JPUROL M I \J Atandpasta R I VM25&75c.p.tube MB and en Rechtszaken zette uiteen, wat er aan een uitbreidingsplan vastzit. Hij vond het van den heer Kusters te sterk gezegd, dat het een onbillijk besluit is. leder belanghebbende heeft gelegenheid ge- ihad om tegen het plan in beroep te gaan. Het is niet waar, dat wij den middenstand gedu peerd hebben door het uitbreidingsplan. Wij hebben daarmee het algemeen belang willen dienen. Men mag de billijkheid niet beoordeelen naar de schade van het particulier belang; men moet dit doen naar het dienen van het publiek belang. Spr. gaf ernstigin over- weging, het voorstel-Keesom in te trekken De heer Bonsema zou het op prijs stel len, dat raadsleden, die dergelijke ingrijpende voorstellen doen, ook de anderen erinee in kennis stellen. Hij oordeelde voorts, dat Mr. Leesberg voorzichtig moet zijn met zijn bewering, dat nooit mag worden teruggekomen op hetgeen in een vorigen Raad besloten is, omdat ook Mr. Leesberg heeft meegewerkt om ten aan- zien van het verplaatsen van Truitje een raads- besluit ongedaan te maken. Hij was er voor, ruimte te laten voor de raadsleden, die aan het voorstel niet hadden meegewerkt en dit nader te bezien, al oordeelde hij, dat het voorstelvan den heer Keesom te ver gaat. ,Voor requestrant zit er een onbillijkheid in en gaarne zou hij meewerken om die weg te nemen, maar het verbod ligt er nu eenmaal en het uitbreidingsplan kan niet steeds ge- iwijzigd worden. Men mag niet vergeten, dat verbreeding van de straat een Alkmaarsch belang is. Er is iets voor te zeggen, om het uitbreidingsplan nog eens onder de oogen te zien, doch spr. kan er niet toe meewerken, het College te verzoeken, met andere voor stellen te komen De heer V o g e 1 a a r was van meening, dat er geen uitbreidingsplan kan worden vastge- steld, waarbij geen persoonlijke belangen ;Worden geschaad. Wanneer men op het ver- zoek ingaat, dan vreest spr., in elk voor- komend geval bezwaren van eigenaren en dis- cussies over voorstellen om het uitbreidings plan te wijzigen, en dan komt men niet verder. 'Een en ander is in de betreffende raadsverga- dering wel degelijk onder de oogen gezien, doch het bleek de eenige goede oplossing om het Payglop tot een breede straat te maken in het verlengde van de Ridderstraat Spr. zou dan ook voor de bijlage stemmen De heer Keesom wenschte met Mr. Leesberg niet in een juridisch debat te treden doch het natuurlijk rechtsgevoel zegt, dat het onbillijk is, grond af te nemen zonder tegen- prestatie. De bedoeling van zijn voorstel is alleen, dat de tegenwoordige Raad het uitbreidingsplan ook eens onder de oogen ziet. Mr. Leesberg bestreed den heer Keesom nog uitvoerig. Mr. S1 u i s wenschte juist in het algemeen belang om te komen tot verbreeding van het Payglop, het uitbreidingsplan nog eens on der de oogen te zien, omdat hij oordeelde, dat men juist op deze wijze geen verbreeding krijgt. Mr. Leesberg voerde hiertegen aan, dat een groote stad zich de weelde van ont- eigening kan veroorlooven. Een plaats als Alkmaar moet zich bepalen tot het vaststellea van het uitbreidingsplan en dat ook dit leidt tot verbreeding van straten, bewees z i. de bouw bij Vroom en Dreesmac Ook aan de Lindelaan zijn al een paar pereeelen achteruit gebouwd. Mr. S1 u i s gaf toe, dat Mr. Leesberg formeel gelijk had, doch bleef erbij, dat men in het Payglop hiermede niet tot verbreeding zal komen. De voorzitter was van