In de Lichtstad. Z^9ers TajdscRiriften Byeaceai Ingezonden stukken Kerk en school Onze Kolonien. LANDBOUW en VEETEELT. Bmnerelagid breeden. Flierdoor zou de brug op het mid den van den weg zijn gekomen. De straat te Oudkarspel is afgewerkt, dank zij de beioonde medewerking van belenden- den. Gebleken is dat de grond, hiervoor noo dig, niet aan den polder toebehoorde. Bij de betrokken eigenaren zijn nieuwe hekken geplaatst. Het paardenpad op den Ambachtsdijk is gedeeltelijk weggenomen. Hoewei men gaarne tot het bestraten hier- van zou overgaan. is het moeilijk een straten- maker te krijgen. Daar de weg op het oogen- hlik zeer rul is, heeft het bestuur 50 M3. basalt aangekocht voor den prijs van 90. De heer Borst is er voor om eerst het zand uit den weg te halen. De voorzitter is van meening dat door toe- voeging van sintels veel bereikt kan worden. Wat betreft den aanleg van waterleiding voor de machine, deelde de voorzitter mede, een onderhoud te hebben gehad met de di- rectie van het Waterleidingbedrijf. Deze zaak ds nog niet afgehandeld. Hoewei er geen baast mee is, is spr. van meening dat het wel Wat lang duurt. De heer Wagenaar vroeg of de polder niet behoefde bij te dragen voor de verhooging der op r it ten van de brug aan den Twuijver- weg. De voorzitter antwoordde dat't na eenige pogingen gelukt is, dat de kosten door de ge- meente Alkmaar gedragen worden. De kasgeldleening van f 10000 is goedge- keurd. De voorzitter zeide, dat deze leening niet voldoende is gebleken, door de verbetering van de brug aan den Twuijverweg. Nu de betalingstermijn is verschenen, is er geen vol doende kasgeld. waarom voorgesteld werd een kasgeldleening aan te gaan van f 2000 tegen een rente van ten hoogste 5 H pCt. De heer Hart wilde de belasting niet ver- hoogen en was van meening dat ook't nage- slacht hieraan moet bijdragen. Spr. stelde voor een leening te sluiten voor den tijd van 10 jaren. Na eenige besprekingen werd besloten een kas geldleening aan te gaan van f 2000 te gen een rente van ten hoogste 5 pCt. De heer J. Pranger die als molenmeester moest aftreden werd met algemeene stemmen weder herkozen. Rondvraag. De heer Hart vroeg naar de bestrating van het Noordeinde van den Ambachtsdijk. Met het tegenwoordige verkeer achtte spr. bestra ting gewenscht, daar dit veel minder zal kosten. De voorzitter was het hiermede eens en geloofde dat het bestuur met het a.s. voor- jaar met een voorstel zal komen. Meerdere heeren waren 't met den voor zitter en den heer Hart eens. De heer Wagenaar vroeg naar aanleiding van den begrootingspost voor 't onderhoud der molens, of het hoogst noodige thans wordt uitgevoerd. De voorzitter antwoordde dat dit steeds gedaan wordt. De heer Swart deelde mede, dat bij de commissie van den ringpolder een verzoekyis ingekomen van de gemeente Harenkarspel om toestemming voor het aanbrengen van een pomp door de kade. voor het water van den kleinen polder dat bij de Geref. kerk ophoudt Hierdoor ontstaat een onaangename reuk. Door 'n pomp kan dit verholpen worden De vergadering kon zich hiermede wel ver- eenigen. Hierna volgde sluiting. Naat wij vernemen heeft het hoofd der school, de heer C. v. d. Abeele .alhier, Vrijdag met gunstig gevolg examen af- gelegd voor het diploma pluimveeteelt. De waarschuwingsborden, aange- vende de maximum-snelheid voor rij- wielen en motorrijtuigen zijn, daar ze opnieuw een verfje moesten hebben, ge- schilderd in de kleuren, zooals