeft de heer Ter Laan nog een succesje te boeken gekregen. Bij art. 133 was namelijk bepaald, dat binnen twee jaar aan de bepalingen van het zooeven genoemde art. 125 uitvoering moest worden gegeven De heer Ter Laan stelde voor dien termijn op den jaar te bepalen en minister Donner nam dat onmiddellijk over. Van alle kanten vielen den heer Ter Laan gelukwenschen ten deel, bewijzende, dat toch nog niet alle gemoede- ljjkheid bij ons Lagerhuis is verdwenen. De heer Boon (Lib.) wilde nog een artikel ingevoegd zien, bepalende, dat de gehuwde ambtenares de voile beschikking over het door haar verdiende geld zou hebben, in overeen- stemming dus met art. 1637f van de wet op het arbeidseontract. Twee bezwaren werden daartegen door den minister geopperd. Ten eerste, dat een dergelijke privaatrechtelijkp bepaling niet op haar plaats is in een publiek- rechtelijke regeling en dat ze bovendien beter op haar plaats zou zijn in de in voorbereiding zijnde regeling van het huwelijksgoederen- recht. De heer Boon gaf zich evenwel niet ge- wonnen, doch met 38 tegen 34 stemmen werd zijn amendement verworpen. En daarop is het ontwerp zonder stemming goedgekeurd. Morgen komt eerst een aantal kleinere wetsontwerpen aan de orde, vervolgens een wijziging van de Pensioenwet 1922, daarna een herziening van de bepalingen op de cura- teele met't oog op de drankzuchtigen en dan ten slotte de interpellatie-Wijnkoop over de Maastrichtsche relletjes. Beweerd wordt, dat zich daaruit een verre van vriendelijk debat zal ontwikkelen. De „Daily Chronicle" meent, dat het voor geheel Europa van enorm belang is, dat Briand minister van buitenlandsche zaken blijft. Ook de Duitsche bladen maken zich be- zorgd over hetgeen te gebeuren staat. Het Berliner Tageblatt" herinnert er aan, dat Briand zelf bij het overnemen van het kabi- net-Poincare verklaarde, dat zijn kabinet slechts een „vacantie-kabinet" was. Het is in- derdaad dan ook slechts tweemaal voor het Parlement verschenen: den 31en Juli 1.1. en gisteren, den dag van zijn val. De „Vorwarts" betoogt, dat volgens de logica van het parlementaire stelsel thans tengevolge van de linksche overwinning een „ruk naar links" plaats diende te vinden. Doch een meerderheidsvorming naar links is nu in Frankrijk, evenals in 1927, slechts mo- gelijk met behulp der socialisten. De meer derheid der socialistische fractie is ongetwij feld voor een actieve regeeringspolitiek, de meerderheid van den laatsten partijdag ech- ter tegen. Het blad hoopt niettemin dat het socialisme in Frankrijk, evenals dat in Enge- land en Duitschland, spoedig zijn aandeel zal opeischen in de macht, welke het krach tens zijn sterkte en beteekenis toekomt. De „Deutsche Tageszeitung" is ongerust. Want daar het in den grond der zaak om Briand's buitenlandsche politiek gaat, dus voor alles om de ontruiming, en Briand voor het voortzetten dezer politiek onvoorwaarde- lijk vertrouwen eischte, is door de afwijzing van dezen eisch ook de onvoorwaardelijke continui'teit der Fransche regeeringspolitiek opnieuw onzeker geworden. En wat zeggen de Fransche bladen zelf? De „Petit Parisien" herinnert er aan, dat dezelfde Kamer, die op 1 Aug. bij meerder heid van stemmen het kabinet machtigde de onderhandelingen te Den Haag te voeren, het kabinet met elf stemmen in de minder- heid gebracht heeft nog voordat de onder handelingen tot een einde zijn gebracht Naar het blad meent is er in de Kamer slechts een werkelijk stevige en duurzame meerderheid en wel die, welke Poincare bij de vorming van zijn oude kabinet, na de wei gering van de radicaal-socialisten, om zich been geschaard had. Deze meerderheid om vat de socialistische republikeinen tot de ge- matigde elementen van de Marin-groep. In dit geval zou men kunnen verwachten, dai Andre Tardieu minister-president werd. Een andere mogelijkheid is het minister-president- schap van den socialist Paul Boncour met steun der radicalen. Een bondgenootschap tusschen de socialisten en de radicalen zou echter geen