oordeel, dat de betrokkenen langzamerhand zullen gaan inzien, dat zij achter hun pereeelen moeten gaan aankoopen en grootere zaken moeten stichten. Het voorstel van B. en W. werd hierop met algemeene stemmen aangenomen, waardoor iat van den heer Keesom kwam te vervallen. GEMEENTEREKENING DIENST 1928. B. en W. bieden den Raad in bijlage no. 84 ter voorloopige vaststelling aan de reke- ningen van de inkomsten en uitgaven der gemeente en der afzonderlijk beheerde tak- ken van dienst oyer 1928. De uitkomst der gemeenterekening is als volgt: de inkomsten van den ge- wonen dienst bedragen 3.310.611.12 de uitgaven van den gewo- nen dienst bedragen 3.245.276.97 Batig slot 65.334.15 de uitgaven van den kapi- taaldienst bedragen 2.674.872.59 de inkomsten van den kapi- taaldienst bedragen 2.168.143.93 Nadeelig slot 506.728.66 Het batig slot van den gewonen dienst wordt voor een gedeelte, groot 5128.33 naar den dienst van 1929 en voor het ove- rige, ten bedrage van 60205.82, naar den dienst van 1930 overgebracht. Het tekort van den kapitaaldienst wordt bij suppletoire begrooting naar den dienst van 1929 over- geboekt om te zijner tijd, voor zoover noo dig, in eene leening te worden opgenomen. De totale raming der gewone inkomsten en uitgaven voor 1928 bedroeg, na wijziging f 3.409.553.91. De werkelijke inkomsten ble- ven derhalve 98942.79, de uitgaven 7 164.276.94 beneden die raming. Het ver- schil tusschen deze bedragen vormt het ba tig slot van 65.334.15. Een bijgevoegde staat bevat een overzicht van de inkomsten en uitgaven op de onder- scheidene hoofdstukken en paragrafen van den gewonen dienst. In handen van de daarvoor benoemde commissie gesteld VOEREN RECHTSGEDING. B. en W. stellen den raad in bijlage nr. 86 voor besluit te nemen: De Raad der gemeente Alkmaar; Overwegende, dat het gewenscht is, dat de gemeente zich in rechten verweert tegen de in hooger beroep ingestelde rechtsvordering, tot een bedrag van 1635.15 van de Veree niging van Leeraren bij het middelbaar on derwijs te Santpoort, haar gecedeerd door Dr. J. B. van Amerongen, leeraar aan het gymnasium alhier, ter zake van gedeeltelijke niet-uitbetaling van salaris als leeraar aan de handelsdagschool, na het ontslag als zoo- da nig; Gezien het rechtskundig advies d.d. 9 Pc- tober 1929 op deze zaak betrekking hebben- de, uitgebracht door Mr. L van Lookeren Campagne alhier. Besluit: zich in de rechten te verweren tegen de Vereeniging van Leera ren bij het middelbaar onderwijs te Sant poort, wegens de door haar in hooger be roep ingestelde boven oenschreven rechtsvor dering. Conform besloten. VOORSTEL TOT UITKEERING JAARWEDDEN BOVENTALLIGE ONDERWIJZERESSEN AAN DE R.-K. MEISJESSCHOOL B OVER 1927. Voorgesteld wordt, nu de Kroon op het beroep van het schoolbestuur heeft beslist, een uitkeering te verleenen voor 8 lezingen en een regeling te treffen inzake de vergoeding voor twee boventallige leerkrachten. Hetgeen ten laste van de gemeente komt, bedraagt f 3374 22. Als voren. VOORSTEL TOT HET OPNIEUW AANVRAGEN VAN DE KONINKL1JKE GOEDKEURING OP DE VERORDENING, REGELENDE HET HEFFEN VAN SCHOOLGELDEN VOOR HET GEWOON EN UITGEBREID LAGER ONDERWIJS B. en W stellen den raad voor hen te mach- tigen opnieuw de Koninklijke goedkeuring te vragen op de Verordening, regelende het hef- fen van schoolgelden voor het gewoon lager onderwijs, het uitgebreid lager onderwijs en het openbaar buitengewoon lager onderwijs en het openbaar