I»COTER»C Tooneel. „Falkland" jubileert. Houd Uw nieren gezond! Rugpijn Nieren Pillen Jeugdlectiiur BirBrsesilafftil Tijdschriften BaadselKoekje. Uit onvoldaanheid over hetgeen door de reeds bestaande dilettantentooneelvereenigin- gen werd gepresteerd en uit het verlangen om naar beste kunnen het socialistisch ideaal, in't bijzonder op het tooneel, tot het publiek te brengen, werd op 10 October 1924 te Heiloo de Arbeiderstooneelvereeniging Falkland" opgericht. Op 10 October 1924, dus ruira 5 jaar ge- leden. En nu, op den vooravond van de jubi- leumuitvoering, die deze vereeniging te A'.k- maar geeft, willen we eenige grepen doen uit het jonge, doch veelbewogen leven dezer strijdbare tooneelclub. Want veelbewogen is haar leven zeer zeker geweest en het feit, dat zij1 zich thans nog in een onverminderden bloei mag verheugen, wijst voldoende op haar strijdbaarheid. Niet zonder moeite en pas na hard werken heeft „Falkland" zich temidden der bestaande vereenigingen een plaats ver- overd, waarop zij terecht trotsch kan zijn. Het was na de opvoering van Herman Heijermans' „Op Hoop van Zegen" door de tooneelclub der afdeeling Heiloo van den Bond voor Staatspensionneering, dat bij eeni ge leden het plan opkwam een nieuwe vereeni ging te stichten. Reeds lang werd deze wensch gekoesterd door den heer J. Rossenbacker, den regisseur van vorengenoemde club, die zijn liefde voor het tooneel hier niet bevredigd meende te zien en als socialistisch voelend, uitgeweken Vla- ming niets liever zou willen, dan met een kleine groep toegewijde, harde workers in het bijzonder die stukken op te voeren, waarin het leven en den strijd der arbeiders is uitge- beeld, stukken dus met een socialistische strekking. Hij meende, dat er op het platte- land behoeften bestonden, die door de be staande vereenigingen niet bevredigd konden worden en er hier voor een arbeiderstooneel vereeniging dankbaar werk te verrichten zpu zijn. Na verschillende voorbereidende besprekin gen had op 10 October 1924 de oprichtings- vergadering plaats ten huize van den heer F. H. Koch Sr. en werd het volgend bestuur sa- mengesteld: A. de Gier, voorzitter; F. H Koch Jr., secretaris; J. de Rooij, penning- meester. Eerste punt van bespreking maakte natuur lijk uit de keuze van een naam voor de jongge- borene. Welke was voor deze vereeniging beter ge- schikt, dan die van den grooten schrijver en socialist Herman Heijermans? De nietlwe tooneelvereeniging werd dan ook gedoopt met den schuilnaam, waaronder deze onvergete- lijke auteur ons zoovele schetsen heeft nage laten. We weten dat „Falkland" zich ten doel stri de op het tooneel socialistische kunst te bren gen en het spreekt wel vanzelf dat allereerst de aandacht viel op de werken van Heijer mans, dievooral voor een arbeiderstooneelver eeniging een schat van materiaal heeft nage- laten, waarin zoo meesterlijk de strijd der ar- beidende klasse is uitgebeeld. „Allerzielen" was het eerste stuk, dat door de jonge vereeniging onder regie van den heer Rossenbacker werd ingestudeerd. Over het stuk zelf belioeven we niet uit te wijden, in elke stad en elk dorpje is het al opgevoerd, als er tenminste niet juist een burgemeester was, die het verbood. De regisseur speelde de rol van pastoor Nansen en zijn dochter Bertha die door verhuizing naar Canada al spoedig voor Falkland" verloren ging vertolkte die van Rita. Ondanks de hevige agitatie of misschien voor een belangrijk deel juist daardoor is het stuk in Heiloo viermaal achtereen opge voerd voor voile zalen en een enthousiast pu bliek; de laatste maal ten bate van het toer, nog te stichten Centraal Neutraal Ziekenhuis te Alkmaar. Onze speciale verslaggever schreef daarover destijds: Over het algemeen genomen werd