meerderheid geven en beide par- tijen moeten daarvoor de steun van de repu- blikeinsche socialisten en de linksch-radica- len hebben. Een groot deel der parlementsleden, schrijft de „Petit Parisien" verder, is van meening dat na een weigering der socialisten de radi calen gaarne de vorming van een concentra- tiekabinet op zich zullen nemen. De vraag is dus te weten of Frankrijk een linksch kabinet met Paul-Bancour, een kabinet-Tardieu of een dertiende kabinet-Briand zal krijgen, waarbij het blad het laatst nog het waar- schijnlijkst acht. Het „Journal" verklaart dat de val van Briand, zoo kort na den dood van Strese- mann, voor de stemming over het „Volksbe- gehren" in Duitschland, tijdens de intema- tionale financieele onderhandelingen, waarop de arbeid van de Haagsche conference nog moet worden beeindigd, onafzienbare gevol gen kan hebben. De „Echo de Paris" verklaart, dat de voor- naamste oorzaak van den val der regeering te zoeken is in de onrust, die een gedeelte van het Fransche volk heeft aangegrepen toen het den loop der Fransche buitenlandsche politiek op de conference te Den Haag volg- de. Iedereen heeft de draagwijdte van de Fransche conoessies berekend, daar men vrees- de in zake de ontruiming van het Rijnland voor een voldongen feit te worden geplaatst. Intusschen is ook de binnenlandsche politiek van grooten invloed geweest. Tenslotte, zegt het blad, is Briand zijn eigen doodgraver ge weest. Hij heeft zich niet van zijn gewoon sprekerstalent bediend en heeft ook niet ge- tracht het hart der Kamer in beroering te brengen. Hij is in het geheel niet als leider opgetreden en heeft zijn troepen niet ter ver- dediging opgeroepen, zooals zij van hem hadden mogen verwachten. Daarentegen heeft hij in de eerste plaats van zijn eigen aftreden gesproken. Het blad betreurt de af- wezigheid van PoincarA Met een man van zijn wil en zijn karakter had de stemming een heel andere wending genomen. Het blad wijst er tenslotte op, dat in de wandelgangen der Kamer een nieuw kabinet- Briand niet uitgesloten wordt geacht. Men Is van meening, dat Briand dan het ministerie van buitenlandsche zaken zal nemen en dat Tardieu het ambt van minister-president zal worden aangeboden. *3agelijksch overzicht. het AFTREDEN VAN HET KABINET-BRIAND. Persstemmen uit Duitschland, Eng eland en Frankrijk; ongerust- heid over de te volgen buitenland sche politiek van Frankrijk; wie wordt Briand's opvolger? Het plotselinge aftreden van het kabinet- Briand heeft ook in het buitenland groote verrassingen veroorzaakt. En die verrassin- gen blijken over't algemeen op ongerustheid te baseeren. Zoo bijvoorbeeld in Engeland. Officieel of officieus heeft men daar zijn houding nog niet bepaald, maar men kan ge- inakkelijk raden, dat met het oog op de a.s. tweede Haagsche Conference en de Vloot- bijeenkomst te Londen de val van Briand buitengewoon betreurd wordt. Blijkbaar be staat echter de hoop, dat in een nieuw mini sterie toch dezelfde minister van buitenland sche zaken gehandhaafd blijft. Slechts enkele ochtendkranten schrjjven uitvoerig over den val van Briand. De „Ti- mes" zegt, dat de nederlaag van Briand' als een ongeluk moet worden beschouwd, niet al leen voor Frankrijk, doth voor geheel Euro- pa. Als minister van buitenlandsche zaken heeft Briand zich voor de zaak des vredes buitengewoon verdienstelijk gemaakt en het zou een buitengewoon ongeluk zijn als Bri and juist op dit oogenblik gedwongen zou worden zijn werk te onderbreken. Tenslotte stelt het blad vast, dat de Haagsche over- eenkomsten niet in gevaar gebracht worden, zelfs al zou Briand geen premier meer wor den; want er blijft hoop, dat hij minister van buitenlandsche zaken blijft. Een aanslag op den Kroonprins van Italie. Bij het graf van den onbekenden soldaat. Een onbekende lostte een schot. Hedenmorgen heeft een aanslag plaats gehad op den Italiaanschen prins Um- berto, die op het oogenblik te Brussel vertoeft in verband met rijn verloving met prinses Marie Jos6 van Belgie. De prins