buitengewoon lager onder wijs in de gemeente Alkmaar, vastgesteld bij Raadsbesluit van 8 November 1928, goedge- keurd bij Koninklijk Besluit van 11 Januari 1929 Nr. 14 tot 1 Januari 1930. Als voren. ONTTREKKING VAN STRATEN ENZ. AAN HET GRONDBEDRIJF. In bijlage No. 103 schrijven B. en W.: In verband met het bouwrijp maken van den grond ten Oosten van de N. G. Piersonstraat en het resteerende gedeelte van het ten Zui- den der Juliana van Stolberglaan gelegen terrein, welke gronden in het grondbedrijf zijn ingebracht, alsmede door den verkoop van twee pereeelen bouwterrein, een aan de Zocherstraat, hoek Groenelaantje en een aan de Dahliastraat, zijn onderscheidenlijk eeni ge straten aangelegd en enkele stukjes grond aan den openbaren weg toegevoegd. Deze pereeelen behooren derhalve niet langer in het grondbedrijf te blijven. De desbetreffende gedeelten van de N. G. Piersonstraat, K. v. 't Veerstraat en de Molenkade, benevens de J. S. Millstraat en de P. L. Takstraat heb ben een oppervlakte van 45 A. 79 c.A. in totaal; de gedeelten van de Maclaine Pont- straat, de van Houtenkade, zoomede de Ver- doesstraat, Palingstraat, Fontein Verschuir- straat cti Waerdendelstraat hebben een op- pervla-kte van 89 A., 82 c.A. in totaal, het gedeelte van de Zocherstraat, lioek Groene laantje 4 A. 27 c.A. en het gedeelte der Dahliastraat 45 c.A. Voorts kan de gemeente aan het grondbe drijf onttrekken een gedeelte van de Bleekers- sloot, ter groote van 13 A. 78 c.A. De kosten van aanleg der straten, trottoir- gedeelten enz., zijn begrepen in de koopprij- zen van den aangrenzenden grond, zoodat zij met de daarin aanwezige rioleering, brandkranen, leidingen, enz., zonder vergoe- ding uit het grondbedrijf kunnen worden ge- nomen. B. en W. stellen den Raad voor het daar- toe strekkend besluit te nemen. Als voren. REKENINGEN, SUPPLETOIRE BEGROOTINGEN EN AF- EN OVER- SCHRIJVINGEN VAN BEDRIJVEN, VEREENIGINGEN EN INSTELLINGEN OVER 1928 EN 1929. In bijlage no. 107 stellen B. en W. den raad voor, goed te keuren: a. de rekeningen over 1928 van: le. het Burgerlijk Armbestuur, sluitende in ontvang en uitgaaf met 159756.69; 2e. den Armenraad, sluitende in ontvang en uitgaaf met 3712.20i/£; 3e. de Vereeniging voor Gezinsverpleging sluitende in ontvang en uitgaaf met 10984.81 4e. de Vereeniging Kinderbewaarplaats, sluitende in ontvang en uitgaaf met 3323.26; 5e. de Gezondheidscommissie, sluitende in ontvang en uitgaaf met 793.58; 6e. het Burgerweeshuis, sluitende in ont vang en uitgaaf met 10992.21 b. de suppletoire begrootingen voor 1928 van: le. het Sportparkbedrijf, sluitende in ont vang en uitgaaf met 2349.81 2e. het Slachthuisbedrijf, sluitende in ont vang en uitgaaf met 20677.88; 3e. het Plantsoenbedrijf, sluitende in ont vang en uitgaaf met 20488 24, met toeken- ning van een nadere bijdrage uit de gemeen- tekas van 5.268.09 ter aanzuivering van bijdragen aan de gemeente voor den inkoop van diensttijd voor pensioen; 4e. het Stadsziekenhuis, sluitende in ont vang en uitgaaf met 11609.57; c. de suppletoire begrooting voor 1929 van de Vereeniging Kinderkleeding, sluitende in ontvang en uitgaaf met f 200, met toe- kenning van een nader subsidie uit de ge- meentekas van ten hoogste 200. Machtigt Regenten van het Stadszieken huis af- en over te schrijven van en op pos- ten der begrooting van deze instelling voor 1928 tot een bedrag van 8845.61, een en ander overeenkomstig den door hen