Her man Heijermans' „Allerzielen" vertolkt op cen wijze, die meermalen ver uitstak boven hetgeen wij van dilettanten-uitvoeringen ge woon zijn. Dit wijst op een leiding die er zijn mag. Falkland" heeft met haar eerste optreden getoond, dat het haar ernst is iets goeds te geven. Ditmaal is de vereeniging daarin vol- komen geslaagd". Mri "Allerzielen" werden in de omgeving van Alkmaar verschillende succesvolle uitvoe- riJ]£.t9 Steven en in totaal is dit werk door „ralklandveertien maal gespeeld. Zonder twijfel is dit succes een krachtigen steun geweest voor verderen arbeid en wan- neer wi] het lijstje van gespeelde stukken na gaan, dan prijken daarop van Herman Heijer mans verder nog: „Opgaande Zon", „Het zevende gebod'„De Meid", „Schakels", „Het T antser en „Op Hoop van Zegen", ter wijl met de opvoering van „Ora et Labora" het vijfjarig jubileum herdacht wordt. Maar niet uitsluitend Heijermans' werken komen op het programma voor. „Spoken", H Jbsen s familie-drama is op zeer te loven wij ze eenige maleno.a te Alkmaar, voor het voetlicht gebracht. Wij mogen er hier we' even op wijzen dat het pleit voor de regie en opvatting van den leider, die dit - vaak zoo moeilpk door het volk te begrijpen stuk ge- ™™d, - °P hevattehjke wijze ten tooneele acht. Onze speciale recensent schreef over deze opvoering n.L: is.M°ed gespeeld, wij zeiden het reeds. Veel moeuijkheden zijn flink overwonnen en een alleszins sluitend geheel is verkreoen" En even verder: „Mevr. de Gier kreeg bloe- men en het publiek was zichtbaar onder den aidruk Als een vroolijke afwisseling werden ook eenige blijspelen ingestudeerd en dat in dit genre door „Falkland" eveneens succesvolle opvoeringen werden gegeven, moge blijken uit het feit, dat de Duitsche kluchten „De Snaansche Vlieg" en „Mijnheer de Senator" met minder dan resp. 10 en 2 maal werden gespeeld. Het eerste stuk is o.a. voor een dank- tear publiek van oude zeelieden in de Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee ge geven. Bij den aanvang van het vorig seizoen wilde de vereeniging hier ter stede een reprise geven van „Allerzielen". De opvoering was reeds zorgvuldig voorbereid, toen evenwel in Alkmaar geen zaal voor dit werk beschikbaar Bij nierzwakte blijven urinezuur en andere vergiftige onzuiverheden in het bloed achter, waardoor uw geheele gestel bedreigd wordt. Daarom is het zoo verkeerd de eerste waarschuwende verschijnselen te verwaarloozen als rugpijn, urinestoornissen, stijve en ge- zwollen gewrichten, blaaszwakte, be- zinksel in de urine, hoofdpijn, duizelig- heid enz. De nieren moeten hulp ontvangen en versterkt worden, terwijl het tijd is. Beproef Foster's Rugpijn Niefen Pillen, het sedert jaren bekende middel. Vraag ernaar in uw omgeving en hoor hoe zij worden aangeprezen. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. bleek te zijn. Men zal zich.de moeilijkheden, die „Falkland" ondervond, nog goed herinne- ren; ook te Noord-Scharwoude, waar het ruim vier jaar geleden wel was opgevoerd, was dit maal voor „Allerzielen" geen lokaliteit te krijgen. Opnituw werd verleden jaar in studie ge nomen „0p Hoop van Zegen" en dit spel van de zee werd met Paschen van dit jaar te Alk maar opgevoerd. Een onzer redacteuren schreef hierover o.m.: Ook voor Falkland is deze opvoering een triomf geworden. Het zorgen-leven van onze kustvisschers is in zijn voile hardheid meegeleefd". Doch Falkland" heeft meer gedaan. We denken hierbij aan de door haar georganiseer- de kunstavpnden. In samenwerking met de afdeeling Heiloo der S.D.A.P. wist te berei- ken, dat de Russische violist Sormus en de voordrachtkunstenaar Jo Sternheim te Heiloo optraden, terwijl zij op eigen risico den decla- mator Willem van Cappellen en den