begaf zich hedenmorgen naar het graf van den onbekenden soldaat om een krans op het graf te leggen. Jnist op het moment, dat hij uit de auto stapte, drong een onbekende uit de me- nigte naar voren en loste een schot in de richting van den prins. Het schot raakte den helm van een politieagent. Daarna trachtte de onbekende dader den prins te naderen. Hij werd evenwel onmiddellijk door de politic en omstan- ders gegrepen. Zij wierpen zich op den man en ontwapenden hem, waarna zij hem tegen de aanvallen van het publiek moesten verdedigen. De prins bleef, nadat de aanslag was gepleegd, zeer kalm en begaf zich naar het graf van den onbekenden soldaat, dat beneden de straathoogte is gelegen. Hij legde daarna den krans op het graf en onderhield zich met den minis ter van oorlog. Vervolgens inspecteerde hij de eere- wacht en begaf zich toen weer in de auto, waarbij hij luide door het publiek werd toegejuicht. De dader van den mislukten aanslag werd onmiddellijk weggevoerd. Opnieuw huiszoeking in het Russisch consulaat te Charbin. Reuter meldt uit Tokio: Volgens een bericht uit Charbin heeft de Chineesche politie aldaar huiszoeking gedaan in het Russische consulaat-generaal. Het on- derzoek duurde 4 uur en er werden 3 zich in het consulaat bevindende Russen gearres- teerd. Het Chineesche communique zegt, dat de huiszoeking geschiedde ten gevolge van ont- vangen inlichCngen, volgens welke de com- munisten een complot hadden gesmeed om te Charbin onlusten te organiseeren met het consulaat als basis. Na de huiszoeking zijn er 18 Russen ge- arresteerd, waaronder de waarschijnlijke lei der. Het consulaatgebouw was sedert het ver- trek van den Russische consul gesloten en stond onder bescherming van den Duitschen consul. Mandsjoerije wil rechtstreeks met Moskou onderhandelen. Naar Reuter uit Peking meldt, heeft men daar uit geloofwaardige bron te Moekden vernomen, dat op de bijeenkomst van de Mandsjoerijsche hoof den de goeverneur van Kirin verklaard heeft, dat de onderhandelin gen van de regeering te Nanking met Berlijn inzake het geschil met Rusland over den Chi- neeschen Oosterspoorweg mislukt zijn en dat Rusland waarschijnlijk ernstige maatregelen zal nemen. Mandsjoerije heeft de regeering te Moekden opgedragen buiten Nanking om met Moskou te onderhandelen over de oplossing van het geschil. Habib Oellah gevangen? Geruchten van verschillende zijden. Telegrammen uit Moskou maar ook van de Perzische grens behelzen dat Habib Oel lah zich met zijn eersten minister Said Hus sein aan de troepen van Walli Khan zou heb ben overgegeven, en reeds onder geleide naar Kaboel onderweg is. Hij heeft zijn volledige or.derwerping aan het gezag van Nadir Khan aangeboden De nieuwe koning heeft gelukwenschen en betuigingen van trouw van alle Afgaansche gezantschappen in Europa en Azie gekregen. Hij heeft de ministers van Aman Oellah in hun waardigheden hersteld en met de groote kooplieden te Kaboel onderhandeld over een leening om de regeering te kunnen voortzet ten. Een overwinning van generaal Feng. Het is Dinsdag naar Vaz Dias uit Peking verneemt, aan het leger van generaal Feng na een strijd, die drie dagen heeft geduurd, gelukt het front van de Chineesche regee- ringstroepen 127 K.M. van Hankou te door- breken. Men verwacht, dat Feng de stad Hankou zal innemen. Het leger van Feng heeft in deze gevechten twee duizend gevan- genen gemaakt en zeventien zware stukken geschut en vele machinegeweren buit ge maakt Communistische manifestaties te Peking. Het is den autoriteiten gelukt communis tische manifestaties te Peking te onderdruk- ken. Het aantal gearresteerden is intusschen tot 600 gestegen. In Tientsin is de staat van beleg afgekondigd omdat de communisten trachtten nieuwe demonstraties te houden. De Chineesche politie heeft Dinsdag te Pe king een communistische samenzwering ont- dekt, die tot doel had aanslagen op Tsjang Kai Sjek en andere leidende personen van de regeering te Nanking te organiseeren. Naar aanleiding van de aanvallen op