inge- zonden staat. Conform besloten. VERORDENING OP DE HEFFING VAN EEN RECHT VOOR DE REINIGING EN ONTSMETTING VAN GEBOUWEN ENZ. B. en W. stellen den raad voor vast te stellen een verordening op de heffing van een recht voor de reiniging en ontsmetting van gebouwen, vaartuigen en voertuigen en van voorwerpen, goederen of waren in de ge meente Alkmaar en een verordening op de ini- vordering van een recht voor de reiniging en ontsmetting van gebouwen, vaartuigen en voertuigen en van voorwerpen, goederen of waren in de gemeente Alkmaar. Als voren. VERHUUR TUINGROND KRUISLAAN. In bijlage Nr. 109 geeft de meerderheid van B. en W. den raad in overweging te ne men het volgende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar besluit: Dr. H. NANNING's reinigt mond en tanden. I. tot Kerstmis 1930 aan P. J. Potgieser al hier te verliuren de aan en nabij de Kruis- laan gelegen pereeelen tuingrond, kada- straal bekend gemeente Alkmaar, sectie E nrs. 761, 762 en 3428, ter groote van 1 H.A., 48 A., 7 c.A., voor den prijs van 754.30 in totaal, een en ander op door B. en W. nader te stellen voorwaarden; II. te bepalen, dat de sub I vermelde pereee len na Kerstmis 1930 niet meer voor ver- huur in aanmerking zullen worden ge- bracht en alsdan onder beheer zullen worden gesteld van den dienst der plant- soenen, opdat het terrein aan Den Hout zal kunnen worden toegevoegd. Mr. Leesberg was in het college in de minderheid en sloot zich aan bij de commissie van het Grondbedrijf, die den tuin nog 3 jaar wil verhuren. Hij verdedigde dit denkbeeld uitvoerig. Nu de slooten om het ziekenhuis uitgebag gerd zullen worden, in werkverschaffing, kan een stuk van den tuin van de Wit als depot voor de modder worden gebruikt en de man verzocht daarvoor nu een ander dan het reeds uitgekozen stuk te nemen. De heer Thomsen was ook voor het minderheidsvoorstel omdat hij zich niet wil uitspreken, dat binnen een jaar de tuin Hout wordt. De heer Bo n s e m a vereenigde zich met het denkbeeld-Leesberg. Hij had geen bewon- dering voor de wijze waarop het voorstel was getraineerd en hij hoopte, dat in de toe- komst in dergelijke gevallen vlugger wordt gehandeld. Spr. deed het voorstel om te besluiten, den tuin voor 3 jaar te verhuren en het volgend jaar te beslissen of de tuin al dan niet bij Den Hout zal worden getrokken. Men heeft dan tevens een beter inzicht in de kosten. De Voorzitter had van de zijde van den heer Bonsema een dergelijk standpunt niet verwacht. Jarenlang voert spr. strijd om den grond te doen strekken ten bate van iedereen, opdat de bevolking van de geheele stad ervan kan profiteeren. Noodgedwongen heeft spr. er zich bij neergelegd, dat de fi- nancieele positie van de stad dit niet toeliet. Dit jaar verkeeren we in de situatie, dat de financien niet meer zoo nijpend zijn en spr had dan ook, nu hij eindelijk het park wil uitbreiden, steun van de zijde van den heer Bonsema verwacht, omdat het algemeen be lang dit vordert. Om nu weer voor 3 jaar te verhuren, zonder dat eraan vast zit, dat het dan zal gebeuren, heeft spr. sympathie niet. De heer Bonsema: Ik heb tevens voor gesteld, het volgend jaar uit te maken, of de grond bij Den Hout komt. De Voorzitter: Maar dan heb ik nog geen zekerheid. Ik mag het dan alleen het volgend jaar nog eens ter sprake bren- gen. De heer Woldendorp: Maar dan heeft U groote kans. Mej. C a r e 1 s schaarde zich aan de zijde van de minderheid en