de motor- en rijwielwet deze aangeeft, tervvijl te- vens het opschrift met deze wet in over- eenstemming is gebnrht. Daardoor zijn ze een paar vveken van hun plaats ge- weest, hetgeen vermoedelijk niet onge- merkt is gebleven, want we kunnen nu juist niet zeggen, dat het motorrijdend publiek met de voor deze gemeente ge- stelde maximum-snelheid van 20 K.M. rekening hield. Onze dorpsweg leek somtijds wel een racebaan. Zoolang echter de borden nog niet geplaatst wa ren, was de politie niet gerechtigd daar- tegen op te treden. Nu de borden weder- oin geplaatst zijn, zal, zoo vernemen wij, van de politie, tegen t' racen krachtig worden opgetreden, daar de weg veilig moet zijn voor alle verkeer en het veel te hard rijden in de kom der gemeente niet geduld kan worden. Met instemming zagen wij, dat aan de waarschuwingsborden o n afzonderlijk bord is bevestigd met het opschrift, dat motorijtuigen, rij- en voertuigen aan de VVestzijde van den weg moeten worden geplaatst. Ten slotte merken wij op, dat de waar schuwingsborden achter de hekken zijn geplaatst, zoodat het verkeer daarvan geen hinder ondervindt, terwijl de op- schriften duidelijk zichtbaar zijn; naar onze meening een voorbeeld ter navol- ging voor de andere gemeenten aan den Langendijk. AVybert-tabletten on- der het oefenen ter bescherming van de keel, voor het op- treden ter zuivering van de stem.- Gebr. Hoogvorst hebben alhier de oud- ste slagerszaak en genieten een zeer gunstige reputatie. BERGEN. Toen mej. Z. alhier, Dinsdag bij de firma wed. P. aan de Raadhuisstraat een boodschap deed, kwam zij bij het verlaten van den winkel tot de minder aangename ervaring, dat haar rijwiel met een ander was verwisseld. Daar er niemand den winkel was binnen geko- men, moet aan kwade trouw worden ge- dacht. Het vermiste rijwiel had een rij- wielplaatje van 1929, terwijl het achter- gelatene een plaatje van 1927 had. De politie stelt een onderzoek in. Dinsdag herdachten Gebr. Hoog vorst den dag waarop zij voor 25 jaar hun vleeschhouwerij openden. Van vele zijden kwamen gelukwen- schen in, terwijl tal van bloemstukken den winkel versierden. In den loop van den dag kwamen depu'atie's van ver- schillende corporatie's de pubilarissen :omplimenteeren. iter"-*"- HEER-HUGOWAARD. Allerwege zijn onze tuinbouwers druk bezig met het thuishalen van de winierkool, om ze na behoorlijke sorteering in de schuren te bergen. Zeer vele schuren zijn dit jaar weer bijgtbouwd, terwijl nog een aantal onderhanden is, wat ook aan metselaars en timmerlieden druk werk geeft Hoewei het in onzen polder bij uitzon- dering wat druk is met publieke verkoopin- gen, gaan hier roch vrij wat vaste goederen in andere handen over en dit schijnt wel het geheele jaar door te gaan. Dezer dagen geschiedde dit op een afstand van slechts enkele minuten, met twee bedrij- ven en twee huizen, waarin een zaak is ge- vestigd. NOORDSCHARWOUDE. De weg door het Geestmerambachl. Blijkbaar is men het er nog niet over eens, waar de weg door het Geestmerambacht moet komen, daar men Woensdag opmetingen heeft gedaan op het terrein van mej. de wed. J. Ootjers alhier. Bengaalsch vuur, door Herman Midden- dorp. Uitgave N. V. hi. P. Leopold's Uitge- vers-Maatschappij te 's-Gravenhage. Dina Bovenkerk, of liever Erna, zooals ze in tooneelkringen genoemd wordt, heeft in Brussel een zeer bescheiden positie bij het tooneel, maar ze is van een zoo geheel ander gehalte dan haar collega's, dat