trams zijn gisteravond te Peking een duizendtal jin- riksjatrekkers aangehouden en in een kamp gefnterneerd in afwachting van de beslissing, die de overheid ten opzichte van hun oproer zal nemen. MEVROUW! Alvorens Uw wasch uit huis te doen, overtuigt U dan eerst waar en hoe Uw wasch wordt behan- deld. Onze inrichting stellen wij steeds ter bezichtiging. Onze prijzen zijn de laagste, ter- wijl het niet noodig is Uw goede- ren te merken. Alle goederen zijn tegen brand- en transportschade verzekerd. Het verbod aan ambtenaren. De Kreissynode Berlin I heeft een resolu- tie aangenomen, waarbij zonder stelling te nemen ten opzichte van de vraag der staats- politiek, verklaard wordt, dat zij opkomt tegen elke poging tot het oefenen van persoonlijken invloed en tot bcperking van de gewetensvrij- heid in het bijzonder der rijks- en staats- en gemeenteambtenaren door de regeering, daar zij in zulke gedragingen een ernstige schen- ding zien van door de grondwet gewaarborg- de rechten. De D.-nationale klacht voor het Staatsgerechtshof. In het verslag van de behandeling voor het Staatsgerechtshof te Leipzig van de klacht der D.-nationale fractie uit den Pruisischen Landdag inzake de vrijheid der ambtenaren om voor het Volksbegehren te stemmen, heeft blijkens een uitvoerig telegram van het W. B de vertegenwoordiger van de Pruissische regeering dr. Badt een verklaring afgelegd. Hij wees erop, dat de Pruisische "premier van meening is, dat een authentieke interpre- tatie van zijn in den Landdag afgelegde regeeringsverklaring niet noodig is en dit des te minder, daar het thans slechts gaat en gaan kan om een voorloopige beschikking (nl. om de regeering een verder optreden te beletten). Wanneer de klagende partij den wensch koesterde eenige aanvullende verkla- ringen van den premier te krijgen, dan was bij de langdurige debatten in den Landdag tijd genoeg voor zulk een verklaring. Indien zulk een vraag indertijd ware gedaan, dan zou zij ongetwijfeld beantwoord zijn. Op den thans door de klagende partij ingeslagen weg om den premier tot eenige verklaring te dwin- gen, is deze echter niet van plan haar te vol gen. Mocht het Hof tegen de verwachting in voor de beslissing in de hoofdzaak nog de be antwoording van eenige vraag nuttig achten, dan raadt de premier aan hem bepaalde ge- formuleerde vragen langs den gebruikelijken weg te doen toekomen, waarop dan schrifte- lijk zal worden geantwoord. Bij de voorzetting van de debatten wees de advocaat van de klagende partij, Seelmann, er o.a. nog op, dat par. vier van het Volksbe gehren uitsluitend gericht was op de toekomst. Waarschijnlijk zal het Hof zijn beslissing laat op den middag geven. Dwang tot teekenen en hiet-teekenen. De „Frankl. Z." vermeldt een mededeeling van de „Abend", volgens welke in West- prignitz een grootgrondbezitter zijn arbeiders en arbeidsters op een wagen naar het gemeen- tebestuur bracht en hen daar dwong op de lijsten te teekenen onder bedreiging, dat zij anders ontslagen zouden worden. In een vergadering van de Stahlhelm heeft de werkgever verklaard dat, wanneer de mi nister van binnenlandsche zaken zijn ambte naren dwingt niet te teekenen, hij het recht heeft zijn personeel te dwingen wel te teeke nen. Steeds nieuwe onthullingen. Bij de Dinsdag gehouden verhooren kon een der in verband met de zaak- Sklarek be- schuldigde personen schriftelijk aantoonen, dat de hem ten laste gelegde feiten niet door hem waren gepleegd, of dat de zaak geheel anders stond, dan men tot dusver had aange nomen. Deze stukken zijn door het O. M. nauwkeurig onderzocht, waarbij de ernstige VOLKSUNIVERSITEIT. Tweede opvoering van de UFA-FILM: Dierenleven in de wildernissen van het Amazone-dal, toelichting door W. F. DORGELO, op Maandag 28 October a.s., daar gister door een uitverkochte zaal valan teleurgesteld moesten worden. NEEMT TIJDIG KAARTENUitleenbureau Leeszaal van 3 tot 5 en 7 tot 9 uur. verdenking ontstond, dat er met deze papieren iets niet in orde was en dat de voorgelegde