bepleitte inzake het opwerpen van de bagger, overleg met den heer Potgieser. De Voorzitter zeide, dat te dien aanzien geen moeilijkheden zijn gerezen. Weth. Ringers behoorde tot de meer derheid, die voorstelt, thans den tuin voor een jaar te verhuren. Hij acht Den Hout een groot bezit voor Alkmaar en wijst erop, dat er de laatste 25 jaar aan het grondbezit van Den Hout niets is toegevoegd, hoewel de bevolking met 30 a 40 is toegenomen en constateert daarom, dat onze vaderen te dien aanzien een ruimeren blik hebben ge- had dan wij. Een offer van f 400 per jaar, waardoor 1 H.A. aan Den Hout kan wor den toegevoegd, vindt spr. niet te hoog. Mr. Leesberg vereenigde zich met het amendement-Bonsema. Hij wijst erop, dat Alkmaar reeds 40 H.A. plantsoen heeft. Dit kost 50.000 per jaar, afgezien van hetgeen door werkverschaffing er clandestien bijkomt en spr. is dan ook van meening, dat Alkmaar geen gek figuur slaat. De heer Bonsema wenschte de ge- dachte weg te nemen, dat zijn fractie zich in dezen heeft laten leiden door financieele overwegingen. Hoogstens heeft ze te veel gekeken naar het belang van den heer Pot gieser. Deze heeft zich ingericht voor den tuinbouw en voor hem is £en jaar te kort. De Voorzitter: Maak er dan drle jaar van, maar dan ook definitief. De heer Bonsema: Daar ben ik per- soonlijk niet tegen. Mr. K u s t e r s: Ik ook niet. De heer G o v e r s oordeelde een offer van 400 niet te hoog. De kosten van het in orde maken zouden z. i. echter veel hoo ger zijn dan was opgegeven. Spr. wil graag steeds meewerken om den tuin bij Den Hou( te trekken, maar hij wil v6or alles de kosten weten. De heer Bonsema vroeg van den Voorzitter, voor de volgende vergadering een begrooting van die kosten. Weth. Thomsen's bezwaar was niet: een of drie jaar verhuren, maar wel, om op het oogenblik te besluiten, van den tuin Hout te maken. De daarvoor geraamde kosten van f 2300 lijken naar niets, wanneer spr. op de begrooting ziet dat voor een en ander klein werk in Den Hout 800 zijn geraamd. Hier moeten slooten gedempt, wegens aangelegd, geplant en gemest worden. Spr. wil ook meewerken, maar vooraf we ten, wat de kosten zijn. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. werd hierop verworpen met alleen .de werkverschaffing zijn. Hij noemde de nieu- we grasbaan in het Sportpark, die er, onge- acht de werkeloosheid, toch moet komen. Dit is geen werk, dat ondernomen wordt, om de arbeiders aan werk te helpen. Ook veel, dat tot den dienst van Plantsoenen be- hoort, is werk, dat toch zou moeten gebeuren en door het achterdeurtjeWerkverschaf fing" wordt binnengehaald, omdat spr. ver- moedt, dat de Directeur vreest, wanneer hij dat werk op de bedrijfsbegrooting had ge- zet, dit er niet door te zullen halen. Ook het maken van een nieuw gedeelte voor de be- graafplaats is werk, dat moet gebeuren en op de bedrijfsbegrooting diende te rusten, evenals het rooien van doode boomen in de stad. Op deze wijze komen B en W. met een lijstje met een aantal arbeidsweken voor werkverschaffing en weten wij niet, wat de bedrijven kosten. Spr. hoopt, dat B. en W. een volgende roaal die werken, die geen werkverschaffing zijn, uit de bijlage zullen houden, en zullen brengci onder de verschillende bedrijven. De heer V o g e 1 a a r Het advies van de financieele commissie is niet geheel juist overgenomen. Spr. vreest, dat men weinig werk zal heb ben voor de werkverschaffing, als men het