ze spottender- wijs la vertu de deugd genoemd wordt en meneer Vonckelaers, die haar tot zijn maitresse wilde maken, heeft daarmee dan ook niet het minste succes gehad. Als meneer Weyerman, 'n goedige Holland- sche fabrikant, wiens vrouw overleden is, haar bij zijn vriend Vonckelaers op een par- tijtje ontmoet, wordt hij door haar eenvoud aangetrokken en komt zoo onder den indruk, dat hij besluit haar vaderlijke vri.nd te zijn Hij laat haar studeeren en geeft haar een prettig onafhankelijk leven, totdat hij op de gedacnte komt, dat hij haar wel tot vrouw zou willen hebben. Dan durft de dankbare Erna met te weigeren en zij vertrekt met den rijken fabrikant, die vijf-en-twintig jaar ouder is, naar zijn Limburgsche buitenplaats. Erna, nu Dina geheeten, suggereert zich- zelf, dat zij gelukkig is totdat de ingenieur Frank, de volwassen zoon van Weyerman, met verlof uit Amerika overkomt. Het is duidelijk wat er nu gebeuren gaat. Dina striidt tegen haar zondige maar natuur- lijke liefae voor den man, die in jaren haar gelijke is en tenslotte geeft zij zich aan Frank over. De vader betrapt het tweetal en Dina bieciit haar echtgenoot, dat zij nooit van hem gehouden heeft zooals een man dat van zijn vrouw mag verlangen. Zij verlaat met Frank het veilige tehuis en eerst dan bemerken beiden, dat het gebeurdt hen toch van elkaar vervreemd heeft en dat zij onmogelijk samen kunnen leven. Dina is, zooals haar oude dokter Hubrechts haar ge- teekend heeft, een dweepstertje, een van die menschen, die altijd ergens het eeuwige licht zoeken, dat alleen in de verbeelding bestaat Wat zij er voor houdt is niets dan een beetje Bengaalsch vuur. Weldra laat Frank haar in den steek en omdat ze te trotsch is om naar Weyerman terug te gaan, wendt ze zich tot Vonckelaers en biedt hem wat hij vroeger niet krijgen kon Maar door de scheiding is zij financieel in beter conditie gekomen en Vonckelaers maakt haar tot zijn wettige vrouw. De tragische figuur in dit vlot geschreven werk is de bedrogen echtgenoot, de man, die alles voor zijn vrouw over had, maar die slechts een ding over het hoofd zag, namelijk, dat de natuur zich niet omkoopen laat en dat een man, die tweemaal zoo oud als zijn vrouw is, heel omstandig doet 'n volwassen knap- pen zoon in zijn huis te laten logeeren. Dat is de moraal van deze gesohiedenis en allicht zal men hier of daar deze les nog ter harte kunnen nemen. Bij dezelfde Uitgeversmaatschappij ver- scheen een nieuw werk van S. S. van Dine in de reeds bekende serie, waarin Philo Vance als detective optreedt. In Het Greene-Mysierie geeft deze Ameri- kaansche amateur-detective weer wonderbaar- lijke staaltjes van zijn scherpzinnigheid. Een familie wordt stuk voor stuk op geheimzinnige wijze vermoord en de politie komt weldra tot de overtuiging, dat de dader een der huisge- nooten moet zijn, maar de gebeurtenissen zijn zoo raadselachtig, dat men niemand van de misdaden durft besohuldigen. Dan roept de Officier van Justitie zijn vriend Philo Vance weer te hulp en door rangschikking der feiten en logische rede- neering vindt deze ten slotte de oplossing van het groote raadsel. Natuurlijk is de "dader iemand anders dan men onder het lezen ver* moed zou hebben, maar wij zullen er niet meer van verklappen, zoodat de lezers in spanning zullen blijven. Deze detectiveverhalen onderscheiden zich gunstig van zoo vele andere doordat de intel- lectueel, die het raadsel der misdaad moet op- lossen