violist Boris Lensky hier een avond lieten geven. Dan willen we nog even memoreeren de opvoering van Judas-Ish-Karioth" van J- L. Walch in het openluchttooneel van Huize Nijenburgh. Ondanks het feit, dat twee der drie door „Heiloo Vooruit" uitgenoodigde tooneelvereenigingen zich terugtrokken, heeft „Falkland" geheel alleen de opvoering op zich genomen en tot een succesvol einde ge bracht. We hopen, dat deze eerste keer niet tevens de laatste is geweest, dat er van dit mooie plekje bosch als openluchttooneel door „Falkland" gebruik is gemaakt. Het zou ons te ver voeren van alle opvoe ringen de bijzonderheden mede te deelen, al- hoewel er nog verschillende zijn, waarvan dit de moeite ongetwijfeld zou loonen. We zullen het echter bij een opsomming laten. Het aantal opvoeringen en medewerkingen was achtereenvolgens: In het seizoen 1924'25: vijftien en een; in 1925'26: tien en twee; in 1926—'27: zestien en drie; in 1927'28: elf en zes en in 1928'29: achttien en twee, benevens de drie hiervoor genoemde kunstavonden. In totaal is „Falkland" in de vijf jaren van haar bestaan niet minder dan 84 maal voor het voetlicht geweest! Opgevoerd werden: Allerzielen 14 maal, Spoken 10, Spaansche Vlieg 9, De Meid 7, Opgaande Zon, Als de kersen Bloeien (Dr. J. van Eepen) en Het Hoogste Recbt (Ina Boudier-Bakker) ieder 6, Het zevende gebod 5, Schakels 3; Op Hoop van Zegen, Het Pantser, Mijnheer De Sena tor en De Motor 2, Judas-Ish-Karioth (J. L Walch) 1 maal. Bij de medewerkingen op feestavonden van bevriende organisaties wer den voornamelijk een-acters opgevoerd. Deze cijfers spreken voor zichzelf. Wan- neer we er nog aan toevoegen, dat er zoo ge- middeld per jaar bij den penningmeester 4500 omgaat, dan begrijpt men, dat Falk land" zeker tot de meest werkzame dilettan- tentooneelvereenigingen behoort, die we in Alkmaar en omgeving kennen. „Een profeet wordt in zijn eigen land niet geeerd". Zonder de A.T.V. „Falkland" nu dadelijk een profeet of profetes te willen noemen, komt ons toch onwillekeurig dit oude gezegde in herinnering, als we denken aan de plaatsen, waar deze vereeniging steeds met succes en voor een talrijk publiek optreedt en aan het eenige dorp, waar dit niet het gevab is! Tenminste wat de belangstelling betreft. Mede in verband met de hooge auteursrech- ten, die tot kortgeleden voor de werken van Heijermans betaald moesten worden, was de onvoldoende belangstelling in Heiloo de oor- zaak dat daar o.m. van de opvoering van „0p Hoop van Zegen" moest worden afgezien. Om het Heiloosche publiek evenwel toch nog dit aangrijpende stuk vooral bekend geworden door het spel van mevr. De Boer Van Rijk als Kniertje te brengen, heeft Falkland" het voornemen om dit reeds eeni ge weken na de jubileumuitvoering aldaar te spelen. In de volgende plaatsen is deze tooneelver eeniging een graag geziene gast: Alkmaar, Hensbroek, Oudarspel, Nrd.-Scharwoude, Cal- lantsoog, West-Graftdijk, Petten, Stompeto- ren, Castricum, Winkel, Schermefhorn, St. Maarten, St. Maartensbrug, Schagerbrug, Egmond aan Zee, Medemblik en Barsinger- horn. Alkmaar komt als eerste in dit rijtje voor. omdat hier de belangstelling wel het grootst is. Reeds verschillende malen is de schouw- burgzaal van de „Harmonie" te klein ge- bleken, als „Falkland" een harer stukken op- yoerdg. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat de jubi- leerende vereeniging ook gaarne in de eigen plaats wil optreden en vooral nu zij haar 5- jarig bestaan herdenkt. Voor een deel als blijk van waardeering aan hen, die steeds tot de trouwe bezoekers behoorden, zal het jubi- leumstuk „Ora et Labora" in begin November te Heiloo gegeven worden, terwijl dit, zooais gezegd, naar alle waarschijnlijkheid spoedig door een opvoering van „Op Hoop van Zegen" gevolgd wordt. Uit naam van alien, voor wie de naam Falkland" in de vijf jaren van zijn bestaan een goeden klank heeft gekre- gen, een woord van dank. Alleen al voor de groote werkzaamheid die deze tooneelver eeniging aan den dag heeft gelegd en voor het feit, dat zij in vele plaatsen van haar kunst heeft doen genieten, verdient zij aller sympathie. Met buitengewone energie gaat Falkland" op den ingeslagen weg "voort, het tweede lustrum tegemoet, onder leiding van den on- vermoeibaren regisseur J. Rossenbacker en het bestuur, thans bestaande uit de volgende per son en: W. v. d. Vail, voorzitter, F. H. Koch Jr., secretaris, A. de Gier, penningmeester, mevr. A. de Gierde Vries en mej. N. Schuit, leden B. PADDESTOELEN-ALBUM. Uitgave Verkade's Fabrieken. In ontelbare famiiie's zijn ze al jaren steeds weerkeerende en graag geziene gasten, dc bekende natuuralbums van de firma Verkade te Zaandam. Lente, Zomer, HeHst, Winter, Bonte Wei, Blonde Duinen, Langs de Zuider zee, de andere provincie-albums en hoe ze allemaal nog meer heeten, ze zijn nog steeds een zeer gewaardeerd bezit en een sieraad voor menige boekenkast. En wat de firma Verkade nu weer gelanceerd heeft, is een der mooiste album's, zoo niet de mooiste die in al die jaren verschenen zijn. Het padden- stoelenalbum. waarin Dr. Jac. P. Thijsse op zijn amusante, boeiende manier vertelt van die prachtige mysterieuze natuurkinderen, die nog steeds door zeer velen als duivelskinde- ren beschouwd worden, en die veelal niet ge- kend, en daarom niet bemind worden. Het is een aanwinst voor de weinige mycolo- gische lectuur die we in onze Hollandsehe taal hebben, het is een populaire „Cool en van der Lek" geworden, en zij die besluiten eens een beetje meer aan de kaboutermeubeltjes te gaan doen moeten vast niet nalaten deze schitterende verzameling plaatjes en platen te gaan collectionneeren. Want, dai)k zij de zeer bekwame teekenstift van de heeren Voerman, Rol en Koeman, is er een aantal afbeeldingen ontstaan, die moeilijk beter konden zijn. Mooiere platen van paddestoelen kennen we niet, waartoe de schitterende reproductie in offsetdruk niet weinig toe meewerkt. Dr. Thijsse heeft op zijn populaire manier voor den tekst gezorgd en wie zijn uiteenzet- tingen heeft gelezen zal zich moeilijk kunnen onttrekken aan de zeer fascineerende vertel- sels en zeer zeker zal hij een volgenden keer, bij een boschwandeling de wonderlijkste aller natuurvoortbrengselen met een minder cynisch oog bekijken dan hij het voor dien tijd deed. Dit nieuwe album van Verkade zal de my- cologie weer een goed stuk in die richting helpen, waar het gelukkig de laatste jaren al naar toe gaat: naar een alomme interesse van natuurvrienden voor de paddestoelen, en om nu de gastronomen onder dezen niet te vergeten heeft Dr. Thijsse veel ruimte over gehad om de verschillen tusschen eetbaar en giftig duidelijk te maken, en daarin is hij, dunkt ons, zeer goed geslaagd. Een algemeene eindconclusieEen zeer in- teressant. buitengewoon mooi boekwerk, in alle opzichten Kr. Bij Gebr. Kluitman te Alkmaar werd door H. van Booven, daarbij geassisteerd door- verscheidene medewerkers Het groote sport- boek voor jongens uitgegeven. De samensteller en ook de heer G. J. Nijland, herinneren daarin aan de Olympische spelen en aan de beteekenis van de sport, die in alle landen der wereld met steeds meer geestdrift beoefend wordt en de verbroede- ring der volken bevordert. Er is geen tak van sport of men vindt er in dit jongensboek een aardig verhaal over. Zelfs het bergbeklimmen is niet vergeten, want Mevr. Jenny VisserHooft, die met haar echtgenoot zoo dapper naar den Kara- korum is getrokken, vertelt van de gevaren aan dat