J>astol gelden deposito verleenen credieten Gemesnteraad van Aikmaar. Raferafisch Weerbericht. '8* AGENDA Stadsnieuws AMUTERDAHSCHE BEUR Telegrammen Sport Kerk en school I CONTROLEEREKti VAN BOEKEN. Donderdag 24 October. 2 uur, De Unie, Ned. Ver. van Huisvrou- wen, gezellige theemiddag (11-jarig be- staan). 7.30 uur, Cinema Americain: De Zwoe- gers (boven 14 jaar). 7.30 uur, A. B. T.Zijn laatste nacht (bo ven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: West of Zanzi bar (boven 18 jaar). 8 uur, Kapelkerk, Neerbosch-samenkomst, zangkoor. 1 7.30 uur, Stompetoren, in de zaak van den heer Kamsteeg, feestconcert zangvereeniging „Crescendo". Vrijdag 25 October 3 uur, 't Gulden Vlies, matinee Don-Ko- zakkenkoor Platoff. 8 uur, dancing Harmonie, Nutsavond, voordracht mevr. Mien Emeis—van Buuren met een letterkundig progra'mma van Belgi- sche schrijvers. i'r Koemarkt te Schoorl. 8 uur, Oranjehotel te Bergen, lezing prof. !Bonger: „De rol van de groote mannen in de :geschiedenis". Volgens tot nu toe ontvangen berichten zijn er 3 dooden, 10 ernstig gewonden en 18 lichtgewonden. Zoo werden twee postbeambten uit Miin- chen en een spoorwegconducteur gedood Onder de emstige gewonden's, na tot dus- ver kon worden vastgesteld een stoker, een machinist en onder de overige gewonden is een Spanjaard. Alle 10 ernstig gewonden zijn naar het ziekenhuis te Neurenberg overgebracht. De opruimingswerkzaamheden zijn in vollen gang. Na tot dusver kan worden nagegaan is het ongeluk waarschijnlijk ontstaan, doordat de sneltrein D 39 bij het verlaten van het station Reichelsdorff door een onveilig sig- naal is gereden, waardoor de sneltrein D 389, die juist passeerde, in de flank werd aange- reden I>e locomotieven en twee personenrijtuigen ontspoorden. Reichelsdorff ligt ongeveer 8 K.M. van Neurenberg. DE HEER VAN DRUNEN NIET TOEGELATEN. De raad vergaderde hedenmiddag ten e6n ure. De publieke tribune was ditmaal flink bezet, in hoofdzaak met soc.-dem. kie- zers en leden van de soc.-dem. Vrouwen- club, die blijkbaar belangstellend waren naar de installatie van de nieuwe soc.- dem. raadsleden. Er heerschte een zekere spanning in de raadszaal, toen alien gezeten waren en de voorzitter zijn plaats innam en de ambtsketen omdeed, om dc vergadering te openen. i De v o o r z i,t t e r stelde allereerst de kennisgeving aan de orde van de ont- slagname van 4 soc.-dem. raadsleden. Niet alleen de bevolking, doch ook de raad was er door getroffen, als door een donderslag bij helderen hemel. Niemand zal hebben bevroed, dat zij zouden af- treden door oneenigheid in eigen partij. Het past niet daarover te oordeelen, wel past een woord van afscheid aan de vier leden en speciaal aan den heer Westerhof. Een raadsvergadering zonder den heer Westerhof, die een bijzondere rol vervul- de, zal men zich niet hebben kunnen denken. Er was geen onderwerp of hij liet zich er over hooren. De raad was vaak van oordeel, dat wanneer hij niet gesproken had, de zaak niet van alle kanten bekeken was, al had een groot deel bezwaren tegen zijn taktiek. Hij streed echter met energie voor zijn be- ginselen en ons past daarvoor een woord van erkentelijkheid. (Instemming). Spr. benoemde hierna in de commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven Mr. Kusters, Vogelaar en Sietsma, omdat de leden van de soc.