niet alleen door zijn logica maar ook cp wetenschappelijke gronden ten slotte tot een onfeilbare conclusie komt. Philo Vance is een prachtkerel en de Hol- landsche justitie moeht willen bij groote mis daden een dergelijken speurder tot haar be- schikking te hebben. Verhalen als dit zijn ideale treinlectuur maar minder geschikt om vlak voor het sla- pen gaan te worden gelezen, tenzij men eerst even achter in het boek heeft gekeken en de identiteit van den geheimzinnigen dader heeft kunnen vaststellen. Tj. In de October-aflevering van Neder- landsch Fabrikaat treffen wij als naar ge- woonte allereerst aan een beknopt overzicht „Wat de Vereeniging in de laatste maand deed". Als steeds blijkt hieruit op hoe veel- z'jdig gebied het Bestuur dezer Vereeniging krachtig werkzaam is. Vervolgens wordt de aandacht gevestigd op de nieuwste uitgave der Vereeniging, het kinderspel: „Een reis door Nederland", waaruit blijkt niet het minste van de zijde van hoofden van lagere scholen welk een geweldige belangstelling voor dit spel be staat. Vervolgens is opgenomen de zeer belang- wekkende voordracht van den heer P. Ba rendsen, adjunct-diredeur der Electro Moto- renfabriek „Dordt", ter gelegenheid van de Algemeene Vergadering der Vereeniging ge houden, over het onderwerp: ,,De Toekomst van de Nederlandsche industrie en de toe- komstkansen voor hen, die daarin een werk- kring zoeken". De rubriek „Nieuwtjes uit de Nederland sche Industrie" geeft een aantal korte, be- langwekkende mededeelingen op dit gebied, terwijl vervolgens uit het verslag van de werkzaamheden van de Afdeeling "s-Graven hage der Vereeniging over het jaar 1928 blijkt, dat deze Afdeeling wel zeer prachtig en met zeer veel goed gevolg is opgetreden. In „Voor de Vrouw" geeft ditmaal de Nederlandsche Mode-ontwerper Joan Prae- torius Jr. een bijzonder geslaagd Neder- landsch ontwerp van een dames-avondcape. In de bijdrage „Schooltentoonstellingen" vestigt het Bestuur der Vereeniging de aan- ciacht op hetgeen zij op het oogenblik orga- niseert met het doel op practische wijze het opgroeiend geslacht een denkbeeld te doen krijgen omtrent hetgeen hier te lande wordt vervaardigd en op welke wijze zulks ge- schiedt. (Buiten verantwoordelijkhe'd van de Re- dactie. De opname in deze rubnek, bewijst geenszms dat de redactie ermede instemt). Geachte Redactie, Zou ik s.v.p. voor ondcrstaande regels een plaatsje in uw blad mogen hebben? Onwillekeurig bekruipt mij een gevoel van jalouzie, als ik het uitvoerige bericht lees in de Alkmaarsche Courant over de opening van de Lindenschool. Vooral dat gedeelte van de rede van den burgemeester, waarin hij dank zegt aan den directeur der Gemeen- tewerk.n en aan den heer Kinkenier, roemen- de diens groote liefde voor het werk, dat zeer zeker het kind ten goede zal komen. Het deed mij nogmaals een blik slaan op het raads- verslag van de gem. Oterleek van Vrijdag j.l. Naast het goede, dat de heer Heringa voorstelde voor de nieuw te bouwen school, trof mij, dat hij tevens kwam met het voor stel, om uitstel te vragen tot 1 Januari 1931 voor het onderwijs in de lichamelijke opvoe- ding, waarmee de Raad accoord ging. En dit vind ik te be'reuren. Want wie zijn hiervan de dupe? De gegoede inwoners van Oterleek sturen hun kinderen op 10- en 11-jarigen leeftijd naar Alkmaar op school, waar les in de lichamelijke opvoeding wordt gegeven. Enkele ouders hier getroosten zich de opof- fering zelf de gymnastieklessen