bergbeklimmen verbonden. Andere medewerkers waren L. F. Bouman, Ernest Claes die in zijn verhaal aan den oorlogs- tijd nerinnert Jan Feith, A. G. Koppen, Willem Mulier, V. Naveau, Robert Peere- boom, Tom Schilperoort, A. C. Slop, A. B. van Tienhoven, David Tomkins en Lode Zielens. Het boek is vol prettige illustraties en de fraaie uitgave werkt er toe mee het tot een begeerenswaardig bezit voor alle Hollandsehe jongens te maken. Bij dezelfde uitgevers verscheen een interes- sant verhaal van Jan Beyers getiteld Rond den aardbol per vliegmachine. Het is een fantastisch verhaal van iemand, die blijkbaar volkomen met de vliegtechniek op de hoogte is. Een groote Amerikaansche firma looft een prijs van 100.090 dollar ait voor den vlieger, die in 8 etappes een reis om de wereld maakt en Sjoerd Everga en Rudolf van Echteren, die op Schiphol in dienst zijn, besluiten het waagstuk te onder- nemen. Zij vertrekken met een driemotorige Fokker, maar lijden den tweeden dag door sabotage, gepleegd door een concurreerende firma, luchtschipbreuk en komen op een klein rotseilandje terecht waar ze de opgespaarde schatten van een bende Chineesche zeeroovers ontdekken. Het verhaal van die ontdekking en de gevangenneming der roovers is hier en daar wel een beetje al te fantastisch, maar de jongens zullen het wel spannend vinden. Wanneer ze gered worden en in het vaderland terug gekeerd zijn, besluiten de beide waaghalzen de vlucht opnieuw te be- ginnen. Ze starten, maar weldra blijkt, dat Sjoers broer Renze al twee dagen onderweg is met als passagier een zoon van den mil- lionnajx, die den oriis uitaeloofd heeft. - Sjoerd en Rudolf hebben Amsterdam als beginpunt en Renze Calcutta en het wordt nu een heftige strijd waarbij nog een derde concurrent komt opzetten, die allesbehalve vertrouwbaar blijkt. Alle gevaarlijke avonturen, die boven land of zee maar in een vliegtuig beleefd kunnen worden zijn natuurlijk het deel van de drie wereldvliegers, maar zij komen er dapper doorheen en terwijl de unfaire concur rent met zijn machine in den Atlantische Oceaan valt, komen de beide broeders op de minuut af precies gelijk op hun eindpunt, waarna de Amerikaansche firma besluit den prijs te verdubbelen. Het spreekt vanzelf, dat de drie luchthelden, die het onderwerp van alle gesprekken in Europa en Amerika zijn, na deze geslaagde vluchten prachtige posities krijgen. Holland heeft in dezen luchtwedstrijd alle andere landen verslagen. Misschien zal deze fantasie nog eens wer- kelijkheid worden. Als uitgave van de Ned. Heide Maatschap- pij Arnhem is een boekje van M. de Koning verschenen, met illustraties van Jan de Bruijn getiteld Van Bossc/ien en Boomen. In een algemeen gedeelte wordt „De mensch en het oerwoud" behandeld, verder „Het ras der bosschen". Een overzicht wordt gegeven van de grootte en ligging van de bosschen in Nederland en zijn kolonien. Uit- voerig wordt vervolgens het werk van den boschbouwer besproken. VERGISSING TE LEIDEN BIJ EEN OFFICIEELE BELOON1NG. Zilveren in plaats van gouden pot- looden geschonken. Bij de na den brand van het Leidsche stad- huis gehouden volkstelling en het reconstruee- ren van het verbrande bevolkingsregister wer den o.a. door de gemeentebesturen van Am sterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Utrecht welwillend een vierentwintigtal amb- tenaren beschikbaar gesteld. Aangezien he' Leidsche gemeentebestuur ter herinnering aan de goede diensten het werk buiten een gewo- nen arbeidsdag verricht in een of anderen vorm wilde beloonen, informeerde men, wel- ken vorm de besturen uit deze gemeenten her meest geschikt achtten en den betrokken amb- tenaren het meest aarvgenaam zou zijn. De ambtenaren uit Amsterdam, Rotterdam en Den Haag bleken