-dem. fractie, die thans lid van den raad zijn, den wensch te kennen hebben gegeven geen deel van de commissie te willen uitmaken. Ter onderzoek van de geloofsbrieven werd de vergadering geschorst. In de commissie kwam naar voren dat de heer v. Drunen aanvankelijk als raadslid had bedankt en daarbij niet het vorzoek gedaan had om onder op de lijst van de benoembaren geplaatst te worden. Een geval gelijk aan dat van de hee- ren Westerhof c.s., zoodat, wanneer tot toelating van den heer v. Drunen werd besloten, ook tevens beslist was, dat de vier raadsleden, die bedankten bij een vacature toegelaten moeten worden. In de commissie kwam d~ meening mar voren, dat het wenschelijk was, dat in hoogere instantie hierover beslist werd. Een lid voerde hiertegen aan, dat de wet niet spreekt van een tijd waarin het verzoek moet worden gedaan en raads lid is, zoolang zijn opvolger niet is gein- stalleerd en dus het recht heeft na zijn ontslagname alsnog een dergelijk ver zoek te doen. Hiertegen werd aangevoerd, dat een lid van een door den raad benoemde commissie, oog geen lid is, als hij be dankt heeft, zoodang zijn opvolger niet is aangewezen. Als dit niet het geval is dan zou er niet van een vacature in een college gespro.;en kunnen worden. De besprekingen vorderden hierdoor meer tijd dan in dergelijke gevallen ge- woonlijk het geval is. Om tien voor half drie kwam de com missie weder ter vergadering. Namens de commissie bracht de heer Vogelaar verslag uit. In orde waren bevonden de geloofsbrieven van de drie, doch ten aanzien van den heer van Drunen besloot de commissie oenstem- mig tot niet-toelating, zij het dan niet op dezelfde gronden. v "V r j heer Van Drunen had 11 Augustus 1927 bedankt met ingang van 1 Sept. '27. I er kwam hij daarop terug en dit werd niet in orde bevonden. De commissie heeft als meerderheid zich op het standpunt geplaatst, dat de verklaring gelijktiir'i<ir moet geschieu„... Eit gel'" --k voor het geval-Wcsterhof. Dit meent alleen de meerderheid der commissie, doch 66nstemmig oordeelt de corp^'~^ dat da heer v. Drunen in i--:' geval foutiei ;s. Voorgesteld wordt het volgende be- sluit te nemen: De Raad der gemeente Aikmaar; Gezien het besluit van den voorzitter van het Centraal Stembureau te Aikmaar van 27 September 1929, houdcnde de aanwijzing van den heer H. van Drunen als lid van den Gemeenteraad ir. de vacature ontstaan door het niet aanvaarden van hare benoeming van mevr. van't VeerKwantes, zulks in ver- band met een oo 17 Augustus 1927 door den heer H. van Drunen te Aikmaar gericht schrijven aan het Centraal Stembureau, dat hij geplaatst wil blijven op de lijst van candi- daten die bij opvolgirig tot leden van den Raad kunnen worden benoemd verklaard; Gezien een schrijven van den heer H. van Drunen van 11 Augustus 1927 aan den Raad gericht houdende de mededeeling dat hij ontslag neemt als lid van den Raad met ingang van 1 September 1927; Gezien den geloofsbrief van den heer H. van Drunen op 2 October 1929 ingezonden; Overwegende dat volgens artikel 16a der Gemeentewet zoowel zij, die hunne benoe ming tot lid van den Raad niet hebben aan- genomen als zij, die opgehouden hebben lid van den Raad te zijn geacht worden bij het later openvallen van een plaats nog op de lijst voor te komen, indien zij hun verlangen daartoe schrifteliji: aan het Hoofdstembureau hebben medegedeeld; Overwegende echttr dat dit ten aanzien van den heer H. van Drunen niet het geval is; Overwegende immers dat de heer H. van Drunen op 11 Augustus 1927 te kennen heeft gegeven dat hij met ingang van 1 September 1927 ontslag nam als lid van den Raad; daarbij echter niet berichtende dat hij geen zitting zou nemen als lid van den nieuwen Raad en zijn benoeming