voor hun kinderen te bekostigen, doch het overgroote deel der kinderen blijft van dat heilzame on derwijs verstoken. Dadelijk geef ik toe, dat aan de scholen te Oterleek en Stompetoren geen gymnastieklokalen zijn, doch zou het gemeentebestuur het b.v. niet eens in over- weging willen nemen, om zoolang de nieuwe school er nog niet is, in overleg met de ter plaatse bestaande gym. vereenigingen, een locaal voor de schoolkinderen te huren? Kinderen van een Vader, dat liedje wordt hier geleerd op de Zondagsschool. Helaas moeten wij nog dikwijls constateeren, dat het eene kind heel wat meer voorrechten geniet dan het andere. Moge de liefde voor het kind, voor alle kinderen, den Raad der gemeente Oterleek beinvloeden, om het zoowel lichamelijk als geestelijk het beste te geven. U, redactie, dankend voor de gastvrijheid. L. v. d. WAL—DE BOER Stompetoren. REKENEN IN HET LEVEN EN IN DE SCHOOL. Niet al te practisch. Zeer zeker leeren we in de school vele dingen, die ons in het leven niet te licht te pas komen. En nu zou het wel rationed kunnen schijnen, al die dingen maar overboord te gooien, maar door de kinderen erin te oefe nen, dergelijke dingen althans tijdelijk te ont- houden. leeren ze onthouden, ze oefenen er m.a.w. hun geheugen mee en daarom zal de school er nooit voor te vinden zijn, allien het minimum te onderwijzen, dat we in hot dagelijksch leven noodig hebben. Over de leefstof, die men dient te gebruiken valt even- wel te redetwisten. In Amerika denkt men, evenals over zoo- vele dingen, anders dan in Europa en zoo is eenigen tijd geleden een werkje verschenen van dr. A. O. Bowden over ..Consumers' Arhitmetic". De schr. geeft nu in ..School and Society" een korte beschouwing over zijn werkje en zegt, dat de voornaamste conclu- sies ervan zijn: lo. Het geeft een basis voor de keuze van hetgeen op gebied van rekenen op de lagere school geleerd dient te worden 2o. Meer dan 60 pCt. van de bevolking in de Vereen. Staten gebruikt van de rekenkunde meer dan de vier hoofdbewerkingen 2-o De openbare lagere scholen plegen 85 pCt. meer rekenkunde te onderwijzen boven hetgeen van de vier hoofdbewerkingen noodig is voor alle behoeften van het dagelijksch 'even Een bekend hoogleeraar, mathematicus, die veel publiceert critiseerde de opvattingen van dr. Bowden en schreef: „Dr. Bowden zegt, dat er rekenkundige stof is, die hij in de laatste twee maanden niet gebruikt heeft en vraagt nu: waarom schaf- fen we die bij het onderwijs niet af? Maar er zullen in het woordenboek ook wel woorden voorkomen, die hij in dien tijd niet gebruikt heeft. Zou hij nu die wootden widen af- schaffen?." Een van de critici op zijn werkje hcc-ft, zegt de schr. erop gewezen. dat de moeilijkheid niet zoozeer te zoeken is in de hoeveelheid reken- en wiskunde, die ondyrwezen wordt, maar in de domme wijze waaron die dingen onderwezen worden, het onderwijs in die vakken moet ,,gesocialiseerd" worden. ..Prach tig gevonden", zegt Bowden. Alsof er een soort van rekenkunde zou bestaan die on- sociaal is. Voor voortgezet onderwijs geldt hetgeen B. schrijft niet, maar alleen voor het lagere onderwijs en hij schuift alle critiek op zijn denkbeelden op rekening van conserva- tisine en traditie der school. Ziehier een Amerikaansche opvatting Overigens herinnert het Hbld. er aan, dat vele jaren geleden in Amerika al stemmen zijn opgegaan tegen het teveel aan rekenkunde, dat gegeven wordt. Een schrijver wees er