be- wijsstukken vervalscht waren. Om hierin opheldering te brengen heeft daarop het O. M. in de woningen der gebr. Sklarek en bij hun naasle bloedverwanten bij verrassing een grondige huiszoeking gedaan. Volgens de „Voss. Ztg." bleek, dat bepaalde documenten, in plaats van in de.kantoren, in de woningen der Sklareks zijn opgesteld. Wijders bleek, dat deze geschriften, die op het oog zeer oud waren, in werkelijkheid pas in de laatste weken waren vervaardigd. Thans is de verdenking tegen eenige amb tenaren, beschuldigd zich aan ernstige straf- bare daden te hebben schuldig gemaakt, zoo groot geworden, dat volgens het blad een arrestatie buiten den eigenlijken kring der Sklareks dezer dagen kan worden verwacht. Vrijheid van spreken. Burgemeester Scholz heeft aan alle ambte naren van het stedelijk centraal bestuur ver- lof gegeven voor alle gerechtelijke autoritei ten getuigenis af te leggen. Aan de burge- meesters der Berlijnsche districten is verzocht den districtsambtenaren hetzelfde verlof te geven. met Ambachtsschoolopleiding gevraagd. Jn. DE LEEUW, Voordam 7, Telef. 750. De Sklareks waren, zooals men weet, in bijzondere cellen geplaatst en worden door be- proefde beambten bewaakt, zoodat men hoop- te, dat niets meer zou worden binnengesmok- keld. Dit blijkt echter niet het geval te zijn. 1 De beambten hebben n.l. vastgesteld, dat de Sklareks weer in het bezit waren van cognac en wijn. Het geval krijgt bijzondere beteekenis, omdat een der beambten zou heb ben bemerkt, dat een der verdedigers, n.l. de advocaat mr. Punge, in zijn aktentasch de dranken in de cellen smokkelden. Het O. M. werd op de hoogte gesteld; de cellen werden doorzocht en men stelde vast, dat de Eklareks inderdaad over drank beschikten. Advocaat Punge is tot nader order verboden in het hui3 van bewaring te komen. Het toezicht op de cellen der gebroeders is weer verscherpt. Be- zoeken mogen slechts onder controle plaats vinden. Mochten de mededeelingen van den beambte juist blijken, dan zal de heer Punge vervolgd worden. Een dranksmokkelende advocaat?. In het huis van bewaring te Moabit is men een nieuw geval van het binnensmokkelen van drank in de cellen van gebroeders Sklarek op het spoor gekomen. Weer drank in de cellen van de Sklareks. Zooals men zich zal herinneren, waren enkelen tijd geleden bij bet doorzoeken van de de cellen, van de gebroeders Sklarek een flesch roode wijn en een flesch cognac gevon- den. De Sklareks werden daarop naar andere cellen overgebracht en onder streng toezicht geplaatst. Men vermoedde eerst, dat zij er in waren geslaagd een cipier om te koopen, maar dit kon niet bewezen worden. In hun nieuwe cellen zijn bij een onderzoek opnieuw roode wijn en cognac en geneeskundige mid- delen aan den dag gekomen. Het blijkt nu, dat een van de verdedigers deze geschenken voor zijn clienten had meegebracht. De auto- riteiten hebben den advocaat voorloopig den toegang tot het huis van bewaring ontzegd. Het is niet uitgesioten dat nog verdere maat regelen tegen hem zullen worden getroffen. Schneider, de in zijn functie geschorschte burgemeestet van het district Berlijn-midden is opnieuw door den off icier van justitie ver- hoord. Hij verklaarde in het geheel vijf pak- ken bij de gebroeders Sklarek te hebben ge- kocht; drie daarvan heeft hij betaald, de cu rator heeft thans van Schneider de betaling van de twee andere pakken geeischt. Brunn het Duitech-nationaal lid van den Rijksdag, die als lid van de fractie was ge- schorst in verband met de zaak-Sklarek, heeft ontslag genomen als lid van de Duitsch- nationale partij, nadat een voorstel om uit- sluiting bij het partijbestuur was ingediend. Een ernstig spoorwegonge- luk bij Neurenberg. 3 dooden en 10 zwaar gewonden, De spoorwegdirectie te Neurenberg deelt telefonisoh mede, dat tegen 11 uur heden morgen de D-trein no. 39 uit Berlijn bij het station Reichelsdorff ingereden is on den D-trein no, 389 uit Miinchen. ALKMAA1SC CURRANT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1