daarvoor niet te aanvaarden Overwegende dat de zittingsduur van den ouden Raad eindigde op 6 September, zoo dat de heer van Drunen gedurende het tijd- vak van 1 tot 6 September geen zitting in dit college heeft gehad; Overwegende dat de door den heer Van Drunen op 17 Augustus 1927 ingezonden verklaring dan ook betrekking had op het tijdvak van 1 tot 6 September en ten aan zien van het tijdperk, gedurende hetwelk de tegenwoordige Raad zitting heeft, geen ver klaring is ingezonden dat genoemde heer ge plaatst wilde blijven op de lijst van candida- ten die bij opvolging tot leden van den Raad kunnen worden benoemd verklaard, zoodat hij ten onrechte door den Voorzitter van het Centraal Stembureau als lid van den Raad is aangewezen en hij niet alszoodanig kan worden toegelaten; Overwegende ten overvloede dat zelfs als men ten onrechte mocht aannemen dat de beide brieven van 11 en 17, Augustus 1927 mede betrekking zouden hebben op den thans zitting hebbenden Raad, genoemde heer evenmin als raadslid kan worden toegelaten; Overwegende immers dat in dat geval de heer van Drunen op 11 Augustus 1927 be dankt heeft als lid van den Raad, zonder daarbij de verklaring af te leggen dat hij geplaatst wilde blijven op de lijst van candi date^ die bij opvolging tot leden van den Raad kunnen worden benoemd verklaard; Overwegende dat hij weliswaar in zijn schrijVen d.d. 17 Aug. 1927 hierop terug is gekomen, door deze verklaring alsnog in te zenden, doch de Raad van oordeel is dat dit niet meer toelaatbaar was. daar de.logische en normale opvatting van het wettelijk ar tikel deze is, dat iemand op het tijdstip waar- op hij ontslag neemt, de keuze heeft en daarvan op dat tijdstip moet laten blijken tusschen een voorgoed breken van de ban- den met de gemeente of slechts een voorwaar- delijk terugtreden, met openlating van de mogelijkheid om later wederom terug te keeren; Overwegende dat de heer van Drunen de eerste keuze heeft gedaan en het niet meer mogelijk is daarop later terug te komen; Overwegende dat dus ook op deze gron den de heer van Drunen niet als lid van den Raad kan worden toegelaten; Besluit: den heer H. van Drunen te Aikmaar niet toe te laten als lid van den Gemeenteraad. De heer Sietsma oordeelde, dat naar zijn meening art. 16a gemeentewet deze materie niet regelt, waarom hij zich meent ce moeten verzetten tegen de tweede overweging. Met de ecrste gaat hij accoord. (Zie vervolg pag. 1 tweede blad.) Laatste berichten. DE MOORD TE ROTTERDAM. Nog een be'angrifke getuige. Gistermiddag heeft zich nog een belang- rijke getuige bij de politic aangemeld. Het is een man, die op den avond van den moord omstreeks kwart over zes den ver- dachte tegen het lijf is geloopen in een uri- noir vlak bij de Coolsche straat, waar het slachtoffer woonde. Door publicatie van het portrei van ver- dachte is deze getuige tot zijn verklaring gekomen. Het onderzoek naar het rijwiel wordt voortgezet. De rivierpolitie dregt in de Schie en in het Verbindingskanaal Voorts verzocht de commissaris van poli- litie het personeel van rijwielbewaarplaatsen in de omgeving, vooral aan de stations, zich goed te bedenken, of er niet iemand, overeen- komend met verdachte, een rijwiel heeft ge- stald op den dag van den moord of vlak daarna. DOOR DEN TREIN GEO RE PEN. Womsdagmiddag omstreeks 5 uur werd de heer P., ambtenaar der posterijen te Venlo, toen hij zich per rijwiel over den onbewaakten overweg aan den St. Joosterweg te Echt in de rich ting van Roermond begaf, door den uit k voor blankekindon