eens op, dat in de levenspractijk het lezen minstens vijftien keeren zoo vaak voorkomt als het rekenen en inderdaad de meesten onzer hebben, zooals we in den aanhef al zeiden, het grootste deel der zaken, die ze in de school geleerd hebben, in de levenspractijk niet noodig. Maar bij de lichamelijke opvoe ding leeren we diepe kniebuigingen maken, doch in het leven zal wel nooit iemand, buiten de gymnastiekoefening om die houding noodig hebben. Het gaat daarbij als bij de meeste oefenstof niet om een practisch resul- taat, maar om dat gene, dat vanouds heet: de vormende waarde. Als menschen in hun schooljaren goed Grieksch en vooral Latijn hebben leeren lezen, en ze verwaarloozen, groot geworden hun klassieken zoozeer, dat ze na een aantal jaren zelfs niet uit een zin uit de belio gallico kunnen komen, dan is de beteekenis van de inspanning en de c-efening waardoor die thans vergeten kennis door hen verkregen werd, niet verloren gegaan en dat ziet men wel eens over het hoofd, door het onderwijs al te veel op de levenspractijk te willen inrichten. Maar daarover is al zooveel gezegd en geschreven, dat we daarover maar niet verder willen gaan. Ons doel was alleen, om eens te laten zien, welke denkbeelden in Amerika bestaan maar vooral niet, met het doel, die als voorbeeld ter navol<ring aan te bevelen. Het schijnt ons toe, dat men daar al te practisch wil zijn. GEOLOGISCH EN MINERALOGISCH MUSEUM TE LEIDEN. Een noodtoestand. Men deelt het Hbld. mede, dat de docto- randi, candidaten en andere studenten in de geologie aan de Rijks Universiteit te Leiden een request aan den Minister van Onderwijs, K. en W. hebben gezonden, waarin zij wijzen op den noodtoestand die er heerscht, wat betreft de plaatsruimte in het geologisch en minerajogisch museum aldaar. In een der drie beschikbare vertrekken van 6 X 6 M. als bibliotheek ingericht, moeten thans een aantal palaeontologen den geheelen dag doorbrengen, terwijl in een ander ver- trek, dat tevens bet chemisch laboratorium en de donkere kamer herbergt, een achttal petro- grafen microscopisch, bij zeer onvoldoende daglicht, moeten werken. Dit laatste vertrek was vroeger teekenkamer, zoodat thans het teekenwerk op de gang moet geschieden. Het derde vertrek, dat geregeld gebruikt wordt om aan een dertigtal studenten colleges en praetica te geven, dier.t tevens als werkver- trek voor een groot aantal chemici en bio- logen, die mineralogie of geologie als bijvak hebben. De geologische studenten verzoeken den Minister dringend ertoe mede te werken dat aan dezen onhoudbaren toestand, die een ernstige studie belet, zoo spoedig mogelijk een einde zal gemaakt worden. KAMPONGBRAND. Aneta meldt uit Bima: In de kampong Sari in het district Sape zijn 148 huizen verbrand. De schade be- draagt 8000 gulden. VERDUISTERING. De Raad van Justitie te Batavia veroor- deelde den oud-griffie-beambte Bish wegens verduistering en valsche muiterij tot een ge- vangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden, met last tot zijn onmiddellijke gevangenneming. De eisch was 3 jaar. De officier van justitie eischte tegen H. J. Schroder, wegens verduistering ten nadeele van een auto-firma te Bandoeng een jaar en zes maanden gevangenisstraf. VIJF KOELIES VERBRAND. Bij den brand van de kapoknistallatie op de onderncming Siloowo-Sawangan bij Pe- kalongan zijn vijf koelies verbrand en twee zwaar gewond. De oorzaak van den brand is onbekend. DE ZAAD-AARDRUPS. De