criterium van den heer Bakker gaat stellen. Hij is het met diens betoog wel eens, dat veel op de begrootingen van de bedrijven behoort, doch dit brengt niet de consequentie om het niet in werkverschaffing uit te voeren. Het is niet allemaal werk, dat door vak- menschen alleen kan worden uitgevoerd. De heer Bonsema onderschreef het betoog van den heer Bakker en drong er bij het college op aan, om nog eens ernstig na te gaan of er nog ander werk voor werk verschaffing in aanmerking komt. De heer Thomsen kon zich heel goed voorstellen, dat werk als de grasbaan in werkverschaffing wordt uitgvoerd. Dit werk was niet te voorzien, toen de begrooting werd opgemaakt Dit geldt wel voor het wegnemen van dood hout, dat op de begrooting van plantsoenen behoort Mr. Leesberg waarschuwde er voor deze weg niet op te gaan, omdat juist derge lijk winterwerk zoo geschikt is voor de werk verschaffing. De heer Ringers betoogde, dat de raad steeds had uitgesproken productieve arbeid te willen voor werkverschaffing Bij het vernieuwen van de grasbaan kan men juist veel ongeschoolde arbeiders ge- bruiken, evenals in het plantsoenwerk. Wordt de vernieuwing van de grasmat aanbesteed, dan ontneemt men juist den onge- schoolden arbeiders een mooi arbeidsobject. Spr. gelooft niet dat het noodig zal zijn, doch als het noodig is, houdt hij zich aanbe- volen van de opgave van werken, die door werkloozen kunnen worden uitgevoerd. De heer Bonsema had sleohts aan het college verzocht of het bereid was, als het noodig is, naar meerder werk om te zien Een verwijt aan B. en W. had hij niet gedaan. De heer Bakker wilde voorkomen, dat werk dat toch gebeuren moet, door werk- loozenloon wordt uitgevoerd en dus loon wordt op noodzakelijk en niet uit te stellen werk. Mr Leesberg: Als dit de opzet was, had u gelijk. De heer Bakker: Doch het ligt er in en daarom wil ik in werkverschaffing alleen die werken, die productief zijn en toch moeten worden uitgevoerd. De heer Ringers ontkende, dat op het loon bespaard werd Hij was integendeel overtuigd, dat de gemeente bij aanbesteding goedkooper uit zou zijn. Er zit niets anders achter dan de menschen te helpen. Z. h. st. werd hierop het voorstel aange nomen. VERHUUR VAN GROND. B. en W. stellen den Raad in bijlage no. Ill voor te besluiten hen te machtigen, in- gaande 1 Januari 1930, van jaar tot jaar, gedurende' de eerstvolgende vijf jaren, a. een nadergenoemd perceel tuingrond, ge legen aan den Baansingel, kadastraal be kend gem. Alkmaar, sectie F nr. 2481, gedeel- telijk, ter grootte van ongeveer 1334 M2, ge heel of gedeeltelijk ondershands te verhuren tegen een minimum huurprijs van 5 per 100 M2 per jaar op door hen te stellen voor waarden b. van de pereeelen tuingrond gelegen aan den Tienenwal, kadastraal bekend ge meente Alkmaar sectie B nrs. 3356 gedeelte lijk, 1201 en 3106, overeenkomstig de op het terrein gemaakte verdeeling. (Grootte en prijzen worden nader aangegeven.) Conform besloten. i VERHOOGING CREDIET VOOR VERNIEUWING LUCHTKOELER IN HET SLACHTHUIS. B. en W. schrijven in bijlage no. 112: Voor het aanbrengen van een nieuwen luchtkoeler in het gemeente-slachthuis werd bij uw besluit van 11 Juli 1.1. een crediet ver- leend van 15.000 ten laste van de reserve van het slachthuisbedrijf. Gebleken is evenwel, nadat het bestek was opgemaakt, dat het crediet met 3000 zou moeten worden verhoogd voor wat de met den verbouw enz. verband houdende