Is Neder- tandsch Fabrikaat Maastricht komenden sneltrein gegrepen en een eind weggeslingerd. Met een emstige hoofdwonde en een arm- breuk werd de man opgenomen. In zeer ern- stigen toestand werd hij naar Venlo overge bracht. Het rijwiel werd totaal versplinterd. De machinist van den sneltrein had voor het passeeren van den overweg signalen gegeven. DE VLIEGER DITEMAN NOG NIET TERECHT. Tot nu toe (12 uur des namiddags) is in Engeland geen enkel bericht ontvangen van den Amerikaanschen vlieger Diteman, die New Foundland Woensdagavond verliet om te trachten Londen te bereiken. Langs den Zuidelijke en Westelijke kust van Ierland is te trachten Londen te bereiken. Langs de evenwel zonder resultaat. DE GRAF ZEPPELIN TE FRIEDRICHSHAFEN GELAND. De „Graf Zeppelin" is te 13.24 uur weer vlot te Friedrichshafen geland TWEEDE KAMER. 's-GRAVENHAGE, 24 October. Na aan- neming van eenige kleine ontwerpen, was aan de orde wijziging der pensioenwet. De heer Gerhard critiseert terugvordering van de aanvullende pensioenen van 1 Juli 1922 af, waarmee eind 1927 begonnen werd, toen het geheele bedrag ineens werd ingehouden. Hij bepleitte instelling van de kortingsbepalingen, subsidiair buiten bij- passing tot dezer wet voor de bij het in werking treden betaxeerde inkomsten. MINISTER REIJMER NAAR DE ZUIDERZEEWERKEN. 's-GRAVENHAGE, 24 Oct. De minis ter van Waterstaat begeeft zich he- denavond, vergezeld van den gen.- directeur der Zuiderzeewerken en van ingenieur Rosenwald, administrateur bij zijn departement, op reis voor een bezoek aan de Zuiderzeewerken. Bezocht zullen worden de proefpol- der bij Andijk, de werken aan de Wie- ringermeer en bij Den Oever, de uit- wateringssluis en de groote schutsluis en de verder in aanbouw zijnde wer ken, de werken op het Breezand, de sluisput op het Kornwerderzand en de afsluitdijk aan de Friasche kust. Mr. Reijmer denkt morgenavond in de residentie terug te keeren. ORKANEN. BUENOS-AIRES, 24 Oct. Bij Bolivar werden 15 huizen verwoest, waarbij drie menschen gedood zijn tengevolge van bevige orkanen. Ook uit de provinde Mendozo wordt ernstige stormschade gemeld. In het bizon- der hadden te lijden de voor eenigen tijd door aardbevingen zoo zwaar geteisteide steden San Raphael en Alvear. SLECHT WEER BOVEN SPANJE. MADRID, 24 Oct. Uit geheel Spanje komen berichten binnen over zware on- weders. De kustvaartuigen moesten de havens binnenloopen. In Torre veroorzaakte een wolk- breuk aardschokken, waarbij een man door een vallend rotsblok werd gedood. WIJ NEMEN DE LANGE DE M0RAAZ, ALKMAAR. Z w e m m e n. EEN „OVERDEKTE" TE LEEUWARDEN. De commissie uit den gemeenteraad van Leeuwarden, welke de wenschelijkheid en be- staansmogelijkheid eener op te richten ge- meentelijke overdekte zwem- en badinrichting heeft onderzocht, heeft rapport uitgebracht. Daarin lezen we, dat, zal er een goede zwem- gelegenheid komen, gebouwen en machines voor hooger capaciteit moeten worden ge- maakt, waarbij men als voorbeeld nam de in- richting te Helpman bij Groningen, die bere- kend is voor 200.000 baden per jaar. Een kleinere inrichting meent de commissie beslist te moeten ontraden, daar toch een bassin noo- dig is groot 25 bij 12 Meter. Het daarbij be- hoorend terrein zal een oppervlakte moeten hebben van ongeveer 1000 M2. Als oprich- tingskosten is in totaal gerekend op een be drag van 212.000. De uitgaven worden in totaal begroot op 49.100 en de inkomsten (behalve gedurende de eerste jaren) op 38.200. De commissie is unaniem overtuigd van de wenschelijkheid