wetenschappelijke benaming voor deze rups is Agrotis segetum, en de soortnaatn beteekent „korenminnend", zoodat de Hoi- landsche naam wel goed gekozen is. Veel schade kan de rups aanrichten en ze is heel niet kicskeurig op de soort van plant tot stilling van den honger. Als de rups nog niet volwassen is, voedt ze zich met de bladeren van aardappelen, knollen, koolzaad en zoo ongeveer van al- lerhande veldgewassen. Later in het najaar kruipt ze in den grond, om daar haar roof- bedrijf voort te zetten door het verorberen van plantenwortels. Zoo wordt ze tenslotte een groote, vette, grijsgekleurde rups, aan beide zijden getooid met een bruine streep en met een lichte lijn over den rug. Heeft zij tenslotte genoeg genuttigd, dan ligt ze in een holte in den grond, waar ze weldra in den poptoestand over gaat. Bij het doorwer- ken van den grond vindt men meermalen bruingele poppen. Men doet goed, deze te verzamelen en ze te doen omkomen, opdat er niet uit geboren zullen worden de vlinders van Agrotis segetum, die blijkbaar als on- schuldige wezentjes over de weide fladde- ren, maar die zullen zorgen, dat tal van eieren gelegd worden, waaruit nieuwe vraatzuchtige aardrupsen zullen voortko- men. De vlindertjes van de zaad-aardrupsen zien er mooi uit. De voorvleugels zijn bruin met donker omrande vlekken. Bij de manne- tjes zijn de achtervleugds bijna wit. Bij de wijfjes hier en daar donkergrijs. Ook kent men aan de sprieten de sexen uit elkander. Die bij de wijfjes zijn dun en draadvormig, bij de mannetjes korter, breed gebaard aan den wortel en dun uitloopende naar het ein de. Deze vlinders zijn nachtdieren, maar dik wijls ook ziet men ze bij dag, vooral de man netjes, over het veld vliegen. En dan krijgt men voor deze diertjes wel beschermende ge- voelens, maar die zal men spoedig onder-, drukken, wanneer men weet, dat de wijfjes de draagsters zijn van veel schadeveroor- zaking. Uit een utiliteitsoogpunt dient men vlin ders, poppen en rupsen van deze soort zoo veel mogelijk te vernietigen. Wel vindt men in de vogels trouwe medehelpers, maar lang niet altijd kunnen ze de aardrupsen meester worden, daar deze een verborgen leven lei- den. Toch vangen vele vogelsoorten ook de vlinders gretig, en dat is al veel waard, vooral, wanneer de wijfjes gegrepen worden, alvorens ze voor haar voortplanting hebben zorg gedragen. De vlinders van de Zaad-Aardrups behoo- ren tot de onderorde der Nachtvlinders of Heterocera en tot de familie der Uilen of Noctuidae. J. DAALDER Dz. DE AVONDWEDSTRIJD Gisteravond had in Amsterdam nog een nieuw sportevenement plaats, n.l. een voet- balwedstrijd. Voor deze gebeurtenis was de bdangstelling buitengewoon groot. Het Sta- dion was reeds te kwart voor acht druk be- zet met toeschouwers en og steeds vulden zich de tribunes. Vooral de goedkoopere ran- gen waren geheel bezet. Tot voor den aan- vang van den wedstrijd was het stadion ver- licht als bij dag, zooals wij dat van de avond wielerwedstrijden kennen. Het wachten werd den menschen aangenaam gemaakt door 2 muziekcorpsen die om beurten een rondgang cin het veld maken. Precies half negen ging onder applaus en gejuich van het publiek het licht op de tri bune uit, en straalden de 80 boven 't veld opgehangen lampen plotseling een zacht doch helder licht over het te bespelen ter rein. De kwart millioen kaarsen verlichtten het veld gelijkmatig en de lampen waren zoodanig afgeschermd, dat de spelers er niet door