werk- zaamheden aangaat en met 2000 voor zoo- veel betreft de kurk-isolatie. De kurksoort, die in de begrooting was opgenomen, ver- toont, zooals elders is geconstateerd, gebre- ken, in verband waarmede het gewenscht is een duurdere soort aan te schaffen. In to taal is derhalve 5000 meer benoodigd dan oorspronkelijk is aangenomen. Voor de motieven, welke de Raad destijds stemmen van de heeren Van Slingerland en gddd hebben tot h;t bes]uit betreffende het Ringers v66r. De Voorzitter nam aan, dat de Raad een verhuur van 3 jaar wenscht en dat B. en W. zoo spoedig mogelijk met een prae- advies komen om den tuin uit de huur te ne men en tot Hout te maken. VOORSTELLEN TOT HET UITVOEREN VAN WERKEN IN WERKVERSCHAF FING. De betreffende voorstellen publiceerden wij Dinsdag j.l. Welk werk is geschikt voor werk verschaffing? De heer Bakker betoogde, dat de bij lage verschillende werken noemt, die geen doen aanbrengen van een nieuwen luchtkoe ler meenen wij U te mogen verwijzen naar ons voorstel opgenomen in bijlage nr. 69 van 1929. De Commissie van bijstand voor het gemeente-slachthuis heeft tegen v.rhoo- ging van het toegestane crediet geen be zwaar. In verband met het bovenstaande stellen B en W. voor het besluit van 11 Juli j.l. in dicr voege te wijzigen, dat het voor de ver nieuwing van den luchtkoeler beschikbaar gestelde bedrag worde verhoogd tot 20.000 welke uitgave op de in dat besluit aangege ven wijze zal worden heshrpden Als voren. Een forrnalileit. Besloten werd den heer Bos ontslag te ver* leenen als onderwijzer, wegens zijn benoe- ming tot hoofd. INTERPELLATE VAN DEN HEER WOLDENDORP OVER DEN LANGEN DUUR VAN HET WERK AAN DE ROOTORENBRUG. De heer Woldendorp gaf een toelich- ting op de volgende vragen Ondergeteekende, lid van Uwen Raad, ver- zoekt in de zitting van 24 October a.s. het College van B. en W. de volgende vragen te mogen stellen 1. Zijn Burgemeester en Wethouders bereid den Raad inlichtingen te verstrekken, hoe het staat met den voortgang van het werk aan de Rootorenbrug? 2. Zijn Burgemeester en Wethouders bereid den Raad inlichtingen te verstrekken welke de oorzaken zijn van den abnor- maal langen duur dezer werkzaamhe- den? 3. Kunnen Burgemeester en Wethou«e« den Raad mededeelen wanneer de ople- vering van dit werk kan worden tege- moet gezien? Sc/ierpe cr iliek. Spr. betoogde, dat het de meening van de geheele bevolking van Alkmaar is, dat de werkzaamheden zeer langzaam opschieten. Toen het werk zou worden uitgevoerd, heette het dat het 3 a 4 maanden zou duren. Spr. wees op den hinder voor het verkeer voor de omwonende neringdoenden, vooral die van de Bierkade en voor de arbeiders, die over de Vlotbrug wonen. Hij had eigenlijk moeten vragen: „Hoe staat het met den stilstand van het werk?" Van den aanvang af, werkt daar de aan- nemer van den onderbouw met anderhalven man en een paardekop en steeds is daar een gemeenteopzichter bij. Is dat doelmatig? De oorzaak is, dat P. W. den langen duur niet heeft voorzien. Bij de aanbesteding bleek, dat de bovenbouw alleen klaar kon komen in- dien de begrootingspost belangrijk werd ver hoogd, terwijl de aannemer daarvan, de heer Klinkenberg, uitdrukkelijk de conditie maakte, uiterlijk 1 Dceember klaar te zijn. Waarom met het oog daarop niet 4 maanden later met de werkzaamheden voor den onderbouw aan- gevangen en den menschen deze hinder dien tijd bespaard? Mr. Leesberg betoogde, dat 1 Maart de Raad besloot, de