van oprichting eener overdekte zwem- en badinrichting. De meer derheid der commissie erkent op grond van de haar verstrekte inlichtingen de bestaans- mogelijkheid en spreekt zich uit voor een Ge- meentelijke Inrichting. De minderheid der commissie acht de becijfering alleen juist, als de inrichting zoo noodig met geldelijken steun en medezeggenschap der gemeente door derden worden opgericht en geexploiteerd M o t o r e n. NAJAARSRF.UNIE DER K. N. M. V. Zooals reeds gemeld werd zal de gebrul kelijke najaarsreunie der Koninklijke Neder- landsche Motorwielrijders Vereeniging op Zondag 27 October a.s. te Utrecht plaats .vinden. Ditmaal is als speciale attractie aan de reunie de eerste vertooning verbonden van de buitengewoon interessante K. N. M. V. film 1929. Deze film is opgenomen tijdens de vele geslaagde motorevenementen van het af- geloopen seizoen. Zij omvat toertochten, be- trouwbaarheidsritten, grasbaanraces, de In ternationale T. T. en nog veel meer onder- werpen die den motorrijder interesseeren. Het spreekt wel haast vanzelf, dat weder een enorme drukte verwacht wordt. PER AUTOBUS NAAR DE LICHTSTAD. Nu de laatste dagen zooveel over Amster dam wordt gesproken en zoovele menschen plannen hebben om de verlichting aldaar ge durende Edison-week te gaan zien, is net zeker een goede gedachte geweest van de hee- ren Van Geelen en v. d Berkhoff, directeuren van den Autobusdienst AikmaarHaarlem, om met extra bussen een tocht naar de hoofd- stad mogelijk te maken voor hen, die pas tegen den avond kunnen gaan en voor wie dus terugkeer naar huis per trein niet best moge lijk is. Gisteravond werd de gelegeuheid daartoe voor het eerst geopend. Aanvankelijk werd door velen gevreesd dat er weinig gebruik van zou worden gemaakt, maar hoe anders bleek het te zijn! Niet een, maar twee groote bussen waren noodig, om alle liefhebbers te vervoeren en alien hadden van te voren plaat- sen besproken. Twee personen, die hadden ge- dacht dat het wel zou losloopen en zonder vooraf bespreking hadden plaats genomen, moesten den wagen weer verlaten. Te ruim 7 uur reden de wagens van het Kerkplein, waar zeer vele nieuwsgierigen het vertrek bijwoonden. Met een flink gangetje ging het naar de hoofdstad. Wie gedacht had, dat de passagiers zoo gauw mogelijk naar het centrum der stad zou. den worden gebracht, werd aangenaam ver- rast, toen bleek, dat door een groot aantal straten werd gereden, om den reizigers op ge- makkelijke manier in staat te stellen reeds heel veel van de verlichting te zien. Zij kwa- men nu ook in straten, waar zij zeker niet zouden zijn gekomen, indien zij er niet per voertuig gebracht werden. Hiermee hebben dus de ondernemers van den autobusdienst aller dank verdiend. Te kwart over 10 kwamen de bussen aan het Damrak, waar de reizigers uitstapten en verder tot ruim half 12 vrij waren te doer, wat zij wilden. Dan was het weer verzamelen en na eenig wachten op een paar laatkomers werd de terugtocht aanvaard. Tegen half 2 arriveerden beide wagens weer in de kaasstad. De passagiers waren naar waarnemingen, verricht in den morget van 24 October. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 759.0 te Zurich. Laagste barometerstand 726.7 te Seidis- fjord. Verwachting, geldig tot den avond van 25 October: Aanvankelijk stormachtige tot krachtige, later afnemende Zuidelijke tot west, wind; meest zwaar bewolkt tot betrokken; waar schijnlijk eenige regen; aanvankelijk iets koe- ler STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van de Bildt heden te 9.20 uur aan alle posten: Wordt verwacht storm uit het Zuidwesten. alien hoogst voldaan over den rit, waarbij de chauffeurs in de overgroote drukte in Am sterdam's straten getoond hadden het in hen gestelde vertrouwen waard te zijn. LICHTOP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen en andere voertuigen te 5.16 uur licht op. Voor het examen handenarbeid zijn ge- slaagd de candidaten A. A. M. Kuiper te Ha- renkarspel (voor hout), M. J. Hack te't Zand en W. C. Weenen te Limmen (voor pa pier, carton en klei). Prof. dr. J. H. Boeke, benoemd tot hoogleeraar in de koloniale staathuishoud- kunde aan de rijksuniversiteit te Leiden, zal 15 Januari zijn intreie doen. Prof. Boeke vertoeft voor wetenschappelijke onderzoekingen in Indie. Bij de Ned. Hervormde gemeente te Heerhugowaard en Veenhuizen is beroe- pen de heer J. L. C. ten Bruggecate te Ossendrecht (N.-B.) PROF DR. BLOK Na een korte ongesteldheid is hedenmor- gen in den ouderdom van ruim 74 jaar over- ieden prof. dr. P. J. Blok, oud-hoogleeraar in de Vaderlandsche Geschiedenis aan de Universiteiten te Groningen en Leiden. De overledene werd 10 Jan. 1855 te Den Helder geboren, waar zijn vader hoofd van een school was.- Hij studeerde aan de Leid- sche Universiteit, waar hij in Juni 1879 pro* moveerde tot doctor in de klassieke letteren. van 24 October 1929 Opgmu i .Voordhollanilsch Landbonwciertict. (Oftivangen per draadlooze teleioon). - - - - S. J. A. KEESOM, STEENENBRUG, TEL. 152. Leeraar M. 0. Boekhouden. Lid der Ned. A. v. Accountants. BOLDOOT'S Doos 20 ct. Tube 35 ct. Koers van bedeo te STAATSLEENINGEN. 5 1919 BANK-1NSTELLINGEN. Handel Mpij Cert. v. 1000 Resc Kol. Bank Ned. lnd. Handelsbank Franscbe Banken (3) INDUSTR. OND. B1NNENL. v. Berkels Patent Calv& Oelft Cert. Centrale Suiker Holl. Kunstzijde Margarine Unie Algem. Kunstzijde Unie Philips Gloeilampen Gem. Bezit INDUSTR. A AND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleb. Steel Steel Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Cult. Vorstenl. Dito actions Poerworedjo M1JNBOUW. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr Kon. Petr Perlak RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn Gem. Eig. Scheepvaart Unie Kon. Ned. Stoomboot Niev. Goudriaan TABAKKEN. Oostkust Oude Delij Seoembah Deli Batavia AMER. SPOORWEGEN. Erie Milwaukee Southern Rails Uniou Pacific ..........a Wabash...a *Exdividend. fExtlaim. V orige Koers 102 170t/s 171 232 1591 k 510 227'/, 452 1741/ 388 1071/+ 2207, IMVis 2107, 321 6231/, 410 157 142.80 84 188 ltO 417»/« 4433/, 180v, 2327, 155 -08 184 9 43 421/, 198 bf>78 87 1057, 36Qi/, 397 394 7-i/s 361S/16 1473/4 258 607, PROLONGATIE vorige koers 4i/4 pCt. heden 4 WISSELKOERSEN AMSTERDAM. plm. pi.ni pl.m. pl.m. 1.30 1.45 2.- 2.15 510 510-7 223 223-7 224 22! 7, 182 181 184 1621/, 430 131-26 430-1 433 173-5 172-4 173-5 175-8 568-90 564-70 562-6 1037, 103-J 102|-3| 103-J 203 614 613-4 615-6 612.3 403-5 4037, 1527, 1811-2$ 181-1 177-8 155 425-7j 12 425.1/, 4251-6 225 '254-64 225-6 224-5J 1 <27, 1427, 180 179 171-5 77s 7|-7/. 103 1037, 360 361 360-lVs 396 395-6 397-8 394 393 387 727, 347,-5 347/8.5 34% 249 567, 547,-7 55 pCt. Londen Berlijn Farijs Brussel (Belga) Bazela Weenen p. Scb. 100 Kopenhagen Stockholm Oslo NIET OFF1C1EEL New-York >>i Italic Vorige koers 12.09i3/i4 59.301/, y.77 34.697, 48.07 34.87*/, 66 45 66.6Vi/a 66.45 2J81/, 13 00 Koers op heden 3 uur 12.10 59.317, 9.771/, 34.70 48.08 34.877, 65.45 66.65 66.45 2.48 13 00

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 2