verblind werden. nl het midden hangen zij 14 meter boven het veld en bij de hoeken 18 M. Volgtns wiskundige berekening is de kans, dat een lamp door den bal getroffen worjit 1 op 2000. Het licht veroorzaakt bijna geen schaduw. Na tien minuten spelen wordt het eerste doelpunt gemaakt. Met kwamruscmwfypmfw doelpunt gemaakt. Met 1—3 kwam de rust. Bij het einde was de stand 23 ten voor- deele van P.S.V. Het experiment van voetbal bij kunstlicht was zeer interessant en is zeker niet mis- lukt, doch volkomen geslaagd kan het ook niet genoemd worden. Als de spelers die bij laag gehouden spel van het licht geen last hebben, naar een hoogen bal opkeken, wer den zij door de lampen eenigszins verblind, zoodat zij een zwarte vlek zagen en iets te laat de plaats waar de bal neer zou komen berekenden. Ook de keeper., ondervonden bij hooge ballen hiervan hinder, het is echter niet uitgesloten dat de techniek ook dit be- zwaar uit den weg zal kunnen ruimen. Het auto-cor so. Te kwart over acht was aan het Kolo- niaal Instituut het corso van verlichte auto's vertrokken. Langs den geheelen weg naar het Stadion had zich een dichte menigte opge- steld om den lichtstoet te bewonderen. On- middellijk nadat voor de pauze gefloten was, kwamen de eerste lichtende auto's luide toe- gejuicht door het publiek, door de Marathon- poort het Stadion binnen. Het corso werd geopend door de vereeniging van „Kinder- herstellingsoorden Trein 8 28", die op geesti- ge wijze haar auto gemaskeerd had tot een locomotiefje, dat zelfs „echt" floot en siste. Een reeks van liclUende auto's waarvan vete op werkelijke zeer smaakvolle en orgineele wijze versierd waren, kwamen achtereenvol- gens naar binnen. Op eenvoudige wijze vormden vier wagens de letters Ford. Ci troen was aanwezig met haar bekende rups- automobiel, die den tocht door de Sahara heeft gemaakt, en die thans verlicht was en bezet door <fen minzaam knikkende giraffe, een even vriendelijken leeuw en eenige an dere woestijnbewoners. De tweede zeer op- vallende wagen was een geheel verlichte Eif- feltoren. Fraai waren ook de wagens van de bierbrouwerijen, vooral van de Gekroon- de Valk met hun verlichte biertonnen. Dat zelfs het eenvoudige mooi kan zijn, bleek uit een keurig gearrangeerde en door schijnwerpers beschenen groentenauto. Mi- chelin had een wagen volgeladen met elas- tische en steeds heen en weer veerende Mi- chelinmannetjes. Philips vroolijkte het corso op met zijn verlichte luidspreker-auto. Het geheel van ruim 90 verlichte auto's bood een prachtigen aanblik. EEN BIJZONDERE BEGRAFENIS- PLECHTIGHEID. Van een der slachtoffers van de on- geregeldheden te Maastricht. Te Maastricht werd Dinsdagmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Beekers, een der twee slachtoffers van de ongeregeldheden welke jongstleden Woens- datravond plaats grepen. Een eindeloos lange stoet van mannen, vrouwen en jongens volgde de lijkkoets. Bo ven de hofden der menschen uit staken de met rouwfloers omhangen vaandels van al de onderafdeelingen der S.D.A.P. Vele rijtui- gen en auto's kwamen nog achter de loo- penden. De gang naar het kerkhof verliep in goede orde. Op het kerkhof verzamelden zich enkele duizenden menschen. De heer Muller, hoofdbestuurder van den Fabrieksarbeidersbond, legde, bij het graf staande, de belofte af, dat voor de vrouw en de twee kinderen van den overledetle zal worden gezorgd. i T

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6