prijs te stellen op een beloo- ning in geld, terwijl de vier ambtenaren uit Utrecht de voorkeur gaven aan een vulpot- lood. Met een en ander rekening houde werd besloten aan de eerstgenoemde ambtenaren ten getale van twintig een belooning in geld te geven, doch elk der vier ambtenaren uit Utrecht een verguld (verguld zilveren) pot- lood met inscriptie aan te bieden, ter waarde van 18 per stuk. Ten gevolge van een ver- gissing is echter in den brief, waarbij1 het ge- schenk werd aangeboden, melding gemaakt van een gouden in plaats van verguld zilve ren potlood. Het gemeentebestuur te welks kennis deze vergissing eerst kwam, heeft in- middels volgens de Tel. besfoten, den betrok ken ambtenaren overeenkomstig de schrifte- lijk gedane toezegging ten spoedigste alsnog een gouden potlood te doen toekomen ter ver- vanging van het verguld zilveren. EEN AUTOBUSKWESTIE. De wet Openbare Vervoermiddelen eischt voor vervoer van personen met autobussen een voorafgaande vergunning van Ged. Sta- ten. Edoch art. 15 van die wet zegt: „Het vervoer van personen binnen een gemeente wordt door deze wet niet geregeld". Daarom meende een autobusondernemer te Wier (Fr.) het zonder vergunning te kunnen doen, indien hij maar als volgt handelde: In een autobus vervoerde hij reizigers van Wier en tusschengelegen plaatsen tot aan de grens tusschen de gemeenten Lemwoude en Menaldumadeel en in een andere autobus van deze grens tot het cafe-Jongman te Lem woude, de stopplaats der door verdachte ge- exploiteerde autobussen. Onderhield hij nu een intercommunale of twee communale diensten? Ziedaar de vraag, welke de plaatsvervan- gende kantonrechter te Leeuwarden, recht- sprekende in een strafzaak, beantwoorden moest. Hij antwoordde: „twee communale dien sten". Overwegende dat, waar nu het vervoer van Wier naar de grens der gemeente Leeu warden in de eerste autobus uitsluitend ge- schiedde over territoir, gelegen in de gem. Menaldumadeel en het verdere vervoer in de tweede autobus uitsluitend over territoir, ge legen in de gemeente Leeuwarden, beide diensten niet anders opleverden dan „ver- voer van personen binnen eene Gemeente" en door het feit dat de diensten aansluitend waren en de passagiers door zich te doen vervoeren van Wier bedoelden om in het be- bouwde gedeelte der gemeente Leeuwarden te komen, het communale karakter der dien sten niet wordt aangetast en in elk geval niet kan worden gesproken van een inter- communalen dienst. Weliswaar meent de kantonrechter, dat de bedoeling der wet anders is, „maar", zegt hij, „het staat den strafrechter niet vrij om een bedoeling die niet onder de woorden der wet kan worden gebracht, toch als wet te doen gelden. (Zie art. 1, le lid, W. v. Str Sport in Beeld. Het mooie Sport in Beeld bevat deze week tal van foto's van auto's van de Olympia- Show te Londen Daarnaast vindt men vele kiekjes, de hipperike sport betreffende Zoo- wel uit Engeland als uit Duitschland zijn kiekjes, de hippische sport betreffende. Zoo- Nederland niet vergeten is. Uit Rotterdam n.l. komen de kiekjes van de draverijen op Woudesteijn En dan de voetbalsport! Allereerst een be- schouwing over de nieuwe leden van het Ned. elftal en verder de verschillende wed- strijden van den vorigen Zondag. En natuur lijk zijn de voetbalfoto's kwistig tusschen de tekst rondgestrooid. Ook hockey is niet vergeten en evenmin de wandelsport. Fraaie foto's van filmsterren versieren eenige pagina's van dit nummer. Tenslotte kan men lezen. hoe het feuilleton eindigt. Het slot vat* De Snelheidsduivel staat n.l. in dit nummer. Een keurig verzo»gd nummer dus, waarin alle mogelijke takketj van sport gereleveerd worden. De Revue der SpoHen. Allereerst geeft Adriani Engels een be- schouwing over