brug te doen bouwen, door twee verschillende aannemers; een vooi den onderbouw en een voor den bovenbouw. De aanbesteding voor den onderbouw ver- liep vlot. Die voor den bovenbouw eigende zich niet voor een publieke besteding en wij werden daarbij gedupeerd. Van de 13 firma's, tot wie wij een aanvrage richtten, schreven maar 4 in en wij zagen ons nog genoodzaakt, het werk te gunnen aan den opvolger van den laagste, die in plaats van 4 maanden, 6 maanden eischte voor den levertijd. Hij was evenwel de eenige inschrijver, die aanvaard- baar was. De brug wordt gemaakt op de fa- briek, het stellen moet hier geschieden, maar kost niet zooveel tijd. Als dit werk normaal verloopt, is de brug 1 Dec. gereed. Waar dit vaststond, waren er geen redenen bij den aan nemer van den onderbouw op speed aan te dringen, omdat wij toch op den bovenbouw moesten wachten. Spr. geeft toe, dat de aan nemer van den onderbouw zich niet aan den tijd, in het bestek genoemd, heeft gehouden. B. en W. hadden misschien beter gedaan, den Raad mede te deelen, dat de aannemer van den bovenbouw daarvoor 6 inplaats van 4 maanden gegeven was mo' .en worden, doch dit is niet gebruikelijk. Men zal moeten toegeven, dat het scheep- vaartverkeer weinig hinder van het werk heeft ondervonden. Inzake den hinder voor het rijverkeer hebben we moeten bukken voor omstandigheden, in de industrie. Er is een verzoek geweest bij B. en W. om daar een noodbrug te maken, doch B. en W. vonden dit te kostbaar. Ze geven het ongerief toe, maar 170 M. verder is de St. Anna- straatbrug en een noodbrug voor het rijver keer zou toch te kostbaar zijn geweest, omdat het een ophaalbrug moest zijn. Nu wil spr. niet verhelen, dat de aannemer van den bovenbouw pogingen doet, af te ko men van den termijn van opleyering. De di recteur van Gemeentewerken is aaartegen zeer streng opgetreden en spr. is blij, dat de Raad ook blijk geeft, te willen, dat aan de verplichting wordt voldaan. B. en W. zijn van plan, de firma streng aan de verplichting te houden. Den heer Woldendorp kwam het voor, dat P. W. te voren had moeten polsen, hoe lang zoo'n werk d'uurt. Men had dan een paar maanden later met den onderbouw kun nen beginnen. Spr. uitte den wensch, dat in het vervolg P. W. voor dergelijk werk beter den daarvoor benoodigden tijd onderzoekt. Mr. L e e s b e r g kon dit niet aanvaarden Een constructiewerkplaats kan gemakkelijk ii 4 maanden zoo'n brug maken, maar wij strandien op de omstandigheid, dat de con- structiewerkplaatsen overladen zijn met werk. V6<5r 2 jaar hadden wij hetzelfde werk op tijd en 1500 goedkooper gedaan kunnen krij- gen. De heer G o v e r s bepleitte de wenschelijk- heid, ervoor zorg te dragen, dat P. W. met de bijkomende werken aan bestrating, enz. ge reed is, wanneer de bovenbouw kan worden gesteld, aangezien het publiek anders ook daarmee nog wordt gedupeerd. Weth. Leesberg zegde dit toe. Hierna sluiting. DE DOODGESCHOTEN CAFEHOUDER TE ZUNDERT. De Officier van Justitie bij de Haagsche Rechtbank concludeerde heden tot ontzeg- ging van de vordering ad vijftig duizend gul den, tegen den Staat en de beide marechaus- sees ingesteld door de weduwe Van Meer— Billet, wier echtgenoot in zijn cafe te Zun- dert in den nacht van 10 op 11 Januari 1927 door de marechaussees Claasen en Coolen die de drankwetcontrole uitoefenden. is dood- geschoten. Vonnis over 4weken.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6