de samensteliing het Neder- landsch elftal, waarbij hij alle spelers de revue laat passeeren. Dezelfde senrijver is Zondag naar Arnhem geweest, om Vitesse te zien winnen van Wageningen Het verslag is natuurlijk zeer lezenswaardig geworden en geillustreerd met eenige fraaie moment- opnamen. Meeruw Terwogt komt op tegen de ver- ruwing van het voetbalspel, waarbij hij wel degelijk onderscheid maakt tusschen ruw en forsch spel. Een mooie ki-ek is opgenomen uit het nati- onaal sportgedenkboek, dat bij dezelfde uit gevers verkrijgbaar is als de Revue der Sporten. Als men leest, wat dit gedenkboek zooat bevat, dan krijgt men lust, het te bezitten. Hoewel wij het boek nog niet zagen, ge- looven we, dat het voor een sportman een waardevol bezit zal zijn. Groothoff reisde Zondag eveneens naar het Oosten, om den wedstrijd Z. A. C. Go-Ahead te zien. Ook dit verhaal is weer interessant en verlucht met talrijke kiekjes. Van de andere artikelen noemen we nog een praatje van Joh J Meyer over den Zil veren Bal, over Schoolathletiek, School- roeisport, een Potloodkrabbel van G. A. W, en de nuttige Athletiek-commentaren. Een goed nummer dus! Oplossingen der raadsels ait het vorige nummer. Voor grooteren. 1. Volendam. 2. Dalmatie. Delta, lemmet, Tiel, lam, Italie. 3. Ik zei het al reeds: Miek was te laat van huis gegaan. (kwast). We hebben gisteren met Piet heer- lijk gefietst en daarna elkaar voor- gelezen. (theeV Reist Oom Bert naar Oran? Ja, hij v^rtrckt de volgende week, (ranja) Ik kom elken dag haar vader tegen, maar spreek hem nooit. (melk). Hoe komen wij op tijd in Amster dam? Ik weet wat! er gaat elk half uur een autobus. (water). 4. Vier, schaar; vierschaar. Voor kleineren. 1. Een eekhoorntje. 2. Vijzel, ijzel. 3. Pekel-A. 4. Leest, steel. OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Welk dorp in de provincie Utrecht, wordt een dorp in Drente, wan neer men er een klinker voor plaatst? 2. Mijn eerste beteekent vroolijk, opge- wekt, mijn tweede komt van het f varken en mijn geheel ligt in Gro-, ningen. .,j 3. Kruisraadsel. Dp de beide kruisjeslijnen komt de naam van iemand uit het Huis van Oranje. X X X X X X xxxxxxxxxxxxxxx X k X X X t o X i rij een medeklinker. 2° een Nederlandsch eiland. 3° een roofdier. 4° iemand, die op het land werkt. 5° een handelsstad in ons land. 6° iets wat bij het scheren ge- bruikt wordt. 7° een feestdag voor Holland. 8° 't gevraagde woord. 9° een lekkernij, waarin vleeseh voorkomt. 10° iemand, die een bepaald soort vruchten steelt. 11° een plaats in Gelderland. 12° iets, waarvan je er meerdere fn elke kinderkrant vindt. 13° een jongensnaam. 14° een geneesmiddel. 15° een medeklinker. 4. Als 1, 2 e envoorzetsel en 3, 4, 5 een visch is, welk edelgesteente wordt dan aangeduid door 1, 2, 3, 4, 5? Voor kleineren. 1 .Verborgen jongens en meisjesnamen. Ga je met alle kinderen wandelen? Ja, niemand blijft thuis. (3) Hallo! U is er bij, Tante! (2) Hoe somber't weer ook was, wij lie- ten er ons niet door afschrikken. (2) Foei, wat ben je laf! Red dien hond toch Sommige menschen kunnen zoo dom in allerlei dingen zijn. (2) 2. Welke boom kun je in een viervoetig dier veranderen door de letters om te zetten? 3. 'k Ben de vriend van velen, Toch heb 'k hoofd noch snuit, 'k Blijf steeds op mijn plaats staan, Zelfs al ga ik uit. Wat ik 't liefst wil eten? Gaarne zwarten kost Als het buiten koud is, Sta ik op mijn post, j Wie kan mij nu zeggen, Hoe of ik wel heet? 'k Denk: er is vast niemand, Die dit nog niet weet. 4. Mijn eerste is een voertuig, mffn tweede een rond voorwerp en mijn geheel is min of meer stevig en dik. Men kan het in een papier- handel kooDea, y .5'^. 3 V X X «i s A

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 11